SPORT. Land enTuinbouw Moeders Een gevaarlijk sinjeur. A. E., chauffeur te 's-Gravenhage, is verdacht in de gemeente L i s s e de motor en rijwielwet te hebben overtreden. Verd. laat verstek gaan. Verd. had eerst rechts van den weg gereden, maar reed plotseling toe op de auto, bestuurd door J. C. Hoen dersmark, expediteur te Haarlem. Getuige meende, dat dit was, omdat getuige s licti- ten hem wat hinderden en hem op deze wijze te dwingen licht te dempen. Verd. had vlak voor de auto gezwaaid, waar door de achterkant van de auto van ge tuige werd beschadigd. Getuige Th. Hoppe chauffeur te Haarlem, verklaarde dat zij uit Lisse reden toen verd. auto ineens op hen inreed en op het laatste moment uit week, waardoor de auto tegen de hunne slipte. De weg was geheel vrij, dus had verd. aan den rechterkant van den weg moeten rijden. Het O. M. vindt de han deling van verd. zeer gevaarlijk. Eisch 40 of 10 dagen. Uitspr. conform. Aanrijding van een autobus. Daarna stond terecht H. K., chauffeur te Haarlem. Verd. heeft als bestuurder van een Brockwaybus, niet behoorlijk ge reden en is niet naar rechts uitgeweken. Verd. verklaarde den aangeredene in het geheel niet te hebben gezien. Getuige S. Bodenburg te Lisse heeft verd. om schadevergoeding gevraagd maar had niets gekregen. Verd. had hem aangere den terwijl hij geheel rechts van den weg was. Getuige geloofde wel, dat verd. last had van een tegemoetkomende auto, die scherp licht uitstraalde. Verd. beaamde, dat er een auto kwam aanrijden, die in het geheel zijn verblindend licht niet doofde. Daardoor heeft hij niets gezien. Getuige C. de Haan te Lisse meent ook, dat verd. wel last had van het verblinden de licht, maar nog voor de auto's elkander- passeerden, was dat verblindende licht ge doofd. Hij vindt, dat verd. niet voldoende heeft uitgekeken. Het O. M. merkt op, dat verd. die een Brockwaybus bestuurt, zeer voorzichtig moet rijden, althans, als hij den weg niet kan overzien zeer langzaam moet rijden. Spr. meent dat verd. voor dit gevaarlijk rijden een behoorlijke straf moet hebben. Iemand, die rechts van den weg rijdt, moet er op aan kunnen daar veilig te zijn. Eisch 25 of 10 dagen. Uitspr. conform, met toewijzing dex vordering ad 16. De weg met de doorns. W. V. te Aalsmeer, heeft de ver ordening op de wegen te Aalsmeer over treden. Verd. had een haag gesnoeid voor de Wed. Broerse aldaar, en de doorns maar aan den weg laten liggen. Het ge volg was, dat een aantal fietsers lekke banden kregen. Een postbesteller had de politie er mede in kennis gesteld, waarna de kantonnier Simon Dekker verd. had geverbaliseerd. Verd. meende dat het zoo erg niet was en hij kon niet overal te gelijk zijn. 3 of 3 dagen; uitspr. conform. Ondeugdelijke reflector. C. J. L., bloemistknecht te H i 11 e- g o m, heeft gereden met een roode reflec tor op het rijwiel, welke geen rood licht uitstraalde. Verd. had een nieuw rijwiel gekocht en meende dat het in orde was. Toen verd. geverbaliseerd is, heeft hij een anderen gekocht. Het O. M. was met de verkeerspolitie op stap geweest en had gezien dat de reflectors van verd. en van meerderen niet deugden. Eisch 2 of 2 £agen; uitspr. 1 of 1 dag. Tal van inbraken te Amsterdam. In den nacht van 30 November jl. werd in een juwelierszaak aan de Beguliersbree- straat te Amsterdam een brutale inbraak gepleegd. Een paar mannen, die hieraan debet waren geweest, trachtten, toen zij zich door een surveilleerend agent ontdekt zagen, over de daken te ontsnappen. Aan de sommatie van den politieman, om dade lijk naar beneden te komen, gaven zij niet dadelijk gehoor; toen eerstgenoemde ech ter een schot loste, gaven twee personen zich over. Een derde, die ook aan de in braak mee heeft gedaan, wist te ontko men. Van de buit ongeveer voor f 18.000 aan horloges, ringen, broches, oorbellen en colliers was ontvreemd kon 11.000 niet jneer worden achterhaald. Bij deze gelegenheid was tevens aan het licht gekomen, dat de twee op heeterdaad betrapte personen ook schuldig waren aan een inbraak, welke in den nacht van 13 op 14 October jl. in de Nes is gepleegd. Gisteren heeft de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam vonnis gewezen tegen den 25-jarigen timmerman en den 27-jarigen boekhouder, die verdacht wer den, schuldig te zijn aan deze beide inbra ken en deswege terecht hadden gestaan. De Rechtbank veroordeelde ieder van ben tot één jaar en negen maanden gevan genisstraf. Het O. M. had tegen elk twee jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. Bij de behandeling hunner zaak hadden verdachten, behalve het hun ten laste ge legde, ook bekend dat zij schuldig zijn aan twee andere inbraken, één op het Westein de, welke op 26 October jl. was gepleegd en één in de Dapperstraat in den nacht van 7 op 8 November. Een chauffeur vrijgesproken. De vierde kamer der A'damsch Recht- Bank heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den 28-jarigen vroegeren chauf feur van de gemeente-telefoon, die terecht had gestaan omdat hij 26 Juli j.l. als be stuurder van een vrachtauto hoogst roe keloos had gereden, zoodat hij in de Paleis straat een vrouw had aangereden, waar door deze aan de bekomen verwondingen terstond overleed. Het O. M. had aanvan kelijk 14 dagen hechtenis geëischt, doch de rechtbank sprak verd. vrij, nadat in een zitting met gespten deuren twee familie- 'Jeden omtrent het slachtoffer eenige me- iedeelingen hadden gedaan. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. Uitslagen 19 Februari. Ie klasse. C Noordwijk: S. J. C.Gr. Floris 20 ISassenheim: Teyl.Spartaan 40 Schiedam: Excelsior liBI. Zwart 21 2 e klasse. A Schoten: Onze Gez.A. D. O. 12 Castiicum: VitesseA. Jtt. O. 52 B Amsterdam: UnityD.O.S.S. 2 10 Bovenkerk: BodaSt. Louis 22 A'dam: Wilskracht 3—R.K.A.V. 3 120 C Haarlem: T.Z.B.H.B.C. 2 05 Haarlem: D.S.S.Santpoort 2 22 E R'dam: Spartaan 2Donk 2 42 R'dam: Geler 2Duiven 2 02 3e klasse. A N.-ScharwoudeVoorw. 2Vitesse 2 16—0 B A'dam: Amsteld.India 2 22 C Volendam: Volendam 2Unity 2 200 A'dam: N.V.AForward 2 70 E Den Haag: Edoh 2S.N.A. 61 Sassenheim: Teyl. 2O.V.V. 110 G Den Haag: S.D.C. 2—A.V.V. 1—7 H Schiedam: S.G.V.St. Lodewijk 2 62 4e klasse. A Alkmaar: A.R.C. 3Vios 31 Heer-HugowaardS.V.W.Vit. 3 31 B A'dam: Wilskracht 4V.V.Z. 3 41 C A'dam: Amsteldijk 2Volendam 3 50 D A'dam: St. Louis 3V.V.A. 3 42 A'dam: D.O.S.S. 4Roda 2 50 E Haarlem: Victrix 2Alliance 2 23 Haarlem: T.Z.B. 2—B.S.M. 2 10 F Heemstede: H.B.C. 3D.S.S. 2 22 H Veur: A.V.V. 2R.I.A. 2 25 Delft: D.H.L. 3Gr. Floris 2 06 J Den Haag: Geel ZwartV.A.P. 2 11 Den Haag: V.A.C. 2Westlandia 2 41 Den Haag: S.D.S.—Gr. Floris 3 31 K Rotterdam: V.G.M. 2Duiven 3 32 R'dam: Celer 4St. Lodewijk 3 13 Schiedam: Excelsior 5S.G.V. 2 53 R. K. Sportvereeniging A. V. V. Zondag speelde het le elftal tegen S.D. C. 2 op Hoornpark te Den Haag. Het veld was goed bespeelbaar. Onder leiding van scheidsrechter Hart man werd te pl.m. 12.30 uur begonnen. In het begin gaat de strijd gelijk op, spoedig echter komt A.V.V. er beter in en belaagt het S.D.C.-doel, waar de keeper echter in goede conditie blijkt en voorloopig alles retourneert. De linksbuiten van A.V.V. krijgt dan echter den bal te pakken en geeft met een schitterend schot A.V.V. de leiding. Lang plezier heeft A.V.V. hiervan niet, want spoedig maakt S.D.C. op fraaie wijze gelijk. A.V.V. doet er dan nog een schepje op en voor de rust aanbreekt, heeft de rechtbinnen er 31 van gemaakt. Na de rust blijft A.V.V. het meest aan vallend en spoedig maakt de rechtsbin nen er 41 van. S.D.C. blijft moedig vol houden en bestookt even het A.V.V.-doel, waar echter de verdediging in goede con ditie is en alles retourneert. A.V.V. zet dan wederom een serie aanvallen op. Uit een dezer maakt de linksbuiten er met een schuiver 51 van, terwijl het even later uit een penalty 61 wordt. Dan begint A. V.V. de zaken kalm op te nemen en speelt rustig verder, terwijl S.D.C. zich inspant den achterstand te verkleinen, doch de verdediging, geeft geen krimp. A.V.V. weet dan nog 1 maal te doelpunten door den midvoor en dan kondigt de scheidsrechter het einde aan en heeft A.V.V. een ver diende 71-overwinning behaald en zich hierdoor vaster op de le plaats gezet. Het 2e elftal, dat met 4 invallers uit het 4e elftal den strijd aanbond tegen een sterk R.I.A. 2, moest thans met 62 het onderspit delven. Ofschoon de invallers goed hun best deden, konden zij het spel van R.I.A. niet volgen, terwijl zij vaak de andere spelérs niet begrepen, waardoor het verband in het elftal geheel ontbrak, zoodat B.I.A. geen moeilijke taak had. Een volledig A.V.V. 2 zou zeker eenig suc ces bereikt hebben. Het 3e elftal, dat eveneens met enkele invallers uitkwam, liet zich tegen verwach ting kloppen door V.A.C. 4 met 30, waar door de 3e elftallers thans van de le plaats gewipt zijn. Roode Duivels—Zwaluwen 1—2. Gisteren werd te Brussel de zoo lang zamerhand traditioneel geworden wed strijd Roode DuivelsZwaluwen ge speeld. De elftallen waren als volgt samenge steld: Roode Duivels: Caudron Swartenbroecks Hoydonkx P. Braine Verboven Boesman Moeschal R. Braine P. Ledent Eist Diddens O v. Gelder Schipper d. Griendt Kluin Kesteren v. Nus Vis Kools v. d. Zalm Van Run De Boer Zwaluwen. In de eerste helft van het spel wist de Hollandsche rechts-buiten reeds na 10 minuten spelen te doelpunten. Na 40 mi nuten spelen vergrootten De Zwaluwen door Kluin him voorsprong door voor de tweede maal te scoren. Twee minuten voor dat de scheidsrechter rusten fluit ma ken de Boode Duivels, door een penalty, hun eerste doelpunt. In de tweede helft van den wedstrijd kwam geen verandering meer in den stand,, zoodat deze wedstrijd door De Zwaluwen met 21 werd gewonnen. Engeland en de F. I.'F. A. In de gisteren gehouden bijeenkomst van de Engelsche Footballassociation was ingekomen een rapport van de op 17 Fe bruari te Sheffield gehouden conferentie van vertegenwoordigers van Engelsche, Schofcsche, Welschc en Iersche voetbalas sociaties. Het advies inzake het zich te rugtrekken als lid van de F. I. F. A. werd aangenomen. Op do conferentie te Shef field was besloten, dat het zich terugtrek ken uit de F. I. F. A. de verschillende associaties en clubs niet zal beletten, reeds gesloten verbintenissen na te ko men. De vier bonden hopen evenwel op sa menwerking in de toekomst en het onder houden van zoo hartelijk mogelijke betrek kingen. LAWNTENNIS. Kea Boum&n aan de Riviera. Kea Bouman heeft het tennis-tournooi te Beaulieu goed ingezet. In het enkelspel won zij gemakkelijk met 6—0, 6—0 van miss Creafy, waarna zij in het gemengd dubbelspel met von Kehrling als partner ook al geen moeite had met miss Maylor en Weemolfem, die met 61, 61 werden geslagen. WIELRENNEN. Het 24-uur wielerrecord verbeterd. De Amsterdamsche wielrenner H. J. Bruyning, een amateur, lid van Germania, is Maandagmiddag te 12.10 uur op den rijksweg te St. Anna bij Nijmegen, op het traject Nijmegen—Roermond (75 K.M.) gestart voor een poging om het 24-uur wie lerrecord van J. Hökle op den weg achter automobiel te verbeteren. Hökle i.eext tut record op 10 October 1922 op zijn naam gebracht door 643 K.M. af te leggen. Bruy ning had de beschikking over twee auto's met drie chauffeurs van de onderneming taxi Prins, te Amsterdam. Als officieel tijcl- waarnemer fungeerde de heer F. ixirsch- man. In een der auto s was aanwezig de re cordhouder Höhle, die belangeloos als hel per van Bruyning optrad. Het weer was zeer gunstig. De weg tusschen Nijmegen en Venlo is over het algemeen slecht. Up één punt ligt steenslag en moeten een paar honderd meter worden geloopen. De eerste 150 K.M. heeft Bruyning voorspoed gehad en regelmatig kunnen rijden. Hij had geen bandenpech, noch *an rijwiel noch aan auto's. De bestaande records op 25, 50, en 100 K.M. heeft hij niet verbeterd. De cij fers van het eerste gedeelte zijn als volgt: le 25 K.M. afgelegd in 45 m. 27 sec., in 1 uur afgelegd 34 K.M. le 50 K.M. 1 uur 31 m. 30 sec. In twee uur 65 K.M. afgelegd, 75 K.M. in 2 uur 14 m. 6 sec. 100 K.M. in 3 u. 7 sec. 125 K.M. in 3 u. 43 m. 16 sec., in 4 uur 135.5 K.M., 150 K.M. in 4 uur 20 min. 44 sec. Even na tien uur is Bruyning aan het beginpunt te Nijmegen teruggekeerd. Ook het tweede gedeelte van den 24-uurrit is voorspoedig verloopen. Eén der auto's heeft een lekken band gehad, maar Bruy ning zelf nog geen enkele. Daarbij blijft hij in goede conditie. Alleen klaagt hij over pijn in de polsen. Het verloop van de tweede 150 K.M. is als volgt: 175 K.M.: 5 uur 34 min. 35 sec., 225 K.M.: 7 uur 14 min. 24 sec.; 275 K.M.: 9 uur 3 min. 11 sec.; 300 K.M.: 9 uur 50 min. 55 sec.' Om half elf is hij opnieuw gestart voor het derde traject NijmegenRoermond en terug. Om half vier was hij weer to Nijmegen terug. Na 35 minuten rust en verfrissc.hing vertrok hij weer, doch een half uurtje la ter scheen het plotseling met hem afgeloo- pen. Hij stapte van zijn fiets, verklaarde dat hij niet meer kon en ging in een auto op de kussens liggen. Zijn helpers Knapten hem toen weer een beetje op en slaagden er later in hem weer op de fiets te krijgen. Heel langzaam vervolgde hij toen weer en ziet: nauwelijks was het zonlicht doorge komen of Bruyning was een geheel ander mensch geworden. Hij vloog plotseling weer en zette er een tempo van 60 K.M. in. Na 20 uur zaten er 558 K.M. op en kwam de record verbetering dus in zicht. Na 23 uur plus 1 minuut te hebben gereden was hij aan het record van Höhle en had hij dus nog 59 minuten over en in die 59 minu ten reed hij op het traject NijmegenAf- ferden nog 37 K.M-, waarmede hij dus het nieuwe record op 680 K.M. stelde. Bij zijn aankomst werd Bruyning door tal van sportvrienden gecomplimenteerd en werd hem door de Nijmeegsche Wielerclub Vooruit en door het bestuur daarvan bloe men aangeboden. Ook de officieele tijd- waarnemer van de Nederlandsche Wielren Unie, de heer Hirschman, feliciteerde den renner. Bruyning heeft een fortuinlijken rit ge had; het weer was boven verwachting en hij heeft in het geheel slechts twee lekke banden gekregen. R. K. DIOC. TUINDERSB0ND. Algemeene vergadering. (Vervolg). De voorzitter deelt mede, dat de heer Jonkheer bericht van verhindering heeft gezonden en dat de heer Jonkheer in de laatste bestuursvergadering tot vice-voor- zitter is benoemd. Voorts deelt hij mede, dat bereids met de oprichting der kringen is begonnen. De Kring Alkmaar is nu geformeerd. De notulen worden voorgelezen en goed gekeurd, terwijl het jaarverslag onder ap plaus wordt goedgekeurd. De rekening en verantwoording sluit met een voordeelig saldo van 11.27 en wordt door de vergadering zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De begrooting, gebaseerd op 2800 leden wordt hierna behandeld. De Kring-West-Friesland wenscht de post van vergoeding voor Secretaris aan L. T. B. te schrappen, om de kas meer te sterken en de gelden voor andere doelein den te benutten. De begrooting werd na ampele discussie aangenomen. Keuringsdienst. Het verslag van den Keuringsdienst, dat reeds in het Orgaan werd opgenomen, werd goedgekeurd. Het financieel verslag wijst op een saldo van 430/ dit bij het saldo van vorige jaren bedraagt: 1616.59. De heer Ligthart vraagt of het plombe op goedgekeurde poters ook nu nog kan ge schieden. De Voorz» zegt, d-t bij voldoende toe zicht om mogelijke fraudes te voorkomen, hiertegen geen bezwaar bestaat. Op aardappelen die reeds weken zijn af geleverd wenscht men geen certificaat te geven, omdat men alle controle hierop mist. De heer De Kok dankt den Voorz. voor zijn bemoeiingen voor de keuring van aard appelen. Hij wijst op het groote voordeel en nut van deze instelling voor de Noord- Hollandsche cultuur. De Geestelijk Adviseur is blij, dat een der leden hierover zijn meening heeft ge zegd en zou het ook op prijs gesteld heb ben, dat ook uit de vergadering een woord van dank was gekomen. De heer Bakker zegt, dat dit zeker in de bedoeling lag. Hij dankt den Voorzitter vooral namens de aardappelbouwers, want dank zij het werken der keuring, waar de heer Groen de vader van is, is de kwaliteit sterk vooruitgegaan. De Voorz. zegt voor de waardeerende woorden zeer gevoelig te zijn, maar zegt dat een groot deel van het welslagen der keuring aan de plaatselijke commissie en keurmeesters is te danken. Wegens gebrek aan belangstelling vol gens mededeelingen van de Nederlandsche Handelskamer, wordt niet geadviseerd aan de tentoonstelling te Berlijn deel te nemen. Punt 6. Voorstellen van Kringen en Af- deehngen. De afdeeling Wervershoof stelt voor ook de keuring van peulvruchten ter hand te nemen, Prae-advies van het Bestuur: Voor zoover hiermede bedoeld wordt de keuring van tuinbouwzaden, verwijst het Bestuur naar punt 7 van de agenda. Wat landbouwzaden betreft (bijv. erwten) is dit-, indien in 'n bepaald gewest vertrouwbare keurmeesters hiervoor te vinden zijn, niet een bepaald bezwaar, maar zou het niet beter zijn als deze kepring zou uitgaan van de akkerbouwers. Pogingen zullen worden gedaan om binnenkort ook de keuringen van landbouwzaden ter hand te nemen. Het advies van het Bestuur wordt aange nomen. Genoemde afdeeling stelt tevens voor, pogingen aan te wenden om het landbouw- verlof op de lagere scholen te verlengen tot 2 maanden. Prae-advies: Het Bestuur vreest, dat het zeer moeilijk zal zijn, verandering te ver krijgen in den duur van het z. g. land- bouwverlof op de lagere scholen; het is echter er wel van overtuigd, dat 14 dagen te weinig is, doch kan niet inzien, dat 2 maanden noodzakelijk zou zijn. Derhalve ziet het bestuur alleen eenige mogelijkheid wanneer er een actie zou uitgaan om be doeld verlof op hoogstens 4 weken te be palen en dan alleen voor de kinderen der hoogste klassen. De Voorz. leest een zinsnede voor uit het Memorie van Antwoord van den Minis ter, op de wijziging „Leerplichtwet" ze vende Leerjaar, waarin hij zegt, dat hij zijn standpunt t. o. v. vrijstelling van het zevende leerjaar bij bezoek van lagere land- en tuinbouwscholen moet handhaven, omdat hij vreest, dat men deze kinderen bij het bereiken van het 14e jaar, van deze scholen zal nemen. De Voorz. vindt deze zienswijze van den Minister zeer zwak en de kamerleden zul len dit toch gemakkelijk kunnen weerleg- 8en* TT Het voorstel van de afdeeling Wervers- hoof wordt met gemengde gevoelens be oordeeld. Tenslotte wordt het bestuursvoorstel aangenomen met 144 tegen 37 stemmen. De kring West-Friesland wenscht nogmaals het retorsievraagstuk onder de oogen te zien en met name in deze zaak contact te zoeken met hiervoor in aanmerking ko mende lichamen en organisaties. Prae-advies: Het bestuur wenscht al het mogelijke te doen in het belang van den tuinbouw, verandering te verkrijgen oo handelspolitiekgebied. In onze groote R.K. Organisatie is echter alles gedaan wat mo gelijk was en nu is bet wachten op de maatregelen door de Pegeering te nemen. Voor zoover nog overleg te plegen is met andere organisaties, zal dit niet worden verzuimd. Evenmin het uitzien naar mid delen om ten deze een ommekeer in de publieke opinie (die nu eenmaal de kwes tie sterk beinvloed) te bewerken. De Voorz. licht dit bestuursvoorstel nog nader toe en de vergadering neemt met ap plaus het voorstel over. Voorstellen van het Bestuur: Het bestuur stelt voor, pogingen aan te wenden om met medewerking van de Krin gen, in den Keuringsdienst de keuring van tuinbouwzaden ter hand te nemen. De Voorzitter zegt, dat men bij keuring van zaden voornamelijk uitgaat van dege- neratie-ziekten en geeft hierop nadere uit eenzettingen. De werkwijze meent hij met medewerking der kringen te kunnen uit voeren. Bij den aanvang moeten wij ons bepalen tot het teelen van bepaalde en goed bekend staande soorten en de keu ring op zuiverheid, verder op stand enz. De organisatie hiervan kan als volgt worden samengesteld: In een bepaalden kring wordt op be perkte schaal door een door het Kringbe- stuur aangestelden vertrouwden tuinder, de zandwinning van het bepaalde gewas op gedragen. Benoemd worden keurmeesters, die van af den aanvang den groei en later de zaad- winning beoordeelen. Men vrage zoo noodig medewerking van de consulenten. Zulk zaad kan door ons Zaadkantoor te Alk maar worden aangekondigd als: „Gewon nen onder toezicht van den L. T. B." en kan dan worden verhandeld onder het plombe van de Organisatie. De heer Tromp vraagt of het juist is, dat er in Nederland maar één adres is, waar men goede druivenstekken kan betrekken. De heer De Kok wijst op deze onjuiste meening en vindt het gewoonweg belache lijk te veronderstellen, dat men in het Westland geen geschikte druivenstekken kan telen. De heer Bakker stelt het op prijs on derlinge gedachtenwisseling over de kas- cultuur te houden. Overigens blijkt het uit de vergadering van hoeveel belang het is, goed zaad te winnen. De heer Rutten doet eenige mededeelin gen uit de practijk over het betrekken van INGEZONDEN M.EDEDEELINC Wrijft een weinig handen en strijkt h( kinderen; hoofdhuid en gezond en de groeii er door bevorderd. JROL tusschi door de haren haar blijven da racht der harp6 't Voldoet /ied tuinbouwzaden. De vergadering beslu principe, de uitvoering van de keurin tuinbouwzaden ter hand te nemen. Als laatste punt van de agenda behandeld een motie van het Bestui bij de Regeering en volksvertegenw ging aan te dringen op de mogelijkhe stichting van meerdere lagere Tuin scholen. Deze motie wordt met algemeene men aangenomen. De heer Zuiddam vraagt inlicht over de actie van het tot stand kome een lagere landbouwschool te Delft. De Geestelijken Adviseur geeft hie inlichtingen en wijst er op, dat wanne redelijke kans bestaat voor oprichtinj een Katholieke Lager School, wij geei dewerking verleenen voor de opric van een neutrale school. Is het advies van dien aard, dat specifieke Katholieke School kan wi opgericht, dan zijn wij bereid tot rned king. De secretaris deelt mede, dat hij aanleiding van het feit, dat vanuit ec deeling technische hulp werd verzocht het controleeren van een nieuwgebo stookkas, hij zich in verbinding heeft steld met een zeer goed bekend st technisch bureau voor stook- en wi techniek. Hij acht het van zeer veel 'o dat de organisatie zich van de hulp e vies van een dergelijk bureau verzt Ook nu weer bleek, dat de betrokken der de dupe was geworden van een f die niet voldoende voor haar taak kend was en waardoor de tuinder du de guldens schade heeft geleden. Om dit te voorkomen achtte de sec ris het wenschelijk, dat de leden om advies kunnen gaan bij een dergehjl reau, die de verantwoording draagt ov< geVele stooktechniek. De vergadering juicht dit voorstel Het bestuur zal vooraf met het burei overleg treden. De heer Boekweit vraagt waarom iemand van Bovenkarspel in de plaat ke Commissie van Toezicht ot> de Pr ciale Demonstratiebedrijven, zitting hc De voorz. zegt toe, persoonlijke inlic gen zullen geven. De heer Bakker vraagt antwoord o in het vorig jaar gestelde vraag ove inkom stenaftrek van inwonende zoons, De Voorz. zegt deze zaak aanhangif hebben gemaakt bij de belastingcomm van den Nederl. Boeren- en Tuindersl Tot op heden hebben wij nog geen woord ontvangen. De heer Zuiddam stelt nog een v over te houden sociale cursussen en voortaan de algemeene vergadering in nvari te doen houden. De voorzitter beantwoordt deze vr en wijst er op, dat het zeer wel mogeli een sociale cursus te houden voor patn en arbeiders. Hij kan om practische r nen niet adviseeren om in Januari te gaderen. Daarna vraagt de Geestelijk Advise woord en wijst op de volgende punten Hij brengt hulde aan het ijverig wei van den voorzitter; vervolgens wijst hi het zeer belangrijke verslag van de 1 wikkelingsdagen, waarin o. a. is opg men het verslag van de rede van Profe Kors over: „Waarom Katholiek georj seerd?" en tevens de rede van den he< D. de Kok uit Loosduinen over „Glaj tuur". Dringt aan op meerdere ontwikke door cursussen en het stichten van La Tuinbouwscholen, vergaderingen, hui zoek en tenslotte niet te rusten voora alle tuinders in de organisatie zijn. Hij wijst op de onhebbelijke gewcx van die leden, die zonder meer hun tributie weigeren te betalen. Sommige afdeelingen geen maar een deelte van de contributie, dit acht hij onverantwoordelijke daad. Hij wijst voorts op het bisschoppi schrijven, dat Monseigneur destijds h doen voorlezen, waarin het volgende wi Wanneer niet zeer vele kapitaalkrac ge boeren en tuinders zich tegen den ste zoo Bterk uitgesproken wensch van I Bisschop, zich buiten de Katholieke Oi nisatie gehouden hebben en lid waren bleven der bekende neutrale vereenigin zou thans onze vereeniging niet in z< grooten nood verkeeren; maar ook vele den zijn voor een groot deel schuld dien nood, omdat zij weigerden of zuimden de contributieschuld te betalen niet aan denkend, clat zij daardoor te de rechtvaardigheid zouden strijden. Tot mijn groote droefheid moet ik er merkzaam op maken, dat onder vele rechtvaardigheden, waaraan zoo menig in onze dagen naar het schijnt zon gewetensbezwaar zich schuldig mai ook deze onrechtvaardigheid geteld m worden, dat zoovele leden onzer verei ging, de besturen, welke met hun mede ten en instemming en dus ook onder hui medeverantwoordelijkheid, onkosten i ken en dan door het inhouden hunner c tributieën, deze onbetaald laten of d uit de vereeniging te treden, zich ontti ken aan het afdoen der schulden, die toch inderdaad hun schulden zijn en n wij tot onze groote smart vernemen, men in den L. T. B. dezulken met duii den. Hij zal zoolang hij Adviseur is er v hoeden, dat zich niet herhaalt wat in 1 1922 is voorgekomen n.l. dat door wan taling der contributie, een schuld ontst< van bijna 30.000.Deze is nu terug bracht tot 5800.dank zij de renteltx leening. Hij vraagt tenslotte medewerking van afdeelingsbesturen en hoopt dat de L B. een schoone toekomst tegemoet zal g» (applaus). De Voorz. sluit de vergadering, na woord van dank te hebben gebracht allen die tot het welslagen dezer verg^ nng hebben medegewerkt.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8