DE 18de JAARBEURS. Uit de Rijnstreek Inc. Mr. Tobin, de Leedsii Queen of the North, Tenedes, de zeer groote 'trompetten Fakir en Golden Giant, de wonderschoone Orange Glow, de voor een poetaz al bizo 1- der groote Xenephon, de schitterende Lady Derbey met een smetteloos wit dekblad, de felgekleurde Barrii Lady Curzon en de reeds in Leiden genoteerde zaailing no. 33. Wie heel hoog aan de muur zoekt kan ten slotte de dubb. trompet Hollands Glory vinden. In de kleine, welverzorgde inzending der firma Haver blinken uit de petaz Jolan- da en do Barrii Vera en Lady Curzon en Red. Cross. De firma Zonneveld en Philippo stelt en kele triumphtulpen ten toon, zooals de Te- Iescopium, de paars-rese Wisconsin, de Alberio, een kloeke wijnroode tulp. Benr.er- kenswaard is ook de Elt. Albino met een kleur die in ieder opzicht aan dc naam be antwoordt. Van de Narcissen noemen wij de rijkblceiende Pretaz „Abundance". Tcsschen andere inzendingen door staan van den heer G. van Egmond ecnige kistjes van een andere op den voorgrond tredende poetaz „LTnnctenee". De crocussen van W. J. Eldering zijn in vcleilei variëteiten aanwezig, Roxane van dè firma P. v. Deursen blijft een van de mooiste witte trompet-narcis sen. v. Waveren's Giant is inderdaad een groote onder de ge'e trompetten. Poeticus Homer en de sierlijk gevormde Southern Gem noemen wij uit deze aan nieuwe va riëteiten rijke collectie. In de collectie der Vereenigde Cultures te Noordwijk zijn wel heel mooi Francis Drake en John Evelijn, de giant. Leedsii Empire en de Barrii Lady Moore. Gebrs. Tromp vertoonen de goed op steel zijnde Mendel-tulp „Thérèse". De oranje Evt. Lucie is bijzonder gevormd en lang van steel. Andere vooraanstaande soorten zijn Evt. Coronelli en Oreon. Van A. Lefeber zagen wij de zacht-rose Mendel „Vera en de eenigzins sombere gekleurde Jazz. Bij de firma R. A. van der Schoot noteer den wij de goedgevormde trompet-narcis „Souvenir" en de bic. Balfour. Behalve met nieuwe crocussen bevat de inzending van Gebts. Eggink verschillende vermeldenswaardige Narcissen, zooals Ef ficiency era Miss Barclay. De half-trompetten, zooals dr. Doughty, Humming Bird e.a„ vormen de bizonder- heid der firma C. van Leeuwen. In de rijke inzending sommen wij verder op: Orange Beauty en Robin Hood, met een sterk naar het oranje trekkende trompet, Nobility, Brennin en Medusa. Van de tulnen-afdee- ling trekken de Triumf „Stockholm" en de Elt. Lemon Queen op de eerste plaats de aandacht. Een geheel bed wordt ingenomen door Triumf-tulpen van de firma Zandbergen. Als o.i. de beste noemen we: Deneb, Stock holm, Telescopium, mr. Herbert, Zenobia, Alkes, Augustine Rose en Canada. Wij laten het bij narren een ieder zal uit deze verzameling tulpen degenen kiezen, welke, volgens zijn smaak, de mooiste zijn. Van de tulpen der Vereenigde Cultures verdienen de rese Bartgon, de oranje, ge spikkelde Arco, de rose Copland en Cleo- patia vermelding. Eenige potten hyacinthen zijn aanwezig van G. v. d. Mey's en Zónen, door de firma uit zaad gewonnen o.a. de befaamde Kroon prinses Margarefha en de Vesuvius.. De tentoonstelling wordt afgesloten door de firma Gebr. Eggink met een welvoor ziene collectie Darwintulpen, zooals Prof. Suringar, burg. Sandberg, Prince of Wales. Opmerking verdient ook de langstelige rose-tulp no. 36 en de roode Bartigon „The President". De opening. Des middags te 2 uur had de officeele opening plaats. Tegenwoordig waren o.a het dag. bestuur der gemeente en de ge meente secretaris (weth. Bader was we gens ongesteldheid verhinderd), de heeren Krelage en Voors, resp. voorzitter en secre taris der Alg. Vereen, v. Bloembollencul tuur. De heer A. Frijlink opende de rij van spre kers met een overzicht te geven van de totstandkoming van dit tentnonstelHngsge- bouw. Sedert 1912 worden in deze gemeente bloemententoonstellingen gehouden, eerst i van het oren veld en sinds 1923 uit de kas. J Men beschikte echter over geen goede loca- liteit, vooral niet, teen het plan een per manente tentoonstelling in te richten zou worden uitgevoerd. Deze wc* d eerst ge houden bij den heer Hoogstraten, later in de serre van het „Bruine Paard". De proef j slaagde uitnemend. Door het plaatsen van rentelooze aandeleen werd het benoodigde geld voor een tentoonsteMingsgebouw 8000) bijeen gekregen. Om een goede ex- j ploitatie-rekening mogelijk te maken zal begonnen worden met het heffen van plaat- i sen geld. Na deze toelichting voerde het woord de burgemeester, de heer J. P. Gouverneur Over den brand te Lisse. Een echt gevoel van trots, zei spr., kwam onwillekeurig over mij, toen ik verleden week door c c-wonderen der techniek door het luchtruim hooide verkondigen, datSas- senheim een tentoonstelling organiseerde die het bezoek overwaard zou zijn. Te meer i deed mij dit gce-J, waar onze dappere bol- lenkweekers cn handelaren deze tentoon- stelilng zouden gaan houden in eigen huis, in dit nieuwe pand, dat door eensgezind heid weder is tot stand gekomen. Dai woord „eensgezindheid" is zoo langzamer- hand een stonwoord van me geworden, om dat ik eigenlijk nog geen toesprank tot onze burge s gehouden heb, waarin dat woord niet voorkwam. „E?nsgezindheid') is dan ook de mooiste dengd en ei^en- schan in de samenleving, ja ook in den ÏUtm-'e1, al r-cet het dan d*ar wel 't meest zóó verstarn werden, dat r"on z* n beziel-' met dcnze'.V.en geest om cr'-l te vc-dmren. Maar ook dat is e°n monie deugd, want het wekt den mensen o;> t t arbeid en inspan ning en een volk dat welt dat is een krachtig, dat is een mooi en gred volk. Met grocte bewondering slaat snr. steeds gade, hoe een echte bezieling hier leeft voor het mooie vak, waarin men nooit uit gestudeerd geraakt, maar waarin dan ook hard wordt gewerkt, waarin offers moeten worden gebracht aan het gezinsleven voor al in den tijd, dat men zijn werklust wil ontplooien. Maar, met al dat zwoegen is het nog niet gewonnen, wanneer niet ook de Heer van Boven meewerkt en daarom wensch ik van ganscher harte, dat uit alle daden van handel en koopmanschappen en uit de verhoudingen van patroon tot arbei der de erkenning van dat hoogere goed blijkt. Is het noodlot is het beproeving, wat we verleden v. cck met lede oogen hebben moe ten aanschouwen, dat het levenswerk, dat de bekroning op jaren langen arbeid van 'en hoogvereerden professor Dr. van Sloeh- teren in cn zee van vuur moest worden vernield? Niemand meer dan professor v. Rlochteren zal zich door deze ramp getrof fen gevoelen. Moge het hem gegeven zijn, dat hem de meed niet ontzinkt, maar dat hij door warme sympathie en rail den finan- c-.ee'en steun uit de bollenstreek weder hoog wordt opgeheven, cnxlat hij met nieu wen lust zich weder geeft aan de faculteit der bePen kunde. Laten we hopen, dat dit nieuwe gebouw, dat niet dcz.e schoore tentoonstelling wordt gee- end, van dergeli'ke ramp gesoaard mo ge blijven, en dat dit in lengte van jaren moge getuigen van levcodigen handel, van voorspoed en welvaart in onze streek en niet het minst in onze goede gemeente. De naam „Blnemlrsi" is e°n mooie en waardig gekozen ne-m, veel mooier dan b.v. Flora, Aurora, of M<~nte Carlo, het be wijst, dat rnz.e Hollandsche taal rijk ge noeg is, om aan te geven wat men zeggen wil; n;ct „gokken in handel" meet het doel zijn, neen het mag hoogstens middel zijn om te geraken tot het doel: Bloem-lust. De vader der Menrfel-tu'pen. De heer Krelage sprak hierna niet als voorzitter der Alg. Vereen., maar als vader der Mendeltulpen. De Mendeltulpen hebben, zei spr., in dit gebouw een groote rol gespeeld. Om dit gebouw heeft zich zelfs een soort legende geweven, die misschien een verkeerden in druk zou maken óp buitenstaanders, alsof de Montecarlistische handelswijzen hier werden toegepast. De handel van heden kan niet vergeleken worden met den dwa zen tulpenhandel va" 1637, omdat de specu latie toen zat onder het publiek, dat van vakkennis geen verstand had. Het gaat met het winnen van nieuwighe den, zei spr., als met het maken van een kunstwerk. De kunststukken brengen na den dood van den maker eerst hun geld op. Tets dergelijks overkomt den winner van nieuwigheden. Men zal misschien denken, dat hij jaloersch is op de hooge prijzen, die de door hem gewonnen nieuwigheden maken Maar uit eigen ervaring weet spr., dat dit niet geval is. De winner heeft dit groot voorrecht: de vreugde, bijgedragen te heb ben aan het tot stand komen van nieuwe rassen. Daarna sprak de voorzitter der afd. Sas- senheim van Bbc., de heer G. Vlasveld Jr., die de verschillende genooditrden verwel komde en dank bracht aan de commissie leden voor het tot stand brengen van deze tentoonstelling. De toespraak van weth. Warnaar. Het openingswoord werd gesproken door den eere-voorzitter van het tcntoonste'.lings- comité, weth. Warnaar. Spr. bracht op de eerste plaats hulde aan de commissie, die dit tentoonstellingsgebouw had gesticht. In herinnering ging spr. terug naar de voorbe reidingen van deze tentoonstellingen en her dacht daarbij de heer Herman Frijlink, friers schilderij in de zaal aanwezig was. Ook aan den burgemeester bracht spr, dank voor zijn groote belangstelling en voor zijn persoonlijk geschenk, een zilveren vaas, welke volgen! jaar als prijs zal worden uit geloofd aan den bezitter van de het meest voor den handel waardevolle narcis, die in t gebouw is tentoongesteld. Wanneer wij hier zijn, dan denken wij terug aan de dagen, teen de heeren Boer- horst en v. Leeuwen Golden Spurs gingen zoeken op de Wassenaarsehe landgoederen en men ronddoolde door de bergen van Frankrijk en Italië, op zeek naar Narcis sen. Als merkwaardig voorbee'd van de ver edeling der blcemenbollencultuur wees spr. op een in de vergadering van dc heeren Le feber voorkomende bloemenmand, waarin naast de tegenwoordige gekweekte, ook de wiMe b'cem voorkemt. Spr. bracht dank aan den heer Krelage dat hij zooveel schoons aan het vak heeft gebracht. De Nede.landsche taal is thans verrijkt met een nieuw werkwoordroende- lus. En er zijn hier „Triumphcn gevierd". De inzenders, de hoopers en de verkoopers hebben goede dagen beleefd. Het is echter niet a'les goud, wat er blinkt. Vooral bestaat e" "org, wat betreft liet afzetgebied. Al moge het aantal uitge voerde K.G. grooter worden, het cijfer van de guldens is niet onbelangrijk gedaald. Ook zijn er in ons vak bijzondere zorgen. Het is op dezen 21 Februari juist 21 jaar geleden, dat een bekend vakman omkwam op de „Berlin", toen hij van een zakenreis terugkeerde. En op 't oogenblik loopen 300 Hollanders in Amerika rond om te trachten een order te boeken, en 400 met hetzelfde doel in Engeland. Toch is er er roden om dank te brengen, besloot spr., en te hopen, dat God deze rijke bron van welvaart aan Nederland en onze. st-eok mag blijven schenken. Hiermede was do tentoonstelling geope-d en \\er-l een rondgang langs de inzendingen gemaakt. HILLEGOM. GEMEENTERAAD. De bagrooting vaatga-.t9ld. Elektrificatie van de. CosteinJe- buurt. De raad dezer gcmeci te kwam in open bare vergadering bijeen. Yoorz. weth. Bal vers. Do bespreking over de begr. 1928 be gonnen met den prijs voor straatsteenen in de post onderhoud van straten, welke van Steeds hooger vlucht. (Van onzen specialen verslaggever). Utrecht heeft zich voor het ongetwij feld drukke bezoek dat de komende week te wachten staat op waardige wijze voorr bereid. Met man en macht is er de laatste weken aan de tweede Catharynebrug ge werkt, zoodat gehoopt werd dat deze Dinsdagmorgen geopend zou kunnen wor den. Dan zal tenminste op dit allergevaar lijkst punt, wat meer ruimte zijn verkre gen, waarbij het verkeer voor elke rich ting de beschikking heelt over een afzon derlijke brug. Dat de verwachtingen voor deze 18e jaarbeuis hoog gespannen zijn, werd reeds door ons meegedeeld, Ook de secietaris- generaal, de heer V.'. Graadt van Roggen, sprak zich op de persconferentie die Maan dagmiddag werd gehouden, in dezen geest uit. De deelneming aan deze voorjaars- beurs is van dien aard, dat het schijnt of wat de drukte, de willige stemming, de animo om deel te nemen aangaat de eerste Utrechtsche Jaarbeurzen aan bet herleven zijn. De derde Jaarbeurs en de vijfde de eerste, die internationaal was en in het nieuwe gebouw gehouden werd zijn de éénige, die een deelnemersaan tal hadden boven de duizend. Deze 18e Jaarbeurs heeft het getal van duizend deelnemers overschreden. Dit heeft het dan ook noodzakelijk gemaakt dat de groep Ford-automobielen elders dan in het Jaarbeursgebouw of op het Vredenburg moest worden ondergebracht, n.l. in dc Handelsbeurs op de Mariaplaats. Een groep die ditmaal zeer belangrijk is, die een op zichzelf staand geheel vormt met een eigen karakter, is de greep Bouw materialen en Wegenbouw in de semi- permanente hall. iDt is nu het derde jaar waarop zij vertegenwoordigd is en telkens is ze nog in onmvang toege nomen. Ook op het terrein Vredenburg trekken de groote machines voor den we genbouw de aandacht: de wegwalzen, be- tonbrekers en betonmolens, die we tegen woordig druk langs de wegen in werking zien om ons wegennet te verbeteren en te modernisceren. Wat de meubelbeurs betreft werd er door den secretaris-generaal nog eens met nadruk op gewezen dat men hierin toch vooral geen tentoonstelling van binnen huiskunst moet willen zien, waar alles volgens de wetten der aesthetica is ge rangschikt, maar dat ook voor deze groep geldt wat trouwens van de heele beurs ge zegd kan worden n.l. dat ze uitsluitend be staat voor den zakenman om zijn artikel als handelsobject onder de aan dacht van zijn afnemers te brengen. In scmtnige vakbladen heeft men niet cenigszins onvriendelijk over de meubel groep uitgelaten, waarin het „rhytme der schoonheid" niet tot uiting zou zijn geko men, maar zij die zoo schrijven, aldus de heer Graadt van Roggen hebben blijk ge geven de beteekenis van de beurs niet te begrijpen. Voorts betoogde hij dat er meer dan één reden is voor het jaarbeursbestuur om tevreden te zijn over de ontwikkeling van het instituut ook al is men er zich van bewust dat de tijd om een „es ist er- reiclit" te laten hooren nog niet is geko men. Ruim 10 jaar heeft men noodig ge had om vasten vcet in Nederland te krij gen. Voor het vceren eener krachtige pro paganda in het buitenland zou veel en veel meer geld noodig zijn dan de reeds zeer hooge bedragen d:e in ons land aan reclame worden besteed. Toch mocht ge leidelijk ook over onze grenzen gestreefd naar het geven van groote bekendheid aan de Utrechtsche jaarbeurs waartoe onze gezantschanpen, consulaten, Kamers van Koophandel en groc.te stoomvaart maatschappijen medewerken. Niettemin moet voorzichtigheid bij deze propaganda worden betracht omdat Nederlands econo mische en industrieele positie daartoe alle aanleiding geeft. Aan den anderen kant zal er rekening mee gehouden moe ten worden dat in het buitenland het be lang om in Holland een afzetgebied te vinden, nog lang niet genoeg is doorge drongen. Overigens was de rede van den heer Graadt van Roggen zooals reeds in den aanvang werd gezegd, in optimistischen toon gesteld. Tal van grootindustrieelen moesten echter te'eurgesteld worden om dat de r'aatsruimte volstrekt onvoldoende bleek. Hoe aangenaam het overigens ook is een uitve-kocht huis met tuin en dépen dance te hebben, toch bergt dit een gevaar in zich. Als voorbeeld hiervan werd ge noemd de houding van sommige fabrikan ten in de greep voedings- en genotmid delen. Daar de meesten dezer aandeel houder zijn en dus het recht van voor keur kunnen doen gelden wat betreft de keuze van standplaats, onthouden vele anderen zich van deelname omdat op de derde verdieping, waar deze groep regel- tig terugkeert geen plaats meer is en zij liever niet buiten het groepsverband ter beurze willen verschijnen. Nog andere belangrijke firma's werden afgewezen, o.a. de Kromhout motorenfabriek, een combinatie van een Belgische textielfa briek, een firma uit Riga etc. etc. Bijna was hetzelfde met de Ford automobielen gebeurd en de Röntgenafdeeling der fir ma Philips, maar gelukkig kon dit nog worden voorkomen. Het heele Vreden burg is dan ook volgepropt, zoodat de uitbreidingsplannen van het jaarbeursbe stuur niet alleen gerechtvaardigd waren maar zelfs onmogelijk langer konden wor den uitgesteld. Van deze bouwplannen zelf heeft ver volgens de voorzitter van den Raad van Beheer, de heer F. H. Fentener van Vlis- singen een beschrijving gegeven. Hij had hierbij gelegenheid de geheele positie der jaarbeurs sinds haar oprichting te schet sen, waarbij hij vooral betreurde dat de financieele regeling der eerste periode voor de stichting van het vaste gebouw niet van die uit het tweede tijdperk ge scheiden was gehouden. In deze eerste periode leefde men onder geheel abnor male omstandigheden, zoodat het woord crisistijdvak hiervoor het best den toe stand aangeeft. Voordat het vaste gebouw werd opgericht had men dan ook een schuldenlast van ruim 9 ton, die men door leeningen bij het Rijk en den Postchequé- en Girodienst trachtte te delgen. Spr. neemde de tweede periode volko men gezond, maar tengevolge der achter stand uit de eerste zit men nu nog tot 1934 vast aan een jaarlijksche rentelast van oO.OOO waarbij nog aan aflossing van die schuld telkenjare 55.000 be taald moet worden. Het totaal bedrag dat aan subsidies van Rijk, Gemeente en K. v. K. dan ook bin nenkomt, n.l. 81.200 is nog niet voldoen de deze oude schuld af te lossen. De heer Fentener van Vlissingen be treurde voorts dat het Rijk in tegenstel ling met wat in andere landen geschiedt, zoo'n laag subsidie toekent. Het over schot van de N. O. T. had z.i. dan ook beter ten behoeve van de Jaarbeurs kun nen worden aangewend dan tot vestiging van een gezantschapsgebouw in Parijs. Na deze financieele beschouwing werd door den voorzitter van den Raad van Beheer de noodzakelijkheid der nieuwe bouwplannen uiteengezet. Al sedert ge- ruimen tijd wordt de toeneming van het aantal deelnemers in hooge mate belem merd door de onmogelijkheid deelnemers behoorende tot een bepaalde groep, i n d i e greep onder te brengen. Het Jaar beursbestuur is dan ook overtuigd dat. wanneer niet binnen zeer korten tijd het Jaarbeursinstituut te Utrecht in de gele genheid zal zijn aan een grooter aantal deelnemers op daarvoor geëigende wijze huisvesting te verleenen, spoedig een stil stand zal intreden welke voor de Jaar beurs een achteruitgang zal beteekenen; het acht 'de uitbreiding van het bestaande Jaarbeursgebouw voor de handhaving en ontwikkeling van Jaarbeursinstituut een onafwijsbaren eisch en meent, dat, gezien de ontwikkeling der laatste beurzen, daarvoor thans het oogenblik gekomen is. De meest geschikte oplossing zal be staan in een aanbouw van het bestaande Jaarbeursgebouw met een vleugel van 40 M., ter breedte van 37 1/2 M. en ter hoogte van vijf verdiepingen, terwijl dan aan de benedenzaal van dat nieuwe jaarbeurs gedeelte zal aansliuten een semi-perma- nente hal ter lengte van 42 M., waarvan 24 M. met een breedte van 37 1/2 M. en 18 M. met een breedte van 20 M., z o n- d e r verdiepingen. De bouwkosten met inbegrip van kapitaalrente, erfpachts- canon en grondhuur (voor het semi per manente gedeelte) tijdens den bouwtijd, algemeene onkosten en onvoorzien zijn op grond van een voorloopige begrooting, ge raamd op rond 750.000. De bouwtijd zal ongeveer anderhalf jaar bedragen. De Raad van Utrecht heeft reeds besloten behoudens goedkeuring door Ged. Staten der provincie het voor den bouw benoodig- de terrein deels in erfpacht deels in huur af te staan en voor een bedrag van 250.000 in de obligatieleening deel te nemen onder voorwaarde, dat eerst van particuliere zijde een gelijk bedrag zal zijn bijeengebracht. Van de Nederlandsehe Regeering is bericht ontvangen dat deze het voorstel, om eveneens en onder gelijke voorwaarde voor een bedrag van 250.000 in de obli gatieleening deel te nemen, in gunstige overweging heeft genomen. Thans is het woord aan handel en in dustrie in Nederland. 10.000 wordt verminderd tot f 8000. zoo als met 6 tegen 5 stemmen werd besloten. De perkbeplanting wordt toegejuicht maar de kosten er voor achtte men te hoog. De reparatie van een modderwagen a 800 en later van een vuilniswagen word vrij scherp beoordeeld en door weth. do Vreugd volledig toegelicht. De commissie voor openbare werken zal de zaak onderzoeken. De raad bleek er voor te zijn, dat dergelijke reparatie niet buiten 'e gemeente zot' vorden uitgevoerd. B. en W. hebben geen bezwaar liet re organisatie plan van openb. werken in den raad te brengen vóór er nieuw personeel wordt aangeste'd. De jaarwedde van den correspondent der arbeidsbemiddeling a f 500 wordt riet itbetaald aan den ambtenaar die bet werk vericht, zei de heer Parse. B. en W. zu'len een on 'erzcek instellen. De heer Klaver wees er op, dat do schoolgelden niet veel zouden opbrengen omdat aangeslagen wordt naar de be'as- ing. Het bleek dat velen ten onrechte geen schoolgeld betalen hetgeen neder be zien zal worden. Dat zelfde zal ook gebeu ren wat de opcenten-der personeele belas ting betreft, op verzoek van den heer Vooren, die informeert wat B. en W. den ken te doen inzake de toegezegde reorga nisatie van openbare werken. Er wordt aan gewerkt, antwoordde de voorzitter. De heer Paase critiseerde dc brand weer, hij verlangde geroutineerde brand meesters. De aanschaffing van een mate- rjaalwagen voor de brandweer zal op ver zoek van den heer Klaver nogmaals in den raad ter sprake komen. Een pleidooi voor behoud van de Hippfr- laarsbrug bleek vruchteloos. De post voor riolen en bestraten van verschillende straten, groot f 92.C00 is zeer breedvoerig besproken. Gevraagd werd om openbare aanbesteding, of alles in een jaar ••itgevoerd zal worden, om trottoirs van onreveer 2 roeter breedte enz. Toegozegd wordt, dat elk onderdeel be sproken zal worden met de commissie van openbare werken en overwogen zal worden wat het voordeeligst is. Over de stichting van een gymnastiek lokaal in de openbare school is lang gere deneerd. Up de begrooting was 10.000 ruim uitgetrokken om aan de wet te vol doen. De voorzitter deelue mee, dat over» leg gepleegd is met de besturen der bij zondere scnolen, de schoolhoofden en den inspecteur. De inzichten zijn inmiddels ge wijzigd waardoor B. en W. niet klaar zijn met een plan. Er zal een afgrond voor stel komen. Als de begroot ing vastgesteld is, constateerde de heer Vooren met ge noegen, dat de hoofdelijke omslag niet ver hoogd is. De voorzitter deelde mede, dat de buurt Oosteinde geëlectrificeerd zal worden bui ten bezwaar der gemeente. In de rondvraag werd gesproken over de Vossendwaisstraat en om verlichting van den Vcssenlaan, de l.cer Jansen vroeg wat B. en VV. zullen doen tegen de ver dachtmakingen van hoofden van bedrijv in het publiek, waar een einde aan moet komen. De voorzitter antwoordde dat er geen corruptie is; reorganisatie van open bare werken komt. Daaroü oleitte de beer Loerakker teeen het vestigen van den indruk alsof het hier een janboel is. Daarvoor is geen aanlei ding. Hierna volgde nog een geheime zit ting. ATWIJK AAN DEN RIJN. De militaire oefening. Aan de berichten betteilenue de nach telijke oeiening van 23 op 24 i'ebr. kan het vo.genae worden toegevoegd. Deze oeiening zal gehouden worden in de duinen tussclicil Katwijk en Wassenaar met als einde der oefening Katwijk. Na afloop der oeiening zal een défilé gehouden worden voor H. M. de Koningin die een groot gedeelte van de oefening meemaakt. Dit deiilé zal plaats hebben te Katwijk a. d. Rijn aan het einde der G'antineweg. De Kon. Militaire Kapel uit Den Haag zal hierbij spelen. Na afloop hiervan zal gedefileerd worden voor H. K. H. Prinses Juliana aan Huize „Hoogcate" aan den N. Boulevard. Ook hier zal de Kon. Mil. Kapel spelen. Gedurende den nacht van 23 op 24 1-ebruari zullen de troe pen worden ondergebracht in noodkwaïtie ren te Katwijk aan Zee. De Mil. Kapel in „Casa Cara". Verbetering. De laatste vuilnisput cue hier nog bestond, nl. in de Laan achter het „Veereinde" zal ook verdwijnen. Nu de ge meentelijke vuilnisophaaldienst staat uitge breid te worden acht men van gemeente wege ook deze vuilnisplaats niet meer noo dig. De omwonenden zullen dit besluit zeer toejuichen. En het zal ook daar een goede verbetering zijn. Het gebeurde somwijlen dat bijna den geheelen weg daar versperd was door het vuilnis of puin. Zanderij. De haven voor het inladen van het zand der Zanderij nabij den Wa tertoren, wordt thans van een laadgelegen- heid voorzien. De brug over den Wasse- naarschen weg is ook gereed. Enkele moei lijkheden moeten nog overwonnen, eer met het afzanden kan worden begonnen. OUDEWETERING. Uitvoering. Gisteravond werd ten huize van den heer H. P. Klem alhier door het damesgezelschap van Rijpwetering op gevoerd het spel„De Kindermoord van Bethlehem" vervaardigd door Pastoor Th. Kwakman, Pastoor aldaar. De zaal was geheel gevuld. Al de tafereelcn werden op uitstekende wijze uitgeheeld en het par lando op gevcelvoile wijze voorgodragert. De dames gaven blijk, dat zij onder be proefde leiding hadden gestudeerd. Het meest treffende tooneel i6 echter als de onschuldige kinderen van Bethlehem ten tooneel e komen en hun spel aanvangen. Vooral hierbij bleek, dat er degelijk gere peteerd was: het was af. Bij de verschil lende tafreelen werden door het koor pas sende gezangen uitgevoerd op muziek van Theo Bosman, die persoonlijk begeleidde. Het geheel werd op zeer voldoende wijze uitgevoerd. Bijzonder vermelding verdienen de j schitterende costumes welke alle eigen- I clorn van het gezelschap zijn. Op sommige I momenten moest men zich wat bekrompen J opstellen, vanwege de tooneel ruimte. Een j stuk als dit vergt feitelijk een tooneel, dat enkele malen grooter is. Het publiek heeft j het spel wel gewaardeerd, al waren som- I migen blijkbaar in een „Vastenavondstem ming". In dit verband mogen wij oprner- ken, dat o.i. het spel, wanneer het werd opgevoerd in den Kersttijd zeker op me nigeen een dieperen indruk zou maken. Aan den inhoud van het spel doet dit ech ter niets af en we kunen een ieder aan raden, wanneer zich de gelegenheid nog eens voor doet dit stuk, vol gewijde stem ming, te gaan zien. TER AAR. Personalia. Tot voorzitter en secreta ris der commissie tot wering van school verzuim zijn respectievelijk benoemd de heeren M. Roberts en B. Jonker. Geboren: Gerrit, z. van C. Snijders en L. van Altena. Maria, d. van C. van Eijk en J. Bol. Cornelia Jan, z. van A. Kuijk en J. Heemskerk. Gehuwd: G. Droogh 28 j. en I. Voor- douw 21 j. Overleden: A. Zevenhoven 24 j. NUURUEN. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph". Zaterdag vierde de Bouwvakarbeidersbond St. Joseph zijn 10-jarig bestaan. De voorz., de heer P. de Jong, opende de bijeenkomst en verwelkomde den heer Gommers uit den Haag. Spr. memoreerde in het fco.-i, waf er vanaf Sept .1917 was gedaan en bereikt in Noorden door het bestuur, dat in 1917 was samengesteld uit de heeren P. de Jong, voorz.C. Kwakkenbos en Jac. Bos. Er wer den 17 leien ingeschreven, waarvan enkele naar elders zijn vertrokken en nog anderen als patroon zich hebben gevestigd. Vervolgens was het woord aan den heer Gommers, die sprak over de verhouding van de patroons tot de arbeiders. Met een dankwoord aan den heer Gom mers, door den voorz., werd deze bijeen komst gesleten. Men bleef evenwel nog eenigen tijd gezéllig bijeen om het 10-jang bestaan feestelijk te gedenken. 2-2

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6