Uit de Rijnstreek Land enTuinbouw den aan de Mij. „Myvo" door Ged. Staten nog niet is goedgekeurd. Wanneer even tueel op 1 Mei a.s. de verhuring mocht doorgaan dan moet de Raad nog beslui ten over het jaar 1928 en 1929 het gedeel te rietland zijnde ongeveer 9 H.A. aan P. lijsterman te verhuren tegen een prijs be rekend naar den tegenwoordigen pacht som. De Raad kan zich hiermede volkomen vereenigen. Is ingekomen een schrijven van Ged. Staten, inhoudende eenige opmerkingen tegen de ingezonden gemeentetekening. Wordt vastgesteld het kohier der ver- lichtingsbelasting over het dienstjaar 1928 tot een totaal bedrag van ƒ2920. In behandeling komen de verzoeken van het bestuur der bijzondere scholen om voorschot op de gemeentelijke vergoe dingen, overeenkomstig artikel 101 der La ger Onderwijswet 1920. De Raad besluit aan de school met den Bijbel 500 voorschot te verbenen te bo- ta*en in vier termijnen en aan de R.-K. school 2000 te betalen in vier termij nen. Een verzoek' van P. Langeslag om ont heffing van een gedeelte betaald school geld wordt afgewezen op grond dat school geld over een vol kwartaal wordt bere kend. Bij de rondvraag wenschte de heer Riet dijk den voorzitter van harte geluk met iijn herbenoeming. Hierna sluiting. VOORHOUT H. B. G. Zaterdagavond vergaderde de afd. Voorhout van hot Hollandsch Bloemkweekers Genootschap in café „Boerhaave' alhier. De voorz., de heer W. van der Laan, opende te ruim acht uur de vergadering en heette alle aanwezige le den' hartelijk welkom. Spr. ging op deze eerste vergadering van het jaar 1928 even na hoe de resultaten waren van het blcem- bollenbedrijf. Hij besprak hierbij de ge beurtenissen van het jaar 1927 betreffen de prijzen van tulpen, hyacinthen, narcis sen en crocussen, betreffende de bedrijfs resultaten en betreffende de teelt in 1927/ Vervolgens gaf spr. een interessante be schouwing over den uitvoer van de pro ducten van de bloembollenstreek naar Amerika, Engeland, Duitschland enz. en besprak hierbij de in ontwerp zijnde wij ziging van de wet op de invoeringsrechten. Spr. achtte een dubbel tarief voor de in voeringsrechten wenschelijk, niet uit het oogpunt van de beperking van do invoer van verschillende benoodigdheden, doch uit een oogpunt van handelspolitiek. Hier na wijdde spr. eenige woorden aan het verlies door den brand in het laborato rium van Prof. Dr. v. Slogteren van het vele en moeilijke werk door hem verricht en waarbij ook ons Genootschap schade heeft geleden, omdat het hierbij financieele in teresse had. In de vacature van lid van het Bestuur, werd de heer W. van der Laan, met 22 stemmen herbenoemd, terwijl er l stem werd uitgebracht op den heer P. L. van der Huist en 1 op den heer P. van den Xouland en één van onwaarde. Eveneens werd de heer P. L. van der Hulst in zijn iunctie als bestuurslid herbenoemd met _3 ïtemmen, terwijl de heeren P. van den Xouland en C. Roozen'ieder 1 stem ver wierven. Vervolgens bracht de penningm., de heer P. L. van der Hulst, zijn jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat het saldo op 1 Jan. 1927 bedroeg 189.28 1/2. De totaal ontvang sten waren 253.88 1/2 en de uitgaven ƒ62.60, zoodat op 31 Dec. 1927 in kas was een bedrag van 191.28 1/2. Tot afgevaardigden naar de 31ste alge meene vergadering werden aangewezen de heeren C. J. Zonneveld en C. Roozen, ter wijl de heeren P. van den Nouland en J. de Ridder tot plaatsvervangers werden be noemd. De punten 1 tot en met 7 van de be schrijvingsbrief leverde geen stof tot spre ken op. Betreffende punt 8, voorstel betreffende het orgaan, waren een drietal schrijven in gekomen, t.w. een van het Hoofdbestuur om de afgevaardigden vrij mandaat te ver- leenen voor de benoeming van een secreta ris-penningmeester écn van het Hoofdbe stuur waarbij de candidaat J. F. Ch. Dix te Heemstede als redacteur van het or gaan werd aanbevolen en écn van de afd Lisse voor de candidatuur van den heer A. Raaphorst te Lisse voor secretarjs-pen- aingmeesler. Dit punt werd in de breede bespreken en had tdl gevolg, dat op voorsiel van de heeren P. L. van der Hulst en P. van den Nouland, besloten werd een motie in te dienen, waarbij verzocht zou worden om betreffende dit punt te besluiten in een volgende vergadering, omdat de finan- oieele draagwijdte van de voorstellen van het bestuur niet zijn te overzien en omdat de afdeeling ook niet vertegenwoordigd mocht wezen op de vergadering welke ge houden is door het Hoofdbestuur met de voorzitters der afdeclingen. Verschillende leden keurden de handel wijze van het hoofdbestuur in deze aan gelegenheid niet goed en achtten het hoofdbestuur niet gerechtigd om eigen machtig op te treden. De samenvoeging van het blad met de Coöperatieve veiling- verceniging voor Bloembollen, uitgaande van H. B. G.: te Lisse en met de Coöpe ratieve Groenten- en bloembollenveilings- vereeniging werd eveneens uitvoerig be handeld. De rondvraag voor de algemeene ver gadering en voor de afdeelingsvorgadering leverde niets op, zoodat de voorz. deze vergadering onder dankzegging voor de opkomst sloot, waarna de gebruikelijke verloting plaats vond. Pcrsona'ia. De heer W. van der Hoe ven, kemmies der Rijksbelastingen alhier, is overgeplaatst geworden naar de ge meente Noordwijk. B oerrententoonztellino. Zaterdagmid dag is door kapelaan N. Greitemann, de tweede bloementento. nstelüng geopend welke uitgaat van het Patronaat en de St. Jozefgezellenvereeniging alhier. Spr. heet te bij deze opening alle aanwezigen welkom en spoorde zijn patronaatsjongens en gezellen aan om altijd en voortdurend al het mogelijke doen om het bloembollen- bedrijf, waarin de meeste van hen zich zullen begeven, grondig en goed te leeren, opdat het vak biermede gebaat zal wor den. Immers van de jongere generatie moet het komen, omdat zij steeds het werk moeten voortzetten hetwelk opge bouwd is door hun voorvaderen. Door het houden van deze tentoonstelling brengt men bij de jongeren 'n prikkel in om hun krachten te beproeven op het trekken van bloembollen. Spr. roept tenslote de mede werking van de belangstellenden in om dit heilzame werk te steunen door hun woord en daad en dat de opmerkingen van bloe misten gaarne, wanneer zulks mogelijk is en in het belang der" tentoonstelling zijn in dank zullen worden aanvaard. Bij het binnentreden van de zaal van het Patrcnaatsgebouw alhier, waarin de tentoonstelling wordt gehouden, ziet men deze geheel en al gevuld met tulpen, nar cissen, hyacinthen, en verder vaste plan ten en bloemstukken. Het geheel geeft een aardigen en gezelligcn indruk, temeer daar deze tentoonstelling door de verschil lende plaatselijke bloemisten en broeiers met inzendingen ter opluistering wordt ge maakt tot een tentoonstelling in het klein, zooals deze de laatste weken in de om trek zijn gehouden. De heeren P. L. van der Hulst, C. J.Zonneveld, C. J. M. Prins, J. W. van Reisen, C. Boere, A. F. Ileuzen en P. J. Ruigrok verdienen dan ook wel een woord van dank voer hunne inzendin gen. De heer C. Kraakman, die een zeer groot aantal vaste planten en andere bloe men, zooals Accacia's, Seringen, enz. had ingezonden verdient evenwel meer dan een woord van dank, omdat deze tentoonstel ling een krachtige steun en medewerking van hem mocht ondervinden. Genoemde heer heeft dan ook een eervolle vermel ding verworven voor vaste planten. De eerste en tweede prijs voor huis- broei, afdeeling Patronaat, behaalden res pectievelijk P. van Dijk Jzn. en Leo van Zanten. De eerste, tweede en derde prijs voor kasbroei werden behaald door resp. J. en A. Boere, C. en J. van den Berg en Th. van der Hulst. De eerste, tweede, derde, vierde en vijf de prijs voor huisbroei, afdeeling St.-Jo- zelfgezellen, werden resp. behaald door P. van den Berg, J. van Dijk Jzn., J. van den Berg, J. de Roode en Ant. van der Lar.s. De eerste en tweede prijs voor krsbroei viel resp. ten deel aan Simon van Reisen en Am. Heuzen. Het bestuur van het Patronaat en de St.-Jozei'gezellenvereeniging, die moeite en kosten niet hebben gespaard, kunnen met welgevallen terugzien op deze gehouden tentoonstelling, terwijl de betrokken leden hun Lest zul.en doen, om wanneer 't vol gend jaar de tentoonstelling wordt gehou den, nog beter uit te komen met hun proe ven van het trekken van bloembollen. Z0ETEHMEER EN ZEGWAART. GEMEENTERAAD. Woningbouw voor het hoofd der school. Het voorstel van B. en W. aangenomen. De woning koir.t er niet. Op 17 dezer, des avonds 7 uur, vergader den, de Raden dezer gemeenten onder voorzitterschap van burgemeester F. S. G. Bes, ten raadhuize van Zoetermeer. Alle leden waren present, met uitzonde ring van den heer J. N. van Reeuwijk, die met kennisgeving afwezig was. Op de gebruikelijke wijze, door voorle zing van het formuliergebed, wordt de ver- gadenng geopend. De notulen der vorige vergadering, gelezen door den heer C. P. Blaauwhof, secretaris, worden onveranderd goedgekeurd. De mededeelingen bevatten o.a. de goed keuring van Ged. Staten opheffing van het vervolgonderwijs; missieve van ditzelfde college dat zij voor kennisgeving hadden aangenomen de verordening regelende ont slag, enz., onderwijzend personeel. Wordt ter tafel gebracht: Voorstel van de heeren L. Facce Schaeffer en D. van Duyvenbode om te besluiten tot den bouw van een woning voor het hoofd der gem. O. L. School op het plein dier school, vol gens overgelegde teekening en onder de volgende voorwaarden: 1. teekening en be stek moeten zün naar genoegen van de vergadering. 2. benocdigde bouwsom wordt door particulieren renteloos beschikbaar gesteld voor 'n tijdvak van 8 jaar; 3. de to bouwen woning te verhuren aan het hoofd •Ier gem O. L. School voor f 400 's jaars; 4. na voldoening aan verschillende voor waarden zal de huurprijs niet hooger mo gen zijn dan redelijkerwijs gevraagd kan worden voor een dergelijke woning, gelijk aan de bouwsom, verminderd met f 2000, zonder dat van winst voor de gemeenten sprake mag zijn. Begroot is dat de woning f 8000 zal moeten kosten. Daarna wordt voorgelezen een brief van den heer Inspecteur van het L .O. in de in spectie Delft, waaruit blijkt, dat de bouw van de woning op de speelplaats aan de waarde van dit terrein geen overwegende schade zal aanbrengen, ware het niet dat die speelplaats dienst deed als speelplaats voor vrije- en ordeoefeningen, welke lang zamerhand als lichamelijke oefeningen (ter reinspelen) zullen moeten worden uitge breid. De Inspecteur deelt verder mede, dat de speelplaats niet aan de eischen voldoet en voor inkrimping niet vatbaar is. De bouw kundige Inspecteur is van meening, dat de speelplaats niet gebruikt moet worden voor den genrojecteerden bouw van de onder- werkelijke woning. Dit vraagstuk zou na der kunnen worden bekeken, wanneer naar oen r-eschikt terrein voor lichamelijke oefe ning werd uitgezien, in verband met de te verwachten aanvrage voor schoolbouw ten behcevo van het Chr. onderwijs. De Voorz. merkt hierbij op, dat de In specteur, tr-'ena het bezoek aan de bijzon dere school, hem toevallig had ontmoet en de bouw der woning had besproken, waar bij de bouwkundige Inspecteur aanwezig was. B. en W. hebben de zaak van alle kan ten bekeken en stellen de Raden voor af wijzend te beschikken. De Voorz. opent de besprekingen. De heer Fa^ee Schaeffer zegt, dat hij zich zou schamen als Inspecteur van het L. O. een dergelijken brief te schrijven. Immers de Insp. zegt, dat het terrein te klein is als speelterrein mitsdien is er niets tegen een gedeelte daarvan af te ne men. Het in den brief geopperde is bene den alle critiek en hij stelt daarom voor dezen voor kennisgeving aan te nemen. Spr. vraagt wat de motieven van B. en W. zijn om afwijzend te beschikken. De Voorz. stelt de wethouders in de ge legenheid hunne meening kenbaar te ma ken. De heer Chardon heeft den heer Bayle wel eens hooren zeggen dat hij geen aal moes aannam, doch de wijze waarop do woning wordt aangeboden lijkt daar wel op De heer Schaeffer zegt, dat als men iemand iets aanbied als blijk van waar deering, dit geen aalmoes is, doch dat hij den heer Bayle niet behoefde te verdedi gen, daar was hij zelf mans genoeg voor. De lieer Scheer zegt, alhoewel geen ar chitect, timmerman, enz. te zijn, het hem bevreemdt, dat er een woning voor den heer Bayle gebouwd kan worden voor 8000 en is bang dat de berekening van heeren voorstellers later foutief zal blijken te zijn. De heer Schaeffer wijst er op, dat in het verzoek staat, dat het voorstel naar ge noegen moet zijn van de vergadering. Spr. zegt nog, dat de gemeente goedkooper kan verhuren dan een particulier. De heer Duiniveld wil zijn stem motivee- ren, waarom hij tegen bouw van de onder- werpelijke woning is. Spr. heeft alle lof voor de wijze waarop het plan in elkaar is gezet. Spr. haalt als voorbeeld aan een on derwijzerswoning van voor 30 jaar terug. De heer van Duyvenbode wijst er op, dat de pretenties der menschheid nu verder gaan dan CO jaar geleden. De heer Groene- wegen zegt dat het feit in een vorige ver gadering cm de zaak onder de oogen te zien, berustte op de overweging een oplos sing te verkrijgen. In het nu gedane voor stel ziet spr. geen verbetering, daar den heer Bayle een fatsoenlijk huis is aange boden en cf dit nu op de speelplaats of daarnaast staat, maakt voor spr. geen verschil. De heer Schaeffer zegt: „het hondje moet ges'agen worden" en zegt met klem en heftig tegen den heer Groenewegen: „U wilt het verschil niet zien. Wanneer er een bond en een kast naast elkaar staan, dan kunt u ook zeggen: ik ziet het verschil niet". De heer Groenewegen had verwacht dat de heer Schaeffer hem in beleefder termen van antwoord gediend had. Snr. zegt, dat de heer Schaeffer de zaak niet moet om draaien. De heer Scheer geeft nog te kennen, dat men er geen koopmdnszaakje van meet maken. De heer Chardon heeft met den Inspec teur van.l et L. O. een onderhoud gehad, en 'e mogelijkheid is niet uitgesloten, dat met het oog op de noodzakelijke verbouwing der chr. school een voorstel trt- verlenging wordt gedaan of anders dat er een O. L. Schoei wordt gebouwd van 14 lokalen. Het hoofdbezwaar van den lieer Scheer :s, drt bij evertucele aanneming van het voorstel om te bouwen het prestige van B. en W. geschaad wordt. De heer Lamens vraagt of er nog een an der voorstel van B. en W. is te verwachten, waarop de voorzitter ontkennend ant woord. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. met 2 tegen 11 stemmen aangenomen. De heeren voorstellers 6temden tegen het voorste!. Alzoo krijgt het hoofd der gem. O. L. School geen woning. Aangenomen wordt om de speelplaats der gem. O. L. School over een oppervlakte van 250 M2. te doen betegelen. Aan d"n Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen zal vrijstelling worden verzocht van onderwijs lichamelij ke oefening. Tot schoolsehoonmaaksters worden voor het jaar 1928 herbenoemd mej. D. van der Haak en L. van der Vooren. De aftredende leden der Schoolcommis sie, de dames: mevr. J. W. van Hamers- velt, Noordam cn mej. G. F. Ph. Hilvers en den heer D. Riezebos, worden herbenoemd. Voor de rondvraag was geen belangstel ling. ALPHEN AAN DEN RIJN. Geboren: Petrus z. van J. van den Berg en H. de Kok. Aart z. van W. F. den Hoed en H. van Rossen. Jan z. van C. Idenburg en A. Hendriks. Wil li elmina Maria d. van N. Bosman en J. C. Burger."— Johannes z. van D. Dijkman en H. Rietveld. Johannes z. van C. Martens en C. J. Verkade Helena Ger- dina cL van M. Zondcrop en H. M. Kuijf. Pieter z. van A. Kamp en G. W. Wes ter. Jan Pieter z. van C. G. van Oos tende en C. L. de Bruijn. Willem Ma- rinus z. van D. J. Bal en H. C. van der Veer. Jacobus Gijsbertus z. van P. K. Baas en J. Pijper. Maarten Gerard z. van P. K. Baas en J. Pijper. Hendrik z. van H. Verdonk en G. I. van Otterloo. Johanna D. van H. de Bruijn en J. Buite laar. Overleden: C. Gaalswiik wed. van P. Mulder 87 j. S. Vergunst echtg. van K. Vergunst 76 j. H. van Diggelen echtg. van D. Ravensbergen 71 C. G. Logenes jd. 17 j. Johanna Resina Olie rook 85 j. Gehuwd: W. Groeneschey jm. 27 j. en J. Bloos jd. 21 j. J. Koelewijn jm. 21 j. V/. Kam. hert d. 19 j. R. K. DIOC. TUINDERSBOND. Algemeene vergadering. De Voorz., de heer Jac. Groen Azn., opent üe veigauering met aen Cimstelij- ten groet en nouat ue voigende xnieiumg. Ge reorganisatie van oen L. 'x. 15. is er in hooiazaaK een geweest van ne Vakorga nisatie; onze btaalorganisatie zal zijn doei: Devoraeruig van ue wei vaart zijner lenen, niet beieinen, tenzij er in opgeno men is een goede, een krachtige weiKzaamneiu op gebied van het vak. ik wil nier niet alles homaien, wat ik onlangs onuer het hooid:: „ue noodzake- iijkneid van R. iv. 'iuindersorganisalae in ons orgaan geschreven heb. Gp een ding wil ik eenter nogmaals met nadruk wijzen: L)e L. T. is met opgericnt ais een instel ling, noodig voor onze Godsdienstbelangen, uaar hebben wij in onze H. Kerk anuere midde.en voor. De L. T. B. is L a n d- e n T u i n b o u w- boud, opgericnt voor de behartiging van onze stolienjke belangen. Maar Ook in het Maatscnappelijk leven, in den strijd om het stoiienjk bestaan is het niet onverschillig hoe men den strijd voert. Gok hierbij moet met Gods wetten reke ning worden gehouuen. Op economisch ge bied spraken de beginselen een woordje moe en als het in do Maatschappij er slechts naar toe gaat, als de cene groep uen ande.e traent te onderdrukken, als het beheerscht wordt door maar éeue gedach te, eén doel: als ik het maar heb, dan is er aan algemeenen welvaart, aan tevreden heid, aan werkelijkheid 's menschen geest bezielt, dan heersckt wanorde, haat en tweedracht. En daarom is onze Bond een Katho lieke. Zeker, het doel is stoffelijke wel vaart, maar voor die belangen moet ge werkt worden volgens de Onristelijke be- ginse.en. Het echt Katholieke principe moet in den strijd voorop staan en onze geheele actie moet er van doordrongen zijn. Hier is geen middenweg, die zoovelen in den JNeutraien Bond veronderstellen, aan wezig te zijn. Gok hier geldt het vóór of tegen. God vraagt van de leden der strijdende Kerk, ook naar Zijn wetten en geboden te leven in de Maatschappij en den economiscken strijd te voeren. Daarom is ook onze Bond die beoogt een gemeenschappelijk optrekken in dien bestaansstrijd een Katholieke; eene met een uitgesproken beginsel, het beginsel wat alleen tot werkelijke vrede, welvaart en le vensgeluk, ook hiernamaals, kan leiden. Zijn wij ook bereid om in onze Roomsche Ofganisatie volgens deze beginselen te werken en mede te werken, gaan wij uit van deze goede gedachte, sterker nog: vragen wij van deze Roomsche Btandsor- ganisatie om het hare te doen, opdat die goede Christelijke Geest leve en blijft leven onder de leden, zeggen wij onzen vollen steun en medewerking hierin toe, dan mogen wij van onzen kant vragen, dat te vens niets worue nagelaten, wat in het stoffelijk welzijn der leden kan strekken. Welnu, de reorganisatie beoogde niet al leen het verkrijgen van een goed ingerich te, maar ook krachtige vakorganisatie. De L. T. B. omvat zoowel boeren als tuinders. Hun belangen loopen zeer uiteen. V andaar is gezocht naar een krachtige vak bond voor beide groote groepen. Ook on der hen echter, die kunnen worden aange duid met de algemeene benaming van tuinders, loopen do belangen niet altijd parallel. Echter gaf het oprichten van al lerlei kleine bondjes terwille van een spe ciaal vak- of streekbelang, versnippering van kracht en dit kan gezocht worden in een kringsysteem. Allen bijeen vormen zij een macht en per saldo overheerschen ook hier toch de algemeene vakbelangen. Het meer speciale vakbelang mag niet verwaar loosd worden, maar zal toch ook niet tot zijn recht komen als niet eerst gezorgd wordt voor het gemeenschappelijk be lang. Onze Tuindersvakbond z a 1 vruchtbaar werk kunnen leveren als alle tuinbouwers, zoowel de koolbouwers uit Hollandsch Noorder kwartier en West-Friesland, als de kwee kers der fijnere groenten in Kennemerland en de Venen, zoowel onze bollen-, bloem en boomkweekers als de mannen der groenten- en fruit-industrie in en om het Westland, zich allen één voelen; weliswaar hun beste beentje voorzetten in den Kring welke voor hun speciale belang geëigend is, maar allen met elkaar het groote doel van den Vakbond voorstaan. Wat is dat doel? Ik zal méér vragen. Zijn onze bollen en bloemen, is onze groente, ons fruit in pro ductiviteit, gehalte, smaak, duurzaamheid enz. enz. tot op den hoogsten trap geste gen? Worden niet steeds meer eischen ge steld? Wordt onze teelt, ons gewas niet steeds bedreigd door allerlei plantenziekten? Le veren deze op zichzelf reeds geen gevaar op voor onzen export? Zijn de moeilijkheden van onzen uit voer niet alreeds voldoende om steeds ac tiever te zijn, waar het nieuw afgezetge- bied, snel, goedkoop en doelmatig vervoer betreft? Hoe staat het met ons Vakorderwijs, dat ons en vooral onze jongeren voor steeds moeilijker wordende toekomst, ken nis en ontwikkeling moet brengen; kennis van den grond, van het plantenleven, van doelmatige bemesting, inzicht in nieuwe cultures? Staan wij sterk genoeg als wij van den Staat steun en bescherming eischen voor ons bedrijf als dit bedreigd wordt? Er is nog meer te vragen, maar deze en alle niet gestelde, houden een program in voor onze Vakgemeenschap. Niet strijden, niet krachtig aaneengeslo ten staan op den huidigen dag, onze me dewerking onthouden aan hen die leiding wenschen te geven in dien strijd voor het tuinders- en kweekersvakbelang, beteekent achterop te geraken. Men zit elders ook niet stil. En ook op dit gebied leven wij sneller dan ooit te voren. Ik mag niet lang zijijn, er is vandaag nog veel te doen. Nu ik 't echter heb over onzen Vakbond en zijn program, moet ik in dit verband (het is met voor de eerste maal trouwens) nog op een bepaald punt wijzen. Op tuinbouwgebied neemt onze Dioc, Organisatie, in tegenstelling met bijv. den N. C. B. en den L. L. T. B., een voorname plaats in. Als e? aan de tuinbouwveilingen jaarlijks voor 660 mill, wordt omgezet, en aan bloembollen in 1927 is geëxporteerd 'n bedrag van 40 milL, dan aarzel ik niet, te verklaren, dat hiervan minstens 70 millioen bij is van Noord- en Zuid-Holland. In ons Diocees klopt het hart van den Tuinbouw l Maar dan voelen wij ook direct, dat on- zen Vakbond in de R. K. Hoofdorganisatie de Nederl. Boereu- en Tuindersbond de belangrijkste rol zal moeten spelen. Maar ook t. o. v. van de Neutrale ürga. nisatie moeten wij nog meer gelijkwaardig staan. Als er in Noord- en Zuid-Holland 15000 tuinders en kweekers zijn, dan zijn er hiervan zeker 6 k 7000 Katholiek. Onze cultuurbelangen, waarvan ik U er eenige noemde, in de eigen Vakbond en niet in de commercieele vereeniging, wier taak het niet is. Onze taak heb ik U in meergenoemd ar tikel in ons Orgaan genoemd: 1. Behartiging der cultuurbelangen alles wat er mee samenhangt; 2. Toezien en invloed uitoefenen als lid, als afdeeling, als kring, als Vakbond op de actie der commercieele bonden, van welke wij moeten eischen, dat, wat voor handel, vervoer, afzet van onze producten wordt gedaan, dit geschiedt volgens de redelijke beginselen, welke wij als Katholieken voor staan. Zeker, wij tellen nog geen 6 of 7000 man. Waarom niet? Och de oorzaken zijn veler lei, maar in hoofdzaak moet het gezocht worden in het feit, dat zoovelen niet kun nen of willen inzien, dat behoud van ons Katholiek Volk voor geloof en Godsdienst ook afhangt van Katholieke Organisatie op belangengebied, en, maar blijven han gen in een onverantwoordelijken neutralen sfeer. Ook menschen onder hen die leiding kunnen geven, georganiseerd zijn ze allen. Ongeorganiseerde tuinders en kweekers zijn er geen 5 op de 100. En Roomsch zijn ze ook allemaal. Vraag hen een offer voor Kerk, Missie of armen. Zij geven. Vraag hen bij verkiezingen Roomsch te stemmen. Met fierheid zullen ze er U op wijzen, dat in hun plaats geen kiezer afwezig bleef. Waarom moeten nu zooveel parochies (het verschijnsel is hoofdzakelijk een plaat selijk verschijnsel of komt zelfs in sommige bepaalde streken tot uiting) op Katholiek, sociaal en economisch gebied achterblij ven. Moet nu hierin het aangename gevoel van des kiezers vriend te zijn, de liberale glimlach, de sleur, de jansaliegeest over heerschen en moeten dan maar de jam merlijke gevolgen in landen, waar men geen gehoor gaf aan een Kerkelijke Overheid, die het ook daar goed meende met de werkelijke belangen (ook de stoffelijke) der geloovigen, over onB komen? Neen, dat mag niet. En daarom moeten e- ook in de plaatsen, waar onze actie lanj ligt, pioniers komen, mannen die door hun v voorbeeld de andere opwekken. Neen, wij hebben nog geen 6 a 7000 man, maar we hebben er toch bijna 3000, die nu de goede kern van Roomsche Tuinders in ons Bisdom vormen. Hun afgevaardigden zijn hier aanwezig. Wij staan voor de be handeling van een agenda, die van leven en lust in organisatiewerk getuigt. Deze algemeene vergadering kan tot de verwer kelijking der door mij ontwikkelde ge dachte veel bijdragen. Welnu, laat onze vergadering er eene zijn met een goeden geest, een goeden toon. Dat hij in alle opzichten moge sla gen, vruchtbaar moge zijn voor ons aller welzijn en een goed begin van een jaar vol actie, een jaar van opgewekt orgamsa- tie'even en een nuttig jaar voor ons zoo geliefde Tuinbouwbedrijf. (Wordt vervolgd). INGEZONDEN STUKKEN De verlichting in de gemeente Alkemade. Roelof arend sveen 18—2'28. Naar aanleiding van het verslag van den gemeenteraad van Alkemade in uw blad van Zaterdag 18 Februari, gevoel ik mij verplicht, als inwoner der gemeente nog een opmerking te maken bij de vraag van den heer Heemskerk over de straat verlichting der lantaarn nabij café Zoete melk, en cle vraag van den heer v. Doorn over hetzelfde onderwerp bij de brug van Vergeer. Wij hebben nog meer van die punten hier in Alkemade en wel te Roe lof arend sveen op de Zuid-kade bij C. Zaal en op de sluis bij W. v. d. Meer. Ik acht deze twee punten gevaarlijker dan de eerstgenoemde. Indien er iets onderzocht mocht wor den, dan zijn het wel degelijk deze twee punten, maar dan niet bij dag of lichte maan, maar bij slecht weer en in het don ker. Dan eerst zullen B. en W. er van over tuigd zijn dat bet wel degelijk noodig is daar een lantaarn te plaatsen en met te wachten tot het te laat is. Een belanghebbende. De winkelbeurs te Lisse. Mijne heeren, Verzoek beleefd onderstaande in Uw blad te plaatsen, waarvoor mijne dank. Op de opening van de Winkelbeurs „Lisse Vooruit" bracht ik hulde aan het comité, dat zij wat betreft de gebouwen geen oneerlijke concurrentie in de hand gewerkt heeft. Alhoewel ik het onder andere bewoor dingen heb gezegd, heeft uwe redacteur toch mijne bedoeling goed begrepen. Nu mij echter geb'eken is, na overleg ging dor betrekkelijke stukken, dat ik on juist was ingelicht, neem ik deze woorden terug. Want mijne hulde eenerzijds, hield tevens in afkeuring anderzijds. Nu blijkt noch voor hulde, noch voor afkeuring re den aanwezig te zijn. P. Warmerdam Cz. Voorz. Ctfop. Veiling H. B. G. Lissd. 2—2

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6