ill DL N Hl LB Uit de Omgeving. NANCY TREVANION'S ERFENIS. rj> tweede blad „de leidsche courant" dinsdag 21 februari 1928 UZI I HOI KEU] VASTEN- EN ONTHOUDINGSWET. Vasten- en Onthoudingswet en de daar- verleende dispensatiën voor ons bis- 1, Vastendagen zijn: 1. Alle dagen van de veertigdaagsclie 'asten, uitgezonderd de Zondagen en 'aasch-Zaterdag na 12 uur 's middags. 2. De Quatertemper-Woensdagen, Vrij- agen en Zaterdagen voor het jaar. 3. De Vigiliedagen van Pinksteren laria ten Hemelopneming, Allerheiligen Kerstmis, behalve wanneer zij op een ondag vallen. Op al deze dagen zijn tot vasten ver licht zij, die hun 21ste jaar voleind heb- en en hun 60ste jaar nog niet zijn inge reden, en niet om wettige reden ont-sla- •n zijn. Zij mogen op die dagen slechts énmaal daags een vollen maaltijd, des vonds een zoogenaamde collatie en des orgens een stukje brood gebruiken. Het >lle maal mogen zij echter ook 's avonds de collatie tegen het middaguur ne- iden li in bur keer blad II. Onthoudingsdagen zijn: 1. In de veertigdaagsclie Vasten: Asch- nsdag, alle Vrijdagen, Quatertemper- 'oensdag en -Zaterdag tot 12 uur des iddags. Op de overige Zaterdagen ehalve de twee genoemde, ontslaan Wij rachten8 bijzondere volmacht voor dit ar van de onthoudingswet. De Quatertemperdagen door het jaar. De bovengenoemde Vigiliedagen be- live wanneer zij op een Zondag vallen. 4. Alle Vrijdagen des jaars. Op al deze dagen zijn tot onthouding irplicht zij, die him 7e jaar voleind heb- en niet op wettige reden ontslagen Zij mogen op die dagen geen vleesch ,ich jus uit vleesch gebruiken; maar eren, melk, boter, kaas en spijzen met erlijk vet bereid, zijn op alle dagen des ars, zelfs op Goeden Vrijdag, aan allen .oorloofd. IIL Indien op vastendagen vleesch is egestaan, mogen zij, die tot vasten ge- mden zijn slechts éénmaal daags en wel Jeen bij hun hoofdmaaltijd vleesch en s uit vleesch gebruiken; zij, die van de irplichting tot vasten ontslagen zijn, mo- in meermalen daags vleesch en jus uit eesch gebruiken; allen mogen vleesch en s uit vleesch, en visch nemen bij den- lfden maaltijd. IV. Indien buiten de Veertigdaagsclie .sten, een geboden feestdag op een vas- of onthoudingsdag valt, houdt daar- vauzelf dien dag de vasten- en ont- mdingswet op; en indien een Vigiliedag Zondag valt, behoeft hij niet op Zater- ig vervroegd te worden. V. Krachtens bijzondere volmacht staan ij voor dit jaar het gebruik van vleesch jus uit vleesch toe op alle dagen, be- ,lve alleen op Goeden Vrjjdag, aan de tlgende personen, ook als zij buiten Ons sdom verblijven: 1. Aan de Militairen, Marechaussees of endarmen, Douaniers of Tolbeambten, zooverre deze alleen in actieven dienst alsmede aan het Politiepersoneel, Dis het denzelfden zwaren arbeid heeft te lürrichten als de Gendarmen en aan hun- enke en itting tjStfoi etlusl IT Haag" 1521. AMSi El. LSE eb 2. Aan de gevangenen. 3. Aan het personeel der stoom- of elec- ische booten, treinen en trams, namelijk stokers, machinisten, conducteurs, inwerkers, postbeambten en remmers in isten dienst. 4. Aan de arbeiders, die doorgaans of ivenmate zwaren of zeer ongezonden ar- iid verrichten, zooals bijvoorbeeld de beiders der kolenmijnen (zoowel onder- bovengrondsche) de stokers en arbei- lljii ers bij ring-, gas-, aardewerk- porce- in- en glasovensde glasblazers en glas- ijpers, de zoogenaamde faienciers; de ar- iiders, die in de papierfabrieken onder er hoogen warmtegraad werken; de ar- iiders der suiker- en zinkwitfabrieken; steenbakkers en de gravers en kruiers natten turf. Deze dispensatie geldt reneens voor de huisgezinnen, waarvan de <j der of een ander inwonend lid boven- noemden arbeid verricht en ook voor in- jnende dienstboden i. Aan de samenwonende familieleden de inwonende dienstboden van de on- r 1, 3 en 4 genoemden, alsmede van de >r d lisgezinnen, waarvan de vader of eenig /jder hoofd niet-katholiek is. Met inwo- fp nde dienstboden worden gelijk gesteld el le dagbedienden, als zij den kost des hui s gebruiken, waar zij in dienst zijn. 6. Aan allen, die op reis in een hotel of restaurant hun maaltijd gebruiken met dien verstande, dat Onze onderhoori- gen ook buiten Ons bisdom van deze dispensatie gebruik kunen maken. 7. Aan de zeevarenden, voor zooverre zij als Onze onderhoorigen kunnen be schouwd worden, doch slechts wanneer zij zich bedienen van den scheepskost, en dan alleen gedurende de zeereis. VI. Degenen, die op de Zaterdagen in de Veertigdaagsclie Vasten, krachtens Onze dispensatie, vleesch of jus uit vleesch ge bruiken, zullen op elk dier Zaterdagen ze venmaal het Onze Vader en het Wees ge groet met de twaald artikelen des Geloofs bidden, of met Paschen minstens 15 cent offeren. HILLEGOM. Onderwijs. Door het- Kerkbestuur van St. Martinus is op verzoek eervol ontslag verleend aan mej. B. C. M. Heinink, onder wijzeres aan de R. K. Jongensschool aan de Maria straat. Mej. H. treedt in het hu welijk en vertrekt naar Indië. De leerlingen zullen de sympathieke onderwijzeres, die ongeveer 6 jaar aan de school verbonden was, noode zien vertrekken. Geboren: d. van R. M. P. Gerritsen— Litjens z. van A. C. G. TelkampSchilp- zand d. van F. de Jong—Seis d. van G. UlteeGuijt z. van G. H. van Delft Brussee ,d. van P. de WagtDe Rooij z. van J. M. Piron—Rietveld z. van J. P. VaasPardoen. Ondertrouwd: J. J. W. van Dril en B. C. M. Heinink. Getrouwd: J. Seijsener en A. M. Kockelkoren C. M. de Mooy en A. M. Schmidt C. Th. van Roode en J. E. van der Tonnekreek J. B. Koop en E. M. M. Berbiers J. G. Verkaart en C. M. van der Lans S. J. Warmerdam en J. van der Burg. Overleden: H. Broekes m. 4 j. W. Vreeken m. 87 j. E. Albers wed. D. van Beek vr. 51 j. H00GMADE. L.T.B. Donderdag a.s. houdt de afd. Hoogmade van den L. T. B. een vergade ring in café Hillebrand, :s avonds te 7 uur. Als spreker treedt op de heer Neeb, land- bouwconsulent te Den Haag met het on derwerp: „De bemesting van grasland". Ook niet-leden hebben wegens het be langrijke onderwerp vrije toegang tot deze vergadering. LANGERAAR. Personalia. De lieer A. B. Vol- gering, 25 jaar bestuurslid der R. K. Kies- vereeniging en sedert 9 jaar voorzitter dier vereeniging, heeft besloten af te treden. Ook als voorzitter van het Witr-Gele Kruis, waarvan hij medeoprichter was, neeft de heer Volgcring bedankt. LISSE. Kiesvereeniging. Vrijdagavond hield de R. K. Kiesvereeniging een matig De- zochte vergadering in het Bondsgebouw. De voorz., de heer F. G. J. van der Eer den, opende de vergadering. In zijn ope ningswoord zei spr., dat we het met deze vergadering al niet slechter kunnen tref fen, nu Lisse en daarmede de geheele Bol lenstreek door een ramp wordt getroffen door den brand in het kostbare Laborato rium van Dr. v. Slogteren. Spreker hoop te, dat de Bollenstreek van deze ramp niet de terugslag zal gevoelen en tevens dat de Regeering spoedig maatregelen zal tref fen om in de behoeften, door den brand ontstaan, te voorzie. Na een enkel ingekomen stuif van den StatenKieskring bracht de secr. zijn jaar verslag uit, waaruit bleek, dat met de Sta ten- en Gemeenteraadsverkiezingen een werkzaam jaar achter den rug is. Aan de orde is hierna rekening en ver antwoording van den penningm. Hieruit bleek, dat was ontvangen 519.17, tegen een uitgave van 596.68, alzoo een klein nadeelig saldo. Aan de orde was daarna de verkiezing van een geheel nieuw bestuur, wegens het eindigen van het mandaat van het huidi ge. Geen der bestuursleden stelde zich herkiesbaar. De voorz. zette de redenen hiervan uiteen. Alhoewel de vergaderingen een kalm verloop hebben, blijkt het toch, als de contributiekaarten worden aange boden, dat men vele onparlementaire uit drukkingen te hooren krijgt. Bovendien vindt het bestuur te weinig steun van de leden, want het is voorgekomen dat van de 1200 leden er slechts 25 ter vergade ring waren. Na deze uiteenzetting voerden verschil lende leden het woord, waaruit te be luisteren viel, dat men het op prijs zal stellen als het huidige bestuur blijft zit- een. De heer Warmerdam deed ten slotte het voorstel, dat een commissie zal wor den benoemd, welke voor de Kiesvereeni ging een betere financieele basis zal ont werpen, opdat het financieel evenwicht kan worden hersteld. Spr. verzocht het be stuur de aftreding uit te stellen tot bijv. het najaar. Na overleg zegde het bestuur toe, aan te blijven, mits op 1 Februari 1929 een betere financieele grondslag is vastgelegd. Is dit niet zoo, dan gaat het bestuur voor de groote verkiezing heen. Het bestuur werd dan als zoodanig bij acclamatie herkozen. De heer Warmerdam dankte het be stuur voor het aannemen van dit bemid delingsvoorstel. Na re- en dupliek werd besloten de Ka tholieke raadsfractie als financieele com missie te benoemen, waarmee de vergade ring accoord ging. Hierna moest de benoeming plaats heb ben van afgevaardigden naar Kamer- en Statencentrale. De aftredende heeren J. Kortekaas en L. Schoorl, en de plaatsver vangers de heeren P. Romijn en H. Elfe- ring, werden bij acclamatie herbenoemd. Bij de rondvraag gaf kapelaan v. d. Weyden het bestuur deij wenk nimmer uitnoodigin- gen voor vergaderingen te zenden, om de leden de St. Agathaklok door de Katholie ken te leeren lezen. De voorz. onder schreef dit ten volle, want de Agathaklok is een blaadje dat we niet gaarne zouden willen missen. Hierna sluiting. (Gisteren is abusievelijk een gedeelte van dit verslag geplaatst). Drankbestrijdings-tentoonstelllng. Za terdagmiddag te 3 uur had de officieele opening plaats van den Drankbestrijders- tentoonstelling, welke vanwege het Kruis- verbond St. Jan den Dooper wordt ge houden in het Patronaatsgebouw. De Voorz., de heer L. B. Jonkman, opende de bijeenkomst. Spreker noemde deze samen komst een zeer belangrijke. Ten eerste om dat, volgens zijne meening, de drankbe strijding te weinig gekend en daarom te weinig bemind wordt; ten tweede omdat het bestuur meent, dat drankbestrijding in onze dagen wel zin heeft en ten derde, omdat het drankmisbruik een nieuwe hou ding heeft aangenomen, weshalve het Kruisverbond zich verplicht gevoelt de be strijding van het Alcoholisme te vernieu wen en te verbeteren. Het motief dezer tentoonstelling is alzoo de drankbestrij ding, zoowel i n- als uit wendig te propa- geeren en te trachten, waar het reeds erg is, erger te voorkomen; waar een begin is, zoo mogelijk te keeren. Spr. verleende daarna het woord aan den heer P. Bon, secr. der Dioc. Drankbestrijding in het Bisdom Haarlem. De heer Bon bracht allereerst een woord van gelukwensch namens hoofdbestuur aan het bestuur te Lisse over. Hij wenschto het bestuur te Lisse geluk, omdat de ten toonstelling er schitterend uitziet. Spr. hoopte, dat het doel wat is gesteld met de ze tentoonstelling zal worden bereikt. Doel is de publieke belangstelling te wekken voor de Roomsche drankbestrij ding. Onze strijd gaat niet tegen den drank op zichzelf, doch de strijd gaat tegen het Alcoholisme. Onze maatschappij in 't alge meen gebruikt te veel alcohol. Het streven van de drankbestrijding gaat niet tegen de 14 k 15.000 dronkaards, neen de strijd gaat verder. Zij gaat tegen het gebruik van al cohol in het algemeen. Voor kinderen fot minstens 16 jaar is alcohol beslist schade lijk. Ons doel is om de maatschappij t« maken tot een samenleving, waarin nie mand meer alcohol gebruikt dan redelijk goed voor hem is en te maken tot een ma tige maatschappij. We willen de christelij ke matigheid in de maatschappij herstel len. De leden van Kruisverbond en Maria- vereeniging zijn geen drankbestrijders ge worden, omdat zij zelf dronkaards waren, doch om een offer te brengen uit liefde tot God en uit liefde tot den evenmensch. Er zijn menschen, die niet op eigen beenen kunnen 6taan en die willen wij helpen. Als dit doel wordt bereikt met deze tentoon stelling, dan kan het bestuur tevreden zijn en zal zij na afloop kunnen spreken van een groot succes! Hiermede verklaarde de heer Bon de tentoonstelling voor geopend. De Voorz. dankte hem voor zijn mooi openingswoord. Hierna werd onder leiding van den heer Bon een rondgang door de Tentoonstelling gemaakt-, welke er inder daad schitterend uitziet en waar veel te leeren valt. Geboren: Hendricus Gerardus, z. van Ch. A. de Bruin en M. J. G. Paarde- kooper. Jacob, z. van C. J. Segers en A. Fransen. Petrus, z. van J. Meeuwissen en W. Vrijburg. Petronella Maria Jo sephs en Fredericus' Franciscus Maria Jo- sephus, d. en z. van H. J. A. van der Eer den en C. W. M. van Kessel. Jan, z. van J. Goudkade en A. van Blitterswijk. Leigje, d. van G. Spaargaren en E. Roo- denburg. Gehuwd: J. van Duin en C. Molken- boer. LE1MUIDEN. GEMEENTERAAD. Schadevergoeding voor den brand in het meelpakhuis. Een belas tingkwestie. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagvond te half acht. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, bur gemeester dezer gemeente. De voorz. opent de vergadering met ge bed en deelt mede, dat bericht is ingeko men van den wethouder, den heer J. van Dam, dat hij wegens ongesteldheid de ver gadering niet kan bijwonen. De ingeko men stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de Commissie tot We ring van schoolverzuim om de presentie gelden, die thans 25 bedragen te ver- hoogen, wordt gesteld in handen van B. en W. om praeadvies. Een verzoek van mej. de weduwe Kemp geboren Lammeree om tot 1 Mei a.s. in de ambtswonig van den gemeenteveldwachter te mogen blijven wonen wordt toegestaan. Een schrijven van Ged. Staten dezer provincie, waarbij tot 1 Januari 1930 vrij stelling wordt verleend van de verplich ting tot het doen geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan de o. L school alhier. Een schrijven van mr. F. H. van der Tas, waarbij wordt ingezonden twee ar resten van den Hoogen Raad, inzake de reclame tegen een aanslag in de verlich tingsbelasting door de wed. Visser gebo ren Visser. Deze uitspraken zijn voor twee jaren gunstig voor de gemeente, maar een nieu we beslissing zal nu nog moeten vallen over de reclame tegen haar aanslag over het dienstjaar 1927. Is ingekomen een uitspraak van den Raad van Beroep voor de Directe belas tingen te Leiden, waaruit blijkt, dat de aanslag in de Verlichtingsbelasting 1927 voor de weduwe Visser door den Raad van Beroep yernietigd is. De voorz. deelt mede, dat spreker zich met deze beslissing niet kan vereenigen en bij den Hoogen Raad appol zal aanteeke- nen. In behandeling komt een verzoek van H. P. Horree om 40 schadevergoeding wegens het vernielen van hekwerk in zijn tuin bij gelegenheid van den brand in het meelpakhuis, grenzende aan zijn tuin. De voorz. stelt voor het verzoek in te willigen. De heer Rietdijk heeft een onderzoek ingesteld en heeft twee hekken zien om ver leggen. Met een bedrag van 10 zou den best die hekken wederom hersteld kunnen worden .Ieder vischfc op zijn getij, maar spr. vindt de schadevergoeding van 40 wel wat te kras. De voorzitter zegt, dat de schade door een timmerman is geschat en niet op de Brandassurantie Maatschappij verhaald kan worden. De heer Rietdijk stelt voor f 20 schade vergoeding uit te keeren, waarmede alle Raadsleden zich kunnen vereenigen. De voorzitter deelt mede, dat het Raadsbesluit inzake verhuring van rietlan UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Woensdag 22 Februari. Hilversum, 1060 M. 12.Politieber. - 12.302.Lunchmuziek door het Radio- Trio. 2.30—3.— Cursus leerbewerking doof Mevr. C. Schaake-Verkozen. 3.4.Maar het zelf, door Mevr. C. Schaake-V erkozen. 5.307.15 Concert door het Omroep-or- kest. B. Lensky, viool. Egb. Veen a. d. vleugel. 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje door Ar. ter Cook: Artikel 99 v. d. Inv. wet en de volksgezondheid. 7.45 Politieber. 8.05 Uitvoering i. d. cantine d. Krom houtkazerne te Utrecht ter gelegenheid v. h. 40-jarig jubileum v. d. Geniemuziek, di- rig. W. v. d. Bly. Geniestrijkje oJ.v. ser geant A. v. d. Laan. Utr. Militair Dubbel- mannenkw., dir. Chr. Karstens, A. v. Trot- senburg, levensliedjes. Volkszang v. h. geh. regiment o.l.v. G. H. Goossens. Ope ning door Jhr. E. C. Storm r. 's-Gravcn- zande, 2e It. der Genie. 9.9.50 Mr. Dr. W. M. J. Schuurmannï De beteekenis van Nederland voor Indië. 9.50 Persber. 10.Voortzetting v. h. concert. Huizen, 1950 M. (Van 4—6 u., 1840 M.) 12.301.45 Concert N.C.R.V. door het trio Lauenroth. 5.15—6.15 N.C.R.V. Kinderuurtje o.l.r. mej. Chr. Hoogenkamp. Mej. Verel, muzik. medew. 7.7.30 Stenografieles. 7.30—8.N.C.R.V. Spr.: E. Knibbe te Landsmeer: Hoe het melken tegenwoordig geschiedt en hoe het moet- 8.8.30 N.C.R.V. Spr. J. Schouten, Lid van de Tweede Kamer: Levensbeweging en Radio. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Ger8hom Parkington kwintet en solisten (bariton, viool). 1 1.20 Kerkdienst. Orgelmuziek. 1.35 De geschiedenis v. h. Kruis. I.452.— Orgelmuziek. 2.50 Causerie. 3.10 Muziek. '.20 Gedichten. .50 Concert. 4.05 Causerie 4.20 Licht klassiek concert. Bronkhursfc trio en solisten. 5.35 Kinderuurtje. M 6.20 Dansmuziek. 6.40 Tuinbouwpraatje, 7.05 Dansmuziek. 7.20 Causerie. 7.35 Schumann's Kreisleriana en fant, stukken. 7.45 Oostersche litteratuur. 8.05 Het Radiostrijk-orkesfc. 8.30 „Rodelinda", opera in 3 neten van Handel. Koor en sympkonie-orkesL 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing: The way of the world. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Vervolg „Rodelinda", 10.35 Vaudeville. r,:'i II.2012.20 Dansmuziek. „Radio-Pari s", 1760 M. 10.5011.Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Trioconcert (piano, v!ool( cello). 8.50—11.20 Solistenconcert. Orkest „Ra dio-Paris". Langenberg, 469 M» 12.35—1.50 Orkestconcert. 4.506.20 Hugo Wolf-concert. 7.208.20 Afrika 2. Orkest en gramo- foon-opnamen. 8.208.50 Dansles. 8.509.50 Balmuziek. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. (Z e e s e n). t 11.206.40 Lezingen en lessen. 6.50 „Der Corregidor", opera van Wolf-? Ferrari, i. d. Stadsschouwburg v. Charlot- tenburg. Daarna tot 11.50 Dansmuziek, Brussel, 509 M. 4® 5.206.20 Trioconcert. 8.5010.35 Orkestconcert in Artis, 'Ant werpen. FEUILLETON. ?0Q t het Engelsch van JOSEPH HOCKING ertaald door Carla Simons. Neen, niets; dank je. Ik hoop dat je ed zult slapen. De vrouw ging echter niet weg; ze scheen iets te willen Jagen. I Heeft u Mr. Briggs gesproken vroeg plotseling. Ja, antwoordde Nancy. Wat zei u? Alles. Wat zei hij? Dus nu weet u alles? J a. J Wat gaat er met mij gebeuren? Nancy keek de vrouw oplettend aan. Ze 'g de angst in haar oogen. Met jou gaat niets gebeuren, ant- oordde ze rustig. Niets? Bedoelt u dan.... Ik bedoel dat ik er geen notitie van Iib genomen dat je me den dienst heb •gezegd, Sarah Ellen en ik hoop, dat je j mij in betrekking zult blijven. Meent u dat werkelijk? Ja. Goeden nacht, Sarah Ellen. Neen, Neen, ik wil u alles uitleggen, lei f wilde u geen kwaad doen, miss JNancy. |m Briggs zei, dat het alleen goeds voor zou bet eekenenen ik heb zoolang #wacht op Ezra.... Mr. Ben beloofde me, hij me al het geld dat we voor een 'iakel aoodig hebben zou geven, op den dag dat u met hem trouwde. En ik zou alles gedaan hebben om met Ezra te trou wendat is waarom. Ja, ja, ik begrijp alles, viel Nancy haar in de rede. En zult het nooit aan niemand ver tellen Geen woord. En Mr. Ben ook niet? Mr. Ben evenmin. O, miss Nancy, huilde de vrouw, is zal alles voor u doen wat u maar wilt, ik zal mij half dood voor u werken.... en..en. Stil maar, zei Nancy, haar op den rug kloppend, we zijn weer goede vrien den, Sarah Ellen. Ik weet zeker dat je me nooit weer zult bedriegen. Ik zou liever sterven! Goeden nacht, miss Nancy. God zegene u. En dat de Heer uw hartewensch in vervulling mag brengen. HOOFDSTUK XXVI. Mislukt! Gedurende de volgende weken bracht Nancy het grootste gedeelte van haar tijd door in het laboratorium. Doordat de for mule in haar bezit was gekomen, wist ze het experiment uitgebreider en volmaak ter te herhalen en ze was vol hoop. Het was een veelbewogen tijd. Aan een kant was ze angstig, dat het haar niet zou ge lukken, aan den anderen kant vreesde ze dat Ben Briggs wraak zou nemen. Ze had niemand wien ze raad en hulp kon vra gen. Zc vroeg zichzelf af of Ben een af schrift van de formule had gemaakt. Zou er geen andere scheikundige op het oogen blik aan het werk zijn met de gegevens van Amos' uitvinding? Avond aan avond werkte ze in het laboratorium, tot ze, te gen het eind van Februari, zeker was, eenige vorderingen te hebben gemaakt. Wat Mary Judson niet was gelukt, gelukte haar nu wel; ze kreeg constant goede re sultaten, terwijl Mary Judson nooit zeker was, dat het den eenen dag even goed zou uitvallen als den anderen. Maar Nan cy had deze fout ontdekt. Toch was ze niet tevreden. Voortdurend vergeleek ze de synthetische rubber met de echte en telkens weer kwam ze tot de conclusie dat er een verschil bleef. Welk verschil .wist ze niet, maar een verschil was er. Het erg ste was, dat ze er met geen scheikundige over wilde spreken. Weliswaar vond haar achterdacht tegen Ben Briggs geen voed sel, maar toch was ze bang. Ze liet nieuwe sloten maken op de deur van het laboratorium, ze waarschuwde Sarah El len om niet in de nabijheid te komen. Och, miss Nancy, kon ik n toch maar helpen, zuchtte de vrouw, die nu aanhan kelijk en trouw was geworden.... Maar Nancy wist dat niemand haar helpen kon. Tegen het eind van Februari echter stond de zaak er echter beter voor. Ze maakte herhaaldelijk rubber en die bleef van de zelfde kwaliteit. Ik zal mijn doel be reiken dacht ze, ik ben nu verder geko men dan Mary was en ik zal het oude huis terugkoopen. Want ze kon nu rubber ma ken? Haar onervarenheid in finantieele aangelegenheden maakte haar wanhopig. Wélken zakenman kon ze het geheim toe vertrouwen» Een was er: Elyah Briggs. Hij was een goed zakenman, eerlijk als goud, die haar graag vooruit wilde helpen Ze noodigde hem uit om haar op te zoe ken en ze vertelde hem alles. Je bent een kranige meid, Nancy! riep hij uit-, Het is reusachtig wat je hebt gedaan. Waar is die rubber van je? Hier, Mr. Briggs. Luister nu goed: en uit een lade haalde ze twee stukken rub ber die ze voor hem neerlegde: kunt u hier een verschil in zien? Elyah Briggs zweeg. Hij nam het blad in zijn handen, woog het, onderzocht het. Er is verschil, zei hij eindelijk, maar ik weet niet wat het is. Rubber is mijn vak niet; als het wol was, zou ik geen seconde aarzelen. Waarom vraag je me dat? Een stuk maakte ik; een heb ik ge kocht-, was het antwoord. Een is de beste Para-rubber die achttien pence kost, het andere kan ik produceeren in elk kwantum voor minder dan sixpence het. pond. Maar als dat waar is, zijn er milli- oenea mee te verdienen? riep de man uit. Is er al practisch gebruik van ge maakt? Bestaat er een drijfriem van of een paar gummi-zolen desnoods? Nancy schudde het hoofd. Ik ben bang van niet, zuchtte ze. Maar dat moet eerst geprobeerd wor den, zei de Yorkshirer. Ja, maar op welke manier? Elyah toonde een buitengewone belang stelling. Hij zag als een echten zakenman dat er millioenen te verdienen waren. Hij liet Nancy alles opnieuw vertellen. Hij wist van de fantastische droomen van den ouden Amos, bij wist, dat hij in zijn soort een genie was geweest. Maar hij wist eigenlijk niets precies. Nano^ vertel de hem alles zorgvuldig; een ding, het avontuur van Ben, verzweeg ze hem. Ik zal je zeggen, wat jo moet doen, zei Elyah eindelijk, je moet naar Jack Crowther gaan. Wie is dat? Hij heeft meer verstand van rubbe? dan heel Leeds bij elkaar. - Is hij een knap chemicus? ^.a" ^aar bij heeft alles uit de prak tijk, hij heeft er nooit in gestudeerd. En dat is eigenlijk niet voldoende. Je moet het een professor aan een Universiteit voorleggen, die een erkende specialist i* op het gebied van scheikunde. Kent u zoo iemand? Ja. Proffe8or Sheepshranks. Als die zegt dat dit werkelijk rubber is, is je fortuin gemaakt- Luister kindje, mij kun je vertrouwen, nietwaar? Natuurlijk I riep het meisje uit. Luister, ging hij voort, als Jack Crowther en professor Sheepshranks ver- zékeren, dat die rubber deugt zal ik het zakelijke gedeelte voor je in orde maken. U bent te goed voor me, mr. Briggs, riep Nancy uit, terwijl ze tot de deur met hem meeging. Maar plotseling legde Elyah Briggs zijn handen op haar schouder. Nancy, lieve kind, je weet dat ik een ouderwetsch man ben. En ik geloof in de woorden van de bijbel. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5