SPLINTER Letteren en Kunst KERKNIEUWS. Rechtzaken. STADSNIEUWS. S. 6. J. /DE GROOT HEDEN WEO/RTME ZE» LEDERWAREN ONTVPSEN. VLOERZEILEN teur over hot afgeloopen jaar, en deelt mede, datalles spociiaalgoed is nagegaan, doch do gehoolo verantwoording is correct in orde bèvonde'm De rekening sluit met een batig saldo van 452. Do ontvangsten en uitgaven bedroegen 9631.32. De rechtsgeleerden Consulenten Mr. J. H. J. Simons te Haarlem en Mr. Nord Thomson- te meiden, zonden hun verslag in over de verrichte werkzaamheden in bet afgeloopen jaar, welke verslagen werden voorgelezen en onder dank aanvaard. In de vacature W. van der Laan werd voorzien uit een aanbeveling, opgemaakt door het Hoofdbestuur van een drietal personen n.L de hoeren Koning, Limburg dn Raaphorst, Deze laatste heer A. Raap horst Hzn. to Lisse, werd met 16/ stem- tnen gekozen tot secretaria-penning- megster. De vergadering nam eveneens een voor stel aan om hét orgaan van do vereeni- ging Vn de toekomst uit to geven in sa menwerking met do C'oöp. Veilingsvor. H. B. G. te Lisso en de Bloembollenveiling te Haarlem. De onderhandelingen zijn zoover gevorderd, dat deze twee vereenigingen, wachten met hune beslissing tot deze ver gadering zich heeft uitgesproken. De redactie zal worden gesteld onder leiding van den heer Dix te Heemstede. De vergadering kan zicb met de voorge stelde plannen veroenigen. De Afdeeling Hillegom wenschte maat- rogeln te nemen tegen contributie-ontdui king. De afgevaardigde van Beverwijk wenschte zijn dank te brengen voor het geen de secretaris-administrateur voor de kweekers heeft, gedaan. De scheidende secretaris dankte de Di rectie, het Hoofdbestuur on de afgevaar digden, waaronder hij vele vrienden telt, voor den steun in deze jaren ondervonden, doch zegt in andere qualiteit, tooh met de vereeóiging mee tc leyen, omdat hij is Vöofzitter van do afdeeling Voorhout en als zoodanig toch in contact blijft met de vereeniging. Nog enkelo andere zaken van huisliou- dclijken aard werden besproken, waarop de vergadering onder dank voor de be toonde medewerking werd gesloten. Electriciteit bij de kassencultuur. Mislukte proeven te Aalsmeer. De in de Rijkstuinbouwwinterschool te Aalsmeer genomen prooven om seringen onder uitsluitend electrische verlichting to trekken, zijn vrijwel mislukt; bloem en blad verkleurden en van snelleren bloei dan on der daglicht viel niets te bespeuren. Ook de proeven met kaslathyrus zijn mislukt. Emiel Hullebroek. Gisteren vierde, zooals gemeld, Emiel Hullebroek, de ook in ons land zoo goed bekende Vlaamsohe componist en zanger, zijn oOsten verjaardag. Zoor talrijk waren, naar do corr. dor N.R.C. to Brussel meldt, de hartelijke blijken van sympathie en bewon dering, welko do hoor en mevrouw Hulle broeck, in hunne villc to Boschvoorde bij Brussel, van hunno ontelbare vrienden mochten ontvangen. Ook van verscheidene vereenigingen, waaronder de tak Brussel van het Algemecne Ncdcrlandsch Ver bond, mccht de heer Hullebroeck de tele grafische of schriftelijke gelukwenschen in ontvangst nemen. In ,.Do ((Brusselsche) Standaard"' wijdde dr. Floris Van der Mue- ren een artikel, aan den jubilaris. Vorder bevatte hetzelfde blad oen bijdrage van zijn kunstreferent Crick, getiteld: Emiol Hullebroeck Vijftig jaar. Een bladzijde uit zijn leven. Pater Hieronymus 0. M. Cap. f In het katholieke ziekenhuis te IJmui- den is Zondagmorgen overleden de weleerw Rater Hieronymus. De overledene (in de wereld: Karei van Gorp) werd in 1855 te Tilburg geboren. Hij maakte zijn lagere studies to Gemert, trad in do Orde der Kapucijnen in 1885 en werd priester ge wijd in 1891. Hij was een man van groot en vurig geloof, kinderlijke godsvrucht en onvermoeiden ijver. In ontelbare parochies heeft hij assistentie verleend en geestelijke oefeningen gepredikt; waar hij gewerkt heeft, bleef zijn naam loven om zijn goed heid en toowijding en zijn onbnnlzuchtigen ijvere die geen grenzen kenden. Vele jaren heeft hij het ambt van Vicaris uitgeoefend en enkele jaren is hij professor geweest aan het Seminarie te Langeweg. Bij al zijn be zigheden in de zielzorg was hij ook nog oen vurig ijyeraar voor do Kapucijnen-Mis sie in Sumatra en Nederlandsch-Borneo. Voor dezen rusteloozen ijver in den wij'n- gaarel des Heeren moge de hemelscho Wijn gaardenier hem nu opnemen in de eeuwige rust. R. I- P. »Tijd" Redemptoristenklooster te Nijmegen. Het Re-lemptoristcnlclooster to Nijme gen, met welks bouw ruim een jaar gele den een aanvang werd genomen, zal over een half jaar gereed zijn. Een 50-tal Paters en-Broeders en een 150 tal studenten van het Klein-Seminarie der Paters Redempto risten zullen er hun intrek nemen. De bouw geschiedt onder architectuur van den heer Stuyt, terwijl do uitvoering berust bij do N.V. Berntsen en Braam s Aannemersbe drijf. Zoódra de bouw voltooid zal zijn, zal de pérs in de gelegenheid worden gesteld het gebouw te bezichtigen. De vergiftiging van kapitein Queck. Hot verzoek om gratie van -in r j'-o r: G. a f g e w e z e n. Het verzoek om gratie van majoor G., door het Hoog Militaire Gerechtshof ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, we gens vergiftiging vanTcapIféin QtlëëË.'ir af gewezen. Hij is.gistermiddag door, mili taire politie naar do bijzondere strafgevan genis te Leeuwarden gebracht. Wetenschappel. Bérjchten. Genezing van melaatschheid. Een nieuw Bi i"tsch middel dat algemeen toegepast zal worden. Een groote cam pagne tegen lepra in voorbereiding. De Engelsche bladen melden dat Brit- sche wetenschappelijke onderzoekers met succes een nieuw middel voor behandeling van lepra hebben toogepast, dat hydnocar- pus-olie heet en gebruikt zal worden bij een nieuwe campagne dio binnenkort tot uitroeiing van de plaag begoimen zal wor den. Er zijn ongovoor vior millioen leprozen in de wereld en hiervan zijn cr ongeveer anderhalf millioen in het Britsche rijk. Duizenden van hen zijn ondergebracht in een keten van leprozen-stations in Britsch- Indië en Afrika en men verwacht dat bin nenkort vele andere centra geopend zullen worden. Men bereidt hydnocarpus-olie uit de ge droogde vruchten van den tropischen Hyd- nocarpus-boom en men is van plan dien in alle deelen van het rijk waar melaatsch heid heerscht-, aan te planten. Men deelt mede dat in het beginstadium van de ziekte 100 percent van de gevallen genezen en twintig tot dertig percent in gevorderde gevallen. Sir Leonard Rogers, de secretaris van den Rijksbond tot bijstand ann melaat- schen, die veel heeft gedaan tot bevorde ring van de onderzoekingen in lndië en een voornaam aandeel gehad heeft in de nieuwo ontdekking, zegt dat do behande ling voor gevallen in het eerste stadjum zes maanden vereischt en wellicht een jaar wanneer de ziekte al een verder sta dium heeft bereikt. De kosten van de behandeling zijn in de laatste twaalf maanden zoor besnoeid en de doses die voldoende zijn voor een jaar behandeling, beloopen nu nog maar 2.5 shilling. „N. R. Ort,' RADI0-U1TZENDAVOND DOOR DE CHRISTELIJKE RADI0-VEREENIGING Door de Leidsclie Christelijke Radio- verecniging is gisteravond in do Stadsge hoorzaal haar eerste Radio-uitzefidavond gegeven, tot het welslagen waarvan een groot aantal muziekgezelschappen en vooraanstaande menschen uit Leiden me dewerkten. Om half acht reeds was de groote stads- zaal grootendeels bezet en natuurlijk nog veel grooter was het aantal in den lande,, dat in hun huiskamer voor hun microfoon,, dezen uitzendavpnd volgdo. v In de zaal was het groote podium op gesteld, waarop de vijf medewerkende Vereenigingen, het Leidsche Post- en Te legraaf Harmonie-Gezelschap ,.Dc Post" het Leidsche Mandoline-gezelschap „Kre- bustlipo"; de Christelijke Zangvoreoni- ging Hosanna"; het Leidsche Btrjjken- semble „Bobette' en het dubbel-mannen- kwnrtet „Inter Nos" groepsgewijze hadden plaats genomen. Aanwezig waren in de zaal behalve den burgemeester, Mr. A. van de Bande Bak- huyzen en het bestuur der Christelijke Ra- dio-vcreeniging, ook de wethouders Mr. A. Tope en T. S. Goslinga. Het was juist half acht, toen de speaker van de N. C. 11. V. uit Huizen, de lieer Tolk, aankondigde het gemeenschappelijk gezang van „Het Oude Wilhelmus''^ dat onder begeleiding van het Harmoniegezel schap „De Post" staande door alle aanwe zigen werd gezongen. Na dit gezang stond voor de microfoon de voorzitter der Leidsche Christelijke Radiovereeniging, Ds. \V. Bouwman, gere formeerd predikant, die na een kort gebed te hebben gezegd, het openingswoord uit sprak. Opening Ds. Bouwman. Spr. verwelkomde do talrijke aanwezi gen en de waarschijnlijk nog talrijker luisteraars in den lande die in den geest hier mede-vergaderden. Vooral verwel komde spr. den edelachlbaren heer Burge meester en Ds. Meeter, wie boiden hij dank bracht voor hun bereidwilligheid, om op dezen avond te willen sproken. Niet minder dank bracht spr. aan de or ganisaties, die belangloos hun krachten voor dozen avond beschikbaar stelden en wier naam een waarborg was voor succes. Sprekend over de radio, betoogde spr., do noodzakelijkheid van een Christelijke radio, daar reeds oppervlakkig bezien, do radio van ontzaglijke beteekenis is. Zelfs de vraagstukken der eeuwigheid konien er in een ander licht te staan, immei-6, de ge dachte aan de hemelen, doet zoovele vra gen rijzen, maar als men hier reeds zulke mysterieuze krachten '/.iet, die eens in den hemel tot rijkste ontplooiing zullen komen, dan is het, alsof God bezig is voor onze oogen al die vraagteekens door fiere rech te teekens te vervangen. Spr. behandelt dan het gevaar, dat hier evenals in de drukpers dreigt; dit is be grepen door de Nederl. Christelijko radio- voroeniging, die Bpr. dank brengt, vooral in den persoon van haar voorzitter, ME v. d. Deure, voor het vele door haar tot stand gebracht. Tenslotte wekt spr. dan allen op do Christelijke radiovereeniging en den. zeii- der te Huizen financieel te steunen, waar bij hij de voordeden opsomt die do Leid sche Christelijke radiovereeniging haat le den biedt. Bpr. eiudigt met den wcnsch, dat alle luisteraars mogen genieten van een genóe- gclijken en gezogenden avond, die stre'k- ken moge tót verheerlijking van Gods H. Naam. Na eenige muzieknummers, die wij aan- stonds tcge ijk 'met liet Ovet'i ge" geéeefre van het programma zullen bespreken, hield INGEZONDEN MEDEDEELING. HOORDEE^fII) - LEIDEN ooaa I de edelachtbare heer burgemeester van Leiden, Mr. A. van de Bande Bakhuyzen de volgende rede. Rede Burgemeester. Zou niet een burgemeester met beide handen aangrijpen de gelegenheid wat over zijn stad te zeggon. Zou ik, die hier te Leidon het levenslicht zag en hier op groeide, dit niet mot nog meer natuurlij ken aandrang, met meer vanzelfsprekende liofde doen. Zal mij dat govoelen niet par ten spelen en mij tot overdreven aanprij zing van de voortreffelijkheden van Lei den brengen Neen, driewerf neen, want van Leiden is zooveel moois en zooveel goeds to vertellen dat ik daarmede nog ann een ganschen avond niet genoeg zou hebben. Ik herinner me nog uit mijn Arae- rikaansche jaren dat ik samen was met iemand die over de voortreffelijkheden van zijn stad die sinds eenige maanden er gens in de prairie gegroeid was zich da nig opwond en op Amerikaansche wijze snoefde. Toen hij op de gezichten van zijn hoorders zag dat daarop een trek van lichte ongoloovigheid verscheen, zei hij in zijn opwinding, ja mijncheeren, om de waarheid over deze stad te vertellen moet je wel liegen. Dat behoef ik over Leiden niet en het zou ook geen zin hebben want d'o geschie denisboeken over deze stftd zijn zoo talrijk dat zij' oen flinke bibliotheokkamor vullen op ons archief, en die zouden mij aan de schandpaal slaan. Zij dio mij hoeren doch niet zien mogen ook bedenken, dat ik hier sta te spreken ten aanhoore van een tal rijke schare Leidenaars, die allen hun stad en haar geschiedenis kennen en die mij zeker tot de orde zullen roepen indien ik mij niet tot de meest sobere waarheid be paal. Leiden is geen groote stad. Wij' schrij den langzaam voort naar don 70.000sten inwoner, mogelijk zullen wij die dit jaar nog begroeten en wanneer dat gebeurt mogen wij bedenken dat wij dan weer zoo wat teruggekeerd zijn tot liet aantal in woners dat Leiden in het begin der 18e eeuw geacht werd te tellen. Maar de beteekenis van Loiden hing en hangt nooit samen met liet aantal zijner inwoners. Leiden was altijd sinds zijn ontstaan een stad van beteekenis, die van zich deed spreken buiten de grenzen van het land. Voor-de IPé- eeuw waft^eiden alleen om fcijn 'industrie: beroemd.in en na dien eeuw is het de rol die het speelde in de SO-jarigo oorlog die het, beroemd maakt en konit naast een nieuw geschapen textiel industrie dc lioogeschool dc roeni van de stad schragen en verspreiden. Ik geloof niet dat er een stad ter we reld is van de grootte van Leidon wraar meer ware geleerdheid per M2. gevonden wordt dan hier. Welke stad kan, als Lei den tot voor korten tijd bogen op het be zit van drie Nobelprijswinnaars! Welke stad van die afmetingen bracht zoo een schilderschool voort Is er een ter wereld die tegenover Lukas van Leiden, v. Mieris, Rembrandt, Jan Steen, Gerard Dou, Jan v. Goyen, Bakker Korff. Floris Verster een dergelijke serie kan stellen? Tch allen tijde deed en doet Leiden van zich spreken. Is er geen beleg, dan is er heftig krakeel over de godsdienst on-be leeft men de Arminiaansche schans, die de Breestraat tot oorlogavcdd maakte. Werkt or een Boerhaave niet, dan doet de Leid- sehe-flesch-ontdekking van de stad spre ken. Rouwt de wereld met Leiden over heb "springen van het kruitschip, zij dankt de stad voor wat zij voor de wetenschap doet. En zoo ging het en zoo gaat het tot in onze dagen. Lorentz, Onnes, Einthoven, hoeveel keer dwongen zij niet de geheele wereld het oog to slaan op deze kleine stad. Van de geschiedenis van Leiden behoef ik niet veel te vertellen; in enkele zinene den kan men daaraan geen recht doen wedervaren. De groote beteekenis voor het wezen der stad, zooivel economisch, archi tectonisch als geestelijk van het beleg, moet toch echter even worden aangestipt. De geschiedenis van het beleg zelf Moet ik daarvan spreken? In dit gedeelte van Leiden's historie be handelt de burgemeester de warme vriendschapsband tusschen Leiden en Oranje en hij vervolgt dan: De Leidsche industrie bij uitnemend heid, had in het midden der zestiende eeuw reeds door concurrentie veel van haar beteekenis verloren en het beleg, de ver breking der verbindingen, de decimeering der bevolking hadden den ondergang nog 'meer in de hand gewerkt. Toen hebben de groote mannen die toen Leiden bestuur den, P. A. v. d. Werff en Jan van Hout liet hunne gedaan om Leiden weer op de been te brengen. Nieuwe industrie is door hen, als 't ware metterdaad naar Leiden gebracht,- door invoer van vreemde tex tielarbeiders. Succes heeft bun pogen be kroond en nu nog is de bestaande textiel industrie in deze Btad, de Sajetfabrieken, do dekënfabrieken, de wolweverijon, een 'gevolg van dit initiatief. Daardoor kwam Leiden weer tot een inwoner-aantal van 20.000 tot bij de 70.000. Het andere groote gevolg van liet beleg ■ft as de stichting vah; de Hoogeschool, die tot lóo'h van de tróuw, de" zelfopoffering der burgers te Leiden door den Prins ge slicht werd. Wat die stichting der Hoogeschool voor deze stad béteékènd heeft en nog betee- "kenfc is moeilijke onder woorden te bren- 'gen. Die-hééft-Leiden "gemaakt t-ot 'een centrum dat voortdurend de beste denkers tot" zich "trekt en jaarlijks een- rijke oogst- van vergaarde kennis en ontwikkeling tot heil van ons volk over het geheele land verspreidt. Die stichting is de aanleiding geworden dat hier vercenigd zijn de meest kostbare verzamelingen, zóódat er voor ieder die ^cts leeren wil, die iets weten wil, hier de meest uitgebreide en volledige bronnen ter beschikking staan. Ook de kostbare inhoud der talrijke musea brengt de burgemeester ter sprake om te vervolgen: Om moois te zien in Leiden behoeft men niet uitsluitend te gast te gaan bij de Academie of de tot haar behoorende in richtingen. De rijke Leidsche geschiedenis liet na tuurlijk wel zeer veel herinneringen ach ter, die in een lokaal museum, de oude La kenhal bijeen gebracht zijn. Geleidelijk is de colleotie een hoogst belangrijke gewor den en het aardige er van is dat dit mu seum én groote kunstschatten bezit èn toch zich kon beperken tot het verzame len van schilderijen en voorwerpen die op Leiden betrekking hadden, hier gemaakt werden of door Leidsche kunstenaars ge maakt zijn. Nu ik toch bezig ben op te sommen wat voor schoonheden onze stad waardig ma ken daar te bezoeken, mag ik ook noemen ons stadhuis uit de zeventiende eeuw, en die tal van aardige hofjes, ik meen een 30 40, die hief en daar verscholen een be- tooverend effect maken op vreemdeling en landgenoot. Daar zijn de oude eerbied waardige grachten, den Burgt, onze twee eerbiedwaardige kerken, de Bt. Pieter en de Pancras. Leid ens omstreken zijn nu wat verder af of liever Leiden kon zich wat verder af gelegen stukken natuur annexeeren en tot zijn omgeving stempelen binnen zijn radius trekken. Daar is Katwijk en Noord wijk, de schit terendste badplaatsen, die badplaats blij ven. Daar zijn de bollenlanden, binnen ons bereik. Daar is voor den zeiler de merenrijk- dom van deze buurt, voor den schaatsenrij der het schitterendste stel van kanalen en meren om, zooaJs deze winter van te ge nieten. Daar zal zijn, als de burgerij het wer kelijk wil een Leidschen Hout. Veel meer dan aanstippen kan ik nu niet en veel heb ik achterwege moeten la ten, maar toch zal niemand kunnen zeg gen, dat ik mij met een Jantje van Lei den ervan heb afgemaakt. Mogen velen in Leiden komen zien bij markten, op Vrijdag en Zaterdag, als daar heerscht een roezemoezige drukte; op mid dagen als vroolijke studenten en misschien ook de jeugdige Prinses zich naar hun col- legs begeven of op 3 October als iedereen hier van rijk tot arm en van oud tot jong deelneemt aan de vroolijke feestviering. Met open armen zult U allen worden ontvangen. Op deze, Leiden verheerlijkende rede, volgde een langdurig en hartelijk applaus der talrijke aanwezige Leidenaars. Het muziekprogramma. Het muzikale gedeelte van het pro gramma, dat door de medewerking van ccn vijftal, zooals gemeld, bekende ver eenigingen, bijzonder goed verzorgd was, opende met een tweetal nummers van het Harmonie-gezelschap „De Post". Hoe vlot ook ten gehoore gebracht, is oen keuze van dergelijke zware, daveren de stukken, o.i. voor een uitvoering in een zaal, minder gelukkig en nog meer is dit het geval, als die muziek door een micro foon moet worden verspreid, waarbij dan juist de betoning zooveel eischen aan ac centuatie stelt. Alle nummers die ten gehoore werden gebracht te bespreken zou ons te ver voe ren; wij bepalen ons tot de beste num mers van ieder der medewerkenden. En dan vonden wij het tweede optreden van den bariton, den heer H. J. Barentsen, ge lukkiger dan het eerste. Hij zong toen, met een uitstekende pianobegeleiding van Mej. Tilly Leening, een drietal liederen, die door hun gemakkelijker aanvoelbaar- heid een betere vertolking kregen, dan de twee eersten, die voor zijn toch al niet al tc sterk geluid, te licht, te fijn gecompo neerd waren. Bij zijn tweede optreden toonde het pu bliek zich zeer enthousiast en werd de pianiste in het langdurig applaus betrok ken. De Christelijke Zangvereeniging „Ho sanna" zong uitstekend eenige liederen van Valerius. Deze werden gezongen met goede nuan ceeringen terwijl het evenwicht tusschen de stemmen op de juiste hoogte bleek. Er is veel goed stemmenmateriaal bij dit ge zelschap, maar bij eenigszins subtiele nuances, gaat de beheerEching, die de zui verheid van toon waarborgen wel eens even verloren. ••en van de bost. geslaagdo nummers was wel „La Fesle del Grano" van Ma- cliiocehi, uitgevoerd door het Mandoline gezelschap „Krebustlipo". De compositie van dit graanfeest, werd in vier deelen uit stekend vertolkt, waarbij echter het twee de deel ontsierd werd door de minder ge slaagde klokkenklanken, die onzuiver door de lichte vroolijke tonen der mandolines heenklonkan. Overigens was de mandoline- muziek, die steeds beschaafd en aange naam aandoet, zuiver van toon. Er was volmaakte eenheid van geluid en zelfs de mianccering, zoo moeilijk bij niandoline- muziek, was hier en daar goed merkbaar. Verder gaf het Leidsch Strijkensemble „Bobette" een paar goed en vlot gespeel- do nummers, terwijl het dubbel Mannen- kwartet '„Inter Nos" „Nimmer Nacht" van Andriessen en „Het Ouderhuis'' van Köols, zeer gevoelig en met piëteit ten ge hoore bracht. De solo's, die het duo Ver- wer bracht, voor viool en piano, vonden eveneens een waardige en vlugge vertol king, waarvoor dit tweetal (den heer Joh. Kokkedee (pianist) en den heer Verwer (violist) een warme hulde ten deel viel. Aan hef einde sprak Ds. Meeter, Ned. Herv. prodikant het slotwoord, Katholieke Agenda. - LEIDEN. Woensdag. Zitting Adviesbureau voor Tuinbouwaangelegenheden in het gebouw van den R.-K. Volksbond: oteenschuur 15, 89 uur des avonds. Vrijdag. Genootschap van den Stillen Om gang, Bt. Joz. Gez. Vereeniging^; 8.15 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN. Woensdag. R. K. Volksbond. Cursusavond in de Oude School, 8 uur. Algemeene Agenda. LEIDEN. Dinsdag. „Hallo Batavia", Schouwburg, 8 uur. Donderdag. Lezing met lichtbeelden Am sterdamBatavia, Stadsgehoör- zaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der Apotheken wordt van Maandag 20 F e b r. tot en met Zondag 26 Febr. waargenomen door de Apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8. Tel. 552. INGEZONDEN MEDEDEELING. 4721 \J Slotwoord Ds. Meeter. Spr. begon met te zeggen dat hij de iiifc- noodiging om een slotwoord te spreken gaarne heeft aanvaard, omdat Jiij zelf zoo veel heeft genoten vooral bij zijn ziekte in, den afgeloopen winter van de Chr. Radio, Hoe groot wellicht zijn ze in, aantal die dezen avond hebben meegemaakt., Velen zijn er onder de luisteraars dia spreker kent en dezulken brengt hij zijn hartelijke^ groet. Velen zijn er ook die spr. niet kent,, maar die toch geen vreemden zijn, omdat, ze met ons staan op hetzelfde fundament, omdat ze ook kennen den Heiland, die de onze is. Bpr. brengt daarna hulde aan de Chris telijke Radiovereeniging voor het organi- seeren van dezen avond. Er zijn er nog ve len die het nut van een Clir. Radiover eeniging niet inzien, maar dat is immers kortzichtigheid. Vele geestelijke stroomin gen Morden gehoord in den ether, zou dan Christus niet verkondigd worden. Dat ze dat doet is liet sehoone van de Chr. Radio vereeniging. Dat ze het Evangelie uit-, zendt over de ivcreld om de menschen tot Christus te lokken. Spr. noemt nog verschillende voordee- len van de Chr. Radiovereeniging en wijst er op dat hier de eenheid gevonden wordt, en dat alle kerkelijke twisten op zij wor den gezet en er waardeering is vöor elkan der. Spr. wekt allen op het werk der Chr. Radiovereeniging te steunen. Spr. dankt daarna allen die op dezen avond hunne medewerking hebben ver leend en spreekt daarna een woord yan dank aan God voor alle zegeningen. Daarna ging Ds. Meeter voor in dank gebed. Aan het einde van den avond werd ge zongen: Dankt, dankt nu allen God. DE REIZEN DER DE LA COURTS. De heer F. Driessen heeft een geschied kundig werk uitgegeven onder den titel: „De reizen der De la Courts in 1641, 1700 en 1710" waarin gepubliceerd worden de reisbeschrijvingen der reisbrieven van den Leidschen lakenfabrikant en staathuis- houdkundige Pieter de la 'Court, die ih 1641 een reis maakte door Engeland!, Frankrijk, Zwitserland, liet Rijnland en België; verder van Pieter de la Court van der Voort, die in 1700 naar Bëlgië en Frankrijk reisclo,* en ten slotte van Allart de la Court die in 1710 een focht maakte naar Londen en omstreken. Deze reisbeschrijvingen geven den his toricus wel een eigenaardig beeld van het reizen en trekken in die dagen. En vooral de beschrijving van den eersten Pieter laat duidelijk uitkomen, welken indruk de openbare godsdienstoefeningen in het Katholieke Frankrijk maken op den Gere formeerden 17e eeuwschen Noorderling. Pieter de la Court werd in 1618 te Lei den geboren als zoon van een lakenfabri kant. Hij zette de zaak zijns vaders voort, doch het was niet deze zoo echt Leidsche industrie, ivelke hem bekend zou maken. Behalve industrieel was Pieter een schrij ver van gezag op het gebied der staatkun de en staathuishoudkunde, waaromtrent zijn denkbeelden overeenstemden met die van den raadpensionaris de Witt, wiens vriend hij was. Naast meer economische verdedigde hij ook meer godsdienstige en staatkundige vrijheid, welke liberale denk beelden hem in conflict brachten met den Gereformeerden kerkeraad. Na de val van de Wit moest hij in 1672 vluchten naar Antwerpen. i>ij zijn terugkeer vestigde hij zich in Amsterdam, waar hij overleed in het jaar 1865. Pieter de la Court heeft verscheidene geschriften over staatkunde en staathuis houdkunde het licht doen zien. De lieer Felix Driessen, die zich bijzonder voor Pieter de la Court en zijn nageslacht in teresseert, heeft in 1911 een dezer geschrif ten uitgegeven. Het was „Het Welvaeren van Leyden", vroeger algemeen aan Pie ter de la Court toegeschreven; de lieer- Driessen betoogde evenwel, dat Pieter dit 1 werk niet kan geschreven hebben. Thans heeft de heer Driessen door de publioatie - van diens reisbeschrijving nieuw materiaal - voor de kennis omtrent onze grooten stad-^ genoot ter beschikking van den belang-" stellende gebracht. Het geslacht der de la Courts is in het jaar 1926 uitgestorven, toen de eenige reehtstreekftchd nakomeling iu- de munuer üjke liniq, de heer P. H. dé-la,-Court i#Ss Utrecht overleed. J—1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2