BUITENLAND. BINNENLAND. Land en Tuinbouw 19e Jaargang. DINSDAG 21 FEBRUARI 1928 No. 5803 Po ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent pei week f 2.50 pei kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent pet week 12.60 pei kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zordagsblad Is tooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 5G ct. per kwartaal, bij voor- Bitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT I Gewone odvertentlên 3P cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het r. dubbele var het tarief berekend. 3 Kleine edvertentiên, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en re* huur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit Twee bladen. DE VASTENBRIEVEN ONZER BISSCHOPPEN. HÈÏ VASTENMANDEMEXT VAN DEN AAETSBISSCHOP. ....„de aanleiding tot zulke oneer lijkheden is meestal genotzucht". Z. D. H. Mgr. Henricus v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, wijst in zijn Vastenbrief op de alom lieerschende ge notzucht: „De menschen denken alleen aan geld verdienen en winst behalen, zelfs zonder zich af te vragen of de wijze waarop het geld verdiend en de winst gemaakt zal worden wel eerlijk en te verantwoorden is. Indien er maar geen gevaar bestaat voor gerechtelijke vervolging is het hun genoeg. Wij hebben dan ook in de laatste jaren in ons eigen land heel wat treurige geschiede nissen beleefd van oneerlijke practijken. En de aanleiding tot zulke oneerlijkheden is veelal genotzucht. De menschen willen ge nieten en leven boven hun stand. Dit laatste vooral is mede een der noodlottige gevolgen van den oorlog. Toen werd er veel geld verdiend en kon men zich weelde veroorloven. Nu de tijden veranderd zijn en dat veel geld verdienen heeft opge houden, wil men nog altijd aan de genot zucht voldoen, zonder te bedenken, dat zuiniger geleefd moet worden. In de latere jaren zijn de gelegenheden om te genieten, vooral in de steden, ontzettend toegeno men, terwijl het verkeer van plattelandsge meenten met de steden veel gemakkelijker en geriefelijker is geworden, waardoor ook aan de buitenmenschen meer gelegenheid gegeven wordt om te genieten." Na dit nog breeder te hebben aange toond, houdt Mgr. de plicht van verster ving voor, in 'b bijzonder dien, welke de onthoudings- en vastenwet oplegt. „Dat er een tijd in het jaar is, waar in wij wat minder gebruiken, zal onze gezondheid niet schaden". „En toch, B. G.", zoo vervolgt dan de Aartsbisschop hoe betrekkelijk weinig katholieken zijn er, al vallen zij, wat leef tijd betreft, onder de vastenwet, die nog vasten en maar eenmaal daags een vollen maaltijd nemen. De onthoudingswet wordt algemeen nog wel onderhouden, maar met het onderhouden van de vastenwet is het treurig gesteld. Nu willen Wij niet bewe ren, dat die allen grootelijks aan hun ver plichting tekort blijven. Zonder twijfel zijn er tegenwoordig velen, die niet kunnen vasten. Maar wel zouden Wij willen bewe ren, dat tal van katholieken meenen niet te kunnen vasten zonder het ooit beproefd te hebben. Dat er een tijd in het jaar is, waarin wij wat minder gebruiken, zal onze gezondheid niet schaden. Meer worden er ongesteld door een overmatig gebruik van spijzen dan door ondervoeding. Toen in de oorlogsjaren de voedingsmiddelen schaars waren, hebben Heeren Doctoren zeif ver klaard, dat sommige kwalen veel minder voorkwamen, hetgeen toe te schrijven was aan soberder leven, met name aan minder vleeschgebruik. Mogen intusschen ook zij, die, om welke reden ook, niet behoeven te vasten, wel bedenken, dat allen boete moe ten doen en daarom zich in den vastentijd vrijwillig iets ontzeggen, dat zij zeker zon der eenig nadeel voor de gezondheid ont beren kunnen." HET VASTENMANDEMENT VAN DEN BISSCHOP VAN 'S BOSCH. De Bisschop van 's Bosch, mgr. Arnold Frans Diepen, houdt zijn geloovigen voor 't gevaar van de slechte bladen en boeken. „Ons Vaderland", aldus de Bisschop, „wordt, wat gehalte en verspreiding zijner katholieke bladen betreft, terecht met eere gencemd, ja, als model geprezen en onze altijd groeiende katholieke voorlichting op het stuk van gezonde of gevaarlijke lec tuur, gesteund door onze ijverige propa- gandaclubs en de gelukkige uitbreiding onzer bibliotheken, heeft menigeen den moed hergeven, een onbeperkte en losban dige vrijheid in keuze van boek of blad af te leggen en, naar plicht en geweten, ten deze de voorzichtige leiding onzer Moeder de H. Kerk ten volle te aanvaarden. Deze plichtsbetrachting, B. G., is echter nog ver re van algemeen. Onbekendheid met ker kelijke wetgeving, sleur en eigenwijsheid, ongezonde nieuwsgierigheid of zinnen prikkelend zelfbedrog doen nog zeer vele katholieken grijpen naar het verboden en voor hun geloof of zeden gevaarlijk, ja verderfelijk blad en boek". „Een nieuw gevaar". En de Bisschop vervolgt- dan: „Dit is des te erger, B. G., omdat zich hitusschen voor onzen godsdienstzin en onze deugd een nieuw gevaar ontwikkeld heeft, dat naast de slechte pers dringend onder ons om afweer vraagt. Naast de verleiding toch der pers komt de verleiding van den radio ons plichtsbe sef op een zware proef stellen en de vrees is niet ongewettigd, dat zelfs zij, die een onbeperkte en losbandige keuze van lec tuur verfoeien, in dit gevaar zullen bezwij ken of reeds bezweken zijn". Mgr. zegt dat de wetten, die gelden voor de lectuur ook gelden voor de radio. Hij herinnert aan die wetten en zegt dan: „Passen Wij deze gegevens nu toe op het radiogebruik, B. G., hebben Wij dan niet in onze woningen, vergaderingen en bijeenkomsten, in het algemeen gesproken, den luidspreker van het toestel uit te schakelen voor iedere voordracht over godsdienst, over geloofs- en zedenleer, over godsdienstige, maatschappelijke, opvoed kundige en staatkundige onderwerpen, welke door hun inhoud of den persoon des sprekers van zelf in het teeken staan van afkeer of vijandschap van ons H. Geloof, van onze Kerk, haar instellingen, geboden of bedienaren, ja, voor elke godsdienst oefening, waaraan wij als katholiek niet mogen deelnemen? Of zou iemand kunnen volhouden, dat zulke voordrachten, zeker op den duur, ons geloof of onze zeden niet ernstig zullen schaden?" „De Courant". De Bisschop waarschuwt verder ander maal voor alle verkeerde bladen en boeken en noemt hierbij met name „De Courant". „Tcn..overvloede, B. G., veroordeelen Wij andermaal deze alle, zooals zij U, zonder dat wij ze hier met name noemen, genoeg zaam bekend zijn, als voor katholieken ge heel ongeschikte en verboden lectuur. Daarenboven gezien de groote versprei ding, die 't dagblad „De Courant", helaas ook in ons Bisdom gevonden heeft, tot groote schade voor geloof, goedé zeden en godsdienstzin, verbieden Wij, krachtens het recht Ons gegeven, en den plicht Ons opgelegd in can. 395 1 va., het Kerkelijk Wetboek, voor ons Bisdom bij name het dagblad „De Courant", dat zich ten on rechte als neutraal aandient, zoodat nie mand onzer Diocesancn zonder bekomen verlof voortaan dat blad zal mogen ver- koopen, koopen, lezen, bewaren of aan an deren ter lezing geven. Wij vertrouwen, dat dit openlijk verbod, in herderlijke waakzaamheid gegeven, zijn volle uitwer king in ons Bisdom hebben zal". De Bisschop besluit: „Moge dat Opperherderlijk woord U allen, B. G., wat uw lectuurkeuze aangaat, onherroepelijk doen besluiten :„Weg met elk boek, blaadje of blad, dat de ontucht leert, dat haar beschermt of vergoelijkt of dat ons in hare strikken voeren zou! Weg met alle zinnelijke lectuur, ook met de zinnelijk mystieke onzer dagenPast dit, uw aller fier en kloek besluit ook niet minder streng toe op uw radio-gebruik. Ook daar spant de zedeloosheid en zinnelükheid U en uwen onschuldigen kinderen, als ge niet op uwe hoede zijt, haar gevaarlijke netten in woord en melodie! Begrijpt vooral, Gij ouders en overheden, dat èn boek én ra dio de grootste omzichtigheid van U ver- gen met betrekking tot uwe jeugdige en ook uw oudere kinderen en onderhoorigen Kent- dan, B. G., uw plicht en weest een drachtig en standvastig in de weer om, als brave, fiere katholieken, naast het „pa pieren gevaar" der lectuur ook het voor uw geloof of uwe zeden, niet minder ernstig dreigend „luchtgevaar" van den radio te ontkomen en zoowel lectuur als radio, door een voorzichtig, een waardig en een be perkt gebruik, naar Gods H. Wil, te doen strekken tot uw heil naar ziel en lichaam, tot zegen van TJ en al de uwen en nooit tot uw ongeluk of verderf". VOLKERENBOND. HET VRAAGSTUK DER ONTWAPENING. De veiligheidscommissie. Gisteren bijeengekomen. De veiligheidscommissie van den Vol kenbond is gisterochtend onder voorzitter schap van den Tsjecho-Slowaakschen minister van buitenlandsche zaken Benesj bijeengekomen. De werkzaamheden, die ongeveer drie weken in beslag zullen nemen, zullen de voorbereiding der internationale ontwape ningsconferentie vergemakkelijken en de re solutie der jongste Assemblee ter uitvoe ring brengen. In de commissie zijn 22 staten vertegen woordigd en wel dezelfde als die in de ont wapeningscommissie. De regeering van de Vereenigde Staten is evenwel, overeen komstig haar besluit van December, niet in de commissie vertegenwoordigd, terwijl de Sovjetregeering slechts een „waarne mer". heeft gezonden. Voor Nederl. is de rappo teur mr. Kutgers aanwezig. De com missie zal zich bezighouden met de -be handeling van het rapport dat de voor- conferentie te Praag heeft opgesteld. De besprekingen werden gistermorgen met een rede van dr. Benesj geopend. Daarna hebben verschillende gedelegeer den het standpunt van hun land uiteenge zet. Lord Cushendun verklaarde, dat de Eng. regeering van oordeel blijft, dat de Lo- carno-verdragen het model zijn, hetwelk men het doel nastreeft een systeem van verdragen voor verschillende gebieden der wereld in het leven te roepen, ten einde in die streken de veiligheid met het oog op ontwapening te vergrooten. Diepen indruk maakte zijn verklaring, dat de Engelsche regeering bijzonder ge wicht hecht aan het Einsche voorstel be treffende het verleenon van finaneieelen steun aan aangevallen staten, aan welk voorstel men tot dusver nog geen voldoende aandacht heeft gewijd. Dc Duitsche verte genwoordiger Simson wilde o.a. den Vol kenhond de macht geven, bij een reeds uit gebroken oorlog een wapenstilstand te kun nen gebieden. De mogelijkheid daartoe met worden vastgelegd in bijzondere ver dragen, welker beteekenis den Duitschen gedelegeerde grooter voorkomt dan bet sluiten van non-agressieverdragen. Ten aanzien van regionale verdragen verklaarde spreker van meening te zijn, dat het voorbeeld van Locarno niet op andere verhoudingen zonder meer van toepassing is. Ook de Japansche en Poolsche verte genwoordigers hebben het woord gevoerd, waarbij de laatste zich bij Simson aan sloot. Do Russen zijn weer met hun radicale ontwapeningsvoorstellen voor den dag ge komen. Na 4 jaar moeten alle legers gc- demobilliseerd, alle wapens yernietigd en alle vloten en vliegtuigen voor vredelie vende doeleinden omgebouwd zijn, terwijl voorts de militaire begrootingen moeten zijn geschrapt. DUiTSCHLAND. Het metaalconflict. Arbitrage uitspraak do or de arbeiders verworpen. De vertrouwensmannen van den Midden- duitschen Metaalarbcidersbond hebben eenstemmig besloten de Berlijnsche arbi trale uitspraak onaannemelijk te verkla ren. De rijksminister van Arbeid heeft de vertegenwoordigers van werkgevers en werkneihers in de metaalindustrie van midden-Duitschland uitgenoodigd tot het voeren van vrijblijvende besprekingen, in verband met de eventueele bindend-ver klaring van de arbitrale uitspraak. Het Steglitzer-moordproces. Krantzkrijgtdrie weken Nadat gistermorgen de openbare aan klager tegen den H. B. S.-er Krantz we gens medeplichtigheid aan moord en het dragen van vuurwapenen één jaar gevan genisstraf had geëischt, veroordeelde gis teren de rechtbank den bekl. tot drie w^- ken gevangenistraf, wegens het verboden dragen van wapenen, met aftrek van pre ventief, zoodat hij onmiddelijk in vrijheid werd gesteld. Op de overige punten werd hij vrijgesproken. POLEN. Bloedige demonstratie te Warschau. Bij een demonstratie van communisten is het te Warschau tot hevige botsingen ge komen tusschen de demonstranten de po litie; hierbij werden 10 personen zwaar ge wond en 19 gearresteerd. In het Noorden van de stad moest de politie ook nog een optocht uit elkaar drijven, waarbij ook verscheidene perso nen werden gewond. AMERIKA. Pan-Amerikaansch congres. De goedgekeurde conventi es. De algemeene vergadering van het Pan- Amerikaansch congres heeft drie conven ties aangenomen; lo. een conventie in zake onzijdigheid ter zee, waarbij de V. S. reserves maakten tegen de bepaling tot het verbieden van het bewapenen van koop vaardijschepen voor verdedigingsdoelein den in oorlogstijd, op straffe van verlies van het statuut van neutraal zijn; 2o. een conventie nopens de asylrechten voor bui tenlanders, waarbij de gedelegeerden der V. S. wederom reserves maakten, en 3o. een conventie inzake de rechten van vreemdelingen, waarbij de V. S. reserves maakten ten aanzien der bepalingen tot het verbieden van het onderwerpen van vreemdelingen aan den militairen dienst plicht. iroebelen in Mexico. Opstand Guajato. Naar uit Mexico wordt bericht, is in Guajato een opstand uitgebroken De bondstroepen hebben een aantal opstande lingen gearresteerd, die voor den krijgs raad zullen worden gebracht en daarna doodgeschoten. Uit het Kleedingbedrijf. T e 's-G raven h/a ge. Met betrekking tot de staking bij een aantal kleedermakers te s-Gravenhage ver nemen wij van werknemerszijde nader, dat er, voorzoover bekend, slechts vier werkwil ligen zijn bij de firma s waar de staking is geproclameerd. Verder is met ingang van heden de sta king geproclameerd voor de firma's Kim- mel en Peters. De indruk is, dat niet allo georganiseer de werkgevers het parool van hun bestuur om tot uitsluiting over te gaan, hebben uit gevoerd. Te Amsterdam. De uitsluiting, die de kleermakerspa troons zijn begonnen voor de maatwerkers is gisteren door de werknemers beantwoord met staking. Gisteren is het werk neerge legd bij de firma s E. H. Dik, J. H. Dom- hoff, W. F. G. Hartung, Aug. Hermann, K. v. Gelder, P. F. Scholte en Zoon en C. M. Sormani. Zoover kon worden nagegaan, hebben alle arbeiders bij deze firma's het werk neergelegd. Te Groningen. Ook Ie Groningen hebben, naar aan „De Cour.wordt gemeld, de goerganiseertle kleermakers, die met ingang van vandaag worden uitgesloten, het besluit der pa troons met het proclameern van staking beantwoord. In het conflict zijn betrokken de firma's Bouce en Co., gebr. bclings, gebr. Meijer, L. Melles, Thekelenburg en Deuling en Schmitz. De staking omvat zestig man. Uit het meubelbedrijf. De eerste bespreking zonder resultaat. \rijdagavond is in de Industrieele Club te Amsterdam een bespreking gehouden tusschen de besturen der drie patroons bonden en der drie werknemersorganisaties (de Bond van massa-fabrikanten was niet vertegenwoordigd, maar deze heeft ook de laatste jaren als bond geen contracten meer afgesloten). De patroons-vertegenwoordigers kwamen mot een imperatief mandaat, hun voorstel len tot verslechtering der arbeidsvoorwaar den moesten als basis der besprekingen dienen, en geen andere, meldt de „Volks krant". Toch is er over gepraat, en van werk nemerszijde werden hun voorstellen krach tig verdedigd. De patroons volhardden bij hun opzet. Tenslotte werd bepaald, dat men den 28sten Februari opnieuw bijeen zal ko- men. De patroons voegden er uitdrukkelijk bij, dat het geen wijziging bracht in hun gezindheid: zij zullen niets toegeven. Uit de bouwvakken. Het collectief contract. De landelijke Groepsvergadering van den Ned. B. Iv. Bouwvakarbeidersbönd, Zater dag te Utrecht gehouden, heeft zich piet 437 tegen 87 stemmen uitgesproken vóór continueering met één jaar van het Lande lijk Collectieve Arbeidscontract. Uitvoer van kaas. Alleen doorvoer-zendingen. In aansluiting op het bericht van 14 Fe bruari, waarin sprake was van speciale vrachtprijzen voor het vervoer van zendin gen kaas naar Fransche havens, maakt de afdeeling Handelszaken en goederentarie ven van de Nederlandsche spoorwegen ons er op attent, dat deze tarieven niet gelden voor zendingen kaas naar Marseille en Bordeaux loco, maar alleen voor zendingen, welke over die havenplaatsen over zee wor den uitgevoerd en wel voor zendingen van minstens tien duizend kilogram per waggon De pogingen van de Nederlandsche spoor wegen om het tarief ook voor loco-zendin gen van toepassing te verklaren, hebben bij de Fransche spoorwegen geen succes gehad D. W. Stork. De „Hengelosche Fabrieksbode" schrijft: In het begin van den oorlog deed iemand in een der dagbladen het voorstel, dat alle vermogenden tien percent van hun ver mogen zouden opbrengen als heffing ineens Mocht het blijken, dat een zeker bedrag niet op die wijze kon worden opgebracht, dan zou ieder van zijn toezegging ontsla gen zijn. De voorsteller zelf echter deelde mee, dat hij, ten bewijze, dat het hem ernst was, deze laatste voorwaarde niet voor zich zelf stelde, doch een tiende van zijn vermogen in de schatkist stortte. Deze oproep was onderteekend: Een warm Vaderlander. Slechts minister Treub moest terstond bekend zijn, wie de voorsteller was. Eerst thans, na den dood van den heer D. W. Stork, is bekend geworden, dat hij het geweest is, die dit voorstel deed. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De veiligheidscommissie van den Vol- kenbond te Genéve bijeen. Het Pan-Amerikaansche Congres heeft een drietal conventies goedgekeurd. Bij een scheepsramp in China zijn 300 Chineezen omgekomen. (Buitenl. Beuch- ten, 2e blad). BINNENLAND. Staking van kleermakers (lst-o blad). Motor- en auto-ongelukken (Gem. Berich* ten, 2de blad). Onze Geïllustreerde pagina. De photopagina geeft o.m. photo's vani de stranding van de „Shonga"; de sluiswer- ken te IJmuiden; de begrafenis van D. W. Stock; St. Bernardhonden. Te Rotterdam heeft een huldiging plaats gehad van dr. P. A. J. v .Spaapen, den afgetreden, zeer gerespecteerden direc teur van het Sint Franciscus gasthuis. Te 's-Gravenhago is overleden dr. L'. Th. van Kleef, oud-geneesheer-directeur van Calvarieberg te Maastricht. Wethouder Lafeber (S.D.) te Gouda, heeft als lid van drtn Raad bedankt.. Zijn opvolger is de heer Ed. van Dantzig. Hollandsch Bloembollen-Kweekers- Genootschap. „Het Kweekersblad" tevens orgaan der Haarl. V oiling enderVeilingH. B. G. teLisse. Heb Hollandsch Bloembollen Kweekers Genootschap vergaderde Maandag 20 Fe bruari in het café „do Kroon" te Haarlem. Vertegenwoordigd waren 21 afdeolin- gen, uitbrengende 227 stemmen. De voorziter de heer S. Schooneveld, opende do vergadering en herdacht de overleden leden O. de Vink, Teun Boekoe, G. J. Roozen en F. J. Reijden, welke leden bij hun leven steeds trouwe leden waren en vooral de twee laalsto jaren lang als secretaris en voorzitter der Afdeeling Haarlem in Bennebroek, hun tijd- en ga ven ter beschikking stelde aan heb Ge nootschap. Voorts memoroerde spreker de ramp die Prof. van Slogteren getroffen heeft, nu diens laboratorium door den brand is vernietigd, waardoor een groot deel van de vruchten van zijn arbeid is verloren geraakt en kweekers en expor teurs zullen echter blijmoedig medewer ken om de geleden schade te helpen her stellen. De gezondheidstoestand van de bollen is nu zoo, dat wij tevreden kunnen ^ijn. Dank zij de wetenschappelijke voor lichting zullen de kweekers weldra alle ziekteoorzaken onder den knie hebben. De prijzen" van sommige artikelen waren zeer hoog, van andere wederom laag. Het ware te wenschen, dat de Hyacinthenprijzen iets lager waren, en die van Darwin-Tul- pen wat hooger, maar er valt aan den loop van den handel niet veel kunstmatig te veranderen. Spreker betreurt het, dat de plannen tot georganiseerde opruiming van een gedeel te plantgoed van Darwintulpen niet zijn doorgegaan. Het vak als zoodanig ontwik kelt een bijzondere activiteit. Te Haarlem te Lisse en Oegstgeest en Omstreken wer den tentoonstellingen gehouden, die ge tuigden van den vooruitgang in de soor ten, en die nader kennis deed maken met nieuwe soorten, die in de naast toekomst handelssoorten beloven te worden. Het Hoofdbestuur heeft voor een moei lijke taak gestaan, door het bedanken van den secretaris-administrateur van het Kweekersblad, de heer VV. van der Laan, doch de onderhandelingen met de vei- ling besturen hebben er toe geleid, dat een geschikte oplossing in het uit zicht is. De voorzitter wijdt waardeerendo woorden aan het adres van den secretaris- administrateur, voor de wijze waarop hij gedurende al de jaren voor het Genoot schap heeft gearbeid en wenscht hem toe God's onmisbaren Zegen in zijn nieuwe werkkring. Spreker heet ook welkom de heer Vol kers, Rijkstuinbouw-consulent voor de bol lenstreek en verder alle afgevaardigden en belangstellende leden. De secretaris brengt hierop uit het jaar verslag, waaruit blijkt dat de verecniging telt 998 leden, 2 eereleden en 3 donateurs. De Voorzitter dor afdeeling Noordwij- kerhout brengt namens de commissie, be staande uit de voorzitters der Afdeeling Bennebroek-, Vogelenzang. Noordwijker- hout en Hillegom, verslag uit van hun on derzoek inzake do rekening en verant woording van den secretariB-administra-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1