H. M. PIERROT Uurwerken Df 10IE1IE Laatste Berichten Telegrammen. Marktberichten, Advertentiën. S. PiHIR BAROMETER. telegrafisch weerbericht ir waarnemingen verricht in den mor- van 17 Februari 1028, medegedeeld ir het Kon. Ned. Meteorologische Instituut te De Bilt. ogste Baromcterst.774.6 te la Corima. egste Baromcterst.: 736.6 te Lerwick, crwachting tot den avond van 18 Febr.: Stormachtige of krachtige Noord-Wcste- e of Westelijke, later afnemende en mpende wind. Afwisselende bewolking. lai'Bchijnliik nog regen- of hagelbuitjes. mvankelijk kouder. Stormivaarschuwingsdienst. Pet Kon. Ned. Meteorologisch Instituut De Bilt seinde hedenmorgen 7.55 uur aan posten: „Wordt verwacht storm uit Noord-Westen". LUCHTTEMPERATUUR: 08 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. hn Donderdagavond 5.41 uur tot Vrij borgen 6.48 uur. VROUWENBOND. Jaarfeest. )at was daar gisterenavond een vroolijk Ischap in den Schouwburg, waarbij dc Je lach en vooral de conversatietoon Is te wenschen overlieten. En toch irachte er een huiselijken geest, zooiets dat knusse samenzijn van een groot waar men van heinde en verre nt om eon jaarfeest te vieren. In het was juist deze omstandigheide arop bij haar openingswoord Mevr. v. rle-Nipper wees, toen zij het welkom iriep aan de Eerw. Geestelijken, leden gasten. Men kwam vieren het 14do irfeest en den wensch, dat men nu eens alleen zou komen feestvieren, doch aan de actie deelnemen en ter werk- tgacjering kemen, bleef ten slotte do idtoon van het vriendelijk welkom. Dat ouderen i de jongeren er toe aansporen zelve vóórgaan in deelname aan het ik van den R. K. Vrouwenbond. Vooral (r een nieuwe Presidente is gevonden in nr. Mandérs, die bereid is, alles te p,wat dezcHBoTid kan brengen'tot hoo- Jcei. nu allen een prettig en huiselijk let doek ging. vaneen en we kregen tceneelspel te zien, gespeeld door is Tooneël". Het gemis van een pro- una voelen wij nu nog, daar wij ge moeten afgaan op ons geheugen. Een kende maal vertrouwen wij dat men dit stelsel zal breken. Hot spel beweegt zich om de Lourdes- schiedenis, toen deze nog in jeudige ichheid kwam te ontwikkelen. Berna- tte krijgt de verschijningen en vol be lgstelling volgt de menigte dit gebeu- En daar in dat deftige huis is een i, met een dochter, die na achtjarige jdemische studie wel wetenschap won, ich de ware wetenschap, het Geloof orboord wierp en zich in een brochure hevige mate verzette tegen het meer meer toenemend geloof in de geheim nissen, welke zich in Lourdes ontwik- ilden. Haar haat is van een dusdanige acht, dat zij zich zelfs verzet tegen de 'ging welke een blind nichtje wil doen n genezing te vinden aan den bron. ihter, al'es is te vergeefs. Zij wordt tus sen de feiten verpletterd en moet ten itte bekennen dat zij door God is over- annen. Een zeer onvolledig overzicht van it geheel. Doch dat neemt niet weg dat slechts lof kunnen spreken over de ijze waarop dit vaak subtiele spel is ge- w'd ten einde toe. De rellen waren in *de handen en, naar mate de eischen er 1 gesteld, zijn ze naar een kostelijk ide gedragen. Het samenspel was zeer td; alles sloct als een bus en de ver ende trfereelen gingen vlot aan ons '■l voorbij. De Lourdes-scène was van lehouden devcte kracht, met mooie een- lud on overleg geënsceneerd. Door heel stuk liep de kundige hand van een 'Iverzorgde tegie, die op alles wist te 'ten en talrijke mooie tooneeltjcs wist ?cheppen. Zoodat wij niet anders kun- 'n getuigen dan dat sterk in de harten 'n de toeschouwsters weer heeft ver- IB"d de gedachte aan Lourdes en 'de [nbevlekte en dat de aankleeding een j'h heeft gegund in de gebruiken van tijd én vooral de kleeding, die wel h meer stof-eischte, doch de vrouwelijke tierigheid aanmerkelijk ten goede kwam. Dat Mej. Swart ten slotte door Mevr. [D Oerle werd bedankt voor haar knappe ding en haar altijd jonge zor^ën voor Tooneel, kan niet verwonderen en als '°pit een bewijs van symnathie in wel eend bezit is gekomen is't de bloemeri- aan Mej. Swart vereerd. Ook Mej. ^tjes haar hulpe kreeg een bewijs van |akhaarheid voor haar arbeid. Mevr. 'terhamp die als Presidente een periode 1&r krachten gaf aan de Vrouwenbond {rjl door Mevr. v. Oerle gehuldigd en ge- iBkt voor alles wat zij heeft gedaan en 'i blcemenhulde was het bewijs van !5n blijden dank. Mevr. Fleerkamp dank- I en bracht vooral in herinnering wat eyr. v. Oerle heeft gedaan bij de waar- tiBing van het Presidium; zij beloofde ps de Bond te zullen steunen en haar te bevorderen. 'j al die huldigingen klonk van uit de INGEZONDEN MEDEDEELING. HORLOGEMAKER MflARSiïlflNSSTEES 14 - TELEF. 1293 Heden etaleeren wij speciaal onze uitgebreide Collectie Vooral in MODERNE ARCHITECTUUR zult U een ruime keuze aantreffen ALLES WET GARANTIE 9993 zffal warme instemming in een hartelijk applaus. Zóó is dan de 14de jaardag door den R. K. Vrouwenbond op een zeer huiselijke propagandistische en kunstzinnige wijze gevierd. Moge straks de resultaten te vin den zijn in een vermeerdering van leden tal, vooral van haar die hedenavond als gaste hebben kunnen kennis maken met den Bond, die, naast actieven arbeid, ook weet feest te vieren met zijn leden in den breeden huiselijken vereenigingskring. Sp. De bloemententoonstelling in „Zomerzorg" Druk bezoek. De bloemententonstelilng in „Zomer zorg" trekt veel bezoek meer dan an dere jaren. Het grootst aantal bezoekers komt dat spreekt uit de bollen streek. Het zijn op de eerste plaats de vakmensekon, die uit verren omtrek naar „Zqmerzorg" komen cm daar hun hart op te halen aan de talrijke en zeldzame nieu wigheden. Maar ook he.t bezoek uit de stad, waarover andere jaren wel eens te klagen was, is groot, en allen zijn even op getogen over do bonte verscheidenheid van kleuren en vormen in dit paleis dei- bloemen. Eergisteren bereikte het aantal betalende bezoekers de 500, gisteren de 600. Aan de BOOsto bezoeker en iedere hon derdste daarboven werd een r>?oemen- mand aangeboden. Woensdagvond was mevr. J. van LeouwenWarnaar uit Sas- senheim de gelukkige, gisteravond mevr. J. Uittenboogaard—v. Dijk en mevr. ds. ♦Schilder, beiden uit Oegstgeest. De bloemen hebben zich deze vier da gen góed gehouden, waartoe het koele weer veel hoeft bijgedragen. Het bestuur heeft zelfs overwogen de tentoonstelling nog eenige dagen te verlengen tegen een toegangsprijs van 25 ets., maar over de zaal kon niet langer beschikt worden. wanneer men lastige dieren te. '.vervoeren krijgt! De vijf overtollige dieren werden inmiddels afgeladen, waarop de chauffeur zijn weg kon vervolgen. .e Leidsche Winkelstand. Hedenmiddag*'heeft de opening plaats gehad der. nieuwe zaak van Maison Top per, Breestraat 171. Tien jaar geleden werd de dameshoe denzaak der gezusters Topper op de Bo- temarkt opgericht, en zij mocht zich in zoo- danigen bloei verheugen, dat naar een be tere gelegenheid werd uitgezien. Toen bekend werd, dat perceel Bree straat 171, vroeger bewoond door dr. Nij- kamp, tot winkelhuis word verbouwd, gre pen de dames Topper deze gelegenheid aan' dé zaak "naar He TfreFstraat' tö~ ver plaatsen, temeer wijl de Breestraat in de laatste jaren meer én meer d e winkel straat bij uitnemendheid wordt. Het vroeger ouderwelsehe huis is thans tot een fraai winkelhuis omgebouwd onder de bekwame leiding van den heer 11. Nijk. Eenvoudig deftig zouden we het aanzien van het winkelhuis kunnen noemen. De pui, ter breedte van C 1/2 M., is op getrokken van Syeniet-graniet en traven tin, terwijl de ramen zijn gevat in teak hout en het bovengedeelte glas in lood is. De winkel is ruim en daarachter bevindt zich een smaakvolle salon, waar1 de geëx poseerde hoeden doen zien, dat de dames Topper zich in hoofdzaak op het betere genre toeleggen. De verbouwing is geschied door den heer Ph. Rosdorff, aannemer en timmer man, terwijl het metselwerk is uitgevoerd door den heer v. d. Laken, het schilder werk door dén heer F. van ICoort en de electrische installatie door de Mij. de Vries en Stevens, Het goheol maakt een zeer keurigen in druk Lezing Luit. Koppen. De lezing, wollce a.s. Donderdagavond in de Stadsgehoorzaal door luitenant Koppen wordt gehouden, zal worden opgeluisterd door muzikale medewerking van de hee- ren Bram van der Stap, bariton, J. Diks- hoorn, violist en Adr. Venderbos, pianist allen te Delft. Bram van der Stap zal bij deze gelegenheid de volgende liedoren zin gen: „Riohard Coeur.de Lion" van Grétry, „Lievelingskind" van Andriessen, „Hol land" van Spoel, ,.Wohin" van Carl Ilaine, „Maigruss" van Huber en „M'n hart is van Holland" van Spoel, en bet „Wilhelmus". De heer Dikshoorn zal werken uitvoeren van Handel, Beethoven, Svendsen e. a. De heer Vendei bos treedt uitsluitend als ac- compagnateur op. De storm. Hoewel de storm de laatste dagen danig heeft huisgehouden, zijn ons tot heden geen ernstige gevallen van stormschade tér oore gekomen. Van perceel 8 op de 2e Binnenvest gracht is eon gedeelte van een dak weg gewaaid, terwijl van perceel Haagweg 44 van de brookbakkerij van v. d. V. de schoorsteen naar beneden kwam. Brutaal heerschap. Gisteren vervoegde zich ten huize van den heer J. A. v. H. aan de Steenschuur een heerschap, dat mevrouw wenschte te spreken. Op de vraag van de dienstbode, mej. M. II., wien zij kon aandienen, ant woordde „mijnheer" met haar een klap in het gelaat te geven. Daarop verdween hij. Kwellend dierenvervoer. Door twee a.'enten van polilie is giste ren de chauffeur A. v. d. B. uit Alkemade aangehouden, .die in een vrachtauto 17 schapen vervoerde, terwijl er slechts ruim te was voor 12. Bij onderzoek bleek voorts, dat van vier schapen het linker- en rech teroor met een touw aan elkander waren vastgenaaid. Zulks schijnt usance te zijn Vereenigde R. K. Dilettanten. Dinsdagavond hield deze vereeniging haar jaarvergadering. Circa half negen opendo de voorzitter, de heer J. N. Kok, de goed bezochte vergadering en riep de aanwezige leden een hartelijk welkom toe in het bijzonder den regisseur, den heer F. H. M. Kok. Het deed hem genoegen dezen weer in cle vereeniging te mogen bogroeten en hij hoopt^ dat door diens leiding de vereeniging met snelle schreden vooruit moge gaan. Door den, secretaris, deipbeer G. Lan- gezaa), werden de notulen: voorgelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Uit het jaarverslag stippen wij aan dat de vereeni ging in het afgeloepen .jaar met vele moei lijkheden beeft te kampen gehad. Het ont breken van leiding en de geinige mede werking der leden waren hiervan in hoofdzaak de schuld. Door afwezigheid van den penningmees ter, den heer D. Hegelaar, kon het finan cieel verslag niet worden behandeld. Daarna nnnl de heer.F. H. M. Kok het woord, waarin hij scherp laakte de wei nige medewerking der leden op repetities enz. Hij gaf een kort resumé over de af- geloopen jaren en moest zeer tot zijn apijt constateeren, dat de ernst in die ja ren, bij zeer vele leden heeft ontbroken om mede te helpen de veröeniging op een hooger niveau tö brengen. Men is er niet mede af, als men de in te studeeren rol, van buiten leert. Men moet toeer trachten aan te voelen wat de beteekenis, de in houd van die rol is. Volkomen medeleven met het stuk, met ernst de' repetities vol gen en de aanwijzingen van den regisseur volbrengen, zijn de eerste vereischten om te komen tot beter, tot intenser spel. Met een aansporing tot de leden om bestuur en regisseur in hun streven te steunen, sloot spreker met den wénsch, dat dit jaar een vruchtbaar jaar moge worden. Besloten werd een week, na Paschen leden en donateurs een gezelÜgen avond aan te bieden. Het winterplan werd besproken en den regisseur opgedragen hiervoor de noodige stukken uit te kiezen. Vier nieuwe leden werden geïnstalleerd. Het bestuur word als Volgt samengesteld; F. H. M. Kok, re gisseur; J. N. Ivok, voorzitter; G. Lange- zaalj secretaris; J. Kaak, penningmeester. De aftredende penninginééWêrj "D.: Tege laar, werd dank gebracht. Hierna sluiting der vergadering. Bij Koninklijk besluit- van 15 Februari is de adjunct-commies der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen P, We- demeijër, ter inspectie Leiden, 1ste afd., benoemd tot ontvanger dier middelen te Nieuweschans (station). Hedenmiddag geraakte op de Veemarkt een stilstaande auto van den expediteur A. P. Voet te Zoeterwoude plotseling te wa ter. Het voertuig dat los van de remmen stond, schijnt door eenremdefect in 't wa ter te zijn gereden. Het- bleef met de voor wielen op den walkant hangeö. Later werd de wagen door de fa. v. d. Ameele met groote moeite gelicht. SCHIP GESTRAND BIJ IJMUIOENè Het is doormidden gebroken. Uit IJmuidon wordt ons geseind:' Hedenmorgon is tijdens den storm het Engelsche vrachtschip „Shonga" van de Elder Dempster Line op opgeveer een K.M afstand ten Noorden van de pier te IJmui- defn gestrand. Het schip schijnt getracht te hebben voor anker te komen en is van de ankers losgeslagen. Het ligt zeer gevaarlijk op ongeveer 100 metor van do kilst. Het schip, dat 3044 ton groot- is, was op weg van Amsterdam naar Hamburg. Volgens te half twaalf te Amsterdam ontvangen berichten is het schip gebroken. De sleepbooten „Stentor", „Hector" en „Nestor" liggen gereed om uit te varen, om te trachten verbinding met het schip te krijgen. De reddingsboot is eveneens in gereedheid gebracht. Uit Amsterdam vernemen wij nog, dat de „Shonga" in hoofdzaak cacao als lading in had. Aan boord bevinden zich -10 k 15 WETSONTWERP SAMENVOEGING OORLOG EN MARINE. Aangenomen door de Eerste Kamer. Na re- en duplieken heejft de Eerste Ka mer het wetsontwerp inzake samonvoeging van departementen van Oorlog en Marine met 27 tegen 18 stemmen aangenomen. Tegen stemden do Chr. H., de Vrijheids bonden, uitgezonderd De Muralt-, de aan wezige Autirev. behalve de Veer en Ane- ma, en de Kath. Heerkens Thijssen, Blom- jous, Verheyen, Arntz, Steger, JAN T00R0P. De toestand van Toorop is thans z(éér ernstig. Goederentrein gederailleerd. Stagnatie in den trein enloo p. Uit Boxmeer wordt ons gemeld: Gisterenavond is nabij Meerlo een goe derentrein, komende uit de richtiDg Nij megen tijdens het rangeeren ontspoord, waardoor verschillende wagens kantelden. Er ontstond een groote vertraging in het treinverkeer. De reizigers voor de richting Nijmegen moesten te Meerlo overstappen in een inmiddels uit Nijmegen ontboden extra-trein. Ongeveer 4 uur in don mor gen kon het treinverkeer weer op normale wijze plaats vinden. Door den storm te water geraakt en verdronken. Hedennacht tusschen 3 en 4 uur is Mej. D. J. Wassink, wonende te Dieren in het Apeldoornsch-Dierensch Kanaal te Apel doorn, ter hoogte van de Welgelegenbrug verdronken. Zij was mot eenige jongelui na afloop van een bruiloft op weg naar de woning van Mej. Jansen' bij wie zij den nacht zou doorbrengen. De beide ineisjos bevonden zich op eenigen afstand achter de overigen en zij raakten den weg kwijt,, doordat zij ter bescherming tegen den re gen en den wind de paraplu hadden op gestoken en liepen te water. Op het hulpgeroep der meisjes kwamen de anderen te hulp. Zij brachten mej. Jan sen, die met de beenen in het water stpnd op het droge doch de 26-jarige mej. Was sing werd eerst pl.m. 10 minuten later vóórover in het water liggende, met do voeten boven het water uit, gevonden. Toen men haar aan den oever had ge bracht, bleken de levensgeesten reeds ge weken. Aanvaring. Hedenmorgen om ongeveer half tien had te Lobith bij den aanlegsteiger een aanva ring plaats tusschen de Rijnsleepboot „Fre derik" en de sleepboot „Sensal". Do kop der Rijnsleepboot werd hierdoor flink in gedrukt, waardoor lekkage ontstond. Door het flinke optreden der bemanning van genoemde boot werd erger voorkomen en was de boot spoedig aan den steiger vast- gplegd, waarna het gat kon worden ge stopt. Het hooge water. Tengevolge van den hoogen waterstand en den hevigen storm op den Rijn, kun nen de schepen die te Lobith voor inkla ring liggen, niet varen. Keulen meldde hódenmorgen 58 c.M. was. Ook aldaar stijgt het water met elk uur en Lobith zal door overstrooming van den Eltenscheweg hedenavond geisoleerd zijn. Ook enkele steenfabrieken lang den Rijn verkeeren al in benarden toostand tengevolge van het water. De Indonesische studenten. De zaa-k van do Indonesische Studenten komt Donderdag, 8 Maart, voor de Haag- sclie Rechtbank. SCHIP VERGAAN. Op de Oostkust van Jutland. De geheel© bemanning verdronken. KOPENHAGEN, 17 Febr. (V.D.). Naar uit Aalborg wordt gemold is gisterenmid dag een onbekend motorschip op de Oost kust van Jutland plotseling gezonken. De ramp geschiedde zoo snel, dat geen hu!/ kon worden geboden. Dé reddingsboot, die onmiddellijk uitvoer, vond op de plek Van den ramp slechts een waterton. De geheele bemanning is met het schip in de golven verdwenen. De Donau buiten zijn oevers. WEENEN, 17 Febr. (V.D.). De Donan is gedurende de laatste 2 etmalen 3.5 M. ge stegen. Overal in het Donau-dal worden overstroomingen gemeld. In Königswiesen (Boven-Oostenrijk) kwamen do huizen,één meter diep in het water te staan. Het vja- ter steeg zóó snel, dat de bewoners kick slechts met moeite konden redden. Bij Hioflau (Stiermarken) moesten mili tairen te hulp geroepen worden om den spoordijk te versterken. Ook een Fransch-Amerikaansch handelsverdrag. PARIJS, 17 Februari (V. D.) Naar de ochtendbladen uit Washington molden heeft het Staatsdepartement verklaard, dat de Ver. Staten bereid zijn tot het voe ren van besprekingen inzake de sluiting van «en Fransch-Amerikaansch handels verdrag. Men legt er evenwel den nadruk op, dat ten deze het initiatief van Frank rijk zal moeten uitgaan. Overstroomingen in Nieuw Zuid-Wales. LONDEN 17 Februari (V. D.) Volgens berichten uit Sydney hebben in het Noor den en Noord-Westen van Nieuw Zuid- Wales groote overslroomingen plaats. De spoorwegbrug bij Junee is ingestort. Het hooge water in Frankrijk. PARIJS 17 Februari. (V. D.) De Rhó- ne is in de omgeving van, Lyon opnieuw gewassen. Door t snelle wassen der rivie ren en de daaruit voortspruitende over stroomingen werden de bewoners van het dorp Vaulz verrast en moesten zij hun toe vlucht zoeken op de daken van hun hui zen. Zij zijn door de brandweer van Lyon gered en naar ziekenhuizen en hospitalen overgebracht. Ook in andere plaatsen moesten rnenschen gered worden uit de bovenverdiepingen van hun woningen. In Lyon drong het water in verschillende wijken in de kelders der woningen. Het water is thans hooger dan sinds 1856 het geval is geweest. LEIDEN, 17 Febr. Vee. Aangevoerd: 635 Runderen, 354 Kalveren, 1097 Schapén, 772 Magere Varkens. 613 Biggen, I Puard eu 2 Bokken of Geiten. Prijzen per stuk: 9 Stieren 189—300 en 127 Kalf- en Melk koeien 225—380, handel matig; 253 Vn- rekocien 195—270, handel stroef; 241 Vette Ossen en Koeien 250465,^ schoon aan de haak 5498 cent; 1 Vet Kalf, 353 Nuchtere Kalveren 612; 722 Vette Scha pen 24—45; 375 Weiclschapen 22—35; handel matig; 052 Magere Varkens 13— 24, 30 voor Londen 4418 cent90 Zouters 50—52 cent; 613 Biggen 4—11; 2 Bokken of Geiten 410. Kaas. Aangevoerd 53 partjjen. Be steed werd voor: le soort Goudsche kaas 54—57, 2e sool-t 61—53, le soort Leid sche kaas 4052.50, 2e soort 40—45 per 50 Kg. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas matig. Aan de Stadswaag gewogen 33 partijen, 124-1 stuks, 9S21 Kg. LEEUWARDEN. 17 Febr. Kaas. -» Aangevoerd 17290 K.G. Sleutelkaas 4062, Nagelkans 31—41, Goudsche kaas 49—69, Edammerkaas 3179. "WISSÉLNOTFFRTNGEN (AM8TFRDAM). (Niet ofllciool). Berljjn 59.28 Lon<Ien 12.1 U/j Ncw-York 2.48I/Ï PnrjjB^-763/4 Brussel 34.58 Zwitserland 47.80 Milaan 13.16'/j Madrid 42.071/2 Oslo.66.15 Kónenliagon 66.57V2 66.67'/2 Stockholm "Wcone Praag 86.— 7.36Va BEURSOVERZICHT. Prol. 33/4 °/o Voornamelijk concentreerde zich hedea de belangstelling op de Industrieelen, waarin zich een drukke affaire ontwikkel de. In Kunstzijde zich vrij veel om; zij waren echter niet veel veranderd. Aandee- len Internat. Viscose liepen meerdere pet. op. Margariuewaarden en Philips-aandee- len ondergingen geen noemenswaardige wijziging. Voor Tabakken was de animo groot. Sumatra-soorten op de koersen van gisteren afgedaan. Scheepv. stil. en niets bijzonders. Op dé Suikerafd. ging wat om in H. v. A.'s, die tamelijk goed op peil waren. Olie op den achtergrond geraakt en niets bijzonders. Amerikanen stil. Inter- cont. Rubbers goed prijshoudend. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, 11a een langdurig, ge duldig lijden, voorzien van do H.II. Sacramen ten der Stervenden, onze innig geliefdo Echtge noot?, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. ANNA JOSEMANS gob. WINTHORST in den ouderdom van bijna 59 jaren. Uit aller naam: J. M. JOSEMANS en kinderen. Leiden, 16 Febr. 1928 Jan van Houtkade 17 Aljemeciïo kennisgeving De H.II. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op Maandag 20 Febr. a.R., in do Parochiekerk van den II. Petrus, te 8 'uur on te half 9, do gezongen Requiem te 8 uur en do begrafenis te 10 uur .van uit do kerk óp dé R.K. Begraafplaats. 9965 OïJTUANGEM nieuwe sorteering Bijzonder mooie kieuren en randen EXTRA versterkte voeten Breestraat 128 3-T

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3