SPLINTER KARPEÏÏFENWEEK Uit de Omgeving. Academienieuws. STADSNIEUWS. DIOC. HAARL. BOND. Junioren-Competitie. District Leiden. Voor Zondag 19 Februari kan slechts één wedstrijd vastgesteld worden. Deze is: Lisse, 12.30 uur: Lisse ILeiden II De Competitieleider. WATERPOLO. Wintercompetitie. "Gisterenavond gespeeld H. Z. en P. C. I legen L. Z. C. I met uitslag 33. 1 De stand met de rust was 20 voor de Haagsche, daarna 30, waarna L. Z. C. I in korten tijd gelijk maakt. H. Z. P. C. was volledig. L. Z. C. had drie invallers. 5 België—Nederland. De tot dusver jaarlijks gehouden inter land wedstrijd tusschen Nederland en België en welke dit jaar in België zou worden gespeeld, gaat niet door. 1 De „N. R. Crt." verneemt, dat de Bel gische en Nederlandsche Zwembond het omtrent den datum niet eens geworden zijn. ZWEMMEN. Nederlandsche records. De Nederlandsche Zwembond heeft alle in 1927 gemaakte records gehomologeerd, waardoor het lijstje er op 1 Januari 1928 als volgt uitziet. 100 M. vrije slag: heeren: J. G. Korsten 1.05.2; dames: M. Vierdag 1.14.8. 200 M. vrije slag: heeren: J. B. v. Silf- hout 2.31.2; dames: M. Braun 2.53.2. 300 M. vrije slag: heeren: J. Kohier 4.25.3; dames: H. G. Klapwijk 4.53. 400 M. vrije slag: heeren: J. B. v. Silf- hout 5.45.8; dames: M. Braun 6.11.8. 500 M. vrije slag: heeren: Th. J. de Man 7.37.8; dames: M. Braun 8.18. 1000 M. vrije slag: heeren: Th. J. de Man 15.31.8; dames: M. Braun 17.14.4. 1500 M. vrije slag: heeren: Th. J. de Man 23.24.8; dames: M. Braun 25.53. 100 M. rugslag: heeren: H. v. Essen 1.20; dames: W. den Turk 1.22. 200 M. rugslag: heeren: J. II. de Haas 3.06.6; dames: W. den Turk 3.10.6. 400 M. vrije slag: heeren: P. F. v. Senus 6.31.6; dames: W. den Turk 6.55.4. 100 M. schoolslag: heeren: L. Korpers- hoek 1.21.6; dames: M. Baron 1.37. 200 M. schoolslag: heeren: L. Korpers- hoek 2.59; dames: 31. Baron 3.18.4. 400 3L schoolslag: heeren: L. Korpers- hoek 6.26; dames: M. Baron 6.54.8. 5 X 50 M. estafette: IJ 2.26.6; O.D.Z. 3.01.4. 4 X 100 M. estafette: IJ 4.45; O.D.Z. 5.29.1. 4 X 200 M. estafette: IJ 10.55.2. 4 X 50 M. estafette, wisselslag: IJ 2.18.8; O.D.Z. 2.38.4. Behalve de nieuw gevestigde records zijn alle records met uitzondering van 100 M. vrije slag heeren, 300 M. vrije slag da mes en heeren, 400 31. rugslag heeren, 200 M. schoolslag voor dames en de estafette voor heeren 4 X 200 M. en 5 X 50 31. alle verbeterd. BILJARTEN. Bekerwedstrijd te Lisse. De uitslag van den laatsten bekerwed strijd te Lisse luidt als volgt: pnt. brt. h.s. gem. C. Th. Duivenvoorden 88 20 20 4.40 (Lisse) J. C. v.d. Berg (D.O.S.) 200 20 61 10.— A'. D'. O. T, B. 3Iastenbroek A. Verstraaten 200 32 38 P. Duivenvoorden Sr. 154 43 16 3.5$ Th. Roest 200 44 24 4.54 Totaal Lisse 442 car., D. O. S. 547 car. Dus D. O. S. heeft voor het eerste jaar Jen beker gewonnen, door Lisse een ne derlaag toe te brengen van 105 car. Bekerwedstrijden te Stompwijk. De uitslag van den bekerwedstrijd tus schen O. N. A. I en A. D. O. I luidt: pnt. brt. h.s. gem. M. Waaijer (O.N.A. I) 125 40 18 3.12 C. Versluis (A.D.O. I) 113 40 13 2.82 J. van Santen J. Schilperoort C. A. van Swieten J. de Groot J. v. d. Pijl C. de Vreede J. Hoeks Th. v. d. Sande 125 46 100 125' 125 49 16 2.56 2.266 2.43 3.04 1.79 2.54 De Bekerwedstrijd tnsschen O. N. A. I en Aurora I had den volgenden uitslag: pnt. brt. h.s. 31. Waaijer (O.N.A. I) 125 24 19 J. Lammers (Aur. I) 119 23 19 •Tac. van Santen W. Pijpers gem. 5.20 5.517 125 115 46 II 2.71 J. v. d. Pijl v. Wijngaarden J. Vogelaar Hendriks 125 46 34 125 120 45 2.66 O. A. van Swieten 94 52 9 1.99 B. de Vos 125 53 9 2,36 Aldus O. N. A. I 594 car., Aurora I 565 car.; O. N. A. I 551 car., A. D. O. I 586 car. Maandag 13 Febr. had alhier de prijs- uitdeeling plaats van den gehouden biljart wedstrijden O. N. A. in het café v. d. Lub- be. De Voorz. opende met een kort woord den avond en heet allen welkom in het bijzonder den edelachtb. heer Burgemees ter, door wien de prijzen zouden uitgereikt worden. Na eenige hartelijke woorden voor af werden de prijzen door* zijn edelachtb. toegekend als volgt: le prijs Wisselbeker aan O. N. A. I alhier; 2e prijs medaille aan D. O. B. I te Voorschoten; eereprijs medaille hoogste serie J. v. d. Pijl met 34 car.; Idem hoogst gemiddelde M. Waaijer 6.57; idem onbekende beurt Nootdorp. Toen volgden de prijzen der 2de afdee- ling waarvan de uitslag was: O. N. A. II 482 tegen Aurora II 434 car.; O. N. A. II 334 tegen K. D. O. II 490 car.; O. N. A. II 456 tegen D. O. B. II 458 car.; O. N. A. II 399 tegen A. D. O. II 485 car. Aldus: le prijs lauwerkrans aan K. D. O. II van Leidschendam; 2e prijs medaille aan A. D. O. II van Nootdorp; eereprijs medaille hoogste Berie O. N. A. II met 18 car.; idem medaille onbekende beurt O. N. A. II. Tot slot nog 'n prijs voor het kleinste aantal poedels over de le en 2e vijftallen samen, behaalde O. N. A. met 108 poedels. Hierna sluiting. PAARDEN. Piet Kout overleden. In het St. Liduina-ziekenliuis te Purme- rend is overleden de bekende pikeur Piet Kout. Hij was een zeer bekende figuur in harddraverijkringen en is nog onlangs als oudste pikeur te Lisse gehuldigd. DE OLYMPISCHE SPELEN 1928. De winterwedstrijden te St Moritz. Het uitvoerend comité der tweede Olym pische Winterspelen te St. Moritz besloot in overeenstemming met de technische commissies, met welke het in spoedverga dering samen was, het program met het oog op de atmosferische omstandigheden te veranderen. Het comité heeft alle maatregelen ge troffen om de voortzetting van de spelen op de bepaalde tijden te verzekeren. Den schaatsenrijders werd tot gister avond 8 uur een termijn gesteld, om zich er over uit te spreken of zij aan de ver dere wedstrijden zullen deelnemen. Omtrent heb Amerikaansche protest werd besloten de tot nu toe verkregen re sultaten van de 10.000 M. hardrijderij te annuleeren en het Amerikaansche protest af te wijzen. Daarentegen wordt over een nieuwen start voor den 10.000 M. wedstrijd nog onderhandeld. Naar officieel wordt medegedeeld, zijn de Amerikanen, na verwerping van hun protest, n liet meer van plan te starten. Nader vernemen wij, dat thans ook Bal- langrud weder naar Scandinavië is ver trokken, zoodat thans allo Finsehe cn Noorsche schaatsenrijders Sint 3Ioritz verlaten hebben en daardoor natuurlijk de grootste aantrekkingskracht van een her vatting van den 10.000 meter wedstrijd is verloren gegaan. Men schijnt in het algemeen bereid te zijn tot Zondag te wachten of het weder binnen dien tijd beter wordt. Desnoods zal men dan op dien eenen Zondag het. gcheele verdere programma ten uitvoer brengen en niet er tegen opzien desnoods gelijktijdig de skispringwedstrijden, de ijshockeywedstrijden en het kunstrijden op schaatsen te laten plaats vinden. De spelen te Amsterdam. De geneeskundige inrichting in het Stadion. Tijdens de besprekingen te St. Moritz, gehouden door het Internationaal Olym pisch comité en het artsencongres is de kwestie van de geneeskundige inrichting in het Amsterdamsche Stadion ter sprake gekomen. Onder applaus werd medege deeld, dat Sir Henry Deterding, die mo menteel te St.. 3Ioritz is, en de Volken bond tezamen het geld daarvoor zullen geven. Abonnementen en toegangskaarten. In aansluiting bij de publicaties van de prijzen voor abonnementen en plaatskaar- ton voor de Olympische Voetbal- en Hoc- key-wedstrijden, maakt het Comité 1928 thans de prijzen bekend voor de entree- kaarten voor alle andere sporten, behalve roeien, waarvoor nog een nadere regeling getroffen moet worden. Uit deze publicatie blijkt, dat voor eiken tak van sport afzon derlijke abonnementen en dagkaarten ver krijgbaar zijn, welke niet persoonlijk zijn. Abonnementen, benevens kaarten voor den openingsdag kunnen tot 15 Mei a.s. schriftelijk worden aangevraagd aan het Algemeen Secretariaat, van het Comité 1928, Weesperzijde 32, Amsterdam O. Aanvraagformulieren worden niet ver strekt. KATWIJK AAN ZEE. De staking in de afzanderij. Aan de afzanderij der Domeingronden ten behoe ve der gemeente, aangenomen door den aannemer de heer De Geus te Loosduinen, wordt nog gestaakt. N00RDWIJK. „Draagt Elkanders Lasten". In het vereenigingsebouw te Noordwijk aan Zee vergaderde de vereeniging voor ziekenhuis- verplcging „D. E. L." De heer C. v. d. Wiel opende de verga dering. Spr. memoreert, dat de vereeni ging thans haar le lustrum viert en herin nert in enkele woorden aan de gebeurte nissen der vervlogen 5 jaren. De heer Ivloos las vervolgens een over zicht, door hem te boek gesteld, over de 5 jaren van het bestaan der vereeniging Op 27 Januari 1923 werd de vereeniging opgericht en in dien tijd werd een bedrag uitgegeven van 26.000, terwijl een re serve kas van ruim 2000 aanwezig is. In het laatste jaar werden 200 nieuwe leden geboekt, zoodat de vereeniging nu 2660 contribueerende leden telt en 46 begunsti gers. Verpleegd werden 52 patiënten in het Acad. Ziekenhuis, 3 in liet' Diacones- senhuis, 4 in 't St.-Elisabethgesticht, 3 in de kliniek van prof. Verhoeve, 12 in de Röntgenologische kliniek. Deze patiënten hadden een totaal verpleegdagen van 1975 met een totaal kosten van 6094.80. Daar kwam bij de kosten van auto-vervoer naar en van 't ziekenhuis, tramgeld voor poli kliniekpatiënt cn, Röntgenbestraling en be handeling onder de hoogtczon, bodeloon enz., ïezamen "een- werkelijke uitgave ^van f 7183.12. De inkomsten bedroegen ƒ6370.85 zoodat dit jaar een nadeelig saldo te boe ken viel, waarvoor een greep moest wor den gedaan uit de reservekas. Het totaal bezit van de vereeniging bedraagt thans 2793.33. Ds. van Haaften bracht namens den raad van toezicht in bet midden, dat bij de controle, die door hen werd gehou den, alles steeds klopte en in orde werd bevonden. Aftredend waren de heeren C. v. a. Wiel en S. Verloop als leden van het be stuur. Beide werden met bijna alg. stem men herkozen. Hierna leidde de voorzitter hot voorstel van 't bestuur in, om n.l. de contributie te verhoogen, of te bezuinigen op de uitgaven. Do laatste jaren was er geregeld een flink batig saldo. Het bestuur meende, dat deze gelden zooveel mogelijk aan de leden ten goede moesten komen en daarom werd vrij vervoer per auto van en naar het ziekenhuis gegeven, later vrij tramgeld voor polikliniek-patiënten, ook Röntgenbestraling en behandeling on der den hoogtezon. Met dit alles krijgt men nu een nadeelig saldo en dat mag niet. Daarom stelt het bestuur voor om de contributie één cent per lid te verhoo gen of tramgeld, Röntgenbestraling en hoogtezon te laten vervallen. Met groote meerderheid werd besloten om de contri butie een cent per lid te verhoogen in gaande 1 April a.s. Hierna sluiting door den voorzitter. OUDEWETERING. Feestavond ijsclub. Gisteravond gaf de ijsclub „Ijsvermaak zij ons Doel" een feestavond voor hare leden in café Klein. Toen de voorzitter, de heer 1du Bau, den feestavond opende was de zaal prop vol, feitelijk te vol. In verband hiermede vérzocht spreker dan ook aller medewer king, opdat de onderlinge gezelligheid geen schade zoude lijden. Dan gaf hij het woord aan het duo Van Velzen en laar- dekooper. Deze beide heeren, daarbij dap per bijgestaan door hun pianist, die zelfs ook eenmaal op de planken ver scheen, hebben de aanwezigen vergast op talrijke leuke coupletten cn op een paar aardige kluchten. Vooral de klucht met 3Iijnheer Kruik viel bijzonder in den geest der aanwezigen. De voorz. der vereeni ging bracht dan ook toen het programma was geëindigd een warm woord van hulde aan genoemde heeren voor den gezonden humor,, welke zij ons te genieten hebben gegeven. Nadat men nog eenigen tijd gezellig dij- een bleef ging men zeer voldaan huis waarts. ROELOFARENDSVEEN. Tooneel St.-Pancratius. Woensdag avond gaf de tooneefclub St.-Pancraliun alhier haar jaarlijksehe vastenavond-uit- voering. De groote zaal was flink bezet toen de eerw. Directeur der gczellenver- eeniging den avond m-t een woord van welkom opende. In hf-i bijzonder richtte spr. een woord van welkom tot den von- geil directeur, den weleerw. heer Th. van der Lugt en de leden van de tooneelcluh te Oude-Wetering, en na allen een recht genoegelijken avond gewenseht te heb ben trad de tooncelclub voor het voetlicht met een kluchtspel in drie bedrijven ge titeld „Napoleons horloge". Het stuk werd door de spelers zeer goed vertolkt en vond bij de aanwezigen luiden bijval. De pauzen werden aangevuld door de viool- club, welke zeer keurige nummertjes ten gchoore gaf. Tot dekking van de kosten wegens de aanschaffing van een electri- sclie piano werd nog een verloting onder de aanwezigen gehouden. Een tweetal taarten werd verloot en aan de gelukkige winnaars uitgereikt. Na de pauze werd nog een militaire grap ill een bedrijf op gevoerd „De verdraaide Sectie". Dit stuk wekte de lachlust der aanwezigen zeer op. En na afloop mochten de spelers een dankbaar applaus oogsten. Na een slot woord van den eerw. directeur werd de avond gesloten. Donderdagavond geeft de tooneelclub wederom een avond tegen en tree. Degonen, die een recht gezelligen avond willen hebcn verzuimen niet naar de Pancratiuszaal te gaan. W0UBRUGGE. Aanrijding. De heer J. N. alhier pas seerde per fiets de Heerenweg cn zocht voor den sterken wind schuiling achter een wagen met stroo. Hij bemerkte even wel niet dat achter twee auto's, waarvoor hij moest-uilwijkcn, een derde volgde. Een aanrijding volgde. Zijn rijwiel werd ver nield en hij zelf bekwam ernstige wonden. WASSENAAR. Jonge garde. - In bet Patronaatsge bouw hield de Katholieke Garde een le denvergadering. De Voorz. sprak zijn vreugde uit over de goede opkomst der leden en hoopte, dat dit een bewijs mocht zijn van den goeden wil der leden om in dit jaar ijverig voor de vereeniging werk zaam te zijn. Nnar aanleiding van de voorgelezen notulen merkte de Voorz. op, dat het vereischte aantal leden om hier etfn filiaal van do Haagsche R. K. Biblio theek te kunnen stichten, nog niet bereikt is. Hij spoorde den leden aan, in deze week nog enkele tientallen leden te wer ven, opdat de stichting van deze nuttige instelling weldra een feit zal zijn. Medegedeeld werd, dat Mej. P. Rem merswaal ontslag had genomen als be stuurslid. De Voorz. betreurde dit besluit, maar sprak het vertrouwen uit, dat de leden een even goed bestuurslid in haar plaats zouden kiezen. Onder applaus werd medegedeeld, dat de Kiesvereenigmg een jaarlijksehe bijdrage van 25.— had toe gezegd. Ingekomen was een brief van het Wit» Gele Kruis waarin een beroep op de leden der Garde werd gedaan voor het werven van nieuwe leden. Staande de vergadering verklaarden verschillende leden zich be reid, om voor deze nuttige vereeniging werkzaam te zijn. Hierna gaf do Geestelijke Adviseur een van'het Primaatschap van den Paus en vervolgens eëh causerie over 3e gesloten retraite, toegelicht met verschil lende lichtbeelden betrekking hebbende op verschillende retraitehuizen in ons land. De Voorz. was ongetwijfeld aller tolk, toen hij Z.Eerw. dank zeide voor deze heerlijke onderrichting. Hij twijfelde er niet aan of velen zullen daardoor zijn op- geweSt, om een retraite te volgen. Na bespreking van eenige huishoudelij ke aangelegenheden werd de vergadering gesloten. LEIDEN. Geslaagd voor het Doctoraal examen rechtsgeleerdheid (vrije studie) Mr P. A. F. Blom, burgemeester van Angerlo. Trecht, Dorestad en het Noorden. Lezing dr. J. H. Holwerda. Gisteravond hield in het Rijks 3Iuseum van Oudheden alhier de directeur van dit museum, Dr. J. H. Holwerda, een lezing met lichtbeelden over: „Trecht, Dorestad en het Noorden". Spr. begon met er op te wijzen, dat we van de vroegere Middeleeuwen historisch zoo goed als niets weten. De bronnen zijn schaarsch. We bezitten eenige oorkonden, die ijverig verzameld, doch helaas even ijverig gecritiseerd zijn: den eenen dag voor echt, den anderen dag voor onecht verklaard. De belangrijkste dezer geschriften zijn de Frankische annalen, in kloosters ge schreven, en die vrij uitvoerig over de Frankische geschiedenis handelen, nu en dan ons land bestrijkend. Zij verhalen vooral over de invallen der Noormannen. eze invallen begonnen reeds te dreigen onder Karei den Groote, die maatregelen daartegen nam, o.a. door de stichting van den Carolingischen burcht te Nijmegen. In 810 had de eerste inval der Noor mannen plaats, die echter weinig om het lijf had. In 834 begonnen de invallen der Noormannen eerst goed en dan volgt een eentonig verhaal, hoe zij Trecht en Dore stad telkens opnieuw verwoesten. In 841 werd Dorestad in leen gegeven aan den Noorman Harold en zijn broeder Horek, die van daaruit Friesland be- heerschten. Er blijven evenwel nog tal van vragen ter beantwoording over, zooals: hoe heb ben wij ons Dorestad voor te stellen? Waarom waren de Noormannen zoo belust op het bezit dezer stad? en: welke is de verhouding van Trecht tot Dorestad Wat de eerste dezer vragen betreft, vol gens een kort. geleden verschenen histori- schen atlas zou Dorestad één groote wijk geweest zijn van Utrecht af tot Wijk bij Duurstede toe, 17 K.3I. lang. De opgravingen echter' hebben ons een ander en juister beeld betreffende deze stad gegeven, zooals spr. met lichtbeelden demonstreert. Dorestad bestond allereerst uit de eigen lijke vicus, die ongeveer 1 Iv.M. lang en 120 èu 160 M. breed was en eindigde ter plaatse van het tegenwoordige Marktplein te Wijk bij Duurstede. De geheele wijk was omge ven door 'n palissadeering van een dubbele rij palen, die onderling door vlechtwerk verbonden waren. De Noorman resideerde in het castellum, dat volgens typische Frankische wenze be stond uit den eigenlken koningshof, de curtis en uit de curticula, die de begebou- wen, tuinen, enz. en ook de kerk en het kerkhof bevatte. Spr. heeft te Wijk bij Duurstede het cas tellum ter plaatse van „De Heul" terug ge vonden. De invloed, die van Dorestad op het Noorden uitging, blijkt uit het feit, dat te Björka, de Zweedsche metropolis, ten W. van Stockholm vele rijke kooplieden woonden, die Christen geworden zijn in Dorestad. Ook zijn daar munten gevonden, die een nabootsing zijn van die te Rorestad, die het opschrift „Carolus" en „Dorstat" dragen. Spr. wees er ten slotte op, dat Trecht of TrajecLo het latere Utrecht volgens oude kaarten, evenals Dorestad bestond uit vicus, curtis en curticula. Als men daar mee rekening hield, zou de bekende Utrechtsche kathedralenkwestie, waarover de Nederlandsche hiat-orieschrijvers zich soms zoo warm gemaakt hebben, minder moeilijkheden baren. Een dankbaar applaus volgde op d^ze interessante lezing. Katholieke Agenda. LEIDEN. Donderdag. Vrouwenbond „Ons Tooneel' Schouwburg, 8 uur. Vrijdag. „Geloof cn Wetenschap". „In ded| Vergulden Turk", 8 uur. Zondag. Nèd. Roomsche ReisvereenïginL Vastenavondfeest, Zomerzorg,| 8.15 uur. Lezing Luitenant G. A. Koppen over zijn vliegtocht Amsterdam—Batavia en terug. Donderdag 23 Februari a.s. zal de beken de luitenant G. A. Koppen uit Soesterberg in de Groote Stadsgehoorzaal eene lezing houden over zijn vliegtocht Amsterdam— Batavia en terug. Voorts zullen enkele muzikale voordrachten worden gehouden. Gisterenavond omstreeks 7 uur heeft op den Rennsburgerweg een botsing plaats gehad tusschen een personen-auto en de tram. De auto, bestuurd door C. J. S. uit Sassenheiin, kwam in een uitgraving van den weg terecht en kon de tram niet ont wijken. Van de tram werd een treeplank afgerukt, de auto werd aan het voorwiel beschadigd. Hoewel bij de uitgraving roo- de lantaarns en een agent de wacht hield, verklaarde de autobestuurder noch de lan taarns, noch de stopteekens van den agent te hebben opgemerkt. Eerste luitenant N. W. L. Everts, van het 4e regiment infanterie alhier wordt voor ten hoogste 5 jaren gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië. <4 Algemeene Agenda. LEIDEN. Vrijdag. „Con#Amore", Stadsgehoorzaal, 8^ uur. f De avond-, nacht- en Zondagdienst der| apotheken wordt van 31 a a n d a g 13 Febr. a.s. tot en met Zondag 19 Febr. waargenomen door de apotheek van den| heer P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. INGEZONDEN MEDEDEELING. igst HET KATHOLIEKE ONDERWIJS IN DE SLEUTELSTAD. De scholen van „De Voorzienigheid". Officieele opening school L. 0.| en Fröbelscholen, t Is nu al weer ruim twee jaar geleden, dat het bestuur van de R.-K. Scholen voor U. L. O. en L. O. van het gesticht „De! Voorzienigheid" aan de Hoogewoerd be sloot tot het veranderen en bijbouwen van een school voor Lager Onderwijs ge Fröbelscholen aan de Krauwelsteeg eajri het Levendaal. Daartoe was heel wat noodig. Verschil- lendo armzalige huisjes, maar ook enkele groot ere vielen aan deze uitbreiding ten offer en niemand zal ontkennen, dat dezej opruiming niet gerechtvaardigd was. In de plaats van een aantal minder fraaie huizen is thans een scholencomplex verre zen, waarmede het schoolbestuur, de „Voorzienigheid", de kinderen, de stad Katholiek Leiden in het algemeen geluk- geweusclit kan worden. We hebben er in het begin van het vo rig jaar reeds op gewezen, dat liet van het bestuur der Voorzienigheid een ge lukkig besluit, genoemd mag worden tot deze uitbreiding over te gaan en dat het tevens een mooie gedachte was, dat voor dit scholencomplex namen werden geko zen van vrouwenkloosters, die hier vóór de Hervorming bestonden. De talrijke kloosters uit die dagen ren wel een krachtig getuigenis van het| bloeiend geloof Uer middeleeuwen. Zooals wij destijds reeds meldden, zul- lén de drie gedeelten van het complex voortaan aangeduid worden met de na men Sinte Barbara, Sinte Catharina en Sinte Agnes. tec i f aer h< P: Velen, die slechts in hun kinderjaren] dit stadsgedeelte bezochten, toen zij bij „de Zusters in de Krauwelsteeg" schoot gingen zullen zich den ouden toestand nog wel herinneren, docH wanneer men nu liet machtige gebouwencomplex ziet, zal mcnl zich den ouden toestand moeilijk nog voor] oogen kunnen tooveren. 3Ien vindt hier thans nog slechts dei oude M.U.L.O.-school terug zij het dan in andere gedaante. De oude bewaarschool is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor en is uitgebreid tot 3 nieuwe, n.l. de Bar-I baraschool met 2 leslokalen en een specl-411, lokaal aan het Levendaal, de Catharina-JS school, ongeveer als voren ingericht en doR Agnesschool met 1 leslokaal en een serie De ingang van deze scholen i° aor' Krauwelsteeg. Vanuit de Catharinaschool is een over dekte verbinding met het gesticht tot stand gebracht en genoemde drie scholen omsluiten een binnenplaats, die een vroo- lijk aanzien geeft en van waaruit het volltj licht dc scholen binnenvalt. Op de eerste verdieping vindt men de Catharina L.O.-school en de Agnes L.O.- school. De eerste heeft twee leslokalen op| de eerste en twee op de tweede verdie ping. Verder bevinden zich hier een leer middelenkamer en een kamer voor hetjj" schoolhoofd. Deze school staat weer door middel van een gang in verbinding met de Agnes L.O.-school. Deze bevat drie leslo kalen, en lokaal voor naaischool waar da; en avondcurssen worden gegeven, een pas-J kamertje en een dokterskamer. Op de tweede verdieping van dit ge deelte bevindt zich een ruime, frisschel gymnastiekzaal, die ook voor bioscoop- en| tooneelzaal kan gebruikt worden. Dat is in korte trekken beschreven, watl dit uitgebreide gebouwencomplex te zienl geeft. Het is in twee gedeelten gebouwd, eerst dat aan het Levendaal en later) het groote complex in de Krauwelsteeg. De uitvoering van het werk laat, alsl we het resultaat zoo wat oppervlakkig beJ kijken, niets to wensehen over. Trouwens de wet en de gemeente zorgen er tegenfl woordig wel voor, dat aan de eischen van] licht en lucht wordt voldaan. De scholen zijn, onder architectuur van! de heeren L. en ir. Jan A. van der Laan,! gebouwd onder leiding van den aanner] mer H. Korswagen Nzn. De electrischs verlichting werd aangelegd door het elec* tro-technisch bureau II. L. J. Tobé en de centrale verwarming door de fa. Beukers uit Schiedam. Het stucadoorswerk is uit gevoerd door de N.V. v.h. de Best, terwijl het schilderwerk in handen is van den heer H. W. F. v. d. Steen. Echter is alles nog slechts voorloopig geschilderd en wan neer het hout uitgewerkt is wordt alles opnieuw geschilderd. Als we verder nog melding maken van den kelder voor de centrale verwarming mogen we wel zeggen, dat er veel en de- 2-1'

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2