BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. Rechtzaken. SPORT. 19e Jaargang. DONDERDAG ife FEBRUARI 1928 No. 5799 pe ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling tfoor Leiden 18 cent peiVeek 12.50 pei kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaaL Bet Geïllustreerd Zondagsblad to voor de Abonné's ver- krijg baar tegen betaling van 5C cL per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct-., met Geïllustreerd f&ondagsblad 9 ct Dit blad verschijn» eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTl Gewone advertentlên 3P cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het k dubbele van het tarief berekend. 3 Kleine edvertentlën, van ten hoogste 30 woorden, waarin? betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en 76** huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Een sympathiek woord. Wij hebben er eenige dagen op gewe zen, welk een onbevredigenden indruk het gemaakt heeft, dat er bij de begrafenis van den grooten Lorentz met geen enkel duidelijk en klaar woord is heengewezen na^ir den Schepper van dezen gemalen mensch, naar God en naar de eeuwigheid. Bij elk sterven vooral bij 'n sterven, dat zulk 'n leegte doet voelen dringt de natuur van den mensch als vanzelf naar Boevn, zooals ook wel bleek uit eenige uitlatingen aan. 't graf, welke echter in vaagheid verliepen. Klaar heeft echter gesproken prof. DE i n s te i ii bij de herdenking van den grooten geleerde in de aula der Leidsche Universiteit. Hulde brengende aan de machtige be- teekenis van Lorentz' wetenschappelij- ken arbeid, voegde de Duitsche geleerde daaraan toe: „In Lorentz's dagen meende men, met Izijn theorie alle natuurkundige verschijn selen te kunnen verklaren. Ik betwijfel zeer, öf Lorentz dit ooit zelf geloofd heeft, want hij was een te heldere en scherpe geest, om niet te erkennen, hoe begrensd het menschelijke verstand maar is en dat God er voor gezorgd heeft, dat „auch die Gedankenbaume" niet tot in den hemel reiken". „Het Centrum" schrijft hierbij: Een merkwaardig getuigenis voor waar over het begrensde der men schelijke wetenschap, over het betrek kelijke en vergankelijke, dat aan alle werk der menschen, hoe geniaal en schitterend het ook zijn moge, eigen is. Beperkt zal te allen tijde hun den ken en hun weten zijn. En klein tegenover de alwijslieid en alwetendheid God's, gelijk het schepsel-zelf klein is en nietig tegen over zijn Schepper. Waarlijk, ook de geleerdste, de knapste mensch weet zoo weinig in verhouding tot wat' geweten k<\n worden en ook geweten wórdt door weer anderen. En iedere geleerde in zijn vak en alle menschen te zamen op héél het terrein der wetenschap weten ten slotte nog zoo weinig, als wij denken over het vele wat voor het menschelijk verstand een geslo ten boek blijft. Een mensch kan groot zijn in het doen van zijn plicht, in het gebruiken en be nutten van do gaven hem door God ge schonken. Maar hij blijft klein - klein als een pas geboren kind tegenover God! DUITSCHLAND. DE CRISIS IN DE COALITIE. De onderhandelingen mislukt. Een noodprogram. De gisterenochtend voortgezette bespre kingen der interfractioneele commissie der regeeringspartijen werden, zooals gemeld, om halfelf mislukt verklaard. Von Guerard (Centrum) constateerde in de commissie, dat de onderhandelingen over de Itijksschoolwet op het oogem. geen kans van slagen meer hebben. 1. andere partijleiders stemden hiermede in, Waarna de commissie uiteenging. Het rijkskabinet is gisteren onder voor zitterschap van den vice-kanselier Hergt tijk-kanselier Marx is wegens een aanval van ischias aan zijn bed gekluisterd bij eengekomen ter opstelling van een nood- program. Het program komt in hoofd/" overeen met dat, hetwelk president Hin denburg in zijn schrijven aan Marx vóór ontbinding van den Bijksdag afgehandeld Wenschte te zien. Men neemt aan, dat de nieuwe verkiezingen in Mei gehouden zul len worden; als vroegste termijn wed de 13e Mei genoemd. Het Pruisische kabinet en de coalitiepartijen in Pruisen zijn voor nemens de verkiezingen voor den Land dag tegelijk met die voor de Rijksdag te doen plaats vinden. De huidige Rijksdag Zal waarschijnlijk einde Maart worde bonden. De fractieleiders van de Duitsch-natio- fcalen, de Duitsche volkseer til, het Centrum en de Beiersche volkspartij kwamen in een gemeenschappelijke zitting met den vice- kanselier bijeen, ten einde een arbeidspro- gram ter afdoening der belangrijkste ont werpen op te stellen. Door cieze regee ring en dezen Rijksdag zullen, volgens dit program, waaromtrent overeenstemming werd bereikt, nog worden algeciaa-n tie be grooting 192S met de aanvullende begroo ting, het wetsontwerp voor het verstrekken van schadevergoeding aan hen, die door de liquidatie hunner bezittingen in het bui tenland tijdens den wereldoorlog schade hebben geleden en ten slotte een wetsont werp, waarbij zal worden bepaald, dat de door de juridische commissie van den Rijksdag in zake de herziening van het wetboek van strafrecht verrichte arbeid, door den nieuwen Rijksdag niet ongedaan behoeft te worden gemaakt, doch voortge zet kan worden. De fracties moeten uiterlijk Vrijdag avond verklaren, of zij bereid zijn, op loya le wijze aan de uitvoering van dit arbeids- program mede te werken. Weigeren zij, dan zal een noodbegrooting worden opge steld en de Rijksdag onmiddellijk worden ontbonden. Ook de fractievoorzitters der oppositie partijen werden heden door Hergt ontvan gen, die hen officieel met het voorloopige arbeidsprogram in kennis stelde. In het algemeen gaan de Duitsche volkspartij, 't Centrum, de democraten en de sociaal-de mocraten met het program accoord. Moeilijkheden ten aanzien van het ar beidsprogram verwacht men daarentegen van de Duitsch-nationalen. Wel is waar hebben zij zich verplicht, ondanks de cri sis geen zuivere agitatievoorstellen bij den Rijksdag in te dienen, doch desondanks vreest men, dat zij van de begrootingsde- batten een agitatorisch gebruik zullen ma ken. Een groot schandaal. Het, rijk voor rn.i 11 p e n e-n. benadeeld. De Vossische Zeitung meldt: De Ber- lijnsche justitie houclt zich bezig met een schandaal van zeer groote afmetingen, waarbij het Duitsche rijk voor millioenen benadeeld moet zijn. Men is er achter ge komen, dat reeds langer dan een jaar ernstig bedrog werd gepleegd met leenin gen uit den oorlogstijd. Als één van de hoofdschuldigen is in den nacht van Maandag op Dinsdag de uit een proces te Moabit bekende bankier Ivunert door de politie gearresteerd. Er worden nog een aantal arrestaties ver wacht. Volgens de justitie heeft Kunert op be- driegelijke wijze obligaties van een oorlogs leening, die „nieuw bezit" waren, als „oud bezit" opgegeven. Het onderscheid tus- schen de twee speelt een groote rol, daar bij de waardeering de laatste vijf maal zoo veel waard zijn als de eerste. Hierdoor heeft hij het rijk voor zeer groote bedragen weten te benadeelen. LITAUEN. Poolsch-Litausche spanning. Een Poolsche nota. Zooals men weet, is tijdens de jongste bijeenkomst van den Volkensbondsraad besloten, dat de oorlogstoestand tusschen Polen en Lithauen zou worden opgeheven en dat de twee landen in onderlinge be sprekingen tot overeenstemming zouden trachten te geraken. Tot nog toe hoorde men echter niets van onderhandelingen tusschen Polen en Litauen. Thans heeft Polen aan Litauen een scherpe nota ge stuurd, waarin de Poolsche minister van buitenlandsche zaken Zaleski den Litau- schen premier Woldemaras sommeert, te antwoorden of hij onderhandelingen wenscht, ja of neen. In sommige kringen beschouwt men deze nota als een ultima tum. GRIEKENLAND. De monniken van den berg Athos. Een protest bij den Volken bond. De secretaris van den volkenbond heeft van twee monnikenkloosters op den berg Athos een vertoog ontvangen tegen de houding van Griekenland, dat in strijd met de bepalingen van het verdrag van Lau sanne, hun landerijen zonder schadever goeding heeft onteigend. Naar wij vernemen, is dit niet het eer ste protest van deze kloosters. De raads commissie voor minderheidskwesties on derzocht reeds meerdere dergelijke pro testen, doch heeft die niet ontvankelijk verklaard. MAROKKO. Marokkaansche stam getuchtigd. Een bericht uit Casablanca meldt, dat Fransche vliegtuigen het gebied van Beni Mellastam in Marokko hebben gebombar deerd, daar laatstgenoemde stam aanval len heeft geaaan op andere stemmen. Zoo als bekend, hebben de Beni Mellal in den afgeloopen zomer, Steeg, Maillet en an dere Fransche burgers ontvoerd. Naar ge meld, heeft het bombardement een paniek onder de bevolking te weeg gebracht. BRITSCH-INDIE. Manifestaties tegen de commissie-Simon. Aan den vooravond van de aankomst te Calcutta der commissie-Simon hebben de nationalistische leiders van Bengalen een manifest gepubliceerd, waarin zij een al- gemeene onmiddellijke boycot proclamee- ren van Britsche koopwaar, vooral van textielgoederen. Voorts is besloten op den dag der aankomst, 20 Februari, groote manifestaties te oiganiseeren. In verband met een bericht uit Indië, dat een Britsche arbeidersregeering een nieuwe commissie op anderen grondslag zou benoemen, indien zij thans aan het be wind zou komen, heeft MacDonald aan Hartshorn, het Labourlid in de commissie- Simon, getelegrafeerd, dat de commissie het volle vertrouwen der Britsche La bour Party geniet en dat zij door een evcn- tueele Labour regeering niet gewijzigd zou worden. MEXICO. Amnestie aan opstandelingen. "Wanneer zij zich binnen een week onderwerpen. Generaal Carillo, die het bevel voert over do Mexicaansche regeeringstroepen, welke in de centrale, staten van Mexico de opstandelingen bestrijden, heeft een mani- feest uitgevaardigd, waarin aan alle op standelingen, die zich binnen een week onderwerpen, amnestie wordt beloofd. Naar gemeld wordt, heeft president Cal- les zijn goedkeuring aan dezen maatregel gehecht. In het manifest wordt den opstandelin gen verzekerd, dat hun leven en hun bezit tingen gespaard zielen blijven en dat hun paspoorten zulle., ^«ordeh verstrekt om naar huis terug te keeren. Een commissie van zakenlieden, boeren en arbeiders heeft gisteren een onder houd gehad met den Mexicaanschen mi nister van Binnenlandsche Zaken en hem daarbij steun aangeboden bij 't herstel v.d. orde, door te trachten, de opstandelingen er toe te bewegen hun wapens neer te leggen. EERSTE KAMER. Samenvoeging Oorlog en Marine. De Eerste Kamer heeft in behandeling het wetsontwerp inzake samenvoeging van Oorlog en Marine. Wij hopen, dat t er komt. Maar vrees voor verwerping is ge wettigd. Gisteren verzette zich tegen dit ont werp de lieer baron de Vos v. Steenwijk (Chr. H.), namens zijn geheele fractie, in een militaristische rede. Bijna 2 uur sprak de heer de Vos en na hem stonden nog 12 sprekers ingeschre ven. De lieer Rink, die voor den Vrijheids bond optrad, begon met een zeer onaan gename mededeeling voor Minister Lam- booy, n.l. dat van zijn 6 man sterke fractie er 5 tegen zouden stemmen en één slechts voor. Daaruit bleek dus dat van de 48 leden die aanwezig zijn, de heer Haazevoet heeft bedankt en de heer Colijn is naar Indië, de Minister slechts 15 vaste voor stemmers heeft, n.l. 11 Sociaal-Democraten, 3 Vrijz. Democraten en 1 Vrijheidsbonder, den heer de Muralt. Aangezien er minstens 25 voorstemmers moeten zijn, moet de Kath. fractie dus 9 voorstemmers leveren. De rede van den heer Heerkens Thijs- sen, dqn eersten Katholieken spreker, gaf reeds eenig inzicht omtrent de meening in dc Kath. fractie. Deze zeide mede na mens eenige andere Katholieken te spre ken, en verzette zich krachtig tegen het ontwerp. Dat deze spreker zoo militair deskundig is; wij hadden er nooit van ge hoord. Bij hem sloot zich later de heer Blomjous (R. K.) aan. Dat Mevr. PothuisSmit (S.D.A.P.) ver klaarde dat de elf leden van de S. D. A. P. meegingen, mag ook bekend heeten. Niet omdat zij meenen dat dit gaat in de richting der. nationale ontwapening, want alles blijft vrijwel hetzelfde. Alle militaire maritieme apparaten als staf, adviseurs, commandanten blijven bestaan. Ook in dezen Minister zien wij, aldus spr., een principieelen tegenstander. Maar zij gaat met dit ontwerp mee om dat het vereenvoudiging en een bezuini ging brengt en daarom zal de S. D. A. NP. zonder enthousiasme voor dit ontwerp stemmen. TWEEDE KAMER. Suriname. De Tweede Kamer heeft gisteren de begrooting van Suriname aangenomen en is bes», met die van Curasao. UIT GEMEENTERADEN. Gouda. In de raadsvergadering werd medege deeld, dat Ged. Staten geen voldoende gronden vinden voor onthouding van hun goedkeuring aan de voorgenomen wijziging der begrooting voor 1928 in verband met het besluit tot verlpeniug van eervol »nt- slag aan den directeur van gemeentewer ken. (Bedoelde functionaris ontvangt inge volge dit besluit 15.000 toe). Het salaris van den directeur van het openbaar slachthuis werd bepaald op 5000, met 5 éénjaarlijksche verhoogingen van 200, max. 6000. Zutphen. De gemeenteraad heeft met 11 tegen 5 stemmen besloten tot het jerleenen van een subsidie aan de stichting „R. K. Zie kenverzorging te Zutphen", ten behoeve van in het haar toebehoorende R. K. Wal- burgis Ziekenhuis verpleegd wordende Zutphensche patiënten, die niet in staat zijn de volle verpleegkosten, eventueel ver meerderd met dat voor het gebruik der operatiekamer, te voldoen. Deze subsidie staat gelijk met die, welke aan het Alge meen Ziekenhuis wordt betaald. Als voor waarde werd gesteld, dat voor R. K. pa tiënten een derde gedeelte van het ont brekende door het R. K. Armbestuur wor de betaald en dat de tarieven voor ver pleging van ingezetenen op dezelfde be dragen worden gebracht als voor liet Alge meen Ziekenhuis gelden. PROF. HUGO DE VRIES. Eere-doctor in de Landbouwkunde. De Senaat van de Landbouwhoogeschool te Wageningen heeft gisterenavond beslo ten aan prof. Hugo de Vries bij gelegenheid van zijn 80sten verjaardag het eere-docto- raat in de landbouwkunde te verleenen. Ter gelegenheid van den 80sten verjaar dag van prof. dr. Hugo de Vries ver scheen „Natuva", het orgaan der Ned. Natuur-Historische Vereeniging met een speciaal nummer, geheel aan den jarige ge wijd. De heeren van Burkom, prof. Went, J. Heimans en A. van Nijnanten en mevrouw A. BremerBeukers herdenken daarin den oud-hoogleeraar en zijn werk. D. W. STORK, t Dg groote Twentsche industrieel; oud-lid der Eerste Kamer. Gisterenavond 11 uur is de heer D. W. Stork, te Hengelo, op 72-jarigen leeftijd overleden. Dirk Willem Stork, werd geboren te 01- denzaal op 4 April 1855 als de oudste zoon van C. T. Stork, mede-oprichter van de firma's C. T. Stork Co. (katoenweverij) te Hengelo, Gebr. Stork Co. (machinefa briek) te Hengelo en Gelderman, Stork en Eekhout te Oldenzaal. De vader is meer dan een kwarteeuw, van 1866 tot 1895, lid géweest van de Eerste Kamer. Evenals zijn beide jonge broeders is Dirk Willem na een vooral technische opleiding te heb ben genoten, reeds spoedig, nl. in 1876, deel genoot geworden in de zooeven in de twee de plaats genoemde onderneming, de groote machinefabriek van Gebroeders Stork te Hengelo, welke hij onder zijn lang durig beheer steeds heeft zien groeien, in omvang en beteekenis. De heer Stork is een der mede-oprich ters geweest van de vereeniging van Ne- derandsche Werkgevers. Behalve verschil lende functies in zijn eigen omgeving, als voorzitter van dc Kamer van Koophandel te Hengelo en lid van Provinciale Staten in Overijsel (van 1893 tot 1903) heeft hij ook vele jaren zitting gehad in de Eerste Kamer. Voor de eerste maal werd hij door zijne provincie afgevaardigd in 1903 en hij is het gebleven tot 1913. Na enkele jaren is hij in de Eerste Kamer teruggekeerd tot dat hij in 1920 ontslag heeft genomen. ZOMERTIJD VAN 15 MEI TOT 7 OCT. Het Staatsblad nummer 17 bevat het Koninklijk Besluit, waarin bepaald wordt, dat de zomertijd dit jaar 15 Mei zal aan vangen en 7 October zal eindigen. Te Baarn is hedenmorgen op 69-ja- rigen leeftijd overleden de heer A. J. Bicker Caarten, oud-lid der Provinciale Staten van Utrecht, oud-lid van den ge meenteraad en oud-wethouder van Baarn. Dinsdag overleed bij het doen van een badkuur in Baden (Zwitserland), me vrouw Van Vollenhoven, geboren jonk vrouw Van de Poll, wonende te Drieber gen. Zij was een zeer bekende figuur op philantropisch gebied. Ook heeft zij ge durende den oorlog zeer veel gedaan voor de geïnterneerde Belgen. Zij was begiftigd met de medaille van koningin Elisabeth van België. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De onderhandelingen inzake de Duitsclif schoolwet definitief mislukt. Een noodpro gram opgesteld. Weder spanning tusschen Polen en Li tauen. Calles biedt den opstandelingen amnes- tlt aan, als zij zich binnen een weck on derwerpen. BINNENLAND. De duur van den Zomertijd is bepaald. (lste blad). Overleden Is de Twentsche industrieel D. W. Stork (lste blad). Prof. Hugo de Vries is 80 jaar geworden. (1ste blad). Voor hen, die zoo dikwijls lezen over „inflatie" enz., en dat alles niet goed be grijpen, beginnen wij in dit nummer een causerie over de wereld van het geld. (2de blad). W. KARDINAAL VAN ROSSUM. Men seint uit Rome aan de „Msbd." d.d. 15 dezer: Hedennamiddag hebben de doktoren bij Z.Em. Kardinaal van Rossum consult ge houden. Ze-stelden vast, dat do hooge lijder veel beter is. De koorts is verminderd en de krachten zijn eenigszins toegenomen. Men seint ons uit Rome dd. 15 dezer om 19.15 uur: Hedenavond was de algemeeno toestand van den kardinaal veel verbeterd. De sui ker is bijna weg door de insuline-inspuitin- gen. De temperatuur was 36.8 gr. Z.Em. mocht heden vast voedsel gebruiken er! heeft tweemaal anderhalf uur het bed mogen verlaten. Z.Em. heeft persoonlijk een briefje aan zijn secretaris geschreven. Z.Em. zegt zelf, dat hij zich veel beter en opgewekt gevoelt. De doktoren zijn tevre den; de catarrh is niet verergerd, waar voor gevreesd werd, maar verminderd. 1 MGR. A. J. CALLIER. Men seint ons uit Haarlem: De toestand van Mgr. A. J. Callier is niet vooruit gaande. Melk met water of water met melk? 70 d 80 water in den melk. Voor het kantongerecht te Middelburg stonden terecht 40 melkveehouders uit ver schillende plaatsen van Walcheren wegens het afleveren van vuile of ondeugdelijke melk. Er was er één bij, zekere C. J., melk veehouder te Middelburg, die melk afle verde, waarin zich 70 d 80 pet. water be vond. De ambtenaar van het O. M. eischto tegen den melkveehouder 1000 boete of 100 dagen hechtenis en 3 maanden prin- cipieele hechtenis. De kantonrechter veroordeelde dezen verd. tot een geldboete van 800 of 100 dagen hechtenis en 3 maanden principieele hechtenis. De overige verdachten werden veroordeeld overeenkomstig den eisch van het O. M. tot geldboeten varieerend tus schen 25 en 100. VOETBAL. R. K. Federatie. Zondag vergaderde 't bestuur der R. K. Federatie te 's Hertogenbosch. Besloten werd o.m. volgens de „Sportill.", nog voor het gesloten seizoen missiewedstrijden te organiseeren. De voorronden zullen worden gespeeld tusschen de elftallen van de bon den Limburg's Bosch en UtrechtHaar lem. Bepaald werd, dat de cindwedstrijd te Nijmegen zal gehouden worden en de eerste conferentie dezer dagen zullen plaats vinden. De wedstrijd tegen D.J.K., die dit jaar in Nederland moet plaats vinden, zal zoo mogelijk te Venlo worden gespeeld. Het is de bedoeling deze wedstrijden nog vóór 15 Mei te doen spelen. Ten aanzien van de gerechtigheid van spelers werd bepaald, dat alleen die spelers ongerechtigd zullen zijn, die in een erken den neutralen wedstrijd uitkomen, na voor een katholiek elftal te hebben gespeeld. De bonden worden vrijgelaten to bepalen, dat ook spelers, welke in een niet erken den neutralen wedstrijd uitkomen, onge rechtigd te verklaren.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1