Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. 19e Jaargang. DINSDAG 14 FEBRUARI 1928 No. 5797 ba ABONNEMENTSPRIJS bedraagl bl) vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent pel week 12.so pel kwartaaL Bij onxe Agenten 20 cent per week 12.60 per kwarto»]. Franco per post »2.95 pe, kwartaal Het Geïllustreerd Zordagsblad b rooi de Abonné's ren trijgbaar tegen betaling van 5C cL per kwartaal, bij vooi> nitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. 01» blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II TEL INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone odvertentlèn 3P cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het n dubbele van het tarief berekend. s Kleine edvertentlên, van ten hoogste 80 woorden, waarto betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en re* huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit TWEE Cijfers en nog wat. In „Het Volk" heeft de heer Kleerekoo- per zich weer 'ns beijverd, om van de Ka tholieken slechtheid te ontdekken en openbaar te maken. En hij heeft wat ge- Vonden; in het verslag van de Kinderpo litie te Amsterdam is het cijfer voor de R. K. jongens en meisjes wat misdadigheid betreft ongunstig. Hierbij merkt echter „De Maasbode" zeer terecht opz „Wel waarde heer Ivleerekoper, hebt u öók onderzocht of die R. K. jongens en meisjes alléén maar gedoopt waren of ook nog aangenomen? Hebt u ook onder zocht of zij nog practiseerden in den tijd, dat zij delicten begingen? Hebt u ook on derzocht of die mannen en vrouwen ervan overtuigd waren iets te doen, dat hun overtuiging hun verbood? „Indien u dat tenminste in uw vacantie onderzocht hadt, zouden de cijfers kunnen spreken, maar nu zeggen zij niets. „Volledigheidshalve hadt u ook moeten onderzoeken, hoeveel Katholieke jonge mannen en jongcvrouwen zich in hetzelfde jaar te Rotterdam toewijdden aan den naastehoeveel er een schitterende loop baan of een fortuin of althans eigen wil opofferden ter liefde van anderen; u hadt ook moeten onderzoeken, hoeveel er zich zelf voorgoed voor anderen opofferden. In het kort: u hadt ook een lijstje moeten aanleggen van het goed der „gezindten*". Dan waren uw cijfers wat waard ge weest: nu zijn ze goed voor de ontwikkel de lezers van „Het Volk", die wel gapen zullen over d3 engelachtige braafheid van „geen gezindte". „Misschien dat hun eigen omgeving hun anders leert." Juist. Dergelijke cijfers als de heer Ivleereko per geeft zeggen .«iets. En hij kan trachten cijfers te geven, die veel zeggen.... maar dan ten voordeele van de Katholieken. Maar.... dat is niet de bedoeling. DUITSCHLAND. NAAR RIJKSDAG-ONTBINDING. Tegen het einde van Maart verwacht. Begin Mei vermoe del ij k de nieuwe verkiezingen. Na beëindiging der Rijksdagzitting heb ben gisteren zoowel de Duitsch-nationalen als het Centrum fractiezittingen gehou den. In de Centrum-fractie was men van oordeel, dat de vertegenwoordigers van het Centrum hedenmorgen in de zitting der interfractioneele commissie moeten verklaren, dat ten aanzien van het compromisvoorstel van den rijksminis ter van Binnenlandsche Zaken, von Keu- dell, overeenstemming met de Duitsche volkspartij over de rijksschoolwet onmoge lijk wordt geacht. Verdere besluiten zijn niet genomen, jloch men neemt aan, dat het Centrum na de verklaring, dat de schoolwet is mis lukt, zal mededeelen, dat de huidige coa- Jitieregeering geen reden van bestaan meer heeft-, doch dat het Centrum bereid is zoo spoedig mogelijk de rijksbegrooting benevens de aanvullende begrooting, waar in de maatregelen tot hulpverleening aan den Duitschen landbouw zijn vervat, nog af te handelen en eveneens het wetsont werp tot uitkeering van schadevergoeding aan hen, die door liquidatie hunner eigen dommen in het buitenland tijdens den we reldoorlog zijn getroffen, indien althans ten aanzien hiervan spoedig overeenstem ming kan worden bereikt- Na afhandeling der begrooting moet echter de onmiddellijke ontbinding van den Rijksdag plaats vinden. Naar verluidt heeft Rijkskanselier Marx, die door de leiders der fractie, von Guerard en Ste- gerwald van de plannen van het Centrum op de hoogte werd gesteld, zich reeds met de te volgen tactiek accoord verklaard en toegezegd, president Hindenburg de ont binding van den Rijksdag voor te stellen. Naar de meening van den rijkskanselier sullen ook de overige partijen geen bezwa ren tegen de ontbinding te berde brengen. Dientengevolge zou eind' Maart de ont binding van den Rijksdag kunnen worden verwacht, terwijl uiterlijk begin Mei de nieuwe verkiezingen gehouden zouden Jvorden. ENGELAND. Asquith ernstig ongesteld. Lord Oxford and Asquith, die zich te Button Courtenay in het Engelsche graaf schap Berkshire bevindt en lijdende is aan een keelontsteking, terwijl ook sympto men van bronchitis zijn waargenomen, verkeert in hoogst ernstigen toestand. De patiënt is thans bewusteloos; de familie leden zijn naar het ziekbed ontboden. Volgens een later bericht is lord Ox ford and Asquith langzaam stervende. CHINA. Zeeroovers op de vlucht gedreven. De Japansche torpedojager „Tsoebaki" hoeft de Chineesche zeeroovers op de vlucht gedreven, die Zondag nabij do kust van Sjantoeng het Japansche s.s. „Haitsoe Maroe" in bezit namen. De kapitein van de „Haitsoe Maroe" is gewond en een ma troos gedood. Aan Chineesche zijde zijn verscheidene dooden gevallen. AMERIKA. Inkrimping van Amerika's vlootprogram? In verband met den stortvloed van protesten. De protesten, die uit alle deelen van de Ver. Staten opgaan, nu men er zich re kenschap van begint te geven, wat het nieuwe vlootprogram van het departement van Marine inderdaad wel kan kosten, ne men steeds toe. De „Néw-York Times" weet in dit ver band mede te deelen, dat volgens de „big navy"-groep van het congres de regeering voornemens is de kosten voor het marine- bouwprogïam te verminderen met 400 mil- lioen dollarde bouw van 35 duikbooten zou'geschrapt worden en het aantal krui sers zou verminderd worden van 25 tot on geveer 12. Dit zou in verband staan met don stortvloed van protesten tegen het nieuwe vlootprogram. De presidentsverkiezing. Hoover, de minister van handel, heeft officieel zijn voornemen te kennen gege ven oiii zich tioor de republikeinen candi- daat te laten stellen voor het president schap. MEXICO. DE KERKVERVOLGING. Boodschap van den Paus. Aan de Amerikaansche pers. Michaël Williams, uitgever van het groote Noord-Amerikaansche weekblad „The Commonweal" ontving dezer dagen een boodschap van den Paus aan de Ka tholieke pers over de Mexicaansche kerk vervolging, welk stuk hem door dén kardi naal-staatssecretaris, Gasparri werd toe gezonden. Deze boodschap luidt als volgt: „Herhaaldelijk heeft de Paus in plechti ge toespraken en boodschappen Zijn stem verheven om de wereld de waarheid over Mexico te zeggen. Doch de sluwe plannen der kerkvervolgers-, die alles van te vo ren handig doordacht hadden, hebben ver hinderd, dat 's Pausen stem alom gehoord werd, Ja, veelvuldig hebben zij de woor den van den H. Vader zelfs volkomen ver draaid, en wel juist dan, wanneer het ;t noodigst geweest zou zijn ze te doen hoo- ren. De pers in de Vereenigde Staten is voortreffelijk in de gelegenheid aan dit euvel een eind te maken. De H. Vader zou het levendig toejuichen, wanneer men Hem hielp om de waarheid aan de be schaafde volken bekend te maken en zoo de ellende van een onmetelijk land, ja, van een geheel volk, dat door de meest onrechtvaardige aller godsdienstvervolgin gen onderdrukt wordt, te verlichten. De geschiedenis heeft nog nooit iets ge zien wat deze vervolging evenaart,- zelfs niet in de eerste tijden der Kerk, daar men zelfs in de tijden van Nero, Caligula en Domitianus den godsdienst niet in de particuliere woningen, in de catacomben en op de kerkhoven vervolgde. Doch te genwoordig duit men in Mexico niets, wat nog eenigszins Katholiek is, niet eens de particuliere plechtigheden der H. Mis of het toedienen der Sacramenten. Dit alles is in talrijke gevallen met den dood gestraft, altijd ten minste met boeten, met kerkerstraf en bloedigen smaad. Terechtstellingen zijn aan de orde van den dag. Elk soort brutale aan_lagen op de Katholieken wordt volkomen straffeloos gepleegd. De allermisdadigste geweldda den gebruikt men om de Katholieken tot afval van hun geloof te bewegen en hen in burgerlijke en moreele corruptie te stor ten. Ondanks zijn heldhaftigen tegenstand hij wekt niet slechts Onze bewondering, doch ook die der beschaafde wereld, voor zoover deze de feiten ken£ vindt dit volk van belijders en martelaren nauwe lijks één enkele ziel, die op zijn hulpge roep antwoordt, die het redt van zijn on dergang en die zoo tegelijk de geheele be schaafde wereld van de schande bevrijdt, welke ligt in het feit dat men een zoo ver woede vervolging midden in de twintigste eeuw, welke toch, wegens haar bescha- vinsvooruitgang zoozeer wordt geprezen, duldt. Wanneer de pers der Vereenigde Sta ten, wanneer het geheele volk een werk zaam geneesmiddel tegen een dergelijk so ciaal onheil zou kunnen vinden, dan ver dienen zij zich een. onsterfelijken roem in de geschiedenis van de beschaving en van den godsdienst". De „opst?nd" in Mexico. Wat het officie el e communique 3_e g t. Tijdens een gevocht op den Laurel-heu- vel bij Caalcoman zijn 12 „rebellen" ge dood; drie van hen waren gevangen geno men en zijn terechtgesteld. Volgens het offïcieele communiqué na men vierhonderd rebellen aan den 'strijd deel onder bevel van een Katholieken priester, die de opstandelingen aanvoerde. Men behoeft de waarde van deze en der gelijke communiqué's niet te hoog aan te slaan. Tegen de moderne volkskwalen. De studiecommissie. Volgens „Sobriëtas" heeft - reeds gemeld is het Doorluchtig Epis copaat een 'commissie ingesteld met de opdracht te, onderzoeken wat door Sobrië tas, Voor Eer en Deugd en den Bond van Groote Gezinnen tezamen zou kunnen wor den gedaan tot bestrijding der moderne, uit genotzucht geboren volkskwalen. Voorzitter dezer Commissie als zoodanig door de Bisschoppen benoemd, is Jhr. mr. Ch. Ruys de Becrenbrouck. Voor Sobriëtas hebben zitting-: haar Voorzitter: de heer Suring; de WelEerw. Pater Marius Lamers, mede-redacteur van „Sobriëtas" en Kokshoorn, Presidente /an den naarieui&ieïi Dioc. Mariabond. Voor Eer en Deugd is vertegenwoordigd door den Z.Eerw. Z.Gel. heer v. d. Venne, directeur van Rolduc; den Z.Eerw. heer Bemelmans (Roermond) en mr. dr. Deckers. Den Bond voor Groote Gezinnen verte genwoordigen deszelfs Voorzitter J. v. Meegeren; de Redacteur van „Het Gezin" J. Wijffels en kapelaan Geertman (En schede). Vervolgens hebben nog in deze Commis sie zitting: Rector Asselbergs (Ginneken), Mej. Bahlmann (Bussum), het Kamerlid Henri Hermans, en Prof. Kors O.P. De Ned. K. v. K. te Parijs. De tulpen op den feestdisch. De „Figaro" vertelt: Aan het diner der Nederlandsche Kamer van Koophandel te Parijs prijkte een prachtige mand met tul pen op de eeretafel. Er was een kaart aan gespeld met de woorden: „Wil, mijnheer de voorzitter, met onze beste wenschen deze Nederlandsche bloemen aanvaarden, hedenochtend gesneden, als uiting van het sympathiek resultaat van den Nederland- schen smaak gecombineerd met de activi teit der Fransche luchtvaart''. KAPELAAN NIEVEEN v. DIJKUM. In 1920 is kapelaan R. M. A. Nieveen v. Dijkurn, die morgen zijn 12 1/2-jarig pries terfeest viert en toen de Bodegraven kap. was, benoemd tot kapelaan aan de kerk van den hoogeerw. Deken te Leiden. Kapelaan Nieveen was te Bodegraven geëerd om zijn grooten ijver, ook buiten de kerk, in het sociale leven. En hier heeft de Jubilaris in die 8 jaren ook veel en hard gewerkt. Als men den naam van Kapelaan Nieveen noemt, denkt men het eerst aan zijn geestdriftig ijveren voor de uitvoering der zang en de toepas sing der liturgie in de Kerk. Maar ook buiten de Kerk heeft deze kapelaan op velerlei terrein gearbeid. Vooreerst in en ook buiten de parochie voor de vorming van de jeugd; de opvoe ding van do mannelijke jeugd heeft zijn zeer bijzondere zorg en toewijding. Nog pas is onder zijn leiding een keurig jeugd- gebouw verrezen. Hij is verder o. a. de be zielende geest, adviseur van den „Vrien denkring", de enthousiaste ijveraar voor de B. K. Oratoriumvere'eniging, enz. In en buiten de parochie zal men mor gen toonen dezen priesterlijken arbeid te waardeeren. De jubilaris zal 's morgens om 10 uur in de Mon-Pèrekerk eeqe plechtige H. Mis opdragen, 's avonds om half 8 uur het plechtige Lof doen en 's middags van 1 tot 3 uur receptie houden in het nieuwe Pa tronaatsgebouw in de Maria Gijzonstceg, naast de Mon-Pèrekerk. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Een boodschap van den Paus aan do Amerikaansche pers inzake de Kerkver* volging in Mexico. In verband met het conflict In Duitsch- land inzake de schoolkwestie verwacht men tegen einde Maart rijksdagontbin ding. Asquith ernstig ongesteld. BINNENLAND. Kardinaal van Rossum is ernstig onge steld. (Kerknieuws, 2de blad). Mgr. dr. Poels zestig jaar (2de blad). Onze Geïllustreerde pagina. Onze photopagina geeft o. m.: De slip- jacht in Noordwijkerhout Prinses Ju liana en haar stiidie-vriendinnen Lorus Rijkers Noodweer in de mijnstreek De Maas-kanalisatie. BLOEMENTENTOONSTELLING IN „ZOMERZORG". FebruaribloemenmaandWanneer het stormt en sneeuwt, hagelt, ijzelt, ro gent; wanneer de geheele natuur nog in het wintergraf bevroren ligt, en de hya cinthen er geen koude neus aan wagen om boven het beschermend rietdek uit te ko men dan is het de tijd van de bloemen tentoonstellingen. In de geheele bollen streek, van Noord tot Zuid, worden thans bloemententoonstellingen gehouden. Lisse en Anna-Paulowna liggen reeds in het verleden, aan Oegstgeest is heden de beurt en morgen volgen weer anderen. Zij streven elkander naar de kroon in rijk dom van soorten en kleuren. Duizenden komen nu bewonderen en zelfs becritiseeren deze te vroeg geboren bloemenkinderen, die een voorbode zijn. van het milde jaargetijde. Er is nog nooit een bloemententoonstelling mislukt wegens gebrek aan belangstelling. De tijd moge veranderen, maar de liefde voor de kort stondige schoonheid van het kruid des velds, dat heden is en morgen.... op de mesthoop wordt geworpen, is aan ieder mensch eigen. Deze dagen roept „Zomerzorg" de bloe menliefhebbers binnen zijn muren voor de jaarlijksche tentoonstelling der afd. Oegst geest van de vereeniging'Voor Bloembollen cultuur. Een oogenblik heeft het plan ge dreigd, dat de „bloeiende bolgewassen" naar den Haag zouden verhuizen. De plaatsruimte is te klem en zelfs de nieuwe groote zaal van „Zomerzorg" kan het groot getal inzendingen niet voldoende bevatten. Doch afgezien daarvan maakt deze ten toonstelling een bizonder goeden indruk door de aanwezigheid van vele nieuwighe den en een smaakrijke opstelling. De tulpen spelen de eerste viool. Vroege, late en Darwintulpen, Triumf en nog en kele Mendelsoorten zijn vertegenwoordigd. Ook enkele groote inzendingen Narcissen, wat hyacinthen, wat crocussen en wat „bij goed". De nieuwe tulpensoorten zullen onge twijfeld de meeste belangstelling trekken. Een vakman van een kwarteeuw terug, zou thans (met een schepje overdrijving) vol slagen leek zijn, zooveel nieuwigheden hebben het licht gezien. De Narcissen-rage is nog lang niet uitgewoed en een tulpen- manie staat reeds te wachten, of is al in vollen gang. Men hoort prijzen, die doen terugdenken aan den dwazen tulpenhandel in de 17e eeuw; 400 voor een regel (6 bollen) is heusch geen zeldzaamheid. Deze prijzen zijn wel gebaseerd op een te ver wachten succes voor de nieuwe variëteit als handelsbloem, maar met die verwach ting kan men zich soms fiksch in de vin gers snijden. Het publiek ziet anders dan een kenner, en de leelijkste tulpen in het oog van een vakman kunnen het meest in den smaak van het publiek vallen. Of zoo als een handelsman het uitdrukte: Wij kunnen het wel mooi vinden, maar de dames moeten ze koopen. Rondwandeling. Een beschrijving van al hetgeen op deze tentoonstelling te zien is, blijft uit den aard der zaak onvolledig. Men kan niet alles vermelden en wij hebben ons zooveel mogelijk bepaald tot de „topics of the day". De groote inzending van den heer G. Lubbe Thzn., welke de geheele achterwand in beslag neemt, vertoont in hoofdzaak de pauselijke kleuren: het Geel-wit van de Narcissen. In 't midden troont de smette- looze poëticus „Actaea" en daaromheen gegroepeerd een fijne collectie nieuwe Nar cissen, waaronder de roem der firma Hortulanus Witte, Grand Maitre, Albert Cuyp, groote gele trompet-narcissen met een forschen, trotschen stand. Uit deze in zending noemen wij verdet het moet bij noemen blijven „Winifred Walker" ci troengeel met wit dekblad, door sommigen een Lecdsii, door anderen een Tompet ge noemd en verder „Nella" en „Croesus". Daarnaast heeft deze firma een rotstuin aangelegd, vol zeldzaam fijne plantjes. Eveneens uit narcissen bestaat de stand van H. de Graaff (V. Gerharda), Lisse. Een klein groepje slechts, maar stuk voor stuk het bekijken waard. Do witte „Pacific" is hier uitblinker. De firma Eggink, Voorschoten, heeft een artistiek verzorgde groep bolgewassen, met een keurige onderbeplanting van mos en Adiantumgroen. Het zijn bijna allen zooals van deze firma te wachten was nieuwe soorten. Uit een groep Mendels, die, ondanks dat zij 3 weken oud zijn, nog volkomen in vorm zijn, vermelden wij de rose Weber en de helder-roode Stamford, Liberty en Josinc. Van de Darwintulpen' is te noemen de „Santa Rosa" (rose Bar- tigon), van de Triumf de „U. S. A.", niet groot hier, maar warm van kleur. Do stand wordt gesloten met Narcissen o.a. do zwaar-gekartelde „Fimbriata" en de Leedsii „Clio". Crocussen in 25 soorten (collectie Eldering) en Lelietjes van Dalen completeeren do verzameling. Een geheel ander karakter draagt de in zending van J. Soeteman. Noordwijk. De bloemen zijn in kistjes op z'n Rijnburgsch opgesteld een zestig k zeventig ver scheidenheden van tulpen in de goede han delssoorten. De inzending beslaat de ge heele zijwand en is de grootste van de tentoonstelling. De heer Soeteman heeft een fabrieksgeheim voor het broeien van tulpen, en deze collectie trekt groote be wondering. Om slechts enkele namen te noemen: Joost v. d. Vondel (de rose Joost), Adelaar, de zeldzaam goed getrokken El Toreador, en de Triumftulpen Canada en Missouri. De N.V. Vereenigde Cultures te Noord- wijk komen eveneens met een uitgebreide collectie tulpen, waarin op 't eerste oogen blik reeds opvalt de uit Clara Butt ver- loopen parkiet „Fantasie". Het is een 6choone inzending met verschillende be- merkenswaardige Mendel-zaailingen, de zacht rose Evt. Pink Perfection, de stra- lcnd-gelo dubbele tulp „Golden Giant" en de Diadeem, een tulp van de laatste jaren. De twee Lisser firma's J. P. Segers en Gebr. Vink zonden een paar manden „Triomphator" en „v. d. Hoeven" in. Een prachtige stand wordt ingenomen door de firma Warnaar en Co. uit Sassen- heim. De rood-Cuppen zijn hier weer flink vertegenwoordigd. Wij merkten hier uit do groote menigte op Lady Curzon, voor zoo ver ons bekend, voor het eerst gebroeid met verrassende uitkomst, Orange Glow met haar dicp-oranje cup, de bizonder mooie Firetail, Dorine, Red Cross, Medusa, Miss Barclay en de zaailing no. 33, die alle goede hoedanigheden van stand en bloem in zich vereenigt. Zeer mooi is ook de Poetaz „Halvose", met een fel-rood scho teltje. Behalve deze inzending op tafel, heeft de firma Warnaar een perkje in gebruik, ook volgeplant met beroemde Narcissen als de Poetaz Helios en Yolande. „Sun rise" komt hier heel mooi gebroeid voor. Van liet puntje tulpen noteeren wij „Te- lescopium" en twee potten „Prof. Tender- loo". Daarnaast heeft dc firma den Older te Leiden een voortreffelijke geslaagd perk met Amaryllis in rose (oranje) tinten. De firma Uittenboogaard heeft drie per ken of „taartpunten" tot haar beschikking, gevuld met de goed tot haar recht gekomen vroege tulp „Oranje Nassau", in manden opgemaakt. Verder manden met Bismarck en Maréchal Niel en de satijnkleurigo Hob- bema.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1