DE LANDBOUW" STEINWAY Buitenl. Berichten. een halven storm gepaard gong. Om tien our -was de brand geheel gebluscht en alle gevaar geweken. Kerk en toren zijn tegen brandschade verzekerd. I Op de Zuiderzee. Uit Enkhuizen wordt gemeld: Alhier maakt men zich ernstig ongerust over de ïnotorboot „Zeester" van de Zuiderzeewer ken. Het vaartuig is Vrijdagavond uit do Oranjesluizen vertrokken met bestemming Enkhuizen, doch was Zaterdag daar nog niet aangekomen. Na gedane telegrafische informatie in de verschillende Zuiderzee- havens bleek ook daar niets omtrent het vaartuig bekende te zijn. Nader wordt gemeld: De bemanning van de te Enkhuizen bin- ïengeloopen veerboot meldde, dat zij Za terdagmiddag te ongeveer drie uur bij fcwaar stormweer tusschen het Vrouwen- tand en do Ruggen een groot vaartuig van fle Zuiderzeewerken heeft zien drijven. Waarschijnlijk is het de M.U.Z. 172. Men kon niet waarnemen of zich perso- ïen aan boord bevonden. r De hevige storm van Vrijdagnacht heeft verder in de nabijheid van Enkhuizen heel font evenencmenten veroorzaakt. Gelukkig Vas men aan de haven op zijn hoede en konden visscherslieden met succes assis tentie verleenen. 1 Het motorschip „Vitesse", schipper Liembergen, komende geladen met rijst van Amsterdam met bestemming naar Groningen, geraakte op het Enkhuizerzand ftle-i levensgevaar hebben visschers de „Vi tesse", die zijn sloep verloren had, binnen gebracht. Het klipperschip „Verwisseling", kapi tein R. Veltman, geladen met vlas van Stavoren naar Amsterdam, geraakte even eens in het Krabbersgat van zijn anker en werd door visscherslui en de sleepboot An- na-Frater binnengebracht. Ook deze ver speelde zijn sloep. Het klipperschip „Carolina" met een lading steenkolen van Amsterdam naar .Wieringen, kapitein H. C. Panneman kwam eveneens onhoudbaar te liggen in 't Krab be rsgf at. Ook deze werd gered. Op het Enkhuizerzand verkeerde Vrij dagavond een tjalk, waarvan de naam on bekend is, in nood. De E. H. 16, schipper S. de Boer, is Zaterdagmorgen uitgegaan om te trachten de opvarendden te redden. Het gelukte hem evenwel niet het schip te bereiken. Later op den dag werd de storm iets minder en zou men wederom trachten verbinding met de gestrande tjalk te krij gen. Men maakte zich ook ongerust over het visschersvaartuig BU. 175, dat met een la ding haring naar Bunschoten was vertrok ken. De BU. 175 is later echter de haven van Bunschoten binnengeloopen. Een vrouw in het water gewaaid en verdronken. De storm heeft te Amsterdam vermoede lijk een slachtoffer gemaakt. Maandagmor gen is nl. uit de Buitensingelgracht bij de Muiderpoort het lijk opgehaald van een é2-jarige vrouw uit de Indische buurt. Deze vrouw is waarschijnlijk door den storm ^e water gewaaid en verdronken. De kracht van windstooten. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut £eelt mede: Het gebied van lagen druk, dat ons Vrij dagavond onweersverschijnselen, onweer en windstooten bracht, en sinds Zaterdag morgen 8 uur storm uit het Zuid-Westen, kwam uit 't Noord-Westen tot ons. Vrijdag morgen kwam reeds onweer over Ierland. Vrijdagavond 8 uur passeerde de on weersbui te zien in een onweersneus in bet barogram-Amsterdam, zonder als on weer tot uiting te komen, voor zoover ons bekend is. Er kwam toen ook een wind stoot voor van 58 Kg. per M2. die met ruimenden wind tot Zuidwest kromp. De wind bleef daarna krachtig tot stormach tig tot 3 uur vanmorgen, waarna de wind piet kracht van storm tot zwaren storm uit Zuidwest tot West-Zuidwest bleef door slaan. 5 uur 20 min. kwam een stoot voor van 82 Kg. per vierk. M. en herhaaldelijk kwam <3e druk boven de 70 Kg. De snelheid over 3 minuten gemiddeld liep soms tot 19 M. per sec., of kracht 9 van de Beaufort-school in die 5 minuten is dus zeker de windsnel- INGEZONDEN MEDEDEELING. Het Instrument der Onsterfelijken Van Wagner tot Paderewski hebben da meesten een Stein- way bespeeld. Dit fabrikaat, beroemd door de concerten, die efyjppvorden gegeven, ver weent etwijfeld een gedistin- geerd|cdbher^an Uw interieur. Voor fiertf die zoo gelukkig zijn een jfteinwaj® Sons piano te bézilteip, zijn de nobele accoonden, welke aan dit in strument ontlokt worden, een voortdurende bron van vreugde in het leven, die niet na kan laten een verfijnende en op voedende werking uit te oefenen op de omgeving. Laat U dit instrument eens voorspelen in onze magazijnen. heid gedurende korte oogenblikken opge- loopen tot 26 28 M. per seconde. Zondag morgen Btormde het van Hamburg tot bij de Westzijde van het Kanaal. EUROPA DOOR STORM GETEISTERD. Doodelijke ongevallen en groote schade. De orkaan, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft gewoed, heeft in geheel Engeland en Schotland op tal van plaat sen verwoestingen aangericht. Hij bereikte op één punt, namelijk te Liverpool, de enorme snelheid van 104 mijl per uur. Uit alle deelen van het land komen be richten over ongevallen, waarvan sommige met doodelijken afloop. De hevige storm van Vrijdagavond heeft in België vooral in het Walenland, de Borinage en in het Centrum des land3 schade berokkend. Uit verschillende deelen van Duitsch- land komen eveneens berichten over den hevigen storm, die op sommige plaatsen met grooten sneeuw- of regenval is ge paard gegaan. ONGELUKKEN. NIEUWE RAMPEN IN NOORWEGEN. Twintig a dertig dooden. Uit Oslo wordt geseind: Voortdurend komen berichten binnen over nieuwe ver woestingen en verliezen aan menschenle- vens tengevolge van lawines en overstroo mingen. Een huis te Vadheim in het dis trict Sogn werd onder een sneeuwlawine bedolven, waarbij vijf personen om het le ven zijn gekomen. In de geteisterde districten zijn overal bijgebouwtjes door lawines verwoest. Het is moeilijk het aantal slachtoffers of den omvang van de schade vast te stellen. Tot nu toe is sprake van twintig tot dertig dooden. De toestand op de Bergensbanen is nog onveranderd en het zal nog geruimen tijd duren, alvorens de aangerichte schade hersteld is. MIJNRAMP IN CUMBERLAND. Een Inspectiebrigade verongelukt. Dertien personen omgekomen. Een vreeselijke mijnramp heeft gisteren te Whitehaven in Cumberland plaats ge had. Men vreest dat minstens 13 men- 8chenlovens verloren zijn gegaan. Vier maanden geleden kwamen in de zelfde mijn vier man om het leven; sinds dien was zij gesloten. Gisteren ging een inspectiebrigade, o.w. twee regeeringsin- specteurs, omlaag ten einde het werk weer open te stellen. Toen beneden de zegels werden verbroken, stroomde gas te voorschijn en explodeerde. Alle slacht offers behooren tot de inspectiebrigade. Nader wordt door Beuter gemeld, dat om 12 uur des middags de reddingsploegen zijn teruggetrokken. De ingang van de schacht is weer met zakken zand en aar de gesloten. Alle hoop is opgegeven Een officieele verklaring bevestigt, dat bij onderzoek van de schacht, waar op 13 December een explosie plaats vond, gister nacht om 12.30 een nieuwe ontploffing geschiedde, en dat van de inspectiebriga de 13 personen, worden vermist. Men heeft redding beproefd,doch het bleek onmoge lijk de slachtoffers te bereiken, doordien de beschutting is,,ingestort en de lucht te slecht was. DE MIJNBRAND TE NORTHBAY. 5 Dooden; 44 menschen In levensgevaar. Reuter seint uit Northbay (Ontario): Volgens de laatste berichten zijn 5 per sonen bij den brand in de goudmijn Hollin- ger, die een der grootste ter wereld is, om gekomen. Vier en veertig personen zitten nog ingesloten in de mijngangen, die vol gas staan. Men vreest, dat zij zullen stikken, als zij niet spoedig gered worden. De redders waren genoodzaakt, hun po gingen op te geven, wegens de aanwezig heid der giftige gassen en het ontbreken van maskers, welke per vliegtuig van To ronto worden aangevoerd. HEVIGE ONTPLOFFING IN MASSACHUSETTS. Tien dooden en i+ieer dan dertig gewonden. Uit Everett (Massachusetts) wordt ge seind: Door een ontploffing, welke hier plaats had in de werkplaatsen van een olie-maatschappij zijn tien menschen ge dood en meer dan dertig gewond. Ontploffing in een drogisterij te Lens. Twee personen werden gedood en drie gewond door een ontploffing in een drogis terij te Lens (Frankrijk). De ontploffing werd veroorzaakt door het breken van een flesch met aether, waarbij de inhoud op de centrale verwarmingsinstallatie viel. De ontploffing had zulk een g-oote kracht, dat het etalageraam werd verbrijzeld. De personen, die zich in den winkel bevonden, werden door de vlammen ingesloten doch slaagden erin de straat te bereiken, waar de buren hun brandende kleeren doofden. De brand zelf werd onmiddellijk gebluscht. VIERHONDERD VISSCHERS IN LEVENSGEVAAR. Cp pakijs weggedreven. Uit Moskou wordt gemeld: De ijsbreker „Lenin" heeft zich in allerijl van Leningrad naar de Finsche Golf begeven, ten einde 400 visschers to redden, die tijdens den storm van de kust van Kroonstad op pak ijs naar zee zijn gedreven. DE ROOVERSBENDEN IN CHINA De moord op Pater v. d. Bossche en Eerw. Heer Wang. In het Februari-nummer van de „Anna len der missionarissen van Scheut" treffen wo nog em uitvoerig verhaal aan over de omstandigheden, welke den dood van de priesters v. d. Bossche en "Wang hebben oroorzaakt. We ontleenen aan deze publicatie o.a. het volgende: „In den namidadg naderde een roover- bende onverwachts het dorp en leidde een dertigtal paarden mee, die buiten de om heining aan 't grazen waren. Aanstonds loopen de Christenen naar de residentie om dat aan de priesters te gaan vertellen. Laat ons vertrekken! zeiden de Chi- neesche priester en de Christenen. Laten wij dien deugnieten toe onze paarden te ko men stelen, dra zullen wij boeten. Iedereen zal vernemen, dat men ons ongestraft mag benadeelen en morgen zal dezelfde bende, versterkt door al de leegloopers uit de streek, alyles aandurven. Wat baat het ons de muren van onze huizen te verdedigen, zoo wij er toch moeten sterven van honger en van koude! Wij willen onze velden, on zen oogst, onze dieren, ons werk, onze vrij heid verdedigen. Gaan we nog dezen avond 1 Ja, wat kon men daarop antwoorden t In alle geval hier was geen tijd te verlie zen. Het kwam er op aan zoo vlug mogelijk te weten, wie die roovers waren en welke richting zij waren ingeslagen. Zonder uit stel moest men ook de twee gendarmerie- posten iut de buurt verwittigen en hun hulp inroepen. Dat deed men dien avond zelf. Christe nen vertrokken in verschillende richtingen. Pater van den Bossche zelf steeg met en kele Christenen te paard en kwam dien nacht terug. Maar nergens in de omliggen de dorpen had men ernstige inlichtingen kunnen inwinnen. 's Anderen daags in den vroegen morgen kwamen er toch Christenen met nieuws: de roovers hadden 's nachts het heidénsch dorp Heoe-kwa-ing-ze overvallen, op een uur afstand in ?t Zuidwesten. Zij hadden on der doodsbedreiging den inwoners verboden te vluchten, en de vrouwen geboden hun een grooten maaltijd te bereiden ter gelegen heid van 't heidensch feest der Volle Maan van September. Wat de gendarmen betreft, die hadden beloofd de Christenen te zullen helpen: wil den die de roovers achtervolgen, zij zouden medegaan. De expeditie scheen veel kans op slagen te hebben, n zulke gevallen behoeft men gewoonlijk alleen maar de achtervolging te beginnen. De roovers, onverwachts aange vallen en 't aantal aanvallers niet kennende, maken dan spoed om te vluchten en hebben den tijd iet om hun buit mee te nemen. Maar de inlichtingen waren onvolledig. De roovers waren niet slechts twintig man, zij waren met meer dan vijftig. Het was niet een bende van jonge schurken, begin nelingen in het rooverambacht, maar het ware gedrilde roovers, die reeds menigen slag met de politie geleverd hadden. Tot overmaat van ramp lieten de twee groepen gendarmen op zich wachten. En later toen men 't besluit nam samen aan te vallen, hadden de roovers reeds al den tijd gehad om hunne schikikngen to nemen en zich in hinderlaag op te stellen. Dientengevolge zou de expeditie uitloo- pen op een ramp voor de Christenen. Twintig vrijwiligers waren uitgekozen. De Chineesche priester bood zich aan om ze te vergezellen en pater Van dén Bossche stemde er in toe. In een dergelijke onderneming is de te genwoordigheid van den priester bijna on ontbeerlijk. ïtij alleen heeft het noodige prestige om met de officieren der politie te onderhandelen, want die wilden niets met eenvoudige boeren te maken hebben. Op 't laatste oogenblik besloot pater Van den Bossche er ook toe om mee te gaan: hij was angstig om te weten of de gendarmen ter aangeduide plaats zouden zijn. Men vertrok uit Kang-fa-ing-tze te 9 uur. Pater Tuypens bleef met enkele gewapende Christenen thuis om 't dorp te bewaken tot dat zijn medebroeders terug zouden zijn. Hij zou ze niet meer wederzien. Men heeft ons al de lotgevallen van de zen dag niet beschreven: de overlevende getuigen zijn gekwetsten en hun verhalen zijn zeer verward. 't chijnt nochtans zeker, dat de gendar men zich slechts om twee of drie uur bij de Christenen aansloten en dat op dit mo ment de roovers plots het dorp Heoe-kwa- ing-ze verlieten en 't Zuidwesten in vlucht ten. Er waren slechts zestien gendarmen van Soeborghai ter aangeduide plaats aange komen; de andere waren maar niet te zien. 't Schijnt, dat pater Van den Bossche toen de achtervolging heeft willen uitstel len tot later, maar de gendarmen en de Christenen waren een andere meening toe gedaan. De mannen werden in drie groepen ver deeld en stapten op in de richting die de roovers hadden ingeslagen. Doch de roovers waren niet ver geloo- pen. Bij een gehucht hadden zij hun paar den in veiligheid gesteld, en hadden zich verscholen in den oogst op de velden, aan bij zot den kant waar de Christenen voorbij den komen. Vier roovers vatten post op de daken {5 het gehucht, om te doen gelooven dat het| de bende dèAr was. De roovers, die zich met veel behendij heid verscholen hadden, lieten de drie gro» pen achtervolgers vooruitkomen en ope& den plots het vuur. De toestand der onzen was niet rose houdbaar en een spoedige aftocht dron zich op. De gendarmen waren er vlug bij om vluchten. Maar de groepen Christenen aanvaard den den slag. Doch dra viel de Chineesche priester doodelijk gewond neder. Verschillende Christenen, niet ver van hem, werden ins. gelijks getroffen, en dan lieten de anderen los en verloren vasten voet. Alleen diegenen, die met pater Van den Bossche waren, wilden den pater niet ver. laten. Het was een zeer kort gevecht, waarin men elkander van djehtbij beschoot. Negen Christenen werden gedood Pater van den Bossche. De tiende was gkewetst, maar hield zici dood en kon na 't vertrek der roovers ont snappen. 's Anderen daags, een Zondag, werden de lijken der twee priesters en der negen Christenen teruggebracht naar Kang-fa. ing-ze." Men kan zich de droefheid der Christe- nen voorstellen. In verschillende huisgezinnen beweent men een doode; in heel de missie beweent men 't verlies van twee priesters, waarvan de eene nu reeds zestien jaar vol kracht en toewijding in China werkzaam was. Het verhaal, dat wij er onzen lezers vaa gegeven hebben, toont duidelijk aan, dal het missielevn in China moeilijke toestan den kent en zeer afgewisselde plichten me- debrengt. Soms heerscht de geloofsvervolging dan zal de heldenmoed van den priester hierin bestaan: dat hij geduldig alle kne. velarijen en zelfs den dood zal lijden, lie. ver dan zijn plichten ontrouw te zijn. Dat wat 't geval voor Pater Hou, Cht neesch priester, laatstleden voor den wa ren godsdienst gevallen in de provincie Tchekiang. Dan staat men voor den eigen lijken marteldood. Elders bevindt de priester zich te mid< den van den verschrikkelijksten burgeroor log. Hij zou kunnen vluchten, zooals zoo vele anderen. Maar hij blijft bij de geteas terde bevolking. Valt hij bij 't uitoefenen van die liefde, plichten, hij valt dan als slachtoffer van zijn toewijding. Al is hij niet een marte. laar in den eigenlijken zin van het woord, toch mag hij in breederen zin een marte< laar der naastenliefde genoemd worden. Wat zal de katholieke priester nu doenl Overal waar de Christenen talrijk zijn heeft de priester veel invloed, zelfs op de heidenen. Hij weze Chinees of Europeaan, zijn 1 is verbonden met 't lot der inwoners. Hij vlucht niet naar ShangTiai, om te beveiligen onder voorwendsel: dat de, priester zich niet inlaten mag met tijde lijke zaken. Integendeel, hij blijft bij zijn Christenen' en ook bij de heidenen, die in grooten ge tale te zijnent een schuilplaats komen zoe ken. Allen predikt hij den socialen plicht aan, die zich opdringt ten overstaan van de anarchie. Hier komt het er op aan, heel de Chi neesche beschaving te verdedigen barbaarschheid; heel een volk te redden uit ondergang en dood. Met alle middelen waarover hij beschik ken kan medewerken aan de wettige ver dediging van 't volk, ziedaar de lastig! taak van den katholieken missionaris ii sommige streken die tijdelijk door anarchii worden geteisterd. Sinds verschillende jaren werden zoo doende duizenden Chineezen, heidenen zoo wel als christenen, door den moed van dei missionaris gered. Christenen en heidenen zien met ontroe ring, dat de priesters hun leven geven voor hot volk; dat zij de liefde beoefenen waar^ van zij spreken. van de Afd Oegstgeest en Omstreken van de Algem. Vereenigtng voor Bloembollencultuur 16 houden op 14,15,16 en 17 Febr. a.s. in „Zomerzorg" te LEIBEN Geopend van 10 eer y.m. lol 11 un o.m De meest nieuwste en zeldzaamste soorten Tulpen, Narcissen en andere bloeiende Bolgewassen zullen te zien zijn. Bericht van Inzet Vrijdag, 17 Februari 1928, te zeven uur, in het NOTA RISHUIS te Leiden, ten overstaan van Mr. H. M. A. COEBERGH, Notaris te Lei den, afslato van do navolgen- zen, te Leiflen, in bod cht, .nis: Levo^idaal 108 en 108 op 2. Levehdaal 110 en 3700.—; 3. Molen- op 800.—; i. Oran- jegrachd 20 op l7j?B.5. Waard gracht 24 0 p'f 1240. 6. Oosterkerksteeg 7 op 700; Oosterkerksteeg 9 op 690. 3. Kaarsemakerssteeg 14, op 700.—. Verhoogingen als gebruike lijk, zonder premie. 869 ANDERS, Bildordrjkstr. tegen 1 Maart a.8. een /HET R.K. MEISJE koken en zelfstandig werken »pde getuigen vereiacht. HUSS TE Hl» Huurprijs ir. Brieven Bur. P söT Bericht van inzet De perceelen op 10 Februari 1928 door Notaris TROOST, te Leiden, geveild, staan in bod als volgt: De perceelen: 1. Jpe> Laat de Kanterstraatr 7 op 8300.2. Rodenburger straat 6, op 5500.3. Thor beckestraat 1 op 4800.4. Ilaagweg 52 op 15.000.5. Rapenburg 100, op 5700. 6. Kaiserstraat 53 op 5200. 7. Pasteurstraat 1818a op 4500.8. Ütrechtsche Jaagpad 109 op 2250.9. Leege Werfsteeg 65a op 3000.10 Levendaal 125 op 27Ö0.11. Vierde Bin nenvestgracht 52 op 900. 12. Wièlmakerssteeg lrf\ op 940.13. Middekfegraclit 64, 64a, 64b op ^"oldO.14. Uiterstegracht/26 op 1000. 15. Zuidsip^el 6060a op 2650.Waardgracht 50 op 1180.17. Plattepoort op 160.—; 18—21 Waard gracht 149, 151, 153 en 155, resp. op 620.650. 650.en 750.22. So- phiastraat 100 op 2400. Afslag op 17 Febr. a.s. 870 LeïcSsche GoSp. Kfslkinrichiinij 11 WIJ N0TEEREN: 860 VOLLE MELK (afgehaald w'uJLpts) 14 Ct. p. L. id. (bezprgd p. Icroper) 15 MELK-Y0GHURT, per 1/4'Liter 10 cent ROOMBOTER met <Bi|1csnierk 135 cent p. p. HERO Groenten, Pickles, Limonades In al onze winkels VAN HELLE's Koffie en Thee j verkrijgbaar. Voor fprecte indiensttreding ;evraagd el a 886b FLINKE DIENSTBODE. Zich aan te maden Hogorbeets- straat 10 (k<mJr "Warmonderweg). Er wordt gevraagd een R. K. 2e BAKKERSBEDIENDE van goeie getuigen voptfzien, Brieven iranco aan dejf Agent van de Letdsohe Courabt J. v. d. Ham te Wassenaar .onder no. 13161. Gevraagd met 15 Maart eem- R. K. ARBEIDER goed kunnende pielkem/huis en tuin disponibel bij Graaff, Nieuwveen, Driesprong. 13167 VOORSCHOTEN Tegen 1 A^ril gevraagd een Meid—Huishoadsier of eenvou dige Juffrouw'in gezin meikin deren, goed lrunnende kojren. Hulp van werkster aanwezig. Brieven ondet no. JJ63 bureau van dit blad. Gevraagd met Maart een net en eerlijk j R. K. DIENSTMEISJEy" dat proper en (netjes kan/wer ken, voor dag |en nacht: Adres A. Fleskens, ïfondelsraad, Al phen aan den Rijn./ 13112 Ter overname aangeboden een best beklante MELKZAAK in een welvarend dorp m het Westland. Brieven onder no. 866 bureau van dit blajk Bericht van Inzet Vrijdag 17 Februari a.s., des voormiddags te elf uren, in het Notarishuis te Leiden aan de H oogewoerd no. 144, ten overstaan van Notaris A. J. O VAN DER HEYDEN te Lei den, afslag van de Gebouwen, Grond en Erf, Weiland en Bouwland en Water onder Woubrugge, in bod gébracht als: 13154 No. 1 Bouwland (ze&b geschikt voor BloembollenMid), Schuur en Water in dén Roodenpol- der (Woubrugge, 2 H.A„ 15 A., 80 c,A. op5100 No. 2. ,de Geöouwefi met Grond, Lrf en LanpKen Water als voren, 65 A.y62 c.A. op .yf...5000 Verhoogirigen als gebruike lijk. yf 13154 Inlichtingen geeft genoem de Notaris A. J. C. VAN DER HEYDEN, Apothekers- dijk 34. Met Mei gevrïfagd, een R. K. BOERENKNECHT goed kunnende melken, tegen; hoog loon. J. Duivenvoorde*^ Langcveld, Noordwijkerhouty/ v.- lol14 Te koop aangeboden: KIPPENHOK MET REN met eenige kippen (Witte Le§ horns) 1ste log bij A. Rodenbji Hoornstraat 1, Alphen aar Rijn.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8