Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. STADSNIEUWS. 'Ar! 1928 No. 5795 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraag! bij vooruitbetaling Voor Uiden 19 cent pei week 12.50 pei kwartaal £ij onze Agenten 20 cent pei week 12.60 pei kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zordagsblad Is tooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling vaD 5C cl per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummere 5 et., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Otwon* adn.'i.nlièn 3D e n 1 p i r g 1 Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bef s dubbele var het tarief berekend. a Kleins edvertenHèn, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ven huur. koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waaronder een Geïllustreerd Zondagsblad. V Bij den dood van Lorentz. Treffend, in vele opzichten, is geweest de uitvaart van den grooten geleerde Frof. Lorentz. Treffend om de deelname uit een groot deel van de wereld. Treffend om het mee-beseffen door zoo velen van de groote waarde, die do weten schap heeft voor de menschheid. Treffend om de waardeering uit alle kringen voor een toegewijd werker, een zich voor anderen gevenden mensch. En sympathiek is het streven van de leiders en opvoeders van van ons volk, die hun invloed hebben aangewend, om de menschen te doordringen van de groote beteekenis van Lorentz voor onzen tijd en ons volk. Men instemming nemen wij hier over wat naar aanleiding van dit streven „Het Huisgezin" schreef. Welk een spoorslag zou onze jeugd er in vinden tot plichtsbesef en dadendrang, werklust en toewijding. Ook het leven van den grooten Paus PiuB IX, wiens verscheiden voor vijftig jaar we pas herdachten, had stof kunnen leveren voor een les als men niet alle da gen geven kan. Mocht, wat ieder oogenblik te duchten staat, Toorop ons komen te ontvallen, dan zou ook zijn leven en werk voor de oudere leerlingen een uur van leering kunnen be zorgen van meer beteekenis dan de schoolsche les, die op den rooster staat. En als wij terug mogen denken aan den /«ympathiekea doode, leermeester van meer dan één geslacht, dien wij giste ren mee ter aarde bestelden, aan J. R. van der Lans, dan zou een uur ook aan hèm gewijd kunnen strekken tot verruiming van den blik, tot vorming van het ge moed, een bijdrage zijn tot de cultureeïe opvoeding, die bij ons onderwijs niet altijd tot haar recht komt. Is er niets aan van de klacht, dat onze jeugd van alles weet, althans leert, maar zoo weinig op de hoogte is van het leven en streven van onzen eigen tijd? Dat haar de helden en kampioenen niet vreemd zijn, die op sport- en ander gebied uitmunten, maar dat ze vreemd blijft aan degenen, die op het terrein van wetenschap en kunst, van cultuur en ont wikkeling uitblinken, die aan den Ne- derlandschen, den katholieken naam luis ter bijzetten? In 't algemeen lacht het denkbeeld om de groote mannen, die van ons zijn heen gegaan, op deze wijze te doen gedenken niet alleen, maar hun beteekenis voor de wetenschap of de cultuur voor de daar voor vatbare jeugd te ontvouwen, ons toe.. Welk een pracht-les kunnen zulke her denkingen, door bevoegden gegeven, wor den. Hoe mooi ware het geweest, indien de 25ste sterfdag van dr. Schaepman ware aangegrepen, om in onze katholieke scho len een beeld te geven van dezen eman cipator, staatsman en letterkundige, re denaar en schrijver. De uitvaart van Lorentz is treffend ge weest. Treffend.... helaas, ook om hetgeen wij daarbij hebben gemist.... Daarbij werd namelijk aan het graf met geen enkel duidelijk woord gesproken over den Heer der wetenschappen, over God en de eeuwigheid, tenzij in deze woorden van prof. Ehrenfest, woorden van zoekenden twijfel en tastend vragen: Hendrik Antoon Lorentz is dood. Dat de dood de oogen van Lorentz vermocht te sluiten, doet de oude twijfel in ons rijzen over wat de zin kan zijn van het leven en we peinzen over het leven van Lorentz en ons hart wordt bewogen. We vcelen in ons hart een warm gevoel van zekerheid en we durven ons niet beken nen van waar dit verheffende gevoel van zekerheid in ons komt. Meer troost en meer bevrediging voor hart en verstand dan in dit vaag ge voelen, ligt er in de woorden waarmede de priester-leeraar Jos. ter Heerdt als wij ons niet vergissen, een oud-leerling van den overledene een artikel in „De Tijd" besloot. Moeder aarde sluit zich over haar groo ten zoon, die haar geheimen doorvorschte. De physicus vroeg haar naar den bouw der stof, het grootste probleem der stoffe lijke natuur. Hij ontwake in het licht der bovennatuur. Vredige ziel, rust in vrede. Wie zich bij de overdenking van een doode niet plaatst in 't licht der eeuwig heid kan mooi spreken, maarlaat het hart koud en het verstand onbevredigd, 's Menschen natuur scherit dan om licht uit den hemel, ookal druft men 't zich niet bekennen 1 VOLKERENBOND. De Veiligheidskwestie. Het memorandum der vóór-conferentie. Het secretariaat-generaal van den Vol- .kenbond heeft gisteravond het memoran dum gepubliceerd, dat met betrekking tot de Veiligheidskwestie door de voor-confe rentie te Praag is opgesteld. Het memo randum is zeer uitvoerig en beslaat 25 bladzijden druks. Een voorwoord gaat voor af ean een samenvatting van de algemeene gzeichtspunten, terwijl de rapporten van de drie rapporteurs, den Nederlandschen gedelegeerde Eutgers over de arbitrage, den Griekschen gedelegeerde Politis over de veiligheidskwestie en den Finschen ge delegeerde ifolsti over de interpretatie van de-bepalingen van het Volkenbonds pact, aan het memorandum zijn toegevoegd Verder zijn bij het memorandum gevoegd de reeds gepubliceerde nota's van de Duit- sche, Engelsche, Zweedsche en Noorsche regeeringen inzake de veiligheidskwestie. Het memorandum met bijlagen zal be spreken worden in de conferentie, die op 20 Februari te Genève aanvangt. Men ver wacht, dat de veiligheidscommissie tot 4 Mu8il bijeen zal blijven. DUITSCHLAND. De dreigende coalitie-crisis. De vergadering vande Centrumsfractie. De rijksdagfractie van de Centrumspartij heeft gisteren den politieken toestand be sproken, ontstaan door de houding der Duitsche volkspartij inzake het ontwerp schoolwet De fractie blijkt van oordeel, dat thans eerst de nieuwe voorstellen van den rijks minister van binnenlandsche zaken, von Keudell, dienen te worden onderzocht. Alle mogelijkheden, om tot overeenstemming te komen, moeten worden te baat genomen. Anderzijds is de centrumsfractie echter eenstemmig van meening, dat de bes'issing uiterlijk de volgende week moet vallen. De centrumsfractie-weigert haar mede werking tot een behandeling in tweede le zing van het ontwerp, tenzij tevoren over eenstemming is bereikt. Rijkspresident von Hindenburg heeft aan den rijkskanselier dr. Marx een schrij ven gezonden, waarin hij erop aandringt de tegenwoordige coalitie niet te verbre ken. ITALIË. De strijd tegen de maffia op Sicilië. Na een jaar van wijdloopig onderzoek is dezer dagen te Palermo de instructie ge sloten tegen een aantal leden van misdadi- gersvereenigingen in de streek van Termi ni Imerese. In totaal zijn er bijna 300 ver dachten, de processen verbaal van de in structie beslaan 150 deelen. Van de ver dachten zijn er 241, beklaagd van lidmaat schap van misdadigersvereenigingen, ver wezen naar de rechtbank te Termini en 56, beklaagd van verschillende delicten, naar het hof van gezworenen te Palermo. BRITSCH-INDIE. De commissie-Sirr.on. Bestrijding van alle kanten. De commissie Simon heeft de niet-offi- cieele mohammedaansche leden van de wet gevende vergadering uitgenoodigd tot een informeele bespreking op Maandag a.s. te Delhi. Ondanks de pogingen van enkele vooraanstaande mohammedanen zal aan 't verzoek gehoor worden gegeven. De commissie houdt voortdurend parti culiere besprekingen met invloedrijke inge zetenen en er is dus geen reden tot pessi misme, vooral omdat het speciale doel van het bezoek aan Delhi is ter plaatse bekend 13 gpjeken met het werk der wetgevende c c'e. ivg en der regeering. Uit Bombay wordt gemeld, dat de critiek op het aanbod van Simon vrijwel zonder uitzondering vijandig is. De „Times of In dia" juicht het voorstel toe, in aanmerking nemende, dat het aan de Indische commis sies gelijkheid waarborgt met de commis- sie-Simon. Het blad zegt echter, dat de commissie ook de concessies zal moeten doen, die door de Indiërs worden gevraagd, omdat slechts daardoor overeenstemming kan worden bereikt. De „Bombay Chronicle" verklaart daar entegen, dat het voorstel van Simon slechts een schijn van gelijkheid aanbiedt en dring! aan op voortzetting van den boycot. Gandhi wenscht den organisatoren van harte geluk met hun zeer groot succes. Hij wijst er evenwel op, dat als de boycot der commissie volledig wil zijn al'e partijen moeten samenwerken en misschien ook pos ters moeten worden uitgezet in alle plaat sen, waar de commissie zal vertoeven. Er moet evenwel een grootere demonstratie van de kracht van het Indische volk komen en hij stelt daarom een bycot van alle bui- tenlandsche textielgoederen voor. MEXICO. De troebelen. 30 rebellen terechtgesteld. Uit Mexico wordt d.d. gisteren gemeld, dat blijkens daar ontvangen telegrammen aan de dagbladen de regeeringstroepen dertig opstandelingen hebben terechtge steld, die deel uitmaakten van een bende van 200 opstandelingen, die Zondag een aanval hadden gedaan op Salamanca. De rebellen werden afgeslagen met een vor- lies van 22 man aan dooden. De regeeringstroepen, die versterking kregen, zett ende aanvallers achterna. Het heet dat de aanval een daad van weerwraak was voor de vernieling van een Christusbeeld in El Sublete. JUSTITIE EN GASC0RRUPTIE. Instructie geopend tegen dertien personen. Naar de „Tel." verneemt, heeft de jus titie thans haar vooronderzoek in zake de gascorrupti beëindigd. Bij verschillende rechtbanken wordt d,c «tantie geopend tegen een dertiental vtenrer. en amb tenaren van gasfabrieken, wegens het aan nemen van retour-commissies van de fir ma's Wilson en Gautsch. Uit het kleedingbedrijf. dreigende staking. De vakb. in de kleedingindustrie hebben aan de handelsvennootschap en confectie fabrieken J. Gazan en aan de firma De Vries en Susan te Amsterdam de volgen de eischen gesteld: 15 pet loonsverhoo- ging, hoogere uitkeeringen van loon op en verbetering van de vacantiere- geling. Daar beide firma's geweigerd hebben deze eischen in te willigen, heb de vakbonden thans aan genoemde firma's een ultimatum gesteld, dat Maandag avond afloopt. Bij niet inwilliging der eischen zullen Dinsdagavond 200 arbei ders het werk neerleggen. Overleg en samenwerking tusschen werkgevers en werknemers. De eerste conferentie tus schen het Verbond van Ned. Werkgevers en vertegen woordigers der arbeider8- vakcentralen. Vrijdag bad op uitnoodiging van het Verbond van Nederlandscbe werkgevers een vergadering plaats met voorzitters en secretarissen van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, het Roomsch-Katho- liek Werkliedenverbond in Nederland, het Christelijk Nationaal Vakverbond in Ne derland en het Alg. Ned. Vakverbond, ter bespreking van de mogelijkheid van over leg en samenwerking op verschillende ter reinen, waarbij de belangen van onder nemers en arbeiders beiden zijn betrok ken. De vertegenwoordigers der vakcentra- len verklaarden zich in principe bereid aan een zoodanig overleg en samenwer king deel te nemen. Door de vertegenwoordigers der arbei- dersvakcentralen werden in deze eerste bespreking o.a. naar voren gebracht de erkenning der vakorganisaties als de aan gewezen vertegenwoordigsters der geor ganiseerde arbeiders en de regeling der arbeidsvoorwaarden tusschen do organi saties van werkgevers en arbeiders in de betrokken bedrijven. Van de zijde van het Verbond van Ne derlandscbe Werkgevers werd er op ge wezen, dat het feit der uitnoodiging van de vakcentralen tot deze bespreking reeds insloot, dat het Verbond van Nederland- sche Werkgevers de vakorganisaties als zoodanig volledig erkent. Wat de regeling van de arbeidsvoor waarden betreft, wezen de vertegenwoor digers van het verbond van Nederland- sche Werkgevers er op, dat dit onder werp betreft, dat buiten de bemoeiing van dit verbond valt. De vergadering bleek echter eenstem mig van oordeel, dat er daarnaast vele an dere onderwerpen waren, die met vrucht tot voorwerp van bovenbedoeld overleg en samenwerking zouden kunnen worden gemaakt. Verschillende onderwerpen wer den als zoodanig genoemd. Voorts verklaarden de vertegenwoordi gers van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers zich bereid in eigen kring er zich over te beraden in hoeverre het mo gelijk zal zijn het overleg in de toekomst op een breeder basis te vestigen. Besloten werd de goedkeuring der ver schillende besturen te vragen om binnen kort opnieuw een gemeenschappelijke ver gadering te houden en aan een kleine commissie op te dragen eenige concrete punten op te stellen, welke als grondslag voor een volgende bespreking zullen dienen. NIEUWE NEDERLANDSCHE MISSIE- BISSCH0P. Pater C. Jurgens benoemd tot bisschop van Tuguegarao. Naar de „Msbd." verneemt, is de Zeer Eerw. Pater C. Jurgens van de Congre gatie van de Missionarissen van het On bevlekt Hart van Maria, thans rector van het Mgr. Hamer Missiehuis te Nijmegen, benoemd tot bisschop van Tuguegarao, op de Philippijnen. De nieuwbenoemde bisschop werd den 12den December 1879 te Oss geboren. Na de lagere school te hebben doorloopen, studeerde hij de humaniora aan 't Kleine Seminarie te St. Michielgestel en deed vervolgens zijn theologische studiën aan het Groot-Seminarie te Haaren. Den zeventienden Juni 1905 werd hij in de Bossche Kathedraal door Mgr. W. van de Ven tot priester gewijd. Daar hij zich echter voor missoinaris voelde geroepen, meldde hij zich aan bij de Missionarissen van het Onbevlekt Hart van Maria en trad op 8 September van hetzelfde jaar in het noviciaat der congre gatie te Scheut. Een jaar later, oveneens op den Ssten September, legde hij hier do plechtige geloften af. Daarna kwam hij gedurende een jaar bij het onderwijs en wel als leeraar in het Engelsch aan het Studiehuis der Paters van Scheut te Leuven. In September 1907 eindelijk zag hij zijn verlangen vervuld en mocht hij naar de Philippijnen vertrek ken. Met een korte onderbreking (slechts eenmaal keerde hij met verlof naar ons land terug) was hij hier twintig jaar vol ijver werkzaam. Zijn speciale arbeidsveld bevond zich te midden van de Igorotten, een onbeschaafd bergvolk. Onder hen heeft hij buitengewoon schitterend missie werk verricht, al de jaren, dat hij onder hen vertoefde. De laatste jaren was hij werkzaam in de provincie Nueva Viscaya. Eenige maanden geleden keerde hij van hier wederom naar Nederland terug, waar hem toen het rectoraat werd opge dragen van het mgr. Hamer Missiehuis, dat zijn Congregatie te Nijmegen heeft gevestigd. Omtrent de bisschopswijding staat uiteraard op het oogenblik nog niets vast, doch waarschijnlijk zal zij hier te lande plaats hebben. Een bekeering. Kort geleden vermeldde de pers de be keering van prof. Tanaka van de Keizer lijke Universiteit te Tokio. Op Kerstdag van het afgeloopen jaar ging een andere aanzienlijke Japanner, Kanji Stephanus Fukai, tot de Katholieke Kerk over. Hij was Anglikaansch priester en werd door Pater Weiszenfels S.J. te Heroshina in de Kerk opgenomen. Op 19-jarigen leeftijd liet hij zich doopen en werd lid der Angli- caansche Kerk. Later werd hij leeraar aan de Theologische school der Amerikaanschc Episcopale Kerk en de Anglicaansche Kerk te Tokio en werkte daar zes jaar als professor in de theologie en van de H. Schrift. Kahji-Fukai is de eerste Japan- sche priester der Anglicaansche Kerk, die tot het Katholicisme is overgegaan. VEERTIG JAAR VINCENTIAAN. P. J. Dingjan. Heden herdenkt de heer P. J. Dingjan het heugelijke feit, dat hij veertig jare"n geleden lid werd van de Maria-Confe- rentie, afdeeling der St. Vincentius Ver- eeniging alhier. Het is onder Vincentianen, wij weten 't, niet do gewoonte, eikaars deugden cn goede eigenschappen naar voren te bren gen. Hun arbeid heeft alleen ten doel: le niging van de noodon der armen en daardoor eigen heiliging. Zij wenschen den dank van anderen en vooral van de armen niet, maar danken zelf voor: „Een glimlach van Godes genfi/' Toch- mag op dezen feestdag wel eens gememoreerd worden 't vele goede, dat de lieer Dingjan in dat groote tijdsverloop Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De dreigende coalitie-crisis In Duitsch- land. Volgende week valt uiterlijk de be slissing. Dertig opstandelingen In Mexico te rechtgesteld. BINNENLAND. De ZeerEerw. Pater C. Jurgens van de Congregatie van de Missionarissen van het Onbevlekt Hart van Maria, thans rector van het Mgr. Hamer-Missiehuis te Nijmegen, is benoemd tot Bisschop van Tuguegarao op de Philippijnen. (Kerk nieuws, 1ste blad). Gisteren heeft de eerste conferentie plaats gehad tusschen het Verbond van Ned. Werkgevers en de vertegenwoordi gers der vakcentralen ter bespreking van de mogelijkheid van overleg en samen werking op verschillend terrein, waarbij de belangen van ondernemers en arbei ders beiden zijn betrokken. (1ste blad). Verscheidene corruptie-gevallen komen voor de rechtbank. (1ste blad). in dienst der R. K. cliaritas en ter eere Gods heeft gedaan. 't Arbeidsveld der Maria-Conferentie was een tiental jaren geleden nog aan merkelijk grooter dan tegenwoordig. Im mers, vóór de oprichting der H. Hart» conferentie, was 't stadsgedeelte, dat nu ressorteert onder de St. Josephskerk voor een groot deel toegewezen aan de Maria- conferentie. In de oude lanen, o.a. Gast huis- en Prinsenlaan, met haar sloppen, nu vervangen door flinke, breede straten, vond de Vine. Vereeniging handen yol werk. En daar ieder jaar aan elk tweetal confrères andere armen worden toegewe zen, moet de jubilaris de parochie van den Hoogeerw. Deken, wel zeer dikwijls in alle richtingen doorkruist hebben. Hoeveel keer heeft hij de armelijke straten, stegen en sloppen bij dag en bij avond opgezocht 1 Hoeveel donkere gan gen en uitgesleten trappen betreden, hoe veel honger gestild, dorst gelaafd, naakt>- heid gekleed; hoeveel troost en opbeuring gebracht. Niemand, die 't weet dan God alleen I En dit is voor onzen om z'n eenvoud en groote werkzaamheid zeer beminden jubilaris voldoende. Z'n nederigheid zocht geen rang en toch viel 't den leden der Conferentie niet vreemd, dat de jubilaris voor eenige jaren benoemd werd tot hun vice-president. Moge hij nog tal «van jaren werkzaam zijn ter meerdere eer en glorie van God, tot heil der armen en tot stichting der Conferentie! Morgen, Zondag, zal ter zijner inten tie te 7.30 uur in de Mon Père een H. Mis worden gelezeri, waarna de jubilaris met zijne familie en zijne medebroeders zal aanzitten aan 't feestelijk ontbijt, hem door cTe Conferentie aangeboden in het Vincentius-gebouw aan de Hoogl. Kcrk- gracht. Daarna zal er van 2 tot 4 uur gelegen heid zijn den jubilaris ten zijnen huize, Lage Rijndijk 17 te komen complimentee ren. HULDIGING NAGEDACHTENIS PROF. DR. H. A. LORENTZ. De rede van Prof. Einstein. Prof. Einstein ving zijn herdenkings rede aan met er op te wijzen, dat ieder hier onder den indruk zal zijn van het groote verlies, dat de wetenschap en de maatschappij hebben geleden door het heengaan van den grooten Lorentz. Lang heeft spreker geaarzeld alvorens hij kon besluiten op deze bijeenkomst het

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1