:en4 Buitenl. Berichten. Rechtzaken. Land enTuinbouw SPORT. LUCHTVAART. KERKNIEUWS. Nu Nu hen ordd cn b| offerj n a lij duj da Dan) chaaj aar hei en, ep opl el ij ie n hé De j ischl Voor ƒ200.000 tabak vernietigd. Op het oogenblik houdt de vuilverbran- dingsinrichting te Rotterdam zich bezig niet de vernietiging van meer dan honderd kisten tabak, die in de ovens op een an dere dan de gebruikelijke wijze in asch wordt omgezet. Omtrent deze partij tabak verneemt „Het Volk" het volgende: Reeds eenige jaren geleden had de Deutsch-Hollandische Bank te Keulen een groot crediet verschaft aan een sigaretten- fabriek. Deze ging failliet en de Bank liet beslag leggen op een groote partij tabak, ongeveer GO.OOO K.G., in parkjes van circa een 1/2 ons. Het bleek echter weldra dat deze tabak frauduleus Duitschland was binnengebracht en dat niet de verplichte accijns was betaaldde fiscus bemoeide zich ermede en legde op zijn beurt beslag op de partij. Besprekingen hadden evenwel tot ge volg, dat de tabak werd vrijgegeven mits deze zoo spoedig mogelijk uit het land ver wijderd zou worden. Dit geschiedde: de tabak werd naar Rotterdam vervoerd en in November 1925 opgeslagen in het entrepot aan de Stiel tjesstraat. Pogingen om de tabak te verkoopen faalden, behoudens de accijnsen van 8 per duizend de waarde van de geheele partij bedroeg 205.000 moest daarop nog de tabaksbelasting betaald worden, terwijl bovendien het banderolleeren van li no cjrca j millioen pakjes zooveel kostte, mei. c|e ejgenaar djt niet betalen kon. Bovendien kan men geen kooper vinden en het gevolg was, dat de tabak ruim twee jaar in het entrepot bleef liggen. Den eige naar, die voortdurend opslagkosten moest betalen, die in dien tijd reeds tot circa 2500 opgeloopen waren, begon dit ten- slotte ververvelen en hij gaf order, dat de partij dan maar vernietigd moest worden. Nader verneemt het blad, dat de ge- fj hoele partij tabak door den eigenaar gra- j. !e tis is aangeboden aan Maatschappelijk Hulpbetoon. Weliswaar moesten dan nog de accijns en tabaksbelasting betaald worden, doch de minister had den eige naar doen weten, dat hij, ingeval de tabak bestemd werd voor liefdadige doeleinden, de partij voor een gering bedrag zou vrij geven en de chef van de sektio IV der In voerrechten en Accijnzen deelde later zelfs mede dat de minister had goedge vonden voor 2000 het geheele zaakje af te staan. Men zou dan voor 2000 ongeveer 1 millioen pakjes tabak hebben, d.i. dus te gen 5 pakjes voor 1 cent. Men deelde „Het Volk" mede, dat- Maatschappelijk Hulpbetoon dit aanbod niet heeft aanvaard, zoodat thans de vuil verbranding ze vernietigt. Dil »ct, 5eBt Beschonken autorijder. Donderdagavond omstreeks 9 uur reed een auto, afkomstig uit Leeuwarden, onge veer ter hoogte van het feestgebouw „Mu- sis Sacrum" te Arnhem, toen van de an- dere richting een wagen naderde. Deze I laatste auto kwam van den Jansbinnensin gel en slingerde, meest links houdend, he vig over den weg. De eerstgenoemde auto gaf signalen om ten slotte uit alle macht -e remmen, doch een botsing was niet nu meer te vermijden. Beide auto's werden iwaar beschadigd, terwijl beide bestuur- leis verwondingen aan gezicht en handen I aadden opgeloopen. I Van het gebeurde werd door de politie j proces-verbaal opgemaakt, waarbij bleek, I dat de bestuurder van de slingerende auto lag; sterk onder den invloed van sterken drank was geweest. Hij werd naar het politie-bu- reau overgebracht om zijn roes uit te slapen. ONGELUKKEN. Doodgevroren op de Etna. Van een gezelschap toeristen dat vorige weck den vulkaan Etna ging bestijgen, heeft men thans één deelnemer doodge vroren gevonden, terwijl twee anderen zoozeer bevroren zijn, dat hun beenen moeten worden afgezet. Het gezelschap, dat uit veertien leden bestond, had zonder bezwaar de alpenhut Cantoniere, op 2000 meter, bereikt. Bij deu terugtocht werd het echter door een verschrikkelijken sneeuwstorm overvallen, waarbij de wind ten overvloede nog vergif tigd werd door uitwasemingen uit den vulkaan. Ten slotte stortte een 16-jarig jongmensch uitgeput neer; hij siïerf bin nen luttele minuten. Van de overigen sleepten de meesten zich, ofschoon reeds •jrootendeels bevroren, naar de hut terug; één kwam meer dood dan levend beneden. Op zijn mededeeling werd een eerste hulp expeditie uitgezonden, die niets vermocht; hans echter heeft een tweede expeditie eucces gehad. Ook het lijk van den jonge- pan is geborgen. Orkaan in Californië. Uit Los Angelos wordt gemeld: Een 'ievHe orkaan heeft boven Californië ge voed. Het dak van het observatorium bij ?asacena werd afgerukt, terwijl verschil- ënde gebouwen in andere steden werden 'ernield. üet einde van een gevaarlijk heerschap. De roover Praxmarer neergeled. In Juli 1925 heeft de boerenknecht Phi- ip Praxmarer het boveneind van het lorp Kauns in het Kaunserdal in brand jestoken, waarbij 13 huizen en de pasto re in den nseh werden gelegd. De man, lie zich ook aan diefstal en inbraak ichuldig had gemaakt en tegen wien een }evel tot aanhouding uitgevaardigd was, duchtte en bleef onvindbaar. De politie Presteerde zijn moeder en zuster onder "erdenking van medeplichtigheid. Dit i Praxmarer, die zich in den omtrek schuil hield, en hij schreef dreigbrieven, •kt men zijn moeder en zuster vrij zou laten of dat hij anders niet alleen licel Kauns, maar nog dertig andere Tiroler dorpen in vlammen zou laten opgaan. Tot in verren omtrek sloten de boeren, die Praxmarer 'niet te goed achtten om zijn bedreiging uit te voeien, zich aaneen en ondernamen, gesteund door de gendarme rie klopjachten, die echter zonder gevolg bleven. Wel vond men met behulp van een politehond 's mans schuilplaats in een ruïne, waar verschillende gestolen voorwerpen in beslag werden genomen, maar de bandiet zelf was al weer gevlo gen. Hoewel er een premie van 1000 schil ling op zijn hoofd gezet was, bleef Prax marer onvindbaar. Sinds het najaar van 1925 hoorde men niets meer van hem, tot hij Dinsdag plotseling te Kauns in het ouderlijk huis opdook en zijn zuster noer- schoot, omdat zij weigerde hem aan geld to helpen. Daarop nam hij de vlucht. Op nieuw werd er een klopjacht georgani seerd en ditmaal slaagde de vervolgde er niet in te ontkomen. Hij werd ontdekt en omsingeld te l'liesz in het dal van de Bo- ven-Inn, waar hij zich ten slotte in een hooischuur bij de ruïne verschanste en een uur lang aan de aanvallen van zijn bele geraars: gendarmen, leden van de burger wacht en gewapende boeren, weerstand bood. Ten slotte werd de man neergelegd. Een van zijn vervolgers is gewond. Is een der dochters van den Tsaar nog in leven? In Duitschland bestaat sedert geruimen tijd eenige belangstelling voor de indeuti- teit van een Russisch meisje, dat onder den naam Tsjaikofski bij den hertog en de hertogin van Leuchtenberg woont. Zij zelf beweert grootvorstin Anastasia van Rus land te zijn, een dochter van den ver moorden tsaar. Zij is nu een paar dagen geleden naar New-York vertrokken, waar zij gaat logeeren bij Mevr. Leids, geb. grootvorstin Georgjewna. Voor haar vertrek heeft zij, naar de „Tiigl. Rundschau" meldt, te Parijs een samenkomst gehad met grootvorst An dreas, die haar dadelijk heeft herkend als grootvorstin Anastasia en haar heeft ge machtigd aan deze herkenning publiciteit te geven. Hij zelf zal al de leden van de familie Romanof er van verwittigen. De kwestie: grootvorstin of niet, zal ook nog aanleiding geven tot een perspro ces. De Nachtausgabe van de Lokal An- zeiger had de aanspraken van mej. Tsjai kofski aanvankelijk gegrond genoemd, maar later gemeld dat het meisje uit Mecklenburg afkomstig was en nooit in Rusland was geweest. De Tagliche Rundschau had daarop ge schreven, dat de invloed van den groother tog van Hessen dien draai had bewerkt. De groothertog zou een redacteur van de Nachtausgabe er voor betaald hebben. De hoofdredacteur van de Nachtausga be heeft toen een aanklacht ingediend en naar verluidt wil de Tagliche Rundschau in het proces dat Maandag begint, de waarheid van haar bewering aantoonen. Een politie-agent gelyncht. In Sjewardenofka, een dorp in de Rus sische provincie Rjazan, heeft de boeren bevolking een politieagent gelyncht, die in dronkenschap den voorzitter van de dorpssovjet, die geprobeerd had hem te ontwapenen, had doodgeschoten. Water in Namaqualand. Dc geoloog dr. Hans Merensky, die zich naam heeft gemaakt door de ontdek king van platina, rapporteert dat hij reusachtige hoeveelheden artesisch water heeft ontdekt in Namaqualand (Zuid-Afri- ka). Deze ontdekking is van zeer groot be lang, daar hierdoor wat niet veel meer dan een woestijn is, in bouwland kan wor den veranderd. Namaqualand ligt ten Noorden van de Oranjerivier en is schaars bev.olkt door verschillende Hot tentot tenstamm en. De ontdekker heeft, naar een draadloos N. T. A.-bericht meldt, de volledige bij zonderheden van zijn vondst ter beschik king gesteld van den Zuid-Afrikaanschen minister van landbouw Kemp, wiens de partement een onderzoek zal instellen. Een school te Parijs op straat gezet. Te Parijs is de Ecole Javal aan de rue du Faubourg St. Denis, een particulier lcerinstituut. meer speciaal voor achterlij ke en abnormale kinderen, krachtens rechterlijke vonnis door de politie ont ruimd, terwijl het „bedrijf' in vollen gang was. Midden onder de les verscheen de deurwaarder met eenige agenten. De les gevende juffrouw werd met eenige juridi sche formules de mond gesnoerd, en de deurwaarder klapte de kinderen naar bui ten. Vervolgens werd de juffrouw geïnvi teerd te volgen, eu een oogenblik later stond ook het meubilair op straat. Do ontruiming berust op het feit dat de eigenaar van het perceel het wenschte te verbouwen en de directrice zelfs voor een groote schadevergoedingssom niet wilde wijken. Wilde honden in Luxemburg. Dezer dagen werd het Zuiden der pro vincie Luxemburg in opschudding gebracht door het gerucht, dat wolven drie schapen, toebehoorend aan een inwoner van het dorp Bleid, bij Virion, hadden verscheurd. De heele mannelijke bevolking van het dorp bood zich daarop aan voor het orga- nisoeren van een klopjacht welke tot do ontdekking leidde dat de zoogenaamde wolven enkel maar in het wilde lovende groote honden waren, die, door den honger en het gure weder uit de bosschen gedre ven, de schapen hadden aangevallen en gedood. Drie dezer honden werden neer geschoten. Het blijkt, dat zich in de wouden van het midden der provincie nog een aantal dezer zwervende honden schuil houdt. Zij zijn bijna even gevaarlijk als wolven. Drievoudige kindermoord? Te Meuerbes bij Avignon werden Woensdagmorgen drie zeer jonge kinde ren in hun bedjes dood gevonden. De moe der, de weduwe Sazia beweert den vori- gen avond de kleinen ter ruste hebben gelegd, na elk bedje van een heeten steen ter verwarming te hebben voorzien. Daarna was zij boven gaan slapen. De lijkjes werden later in beslag genomen en geconstateerd werd, dat zij vreeselijke brandwonden vertoonden, dat ook het meu bilair in de kamer geschroeid was en dat de dood niet het gevolg van verbranding was, maar van verstikking. Daar do kin deren zijn, geboren na het overlijden van den man Sazia, terwijl de weduwe Sazia op het punt staat weer te gaan trouwen, heeft mqp de vrouw onder verdenking van moord in arrest gesteld. Hotelbrand. In het „Grand Hotel de l'Europe" heeft gistermorgen een hevige brand gewoed. Door tot nu toe onbekende oorzaak ont stond in een der bovenverdiepingen van het hotel, het grootste hotel van Salzburg, brand. Het vuur greep snel om zich heen cn woedde spoedig over de geheelo breedte van het gebouw. Toen de brandweer van Salzburg en omgeving aankwam, stond het bovengedeelte van het hotel in lichten laaie. Een uur later stortte het grootste ge deelte van het dakin. Tegen den middag was het vuur nog niet gebluscht, doch ge vaar voor uitbreiding was geweken. Een drama aan boord. Naar de „Aftenposten" uit Harstad meldt, hebben zich Woensdag aan boord van het Duitsche visschersvaartuig „Senator Sander" uit Cuxhaven sensatio- neele tooneelen afgespeeld. De tweede ma chinist sloeg in een aanval van delirium tremens den gezagvoerder neer en stortte zich vervolgens op den eersten machinist, die eveneens neerviel. Daarna zette hij de machine stop en opende het bodemventiel om het schip te laten zinken. De equipage trachtte hem tegen te houden, terwijl een der mannen erin slaagde het anker uit te werpen en de hulp van andere schenen in te roepen. Het schip werd tenslotte de haven in geboeeseerd, waar het eindelijk gelukte den machinist te overweldigen. Moord op een kerkhof. Op 't kerkhof te Wilna is gister de com munist Nuty Stein, lid van het bestuur der nist Nuty Stein, lid van het bestuur der communistische partij te Wilna, vermoord gevonden. Van de dader is geen spoor te ontdekken. Uitlokken van brandstichting. Een inwoner van Vinkeveen had in 1926 een huis in die gemeente gekocht. Na eeni- gen tijd wilde hij er af en besprak de zaak met een vriend. „Laat dat maar aan mij over," zei deze, daarbij een gebaar van brandstichting makend. Inderdaad stak laatstgenoemde een paar dagen later een en ander in het huis in brand. Het vuur bleef echter tot miniemen omvang beperkt. De eigenaar van het huis heeft in ver band met deze brandstichting in 1926 te recht gestaan voor de Utrechtsche recht bank, die hem een jaar gevangenisstraf oplegde. In hooger beroep vernietigde ech ter het Amsterdamsche Gerechtshof de dagvaarding. Tegen verd. werd echter een nieuwe ge rechtelijke vervolging ingesteld cn op 7 Juni van het vorig jaar veroordeelde do Utrechtsche rechtbank hem wegens het uitlokken van brandstichting tot zes maanden gevangenisstraf. Verd. ging van dit vonnis in hooger be roep, zoodat het gerechtshof zich gisteren opnieuw met de zaak bezighield. Do advocaat-generaal, mr. Bauduin, zei- de in zijn requisitoir, dat het in de omge ving van Utrecht een bekend verschijnsel is, dat mensehen, die van hun huis af wil len in die huizen brandstichten of ze in brand laten steken. Spr. eischte vernieti ging van het vonnis der rechtbank en, op nieuw recht doende, verdachte's veroor deeling tot een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. Wierda uit Utrecht, pleitte ontslag van rechtsvervol ging of een voorwaardelijke veroordccling. Diefstal uit spoorwegwagons. Het Gerechtsof te Amsterdam heeft be vestigd het vonnis van de Vierde Kamer der Rechtbank, waarbij de rangeerder D. A. A. tot drie maanden gevangenisstraf is veroordeeld wegens diefstal van goederen uit spoorwegwagons. Aan zijn collega, J. J. T. die voor het zelfde delict had terecht gestaan, is des tijds door de Rechtbank eveneens drie maanden gevangenisstraf opgelegd. bloemen betreft ook deze is zeer sierlijk, zooals op onze afbeelding trouw is weer gegeven. Voorzien van een lange spoor, zooals dat voorkomt bij meest alle Balsa minen, want tot die familie behoort deze plant, komen de bloemen velen bij elkan der op dunne lange stelen gezeten, voort uit de oksels der bladeren die het hart der plant uitmaken en al naarmate dit zich blijft ontwikkelen, houdt ook ge woonlijk de bloei aan. Ze kweekt zeer ge makkelijk van stek voort, als dit n.l. in de warme kas of op een andere warme plaats geschiedt. De plant groeit niet hoog op maar vormt meestal een lage gevulde struik, die bovenal een lichte standplaats verlangt. Laat ze van de kas naar de kamer overgebracht, dikwijls haar bloemen vallen, hetgeen veroorzaakt wordt door een temperatuurswisseling die zij niet gemakkelijk kan verdragen, spoedig komt zet echter weer op dreef en schenkt ook in de kamer veel genot door haar prachtigen bloei die zeer lang aan houdt als nl. de kamer goed frisch gehou den wordt en de temperatuur er niét te laag daalt. Een stand dicht bij liet raam om volop van liet daglicht te kunnen ge nieten, is een vereischte. Gedurende den zomer buiten op een warme beschutte plaats gezet, verschaft deze plant evenzeer voldoening mits het seizoen niet te regenachtig is. De aarde waarin wij de plant plaatsen mag overi gens niet te vochtig zijn. 't Best is blad- aarde en vergane paardenmest met scherp zand vermengd. Niet alleen, door stek, ook kweekt deze plant heel gemakkelijk op uit zaad, wat in de warme kas. bak of kamer wordt uit gezaaid in een lichten voedzamen grond. Om het regelmatig opkomen te bevorde ren, zaait men in een poreuze aarden schotel, waarover een g asniit gelegd wordt. Met zaad komt onder den invloed van vochtige warmte, spoedig op. De jonge plantjes worden zoo spoedig mogelijk in kleine potjes gezet en om ze spoedig aan het doorgroeien te krijgen houdt men ze eerst nog wat in een besla ten ruimte: zijn de plantjes sterk genoeg, dan kunnen ze langzaam aan, door over plaatsing in koudere temperatuur, harder worden gemaakt om daarna voor versie ring voor kamer en venster dienst te doen. Hoewel de Impaticus Sultani zeer schoon is 7,in er nog vele andere luna- iicus waar hetzelfde van kan worden ge zegd. Impaticus Sultani fol. fl. Albo met hel der witte bloemen. Impaticus Luciae met groote lilakleuri ge bloemen. Impaticus Sultani fol, aur. variêaties en fol. argentia var. de eerste met goud cn de tweede met zilver-bonte bladeren. Impaticus Marianae met kleine witgc- marmerde blaadjes, een schoone varië teit die onafgebroken bloeit en zich uit stekend leent om hangers en bloemstan- daards bij te vullen. M. De uitvoer van eieren uit België naar Engeland. Nederland raakt op den achtergrond. Het Nederl. weekblad voor kruideniers waren wijdt een beschouwing aan het feit. dat sedert kort de uitvoer van eieren uit België naar Engeland zeer is toegenomen, zóó zelfs, dat in de afgeloopen week de Belgische uitvoer is gestegen tot een kwantum, dat zelfs het door ons land in het vollo seizoen geëxporteerde aantal overtreft. In de marktberichten der En- gelsche bladen van verleden week wor den overal Belgische eieren genoteerd en in de meeste plaatsen worden Hollandschc eieren geheel niet genoemd. De oorzaak dat België ons overvleugelt is volgens het blad niet ver te zoeken. Do Nederlandsche veilingen drijven do prij zen kunstmatig op eu de handel is ge dwongen, den inkoop daarnaar te regelen. Dit is voor het oogenblik voordeelig voor den producent, maar liet gevolg is dat het Nederlandsche ei van de buitenlandsche markten verdrongen wordt door het goedr koopcre Belgische en deze prijsopdrijving zal zich ongetwijfeld wreken en de Neder landsche producent zal er do djipe van worden. Zoodra een product op oen markt gevraagd wordt stijgt de prijs en van een artikel dat niet gevraagd wordt daalt dc prijs. Zoo goed als hot eenige jaren ge duurd heeft alvorens België in Engeland vasten voet kreeg zal het voor ons land zeer moeilijk zijn, de verloren positie te rug te winnen, to meer als men weet dat de Engelsche koopers zeer conservatief zijn en niet van veranderen houden. De eenige maatregel tegen de ovërheer- sching door België is, aldus het blad, oefi eerlijke concurrentie, zonder kunstmatige prijsopdrijving van de veilingen. DINGEN DIE 'T OVERDENKEN WAARD ZIJN. Als de mensch weer eenmaal tot de waarde van den godsdienst komt, aan vaardt hij ook de eene consequentie na de andere. 't Is geen mcnschengeslacht geleden dat godsdienst van sociaal-democratisch standpunt werd verklaard te zijn privaat zaak. Nu schrijft „de Blijde Wereld' in het eene artikel van liet laatste verschenen nummer, dat de dogmatische opvatting van het Historisch-materialisme of het wijsgeerig Marxisme tegenwoordig bijna door niemand meer wordt aanvaard, en dat de stelling „godsdienst is privaatzaak" in het museum van antiquiteiten behoort te worclcn opgeborgen. In een ander artikel van den bekenden socialistischen predikant Ds. Banning le zen wij, dat Albert Schweitzer in zijn jeugdherinneringen vertelt van een ouden man, die zoo doof was dat hij geen woord van de preek kon verstaan. Maar eiken Zondag zat hij op z'n plaats. Toen de do minéé hem eens beklaagde, dat hij zonder te kunnen hooren aan de godsdienstoefe ning deel moest nemen, schudde hij lachend 't hoofd, en zeide: „Gemeenschaj> der heiligen", clominée, „gemeenschap der heiligen „Hier is, meen ik", zegt ds. Banning, „in allen eenvoud het wezenlijke gegrepen. En als men van de onmacht van het Protes tantisme wil spreken, ook van het vrijzin nige, dan moet men hier inzetten: het hqpft de kerk gemaakt tot ifteek-instituut, tot luister-instituut, terwijl het wezen dei- kerk is: vereering-instituut. „Het is ook de onmacht van den vrijen denker, den wedergeboren geest, die de massa enkel in individuen wil ontbinden. Daarom gaan er zoovelen koud weg uit de kerken en bijeenkomsten, waar sprekers redevoeren, omdat zij er niet vinden iots van de eerbiedige „gemeenschap der hei ligen". Men zou zeggen, dat is goed als Katho liek gezegd. En practisch door de Katho lieke Kerk altijd voorgehouden, en toch heeft het Protestantisme dit nooit willen erkennen. „Msbd." IMPATICUS SULTANI. Voor den liefhebber van schoon bloeien de kamerplanten is de Impaticus Sultani voorzeker een zeer welkome plant, want hoewel zij reeds jaren lang als kamer plant gewaardeerd wordt, verdient zij toch in herinnering gehouden te worden, te meer. omdat zij ook tijdens de winter maanden volstrekt niet karig is om ons haar bekoorlijke bloemen te schenken. Voor 50 jaren uit tropisch Afrika, waar ze inheemsch is, naar Europa overge bracht, heeft er ze overal haar goeden naam weten te handhaven en verdient deze plant zeker warme aanbeveling. In cultuur zeer gemakkelijk, loont ze, de weinige zorgen aan haar besteed, door bijna onophoudelijk te bloeien. De bloe men die zeer teer van maaksel zijn, even als de geheele plant, prijken met zulk een prachtigen kleur, dat hij of zij die deze plant eens bezit haar niet licht zal veron achtzamen. De kleur der bloemen is van het schoonste helderste rood dat men zich denken kan en w.i'. ie vorm der jes door zal een bekend conférencier het publiek toespreken, waarbij luidsprekers er voor zullen zorgdragen, dat iedereen 't gesprokene verstaan kan. VOETBAL. R. K. interacademiale voetbalwedstrijden. Gisteren hadden te Nijmegen in den Hazenkamp de interacademiale voetbal wedstrijden plaats van de vertegenwoor digende elftallen van do R. K. Studenten verenigingen uit Amsterdam, Delft, Nij megen, Utrecht cn Rotterdam. Delft won van Nijmegen met 21, Am sterdam van Utrecht met 50. Daarna won Amsterdam de demi-finale van Rot terdam met 10 en tenslotte do finale van Delft met '20. Nederland—België. Weer communi ty Singing. Vóór HollandBelgië zal het publiek weer gelegenheid krijgen om gezamenlijk te zingen (community singing). Ditmaal zal de N. V. B„ zoo lezen wij aldus in de „Sp.kr." zelf de organisatie ter hand ne men. Van 1 uur tot 1.45 zullen verschillen de bekende Hollandscho liedjes ten ge- lioore worden gebracht door de Posthar- ïnonie, waarbij het publiek, geleid door Ni co van der Linden, door middel van tekst boekjes kan meezingen. Tusschcn de lied- Doodenboek van een vlieger. Bevroren in de sneeuw van Ohio. In dramatische taal wordt een vorgeef- sche strijd met den dood geschilderd in het dagboek, dat men gevonden heeft naast hot lichaam van den Amerikaan- schen postvlicger Fred Hoyt, die dezer dagen in Ohio dood werd gevonden. Höyt was van Chicago naar San Fran cisco met mail onderweg. Niet ver van Boise in Ohio kwam hij in mist en sneeuw terecht, weshalve hij tot 5000 meter steeg. Toen, zoo zegt het relaas uit het „log boek" van den aviatcur, begon zich op do spandraden ijs te vormen en de snelheids meter bleef stilstaan. Hoyt trachtte te kee ren, ten einde ergens veilig te landen, maar kon het_ vliegtuig door het ge wicht van sneeiy en ijs niet in koers hou den, en het begon vanzelf te dalen. Op 2600 meter kwam het met ijs beladen toe stel tot driemaal toe in een achterwaart- scbe vrille en Hoyt begreep dat de eenige kans om zijn loven te redden was, met dc parachute er uit te springen. In zijn dag boek, dat hij meenam, schreef hij: „Het ging tegen wind in. Wierp me hals over kop omlaag in de sneeuw. Geen idee van richting. Het sneeuwt onafgebroken. Hoyt kwam heelhuids beneden en slaag de er, ofschoon uitgeput, in, vuur te maken en hot den geheelen nacht brandend te houden. Den volgenden morgen schreef hij itog in: „Zon voor korten tijd doorgeko men. Trachtte zuiden to bepalen naar zon- nerichting, maar lukte niet. Zal hier blij ven en me gedurende nacht warm houden, om morgen vliegerpak uit te trekken en trachten zuidwaarts te gaan". Kort daar op moeten zijn krachten hem hebben be geven en moet hij zijn doodgevroren, want men vond hem zittend tusschen twee hoo- pen bijeengebrachte brandstof, waar hij blijkbaar geen vuur in hnd weten te bren gen. Eén bladzijde van zijn dagboek bevatte een laatsten groet aan het meisje, waar mee hij één maand verloofd was. Een noodlanding. Postvliegtuig 1' a r ij s—A m 3 t e r- dam bij Kruisland gedaald. Toen liet Farmant vliegtuig van de lijn ParijsAmsterdam, dat gistermiddag om 2.35 uur uit Brussel was vertrokken, even voorbij Roosendaal was gekomen, kwam een zware mist opzetten, waardoor de pi loot G. Cléne uit Parijs van verder vlie gen moest afzien. Boven het dorpjo Kruis land. koos hij als noodlandingstcrricn uit een klaverveld van den landbouwer D. De landing liep bijzonder goed af, of schoon tijdens het uitrijden de neus van liet vliegtuig in hot mulle zand kwam. De inzittenden, do piloot, en de conduc teur van de mail, de heer Huysman uit Brussel, kwamen met den schrik vrij. Na dat door eenigo toesnellende landbou wers het vliegtuig in zijn normalen stand was teruggebracht, bleek het oogenschijn- 1 ijk onbeschadigd. Do post werd terstond in een auto geladen en naar Roosendaal gebracht. Vermoedelijk zal het vliegtuig heden weer vertrekken. De toestand van pastoor Soepnel. Do toestand van den ZeerEerw. He< pastoor Eocpuel blijft zorgelijk. 33

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 11