S. G. J. DE GROOT De lederhoutei/ Korfers en Lederwi Uit de Rijnstreek. Uit de Omgeving. Letteren en Kunst ^mbtenaren van 18 karaats gehalte, maar groot is het getal der Nedcrlandsche amb tenaren, die met hart en ziel arbeiden, met volle ijver voor de gemeenschap, met onverkreukbare trouw en eerlijkheid. Moet men nu door die enkelingen trach ten het geheele korps naar boneden te halen, het publiek te winnen om den amb tenaar als vijand van het vrije bedrijf voor te stellen. Het „Vaderland" diende den heer Zim merman terecht van antwoord, hoe voor 100 jaar, in den regentijd, den tijd der Zimmerianen, werd geleefd met de ad missie- en recognitie-gelden, wat een schandelijke onrechtmatige afpersing er heerschte; toen de deftige baljuw's de Ka tholieken in hun godsdienstige vryheiti knevelden. Werd een nieuwe pastoor be noemd, de baljuw's eischten 'n flinke som gelds voor admissie; vele arme parochies konden het niet betalen en bleven dan zonder pastoor. Men denke aan de ver plichte gelukwensch der baljuw's met gou den handschoenen, die in de duizenden beliep; dat was de reinste corruptie. Do heer Zimmerman ziet over het hoofd dat de corruptie juist in den tijd, toen het li beralisme de baas was, zegevierde. Wij komen op tegen die oude toestanden, maar juist de democratie, die voor een heel groot déél een einde heeft gemaakt aan die ergerlijke toestanden, is den heer Zim merman een doorn in het oog. Wij katholieke ambtenaren zijn tegen corruptie. Wij zijn een product van den nieuwen tijd. Het liberale stelsel bracht een politiestaat die een onverdragelijk juk lag op den werkmansstand; we wil len een staat, waarin landbouw, handel en nijverheid zich kunnen ontwikkelen met sociale verzekeringswetten als ouderdoms- en invaliditeitswetten. Wij willen, als die naren van de gemeenschap, van de hoogste tot de laagste rang, medewerken aan de pplos8ing der sociale vraagstukken. Is het niet de ambtenaar die onont beerlijk is voor een goede functioneering pp bevolkings- en gemeente.mizen, voor woningbouw, gezondheid, openbare veilig heid, keuring van waren. Is het niet de ambtenaar, die zorgt voor een uitstekende distributie van electriciteit en gas. voor reiniging der gemeente, voor landbouw, visscherij, water-werken, wegen, enz. Al weer de ambtenaar is het, die post en te legraaf ten genoege van het publiek vlug doet werken en orde brengt in de om vangrijke administratie van gelden welte worden verstrekt aan de maatschappelijke behoefte. Is het niet de onderwijzer die de jeugd vormt naar z'n be-tc krachten enz. Zoowel de professor als de bewaarschool juffrouw, de kantonrechter als de dorps veldwachter, de burgemeester als de ge meentebode, van hoog tot laag, geven hun diensten voor het maatschappelijk alge meen belang. Denk eens dat er geen ambtenaren wa ren, de maatschappij zou niet functionee- ren. Ook wanneer de ambtenaren niet ge heel hun plichten deden, zou het een chaos zijn. Onwrikbaar moet bij ons vast staan, dat we onze taak met plicht en ijver ver vullen zoodat wij met eero de plaats inne men in de maatschappij. Alzoo kunnen wij met een gerust geweten 6trijden voor ons goed recht en fel vechten tegen de aan vallen van het liberalisme. Over salarieering zou spreker het niet hebben, 't is beter af te wachten de on derhandelingen van het georg. overleg en de regeering. Waar wij onafhankelijk moe ten zijn, zullen we onverbiddelijk blijven eischen, dat de staat of gemeente ons niet zullen brengen op den rand der armoe. Het is voor het vrije bedrijf van belang, dat de ambtenaar een behoorlijk bestaan heeft. Vraag aan den kruidenier, de kleer maker, meubelmaker enz., of hij geen terugslag heeft ondervonden in z'n omzet tengevolge de korting der loonen van de ambtenaren. De ambtenaren hebben verplichtingen, die het vrije bedrijf niet kent. Terecht missen we het stakingsrecht, dat is door de Katholieke Sociologie erkend als juist; elke staking van ambtenaren brengt een ehaos. We sluiten corruptie uit; we moeten werken met volle toewijding in het alge meen belang. De overheid moet de zwak keren behoeden voor den val en zorgen, dat de ambtenaar in het algemeen met z'n vaste betrekking geen vaste armoe hoeft te lijden. Dat is in het belang en van groo- te beteekenis èn voor de maatschappij èn voor de ambtenaren. Op deze rede volgde een hartelijk applaus. Daarna werd gelegenheid gegeven den spreker vragen te stellen omtrent het ge sprokene of ander onderwerp, waarvan door verschillenden gebruik werd ge maakt, o.a. inzake overleg in semi-ge- meente-bedrijven met personeel, over liet willekeurig adviseeren van bod rijf shoof- den waaruit wel eens al te duidelijk blijkt de achterstelling der Katholieken bij be noeming of bevordering. De heer Bullen gaf een lange breedvoe rige uiteenzetting op de gestolde vragen ten .genoege van allen; spr. legde speciaal den nadruk er op, dat de Katholieken'bij eventueel© vacature zouden soliciteeren als men zich geschikt achtte voor die functie, men moest 6teeds toonen dat men op z'n post was. De voorzitter dankte den geacht--n Bpr. hartelijk voor de schitterende en leerzame rede. BOSKOOP. GEMEENTERAAD. De belangrijke besluiten van het afgeloopen jaar. Verlagin electriciteitstaricven. He .Raadhuisplan. De verbetering en verbreeding van Zuidwijk. De Raad dezer gemeente vergaderde Maandagavond om 7 uur Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer B. A. Colijn, burge- fneester. De voorzitter opnt de vergadering. De notulen der vergadering van 20 December worden onveranderd vastgesteld. De voorzitter houdt dé gebruikelijke nieuwjaarsrede. Allereerst herdenkt hij het overlijden van den vorigen Commissa ris der Koningin. De algemeene plaatselijke toestand was over 1927 niet onbevredigend. De snij bloemencultuur nam in belangrijke mate toe. Het bevolkingscijfer overschreed de 7000. De gezondheidstoestand was iets minder gunstig dan in J926, hoofdzakelijk een gevolg van het groöte aantal geval len roodvonk, t.w. G4.Het sterftecijfer be droeg 0.4 per 1000. Het geboortecijfer be woog zich in dalenden lijn. Dit cijfer is zelfs beneden het landsgemiddelde In de bouwnijverheid viel een groote bedrijvigheid waar te nemen. Het aantal aansluitingen aan het electrisch net klom in 1927 tot 601. De gasproductie bleef op een gelijk niveau, eveneens het waterver bruik. De gas- en watertarieven konden in 1927 worden verlaagd. Belangrijke beslui ten, welke in 1927 door den Raad werden genomen waren o.m. dat voor den aan koop van terrein voor den bouw van een nieuw Raadhuis, dat voor den bouw van 15 eenvoudige woningen, het besluit tot oanschaning van een autobrandspuit, dat voor de verbreeding van de Biezen en Zuidwijk, de medewerking voor den bouw van 37 arbeiderswoningen, en het besluit tot uitbreiding van bet electrisch net. Thans wordt onderhandeld over den aan koop van het Goudsche Rijpad, en de openstelling van den Bloemendaalschen Weg voor autoverkeer. Spreker kan zich voorstellen, dat menig een de verzuchting slaakt, wanneer het nu maar eens uit is. En dat is nu juist niet het geval. De noodzaak dwingt tot pfdoening van nog zooveel, dat geld kost. In de eerste plaats is er het Raadhuis plan, hetwelk een monument van blijvende beteekenis moet worden. Toch behoeft men zich niet zoo onge rust to maken, als men soms wil voorge ven. Bedroeg de schuld voor improduc tieve doeleinden in 1922 gemiddeld per hoofd 70.50, in 1927 was deze gedaald tot 44.50 per hoofd. Deze groote vermin dering is een gevolg van het systeem, het welk men gevolgd heeft, om voor kleinere uitgaven niet te leenen. Bedroeg de schuld in 1922 voor het gas- en waterbe drijf 466000, in 1927 was dit met inbe grip van die voor het electriciteitsbedrijf 444000. Een en ander zal mede oorzaak zijn, dat belastingverhooging w.s. achterwege kan blijven, doch ook belastingverlaging. Naast een voorzichtig beleid, en ver trouwen in de toekomst is noodig een rui me blik. Deze eigenschappen ziin noodig bij de uitvoering van groote werken. (Tee kenen van instemming). De ingekomen stukken worden aangeno men voor kennisgeving. B. en W. d.eelen me-le, dat blijkens ont vangen schrijven, de spoorweg Gouda Alphen aan den Rijn zal worden afge bouwd. Voorts wordt besloten tot verkoop van bouwgrond vrn het gemeentelijk bouwter rein aan de Zuidkade aan do heeren H. Laros en J. P. van Heijningen, en tot ver koop van bouwgrond aan het Torenpad aan den heer G. Koetsier. B. en W. bieden aan het verslag en de balans-, en de winst- en verliesrekening over 1927, van het gemeentelijk bouwter rein aan de Zuidkade. De heer Ncest vraagt om een afschrift hiervan aan de leden van den Raad te zenden. De voorz. zegt zulks toe. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot aanvulling van het Ambtenaren- en Werkliedenreglement. De heer van Kleef is bang, dat men van de eene narigheid in de andere valt. Wanneer B. en W. royaal voorschotten gaan verleenen, is de kans groot, dat er van terugbetalen wei nig komt. De heer Boekraad sympathiseert niet niet dit voorstel. Spr. wil enkel een voorschot zien uitgekeerd in geval van •riekte van een ambtenaar of werkman. Voorts acht hij een rentevergoeding noo dig, terwijl als maximum slechts 150 aan voorschot dient te worden gegeven. En in voorkomende gevallen acht hij mededee- 'ing van verleende voorschotten aan den Raad juist. De heer Noest vraagt of dit voorstel, strekkende om te verbieden aan ambtena- en en werklieden om hun inkomen te ce- deeren en tot het vei leenen van voor schotten aan hen in bijzondere gevallen niet het gevolg is van de 5 pet. pensioen- korting, die voor eenigo jaren heeft plaats gevonden. De voorzitter antwoordt, dat dit voor stel is ingediend in het belang van de be trokkenen. Het is voorgekomen, dat werk lieden in handen van woekeraars zijn ge vallen, vaak voor een betrekkelijk klein bedrag. Er is een geval bekend, dat voor f 34 gemaakte schuld 37 aan onkosten moest worden betaald. B. en W. zijn van plan om enkel in gevallen van ziekte e.d. voorschotten te verleenen. Dus in beslis ten noodzaak, dus helpend en daarom renteloos. Het kwam reeds voor, dat schuld gemaakt werd, voordat de bewuste 5 pet. pensioenskorting is ingegaan. Dus daartusschen behoeft geen verband ge legd te worden. Na nog eenige discussie wordt op voor stel van den heer van Kleef besloten om ambtenaren met een inkomen van meer dan 2500 uit te sluiten van de personen, die voor het verstrekken van een voor schot in aanmerking komen, terwijl het voorschot hoogstens mag bedragen 10 pet. van het jaarloon. De overige voorstellen dienaangaande worden vervolgens z.h.s. aangenomen. Advies van B. en W. op verzoeken om .erminr'ering resp. ontheffing van aan- 'agen in de Hondenbelasting over het .ienstjaar 1927. Zonder discussie of h. s. wordt dit aangenomen. De mededeeling van B. en W betref fende de plannen tot verbetering van den toegang tot de Burgemeester Colijnstraat wordt eveneens stilzwijgend voor ken nisgeving aangenomen. INGEZONDEN MEDEDEEHNQ. NOORD£I^Q& li - LEIDEN worden teged verminderde prijzen opgeruimd. 210s Thans komt aan de orde het voorstel van B. en W. om te besluiten tot herzie ning der electriciteitstarieven voor licht en kracht. In verband hiermede deelt de voorzit ter mede dat een adres van de Boskoop- sche Middenstandsvereeniging en de R.K. Middenstandsvereeniging is ingekomen, verzoekende om voor winkels en etalages speciale tarieven vast te 6tellen na des avonds 7 uur. De heer Brand houdt een pleidooi voor dit adres, en verzoekt om het adres te stellen in handen van B. en W. om nader praeadvies uit te brengen. De heer Mesman vindt dat dit stuk ter ouzaliger ure is binnengekomen. Ook hij acht het daarom beter, dat een onder zoek naar de gevolgen bij aanneming van dit adres wordt ingesteld en stelt daar om voor, dat dit punt van de agenda wordt afgevoerd. De heer Nijhof bepleit een grootere verlaging van den prijs van kraclitsroom. De voorz. zegt, dat B. en W. principieel staan tegenover het maken van uitzonde- ringstarieven. Na nog eenige discusie wordt het voor stel van den heer Brand om B. en W. te verzoeken om over dit adres een piacad- vies in een volgende vergadering to wil len uitbrengen in stemming gebracht en verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Thans komt aan de orde het voorstel om de electriciteitstarieven te verlagen. De heer Mesman zegt, dat de tot stand- koming van het electriciteitsbedrijf groo- tendeels een gevolg is geweest van den drang, die uitging van de beter gesitueer den. Nu zullen.de tarieven teruggebracht worden tot ongeveer den kostenden prijs van de stroom. En als gevolg daarvan wordt de deur opengesteld voor verlaging van gas en water. Door deze vei laging wordt er weer een bron van inkomsten drooggelegd. De voorz. antwoordt, dat dit voorstel gedaan kon worden, zonder het uitgetrok ken winstcijier op de begrooting in 6evaaJ te brengen. Dit voorstel meet beschouwd worden als het einde van een aangevan gen verlaging van de tarieven' van gas en water, welke reeds hebben plaats gevon den, en electriciteit. De heer Houdijk is teleurgesteld door het betoog van den heer Mesman. Het electriciteitsbedrijf is er niet voor den gegoeden stand. Indrvtijd is er gezegd: Wij zijn voor het oprichten van het elec triciteitsbedrijf", doch onder voorwaarde, dat electriciteit bereikbaar wordt ge maakt voor iedere ingezetene. De heer Noest onderschrijft het gespro kene van den heer Houdijk. Volgens hem trekt de heer Mesman nu een democra tisch jasje aan en zegt: „Pas op, nu pro- fiteéren enkele de gegoeden van de ver laging'. Spr. juicht de voorgestelde verla ging van harte toe. Het voorstel van den heer Mesman om niet tot verlaging over te gaan, wordt ver worpen. Het voorstel van B. en tt. wordt vervolgens aangenomen. Thans kemt aan de orde het voorstel van B. en W. om te besluiten tot goedkeu ring dev plannen voor den bouw van een nieuw Gemeentehuis. De plannen zijn ontworpen door deu heer D. L. Landman, gemeente-opzichter. De commissie ad hoe, welke is ingesteld om advies over deze plannen uit te bren gen adviseert om ze aan te nemen. Er ont staat een langdurige discussie. De heer Brand had gerekend op een massaal gebouw. Het ontworpen plan geeft te zien een hoofdgebouw met vieu- gel. De heer de Ruytcr had gehoopt op een flink, vierkant monumentaal gebouw. De heer Grootendorst vraagt naar de totaal-kosten. De beer Noom zal zich voer het plan verklaren. De heer van Kleef had ook op een gebouw gerekend zonder zij vleugel. De voorzitter beantwoordt de sprekers uitvoerig. Hij wijst er op, dat men geen architectuur op bestelling kan krijgen. Het gebouw zal 10.000 meer kosten, dan aanvankelijk de opzet was. »^'e Z'jvleugel kan noode gemist worden als afsluiting van het terrein. Bovendien houdt de zij vleugel wel degelijk verband met het ge heel daar ter plaatse. Er is nu eenmaal geen beginnen aan om een plan o ver ie leggen, dat aan alle verlangens voldoet. Zijn oordeel persoonlijk is, dat er ge- n buitengewoon gebouw gezet zal worden, doch zoo practisch mogelijk is ingedeeld. De heer Brand bestrijdt de indertijd door den voorzitter gegven cijfers om trent een'e.v. prijsvraag voor het ontwer pen van een. Raadhuis. De voorzitter zegt, dat de vraag of een prijsvraag moet wor den uitgeschreven een afgedane zaak is, doch dat zijn cijfers juist zijn. De heer Brand bepleit een raadhuis uit eon stuk, zonder zijvleugel. De heer de Ruyter zal zich bij het ontwerp neer leggen. De heer Grootendorst gaat de kosten na. Het blijkt, dat de kosten pl.m. 100.000 zullen bedragen. De heer Hou dijk kan zich met het ontwerp niet ver eenigen, omdat de zijvleugel voor hem een onoverkomenlijk bezwaar is. De voorzitter •/.egt nog, dat de jaarlijksche uitgaven bij een annuïteitsleening van 50 jaar 6000 zullen bedragen. De heer Brand dient een voorstel in om een prijsvraag uit te schrijven. De jrzitter acht dit een terugkomen op een eenmaal genomen beslissing. Daarom lijkt het hem een kwestie van or de toe om eerst een besluit te nemen over de vraag of het voorstel van B. en W. moet worden ingenomen. De heer Brand noemt dit een handigheidje. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 11 tegen 2 6temmen, die van de heeren Houdijk en Brand. Het voorstel van B. en W. te besluiten tot verruiming van gastoevoerleiding van de gasfabriek naar de gemeente, wordt na ampele die c.ssie aangenomen. Thans komt aan de orde hot voorstel van B. en W. betreffende verbetering en veybreeding van Zuidwijk. Hierover ont staat een debat van ruim 11/2 uur. De heer Houdijk meent, aat er geen noodzaak aanwezig is om hiertoe te be sluiten, en dat, macht het voorstel worden aangenomen, vooral met het «^og op do vele bruggen, de gemeente j jks wel een ƒ1400 a ƒ1500 aan onde...^ud kan betalen. De heer de Ruyter wijst op de belang rijke bijdrage ad 7100, die de belenden de eigenaren hebben bijeengebracht. Deze subsidie is wel degelijk een krachtig argu ment voor de tot stand brenging van de verbreeding. Tevens wordt een nieuwe bouwgelegenheid geschapen En dit is zeer zeker van beteekenis, wanneer men re kent, dat er thans weinig bouwgelegen heid is. De heer Van Kleef wijdt uitvoerige be schouwingen aan dit vraagstuk en be spreekt het voor en tegen. Ten slotte vraagt hij of het niet gewenscht is om het voors':-1 in nadere studie te nemen. De heer Brand vraagt of de verbree ding van Zuidwijk in de naaste toekomst urgent genoemd mag worden. Het is vol gens hem beter nog een paar maanden te wachten met het nemen eener beslissing. De heer Loef wijst nog op andere wegen, die ook nauw en slecht zijn. Tegenover het bedrag ad. 7100 hetwelk de belen dende eigenaren willen Bchenken, staat, dat zij ontheven worden van het onder houd der bruggen. De heer van Gelderen was buitenlands toen dit voorstel gedaan is. Het liefst zou spr. zich aansluiten bij het gesprokene door den heer van Kleef. Wil men echter dezen avond een beslis sing, dan zal hij voor stemmen, onder voorwaarde, dat de eigenaars hun bijdra ge met 1000 verhooge.n, waardoor de kosten voor de gemeente op 10.000 ko men. Na nog lange discussies, waarbij de vraag naar voren treedt of de schoeiing berekend is voor autotractie, welke vraag door niemand beantwoord wordt, wordt 't voorstel van den heer Van Gelderen om bij een bijdrage van particulieren ad 8000 Zuidwijk te verbreeden aangeno men met 11 tegen 2 stemmen. Thans komt ten slotte nog aan de orde het voorstel van B. en W. om te beslui ten tot wijziging der voorwaarden, waar onder aan de Vereeniging „Het Plaatse lijk Nut" een renteloos voorschot is ver leend voor uitbreiding van de bad- en zweminrichting. De heer Nijhof vraagt waarom de bijdrage ad 1500 door parti culieren als rentegevend voorschot ver leend preferent moet zijn. Hierdoor staat het renteloos voorschot van de gemeente achter, ingeval van aflossing. Ook de heer Boekraad is van meening, dat dit niet in den haak is. Het voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Dit schijnt een verrassing te zijn, want er ontstaat beweging. De heer Guldemond stelt voor om 50 pet. der jaarlijksche aflossing gedurende 5 jaren preferent te stellen ten bate van degenen, welke het voorschot ad 1500 hebben verleend. Het voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. De voorzitter deelt nog mede, dat de heer Teun Ottolander een bedrag beschik baar heeft gesteld voor een gedenkraam in het nieuwe Raadhuis. Besloten wordt onder dankzegging dit raam to aanvaar den. Na nog enkele vragen wordt diep na middernacht de vergadering gesloten. „St. Caecilia". Maandag 6 en Dins dag 7 Februari gaf de R. K. Harmonie „St. Caecilia" een uitvoering in het R. K. Vereenigingsgebouw. Gespeeld werden de volgende nummers: St. Caecilia-Marsch Bellatrix (Ouverture); Caprice sur 1-Ope- ra Norma; La Reine Mab (Fantasie); Souvenir de Nymeopre (Pas redoublé); Le Renaissant (Pas redoublé); Donna Flora (fantasie dramatique); Sous les Lilas (val se de concert); Potpourri (Populaire no. 1); In Zeeland (populaire Marsch). Alle nummers werden uitstekend gespeeld, er was goed gestudeerd. Ook werden nog twee tooneelstukjes opgevoerd, en wel: „Twee zielen, één gedachte" (voordracht), en Moppie, de ongeluksvogel (klucht in 1 bedrijf), welke beide goed werden ver tolkt. De zaal was beide avonden heel matig bezet, hetgeen voor de medewerkenden niet bemoedigend is. Het kost veel moeite om dergelijke avonden tot stand te bren gen. ZOETERMEER—ZEGWAART. Trekhondenkeuring. Gister had alhier de keuring van trekhonden plaats. Voor Zoetermeer werden er 7 honden gepresen teerd, voor Zegwaart 12. De keuring werd gehouden, in verband nrnt de, met ingang van 1 Januari 1928 in we..ing getreden ver scherpte bepalingen van de Trekhondenwet Als keurmeester fungeerde de heer J. En- nik, van Voorburg, algemeen inspecteur van de Ned. Ver. tot bescherming var dieren. Van de „Zoetermeersche" honden werd er 1 guedgekeurd, van de „Zegwaartsche" 4. Van de gelukkigen, wier honden werden goedgekeurd, moesten de karren nog wor den verbeterd. Voor de eigenaren van trekhonden alhier was het gisteren een kwaden, voor de trek honden een goeden dag. ZOETERMEER. Geboren: Cornelis, z. van Ziere en J. M. Melai. VOORHOUT. Tooneel. Woensdag- en Donderdag, avond heeft de Tooneelvereeniging „Va der Kolping" alhier, onderafdceling van de St. Jozef gezellen, hare jaarlijksche voor jaarsuitvoering gegeven. Beide avonden werden geopend door den Weleerw. heer Kapelaan, geestelijk leider der Vereeni ging, die de aanwezigen een woord van welkom toesprak en hun voorts een plczie- rigen avond toewenschte. Spr. moest tot zijn leedwezen echter mededeelen, dat de grimeur niet was verschenen en dat men dus genoodzaakt was om zonder grime ten tooneele te verschijnen. Opgevoerd werd het blijspel „Naar Chi na" door W. Aewerdonk S J. Het eerste bedrijf speelde zich af op de villa van Pompéry te Bellevue bij Parijs en het tweede in het Hotel van Cherbourg. Deze bedrijven werden zeer vlot en goed afge werkt. Het derde bedrijf, hetwelk zich af- speeld aan boord van de Parelhoen, werd op zeer keurige en verdienstelijke wijzo vertolkt en viel zeer in den smaak. De tooneelspelers oogstten dan ook een wel verdiend applaus. De kapelaan sloot bei de avonden met een woord van dank voor de opkomst. PIETER V. D. MEER DE WALCHEREN OVER NIEUWE KATHOLIEKE LETTEREN. Woensdagavond heeft de katholieke lit terator Pieter v. d. Meer de Walcheren een der Bijenkorflezingen vervuld met een interessante rede over de „Nieuwe Katholieke letteren". Er was wel belangstelling voor deze lezing. Herman de Man, die ook deze bijeen komst leidde, deelde mede, dat naar aan leiding van de lezing van mr. Pauwels niet minder dan 80 brieven bij de Bijen korf-directie waren ingekomen als pro test tegen de anti-godsdienstige stellingen door mr. Pauwels verkondigd, ('n goed optreden!), o.a. loochening van den vrijen wil. Hierna kreeg Pieter v. d. Meer de Wal cheren het woord voor zijn litteraire be schouwing over het werk der jongeren. Hij deed geen poging het probleem „kunst en godsdienst" .op te lossen, slechts nu en dan zou hij zich even op dit veelom streden gebied begeven, doch belangstel lenden verwees hij naar het eminente werk van den Franschen bekeerling Jac ques Maritain. De Katholieke jongeren hebben de deur van het stoffige binnenkamertje onzer Katholieke letteren wijd opengezet, op dat er frisscho lucht zou binnenkomen, en hun tijdschrift „Van onzen Tijd' en later „De Beiaard" hebben met recht een nieuw tijdperk ingeluid. Aan de jongeren, die daarna gekomen zijn, was de avond gewijd. Het maandschrift „Roeping", waar tot voor eenige jaren de jongeren gastvrij heid genoten, kon hen ten slotte niet be vredigen en omstreeks 1924 stichtte de „Nijmeegsche groep", bestaande uit Ge rard en Henri Bruning, Schaepman, de Wilt, Gerard Wijdeveld e.a., grootendeels uit studenten der R.-K. Universiteit sa mengesteld, hun strijdorgaan „De Val bijl'. Hierin konden zij vrij him gedachten uiten, scherpe aanvallen werden gericht naar alle kanten, maar nadat drie num mers verschenen waren ging de Valbijl stuk en liet niets dan verbittering aan beide kanten. Toch is het verschijnsel „De Valbijl" goed geweest, het heeft velen wakker gemaakt, het is een wegwijzer geweest. Het kort daarop door de „Utrcchtscke groep" van jongeren gesticht orgaan „De Gemeenschap" heeft werkend volgens een soortgelijk program, dan ook wel degelijk levensvatbaarheid getoond: het bestaat thans reeds drie jaar en heeft dus wel bewezen, in een behoefte te voor zien. Medewerkers van groote verschei denheid en talent werken eraan mee. Willem Maas en Jan Engelman behoor den van 't begin of aan tot de medewer kers, weldra werden de gebroeders Bru ning ook in de redactie opgenomen. Ge rard Bruning was ook hier de voornaam ste figuur, de jonge, zoekende kunstenaar, de sympathieke, intelligente jongeman, die spr. zelf zoo van nabij gekend heeft. Onvergc.Li.jK schoon werk heeft hij in zijn kort leven geschapen. In zijn nagelaten werken, welker uit gave door zijn broer Henri Bruning ver zorgd is, treft men pracht-ops.tellen aan, als: Rembrandt, de realist; een essay over Gide, dat binnenkort in Fransche verta ling verschijnen zal. Spr. heeft eenige boeiende fragmenten uit Bruning's werken voorgelezen en daarna verschillende voor aanstaande figuren onder de jongeren be sproken. Allereerst de litterator en musi cus Lou Ligtveld (pseudoniem Albert Hel man), een West-Indiër van geboorte; wel dra zal van hem een avonturenroman „De stille plantage' in „De Gemeenschap" ge publiceerd worden. Spr. las een fragment voor uit zijn werk „Zuid-Zuidwest". Een andere figuur is zijn vriend Albert Kuijle; is Ligtveld een denker en zwoe ger, Kuijle daarentegen is doodsbang om ernstig te zijn. Zijn werk is vol blijde iro nie, zijn proza is luchtig, geraffineerd, soms een tikje romantisch. Bij Henri Bruning is alles weer ernst, maar deze heeft al zijn krachten nog niet ontplooid, zijn werk toont nog vele tee kenen van onrijpheid, ofschoon men veel van hem verwachten mag. Hij werkt thans aan een Gencsius-drama, natuurlijk geheel anders dan dat van Ghéon. Van de overige jongeren noemde spr. nog Jan Engelman, Gerard Wijdeveld, Frans Klomp en de Brabander Anton van Duinkerken. 8-2

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6