■r mors ens. UIT DE PERS. KERKNIEUWS. STADSNIEUWS. VERHAGEN's PARIJSCHE WAFELS TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" VRIJDAG 10 FEBRUARI 1928 DE SOCIALISTISCHE KATHOLIEKE i KERK. IWij Ieren !n De T ij d Nu alle pogingen van do S. D. A. P. en Jiaar propagandisten, oin de katholieke ar beiders op de roode lijmtakken te van gen, over het algemeen zijn mislukt, ver zint men in die kringen iets nieuws, om hen door misleiding tot de partij te trek ken. In het jongste nummer van „Het Volk" wordtde socialistische Katho lieke Kerk aangekondigd, een eigen stich ting in de rangen van de klassestrijders, opgericht om het bekende bisschoppelijke verbod te ontgaan en aan Katholieke ka meraden een soort „Ersatz" voor hun ge loof te garandeeren. Behalve de geheele protestantsch-theo- logisch getinte beweging van Ds. Banning en zijn Ned. Herv. geloofsgenooten" al dus schrijft A. H. Pilgcr, die als de wolf in de schaapskooi wil pelgrimeeren zijn er „duizenden katholiek opgevoede en innerlijk katholiek voelende arbeiders", die „omdat zij gelooven in de alomvatten de waarde van de sacramenten, deze sa cramenten niet kunnen offeren voor hun Erijd voor de sociale ontwikkeling der ar- idersklasse." Want de Kerk „onder rang van het kapitalisme" kwelt hen. ï)n dan volgt het; Verbittering en haat zijn het zaad, dat de Roomsche kerk in hun harten strooit. Terwijl wij ook dikwijls onder partijgenooten zien, hoe velen na een leven van actieven strijd in de arbei dersbeweging op hun sterfbed toch nog verlangen, en toch nog ontvan gen, de laatste sacramenten. Door dezen noodtoestand, door de Roomsche Kerk zelf geschapen, heb ben zich in de laatste jaren, in ver schillende plaatsen van ons land vele partijgenooten aangesloten bij de vrij jonge katholieke, maar niet Roomsche kerkelijke organisatie, die het katho lieke ceremonieel en de katholieke sa cramenten in haar dienst heeft opge nomen. Terwijl tevens iedereen, ook de niet tot deze kerk aangesloten personen, tijdens de Mis de Hostie kunnen ont vangen. Deze beweging is ontstaan uit de Katholieke Kerk zelf en heeft dan ook voor den katholiek den kenden mensch zooveel beteekenende apostolische successie bij de wijding harer priesters bewaard. Door deze successie hebben alle ceremoniën die wijding, die daarvan door een katho liek verlangd wordt. Deze korte beschouwing over de waarde, die de Vrije Kath. Kerk heeft voor de socialistische arbeidersbewe ging, heb ik daarom hier gepubliceerd omdat mijns inziens de bekendheid met deze kerk voor een groot deel on zer katholiek-opgevoede-partijgenoo- ten, maar vooral ook voor die kame raden die zich totnogtoe niet konden aansluiten, een oplossing kan geven voor de moeilijkheden op religieus ge bied, die aansluiting tot onze partij met zich brengen. Een vrije socialistische katholieke kerk, garantie van „sacramenten", zelfs hiet-aangeslotenen kunnen „de hostie ont vangen". En dit reine Ersatz-Katholicisme wordt in „Het Volk'" gepropageerd, om van katholieke arbeiders bewuste klasse- •trijders te maken. Wij vestigen de aandacht op deze nieu we manier, om den katholieken werkman afvallig te maken van zijn Kerk en hem over te halen tot de roode theosofie. De methode dezer sluwe propagandisten sig- naleeren zal voor het gezonde verstand voldoende zijn, om haar onschadelijk te maken. THERESE NEUMANN. Een verklaring van den Pastoor van Konnersreuth. Er hebben de laatste dagen, onder aller lei sensationeele vormen gisteren stel den wij er nog een van het „Volk" aan de kaak geruchten geloopen, dat de stig mata van Therese Neumann te Konners reuth verdwenen waren en dat zij weer een „normaal leven" leidde. Deze geruchten, even onbetrouwbaar als fantastisch, hebben het „Berl. Tagebl." er toe gebracht een medewerker naar Kon nersreuth te zenden om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Deze medewerker heeft den pastoor van Therese Neumann kunnen Spreken, die ronduit verklaarde, dat men met onjuiste sensatieberichten te doen had. „Juist het tegenovergestelde is waar, zeide hij. Het buitengewoon voorval is zelfs nog°merk- waardiger geworden. Tot voor eenige maanden nuttigde Therese Neumann, als zij de H. Communie had ontvangen, nog een lepeltje water. Dit doet zij sinds Sep tember niet meer. Zij ontvangt nu dage lijks nog sléchts de H. Hostie". „Maar, merkte de journalist op, de stigmata zijn toch uitgebleven." „Dat is juist-, antwoordde de pastoor, maar dat is vroeger ook wel het geval ge weest. De visioenen van Therese Neumann richten zich naar het Katholiek kerkelijk ja.ar. Tusschen Pasehen en Pinksteren ligt de vreugdetijd der Katholieke Kerk. Dan heeft Therese geen wonden. En nu even min, vóór den vastentijd. Wacht maar tot Aschwoensdag, dan begint het lijden op nieuw. Ik kan natuurlijk niets met zeker heid zeggen, maar ik spreek uit ervaring. Maar zij heeft nu ook voortdurend visioe nen." GEMEENTERAAD. Aanschaffing van een baggermolen. Het uitdiepen van de openbare wateren der gemeente werd tot dusverre afge scheiden van de uitvoering van grootere baggerwerken verricht door 12 diepers van den dienst der gemeenbereiniging. Dit werk geschiedde met de hand, ter- w-ijl de diepspecie naar terreinen aan de Zijl vervoerd werd met kleine schuiten, welke eveneens met de hand werden voortbewogen. Mede door deze wijze van werken was het opdiepen duur in verhou ding tot do daarmee bereikte resultaten: in 1926 werd 4004 M3. specie opgediept; de kosten hiervan bedroegen ƒ17.316.79 1/2 of 4.32 per M3. Ook leidde dit er toe, dat niet voldoende gediept werd, cm de verschillende wateren op de vereischte diepte te houden. B .en W. meenen daarom, dat het aan beveling verdient, over te gaan tot de aanschaffing van een kleinen baggermo len met 5 onderlossers (van welke er 4' steeds in gebruik zijn en 1 als reserve dient) en een motorsleepboot, waardoor mitsdien zoowel bij het opbaggeren als bij het vervoeren de handarbeid door me- chanischen arbeid wordt vervangen. De baggermolen zal voorzien zijn van een, tot op 1 M. boven den waterspiegel strijk- baren toren, teneinde ook zeer lage brug gen te kunnen passeeren; de molen zal kunnen baggeren tot op een diepte van ten minste 2.S0 M. De kosten van aanschaffing van een en ander bedragen 33.0.75.de exploita tiekosten 18.067.70 per jaar. Voor dit bedrag zal per jaar 9000 M3. worden ge baggerd, zoodat de kosten zullen bedra gen 2.10 per M3., hetgeen derhalve, ver geleken bij het bovengenoemde, in 1926 bestede bedrag van 4.32 per M3. een be langrijke besparing beteekent per M3. An ders uitgedrukt voor een bedrag, dat slechts weinig hooger is, dan hetgeen in 1926 besteed werd, zal meer dan de dub bele hoeveelheid worden opgediept. Bo INGEZONDEN MEDEDEELING. vendien moet nog in aanmerking worden genomen, dat een bedrag van 2000. jaarlijks voor het verrichten van extra- baggerwerk als uitgave van fabricage op de begrooting gebracht, na aanschaffing van den baggermolen niet meer benoo- digd is. In afwachting van Uwe beslis sing dienaangaande is het bedrag dan ook bereids op de begrooting voor 1928 niet meer uitgetrokken. Bij het thans met diepwerk belaste personeel, groot 12 man, bestaat 1 vaca ture, terwijl eerstdaags een tweede vaca ture zal ontstaan. Blijven 10 man over. Het benoodigde personeel bedraagt 8 man; 2 man zullen te werk worden ge steld bij andere onderdeden van den dienst, welke noodzakelijk uitbreiding van personeel behoeven. Ten slotte vermelden wij nog, dat Dijk graaf en Hoogheemraden van het Hoog heemraadschap van Rijnland na langdu rige onderhandelingen ten slotte bij schrijven van 27 December j.ï. B. en W. de vergunning hebben doen toekomen, om de uitgediepte specie te doen storten in een gedeelte van de spijkerboor. Deze stort plaats zal voor ongeveer 3 jaren voldoen de ruimte bieden. Wanneer in de praktijk gebleken is, dat deze storting geen be zwaren oplevert, hebben Dijkgraaf en Hoogheemraden zich bereid verklaard, een verzoek om vergunning tot storting op andere plaatsen van de Kagerplassen gaarne in overweging te zullen nenmen, zoodra daaraan behoefte blijkt te bestaan B. en W. geven in overweging, aldus te besluiten. Het wasschen van gemeente-gebouwen. Het wasschen van glazen, hout- en an dere werken in gemeente-gebouwen werd tot nog toe in het openbaar aanbesteed en sedert tal van jaren waren aannemers de heeien J. Kukler en L. van Es. Laatstelijk werden aan hen deze werkzaamheden krachtens openbare aanbesteding opgedra gen gedurende de jaren 1926 en 1927 voor een som van 12200.in totaal, d.i. dus ge middeld 6100.per jaar. Genoemde aannemers hebben thans het verzoek gedaan, hen ondershands met be doelde verrichtingen te belasten voor een eenigszins langdurig tijdvak, in welk geval zij bereid zijn, op de voor 1926 en 1927 ge golden hebbende prijzen een beteekenende reductie te verleenen. Bij de naar aanlei ding van dat onderzoek met hen gevoerde onderhandelingen stelden zij deze korting op 20 pet., mits de opdracht voor een tijd vak van 4 jaren werd verleend. Tot maatstaf nemende den omvang der werkzaamheden volgens het bestek 1926/'27, komt deze aanbieding neer op een jaarlijk- sche aanneemsom van 4880.Ver mits echter eenerzijdsahet aantal gebouwen is uitgebreid (nieuwe politiebureau), ander zijds dit aantal is verminderd, zou de aan nemingssom 4943.worden. B. en W. geven in overweging, op dit aan bod in te gaan. Aangaan van kasleenlngen. B. en W. geven den Raad in overweging het College te machtigen gedurende het 2e kwartaal 192S over te gaan tot het sluiten van kasgeldleeningen tot zoodanig bedrag, dat op geen enkel tijdstip in dat kwartaal de kasschuld de som van 1.000.000.te boven gaat en onder de voorwaarden, als door het College zal worden bepaald. Onbewoonbaar verklaarde woningen. Uit een ingesteld onderzoek is B. en W. gebleken, dat een aantal onbewoonbaar verklaarde woningen, die moeten zijn ont ruim op 3 Maart a.s. door de bewoners nog niet zijn verlaten. Aangezien het den bewoners van deze woningen tot nog toe niet is mogen ge lukken een andere woning te vinden, be staat er naar het oordeel van B. en W. aanleiding den termijn van ontruiming te verlengen tot 3 September a.s. In overeenstemming met het advies van de Gezondheidscommissie en dat van de Commissie van Fabricage, geven B. en W. de Raad mitsdien in overweging te bepalen, de termijn tot 3 September 192S te verlengen. Verhuring grond. Eenigen tijd geleden verzocht de Eerste aanwezend-Ingenieur te 's-Gravenhage B. en W., om aan het Rijk voor den bouw van een planfcónhuisje de beschikking te ge ven over een stukje grond van het terrein aan den Lage Morschweg, grenzende aan het Woonwagenkamp. Verhuring van het gevraagde, aan den weg gelegen, strookje grond, dat een opper vlakte beslaat van 57 M2., ontmoet bij het College geen bezwaar. Met den door B. en W. voorgestelden huurprijs van 25 per jaar, alsmede met de aan de verhuring te verbinden voorwaarden, gaat het Rijk ac- coord. B. en W. geven den Raad in overweging aldus te besluiten. Overname grond. In verband met het bebouwen van het perceel kad. bekend gemeente Leiden Sec tie M no. 4393, is het noodig, dat 't strookje grond Sectie M no. 4443 (ged.) in eigendom aan de gemeente overgaat. Een aansluitend stukje is reeds eigendom van de gemeente. De eigenaar heeft zich bereid verklaard het strookje kosteloos over te dragen en heeft inmiddels ook reeds de geraamde kos ten van den straataanleg ad 375.ter na dere verrekening in de gemeentekas gestort B. en W. stellen den Raad mitsdien voor het stukje grond, gelegen aan de Verlengde Cobetstraat, in eigendom en onderhoud bij de gemeente over te nemen. Overname sloot. Een strookje water, kad. bekend gemeen te Leiden, Sectie M no. 97, vormt de ver binding tusschen de Trekvliet (Rijn- en Schiekade) en de aan de gemeente in eigen dom toebehoorende sloot Sectie M no. 3976 Vermits bedoeld Btrookje water particu lier eigendom is en het voor de gemeente van belang is, met het oog op het schoon houden van de sloot M no. 3976 en het ber gen van schuiten, vrijelijk langs eigen wa ter die sloot te kunnen bereiken, hebben B. en W. pogingen aangewend om het strookje water M no. 97 om niet in eigendom te be komen. Deze pogingen zijn geslaagd, zoodat zij den Raad in overweging geven zonder beta ling van koopsom bij de gemeente in eigen dom en onderhoud over te nemen het ge deelte sloot, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie M no. 97, groot 232 M2. Ontslag leerares. B. en W. geven den Raad in overwe ging te besluiten aan mej. A. E. Revers op haar verzoek eervol ontslag te verlee nen uit hare betrekking van leerares in de Geschiedenis aan de Hoogere Burger school voor meisjes, onder bepaling dat het ontslag zal ingaan op een nader door het College rast te stellen datum. A. R. K. A. In huize Nijdam, Nieuwe Rijn alhier, werd Woensdagavond voor de afdeeling Leiden der A!g. R. K. Ambtenaarsvereeni- ging een rode gehouden door den heer G. Bulten, lid der Tweede Kamer en Bur gemeester van Voorhout, over het onder werp: „De maatschappelijke beteekenis van den Ambtenarenstand". Na opening der vergadering door den Voorzitter, den heer Sontrop, werd aan genoemde spreker het woord verleend. Spreker begon zijn inleiding met erop te wijzen, dat in ons Vaderland, „de Amb tenaar" den laatsten tijd een dankbaar onderwerp is voor critiek. Er is zoo weinig noodig om de pen en de tong los te krij gen, om den ambtenaar in een onjuist daglicht te stellen bij de publieke belang stelling. Niet zoo erg is het dat de oud-Burge meester van Rotterdam, de heer Zimmer man, in „de Telegraaf", op zijn oud-libe rale manier de ambtenaren becritiseert. Als antwoord op een „Tel.'-artikel jL verscheen daarop een gloeiend protest in het orgaan der Hoogere Rijks- en Ge meente-ambtenaren. Men ziet er niet tegen op het geheele korps in discrediet te brengen, door te suggereeren op het publiek, dat het niet in orde is, door hen als een noodzakelijk kwaad te kwalificeeren. We vragen ons af; hoe is de verhouding tusschen ambtenaren en Maatschappij? Welke arbeid presteert men of parasiteert men op het vrije bedrijf? We zijn er ons van bewust, aldus spr., evenals in het vrije bedrijf zijn niet alle UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 11 Febr. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieber. 12.3&—2.Lunchmuziek door het Radio- Trio. 3.3.45 Handelswetenschappelijke le zingen. Dr. A. Sternheim; De economische toestand van Europa. 4.Italiaansche les. 4.30—5.15 Fransche les. 6.156.Duitsche les. 6.7.15 Vooravondconcert door het Om roeporkest, 7.15 Politieber. 7.15—7.45 Tuinbouwpraatje door den heer J. F. Ch. Dix: Praatje over bloembol len. 8.Aansluiting vair het Theater „Flo ra" te Amsterdam. Opvoering van „Hallo Californië", tooneelstuk met zang en mu ziek, met Emile van Bosch in den hoofd rol. Huizen, 1840 M. (N a 6 u u r 1950 M.) 12.301.30 K.R.O. Lunchmuziek door het K.R.O.-trio. 3.KR .O. Kinderuurtje door de da mes Ria Mulder en Jeanny Leeflang au den heer Jac. Suerink. 5.-6.— Dinermuziek. Gramofoonpla- ten. K.R.O. 6.—6.30 Spr.: Ed. A. Serrarens te Roer mond: Nieuwe perspectieven in den mo dernen roman. 6.307.K.R.O. Dinermuziek. 7.—7.30 K.R.O.-curaus Hollandsch door D. G. G. v. Ringelenstein. 7.30—8K.R.O. R.-K. Staatspartij, door Mr. F. Borstman: Het Rijk en xijne in woners. 8.— K.R.O. Uitzending uit Vaals. Man- nenzangver. „St. Caecilia", Dir. E. Knit- tel. Mannenzangver. „Liedertafcl", dir. M J. Speth. Mej. A. Heuschmann, zangeres. J. Dreisen, viool. J. de Cuypers, fluit* E. Knittel, piano. Spr. Dr. R. Ploem, arts te Vaals. Vaah en zijne omgeving. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. I.202.20 Carlton Octet 0.1.V, H. Tap- ponnier. 3.50 Militair orkest en solisten. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Balladenconcert, 6.50 Nieuwsber. 7.10 Vervol Concert. 7.35 Orgelsonates van Mendelssohn. 7.45 Voetbalcauserie. 8.05 Operaconcert. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing: Let's get a car (3). 9.50 Nieuwsber. 9.55 Clapham en Dwyer, humoristen. 10.5012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 10.50—11.— Concert. 12.50—2.10 Klassieke kwartetten. 4.5.De Romonyme Jazz. 8.5011.20 Kinderuurtje. Daarna Gala concert met medew. van bokende Parijzer artisten, orkest, koor en jazz-band. Opo- rette. Langenberg, 469 H. 12.251.50 Orkestconcert. 4.500.20 Kamermuziek, Budapesler Strijkkwartet. 7.35 Op bezoek bij Zeesen, een vroolijke avond e.a. „Tannhauser", toekomstklucht met muziek in 3 acten van J. Nestroy. Muz. van Binder. Daarna tot 12.20 Dans muziek. Königswusterhauseö, 1250 M. (Zeesen). II.107.05 Lezingen en lessen. 7.20 Vroolijke avond. Op bezoek bij Zee? sen. 9.5010.20 Dansmuziek en dansles. 10.20—11.50 Vervolg vroolijke avond. Of» bezoek bij Zeesen. Hamburg, 395 M. 3.35 Trompetmuziek met causerie. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Vroolijk concert. 7.20 „Opheus in der Unterwelt", burles» que-opera in 2 acten van Offenbach. 10.5011.50 Dansmuziek. V\ B r u s s e 1, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.2010.35 Symphonieconcert. FEUILLETON. Uit het Engelsch van JOSEPH HOCKING Vertaald door Carla Simons. n) Trefry trouwen beteekende armoe-lijden. Hij was een electro-technicus zonder uit zicht op succes, een man, die geen practi- schen kijk op zaken had. Hij was en bleef de droomer van vroeger en zou wel nooit rijk worden. En toch, als hij haar zou vragen, zou ze met hem willen trouwen. Maar zóu hij haar vragen? Ze wist dat hij het nooit zou doen als hij haar geen behoorlijk bestaan zou kunnen verzekeren. Een week ging voorbij tonder dat hij kwam. Ze was teleurgesteld en verdrietig. Nancy, zei Mary Judson op zekeren dag, waarom heb je gekibbeld met John Trefry? Gekibbeld? Waarom vraag je dat? Ik zag hem een half uur geleden, ver telde Mary. Zag je John Trefry? Waart Aan het strand. Hij zag er bleek en Verdrietig uit. Heb je hem gesproken? Ja. Ik ging naar hem toe en zei: Mr. Trefry, waarom bent u ons qiet komen op- toeken En wat heeft hij geantwoord. ■- Eerst keek hij mij aan of ik een geest- Verschijning was, toen herkende hij me, ""■aar hij zei geen woord. Ik zei daarom: Nancy voelt zich gekwetst en verwacht u eiken dag. Dat heb ik nooit verteld! riep Nancy uit. Neen, maar ik begreep het wel, zei de vrouw. Ik ben niet blind. En ik heb hem verteld dat je naar hem verlangde en ge vraagd waarom hij niet kwam. Dat had je niet mogen doen, Mary, ik ben echt boos op je.... Wat antwoord de hij? Hij keek mij aan en zei: ik durf niet, ik durf nieten hij ging weg zonder ver der iets te zeggen. Nancy ging zwijgend naar het raam en keek naar buiten, naar de zee. Mary Judson zag haar oplettend aan en merkte dat haar lippen beefden. Die jongen houdt van je, Nancy. Of Nancy haar verstaan had wist ze niet, maar eenige minuten later schreef het meisje hem: Waarom ben je niet gekomen, John? Ik voel me eenzaam. Nancy. Drie dagen nog wachtte ze op zijn be zoek maar hij verscheen niet. Ze werd on gerust. Misschien is John ziek, dacht ze. Maar ze werd gewaar dat hij eiken dag ge woon naar zijn werk ging, en ondanks alles werd ze toch een beetje boos op hem. Ze wist wel, waarom hij niet wou komen, maar nadat ze hem dat briefje had ge schreven, was dat toch geen argument meer. Maar hij schreef niet en kwam evenmin en toen de week voorbij was, was ze volko men buiten zichzelf. Deze dagen was ze niet meer naar Trevanion Court gegaan: ze was bijna bang. Ze wist heel zeker, dat de jonge Beel wraakplannen uitbroedde en dat ze, als ze eenmaal in zijn handen zou vallen, op genade of ongenade aan hem was overgeleverd. Ze was te weten geko men dat hij op de verkooping tien pond voor den hond had betaald. Ze had een bankbiljet in een enveloppe gedaan en er bij geschreven: tien pond voor John, maar ze had er geen antwoord op ontvangen. Dit alles bijelkaar veraangenaamde Nancy's verblijf niet bepaald en ze zag er zoo bleek en verdrietig uit, dat Mary Judson onge rust werd. Onze tijd is bijna om, Nan cy, zei ze op een ochtend. Morgen is het al Maandag en van de week moeten we te rug. Ik heb Sarah Ellen geschreven, dat ze het huis in orde maakt. Nancy ant woordde niet. Ze staarde naar buiten, naar de grijze zee. De lucht was dien dag triest en somber en de zee zag er hopeloos grijs uit. Nancy voelde zich wanhopig. Waar is John toch? vroeg ze Mary wat later op den dag, want de hond was niet te voor schijn gekomen. Ik weet het niet, antwoordde de vrouw, na het ontbijt is hij niet terug gekomen. Hij blijft nooit zoo lang weg, zei het meisje. Neen, hij volgt je als je schaduw, waar zou hij naar toe zijn? Toen tegen den avond de hond nog niet teruggekomen was, werd Nancy onrustig. Ze wist, dat het dier nooit van haar weg ging en was bang, dat er iets met hem gebeurd was. Ze herinnerde zich, dat de jonge Jack nog geen antwoord had gege ven op haar briefje met geld. Zou hij den hond misschien hebben doodgeschoten? Maar dat kon ze niet gelooven. Welke wraakplannen hij mocht koesteren, Nanqy wist zeker, dat hij den hond geen kwaad zou doen; daarvoor hield hij teveel van die ren .Maar misschien had hij John gestolen! Dat zou tenminste een begrijpelijke daad van weerwraak zijn. Bovendien, hij wist, hoe graag zij den hond wilde terughebben en dacht mis schien dat ze hem op Trevanion Court zou komen terughalen. Nancy ging dien nacht met een zwaar hart naar be.d De hond had meer dan drie weken op de mat voor naar kamerdeur geslapen en ze miste hem meer dan ze had gedacht. De volgende dagen zette ze haar onder zoek voort, maar zonder resultaat. Ze was er nu van overtuigd, dat de jonge Jack hem vastgehouden had. Zoo was haar ver blijf in Cornwall, waar ze zich zoo op had verheugd, een groote teleurstelling gewor den. Mary Judson scheen heelemaal aange sterkt te zijn, maar Nancy voelde zich mis troostig. Woensdagmorgen bracht de post haar twee brieven: een van Mr. Shaw- cross, die haar schreef, dat hij haar op het einde van de week terugverwachtte: ik heb groote bestellingen gekregen, schreef hij uw werk schijnt er nu goed in te ko men. Dit was een heuglijke tijding, maar het stemde haar niet vroolijker. De andere brief bestond, maar uit een regel: wan neer u uw hond terug wilt hebben, kom hem dan halen. Jack Beel. Nancy was machteloos woedend toen ze dit briefje las, want ze voelde dat ze den moed miste om naar Trevanion Court te gaan. Wat moest ze doen? De jonge Jack was meester van de situa- tie. Den volgenden morgen vroeg zou ze naar Leeds vertrekken, om den hond terug te halen. Maar tegen den avond kreeg ze 'n idee: ze zou naar John Trefry gaan en hem vragen, het dier voor haar terug te halen. Bovendien zou dit een goede gele genheid zijn om nog eens met John te pra ten, en misschienZe vloog de deur uifc. Ze wist dat John in een klein landhuisje woonde, dicht bij het electriciteitsbedrijL waar hij werkte. Maar toen ze aan het huis kwam, vertelde een vrouw haar, dat John was weggegaan zonder haar te zeg gen hoe laat hij zou terugkomen. Hij zei, dat hij niet voor theetijd terug zou zijn, zei de vrouw. Je kunt nooit precies van hem op aan, miss, hij komt ongeregeld thuis. En heeft hij niet gezegd waar hij hefca ging? Neen, hij zei niets. Zoo stond Nancy niets anders te doen, dan met een treurig hart den terugweg te aanvaarden. Haar weg voerde over een eenzaam stuk land; er stonden een paar boerenhuizen maar er was geen levende ziel te zien. Toen ze de vallei bereikte, was de duis ternis al gevallen, en ze voelde zich weinig op haar gemak in het stille veld. Maar nau welijks was ze aan den voet van den heu vel gekomen, of een man sprong to voor schijn van achter een haag: Het was Jack BeeL tWqrdt verrolgd),

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5