BUITENLAND. Ned. Oost-lndië. BINNENLAND. KERKNIEUWS. Uit de Omgeving. 19e Jaargang. VRIJDAG 10 FEBRUARI 1923 No. 5794 De ABONNEMENTSPRIJS bedraag? bij vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent pei week 12.50 pei kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per- post f2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zordagsblad la rooi de Abonné'e ren krijgbaar tegen betaling van 5G cl. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummere 5 et., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 n POSTBUS No. tl OH ADVERTENTIEPRIJS BEClRAAGTl Gewone odvertentlên 3P cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het jï dubbele rad het tarief berekend. s Kleine edvertenilén, van ten hoogste 30 woorden, waarto betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en 7» huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. V Over corruptie In dezen tijd wordt er veel gesproken over corruptie. Zooals liet dikwijls het geval is met een zaak, die de algemeene belangstelling heeft naast veel waars wordt er ook veel onwaars over gepraat, naast juiste oordeelen hoort men ook door overdrij ving of eenzijdigheid ergerniswekkende meeningen. Twee opmerkingen willen wij maken herhalend wat we al 'ns over deze zaak hebben geschreven. Niet iedere ambtenaar, die wel ns een gift heeft aangenomen, is gelijk te stellen met een dief! Men moet hierbij ook in aanmerking nemen, en nauwkeurig in aanmerking nemen, de omstandig heid waaronder zulks is geschied. Onder de bedoelde gevallen zijn er van zeer verschillenden aard wat betreft het veroordeelenswaardige, het schuldige van den betrokken ambtenaar. Er is in die gevallen qualitatief en quantita- tief verschil wat het verkeerde in de daad betreft. Op de tweede plaats moet er op wor den gewezen, dat het verkeerd is, het voor te stellen, alsof nu zulke verkeerde din gen plaats grijpen in tegenstelling met vroeger. In een rede door het Tweede Kamerlid de heer Bulten voor de afdeeling Leiden der Arka gehouden wordt terecht op deze misvatting gewezen we verwijzen naar een verslag elders in dit blad. En ook door den minister van justitie zelf wordt deze misvatting gewraakt. De minister van justitie heeft n.l. op door het Kamerlid Kleerekooper gestelde vragen in verband met een uitlating vivn een subst.-offirier van-justitie bij de Avn- hemsche rechtbank omtrent omkooperij van kiezers medegedeeld, dat hem uit een onderzoek is gebleken, dat de bedoelde vertegenwoordiger van het O. M. op een terechtzitting heeft gezegd, dat naar zijn overtuiging in den tegenwoordigen tijd, nu er onder de kiezers zoowel als onder de gekozenen personen voorkomen uit de laagste klasse der samenleving, omkoope- rijen tegen goederen van uiterst geringe waarde veelvuldig voorkomen. De minister zegt, dat verhouding tus- schen maatschappelijk en zedelijk, peil door hem niet wordt erkend. In zooverre in de uitspraak van den ambtenaar van het O. M. tot uitdrukking is gebracht, dat mindere welvaart zonder meer beteekent hoogere vatbaardheid voor omkooping, wordt zij dan ook door den minister ge wraakt. De minister heeft dan ook niet nagelaten den ambtenaar van het O. M. te doen kennen, dat de bedoelde passus in zijn requisitoir beter achterwege ware ge bleven. Inderdaad: de moraliteit zit niet vast aan stand, staat in ;t algemeen gespro ken niet in betrekking tot stand. Wie dieper kijkt dan de sch ij n, wie zijn oor deel niet bazeert op de o p p e r v 1 a.k t e' der verschijnselen, moet dit erkennen! VOLKERENBOND. Statistische gegevens omtrent wapenhandel enz. Een nota der Nederlandsche regeering. In een mededeeling aan het secretariaat generaal van den Volkenbond wijst de Ne- derlanüsche regeering er op, dat Nederland en Spanje tot nu tce de eenige landen zijn, die gevolg hebben gegeven aan de motie, aangenomen door de vergadering van den Volkenbond, op 22 September 1925, waarin den regeeringen aanbevolen wordt, om sta tistische opgaven omtrent den handel in wapenen, munitie en oorlogsmateriaal te publiceeren. De Nederlandsche regeering geeft kennis, dat zij deze publicatie zal staken, indien haar voorbeeld niet door andere landen ge volgd wordt. FRANKRIJK. Om de Rijnland-ontruiming. De bestuursraad van de Socialistische partij heeft in een vergadering de tusschen de Eransche socialisten en de Duitsche so ciaal-democraten ontstane controverse be sproken, welke veroorzaakt werd door de uitlating van Paul-Boncour, met betrekking tot de noodzakelijkheid van voorwaarde lijke ontruiming van het Rijnland. Otto Wels, de leider der Duitsche sociaal-demo craten, heelt in een schrijven aan de Fran- sche socialisten, hetwelk gericht was tegen de uitlatingen van Boncour, tegen deze zienswijze geprotesteerd. De Bestuursraad der Fransche socialistische partij heeft nu het lid Zymorski opgedragen Wels, in ant woord op zijn schrijven, mededeeling te doen van het program der partij in zake de ontruiming van het Rijnland, hetwelk een onverwijlde en onvoorwaardelijke ont ruiming verlangt. ITALIË. Grcote gezinnen vrij van belasting. De „Tribuna" meldt, dat Mussolini een decreet heeft uitgevaardigd, waai bij alle ar beiders die een gezin van zeven kinderen hebben, en alle huisvaders met tien kinde ren, van belasting betalen worden vrijge steld. NOORWEGEN. De nieuwe kabinetscrisis. Een precaire constellatie. In Noorwegen is de politieke toestand uiterst verward. Zooals men weet bestaat het Storting uitsluitend uit minderheidspar tijen. Een poging een .burgerlijke coa.itie tot stand te doen komen mislukte aangezien de burgerlijke linkerzijde weigerde aan een dergelijke samenwerking deel te nemen. Daarop heeft de koning de arbeiderspartij, die de sterkste parlementaire vertegenwoor diging heeft, belast met de samenstelling van een Kabinet. De burgerlijke linkerzijde was sinds het einde van den oorlog afhan kelijk van den steun dezer half radicaal- socialistische, half communistische partij. Nauwelijks werd echter een arbeidersver- eeniging gevormd of dezelfde burgerlijke linkerzijde zette een actie tegen haar op touw en diende een motie van vertrouwen in. Deze werd nu aanvaard met 86 stemmen tegen 63. Vermoedelijk zal thans Mohwin- kel de president van het Storting trachten een kabinet van links te vormen. ROEMENIË. De studenten-onlusten in Zevenburgen. Onthullingen te wachten? Volgens de „Lupta zijn de studenten van Boekarest van plan, een memorandum te publiceeren, waarin zij „sensationeele ont hullingen over de rol van verscheiden kabi netsleden bij de onlusten in Zevenburgen zullen doen". De studenten van Boekarest verklaren, tot deze stap genoodzaakt te zijn, wijl de voornaamste raddraaiers bij de excessen in Zevenburgen dank zij ministerieele bescher ming ongestraft bleven, terwijl een groot aantal andere studenten, allen min of meer onschuldig, wel straf kregen. De „Lupta" zegt te weten, dat de regee ring bereids stappen ondernam, om de stu denten van deze publicatie af te houden. POLEN. Dei verkiezingscampagne. Drastische maatregelen. Op bevel van het politiebestuur zijn gis teren alle in Opper-Silezië in de Duitsche taal verschijnende bladen in beslag geno men, o.a. de „Oberschlesische Kurier", de „Kattowitzer Ztg.", de „Volkswille" en een aantal kleinere provinciale bladen. Aanleiding tot deze inbeslagname was de publicatie door genoemde bladen van de verkiezingsrede, welke Korfanti in den Sile- zischen landdag heeft gehouden. Om dezelfde rede" is ook de „Polonia", het orgaan van Korfanti, in beslag geno men. MIDDEN-AMERIKA. DE MEXICAANSCHE VERVOLGING. Amerikaanschc bemiddeling. Uit Washington wordt gemeld, dat vol gens een bericht van de „Herald and Tri bune' op het oogenblik pogingen in het werk worden gesteld om een einde te ma ken aan den strijd tusschen de Katholieke Kerk en de Mexicaansche regeering, tenein de de vrije uitoefening van den godsdienst in Mexico, weer mogelijk te maken. De Amerikaansche gezant te Mexico ^ou in dit geval zijn bemiddeling verieenen om besprekingen tusschen vertegenwoordigers van Staat en Kerk mogelijk te maken. De opstandige beweging in Mexico. Naar uit Mexico-City gemeld wordt, heb ben de rebellen vier bruggen van de Elpaso- lijn, die de voornaamste verbinding vormt tusschen Mexico en de Vereenigde Staten, in brand gestoken. Voorts braken zij de rails op en vernielden de telegraaflijnen. Bij Queretora overvielen de rebellen verschei dene haciendas, en de stad Larodo. Regee- ringstroepen, en talrijke vliegtuigen, voor zien van machinegeweren, zijn naar het ge bied van den opstand vertrokken. De troebelen in Nicaragua. Amerikaansche mariniers i n a c t i e. Amerikaansche mariniers word on met auto's, die door de regeering van Nicaragua zijn gerequireerd, in allerijl naar Matagalpa gebracht. iDt geschiedde naar aanleiding van de herhaalde verzoeken van den Ame- rikaaanschen vice-consul aldaar om krachti ger beschermingsmaatregelen. De Britsche zaakgelastigde te Managua heeft den ge zant der Vereenigde Staten aldaar mede gebracht. Dit geschiedde naar aanleiding de eigendommen der Britsche onderdanen ten voile beschermd zullen worden, hetgeen bij het begin der ongeregeldheden is be loofd. Bevestigd werrdt, dat verscheidene Britsche kofiieplantages in handen zijn van de troepen van Sandino, terwijl Duitsche, Amerikaansche en andere Britsche bezit tingen binnenkort waarschijnlijk eveneens bezet zullen worden. HET GOUVERNEMENTSVAARTUIG „ZEEMEEUW" VERGAAN. 35 opvarenden gered. Aneta seint uit Soerabaja: Een foutief radio-bericht deed de geruchten ontstaan, dat de dienstboot van het Loodswezen „Dora" met vier loodsen aan boord tijdens stormweer omgeslagen zou zijn. De „Do- ra" bleek echter in veiligheid te zijn, maar uitgezonden vliegmachines signaleerden een omgeslagen boot, waarvan de huid met koper bekleed was. Het Gouvernements vaartuig „Zeemeeuw" heeft een dergelijke bekleeding. Het is bemand met meer dan 40 koppen en gevreesd werd, dab de „Zee meeuw" tusschen de eerste en de tweede gasboei vergaan was. Deze vrees bleek juist, want later werd geseind, dat het olie schip van de Bateafsche Petroleum Mij. „Menten" dertig opvarenden van de „Zee meeuw" gered had. De tweede officier van de „Zeemeeuw", de heer Tupamahu en acht inlandsche schepelingen zijn verdronken. Gered zijn de gezaghebber van de „Zoemeeuw" de heer Lagaai, de eerste of ficier, (de heer v. d. Burgh), de tweede of ficier, de heer Go.1;--L-• de eerste werk tuigkundige de hoer Krone, en de tweede wei-ktuigkundige, de heer Ridder, bene vens 30 inlanders. EERSTE KAMER. Wijlen prof. Lorentz. De vacci natie. De olie. Bij den aanvang van de vergadering heeft de Voorzitter den grooten Neder lander, die gisteren begraven is, prof. dr. H. A. Lorentz herdacht, waarbij hij wees op zijn beteekenis voor dezen tijd en voor ons volk. Namens de Regeering sloot Mi nister Slotemaker de Bruine zich hierbij aan. De geheele Regeering, uitgenomen de twee ministers die in de Eerste Kamer moesten zijn, was naar Haarlem, om door deelneming aan de begrafenis uiting te ge ven aan den eerbied voor den overledene. Beide redevoeringen werden staande aangehoord. Bij het zoogenoamde Vaccinatie-wetje, dat ten doel heeft voor den tijd van een jaar art. 17 van de wet van 1872 buiten werking te stellen, zoodat ook niet-gevac- cineerde kinderen tot 1 Januari 1929 de school kunnen bezoeken, heeft de Senaat, in tegenstelling met de Tweede Kamer, zich geheel onthouden van principieele beschouwingen over de al of niet toelaat baarheid van den indirecten vaccinatie- dwang. Doch 1/3 d^el der Kamer stemde tegen. Wordt het wetje aan het eind van het jaar weder met een jaar verlengd, dan zal dat heel wat strijd kosten in de Eer ste Kamer; dat is nu reeds zeker, terwijl niet-verlenging hetzeliLe gevolg zal heb ben in de Tweede Ivamei\ Nadat het wetje was aangenomen, kon worden doorgegaan met de behandeling van de wetsontwerpjes tot uitbreiding van het gemengd bedrijf der Ned. Ind. Aard olie-Mij. Nog is er niet gestemd. Koninklijke Besluiten. Hooger onderwijs. Aan dr. H. de Groot is op verz. eervol ontslag verleend als lector-directeur van het Tandheelkundige Instituut der Rijks universiteit te Utrecht, met gelijke benoe ming tot lector, om onderwijs te geven in de mondheelkundige diagnostiek en de kaakchirurgie benoemd tot lector in de faculteit der geneeskunde aan gen. universiteit, om on derwijs te geven in de conserveerende tandheelkunde, tevens directeur van het Tandheelkundig Instituut dier universi teit, P. J. J. Coebergh, tandarts, te Utrecht. R. K. Universiteit. De boekerij van den heer van der Lans. Naar wij vernemen, heeft wijlen de heer J. R. van der Lans zijn belangrijke boekerij vermaakt aan de bibliotheek der R. K. Universiteit te Nijmegen. (Hgz Oud-notaris Hendrik Wertheim. t In den ouderdom van 59 jaren is te 's-Gravenhage onverwacht overleden de oud-notaris Hendrik "Wertheim. De overledene, die 16 September 1868 te Amsterdam geboren werd, is daar op 16 April 1899 tot notaris benoemd en heeft de praktijk aldaar tot voor ruim 3 jaren uitgeoefend, waarna hij zich in Den Haag vestigde. Hij was lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland in welk college hij de Vrijzinnig-Democratische richting verte genwoordigde, en werd ook tot lid van den Amsterdamschen gemeenteraad geko zen, voor welke functie hij echter be dankte. Van de Broederschap van Notarissen was hij jaren lang secretaris en menige wetenschappelijke voordracht heeft hij voor die vereeniging gehouden. Hij wijdde zich aan maatschappelijk werk op velerlei gebied en was o.a. lid van het Burgerlijk Armbestuur te Amsterdam. De Regeering erkende zijne verdiensten door hem te benoemen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau en tot Ridder in de Orde van den Nedcrlandschen Leeuw. De gaslucht. De raad der gemeente Doetinchem heeft gisteren met 9 tegen 6 stemmen be sloten, oneervol ontslag te verieenen aan den directeur van het gasbedrijf, met in gang van gisteren. Do voorzitter deeldê mee, dit besluit bij de Kroon ter vernietiging te zullen voor dragen wegens strijd met het algemeen belang. Discontobank te Den Haag failliet. De Haagsche rechtbank heeft heden het faillissement uitgesproken van de Discontobank voor Credietinstellingen met benoeming van mr. A. B. Bommezijn tot rechtcr-commissaris en mr. G. S. Salm en mr. A. S. van Niercp to curatoren. De Stille Omgang. Belangrijke vergadering a.s. Zondag. Zondagmiddag zal de groote jaarlijksche katholiekenvergadering worden gehouden, welke het Gezelschap van den Stillen Omgang te Amsterdam krachtens zijn bisschoppelijke statuten ieder jaar uit schrijft ter voorbereiding van den Stillen Omgang. Alle katholieken van Amster dam hebben toegang tot de openbare bij eenkomst, welke te half twee in het Ge bouw voor den Werkenden Stand, Klove niersburgwal 87, te Amsterdam aanvangt. De weleerw. heer P. L. Bangert van de Kathedrale Kerk te Haarlem treedt a's spreker op, terwijl een koor onder leiding van den heer Vincent van Bers, de bijeen komst zal opluisteren met gezang. Niet alléén na deze openbare vergade ring, zooals vorige jaren, doch ditmaal ook vóór deze openbare bijeenkomst zal te 11 uur een huishoudelijke vergadering wor den gehouden met de besturen van alle zusterorganisaties. Deze vergadering zal juist met het oog op ingrijpende verande ringen voor de zusterorganisaties van het grootste belang zijn. Daarom verzoekt het bestuur de zusterorganisaties, die onver hoopt geen uitnoodiging zouden hebben ontvangen, toch hare afgevaardigden te willen sturen. De desbetreffende huishou delijke vergadering vangt dus Zondag 12 Februari a.s. te 11 uur aan en zal zoo noo- dig na de openbare vergadering worden voortgezet. Em. Deken M. W. H. Bauduin. f Gistermidagd is te Venlo in den ouder dom van 73 jaar, zacht en kalm overleden de Ho'ogeerw. Heer M. W. H. Bauduin, oud-Deken van Venlo en Kanunnik van het Kathedraal Kapittel van Roermond. Mathias Wilhelmus Hubertus Bauduin werd 19 November 1845 te Maastricht ge boren, studeerde aan de seminaries van het bisdom Roermond, en werd op 29 Maart 1879 door Z. D. H. Mgr. Paredis priester gewijd. Hij werd op 30 September 1879 be noemd tot kapelaan te Amby, op 5 Mei 1881 overgeplaatst in dezelfde functie naar de Kathedraal te Roermond, waarop 23 September 1893 zijn benoeming volgde tot rector van de Ó.L. Vrouw Munster kerk in laatstgenoemde gemeente. Op 31 Maart 1904 kwam hij terug te Amby, dit maal als pastoor, doch bleef er slechts twee jaar, want op 1 September 1906 werd de Zeereerw. Heer Bauduin be noemd tot pastoor der Martinusparochie en Deken van Venlo. Opj 21 April 1921 werd hij benoemd tot Kanunnik van het Kathedraal Kapittel te Roermond. Op zijn verzoek werd hem door Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen met ingang van 1 October eervol ontslag verleend van de geestelijke bediening. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Nota van Nederland aan den Volkenbond Wil Amerika bemiddelend optreden In het conflict tusschen Kerk en Staat in Mexico? In Lotharingen heeft een ernstige tram botsing plaats gehad. 15 personen gedood. (Telegrammen, le blad). Aardstortingen in Noorwegen (Telegram men, 1ste blad). BINNENLAND. In een pension te 's-Gravenhage zijn van een Indische dame gedurende haar slaap juweelen ter waarde van ruim 25000 uit de slaapkamer gestolen. (Gem. Berichten, 2de blad). Onze Geïllustreerde pagina. De photopagina geeft o.m. photo's van; Prins Hendrik aan het sterfhuis van prof. Lorentz; de internationale postzegelbeurs te Berlijn; groote brand te Amsterdam; een wereld-schaatsenkampioenschap; een vervanger van duitkbooten, door Amerika uitgevonden I Pater Alfredo Borgstede. f Bij de familie te 's-Gravenhage is be richt ontvangen van het plotseling over lijden van den weleerw. pater Alfredo Borgstede, van de Congregatie der Pa ters van de H. H. Harten, missionaris in de provincie dier congregatie in den staat Minas Gerais( Brazilië). Anderhalf jaar geleden was de thans overleden priester naar de missie vertrok ken. Hij bereikte slechts den leoftijd van bijna dertig jaren Kloosterjubileum. Den 8sten Maart a.s. zal de Eerw. Broe der Gabriël Mokveld (uit Delft) den dag herdenken, waarop hij 12 1/2 jaar geleden zijn H. Professie deed in 't klooster der E.E. Pater Benedictijnen te Trinidad (B. W. I.). Bisschopelijk museum te Haarlem. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot voorzitter der commissie voor het Bisschoppelijk Museum te Haar lem en tot conservator van het Museum, den Weleerw. Heer Pastoor L. J. Boog- Voorts ingevolge het overlijden van den Z.E. Heer dr. H. van Aarsen tot lid der commissie den W.E. Heer J. J. Henno- man, leeraar aan het Seminarie „Hagc- veld" te Heemstede. „St. Bavo. LEIDSCHENDAM. „St. Cecilia". Woensdag gaf de Har moniekapel „St. Cecilia." haar jaarlijksche uitvoering in het Patronaat. De Eere-Voorzitter, burg. Keijzer, open de dezen feestavond met een woord van welkom. Hij bracht allen dank voor de op komst en voor alles, wat zij voor de Har monie deden en nog doen. Dit jaar, aldus spr., zal deze zoo sympathieke en nuttige Vereeniging haar 20-jarig bestaan herden ken en daarom meent bij namens allo aau- wezigen te spreken, wanneer hij de Har monie gelukwenscht met dat jubilé en haar dank brengt voor alles, wat zij deed in het belang der Roomsche zaak en bij verdere feestiviteiten, welke zij steeds zoo schitterend opluisterde. Een bijzonder woord van hulde en dank richt hij tot den heer P. Heine, mede-oprichter en thans nog werkend lid der Vereeniging; tot den heer Bonte, directeur der Harmo nie en tot den voorz. van St. Cecilia. Hij deed ten slotte een beroep op allen om dezen zomer, wanneer de Harmonie het groote concours zou houden, mede te wer ken en de harmonie te steunen om deze dagen eens schitterend te doen slagen. Hij wenschte allen een prcltigen avond. De Harmonie bracht gedurende den avond verschillende stukken ten gehoore, welke door allen vol aandacht werden gevolgd. De heer Arn. Hooijmans voerde nog een schitteronde solo op zijn cello uit, waarvoor hij een luid applaus had in ont vangst te nemen. De heeren Van Velzen en Paardekooper uit Den Haag zorgden voor het humoristische en vroolijke gedeel te en wisten met hun duetten, enz. de lachspieren nog eens danig te doen wer ken. De Geestel. Adviseur, kap. Nijman, dankte op het einde allen voor de op komst en medewerking, terwijl de Pastoor zijn dank en aansporing tot medewerking en steun hieraan toevoegde.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1