J. VAN OER STOK Öuitenl. Berichten. Ned. Oost-lndië. Vragenbus. BREESTRAAT 155 - TEL. 1823 GEDURENDE EENIGEN TIJD VAN^FHEDESa: m Speciaal geëtaleerd met TIS-ARTIKELEN ZEGWAAR1 ONGELUKKEN. Barkas in Indochina ontploft. Drie Franschen en veertig inlanders gedood. Uit Hanoi wordt gemeld: Het agent schap Indopacifique bericht, dat ten gevol ge van een ontploffing een barkas van de posterijen op de Mekong is gezonken. Drie Franschen en veertig inlanders zijn omge komen, terwijl talrijko personen werden ge wond. Tien man op een ijsschots afgedreven. Op het E r'i e-m eer. Op het Erie-meer in Amerika zijn Zon dag tien mannen, die, op twee mijl buiten de kust bij Buffalo aan het visschen waren, doordien het ijs, waarin zij bijten hadden gehakt, afbrak, op een ijsschots afgedreven Omstanders konden hen niet bereiken en de kustwacht zag geen kans, met booten door de ijslaag heen te komen. Thans zijn vliegtuigen uitgezonden om een spoor der ongelukkigen te vinden. Men vreest, dat de schots onderweg is stukge- perst of omgeslagen. Ook tracht men weer met schuiten door het ijs to komen, dat 15 c.M. dik is. De mannen hadden voedsel bij zich voor vijf dagen. Ontploffing aan boord van een schip. Maandag heeft aan boord van het kust vaartuig „Avala", met een lading dynamiet op weg van Spalato naar Sebenico, een ontploffing plaats gehad, waardoor het schip voor het grootste gedeelte uit elkaar geslagen werd. De machine werkte even wel door en stoomde het wrak naar den over, waar het vonk. Een man ve'rdronk. De kapitein en vier matrozen werden ernstig gewond. Zij en de overige opvarenden werden door tc hulp gesneldo reddingsbooten gered. Mijnongeval. Bij een mijn te Rauxel (Duitschland), werden 5 mijnwerkers door vallend ge steente bedolven. Vier van hen konden spoedig worden gered; de vijfde heeft waarschijnlijk den dood gevonden. Hoogdrukcompressor ontploft TJit Solingen wordt gemeld: Gisternacht ontplofte een hoogdrukcompressor op de nieuwe gasfabriek van de mijn Mont Ce- nis. Het machinehuis geraakte in brand. De mijnbrandweren uit Solingen en Heme konden na een uur den brand blusschen. De materieele schade is aanzienlijk. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. had, waarbij de door de voorspraak van den eerbiedwaardigen Don Bosco verkre gen wonderen besproken zouden worden. Op 24 Januari geschiedde hot wonder bare; het meisje, dat reeds zoo lang zwaar ziek was, stond van haar bed op, kon zon der krukken loopen en heeft zich op 26 Januari naar de kerk der Salesianen be geven, waar zij uit de hand van den juist- daar vertoevenden Poolschen primaat, kardinaal Hlond, de H. Communie ontving. Natuurlijk heeft deze wonderbare ge nezing het grootste opzien gebaard en thans wordt het geheele geval ran de zijde der Kerkelijke autoriteiten nauwkeu- rig onderzocht. Een wonderbare genezing. Verkregen op voorspraak van den eerbied w. DonBosco Men schrijft uit Bome aan de „Msb.": Uit het stadje Sampierdarena bij Genua komt het bericht, dat daar een wonderbare genezing van een ernstig ziek meisje op voorspraak van den eerbiedwaardigen Don Bosco heeft plaats gehad. Het jonge meisje,-een zekere Ida Somma- riva, leed reeds lang aan een gedeelte lijke lichaamsverlamming,* welke de dok toren voor ongeneeslijk verklaarden. De zieke was lid van de Congregatie van Maria Auxiliatrix, de patrones van alle door Don Bosco gestichte instellingen. De andere leden der congregatie baden voort durend voor haar en toen de geestelijke leider allen uitnoodigde, vooral op het feest van de Moeder Gods op 24 Januari voor de zieke te bidden, deelde hij tegelijk mede, dat op dien dag te Rome bij de H. Congregatie der Riten een zitting plaats De sneeuwstormen In Rusland. Een stad verdwenen. Een W. B.-telegram uit Moskou meldt: Op den spoorweg van Tasjkent naar Orenburg woedde een sneeuwstorm, waar door het verkeer op do geheele lijn ge stremd werd. De spoorbaan is op vele plaatsen door sneeuwhoopen tot tien meter hoogte bedolven. De stad Aktjubrüsk, ten N.W. van het Aralmeer,is onder de sneeuw verdwenen. De sneeuwmassa's liggen hier tot 21 meter hoog. Ook uit Charkoff, Ti- flis en de Krim worden sneeuwstormen ge meld. Ook daar moest het spoorwegverkeer veelvuldig onderbroken worden. Hevige koude in Bulgarije. Reeds gedurende tweo dagen wordt Bulgarije door een nieuwe koudegolf ge teisterd. De temperatuur is aanzienlijk ge daald; in het dorpje Kneja in het district Plewna stond de thermometer vandaag 23 graden onder nul. Van sneeuwval wordt geen melding gemaakt. De bedelaarsplaag in Rusland. Moskou en de overige groote steden van de Sovjet-Unie zijn overstroomd met be delaars. De regeering heeft reeds herhaal delijk pogingen gedaan de hoofdstad van die bedelaars te bevrijden; zij werden bij troepen gearresteerd en naar hun geboor teplaatsen overgebracht, maar het duurde niet lang of zij keerden terug naar de hoofdstad en hervatten hun bedrijf. Som mige bedelaars vormen bovendien een be voorrechte groep, die de regeering liever niet al te hardhandig aanpakt. Hfertoe behooren o.a. de invaliden van den burger oorlog. Deza invalieden hebben hun hoofd kwartier bij de Tsentrospirt (de Spiritus- centrale). Tot twee uur des middags blij ven zij op de trottoirs voor het gebouw staan en vallen iedereen lastig, die daa/ moet passeeren. Wie hen een aalmoes weigert te geven (zij bedelen „voor 'n stuk je brood"), wordt vaak uitgescholden; de invalieden spuwen hem in het gezicht en ranselen hem vaak af, waarvoor zij hun krukken gebruiken. Deze invalieden hoe ven echter, naar de „Rabotsjaja Moskwa" (aan welk blad wij deze mededeelingen ontleenen) schrijft, in het geheel niet te bedelen. Zij ontvangen steun van de over heid, hebben kamers enz. Eiken dag wor den tientallen dezer invalieden aangehou den en naar de tweede afdeeling van de Politie overgebracht. Na een paar uur worden zij echter weer vrijgelaten, omdat zij allen een bewijs hebben dat zij ontoe rekenbaar zijn. Zij keeren dan naar hun standplaats terug en hervatten hun prac- tijken. GROOTE BANDJIRS BIJ DJOKJA. Belangrijke waterwerken vernield. Aneta seint uit Djokjakarta: Maandag avond heeft een zware regenval langs de hellingen van den Merapi bandjirs ver De Bloemententoonstelling te Lisse. oorzaakt. De hoofdweg van Djokjakarta naar Solo was overstroomd, de ringmuur van de suikerfabriek Gondang Winangoen weggespoeld, belangrijke waterwerken in Zuid-Klaten vernield. Railbanen werden weggespoeld. De Zuidelijke hellingen van den steeds in vrij heftige werking verkeerenden vul kaan, Merapi (pl.m. 2900 M. hoog), waar de residenties Soerakarta, Djokjakarta en Kedoe samenkomen, zijn zeer waterrijk en uiterst vruchtbaar. Het is inzonderheid de afdeeling Klaten, waar de vulkanische verweering zich bij uitstek leent voor den teelt van tabak en suikerriet. Een twintig tal tabakslanden en een dozijn suikeron dernemingen leveren tienduizenden bewo ners dezer afdeeling werk. De waterafvoer heeft steeds een punt van aanhoudende zorg uitgemaakt in het Klabensche. De geweldige neerslag is oor zaak, dat het zand en de steenen, door den Merapi uitgeworpen, de beddingen van een paar rivieren opvullen en steeds verhoo- gen. Men heeft de grootste moeite, deze „zandrivieren" voor den afvoer van het hemelwater geschikt te houden. Eenige zeer uiteenloopende methoden tot het brengen van afdoende verbetering zijn aanbevolen, maar, zooals ook nu weer blijkt, tot dusver te vergeefs. De geteis terde suikeronderneming Gondang Wi- nangoen ligt aan den Grooten "Weg van Solo naar Djokja, ongeveer 3 K.M. ten Westen van de plaats Klaten, dicht bij zoo'n zandrivier. De schade, toegebracht aan waterwer ken, die de bevloeiing regelen, en aan de railbanen, die voor een groote suikeron derneming vaak vele tientallen kilometers lang zijn, zoo ook aan nog te velde staan- den oogst, moet zeer aanzienlijk geacht worden. Wellicht zal deze overstrooming aanleiding zijn tot het nemen van afdoen de maatregelen in zake den zand- en wa terafvoer in deze streek. INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redactie! Gelieve onderstaande te willen opnemen als Ingezonden Stuk, waarvoor bij voor baat mijn dank. Stadsschoon en onbillijkheid. Evenals in andere steden, wordt ook hier gewaakt tot het behoud van het stads schoon; wat is er b.v. niet noodig geweest om te komen tot verbouwing van het huis van wijlen notaris Coebergh; welke oppo sitie is niet gevoerd tegen demping van de Mare; hoe het nieuwe pand van do firma van Nelle bestreden en verdedigd, enz. enz. Op enkele dingen schijnt echter niet gelet te worden, het wil mij n.l. voorkomen dat het stadsschoon niet wordt verhoogd door het steeds verrijzen van getimmerten van enkele kraalschrootjes op wielen, z.g. „koffiewagens". Als men b.v. per tram van Den Haag uitstapt aan de Korevaarstraat, dan wordt ons oog vergast: rechts een winkeltje op twee wielen, links een urinoir welke doet denken aan de vorige eeuw. Niet alleen is hier echter een ontsiering doch ook een groote onbillijkheid. Wil men het bedrijf van zoo'n bedoeld wagentje uitoefenen in een pand, dan wordt hiervoor verlangd een lokaal groot 60 M2. met' een hoogte van 3.50 M., voor zien van urinoir en closet, met zich bren gende hooge exploitatiekosten, gebonden aan verschillende wetsbepalingen, gedrukt door zware belastingen, om dan tenslotte beconcurreerd te worden door bedoelde wagentjes, welke zoogoed als geen kosten hebben en in een ruimte werken van plm. 2 M2. De inconsequentie van de steeds zwaar der wordende bepalingen om een verlof- zaak te kunnen openen, klaarblijkelijk om meerdere vestiging tegen te gaan, is wel duidelijk door het toestaan van zulke wa gentjes. Behoefte is er m.i. aan dergelijke rijdende zaakjes ook niet; in hun onmid dellijke nabijheid vindt men nette café'3, welke van den ochtend tot den avond zor gen voor Rijks- en Gemeenteschatkist, waar het publiek tegen zeer matige prij zen bediend worden. Nogmaals dankend voor de door U ver leende plaatsruimte, hoogachtend; Een niet verlof- of vergunninghouder. Vraag: Is het geoorloofd van een me vrouw, als zij het loon van een dienst meisje inkort met het bedrag van hetgeen het meisje breekt, zonder dat zulks is over eengekomen? Antwoord: Neen, zonder vooraf gaande overeenkomst is dat niet geoor loofd. Vraag: Ik heb een meisje, dat als dagmeisje bij de week verhuurd is. Nu ligt zij bij mij thuis ziek. Heb ik nu nog recht op haar loon en'vergoeding voor de kost? Antwoord: Wanneer uw meisje de week verhuurd is, kan haar de betre king bij de week worden opgezegd. Is <j niet geschied, dan heeft zij recht op haul volle loon „gedurende een betrekkelijk! korten tijd", zooals de wet zegt. Gcwooü-| lijk neemt men hiervoor 6 weken aan. Te Leiden gevestigd. H. van Bruggen, dienstbode, Waard 3 ty Ph. Daelman, dienstbode. Noordeinde 44 F. A. R. Delmaar, Watersteeg 3 G. W. Eggini en gezin, huisschilder, Nipponstraat 32 A. F de Hei), dienstbode, Rijnsburgerweg 189 R, Holtrust, verpleegster, Boerhaavestraat 33 P. Jacobs, boekdrukker, Janvossensteeg 44 L. Janssen, slager, Roodborststraat 49 J. Kai ser, monteur, Nieuwsteeg 16 J. Krul, machi nist, Beestenmarkt 38 S. P. Leewens, Rapen burg 24 S. C. van Lommei, K. M. Invaliden huis H. J. H. Luschcn en fam., sergeant zie- kenverpleger, Potgieterlaan 5 O. Menzijk, dienstbode, Zoeterw. Singel 65 H. van Noor! broodbakker, Hoogewoerd 12 A. Polak Da niels, arts, Acad. Ziekenhuis G. H. Reeuwljl; dienstbode, Hogerbeetsstraat 10 G. Ruit Roodborststr. 53 J. B. Samsom, verpleegster, Diaconessenhuis - H. A. M. Siecker, Hooge- woerd 57 J. P. Slegtenhorst, etaleur, Pieters kerkhof 26-28 A. Storm, Hoogl. Kerkgrachl 15 E. H. van Teijlingen, dienstbode, Rijns burgerweg 52 R. Vis, Pieter de la Courtstr, 36 J. Willms, Rapenburg 15 S. M. Volders—Wolfs, Tagelstraat 21 L. Wolmer- stett, Levendaal 84a Wed. B. van Zanten— Stoorvogel, Zoeterw. Singel 59 A- M. v. d. Zeeuvde Leeuw en fam-, v. Hogendorpstr. I, Uit Leiden vertrokken. H. Braster, Alphen a. d. Rijn, Woubrugscht weg 18 J. Braster, idem L. Bootsma, den Haag, Newtonplein 75 C. Wiegman, Oogst- geest, Koninginnclaan 3 D. Goedhuis, Deven ter, Kopjeswelle G. H. Brugmans, Wasse naar, Gr. Kaeschebr. weg 1 D. A. Geervliet Rotterdam, Boezemsingel 224 A. KI. Vink Amsterdam, Keizersgr. 263 F. Buitenhof— Oldenziel, Veenendaal, Mulderslaan 57 P. Guldemond, Leiderdorp, Dorpst. 93 J. Wakki Rotterdam. Mr. Arendstr. 35a II G. Schreinemacher, Antwerpen, Rue Karei Ooms 11 C. Parlevlietv. Wissen, Wassenaar. School straat 16 L. S. L. v. Dorp, San Remo. Hote de Londres H. L: Hoogenhuis. den Haag Nassau Odijkstr. 63 M. Does, Voorschoten Bloklaan 5 A. Wevers, Gouda, Mr. v. Heus denslr. 27 L. de Blécourt, Haarlem, Klever parkweg 187 C. P. J. van de Ven. den Bosd Willemstr. 19 C. Fr. Smit. Heemstede. Het renweg 111 G. Rietman. Eindhoven, Groot Berg 64a Th. M. E. de Testa, den Haag Theresiastr. 48 Fr. v. d. Pol—de Graal Schiedam, Hoofdstr. 61b J- C. Thomée Utrecht, Hcerenstr. 25 A. v. d. Plaats. Hil versum. G. Metzustr. 25 M. Kliffen. Rijs wijk (Z.-H.), Kleiweg 7d H. M. Janv'e' Bergen op Zoom. Lievevrouwestr. 40 B. Bu walda, Amsterdam, v. Speijkstr. 55 M. J. v Egmond, Nijkerk. R. K. Liefdegest. F. A Broring—Driesen, den Haag. Anna v. Buuren straat 37 Chr. Fred. Keijser, Amsterdam Nassaukade 304 C. L. Hoffsummer. Duro (Dl.), Schenkestrasse 4 M. J. E. Th. de Graai Sassenheim, St. Bernardusgest. M. J. Stein meier, Lisse, bij de ouders L. Ch. Betgen, de Haag, Viljoenstr. 77 J. W. van der Horsl Katwijk aan Zee. Voorstr. 76 J- W. Varois- sieau, den Haag, Terheidestr. 7 P. Gengelaar, Schiedam, Dam 12 Erbruik-Zwaaneveld. Am- sterdam, Admiralengr. 233 A. Essers, der He^j. Daendelsstr. 25 Trel v. Breukelei Oegstgeest, Huize Duinzicht W. P. Luijben Alphen a. d. Rijn, Noordeinde 13 A. W. H v. d. Heuvel, den Haag, Helmerstr. 61 G. v Bockel, Eindhoven, Hoogstr. 158 Fr. C Sprong, Amsterdam, Oostenb. Voorstr. 74 h$ - Th. Aoyama, Eerlijn, Jenaerstrasse 22 II. ZULLEN WIJ ELKE WEEK EEN ARTIKEL SPECIAAL NAAR VOREN BRENGEN, TENEINDE U VAN ONZE, SORTEERING OP Qfé GEBIED pP DE HOOGTE "Ta-rlOUDEI^/ 2SP ZIET ONZE ETALAGE "Wi Gevraagd.: R. K. BURGERMEISJE in huishouden en winkel behulpzaam te zijn. Adres: Snijers, Botermarkt 15. Aan melding 's avonds na zeven uur. 4673b Gevraagd: een netto R. KÏ DIENSTBODE ifc jonger dan 16 jaren, te- "prai[t of April, bij fEBRIE, Khijn- JlO, Oegstgeest 2130 gevraagd BpercndienstbodoK^om 'eken Maart\of half Mifart in dienst te treden. Br. agent L. C. Warmond oiuW nryl-OTSb Gevraagd wegens huwelijk der tegenwoordige, tegen 1 Mei een flinke R. K. DIENSTBODE of liuishoudster.^liefst bekend m Goudsche kaasmakerij. H. VAN TEIJLINGEN, Zoeterwoude, Zuidbuurt. 12923b Op de^stoomwasscherij Stationsweg 35, kan een MEISJE geplaatst worden voor stoommangel. de 4670b Juffrouw plm. 21 jaar b. z. a. per 1 Maart of direct als hulp in de huishouding of als Kinderjuffrouw toov intern, goed kunnende koken, lingerie en costuum naaien. Br. Bur. r. d. BI. no. 4707b. Gevraagd, nette R.7. huishoudster, ;encgen in de winkel Indiensitrcding Brieven Bur. 3040 jaar, -jgencge behulpzuum to zijn. I uiterlijk 15 Maart, van dit blad onder no. 827b. R. K. HUI <#oor 15 Feb o\ omgeving. Biedt zjch aan: ISHOUDSTER 'ebruari in Leiden Brieven onder Bur. van dit blad, Rapenburg 10. Een flinke 4713b Werkster gevraagd z. ft. t. m. "Witte Rozonstraat 10. Biscuitfabriek „Nutrix" vraagt nog eenige nette MEISJES EN JONGENS 4685b Gevraagd, een flink v. g. g. V. bij F». Steenstrant Dagmei a. U. A. VI isje VERHOEFF 4697b Biedt zich aan, eep nette F. K. Biirger-PsetraQïtódef, 20 jaar. Br. Bur. y. d.,,Bl./jJO. 4709. Gevraagd. Een flink on helder Meisje ge vraagd, niet beneden de 16 jaar. Goed mot kinderen kunnende om gaan. Br. bur. v. d. bl. np. 4711b Gevraagd: 2 bekwame IJZER WERKERS voor Scheepsbouw, bij D. J. ZO Hillegommerdijk bij Lisse, r lemmermeer. Biedt zich" aan: EEN JONGE MAN vèpr alle werkzaamheden, ook kunnendq chauffeeren, hoog loon geeji vereischte. 4680b Kleeding 4710b Laat nu Uw goederen uitstoomen of verven in de Stoomververij „Nederland" fabriek Garcnmorkt No. 25. Yoof degelijk en net werk. Go^dkbiiper en riugger dan ieder ander. Rouwgoederen in de kortst mogelijke tijd. Telef. 1325. Gevraagd een nette LOOPJONGEN 14 jaar, Koordeinde 31. KLEEfyMj gevraagd ties. Brieven/oi Bureau van dit leine repara- !er no. 4690b dad. 1 Mei geyrnjjgd een R. K. B05RENARBEIDE bij J. ViN wetering. ENTEN, te Rüp- 12930!» Gevraagd nette flinke LOOPJONGEN niet beneqenjdo 14 jaar bij J. Schoondergaqg, Mare 37. 4671b NAAIMACHINES Te koop: een schitterende beste 2de handpeh Naumann Naaimachine .(kokerschuit) met kast en 3 jaar schriftelij ke garantie voor slechts 25 gulden bij Joh. Engel, Ka naalstraat 25, Lisse. 4691b AANGEBODEN 200 vierkante Meter grenen, planken 5 M. lang en 20 cüüL breed, 100 Meteif lang, 6/Me ter 25 c.M. breeÜ. Bintón en Palen. A. v. d. £auw/-Kraan Hoogmade. - 4676 TE KOOP Amerik. Grenen mast 11 lang, 4 Dommekrachten, tings, Pijpen, Deuren, Latten, Stoomketel enzC A. v. d. Pauw-Kraan, Hoogmade. 4675 Leverpastei 4704b 'fabricecrd door. Tieleman Dros bij ons 22 cent per blikje. Fa. J. DE LA RIE, Clarast, 18. Eet Zeeuwsche Aardappelen zonder blauw of ziek en vorstvrij. Eigenheimers f 7.25,Rod-Stari\6.50 Drielingen vanaf f 4.50, alles per 70 kilo, franco thuis. Voor Vee voeder: Kriel, droge zieken en Voer peen, ook per inud. Allo soorten Poters van di/zwaro Klei vanaf f5.00 per 70 kilo, bij G. ALBLAS, Alphen W. H. No. 14. 4694 piano-on«*er JAN GORDIJN. P. steeg 7, Leiden. Aanij Leerlingen dag. van /k- Bill. cond. Rookworst [novertroffen in kwaliteit en on zet bewijst dat ze goed is. 10 p. ons. Fa. J. DE LA RIE, Cl rasteeg 18. o no o'ai; A. BOTER 'eubelmaker-Stoffeerder, Mare Marekerk, 2 crapeauds, 4 sto f80.2 fauteuils, 4 stoelf f 3^S—Divans f 12.50, Drcssoii f38.50, Buffetten f55.—, Tafe f 14,Tkeekasten f10. enz. Repareren, Stoffeeren. Salon Pathéfoon. "Wegens omstandigheden aangi 'boden een pracht geluid gevend staande Salon Pathéfoon zoo gfol als nieuw, Zwitserscli dubbel veet werk en 64 nummers, prijs £-47.54 Te zien: Hansenstraat 30, (Boel winkel.) 46961 GRIMEERKUNST cent. Srqink in alle kleum porren, Baarden, Mastiek, zee irdeclige aanbieding. leden tooneelspeler moet daarvan prof teeren, iedere vereeniging moe dat bobben. ERATO, Oude Singe 14. Alle tooneelcostuums in voor raad. 4699 Bloedworst piet een bijzonder smaakje, vra* UI steeds naar verlangt. 7 een! per ons. Fa. J. DE LA RIE, Cl rasteeg 18. 4706 JONGE HENNEN Te Jcoop 6 gestreepte Plymoutl rots, raszuiver. IQ Boercnhcnnei 8? "Witte Leghorn, allen prin dieren, aan den leg. Ook gencgr in te ruilen voor oudo kippél J. NOPPE, Kruisstraat 16. 47W Abonnementen en\Advertentili worden aangenomen door: 441' TH. ADEGEES1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8