Uit de Omgeving. WEEKREVUE. LIED VAN DEZEIH TIJD. 9rzoek de deelnemers aan le wijzen voor jt in het a.s. najaar te Amsterdam te ouden Olympisch Damtournooi om et "Wereldkampioenschap. Naar wij ver- amen werd ook een uitnoodigng ge- cht lot den Wereldkampioen gem.-spel •oolsch-Canadeesch), Willy Beauregard Janada) en de Zwitsersche meesters istand en Manhart. Ook Italië, Portu- il en Haïti werden uitgenoodigd hunne erkste spelers te zenden. De deelname Nederland, België en Frankrijk is eds zeker. Kampioenschap van Nederland. De eindstrijd om het kampioenschap ,n Nederland is vandaag te Amsterdam Parkzicht" aangevangen. Zooals bekend wordt tusschen de vier ogstaankomenden van den wedstrijd het kampioenschap van Nederland, ]ke in Januari gehouden werd, nog een itpartij gespeeld om den titel. De stand tusschen deze vier hoogstaan- oende is: B. C. Keller en W. C. J. Pol- i, elk 10 punten, J. H. Vos 0 punten A.-JL W Damme 8 punten. Hedenmiddag spelen PolmanKelleKen a-Darame. Aanvang 81/2 uur v.rii* mdagmiddag a.s. spelen PolmanVos en nameKeiler. Aanvang te 5 uur n.m. PAARDEN. Cross-country onder den Haag. De Zuid-Hollandsche Jachtvereeniging morgen een cross-country houden, Ike zal gaan over het landgoed Voor den onder Wassenaar. Jhr. J. Loudon It het parcours uitgezocht. Samon- mst 2 uur 's namiddags bij het ingangs- van Voorlinden (a-. d. Zijdeweg) onder assenaar, waarna de cross eerst te voet worden geloopen. De eerste deelnemer irt om halfdrie. De cross is te zien bij de boerderij de ggewonïng (gelegen bij de halte Ben in van de Electrische). Roode en witte sggen geven het parcours aan. Belang eenden kunnen ook het parcours mce- indelen en zich aldus het mooiste plekje toe te zien, uitkiezen. Zij moeten dan uur bij het punt van samenkomst (in- ngshek Voorlinden) zijn. HILLEGOM. Pluimvee-houders en konijnenfokkers- reeniging. Gisteravond hield de ver- niging „Streven naar Verbetering haar irvergadering in „Flora". Do opkomst is god. Het jaarverslag gaf een duidelijk erzicht van den stand van zaken, die eszins bevredigend mag worden ge- lemcl. De penningm, sloot zijn boeken af it een batig saldo. De aftredende be- ïureleden werden herkozen, terwijl als luw bestuurslid de heer G. P. Kroon tazen werd. Uit het verslag der geliou- tentoonstelling bleek, dat hare leas klein tekort aanwees, hetgeen gedekt W& uit de reservekas. Hierna werden" pchillende huishoudelijke zaken be- frokeu. Vervolgens werden een 2-tal ko men en voeder verloot. Hierna sluiting. KATWIJK AAN DEN RIJN. Nieuwe brug. De werkzaamheden aan a niouwen brug voor de Turfmarkt vor- ren goed. Vermoedelijk zal alles 1 Maart gereed zijn. In verband met het plaat- van het ophaalbare gedeelte zal op nsdag 7 Febr. de vaart door de Rijn af sloten zijn. Tuinbouw. Wanneer het weer zoo jft als zulks de laatste dagen het ge il is, zal het zaak zijn de oude grenten oedig op te ruimen. Dan zal deze ruimte letcn maken voor de jonge groenten, at er thans nog is brengt goede prijzen Eoode en gele kool blijft in den prijs n vorige weken met neiging naar boven, wijl uien nog geregeld oploopen zoodat gemakkelijk 15.— per 100 K.G. be- ald wordt. Een weinig bekende prijs, ik spruiten worden duurder naarmate eerste kwaliteit opraakt. Er komt in bedrijf thans genoeg werk, dank zij gunstige weer. LANGERAAR. De Nijmeegsche Universiteit. I)e jaarlijk- ie bijdrage voor de R. K. Universiteit heeft deze parochie 23340 opgebracht. Het Kcrkpad. Het Kerkpad heeft een be- igrijkc verbetering ondergaan. Voorbeen was van koolasch voorzien, en in den winter ak minder geriefelijk. Door de bebouwing hter is het al meer en meer een verkeersweg worden; en is ais fietspad de aangewezen ver idingsweg. Thans is do weg van een kegel- nd voorzien, een verbetering, welke door al- zeer op prijs zal worden gesteld. Stille Omgang. Donderdagavond hield het nootschap van den Stillen Omgang ledenver- dering in het café van den heer C. van Dam Voorz., de heer J. A. Koeleman, heette allen rtelijk welkom, het doel dezer vergadering zei spr., dat straks bij den Stillen Omgang en van dezelfde reisgelegenheid zullen go- iik maken. Was ir vorig jaar een dubbele ooming, thans wenscht het bestuur één regc S te treffen. Dit is het doel wat het Genoot- hap nastreeft. Na lezing der notulon zegt de voorz., dat bis- hoppelijk goedkeuring op het reglement is ïkregon. Aan de orde is thans de bespreking der reis. et bestuur heeft zich reeds met de stoomhoot- nafschappij „De Volharding" in verbinding slcld. De Pastoor steunt mede hot voorstel n reisgelegenheid te volgen. Met alg. st Drdt thans besloten de reis per boot to doen. Aerscbillcndc nieuwe leden werden inge dreven. Tan de rondvraag maakt do Geestel. Advi- iur ge'ruik. Spr. vertrouwt, dat dezo eonsge- dheid behouden mag blijven Spr. belooft een ,,e gift ter versterking der kas. De Voorz it Zijncerw. namens de leden hiervoor dank dankt tevens den onbekenden gever, die 10 ;bonk voor het mooio doel. Do Voorz. gelooft "A hot succes niet zal uitblijven en vertrouwt, d minstens 100 personen dit jaar de reis ten meemaken. Hierna sluiting. LEIMUIDEN. Film. Woensdag 8 en Donderdag 9 Fe bruari zullen in de zaal vaa den heer Snee- boer (Het Wapen van Leimuiden) een twee tal groote filmavonden plaats hebben. Vertoond zullen worden de films St. Elisa beth v. Thuringen Bernadette" (Een mirakel van Lourdes). Dfe film „Bernadette" werd overal met groot succes opgevoerd en is de mooiBte Lourdesfilm tot heden vertoond. Het programma is aangevuld met een twee tal komische films, z'oodat ieder wat wils ge boden wordt. Naar nadere bijzonderheden zie men de ad vertentie van hedenavond in dit blad. LEIDSCHENDAM. Biljartclub K.D.O. Woensdag had in café „Het Wapen van Veur" door burgemeester Keijzer do prijsuitreiking plaats van de door de Biljartclub K.D.O. alhier uitgeschreven Be kerwedstrijden. Do prijzen waren behaald als volgt: le Afd. le pr. (Beker) K.D.O.); 2e pr. (Lau wertak) D.O.B. I uit Voorschoten. 2e Afd. le pr. (Beker) K.D.O. II ;2e pr. (Lau wertak) Aurora uit Leiden. Nog werd uitgereikt een medaille aan den heer Lammers, Leiden, voor de hoogste serie in de le afd. n 1. 33, een medaille aan den heer A. Roozenburg voor de hoogste serie 19 in de 2c afd. en een medaille aan den heer .T. Al voor do hoogste serie 14 in een onbepaalde beurt. NOORDWIJK. Winkelstand. Naar verwijzing van de advertentie van Donderdagavond heeft de heer C. J. de Jeu zijn bestaande zaak in Kruideniers en Comestibles waren ver plaatst in zijn nieuw verbouwd pand aan de St. Jeroensweg, Voor deze omgeving waar ons door de laatste jaren sterk is uitgebreid, twijfelen wij er niet aan, of de ondernemer zal daar zeker slagen. Het pand hetwelk verbouwd is onder beheer van de fa. C. G. J. Alkemade en Zn. ziet er keurig uit, terwijl de opgeslagen voor raad ieder tot koopen lokt, mede met de aangeboden presenten bij een bepaalde een bezoek aan de nieuwe zaak brengen. Het Groene Kruis. De opbrengst na aftrek van alle onkosten der Bazar ten bate van do lighal van het Groene Kruis alhier heeft 1461.64 opgebracht. NOORDWIJKERHOUT. Dienstplicht. Voor de lichting 1929 zijn met minder dan 60 jongelieden inge schreven voor den dienstplicht. Bcuwen. B. en W. hebben aan H. van der Voet vorgunning verleend tot den bouw van een dubbelwoonliuis aan den le Ouden Schulpweg en aan Adr. van der Meer voor cTen bouw van een woonhuis en bloembollenschuur aan den Heerenweg. Gevestigd: Th. W. van Steijn van Voorschoten. A. H. Balk van Naald wijk. J. C. Briau van Amsterdam. Ja. Ha. M. Geenen van Den Haag. H. L. van Kampen van Hillegom. G. Dijk stra van Amsterdam. L. J. M. Gecnen avn Den Haag. J. G. Berg van War mond. J. K. de Leeuw van Den TIaag. M. A. Dijkstra van Amsterdam. J. van Marsbergen en gezin van Lisse. C. van der Meer van Nieuwkoop. A. C. Zijl mans van Antwerpen. B. P. J. Hilkman van Amsterdam. C. de Boer van Haar lem. Vertrokken: IJ. J. Bootsma naar Amsterdam. W. J. M. en C'. A. M. Bol ster naar Amsterdam. M. A. G. Grosset naar Alphen a. d. Rijn. M. Rooyakkers naar Lisse. A. M. Ph. Bogors naar Box tel. M. van Soercn naar Leiden. G. C. M. en A. G. M. Grossot na?„r Amster dam. H. L. van Tol naar Leiden. H. de Heer naar Zoeterwoude. R. Wie hes en gezin naar Hillegom. S. Vlasveld naar Noordwijk. M. G. J. Adrichem naar Apeldoorn. G. Brakkee naar Rot terdam. J. C. J. Bakker naar Amster dam. St. Veldman naar Eindhoven. NOOTDORP. Geboren: zoon vap A. Meijster en G. van Hage. ROELOF AR EN'DS VEEN. L T. 3. In de Paneraliuszaal vergaderde do Kring „Dc Venen" van den tuiudersvakgroep van don L. T. B. Aanwezig waren do afgevaar digden van de Ivwakel, NieuwkoopNoorden en de Veen, benevens eon aantal belangstellen den. Na opening der vergadering door den Voorz., den hoer G. Huigsloot, die dc vergade ring mededbolde, dat tengevolge van de reorga nisatie in het kringenstelsel hot geheele be stuur moest aftreden, gaf hij het woord aan den secretaris, die op een geestdriftige wijze de verschillende bijzonderheden vertelde vanaf de oprichting van den Kring, zijnde het jaar 1923 tot op den dag van heden. Vooral liet hij naarvoren komen hoe de idviseur, kap. E. Ma thot uit Hillegom, zich steeds-zoo bijzonder heeft geïnteresseerd orn.tot dc oprichting van een kring te geraken, in welks pogingen hij na veel moeite is geslaagd, al werken alle afdee- lingen nog niet mede, zooals zij moeten mede werken. Een tweetal zeer belangrijke lezingen op tuinbouwgebied werden in het afgeloopen tijdvak gehouden. Vooral de rede door dr. Dekker te Langeraar gehouden, was zoowel voor de tuinders als voor den sprekor, gezien de grooto opkomst, een waar succes. Hierna bracht de penningmeestor financieol verslag uit. De ontvangsten hebben bedragen 45 en de uitgaven 58, alzoo een nadeelig saldo van 13. Bij verkiezing van een nieuw bestuur wer den gekozen de hoeren C. Huigsloot, Voorz.; P. Bakker, secretaris-penningmeester; J. Pietcr- sen, Noorden; N. Klein uit de Ivwakel, leden, terwijl wegens afwezigheid van de afd. Rijp- welering, Kudelstaart, en Langeraar, in do vol gende vergadering nog drie afgevaardigden aan het bestuur toegevoegd dienen te worden. Voor de eerstvolgende jaarvergadering werd aan de afgevaardigden opgedragen adbaesie le betui gen aan het ingezonden stuk vau Mr. van Haastert over de keuring van groenten voor ex port, Algemeen werd gevoeld, dat theoretisch de keuring wel goed zou kunnen werken, doch practisch onuitvoerbaar moet worden geacht, gezien het feit dat vele producten bedorven zou den zouden aankomen. Voorts werd besloten op de jaarvergadering ter sprake tc brengen dc keuring van zaaizaden. Na dc gebruikelijke rondvraag werd de vergadering door den Voorz. onder dank gesloten. VOORSCHOTEN. Voorschoten's Mannenkoor. Don derdagavond gaf Voorschoten's Mannen koor in Hotel Deurloo eene zanguitvoe ring onder leiding van den heer F. C. de Graaf te Leiden. Het muziekgezelschap T. A. V. E. N. U te Voorschoten verleen de welwillende medewerking. Het pro gramma vermeldde een elftal nummers; o. a.: Avondliedje, Woudeenzaamheid; In de Lente; Lied van den boer. enz. Het muziekgezelschap voerde een drietal nummers uit. De zaal was meer dan ge vuld, zoodat enkele personen zich met een staanplaats moesten getroosten. Het programma werd goed uitgevoerd zoodat zoowel het koor als het muziek gezelschap met applaus werd beloond. Zij verschaften allen een aangenamen avond. Wij twijfelen er niet aan of de vele aanwezigen hebben werkelijk geno ten van dezen muzikalen avond. VOORHOUT. Bouwvergunning. B. en W. hebben aan de firma G. van Steijn en Zonen ver gunning verleend tot het sloopen en het wederopbouwen van een bloeinbollen- schuur aan de Jacoba van Beierenweg. WOUBRUGGE. Per5lnalla. De hoer M. van Zaal, die dc ingezetonen alhier 30 jaren trouw de post bracht, zal nu 1 April a.s. zijn ambt noerleg- gen. Deze geachte dorpsgenoot zij een welver diend pensioen nog lang gegund. Dc ht»gr G. Versteegt, tijdelijk onderwijzor aan de bü^ondere school alhior, is Donderdag avond door het.^bestuur definitief benoemd. Geboren: Eliqaboth Geerlruida d. van P. N. Winters en M. A. van der Meer Cor nelia Gerardus z. van J. W. van Tol en J. v. d. Meer Theodorus z. van J. J. van Leijden en A. M. van der Meer. ZOETERMEER-ZEGWAART. Geen overleg. Door de R. K. Too- neelvereeniging, R. K. Mandolineclub, Harmonievereeniging en Gvmnastiekver- eeulging, worden in de week van 13 tot 18 Febrauri a s. uitvoeringen gegeven. Als een en ander onderling was geregeld dan had men den eenen tijd zeen over vloed en den anderen tijd niets. Finan cieel voordeel zullen de uitvoerende ver- eenigingen niet hebben daardoor. Uit de Rijnstreek. LEIDERDORP. GEMEENTERAAD. De burgemeester herdacht. Uitbrei ding electriciteiisnet. Belasting kwesties. .Donderdagavond vergaderde de raad der gemeente. Alle leden aanwezig. Voorzitter de hoer G. A. de Bruyne. De vergadering wordt raet gebod geopend, waarna de Voorzitter mededeelt, dat de heer G. v. d. Valk Bouman is overleden. Spr. zegt, dat de gemeente een smartelijk' verlies heeft geloden. Het is nog maar ruim een half jaar geloden, dat spr. een feeslvergadering presi deerde en nu een rouwvergadering. De Voorz, wijdt zeer vaardeerende woorden aan den overleden Burg uneester. Hij wijst op de uitnemende wijze, waarop de vergaderin gen werden geleid. En wanneer ds Burgemees ter eens hard was, dan schoot spr. in dc ge dachte deze woorden: „straf iö inijn hand maar liefelijk mijn gemoed". Niet wij alleen zullen onze voorzitter missen, maar ook de geheele gemeente haar Burgemeester. De Burgemees ter gaf zich geheel; hij was voor de gemeente een burgervader, zooals bij ook graag genoemd werd. 25 jaren is hij Burgemeester geweest en 37 jaar secretaris. En een maal in die jaren heeft hij de gewone raadsvergadering niet ge presideerd. Spr. besluit met te zeggen, dat de Burgemeester zeer gemist zal worden, maar God geeft geen rekenschap van zijne daden. De hoer Van Leeuwen dankt den Voorzitter voor deze woorden, wat wij in den Burgemees ter verliezen, kan volgens spr. nog niet beseft worden, ook nog niot door don Voorz., dio nu als waarnemend Burgemeester optreedt. Hij wenscht don Voorz. toe dat God hem zal steu nen in alle arbeid die staat te wachten. Staan de werden deze woorden aangehoord. Vervolgons worden do notulen der vorige vergadering voorgelezen enn goedgekeurd. Ton aanzien van de uitbreiding van het olectricitcitsnct in Achlhoven deelt de Voorz. mede, dat B. en W. besloten hebben bij de stedelijke fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden ten zeerste er op aan to dringen tot uitbreiding van hot electriciteitsnet in Acht- hoven over te gaan en te berichten, dat de ge meente zich onder nader overeen te komen voorwaarden garant wil stellen. Aan adressanten zal worden bericht, dat de gemeente op boven aangegevon wijze wil me dewerken cn niet van het destijds door haar ingenomen standpunt kan afwijken door gel den voor deze uitbreiding beschikbaar to stel len, aangezien dit gedeelte reeds van gas is voorzien, wat niet het geval was met den Zijldijk. Ter sprake komt nog even do door trekking van den kabel tot de grons van Kou dekerk. Wordt tor tafel gebracht en gelezen: Een missive van Ged. St. ten geleide van de goed gekeurde wijziging der begrooling. Een schrij ven van B. en "VV. van Loiden, betreffende het spannen van een kettink bij do Leiderdorp- sche brug. Een overzicht van de werkzaam heden van deu Keuringsdienst van Waren. Mededeelingen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leidon. Het Provinciaal We genplan, dat voor de leden ter inzage ligt. De Zijldijk en de weg naar Hoogmade zijn in dat plan opgenomen. De Voorz. deelt mode. dat B. en W. besloten hebben don weg ven Spanjaardsbrug tot het Kalkbrugje een anderen naam to geven en wel als een herinnering aan den overleden Bur gemeester „de Van der Valk Bonman-weg". Daarna wordt overgegaan tot het wijzigen van de begrooling van 1927 en wordt hot be trekkelijk besluit model D. vastgesteld. Vervolgens wordt op voorstel van B. en W besloten aan de Chr. H. B. S. te Leiden, op haar verzoek, een subsidie te verlceneu' van 103.54. OPEN BRIEF AAN ZIJNE EXC. DONNER, MIN. v. JUSTITIE. 4 Februari 1928. ExcellentieIk kan, ik zal, ik wil niet langer zwijgen, omdat mijn o verkropt gvt- mood boordevol is van iets, wat de nervus is der heele maatschappij, ik moet mij nu ten laatste voor U uitstorten, omdat mijn gemoed ik zeide het reeds, het is boor devol dreigt over te loopen, en ik kén niet^meer zwijgen. Gij zwijgt wel, Excel lentie,\en daarom heb ik respoct voor u. Gij zwijgt- te midden van Uw vermoeien- den arbeia\U door heel een volk op o« jeugdige schbuders gelegd. Gij staat daar iu hot hart des lands, als de onzichtbare verkeersagent, wiens gedachten in den verordeningen en wetten, uitschieten naar allen kant om§ heel het volk ook mi] te doen leven in orde en welvaart cn.... gij zwijgt. Gij zijt als Zeus, de opperste god van. den groolen Olymp, die zijn machtige, bliksemstralen van de hooge hoogte Uws minislerice'en zetels afzendt naar ons, ar me stervelingen, die. geraakt door Uwe bliksems Uw grootheid ervaren en macht, dio Gij aanwendt tob ons aller welzijn engij zwijgt. Een Wodan zijt gij, die wel donnert. (zegt de Duitscher), maar nimmer wordt gehoord, Gij zijt geen man van woorden Excellentie, maar van daden en daarom l>rijs ik U. Daarom ook durf ik mij in woorden (ik kan niet bestaan zonder woorden, zooals U, want do woorden, de letteren zijn mijn gereedschap, zooals papier en inkt) tot U wenden, minister van de daad, in het belang van het Nederlandsche volk. O, meen niet. Excellentie, dat ik deze inleiding noodig hebN ad captandam bene- volenliam tu&m, om Üw ministerieel ge moed te weeken als beschuit in een bord lieete melk, want Uw gemoed is niet hard, daarvoor zijt Gij nog te jong, al zijt Gij reeds van wijsheid oud en grijs. En hoe zou ik een man, wijs als Gij, met gevlij voor mijn zaak kunnen winnen, die de wijsheid, 't waerelds vanitas, als gewied onkruid te verachten weet. Ook i k veracht de ijdelheid en mag dus een zekere mate van wijsheid de mijne noemen. Ware ik ten eeneir.a'e daarvan gespeend, Excellentie, ik zoude U zelfs op deze wijze, over oen brug van woorden niet durven benaderen, omdat er dan geen ver binding tusschen Uw verstand en het mij ne, tusschen Uw gemoed en dat wat mij toebehoort, tusschen mijn hart en dat van U, tusschen ons beider zielen mogelijk zou zijn Nu verhoop ik hot tegendeel en zeg mij, Excellentie, is het niet moeilijk voor iede- ren vredelievcnden burger van ons kleino Holland, als hij zijn stormloop aanvangt op zijn toekomst? f Moet hij niet, ompantserd en gehin derd door een kuras van wetten en veror deningen graven door een berg vau, bre ken door een muur van, waden door een oceaan van examens Bij die knellende wetten en verordenin gen, waarom soms niet één Nederlander heeft gevraagd, zijn er ook, die ontspro ten, opgebloeid eq tot vollen wasdom zijn gekomen in Uw ministerieel en justitieel brein, Excellentie Laat ik mij tot mij zelf bepalen, opdat ik op de meest overtuigende wijze tot n spreke, ben ik niet eerst dan op de sa menleving losgelaten, dan na herhaalde malen, Excellentie geëxamineerd te zijn in de meest idiote jaartallen der ge schiedenis, in de wetten van Keppler en de stelsels van Tvcho Brahé en Coperni cus, in do banen der planeten, latende en uitstralende warmtecalorieën, in de re- geeringon van Dirk de eerste tot de Ze vende (of waren het er meec, in lijnpro- jectie, vlakke driehoeksmeting, stereome trie, ultraviolette stralen, stijlfiguren en taalvormen als apocope, en syncope, in lo- gariemnen, spectraal-analyse, het gevoels leven der Kaja-Kaja's ik werd steods knapper Excellentie want moest ik na hierin een tienduizendste procent van al mijn paraate of latente wijsheid tc hebben openbaard later nog niet vor heeren, van Staatswege ei: ngesteld bewijzen hoever ik geworteld stond in de abstracte wetenschappen der ouc'o Grie ken en Romeinen, in de tien categarieën van Aristoteles, in Huine's leer over de begrippen, ruimte en tijd, in de philosophi- sche systemen van Tichte, Schelling on Hcgel, in psychologie, cosmologie, physio- logie, hijlemorphisme, subjectivisme en in 't kort raet alle systemen van alle wijs- geeren door alle tijden Verre mogen van U blijven, Excellentie, de slapelooze nachten, de emolioneelfi tril lingen, die al die examens mij hebben ge kost. Voeg daarbij al die andere vakken en beroemen, Excelentie, allen examens- spuwende bergen, dio heele geslachten ten grave sleepten cn nog sloepen in den strijd, den koortsachtig heeten strijd voor de toekomst. Ben ik den in zulk een labyrinth van exa mens, waarin zelfs Uw wijsheid het is begrijpelijk geen uitweg weet, niet ge rechtigd Uwe aandacht tc vestigen op dat ééne examen, het eenige misschien, maar niettemin het voornaamste, dat nog steeds met verplichtend is gesteld Wederom het is begrijpelijk, dat een overzicht van dat alles onmogelijk is, want een statistiek hiervan zou een ar beid vergen tot het einde der dagen. Zou ik dan niet Uw aandacht mogen vestigen op het huisgezin, gebaseerd op het huwelijk, het fundament dor geheele maatschappelijke toekomst Gaat het hier dan niet om een belang van heel een volk, dat jong nog in liqfde zichzelven wil opofferen voor de toekomst van den Staat der Nederlanden? Moeten., dan al die jongemannen, die mot een juichkreet, een Indianen-gehuil, een vrcug- degil na een bovenmenscheïijke inspan ning door die exnmenvloed zijn heenge- zwommen, daarna stranden in 't gezicht van de haven, als zij, arme slachtoffers, in do handen vallen van vrouwen, die het schrikbeeld van—allecn-op-de-wereld-voor oogen hebbende, uit eigen lijfsbehoud die zelfde jongemannen binden met de knel lende banden der lisfde, zonder dat zij - dio vrouwen iets weten van de noodza kelijke wetten en verordeningen in het huisgezin, dat evengoed oen geordende maatschappij moet zijn als de Staat, dien Gij, met wijsheid helpt besturen? Moeten zij dan in de haven verzinken, als do meer dan oppervlakkige huishoud- kennis hunner vrouwen toch ook een vorm van Staathuishoudkunde hun toe komst ineen frommelt als een leege be ech uitzak 1 Neen, Excellentie, dat mag niet! Nog één examen erbij, Excellentie, hot verplichte trouwexamen en Holland's toe komst is gered Exccllontie, minister van Justitie, wijze zwijger, spreek nu! Meer dan ooit zal bij don dank van 't gansche nageslacht, U geworden de dank van Uw verknechten, thans gesjochten DANIËL WERELDVREDE. Het was een zeer idyllisch oord Vol bovenaardsche vrede. Geen wanklank werd daar. ooit gehoord En elke twist vermeden. Een leger kende men daar niet En dus ook geen soldaten En in de Tweede Kamer liet Men ieder rustig praten. Er was nooit moord of doodslag daar Of zware knokpartijen Men deed zijn best slechts om elkaar Als vrienden te verbliien Gevangenis was onbekend Er waren daar geen rechters. Want ieder leefde zeer content Dus waren er geen slechterds. Nooit hoefde daar de kleine man Voor grooter menschen bukken Ja, zelfs, daar stonden in de krant Nooit ingezonden stukken Want ruzie kende men daar niet Of burentwist of vechten En een politie was daar niet Om zoo iets te beslechten. Van inbraak, diefstal, roof cn moord Werd daar nooit iets vernomen. Belasting was daar ongehoord Noöit hoefde daar te komen Deurwaarder of executeur. Die alles kwamen halen. En het verkochten aan de deur Als irten niet kon betalen. Terwijl de landsregeerders nu Van groote geestdrift blaken Om in de- toekomst van hun land Zoo'n vrede-oord te maken Wordt achteloos en onbedacht Door hen in 't geld gegrepen Tot aanmaak van een heele macht Van groote oorlogsschepen. TROUBADOUR. Daarna komt in behandeling het voorstel Klaver-Vcrvark, inzake verhooging van het noodzakelijk levensonderhoud cn kinderaftrek voor de plaatselijke belasting. De voorstellers stellen voor den aftrek voor noodzakolijk le vensonderhoud voor heguwden cn kostwinnors van 650 to brengen op 750 en deu kinder aftrek tot 75 to verboogen, en de aftrek voor ongebuwden te bepalen op 500. Ten aanzien hiervan stellen B. en W. voor de zienswijze van Ged. St. te vragen, waartoe wordt besloten. Door dezelfde heeren wordt voorgesteld een verzoek tot den Minister van Financiën te richten oni deze gemeente voor de personeele belasting in een andere klasse to plaatsen. B. en W. stellon voor hierop nog niet in te gaan, alvorens is komen vast to staan, dat do ge meente ton opzichte van andere gemeenten, wat betreft het aantal onbelastbare perceolen, in een ongunstige positie verkeert. De Voorz. merkt nog op dat dc belasting in dit jaar ecu belangrijke vermindering ondergaat zoodat ten dcelc roods aan het bezwaar van de voorstel lers wordt tegemoet gekomen. De vergadering gaat daarna een oogenblik in gekeimo zitting Na heropening deelt de Voorz. mede. dat de Raad besloten hooft, be houdens goedkeuring door Ged. Staten, den Burgemeester, als eerbewijs, ton koste van de gemeente te doen begraven. Daar de Rondvraag niets opleverde wordt de vergadering gesloten. ALPHEN AAN OEN RIJN. üovestigd: van Hazerswoude: E. Blijle- ven, Pr. Hendrikstr. 64 van 's-Gravcnhagc: J. van der Wel, Verpleegster, Machineweg 1 van Rotterdam: H. Kool, tuinderskn. West. Kanaalwog 3 vau 's-Gravcnhagc: A. M. Ro denburg en gezin, Stationsweg 6 van Rotter dam: G. Boot, Pr. Hendrikstr. 17 van Bode- graven: J. Manten cn gziu, veehouderskn., Toc- ganschowog 3 van Bodegraven: J. Ba hert, Nieuwesloot 16 van Huiden: M. Burger, van Mnndcrsloostr. 43a van Bodegraven: W. Kaniport, Steokolerwog 218. Vertrokken: naar Boskoop: J. van Til burg Grootegast: A. L. Helmantel Zeven hoven: II. Sprong en gezin Amsterdam: C. van ót RtoiaK-a.d,a, aodrdwl aodrdwfw C. van 't Riot Montfoort: .T. J. de Groot Helmond: J. W. Schouten Ramstraat 10 J. F. Dinnewot, St. Joscplisgesticht Rotterdam: E. Burgemoijer, Vv'oslvarkenoord- seheweg 44 Leiden: Cj. Groenescheij, Dooza- straat 31 's-Gravoihago: D. C. Pluggo, Maas- straal 100 Schiedam: J. Verhogen, Raam 30b roir:o: J V/. A. Havinga, Boskoop: J. M. RiiMerbuurt Hetercn: T. dc Harlog

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7