UIT HET VATICAAN. SPORT. Buitenl. Weekoverzicht. NAKCY 111'$ ERFENIS. TWEEDE BLAD "DE LEIDSCHE COURANT" ZATERDAG 4 FEBRUARI 1928 Door Prof. FRANZ XAVERIUS ZIMMERMANN te Rome. geroepen is, niet zacht rood maar knal rood, doch in de practijk komt dat nooit zoo tot uiting. Tot 17 October van het vorig jaar was de liberaal-conservatieve partij aan 't bewind in Noorwegen Doch de ver kiezingsuitslag deed hun meerderheid verkeeren in een minderheid en zoo moest er een links kabinet worden ge vormd. Een poging van de boerenpartij om een kabinet te vormen, mislukte en toen zat er niets anders op, dan de vor ming van een ministerie op te dragen aan de vrij revolutionaire Noorsche ar beiderspartij. Zij beschikken over 59 ze tels van de 150, welke het Storting telt, zoodat te begrijpen is, dat zij sterk afhan kelijk zijn van de andere partijen. Op het oogenblik gaan zij samen met de boeren partij, terwijl de 31 democraten een wel willende neutraliteit hebben toegezegd. Het nieuwe regeeringsprogramma om vat het herstel van het verleden iaar af geschafte graanmonopolie en opheffing van de toen ingestelde premie op binnen- landsche graan, een herziening van de landwetten ten gunste van cle kleine boeren, een vermindering van de mili taire uitgaven, afschaffing van de be ruchte „tuchthuiswet". d.w.z. de wet die met gevangenis bedreigt dengene, die in geval van staking een werkwillige den arbeid belet, een sociale verzekerings weten een reeks maatregelen tot be scherming van het individu tegen de jus titie. „Men" zegt in Noorwegen, dat het wel eens goed voor de arbeiders is. als zij kennis maken met de moeilijkheden van een regeeringspartij, maar dat hun rijk wel niet lang zal duren. Maarschalk Haig t Maandag j.l. is overleden veldmaar schalk Douglas Hay, de opperbevelheb^ ber der Engelsche troepen tijdens den wereldoorlog. Douglas Haig stamde uit een oud adellijke militaire Schotsche familie, wier stamboom terug te vinden is tot in de 13de eeuw. In 1898 maakt hij onder Kitchener zijn eerste compagnie mee, in den Soedan. Hij onderscheidde zich door bijna waaghal- zigen moed, ontsnapte aan alle gevaren en verwierf zoodoende den bijnaam „lucky Haig". In den staf van French maakte hij den heelen Boerenoorlog mee. Zijn promotie, was snel. en in 1903 werd hii als in specteur der cavalerie naar Indië gezon den. Sedert dien bekleedde hij verschei den hooge militaire functies, zoowel in Engeland als in Indië. In Augustus 1914 stak hii als chef van het eerste legercorps naar Frankrijk over. Dit corps heeft het in de eerste oorlogsmaanden hard te verantwoorden gehad, zoowel aan de Marne als bij Yperen en herhaalde malen was het al leen aan Haig's bekwaamheid te danken, dat een débacle werd voorkomen. French waardeerde zijn onderbevel hebber hoogelijken na ziin aftreden in December 1915 sprak het vanzelf, dat hij door Haig werd opgevolgd. Toen de Duitsche druk op het Britsche front te groot werd was Haig een der eersten, die het opper-bevel in één hand wilden stellen. Haig was bereid zich on der Foch's opperbevel te plaatsen. Van dien tijd af keerde de krijgskans. De Britsche regeering erkende zijn verdiensten door hem tot den rang van Earl (graaf) te verheffen. VOETBAL. R. K. FEDERATIE. Overzicht. Het programma voor morgen is dezen keer al niet bijzonder groot. Aanvankelijk was voor de Overgangsklasse O. nog vast gesteld de wedstrijd Lisse—D.H.C., doch wegens kerkelijke redenen is deze wed strijd afgelast. Ér blijven nu slechts over Excelsior—Graaf Willem en G.D.A.Be verwijk. Mot eenig geluk heeft Lisse mor gen weder de leiding zonder zelf te spe len, want al3 G.D.A. wil kan zij Beverwijk eronder houden. Dan zou de één punt ach terstand van Lisse tot een voordeel van één punt zijn omgezet. Of het G.D.A. zal gelukken Voor de tweedo klasse H. heeft Leiden weer een thuiswedstrijd, nu tegen de Dui ven. Was de toestand de laatste weken van dien aard, dat er niet gespeeld kon worden, Zondag j.l. ging de aangekondig de wedstrijd tegen Graaf Willem niet door, omdat de Hagenaars uitstel hadden gevraagd. Hopen we thans, dat er zich morgen nu eens geen obstakels voordoen en de wed strijd gespeeld worde. Intusschen, de Lei- nenaars hebben in langen tijd niet ge speeld en dus zal het aanpakken wezen van begin tot einde. De Leidcnaars mo gen daarbij bedenken, dat zij de punten hard noodig hebben en we wezen er reeds eerder op, dat er gezorgd dient te. worden, dat de Sleutelstad haar eenige Federatie club behoudt. Verder zal Edoh wellicht de Leidcnaars een handje helpen door haar stadgenoote Graaf Willem te kloppen. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. Sehinnen: ArmadaKimbria. Heerlen: V.V.IL-O.V.C. Schaesberg: B.K.O.N.S.—Caesar. WeertWilhclminaValkenburg. Eerste klas B. Nijmegen: NoviomagumVcnlo. Helmond: KolpingGennep. Tilburg: B.K.T.V.V.—Hees. Overgang C. Schiedam: ExcelsiorGraaf Willem. Loosduinen: G.D.A.Beverwijk. Tweede klas H. LeidenLeidenDuiven. Den Haag: E.D.O.H.Gr. Willem 2. DIOC. HAARL. BOND. Overzicht. Een betrekkelijk klein aantal wedstrij den is voor morgen vastgesteld en de be langrijkste daarvan is wel den wedstrijd van S.J.C. tegen Graaf Floris in den Haag. De Noord wijkers, met het kam pioenschap voor oogen, hebben vorige week weer een veer gelaten tegen Teylin- gen. t' Is zaak voor de Jeroenclub om te zorgen, dat nu niet meer verloren wordt, anders gaat de voorsprong geheel teniet. Uit het feit, dat Zpndag weer eens verlo ren werd wordt weer eens opnieuw be wezen, dat de weg naar het kampioen schap niet over rozen gaat. Voor de derde klasse E. komen niet minder dan vijf elflallen uit Leiden en Omgeving in actie. We gelooven, dat het een goede dag voor de thuisclubs wordt, want zoowel D.O.S. en S.J.C. II als V.V.L. kunnen winnen resp. van Edoh II, S.N.A. en Leiden II. Het le en 2e elftal van A.V.V. zullen eveneens in actie zijn. Het le elftal ont vangt op haar terrein aan de Willibror- dusstr. Y.A.P. I. De eerste wedstrijd tegen dit elftal op Hoornpark werd, zooals V.A. P. zelf schreef, zeer fortuinlijk door V.A. P. gewonnen en wij gelooven dan ook wel, dat het le elftal, indien er goed wordt aangepakt, thans succes behalen kan. V.A. P. is echter een niet te onderschatten te genstander en daarom zal het zaak zijn voor de le elftallers goed samen te spe len en van begin tot einde vol te houden. Er dient' gewonnen te wordeu om op dc le plaats te blijven. Het 2e elftal trekt naar Delft om daar reeds te 12 uur D.H.L. 3 te bekampen. In- succes bereikt worden en kan cr zeker één dien het 2e elftal speelt zooals Zondag j.l. tegen Blauw Zwart 2, dan kan zeer zeker pimtje binnengehaald worden, doch dan moeten ook allen hun best doen. Wij re kenen er dus maar op, dat er een puntje meekomt naar den Dam. Vertrek per fiets te 10.45 uur van het Patronaat. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse C. R'dam: Geler I-S.D.C. I. De bruine koning uit het Morgenland heeft na zijn bezoek aan den H. Vader de eeuwige stad weer verlaten om ook het overige gedeelte van Europa te lee- ren kennen. Doch de diepe indruk, dien de edele figuur van den Hoogepricster van het Vaticaan op hem gemaakt heeft, zal wel door geen enkele andere overtrof fen worden. Het was voor den jongen koning een onbegrijpelijk iets, dat de Pausen reeds bijna 20Ö0 jaar bezitters waren van den Pauselijken troon en als Oosterling kon hij niet nalaten aan kar dinaal Gasparri te vragen: „Hoeveel zo nen de H. Vader had." Toen dc kardinaal- staatssecretaris antwoordde „geen en kele", stond de koning stom verbaasd en riep bedroefd uit: „Maar wie moet al dat moois dan hier erven: want de Paus is toch reeds oud?" Arme koning! Gij met Uw heidcnsche begrippen kunt natuurlijk niet begrijpen welke plannen God heeft, Die aan de eenige ware Kerk op de rots van Petrus beloofd heeft dab zij alle stor men der tijden zal trotseeren en dat de nietige menschheid tegen haar niets kan uitrichten, en dat do machten der duister nis haar nooit zullen overweldigen. Want de God van eeuwigheid blijft met haar tot aan het einde der tijden. Z. II. de Paus heeft bepaald dat de kardinaal-legaat naar het a.s. Eucharis tisch Congres te Sydney, Mgr. C'erelti, vergezeld zal worden door Mgr. Mella Ar- borio di Sant Elia, de dienstdoende ka merheer des Pausen en kanunnik van Sint Pieter: verder Mgr. Respigi, prefect der Pauselijke ceremoniën en Mgr. Grosso, Pauselijk ceremoniemeester, alsmede de secretaris van kardinaal Ceretti. Voor Nederland zal het feest van Sint 'Agnes te Rome dit jaar wel in bijzondere herinnering blijven. Immers op dien dag werd de plechtige herdenking gevierd van een der grootste Nederlanders die dit kleine land ooit gekend heeft. Tegen negen uur waren in de ruime kerk aan het Campo Sancto, die toegewijd is aan O. L. Vrouw van Zeven Smarten, de leden der Holalndsche kolonie samen gekomen om den sterfdag te herdenken van Dr. Schaepman. In de eerste banken hadden plaats ge nomen de Nederlandsche gézant bij de Italiaanpche regeering, Jhr. Van der Goes, Z.Exc. Jhr. Ch. Ruys dé Beerenbrouck, oud-minister president, thans voorzitter van de Tweede Kamer, met zijn echtge- noote en Dr. Fledderus, de consul der Ne derlanden. Even voor negen uur kwam Z. Eminentie Kardinaal van Rossum, ver gezeld van Dr. Drehmanus, zijn secreta ris. Aan de kerkdeur stond prelaat Mgr. David, rector van het Campo Sancto, en bood den kardinaal het wijwater aan. Voorafgegaan door de assistenten begaf zich de kardinaal naar het Hoogaltaar waar Z.Em. gekleed werd voor de H. Mis. Bij de stille Requiemmis werd de kardi naal geassisteerd- door den Hoogeerw. Pa ter B. Klumper, oud-Generaal der Min derbroeders, door de Eerw. Heeren 01- frink, Geerdink en Van Schaik, allen priesters van het Aartsdiocees Utrecht en De vorige week haden wij de eer aan onze lezers voor te stellen Aman Oellah Khan, koning van Afghanistan, een poten taat, die vóór zijn reis hier in West- Europa weinig bekend zal zijn geweest bij de niet-diplomatiek aangelegde me nigte, hoewel hij een vrij belangrijk heer- scher is. Thans vervullen wij den droeven plicht u bekend te maken met het over lijden van den heer Charles Bartoleoni, in leven koning van het eiland Tavo- lara, zich noemende Karei I. Hij over leed dezer dagen te Ventimiglia in de Italiaansch Riviera en zijn koninkrijk ligt aan de Oostkust van Sardinië, dus niet zoo heel ver hier vandaan. Wanneer u nooit van dat rijk gehoord hebt, behoeft dat geen aanleiding te zijn tot teleurstel FEUILLETON. Uit het Engelsch van JOSEPH HOCKING Vertaald door Carla Simons. 42) Goeden dag, Mr. Beel. Ik moet nu weg. Ik ben met een vriendin hier en ik kan niet lang wegblijven. Waarom heb je zoo 'n haastt? mop perderde de oude man. Kiik eerst eens rond nou je eenmaal hier bent. Ik heb een boel nieuwe dingen laten maken en alles is prachtig onderhouden. Als God wil, zullen we een goede oogst hebben dit jaar. Ga eens mee naar het veld en ver tel me of je ooit mooier kudde schapen in Cornwall hebt gezien. Vanmorgen niet. zei het meisje ge decideerd, ik moet nu heusch weg. En hoe lang ben je van plan hier te Blijven? Een maand. En ga je dan terug naar Yorkshire? Ja. Drie jaar zijn gauw voorij. als de optie verloopen is, is het afgeloopen, denk eraan! deerntje! Deze woorden klonken als een bedreiging en ze waren ook als zoodanig bedoeld. Maar Nancv scheen er geen aandacht aan te schenken. O, die tien duizend pond zal ik wel krijgen, zei ze uit de hoogte. Van je eigen geld? Natuurlijk van mijn eigen geld. Tien duizend pond van een ander is ttiet hetzelfde, zei hij nadenkend. Waar studenten te Rome. Alle electrische lich ten in do kerk waren ontstoken en van de zoldering hing een prachtige kroon, die een zacht licht verspreidde door de kerk ruimte. Onder indrukwekkende stilte had het Sacrificie der H. Mis zijn verloop. De drie Wees Gegroeten werden door de aan wezigen met den kardinaal meegebeden. Na de Mis vergaderden de Nederlan ders zich om het graf van Dr. Schaepman. Het graf was sober versierd. Aan den bovenrand van den monumentalen steen, gebeiteld door Pier Pander, hing een festoen van laurierbladen. Aan den voet van het monument was een lauwerkrans neergelegd met groote en breede oranje linten waarop de woorden „Hollanders le Rome aan Schaepman". öp last van Mevr. Douarière van Vollenhove van den Poll, te Driebergen, was het graf versierd met prachtige witte bloemen, terwijl op het graf zelf een kruis van witte bloemen was neergelegd. Alsdan hield Pater Dr. van Oppcnray de gedachtenisrede, waarin hij de groote verdienste van Dr. Schaep man huldigde, die als zijn testament ach terliet: „Wees rein en bemint de Kerk". Na deze indrukwekkende rede baden alle aanwezigen „de Profundis", waarna allen het kerkhof verlieten diep ontroerd, door de groote levensles hier gegeven: „ijdel- heid der ijdelheden, alles is ijdelheid." Z. H. de Paus ontving in plechtige audiëntie de Hongaarsche bedevaart, naar Rome gekomen ter gelegenheid van het Constistorie en de benoeming en bis schopswijding van Z.Em. Kard. Sorèdi. Nadat de Paus allen tot den handkus had toegelaten, kwam kardinaal Serèdi tot voor den Pauselijken Troon en bood een devoot adres van hulde aan den H. Vader aan in naam van de pelgrims. Onder deze bevond zich Aartshertog Al' ert, de ge zant van Hongarije bij den H. Stoel, de Aartsabt van Sint Martinus van Panno- nië, Mgr. Czizorik, directeur der kerkelij ke zaken te Budapest, en vele andere vooraanstaande Hongaren. De H. Vader antwoordde met een rede voering vol welwillendheid voor den nieu wen Kardinaal-Primaat van Hongarije en de Hongaren. Spoedig, tenminste betrekkelijk spoedig zal Rome een ondergrond sche of metro politans. hebben. De eerste lijn zal 11 kilometer lang zijn en zal van de Porta Pia gaan langs Piazza Venezia en Termi ni. Bij de Porta Pia zou de lijn zich ver doelen, een stuk naar Sant Agnese en de nieuwe buurt Salania, de andere naar de luchthaven van het Littaio en Monte Sn- cro. Deze eerste lijn zou 300 mililoen lire kosten en zou twee tunnels onder den Ti ber noodig maken. Een andere lijn, half boven, half onder- grondsch, zou aangelegd worden van Ro me naar de Romeinsche kasteelen. Van Rome, tot buiten de stad, de plaats ge noemd Cave, zou de lijn ondergrondsch zijn en daarna met de zelfde snelloopen- de wagens bovengrondsch tot Groltafena- t^ en Frascati. 't Einde van het onder- grondsche gedeelte zou het plein Termini zenn. De lijn zal 200 millioen lire kosten. ling over uw geographische en histori sche kennis. Toch was deze monarch geen krankzinnige, die als de bekende „meneer Dick" uit „David Copperfield" van Dkkens het hoofd van koning Karei I maar niet kwijt kon worden, doch was hij een eikend koning. Zijn dynastie da teert van het jaar 1843. Toen werd het eiland Tavclara alleen bewoond door de familie Bartoleoni en het hoofd van deze familie was Joseph Bartoleoni. Op een. goeden dag komt koning Al- bert van Sardinië het eiland bezoeken en zegt zoo uit de grap tot Joseph:.„Ik ben kon'i.g van Sardinië: n Pent t van Tavolara" Sapristi; dacht Joseph, waar om zou ik cok geen koning wezen en hij vroeg aan den koning van Sardinië het eigendom van het eiland en kreeg net ook. Sindsdien werd hij door zijn bloed verwanten als hun werkelliken koning beschouwd. om wist ze niet, maar die woorden her innerde haar. Gesteld dat ze met Ben Briggs zou trouwen en 'i'revanion Court als huwelijkscadeau kreeg, dan zou dat toch niet hetzelfde zijn als het terug te koopen van eigen verdien dceld en over de vreugde van het opnieuw bezitten zou een schaduw vallen. Het huis zou, moreel gesproken, niet van haar, maar van Ben hooren. Je herinnert je wat ik je twee jaar ge zegd heb nietwaar? ging de oude voort, ik zou het een beroerde geschiedenis vinden, maar als je erop gesteld ben, zou je je naam niet hoeven te veranderen en hij fluisterde de woorden als er kin deren zouden komen, zouden ze Treva- nion kunnen heeten. Denk daar aan, deerntje, denk daar aae! Nancy vloog weg zonder een woord te antwoorden. De twee mannen keken haar na terwijl ze de laan uitrende. Maar ze was niet ver gekomen, of ze merkte het getrippel van pooten achter zich en voelde iets kouds en nats op haar hand. Het was John, de hond, die haar was gevolgd. John. John. John! Hier! hoorde ze den ouden Beel roepen. Maar John bleef naast haar loopen. Jij wilt bij mij blij ven, nietwaar? zei het meisie. het dier streelend. John blafte van vreugde en keek het meisje met groote trouwe oogen aan. Laat hem maar roepen, lachte ze, blijf maar bij mij als je wilt, en ze ver volgden samen hun weg. Ben je van plan dat toe te staan? zei de oude man kwaa dtegen ziin zoon. Wat toestaan? Dat ze je hond inpalmt? Zijn zoon regeerde later als Paul I, vervreemde een stuk land, maar bleef heerschen over het Zuidelijk deel van het eiland, waar ook het .kasteel" met zijn familiewapen staat. Paul I werd door zijn zoon Karei I opgevolgd, die zich kenmerkte door verschillende vriende lijkheden, die hij den toeristen bewees. En nu hij dood is, zal zijn zoon als Ka- rel II het geslacht Bartoleoni voortzetten Zijn onderdanen zijn niet talrijk cir ca 100 herders en visschers maar dat behoedt hem waarschijnlijk van revolu ties kabinetscrisissen en dergelijke voor een koning onaangename dingen. Het bezette gebied. De dood van dezen herders- en visschers- koning heeft heel wat minder beroering gewekt dan de rede van den Duitschcn minister van buitenlandsche zaken dr. Stresemann in den Rijksdag. Deze rede was vooral belangrijk om hetgeen de mi nister zeide over de ontruiming van het Rijnland. „Wij eischen de ontruiming van het Rijnland", aldus dr. Stresemann onder algemeene toejuiching, „omdat een Duitsch-Fransche toenadering grondslag is van den Euroeeschen vrede en omdat voor die toenadering een voortduren der bezetting een onoverkomelijke belemme ring is". Het was voor Duitschland een groote teleurstelling, dat het verdrag van Lo carno niet gevolgd werd door de ontrui ming van 't bezette gebied. Had Duitsch land toen niet zijn woord gegeven, dat het de Westgrenzen zou waarborgen? Frankrijk behoefde dus niet beducht te zijn voor zijn veilg'neid. Stresemann stelde de Franschen dan ook voor het volgende dilemma: Of jullie achten de te Locarno gegeven waarrborgen vol doende en dan is er ook geen reden om het Rijnland bezet te houden, .f jullie achten die waarborgen niet voldoende, maar dan hechten jullie ook geen waar de aan het verdrag van Locarno en dan is het maar beter om heelemaal geen verdragen te sluiten. Want verdragen zijn er toch om zich eraan te houden. Stresemann noemde dan ook al dat ge roep aan Fransche zijde om meer veilig heid niets anders dan huichelarij. Dit dilemma, waarvoor Stresemann de Franschen plaatste heeft inderdaad een tekere kracht welk.- ook te Parus wordt gevoeld. Althans Pertinax moet in de „Echo de Paris" de klemming van dit argument erkennen. Briand, de Fransche minister van bui tenlandsche zaken, heeft Donderdag Stresemann geantwoord. Hij gaf toe, dat uit het verdrag van Locarno zekere consequenties voortvloeien, maar Stre semann heeft dan ook reeds heel wat ge daan gekregen. Natuurlijk willen de Duitschers graag het Rijnland onbezet zien, maar de Franschen handhaven de bezetting ook niet v,oor hun pleizier. De duur van de bezetting is in het verdrag van Versailles geregeld en wanneer dat veranderd moet worden, dan is dat een zaak van alle geallieerden tezamen. Dit laatste is natuurlijk naar. doch de heer Briand zal toch niet veronderstellen, dat bijv. Jaspar bezwaren zal maken tegen de vervroegde ontruiming van het be zette gebied als Frankrijk daartoe zou willen overgaan. Men draait hier precies in een kringetje. De Franschen achten zich niet veilig en zij beroepen zich op uitlatin gen zooals van den Duitsch-nationaa! van Freytogh-Loringhoven. die verklaar de, dat de Duitsch-nationalen niet ver antwoordelijk kunnen worden gesteld voor de politiek van Locarno. Briand zinspeelde er ook al op: „Vandaag kan je aan Stresemann een concessie doen, maar morgen is mischien een von Frey- tagh aan het bewind. En wat dan?" Maar zulke uitingen van een zekere vijandigheid zullen steeds gehoord wor den, zoolang de bezetting blijft duren, die den Duitschers een doorn in het vleesch is. Het Noorden bloost. In Noorwegen heeft de regeering een zacht rood kleurtje gekregen. Eigenlijk is de partij, welke haar tot de regeering Ze mag nemen wat ze wilt, ant woordde jonge Jack. Begriip je niet, va der, dat John niet eerder terugkomt dan als zij hem terugbrengt; en dan Beide mannen zwegen een poos. Toen begon de oude Jack opnieuw: misschien heb je toch gelijk jong. Ze is zoo trotsch als een prinses, maar een mooie fneid is ze en ik zou haar graag als schoondoch ter hebben. Ik zal haar krijgen, wat er ook ge beurt. Als ze terugkomt zal ik met haar spreken. Maar dan moet u er niet bij blijven. Waarom niet? Omdat u alles bederft. Vanmorgen ook al. Waarom? U praat op een verkeerden toon met haar. U kwetst haar door haar te laten merken dat ze geen geld heeft. Oude Jack zweeg een oogenblik; toen begon hij spottend te lachen. Luister, jongen, ik ben niet voor niks zeventig jaar geworden. De menschen zeiden dat je moeder de lastigste vrouw uit Cornwall was en toch heb ik haar klein gekregen. Ik ken de vrouwen en ik heb vanmorgen meer voor je gedaan dan jij wel denkt. Maar vader. Hou je mond en wees geen kind, zei de oude Jack en liet hem alleen staan. Gedurende de drie volgepde dagen kwam Nancy niet naar Trevanion Court. Ze gaf al haar tijd aan Miss Judson, ho pend op deze manier haar verdriet te vergeten. Maar vergeefs. Ze kon de be lofte aan haar vader niet vergeten en het heerlijke landschap om haar heen was als een stil verwijt. Op den vierden dag van haar verblijf begon ze er eindelijk met Mary Judson over. Het is twee mijlen hier vandaan, waarschuwde ze. Voel je je sterk ge noeg? Sterk genoeg? herhaalde de oudere vrouw. Ik voel me als heroren. Toen ik hier kwam voelde ik me zoo slap als een vaatdoek en nu voel ik me tot alles in staat. Je ziet er veel beter uit. Het is hier ook heerlijk! Ik heb je nooit willen gelooven. als je over de zee en het strand en de lucht hier sprak, maar nu voel ik zelf dat het waar is. Niet dat ik hier zou willen wonen, voegde ze erbij er bestaat voor mij geen andere stad dan Leeds, maar het is heerlijk voor een va- cantie. Je hebt me beloofd het oude huis te laten zien. daar verlang ik ook naar. Na het ontbijt begaven de vriendinnen zich op weg. John volgde ziin meesteres op de hielen. Meer dan eens had ze hem gezegd terug naar z.ijn baas te gaan, maar de hond was altijd weer bij haar terug gekomen. Die hond houdt van je. merkte Mary op. En ik van hem. Ik kreeg hem als kind al. Zal zijn eigenaar het niet vreemd vinden dat hij niet terugkomt? Nancy gaf geen antwoord. Ze had Mary Judson niets verteld van Jack's voorstel. Eindelijk bereikten ze den top van den heuvel en Trevanion Court lag voor hen. Is dat het? vroeg Mary opge wonden. Nancy knikte zwijgend. Het is buiten gewoon mooi, verklaarde de ander. Kom mee. Ik durf niet. antwoordde het meisje. Ik durf gewoonweg niet. Ik was er den eersten morgen nadat we aankwamen en mijn hart brak van verdriet. Dan ga ik alleen, zei Marv resoluut, en de daad bij het woord voegend, stapte ze op het huis af, terwijl Nancv met John bleef wachten. Nancv voelde zich dien morgen weemoediger dan ooit. Niet al leen dat ze wanhopig was. ze voelde zich ook teleurgesteld. Uit Leeds had ze John Trefrv van haar komst naar Cornwall geschreven en hem meegedeeld, dat ze bij Dorcas Uren ging wonen, maar John had haar niet geant woord. Gedurende de twee laatste jaren hadden ze voortdurendg ecorrespondeerd en daar John's brieven altijd hartelijk en vriendschappelijk waren, verbaasde het meisje zich erover, dat ze hem tot nu toe niet had zien opdagen. Hij had toch minstens een paar re gels kunnen schrijven, dacht ze. nu hij weet dat ik hier ben is het heelemaal niet aardig van hem om geen enkel teeken van leven te geven. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5