DANIESST1FFEN. VOORJAARSSEIZOcN 1828 S® Etfe ICliaSlsltS i Buitenl. Berichten. STEEDS HET NIEUWSTE ALTIJD HET S0EDKOOPSTE Weaving van den Krakr.tau sistk a.*ysrotr.cn. Een nieuw eiland ontdekt. Aneta seint uit Batavia: De werking van ijen Krakatau is sterk afgenomen. Een nieuw eiland is ontdekt ton Westen van het oude, dat bij laag water zichtbaar is. Door een olifant verpletterd. In de buurt van Takeugon klaagde de be volking er over, dat een eenzame mannetjes olifant, waarschijnlijk een uitgestootene, zich jn den omtrek ophield en buitengewoon woest Een officier en een drietal marechaussees trokken er op uit en na lang zoeken werd het spoor van den olifant gevonden. Toon hot dier zelf ontdekt was, zag mon met eon groot exem plaar van het mannelijk goslaoht te doon te hebben met één slagtand. Voorzichtig word het dier met een grooten boog omsingeld. Een van de militairen, de Ambonees Kolle- wai, waagde zich tot op enkele motors achter h het beest en zocht juist een goede, kwetsbare plek om zijn doodelijk sohot te lossen toen do olifant zich omkeerde, op den militair afvloog on voordat deze tijd had om te vluchten of te schieten, werd hij doör den kolossus verplet terd. *Zjjn kameraden snelden toe en vond"n elj slechts hot^opengescheurde, ontzielde lichaam an den solaèat; De man laat een vrouw met eonige kinde en achter, aldus de „Dcli Grt." De Krakatau. Aneta seint uit Batavia: De werking van dé Krakatau is sterk afge- Sieenen op een spoorbaan. Aneta seint uit Soêrabaja: Woensdagavond is op de lijn Bondowoso Kalisat een zeOr ernstig geval van sabotage ontdekt. Op de spoorbaan was over een lengte van 20 Meter een groote hoop steenen neerge worpen. Een extra goederentrein liep op deze steenen, maar ontspoorde niet wegens geringe vaart van den trein. Ongelukken zijn niet voor gekomen. Het heeft blijkbaar in de bedoeling ge legen, een ontsporing te veroorzaken van den den ochtendsneltrein Van Bondowoso naar Soê rabaja. ONGELUKKEN. FALL RIVER EEN VLAMMENZEE. ij GEWELDIGE BRAND IN MASSACHUSETTS. Vijf brandweerlieden gedood. Naar gisteren reeds in "t kort gemeld, werd do geheéle stad Fall River met ondergang bedreigd door een brand, die in r'e Poer.sset- fabrieken Donderdagavond om 11 uur uil brak. De malerieele schade wordt op 25 mil- lioen dollar geschat. Tot de verwoeste gebouwen behooren de twintig grootste der stad, w.o. de twee fabrie ken, het Pohican-hotel, (wee theaters, vier bankgobouwen en het gerechtsgebouw. Voor namelijk de handelswijk is geteisterd, waar op een terrein van 1 K.M.2 twintig huizenblokken zijn afgebrand. Het stadhuis, dat midden .tus- schen de brandende gebouwen stond, bleef ge spaard, daar het geheel uit graniet is opge trokken. De brandweer uit de omliggcndo plaatsen assisteerde bij de pogingen tot blus- ;sching, welke echter door een hevigen 6torm belemmerd werden. Fall River heeft een fabrieksbevolking van over de 100.000 zielen. J-Icn'lurdnn b.^wtDC-rs waren te middornncht gereed, hun woningen te ontruimen; toon scheen hot al, dat de brandweer het in de goheele fabrieks- en za kenwijk woedende vuur niet meester kon wor den. Gisterochtend evenwel werd van officieele zijde verklaard, dat men den brand meester was. Do brandweer had voor het blusschinge- work beele huizenblokken met dynamiet in de lucht laten vliegen. Tal van straten waren door de nationale garde voor elk verkeer, zelfs te voet, afgesloten. In hot geheel zijn vijf brandweerliedon bij het Musschingswork omgekomen. Zij kwamen terecht onder een instortenden muur, die nog vier spuitgasten en drie burgers wondde. Zeer vele menschen zijn door den rook bevangen. Tijdens het blusschingswerk liep ook plotse ling de temperatuur snel omlaag, zoodat het water In de pompen bevroor en vele brand weerlieden door de koude werden bevangen. In totaal zijn 260 spuitgasten gewond. Hevige storm in het Kanaal. Belgische visscher s- schepen loopen te Calais binnen. Uit Galais wordt gemeld, dat aldaar 35 Belgische visschersschepen, wegens den hevigen storm in het Kanaal, zijn binnon- geloopen. Sneeuwstorm te Odessa. Stads- en havenverkeer stopgezet. Als gevolg van een hevigen sneeuwstorm moest te Odessa het stads- en havenverkeer worden stopgezet. De geheele stad is door een dikke sneeuwlaag bedekt. Talrijke daken zijn vernield en telegraafpalen omvergeworpen. Het radiostation te Odessa ving van verschei dene schepen, die door den storm werden verrast, noodseinen op. Huizen te Rabat ingestort. Uit Rabat (Noord-Afrika) wordt gemeld: Een oude muur van acht meter hoogte en een meter dikte, waartegen acht huisjes gebouwd waren, is gisterochtend ingestort en heeft do bewoners onder do puinhoopen bedolven. Tot nu toe zijn reeds elf lijken van inlanders ge borgen. Twee Europoanen werden ernstig ge wond. Berichten, opgenomen in een gedeelte onzer vorige oplage. UIT DE OMGEVING. ONGEVAL TREIN LEIDEN—UTRECHT Bij Hozerswoude. Hedenmiddag is van een trein, welke te 12.27 uur van Leiden naar Utrecht is vertrokken, nabij het station Hazers- woude een stang van de locomotief de fect geraakt en achter een wissel gesla gen, waardoor ook deze onklaar raakte. Dientengevolge zijn de locomotief, de daarop volgende goederenwagen en twee goedernwagens achter den trein naast de rails komen te staan. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. Het ver keer ondervond belangrijke vertraging. BINNENLAND. DE BEKENDE TEYLER-ZAAK. Arrest van het Amsiordamsche Hof. De le Kamer van hot A'damsch Gerechtshof heeft heden arrest gewezen in de zaak van Sophie Metelorkamp c.s. contra de directeuren van de Teyler-stichting te aHarlem. Het Hof bekrachtigde, zij het hier en daar op andero gronden, het vonnis van de Haarlemsohe Rechtbank waarbij de vordering van do groep Metelerkamp tot het doen van rekening en verantwoording voor het gevoerde beheer niet ontvankelijk is verklaard, op grond van do omstandigheid dat de actie als verjaard is le beschouwen. Voor do groep Metelerkamp had mr. J. Vijn en voor do directeuren der Toylor- stichting jhr. mr. F. W. v. Styrura gepleit. Nederl. Gezant In Belglij. Bij K. B. is thans benoemd tot bui tengewoon Gezant en Gevolmachtigé Minister bij de Hoven van België en Luxemburg. Jhr. Mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, thans in gelijke hoe danigheid te Weenen. Tot Gezantscliapsabtachè zijn be noemd F. R. W. H. M. J. Graaf de Mar- chant d'Ansembourg, Jhr. Mr. W. E. van Panhuys en Mr. W. C. Graef van Redi- teren Limpurg. Vliegongeval. Hedenmorgen moest een leerling-vlie genier, korporaal der mariniers Artz, voor het behalen van het marine-vlieg brevet op het vleigveld de Koov o.a. een z.g. cito-landing uitvoeren, waardoor echter het door hem bestuurde vliegtuig F. V met een vleugel den grond raakte in dientengevolge capoteerde en beschadigd werd. De bestuurder bleef ongedeerd. Vermist. De heer Laverman. geboren te Huizen 28 Juni 1886, wagenbestuurder bij de Needrlandsche Spoorwegen, wonende Kloosterstraat 3 rood te Haarlem, wordt sinds 26 Januari j.l. vermist. Vermoed wordt dat hem een ongeluk is overko men. De commissaris van politie te Haar lern verzocht zijn opsporing. BUITENLAND. Enorme brand in Amerika. NEW-YORK, 3 Febr. (V. D.). Volgens een telegram uit Boston heeft in de za kenwijk van de stad Fallriver een enorme brand gewoed, waaraan verscheidene groote gebouwen ten offer zijn gevallen. Do brand brak uit in een fabriek en breided zicli snel uit. Aangewakkerd door den feilen wind, tastte het vuur spoedig de aangrenzende gebouwen aan. Hoov.el de verbindingen met Fallriver ernstig ge stoord zijn, zijn langs een omweg eenige bijzonderheden ontvangen. Volgens deze berichten is het grootste theater van de stad, het Bialto-theater, verwoest. Ook eenige hotels en dagbladbureaux zijn ge heel of gedeeltelijk verwoest. Het stad huis, dat midden tusschen de brandende gebouwen staat, is gespaard gebleven, daar het geheel uit graniet is opgetrok ken. De schade bedraagt vele millioenen dollars. Het Amerlkaansch-Fransch arbitrage-verdrag. Slechts een anti-oorlog verklaring. PARIJS, 3 Februari. (V. D.) Naar de ochtendbladen uit New York molden, heeft gisteren een bespreking plaats gehad tusschen den Amerikaanschen staatssecretaris Kellogg den Franschen ambassadeur Claudel en den plaatsvervangenden staatssecretaris Castel, waarbij overeenstemming vorkregen werd aan gaande de laatste nog hangende geschilpunten van het Amerikaansch-Fransch arbitragever drag. De ambtenaren van hot staatsdeparte- ment verklaren, dat de tóelichting van het verdrag slechts een principieelo verklaring in- UIT HET KATHOLIEKE LEVEN. De Missie in de Belgische Congo, Volgens een bericht in „La Croix" werd in liet jaar 1880 door dé Witte Pa ters de Missie in Belgisch Congo'gesticht In 1S88 werd het eerst Apostolische vica riaat door Paus Leo XIII opgericht. Op het oogenblik telt de missie in Belgisch Congo 9 Vicariaten cn 11 Apostolische Prefecturen. 574 Priesters 2Ün er belast met .de zielzorg. Zij worden daarbij ge holpen door 284 Broeders en 412 zusters die in het onderwijs werkzaam ziin. Ver der zijn er in de missie 8707 katechisten en 2100 scholen waarin 270.000 kinderen onderwijs genieten. De Katholieke bevolking bestaat uit 482.684 nieuw-bekeerden en 343.743 Ca techumenen. Belgisch Congo heeft een oppervlakte van 910.000 vierkante Mijlen en een totale bevolking van 10 millioen. De Missie der Paters Carmelieten. Volgens de jongste opgaven bezitïcn dc Carmelieten 14 Missiegebieden, ver deeld over Indië, Syrië. Palestina, Me sopotamia. Cuba. en Noord- en Zuid- Amcrika. Er zijn 515 missiestaties waar 903 priesters (de inheemsche clerus me- degerekend) de zielzorg uitoefenen, waarbij zij worden terzijde gestaan door 1126 zusters: van hen zijn er alleen 310 uit Syrië. De Carmelieten hebben tal rijke opvoedingsgestichten. Op 6 verschil lende groote Seminaries worden op 't oogenblik 282 inlanders voorbereid op het H. Priesterschap. Zii hebben 4.52 scholen met 56.160 kinderen en 42 woes- huizen en inrichtingen voor ziekenver pleging. waar 1926 kinderen en hulpbe hoevenden zorgzaam verpleegd worden. Het Katholicisme in Australië. Volgens de nieuwste statistieken zijn er in Australië 1.155.469 katholieken en in Nieuw-Zéeland 164.577. aldus samen 1.320.046. In Australië 'zijn 7 aurtsbisschopeu, 17 Bisschoppen, 11 Apostolische Vicari en 1779 priesters, terwijl in de verschil lende scholen 9604 zusters en 913 broe ders werkzaam zijn. houd betreffende het niet naar de wapenen grijpon. Deze verklaring 6chijnt echter niet hel zwaartepunt van het verdrag to eij». waaruit onmiddellijk volgt, dat aan dé verdragsluiten de partijen geen bepaalde verplichting wordt opgelegd, gelijk het geval zou zijn met liet door Kellogg gewilde meervoudige anti-oorlogs verdrag. -afzSeelïng, heeft meer dan voorheen Het stqeds stijgend succes onzer ons doen besluiten Onze coifectjÉ uit te breiden. Door onze nieuwe combinatie mep mqfer dan dertig eers, Stoffen specfaalxalten in h^t/and, koopen wij veel goed- kooper in dan wie 'ook, en drukt zich zulks ten duidelijkste uit in onze prijzen. Verlangt U iets moois, iets aparts, in het goedkoope, midden of betere genre, dat u K3E.T te veei geld kast. bij ons zult U hierin voSkomen slagen. uost ZIET ONZE ETALAGES Haarlemmerstraat qpoeaicht um hoek Doakersteeg 2-4-6

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 11