Gemengde Berichten. Mederlandsch Oost-Stidi na wordt de vergadering met den Chr. groet gesloten. E ierenstruif. Woensdagavond be sweek in het lokaal der eierenveiling een der stellingen, waardoor een paar hon derd eieren braken en nog meer honder den min of meer gekneusd werden. Een leelijke schadepost voor de vereeniging. Bouwvergunning. Door B. en W. van Bo degraven is aan J. de Bruijn te Zwammordam vergunning verleend tot verbouw van eon win kelhuis voör jrekening van Q. Hoogeveen, te Bodegraven. Idem aan J. Versloot te Rietveld tot het bouwen van een boorenwoning voor re kening van N. de Bruijn te Apeldoorn. Dienstplicht. Voor don dienstplicht lich ting 1929 werden in deze gemeente 72 perso nen ingosohrovon. G o b o t e n: Arie z. van P. Pouw on A. Dros Jan Leondert z. van J. van Kampen en J. de Vlieg Jacoba Piteomella d. van S. P. Visser en J. do Ruijtor Levenloos ge boren z. van S. P. Visser en J. de Ruijter. G e v e s t i g d:A. W. van Veldhuizen van Megen J. Verwoij van Nieuwkoop R Burggraaf on gezin van Zegveld C. F. Pee tor en gezin van Renkum W. Blaauw eü gezin van Sappemoer. Vertrokken: A. Werkhoven naar Haar- zuilen W. Rhmpert naar Alphen aan den Rijn J. Balvért naar Alphen aan den Rijn W. Bloos naar Zalt-Bommel C. M. Noordhoek naar Moordrecht A. N. J. van der Boon naar Gouda. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. —De raad dezer gemeente ver gadert Dinsdag. 7 Febr., des voorm. te 10 uur. Onderwerpen tor behandeling: Gemeenschap pelijk regeling met Koudekerk inzake de Koude- korkscho brug. Subsidieaanvrage van do Chr. H. B. S. te Leiden. Benoeming van een lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim aan den Rijndijk (aanbeveling C. A. van Dam on J. D. de Kort). Pastoor v. Veen. Met leedwezen is hier vernomen dat onze ZcerEerw. Pastoor Joh. v. Veen bonoemd is tot paètoor te Wcesp. Voor al omdat pastoor v. Veen nog zoo'n korten tijd hier werkzaam was, kwam dit bericht zoo on verwacht mogelijk. Allen, rijk en arm, groot en klein, betreuren hot heengaan van den goeden Pastoor, die hier aller hoogachting en sympa thie genoot. De parochie zal Pastoor v. Veen vergezellen naar Weesp met haar beste wen- sohon en hartelijke gebeden. Uitvoering. De R. K. Vereeniging „Ontwik keling en Vreugd" gaf deze weck wederom een tweetal uitstekend geslaagde uitvoeringen. Op gevoerd werd het blijspel: „Het kostbare leven in vier bedrijven. De tooneelisten waren hun rollen meester en leverde als gewoonlijk uitste kend werk. Jammer, dat de eerste avond de be langstelling van de zijde der parochianen niet wat grooter was. Geboren: Arie, z. van A. Langhout R. van Betnmel. Anna Maria, d. van J. den Hertog en A. M. v. Veen. Ondertrouwd: J. Huisman 31 j. en A. J. Bruggeman 27 j. WOERDEN. Patronaatstooneel. Door het R. K. Patronaat „St. Antonius" werden deze week een tweetal uitvoeringen gegeven, Maandag voor de leden en Woensdag voor donateurs en verdere belangstellin- den. Was de opvoering verleden jaar van de „Wraak der Kabouters" een suc ces, het vervoig op dit blijspel „De weer wraak der Kabouters" hetwelk thans gegeven werd was het niet minder. L)e hoofdrollen werden, evenals de vorige maal, vervuld door P. de Groot en Com. Pfaff, resp. vertegenwoordigende Jan de Flikker en zijn knechtje Koosje Stik ker. De korte inhoud van dit blijspel is als volgt. Jan de Flikker, wien het door toedoen der kabouters bijzonder voor den wind ging, omdat door hem beloofd was geen druppel sterken drank meer aan te raken, werd door den herbergier Franken met zijn kornuiten na lang aan dringen van dit goede voornemen weer afgebracht. Met gevolg hiervan was. dat Jan de Flikker niet alleen van de hulD der ka bouters verstoken bleef, doch zich bo vendien den toorn van den honing der kabouters op den hals haalde. Het tweede bedrijf laat zien hoe de kabouters het aanlegden, om den kleer maker met zijn verleiders in hun macht te krijgen. Het derde bedrijf geeft hun veroordeeling in de troonzaal te aan schouwen, terwijl Koosje Strikker, die standvastig gebleven was en den sterken drank had laten staan, werd beloond. De gevangenneming van het 4-tal in het 2de bedrenf, hetgeen met donder en bliksem ging vergezeld, was wel een der mooiste tooneelen. Tnsschen de bedrijven door werden als aanvulling door den lieer J. van Eijk ©p verdienstelijke wijze eenige voor drachten ten beste gegeven, terwijl het geheel door het fluitistenkoros St. Cae- cilia met muziek werd opgeluisterd. Een daverend applaus ontvingen de jeugdige spelers voor hun werkelijk mooie prestatie. De belangstelling voor beide uitvoe ringen was zeer groot. Vloeken op straat. De politie zag zich weer genoodzaakt proces-verbaal op te maken wegns het vloeken op den openbaren weg, waaraan zich G. E. al hier schuldig maakte. Dienstplicht. Het totaal aantal inge schrevenen voor den dienstplicht lichting 1929 bedraag in deze gemeente 78. Geboren: Wijnanda Elizabeth, d. van V. Pfaff en W. B. Makkink Johan na Theodora, d. van A. Tourné en G. Al. v. d. Horst Anna Wilhelmina. d. van H. J. Memelink en J. van Hummel Jan. z. van R. de Jager en P. de Vor Cornelis Maria, d. van P. Bogaard en A. M. H. Moons. Ondertrouwd: Laurentius Adrianus Diepenbroek en Jacoba van der Laan. Y Overleden: Pietertie de Jong, echtgenoote van G. Oudshoorn 60 jaar Pietje Alida de With oud 37 laar Pie- ternella Schoonderwoerd echtgenoote van H. J. van Zijl oud jaar (wonende te Alphen aan den Rijn). EEN BRIEF VOOR DE KINDEREN VAN ALLE ABONNE'S. door Oom Wim. Lieve Neefjes en Nichtjes, Aan het slot van mijn vorigen brief zei ik, toen ik het over „De bescherming der vogels" had, dat wij, menschen, van de vogels eenigermate afhankelijk zijn en dat dit vooral het geval was, met betrekking tot de insecten-etende vogels. Immers, de vogels helpen krachtig mee, om insecten- en andere plagen te voorko men, om het behoud van 't evenwicht in de natuur te bevorderen. Hoeveel duizenden, wat zeg ik millioenen insecten worden door de vogels niet per dag weggevangen en onschadelijk gemaakt? Wat zou van on ze boomen en struiken en planten overblij ven, wanneer de insecten vrij ppel had den wanneer zij vrij bladeren kondon af knagen en vernielen en geen vogels waren, die ze wegvingen en zoodoende niet te be rekenen voordeelen den mensck bezorg den? Zonder bladeren, geen bloemen; zon der bloemen geen vruchten; zondor blade ren zouden alle boomen en struiken en planten wegkwijnen en onverbiddelijk ge doemd worden tot langzaam en wreed af sterven. Past het dan niet aan den mensck dankbaar te zijn en wederkeerig het har de lot van de vogels in den kouden winter te verzachten en ze trachten te redden van een wissen dood? Het is daarom dan ook, dat wij een be roep doen op alle Neefjes en Nichtjes en vooral op de moederB, om te trachten de vogelsterfte tot e^n minimum te beperken. Indien overal bij vorst en sneeuwjacht voor yoedsel en voor drinkwater gezorgd wordt, zullen duizenden gevederde zangers gespaard worden en over enkele weken zullen zij weer in staat zijn, zich zelf te redden en kunnen zij zich weer wijden aan de rol, die voor hen in de natuur iB be paald. En daarenboven zullen zij zonneschijn brengen in het leven van velen, door hun gezang; door hun kleuren, door heel hun leven. Zouden wij gaarne het slaan van den ichtegaal missen willen? Zouden wij iifct gefluit van de vink niet op prijs stolloh en het gekwetter en gesjilp en getjilp van onze huismusch dan? Neen, de vogels ver- mooien ons leven; zij zijn niet tevergeefs geschapen en de goede God zij eeuwig ge loofd en geprezen, al was het maar alleen, dat Hij de vogels voor ons schiep en door deze ons leven mooier maakte en onzen arbeid zegenden. Hoe kunnen we dan helpen? Brood, vooral bruin brood, wordt door de meeste vogels met graagte gegeten, zoo wel door de kleine meezen en roodborst jes, als door de grootere waterhoenen en meeuwen. Maar er is meer, da/ó zij lusten. Onze gevederde vriendjes kijken niet nauwen zijn alB de honger nijpt niet kieskeurig. Het gaat die diertjes precies als de hongerige menschen. Men zegt niet voor niets: „honger is de beste saus op droge aardappels' of „honger maakt rau we boonen smakelijk"Al wat eetbaar is, vinden ze voor lief. Spek of spekzwosrd, kaaskorst, tafelafval, alles is welkom Apennootjes, hennepzaad, een doorgesla gen kokosnoot, kijk, dat iB in dien tijd een lekkernij voor de hongerige kleinen; een pakje voer voor zaadetonde vogels, anders gewoonlijk voor kooivogels be stemd, kan nu wonderen doen. Als het kan, moeten we niet alleen zor gen voor „eten", ook aan „water" hebben de vogels behoefte. We zetten water in een ondiep bakje en dan het liefst een beetje lauw water. Tevens zorgen we, dat de voerplaats en de drinkplaats zoo gele gen zijn, dat de vogels niet door de katten kunnen besprongen worden. Want weet wel, de honger ia een scherp zwaard. Door den honger wagen de vogels zich verder, dan ze in gewone omstandigheden zullen doen; ze verliezen de gewone voorzichtig heid uit het oog enworden daardoor zoo vaak een prooi der katten en.... val len zoo licht in handen van den bengel, die zijn netten of vallen heeft uitgezet en de gastvrijheid misbruikt om ze te vangen en.... te dooden. Laten wij dat nooit doen De volgende week vertel ik verder en wel in verband met. een klein geschriftje over „eenvoudige wintervoeding" door J. Drijver. Tot slot voor vandaag de volgendo week beschikken we, naar ik hoop, over meer ruimte, en beginnen wo met een doel van ons „Kerstnummer" wil ik het woord geven aan Tante Oor en wel liet mooie versje genaamd „Weest stil en luistert!", gevolgd door „Mijn droom" van BroitBilleur. WEEST STIL EN LUISTERT. Nieuwjaar! Wat wonder waarom ontroert ge mijn ziel? Nu het eerste nieuw leven dees' dag, u ontviel. Waarom peinst ge op zoo'n dag den eersten van 't jaar Waarom "t oog anders lachend, thans beneveld nietwaar? I Waarom, ja waarom? Och, vraag toch niet meer De ziel geeft geen antwoord, maar zacht trilt ze weer, j Trilt stille van weemoed, van vreugde on dank, I En God, haar Schepper, verstaat dien zielezanck. De ziel zoekt vandaag contant met haar God. Zij weet het, zij voelt het, in Zijn hand is haar lót. Innig dankt ze voor alles, wat tot heden Hij gaf» En smeekt over 'fc Nieuwjaar Zijn zegen pit af. Zij rouwt om de zonde, het kwaad wat ze deed, En zacht antwoordt haar Schepper, dat Hij daardoor leed. En daarom ontrolt.'aan de oogen een traan En liefdevol ziet nu heur Jezus haar aan. Zij biedt Hem haar deugden, door strijd gestaald, Uit dankbaarheid aan, waar niets bij haalt. Zij bidt, „och bestendig die deugden in mij, En sta me in 't uur van bekoring toch bij Dus vraagt niet de ziele, wat haar heden gebeurt I Neen vraag niet het oog, waarom het nu trefrt Vraagt niet, of met vreugde vermengd is de traan. Weest stille en luistert, misschien zult ge 't verstaan I Tante Cor. Mijn droom, (voor de Grooten). Lijk engelkens mij opnamen en ik meezweefde door de ontzaglijke groote luchtruimte, zoo'n gevoel hacl ik op con ze keren avond, toen ik als lid der Maria» Congregatie werd opgenomen, en een ge voel had een kind van Maria te zijn in let terlijken en figuurlijken zin. O, dan zou je het wel willen uitjubelen, en blijde zoudt ge wel direct naar onzo Lieve Moeder wil len gaan, om haar te bedanken voor de genade, dat ge Haar kind moogt wezen. Donker is alles om mij heenGeen ge ruchtje verstoort die zalige stilte, als op eens lijk dons zoo zacht een witte wolk verschijnt voor mijn oogen, waaruit een hemelsche muziek klinkt. Dra is die wolk weg of voor mijn oogen verschijnt een groote poort. Als door een onzichtbare macht gedreven, klop ik aan en bij'.ia on middellijk wordt de deur geopend en daar staat de eerbiedwaardige St. Petrus. Goe dig keek hij mij aan en sprak: „Kom eens nader mijn kind, ge behoeft niet te vree- zen, want direct toen ge binnen kwaamt, zag ik u reeds bekleed met het teeken der Maria-Congregatie." En hij sloeg het gul den boek open en zocht mijn naam op; spoedig had hen dien gevonden, en hij ver volgde: „buiten de kleine fouten zijt ge van die Congregatie een goed lid geweest, dus dit is reeds de sleutel die den toegang verschaft tot den hemel".... Dankbaar blikte ik naar den goeden St. Petrus, die twee engelen wenkten en mij glimlachend meenamen naar een groote blauwe zaal waar alles men toeschitterde in verblin- derd licht. De grootste engel sprak tot mij dat dit de zaal was der kinderen van Ma ria, dat daar alle Congreganisten kwa men om aangekleed tq worden om bij onze Goddelijke Moeder to komen. Owat was alles schoon en mooi, ik kon niet spieken want ik was vervuld van een vreugde die zich niet kon uiten. Ik werd getooid met een sierlijk licht blauw kleed. Toen namen ze mij op en wij 7.v«eefden weer door ver schillende zalen, de een al schitterender dan den andere. Ik kon het niet anders zeggen, dan dat ze hoe langer hoe mooier weruen. Totdat we bij de Troonzaal kwa men. Plotseling stortte ik verblind neer door een onbeschrijfelijk hemelsch licht, zoo mooi en zoo heerlijk, dat ik niet durfde op te kijken en toen één van de Engelen mij aanstiet en ik opkeek zag ik aan 't einde van de Hemelzaal drie Tronen, ge dragen door Seraphijnen. Op den middol- sten troon zat onze Goddelijke Heer en Meester; aan Zijn rechterhand was Zijue Moeder gezeten en aan de linkerhand zat St Jozef. Boven Zijn hoofd was een sclut- terende troonhemel van zuiver goud en in Zijn handen had Hij de wereldbol en de sceptervoor Hem waren twee engelen van den hoogsten rang, neergeknield in voortdurende aanbidding, terwijl zij hun aangezicht, met do vleugels bedekten. O, hoe verrukkelijk moet het zijn altijd Hem te mogen aanbidden en Onze Moeder te mogen aanroepenAan den eenen kant van den troon stonden pausenaan don anderen kant stonden de Heiligen en Mar telaren en daaromheen duizenden, ja mil lioenen engelen geschaard. Daar hoorde ik een verrukkelijke zachte en Bchoone stem mijn naam noemen, ik keek op en be merkte ik dat het mijn Lieve Moeder was. „O, mijn kind", sprak zij: „wat ben ik blij dat gij in mijn Congregatie zijt, want hoe- velen zijn toch door lmar gered, maar hoort eens, m'n zoon, als ge weer op uw plaats van bestemming zijt, bedenk dan, dat ge door in de Congregatie te zijn spoediger in den Hemel zult komen, dan zonder dat, want daar wordt u geleerd om op u zeiven te passen; ik ben trots op die Congregatie, de kern moet en behoort zij te wezen van de heole Christenheid. Wees dan braaf jongske en bidt den Heer dat de zegen des Allorhoogsten op de Maria- Congregatie moge nederdalen en ik zal haar zooveel mogelijk beschermen. Ga dan, mijn kind, de Heer zij met u!" O! die droom, ik zal hem nooit verge ten als 't werkelijk zoo is, als ik droom de, dan zullen alle aardsche schatten niet le vergelijken zijn met dien blauwe zaal Schitterend was hij, verrukkelijk mooi, prachtigO, het is niet. om uit te spreken zoo heerlijk als het daar was! Mariano Moeder, stort uw zegen uit over de Maria- Congregatie. En wij, wij zullen u altijd danken, prijzen en loven! Een Congreganist der M.-C. INOE7QNDEN MEDEOEEL1NG IN DIESSÖT3WINKELS EN BIESIQT3 LUNCHROOMS STEEDS VOORRADIG WARtTE KAlF5CR09UEfra IS et". PERSTUK ONGELUKKEN. Verkeersongelukken. Oude man doodgereden. Gistermiddag te ongeveer vier uur liep de 72-jarige vee-expediteur A. Israel, wo nende op het Schoolholm te Groningen, over de klapbrug aan het Buitendamster- diep. Op de brug werd hii ingehaald door een vrachtauto. Juist toen da auto hem wilde passeeren maakte de oude man een zwenking naar links, met het noodlottig gevolg, dat een der spatborden den grijs aard raakte. Hij werd zoodanig gewond, dat hij spoedig overleed. Door een au to overreden. Gisteravond om-zeven uur is het 8-jarig meisje J. S. uit dö Zoomstraat te Botter dam op dén Bergweg, toen het al spelen de de straat overstak aangereden door een auto die bestuurd werd door den 3S- jarigen chauffeur L. E. W. B. te Hillegers- berg. Het kind werd tegen den grond ge worpen en kreeg ernstige hoofdverwon dingen. In weerwil van het advies van den G.G.D. waarvan reeds een auto on derweg was, is het kind door eenige om standers overgebracht naar het zieken huis aan den Bergweg. Het is daar met een liersenschuding tor verpleging opge nomen, en kort daarna overleden. Autobus van een dijk gestort. Een autobus van de onderneming Go- rinchem—Tiel is gisterochtend te Dalenl van den zeer hoog'en Waaldijk gestort. Van de twaalf inzittenden werden de heer M. v. d. Vliet uit Vuren, zijn zuster en een jongen uit Hellouw zeer ernstig gewond, terwijl de overige passagiers min of meer ernstige snijwonden opliepen. De bus werd geheel in elkaar gedrukts Het ongeval wordt toegeschreven aan de vele regens, waardoor de kant van den dijk zacht was, de bus wegzakte en over den kop van den dijk sloeg. Door een tram aangereden Toen de 62-jarige J. zich met paard en wagen op den Velperweg nabij Arnhem in de richting van die plaats begaf, werd hij door een achterop komende sneltram gegrepen. De bestuurder, die uit alle macht remde, kon niet verhinderen, dat do voerman eenige meters werd meegesleurd en onder den baanschuiver hoen voor de wielen kwam te liggen. Nadat de tram was opgevijzeld, werd D. door het tram personeel naar een in de nabijheid wonen den geneesheer gebracht, die een noodver band legde, waarna de man per auto-bran card naar het gemeentelijk ziekenhuis ge transporteerd werd. De toestand van D., die een ernstige hoofdwonde bekwam, is naar omstandigheden bevredigend. De wagen is totaal versplinterd, terwijl het paard, dat op hol was geslagen geen letsel bekwam. Het tramverkeer ondervónd aan zienlijke vertraging. De politie heeft een onderzoek naar de oorzaak van het onge val ingesteld. Vrachtautotegeneenboom gereden. Op den straatweg bij Cölmschate reed Donderdag dóór het breken van de stuur stang een vrachtauto van den heer B. uit Deventer den berm van oen weg op en te gen een boom. Mej. B., die toevallig op den berm liep, kon niet spoedig genoog wegkomen en werd door den auto aange reden. In bewüsteloozen toestand werd zij naar haar woning vervoerd. De auto was zwaar beschadigd. Auto tegen een huis gered e n. Op de Oostvest te Haarlem, nabij de een auto, doordat een defect ontstond ar.n de stuurinrichting, tegen een huis gere den. Het was een vrachtauto uit Monni kendam, deze werd dusdanig beschadigd, dat zij moest worden weggesleept. Het huis werd slechts licht beschadigd. In de kerk doodgebleven. Te Waalwijk is tijdens een godsdienst oefening de 80-jarige v. A. plotseling dood gebleven. Verdronken. Te Almelo is de 60-jarige landbouwer Eshuis bij ongeluk in de Loolee gevallen en jammerlijk verdronken. Te Boxtel is uit de Dommel opge haald het lijk van de L. sigarenmaker al daar. Omtrent de oorzaak van het te wa ter raken is niets bekend. Aan de gevolgen overleden. Voor eenige dagen word de arbeider L. op de leerlooierij van den heer K. te Don gen, waar hen werkzaam was, door een haarmachine gegrepen en deerlijk gewond. Het slachtoffer werd in bedenkelijken toe stand naar een ziekenhuis te Breda over gebracht. Gisteren is de man aan de bekomen verwondingen overleden. Kindje door stoom verbrand. Het 3 maanden oud kindje van J. K. te Maastricht moest behandeld worden met stoom. Bij deze behandeling werd het te kort bij don ketel gehouden met het ge volg, dat de kleine zeer ernstig verbrand werd aan het hoofd, hals en schouders. De geneesk. dienst achtte onmiddellijke over brenging naar het hospitaal noodzakelijk. Men vreest voor het leven van de kleine. Sleepschip gezonken. Gistermiddag is het sleepschip „Trio I" van de „Sleep- en Ballet-Maatschappij'' van v. Haaf ten uit den Haag, te dam in de Schiemond gezonken. Het se! dat gesleept werd door de sleepboot sendam" van dezelfde maatsohap kwam den Schiemond binnenvaren, de sleeptros brak. Het schip kwam d» door in botsing met een ducdalf en kn midscheeps eon groot gat onder de wat lijn. Het zonk vrijwel direct, hoewel schipper en zijn beide zoons nog getra hebben het door pompen boven water houden. Zij zelf wisten zich bijtijds te den. Na de stormramp. De wederoubouw van Borculo geëindigd. De gemeenteraad van Borculo belli in openbare vergadering een verguld veren medaille met oorkonde toe te ki nen aan: den architect van de Rijks numentenzorg, H. Omnes, die den h bouw van de Néd. Hervormde Kerk he uitgevoerd en aan ds. mr. C. J. Bart te Amersfoort, secretaris van het Herst comité. Ook aan den heer Hoving, die hoofd van het kadaster der gemeente B culo heeft hermeten, werd een dergel, onderscheiding toegekend. De Raad besloot tevens dat liierme de afbouw van het herstel van do Cycloi ramp voor geheel Borculo wa6 afgeloop en hiermede de toekenning van ond scheidingen is afgesloten. Verduistering of foutieve boeking? Bij de N.V. Amsterdamsche Caps Fabriek te Hilversum, worden 12.500 K capsules vermist. Omtrent deze zaak t do politie volkomen in het duister. M weet zelfs nog niet of er van verduis ring dan wel van een fout in de ad mi stratie sprake is. Intusschen heeft de rectie 1000 ter beschikking gesteld v den commissaris van politie voor dege die inlichtingen in deze duistere affa kan brengen. De waarde van den ontb kenden voorraad bedraagt ongév< 17.000 a 18.000. Ka Oplichting. Donderdag werd door de politie te 1 venter in een der logementen aldaar gehouden de typograaf H. J. G. uit 1 schede. Hij had aan verschillende kan ren te Deventer potlooden aangebodi zeggende, dat ze door don patroon war besteld en liet zich die ook betalen. La bleek, dal van bestelling geen sprake w Het ijs in de Zuiderzee. De burgemeester van Lemsterla heeft den Minister van Waterstaat te grafisch verzocht om een ijsbreker van Marine, om het voor Lemmer in zee gend ijsveld te breken. Fabrieksbrand te Hilversum. Tn de fabriek voor machinalo houtó werking van den heer A. Hoogen&k aan de Perelkamplaan 10 te Hilversum! gisteravond brand uitgebroken op de êe ste verdieping. De brandweer heeft d brand mot twee stralen kunnen blusschi Er is veel gereedschap verbrand en e aantal machines is vernield. De schade belangrijk en ook de waterschade is zfi groot. Verzekering dekt de schade, oorzaak is onbekend. Het vriendelijke meisje. Opgewekt stappen zij de wachtkam van het Gerechtshof binnen, zoo lezen i in „De Schakel", de man en de vroi met hun blonde pleegkind. Eindeliik is h oogenblik gekomen, dat hen zal verloss uit de onzekerheid, of zij de ldeinen ve mogen behouden, een onzekerheid, die d te pijnlijker voelbaar werd naarmat-e zich meer aan hem gingen hechten. Va daag zal hun de voogdij worden opgedi gen. Het is een jaar geloden, dat zij ho het kind van een ongehuwde moeder, zich in huis namen. De moeder had dien tijd niet naar het kind willen omzü Zij had ontheffing uit de voogdij aans vraagd. Inderdaad was duidelijk geblekt dat in dit geval een blijvende Scheidi tusschen moeder en kind noodzakel was. Zij is thans tegelijk met do plet ouders opgeroepen om voor den rechter verschijnen voor de overdracht van. voogdij. Ineengedoken zit zij in een hoekje v de wachtkamer en kijkt naar den klein jongen. Nu ie het alsof er een vleugje v t moederlijk gevoel, al is hot dan maar vo een oogenblik, in haar boven kon Schiohtig streelt zij oven zijn handje, 8 hij langs haar heen gaat. Geschrokk door die aanraking dringt het kind zil tegen zijn pleegmoeder aan. Eerst wa neer zij tegenover elkaar voor den re( ter staan, bemerken de pleegouders, d die bleeke jonge vrouw, die zoo vreet deed tegen hun jongen, zijn moeder is. Zij verlaten het Gerechtsgebouw, man, de vrouw en het kind. Op eenijjf afstand volgt de moeder. Zij gaan het sl tion binnen; een oogenblik staat het ki alleen. De jonge vrouw kijkt haastig zich heen of niemand het ziet, dan sto ze hem, onhandig, met haar figuur verl gen, oen reep chocolade in de hand. „Kijk eens, mammie", roept de klei jongen blij, „kijk eens wat ik van d meisje heb gekregen." Zetel der Communistische propaganda ontdek Vijf Chineezen gearresteerd Uit Singapore wordt gomeld: Vermoedelijk do zetel, van waaruit de communistische p» pagan da to Singapore cn in Oost-Indië wo gevoerd, ontdekt. Vijf Chinoezon, onder 1 een Yrouw, zijn gearresteerd en eon gr» hoeveelheid communistische geschriften is beslag genomen,

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 10