WITTE WEEK WAALS Uit de Rijnstreek. ïricotcorsaps f 0.5; Iricdt DaTTTislrÉiden ,11.31,10.20 letsEÖlcpas 1.00,10.15 Wollen Batelieii Damestieniden lol metafile STADSNIEUWS. Katholieke Agenda. Algemeene Agenda. SPLIRÉTER B£ H AH B8 E1PAPIEREM Een ontwerp-verordening werd goedge keurd, regelende de samenstelling eencr schoonheidscommissie. Vastgesteld werd de verordening op de hefifng eener retributie voor het genot van door het gemeentebestuur van Was senaar verstrekte diensten voor de toe lating van leerlingen uit deze gemeente tot de scholen van M. O. en H. O. te Den Haag. Aangenomen werd een voorstel waar bij B. en W. gemachtigd werden tot het doen van stappen voor de onteigening van het perceel van den heer J. Zonne veld op den hoek van den Katwijkschen weg en do Schoolstraat. (Uitvoerig verslag volgt). ALKEMADE. Gevestigd: G. G. Kroon van aKmpen J. C. Hoogenboom van Warmond H. Kor- tenoevcr en gezin van Rljnzaterwoude H. An- genent van Zoeterwoude H. M. Zwueste van Roterdam Wed. F. J. B. Raken van Nijme- gen. Vertrokken: J. Turk naar Haarlemmer meer M. C. Dijkstra naar Amsterdam P. J. en Th. C. van der Geest naar den Haag A. M. van der Wereld naar Woubrugge A. F. Stofmaal naar den Haag H. Vink en echtg. naar Leiden M. C. van der Geest naar Haarlem J. W. G. Becker naar Wisch M. C. P. de Geus naar Heilo. HOOGMADE. Personalia. Voor het examen coupeuse, af genomen door de eNd. R. K. Modevakschool- vereen., is geslaagd mej. E. Pouw. KATWIJK. De Kanaalharingvisschcrij. De laatste sche pen van de te Katwijk thuisbekoorende vloot, welke nog aan de harlngvisscherij in het En- gelsch Kanaal deelnemen, n.l. de motorloggers Gijsbert Karei van Hogendorp en Handel en Zee vaart van de reederij N. Parlevliet Lzn., worden binnen enkele dagen vanuit deze wateren te Katwijk terugverwacht. LEIDSCHENDAM. St. Jozefgezcllcnvcreeniging. Dinsdag hield de St. Jozefgezellenvereeniging te Leidschendam een verplichte vergadering in het Patronaat. De Vice-President opende de vergadering met den Gczellengroet en heette allen, in 't bijzonder den heer Ganzenboom, den spreker van dezen avond, hartelijk welkom. In behandeling komen enkele punten betreF- fende de Biljart- en kaarwedstrijden, etc., terwijl de Vice-pres. mededeelt, dat is opgericht een Studie- en debatingsclub en dat zich voor deze club een 10-tal personen hebben opgegeven. Spr. vertrouwt echter, dat meerdere leden zich hiervoor nog zullen aanmelden. lederen len Don derdag van de maand zal hiervoor een avond worden gehouden. Van de rondvraag wordt door enkele leden gebruik gemaakt; alle vragers worden naar ge noegen door den Vice-Pres. geantwoord. De Vice-president geeft dan het woord aan den heer Ganzenboom, die in een schitterende en gloedvolle rede uiteenzette: „Het belang der R. K. Vereenigingen in onze dagen". Spr. zette uiteen, hoe de zieke maatschappij wederom kan genezen worden, wat de taak der vereenigingen is en ook die der Jozefgezellenvereeniging, welke hij eene zoo bij uitstek mooie vereeniging vindt. Hij spoorde allen aan ijvtrige leden te zijn naar den geest van Vader Kolping en daarom allen lid te worden van de pas opgerichte Studie club. Een hartelijk en luid applaus en een dank woord van den Vice-President loonde spr. voor zijn rede. Na zijn rede vertoonde de heer Ganzenboom nog een komische film in 2 acten, welke bij allen zeer in den smaak viel. Hierna werd deze goedgeslaagde en nuttige vergadering met den Gczellengroet gesloten. NOORDWIJKERHOUT. Personalia. Voor het examen coupeuse, af genomen door de Ned. R. K- Modevakschool- vereen. te den Haag zijn geslaagd de dames D. v. d. Zalm en T. Warmerdam. OUDEWETERING. Brand op een motorboot. Gisteravond is de kajuit van de motorboot van den heer Sch. uit Haarlemmermeer totaal uitgebrand. Het schip lag voor de machinefabriek van den heer Rem- melts aihier. Het ongeluk is ontstaan, doordat de knecht van den schipper, toen hij de lamp aan wilde steken, struikelde en toen het ongeluk had een blik met benzine om te stooten. De ben zine, die dadelijk uitvloeide geraakte in brand en zoodoende werd de gehcele kajuit aangetast Telkenmale geleek het alsof het vuur gebluscht was, doch even zoo vele malen sloegen de vlam men weer uit. De brandspuit uit Leimuidcn kwam tijdig genoeg aan om te verhinderen, dat het ge- heele schip vlam vatte. Talrijke personen sloe gen vanaf den vasten wal den brand gade. ROELOFARENDSVEEN. Tuinderspatcoonsverceniging. Woensdag avond hield genoemde vereeniging haar jaar vergadering in de Pancratiuszaal. De Voorz., de heer N. van der Meer, opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de leden en deelde mede waarom het bestuur gemeend heeft van de yewcontc af te wijken om een spreker te laten komen met vertooning van eenïge films. Verder deed spr. de mededeeling waarom het bestuur roet nog 3 andere organisaties heeft ge meend in beroep te moeten gaan tegen het raads besluit bepalende het maximum gewicht voor vrachtauto's door Roelofarendsveen. Vervolgens brengt hij een uitgebreid jaarverslag uit. waar uit wij o.m. het volgende ontleenen. Er waren 5 bestuursvergaderingen en een aantal confe renties gehouden, ter behartiging van de belan gen der tuinders. Aan het adres van kap. van der Lugt werden eenige waardeerende woorden gericht voor het vele in het belang der vereeni ging gedaan. In zijn plaats werd aangesteld kap. Wcber. Den tuinders wordt in overweging ge geven met den werktijd des Zaterdags tijdig op te houden en zooveel mogelijk georganiseerde arbeiders in dienst te nemen. De cursus voor volwassenen, in het afgeloopen jaar gehouden, behandelde de rozencultuur en werd door een 40-tal personen bezocht en was een waar suc ces voor deze plaats. De koude grondcultuur was jammer genoeg niet loonend, terwijl de glascultuur bevredigende resultaten opleverde, hoewel de Veen nog in een beginstadium ver keert. Een opwekkingswoord werd gericht tot allen om het fonds voor groote gezinnen zooveel mo gelijk te steunen. In het afgeloopen jaar werd door de veiling een proef genomen met de ver zending der aardbeien naar Engeland. Deze proef is uitnemend geslaagd en een woord van dank aan het veilingsbestuur en den heer P. de Jong voor het initiatief is hier wel op zijn plaats. De pennlngrn. bracht verslag uit van zijn be heer. In kas was nag een saldo van 11.81. De rekening werd nagezien en in orde bevonden. De heeren J. de Jong, N. Bakker en H. Hoogen boom die periodiek moesten aftreden werden bij acclamatie herkozen. Tot afgevaardigden voor den Tuindersvakgroep werden benoemd de hee ren P. Bakker en B. van der Meer. In plaats van den heer J. de Jong. die wegens drukke werkzaamheden de kring niet meer kan verte genwoordigen, werd benoemd de heer P. Bak ker. Mededeeling werd nog gedaan dat op de Kringvergadering zal worden gesproken over de keuring van de zaaizaden. Een opwekkingswoord werd door den adviseur gesproken over het on derwijs voor de jonge tuinders. Hierna werd de vergadering gesloten en bleven de leden nog eenigen tijd gezellig bijeen. WOUBRUGGE. Kaasbereiding. Door den Rljkszuivelconsu- lent, den heer Ir. Hulsman, werd alhier voor den Bond van Kaasproducenten ten huize van Mcj. de wed. P. den Hertog* een demonstratie gehou den van de nieuwe methode van Kaasbereiding. Met volle aandacht werd de bereiding gevolgd, welke theoretisch werd toegelicht Bijzonder werd de bereiding van Kaaszuursel getoond en besproken, zoo ook de warmtegraden, maar vooral het fijn maken der wrongel en het „schudden". De Voorz., de heer W. C. van Dam, dankte den heer Huisman voor zijn lezing en Mej. de wed. P. den Hertog voor haar gastvrije ont vangst WASSENAAR. Aanbesteding. Door B. en W. werd gisterenmorgen aanbesteed het bijbouwen van een lokaal aan de Openbare Lagere School no. 1 aan de Zijllaan en den aan leg van electrisch licht in de geheele school. Ingeschreven werd als volgt: 1. Van Helmond en Moermond te Was senaar voor 4867—, 2. J. H. Remmers waal te Wassenaar voor f 5200.3. A. Haspers te Wassenaar voor f 5385.— 4. Zwanenburg en Van den Bent te Katwijk voor 5525.—; 5. W. Splinter te Leidén voor 5900.—; 6. A. Dansen te 's-Gra- venhage voor f 6225.—. De gunning werd aangehouden. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Voor het examen coupeuse, af genomen door de Ned. R. K. Modevakschool- vereen., is geslaagd mej. A. H. Kool v. d. Broek. NOORDEN. Jonge Volksbond. Dinsdag hield de Jonge Volksbond een vergadering, waarbij de ouders van de jongens waren uitgenoodigd. De Voorz., de heer P. de Jong, opende de bijeenkomst en sprak over de beteekenis van dezen avond. Eerst werd nog het Bondslied gezongen, waarbij, de heer C. J. Groenendijk als pianist optrad. Ver volgens kwam de heer Kuiper uit Haarlem, af gevaardigde van het Centraal bestuur, aan het woord. Deze zette nogmaals duidelijk uiteen, wat de organisatie beteekende op het platteland. Spr. wees op de toekomst der jongens en vooral als zij op lateren leeftijd de stad soms ingaan. Spr. spoorde de ouders aan toch hun kinderen naar ziel en lichaam te bewaren. Vervolgens kwamen de jeugdige tooneelisten voor het voetlicht en werd het stuk van „De Dertiende Klokslag" opgevoerd. Er werd prach tig gespeeld; allen vervulden hun taak zeer goed. De bezoekers waren voldaan, dit bewees wel het daverend applaus. Tot slot sprak de Voorz. nog een dankwoord, die den wensch uitte, dat allen de woorden van den heer Kuiper zouden ter harte nemen. ZOETERWOUDE (H. R.). Tooneel. De Tooneelvereen. L. V. T. zal op Zondag 12 en 19 Februari haar vastenavond uitvoering geven. Hoewel het zeer moeilijk is een mooi Tooneelsiuk te vinden, heeft de vereeniging in studie genomen „De Bibliothecaris", een stuk naar het Engelsch, dat reeds meermalen in de schouwburg is opgevoerd. Een ieder die nog eens een avond wil genie ten kunnen wij dit mooie blijspel aanra den. EEN STERVEND KATHOLIEK VOLK. ELLENDE IN ALBANIË. Eene geheele Katholieke bevolking in Europa is stervende. -Het is een bevol king, die bij ons in het Westen weinig bekend is, maar het is een bevolking, die veel voor het geloof geleden heeit en op het huidige moment nog ernstig lijdt. Met de zegen van den Kardinaal Aarts bisschop van Westminster verliet Graaf van Iddesleigh onlangs Londen met be stemming van Albanië op voorstel van de katholieke raad voor Internationale Relations en met voorlichting van Mgr. della Cietra, Apostolisch aelegaat van Albanië. De bekende oorlogscorrespon denten der „Times" en „Dailv Mail", de heeren J. M. Jeffries en C. Chapman, aan wiens verslag wij dit relaas ontleenen, beschrijven de feiten, waarvan zij per soonlijk getuige waren. Alle hulp. welke zeer noodig is voor de arme slachtoi- fers kan worden gezonden aan het ijve rige C. C. I. R. Albanisch Hulp Fonds. Ellende in Albanië. Honger is mis schien de naam, welke hier beter op zijn plaats is. In de stad Scutari, welke de hoofdplaats van het noorden is. Ik zag er persoonlijk een volk. dat van alles ont bloot is. Honger, gebrek en behoefte aan kleeding zooals wij deze in het Westen gelukkig niet kennen, heerschen hier op een verschrikkelijke wijze in de afgele gen landen der Balkan en het nabijzijnde Oosten. In het algemeen sprekend leeft het volk hier van zoo weinig en zijn zoc INGEZONDEN MEDEDEELING ruw en onvoldoende gekleed, dat zij voortdurend leven in eene conditie, welke ver staat onder de grenzen der Europeesche Misero. Het volk is al se dert geslachten gewend aan misere en ellende. Als de bevolking van de Adria- tische en Mediterraneesche zeekanten spreekt van misere en honger, zooals zij nu in Albanië lijden, dan zien wij duide lijk, dat de vinger des doods op dit land drukt. De vorige herfst begon deze laatste doodstrijdsmarteling. De straten van Scutari waren gevuld met zwermen van in lompen gehulde kinderen en half door voede vrouwen, welke van deur tot deur bedelden. Op deze momenten droegen de kinderen nog de spor.en van hunne jeugd, doch de vrouwen waren bleek, gebogen en uitgeput. Zij droegen jutte zakken als kleedingstukken. Ik herinner mij. zegt de „Times" corespondent nog twee dezer mcnschelijke wrakken .waarvan de eene, met hare eene hand, de restgedeelten eener jutezak, over hare bloote borst te zamen bond, en hare andere hand jam merlijk uitstrekte voor een aalmoes. En dit is vier lange maanden geleden. Deze vrouwen waren niet uit de armste klas sen der bevolking. Neen zij waren de dochters van* een rijke landbouwer, die voorheen zijne gronden bezat, welke hij bewerkte op de bergen van deze land bouwer stond bek^ncl als een der eer baarste menschen vap zijn ras. in de om liggende landen. Zij zijn inderdaad de overlevenden in Europa uit de tiiden, dat alle menschen verwant waren, toen men de wegreizigers tot c,.|i maaltijd uitnoo- digde en zij gewoonlijk leefden in een idyllisch landschap. Zij hebben hunne eeuwige veetes gehad, op welke vijand schappen te veel gewicht werd gelegen. Het is uitgerekend dat ongeveer 20.000 menschen van dit volk in den bittersten nood verkeeren, leden van de Dukayini en Puka tribus zijn zij in het algemeen. Van deze stakkers zijn op zijn minst twee derde katholiek, doch waarschijn lijk zijn er meer, maar een officieele sta tistiek is niet voorhanden. In dit geval Is het een rede te meer dat hun lot moet worden verzacht door de Engelsche ka tholieken en in het bijzonder door alle katholieken der wereld .daar deze onge lukkige mannen en vrouwen, de voorpos ten van ons H. Geloof zijn op de Schier eilanden der Balkan én trots hunne ont zettende ellende en misere. hun geloof verlieten zij nooit. Door hen te helpen, verstrekt men de grootste menscheliike hulp, welke ooit verstrekt werd. Wan neer deze vrome bergbewoners niet wor den geholpen, dan moeten zii sterven of vluchten, zooals ook vele Albaneezen reeds gedaan hebben, welke naar de Ver eenigde Staten zijn gegaan .waar zij wer ken in schoenfabrieken en andere. De oorzaken van hun tegenwoordige ellende zijn veelvoudig. Voorheen groeide er in hun tuinen der bergen voldoende gewas sen en groenten om in hun onderhoud te kunnen voorzien. Doch de laatste jaren hadden zij slechte seizoens en in het vo rige jaar leed de geheele cultuur door een verschrikkelijke droogte. Dan heb ben hunne grenzen ernstig geleden na de opstelling van het vredescontract in Ver sailles. Hunne grenzen zijn veranderd en gewijzigd en vele grenzen zijn afge sneden van die marktplaatsen, waar zij vroeger hun handel uitoefenden, daar deze gronden door hunne toediizing nu aan Slowakije behooren en de verlangde tarieven voor hen te hoog zijn geworden. Buiten deze omstandigheden, in den winter van 1926 had Albanië een schok van een revolutie te doorstaan, welke onder een gedeelte der bevolking in de provincie uitbrak en tot in Scutari door drong. Het waren echter vruchtelooze pogingen dezer kleine benden opstand iingen, welke uit ongeveer een veertigtal personen bestonden, doch een verschrik kelijke weerwraak werd door gestrafte kolonnen genomen, welke geheel Albanië doorkruisten. Vele onschuldigen werden hierdoor getroffen .honderden werden van hunne velden gehaald en in de ge vangenis geworpenwelke in Scutari ove.r- vuld waren en ook werd een aantal per sonen opgehangen, waaronder, het is treurig genoeg het te vertellen, was Fra ter Gazzuli, welke werd opgehangen door valsche getuigenis. Er is nu in Al banië een algemeene wensch. om zoo mogelijk deze doorstane vreeseliike Epi sodes te vergeten. Het gouvernement was verraden door onbetrouwbare on derdanen, welke momenteel verplaatst zijn en er is hoop. dat de politiek van vergeven en vergeten moge verwezen lijkt worden. Doch voor de ijverige land bouwers is het nog treurig. De mannen welke uit Hun ïand gedreven werden, la ten hunne vrouwen en kinderen achter, welke zooals boven is aangehaald in de grootste ellende vervielen en bedelende van deur tot deur naar Scutari kwamen. De winkeliers en de inwoners van Scu tari deden wat zij konden, doch de han del staat nagenoeg stil en zij hebben weinig of niets om weg te geven. Het gouvernement bezit zelf ook niets, hoe wel zij door goed beheer doet wat zij kan. De Italiaansche Consul, welks land, zooals bekend in Albanië groote inte resse heeft, kwam de bevolking te hulp door groote zendingen voedsel en klee ding. Maar zeer veel is er noodig om de bergbewoners uit hun rampspoed op te heffen. Het ware gewenscht. dat alle katholieken der wereld eendrachtig me dewerkten om het leed dezer diepbe droefde voor het meercndeel katholieke bevolking te verzachten. Groote Engel- schen als de overleden Aubrev Herbert en Edith Durham bezochten en kennen dit land. Momenteel toonden Lady Eli zabeth Carnavon, de moeder van Aubrey Herbert bijgestaan door Mrs. Herbert hare belangstelling door groote daden. De Engelsche officieren van de Gendarmerie, aan wier hoofd Sir. Joce- lvn Percv staat genieten vertrouwen en achting en de chef-adviseur van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken is een Er.gelschman .Kolonel Stirlang. Ieder die zelfs het kleinste bedrag bijdraagt, doet een goed werk voor ziin religieuse broeders en tevens een goed werk voor de verwezenlijking der wereldvrede. Al banië is een der meeste gevaarlijke plaatsen van Europa op heden, want door den huidigen toestand van ellende en mi sere is zij de geliefkoosde plaats van Dolitieke avonturiers geworden. Door het aanbieden van sooedige hulp kan Al banië weder zijn plaats innemen onder de Internationale volken en worden in dit lichtontvlammende centrum alle interna tionale geschillen vermeden. De door Lord graaf van Tddesleigh gebrachte hulp bestond uit kleeding. voedsel medi camenten, quinine ter bestrijding tegen malaria, en eiwitstoffen voor de ver zwakte kinderen en ook vertrekken wel dra afgevaardigden van de C.C.l.R. naar Albanië, welke hun zullen stellen ter dis positie van den Apostolischen Delegaat Mgr. Della Pietra. Tenslotte vernemen wü. dat spoedig betrekkingen worden aangeknoopt tus schen Albanië en den H. Stoel op de- zeifde grondslag zoóals onlangs ge schiedde tusschen den H. Stoel en Li- thauen. welke de vrijheid verzekert van alle Albaniërs. De Hanze. In de bovenzaal van café-restaurant „lil den Vergulden Turk." hield de R. K. Middenstandersvereeniging „De Hanze gisterenavond een algemeene ledenver gadering. Na opening met den Christelukcn groet heette de Voorz, de heer Th. Bergers, alle aanwezigen welkom en herdacht met een kort woord het verscheiden van den heer C. Korteweg. voorzitter van de Leidsche middenstandscentrale, welk woord door alle aanwezigen staande werd aanhoord. Spreker wenschte al len deze eerste vergadering des jaars een gelukkig Nieuwjaar in za ken en gezin, waarbij hij dank bracht aan de trouwe leden en medewerkers der vereeniging. Daarna las de secretaris, de heer G. J. van Deene, de notulen, welke onver anderd werden gearresteerd. Verschil lende ingekomen stukken werden voor gelezen, o. a. van den R. K. Bond van groote gezinnen tot het medewerken aan Öudersavonden, van welke bestuursver gadering dienaangaande de heer Brug man veislag uitbracht. Naar aanleiding van een opmerking van den geest, adviseur in zake het on derzoek naar de werkzaamheid van de toonkamer op de Hooigracht en de een zijdig door B. en W. ingestelde vertegen woordiging te dier zake door verschil lende vereenigingen, deelt de voorz. me de, dat alsnog getracht zal worden hierin verandering te brengen. Nadat een nieuw lid is geinstalleerd leest de secretaris zijn jaarverslag, dat een pleidooi inhield voor R .K. organisa tie en een nauwkeurig overzicht gaf van alle werkzaamheden der vereeniging en van alles den middenstand betreffend. De secretaris werd bedankt met applaus dei- vergadering en een dankwoord van den voorzitter. Daarna leest de penningmeester, de heer Perquin, zijn jaarverslag, welke uit een rekening en verantwoording bestaan de, sluit in inkomsten en uitgaven op 2077.71. Ook den heer Perquin werd door den voorzitter dank gebracht. Tot kasnazieners worden aangewezen de heeren Colla, Schefter en Van der Meel. Vervolgens wordt de begrooting 1928 behandeld. Bij enkele posten wordt het woord ge voerd door den heer Westerman, die eveneens bepleit het meer voeling hou den met andere vereenigingen om aldus een betere verdeeling van katholieke or- ganisatie-propaganda op verschillend ge bied te krijgen. Naar aanleiding van de opmerkingen van den heer Westerman betoogde de heer Simonis dat ook het bestuur al veel had gezocht naar oplossing van de vraag, hoe verbetering te brengen in de ledenopkomstSpr. stelde voor dit aan 't bestuur over te laten en de bestre den post van 350 voor de ontwikke- lingsavonden goed te keuren. Zonder hoofdelijke stemming werd ge noemde post daarna aanvaard. Op een desbetreffende vraag van den j heer F. van Noort, deelde de voorzitter inede, dat de contributie van de vakaf- LEIDEN. Donderdag. R. K. Bouwvakarbeiders, Bontlssebouw. 8 uur. Vrlldng. R. K. Handelsreizigersvereeni- ging Jaarvergadering, Graan-, beurs, 8 uur. Maandag. R. K. Studentenvereeniging „St. Augustinus". Lezing Huib. Luns. „In den Vergulden Turk", 8 uur. .Dinsdag. R. K. Studentenvereeniging „St. Augustinus". jaarvergade ring, Eigen Huis. 8 uur. LEIDEN. Maandag. Fritz Hirsch Operette „Ich hab mein Herz in Heidelberg verlo ren", Schouwburg, 8 uur. (Goed gekeurd). Dc avond-, nacht- cn Zoridagdienst der apotheken wordt van M a a n da g 3,0 Jan. a.s. tot en met Zondag 5 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken van de H.H.: G. H. Blan ken. Hoogewoerd 171, Telefoon 502 en D. J. v. Dries urn. Mare 76, Telefoon 406. INGEZONDEN MEDEDEELING. 7421 I deeling alleen kon worden verminderd door vermindering der contributie voor de Hanzeleden. Inmiddels zal naar een andere oplossing in de toekomst worden gezocht. Door verschillende leden wordt hierover meer of minder heftig het woord gevoerd. Zoo stelt de heer Wes- ternian voor de post van 350 uitgetrok ken voor de ontwikkelingsavonden te be steden voor contributievermindering ten opzichte van de leden der vakafdeelin- gen. De heer Westerman acht een ge bruik van dat geld op zulk een wijze een veel betere propaganda. De heer A. de Graaf houdt 'n pleidooi voor de organisatie, die offers inhoudt waarbij een bedrag van ƒ.10 aan de Han ze niet. mag zijn de basis van het al of niet bestaan der vereeniging. Tot bestuursleden worden bij acclama tie herkozen de heeren J. L. C. Perquin, P. J. W. Slegtenhorst en G. J. van Deene terwijl in de vacature van den heer B. E. Feld, die zich niet meer herkiesbaar heeft gesteld wordt gekozen de heer v* Berge Henegouwen. Tot lid van de Santoscommissie wordt benoemd de heer Compier, waarbij de voorz. de afgetreden leden de heeren v.d. Berg en Krol dank brengt voor hun veri richtte werkzaamheden. Bij de rondvraag stelt de heer Van Noort, op verzoek, voor bij de feest avond op 9 Februari een reclame-verlo ting te organiseeren, waarvoor ieder lid uit zijn zaak een prijs allen van gelijke waarde, ter beschikking stelt. Alléén zij, die prijzen beschikbaar hebben gesteld kunnen dan aan de verloting deelnemen. In de vergadering bestaat voor dit plan geen instemming. Ter sprake werd nog gebracht de aan- kooj van de gebouwen voor onze cou rant, waarbij werd betreurd, dat de com missarissen in deze den R. IC. midden-, stand hadden gepasseerd. Nadat de geestel. adviseur met wedqr- keerige wenschen dank had gebracht voor de hem gebrachte Nieuwjaarswen- schen, waarbij hij een krachtig pleidooi hield voor de standsorganisatie, sloot de voorzitter de vergadering op de gebrui kelijke wijze. Prof. Lacroix over vulcanisme. Welke uitbarsting st y p e ri onderscheiden kunnen worden. Prof. Lacroix, secretaris van de Acade mie van Wetenschapen te Parijs, liield gisteren in het Botanisch Museum een le zing over vulcanisme. Spr. wees er allereerst op dat het dy namisme der vulkanen behoort tot het bo venste gedeelte van een dieper in de aardkorst plaatsgrijpend verschijnsel. Het staat in verband met het magma, een gloeiend-vloeibare massa, die uit een mengsel van silikaten én gassen bestaat. Alle vulkanische verschijnselen, bewegen zich tusschen twee uitersten n.l. het op stijgen van zeer warme dunvloeibare la va, waaruit het gas rustig kan ontsnap pen (kilehea) en het opstijgen van zeer dik vloeibaar magma, waaruit het <as slechts moeilijk en gepaard met hevige explosies kan ontsnappen, en dan vaste deelen met zich meevoert. Meestal treedt echter een, tusschen deze beide polen ge legen, uitbarstingstype op. Een bepaald magma is niet voorbe schikt voor een bepaald uitbarst ingstype maar wel daarvoor gepredisponeerd. Ge rangschikt volgens afnemencien graad van vloeibaarheid van het magma, kunnen de volgende uitbarstings-types worden on derscheiden. Type Hawaii (temperatuur van het magma tot 1200 gr. C.), rustige gasont- snapping uit de gloeiende lava, lichtge vende fonteinen van lava. Deze hooge tem peratuur komt aan de oppervlakte van het lavameer voor en moet aan scheikun dige reacties worden toegeschreven. Type Strombolide Stromooli is voort durend werkzaam, het magma is minder vloeibaar, vooral omdat de uitkristallisa tie reeds begonnen is. Explosies treden op waarbij bommen en slakken naar buiten geslingerd worden. Type Vulcano: deze bevatten vooral waterdamp als gas. Het magma is taai- vloeibaar en de uitbarsting gaat mot b'*?- ,;ge explosies gepaard. Er on' ■■•u r- 2-1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2