li.H. Adverteerders BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Omgeviim 19e Jaargang. DONDERDAG 2 FEBRUARI 1928 No. 5787 po ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week f2.50 pei kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 pei kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaaL pet Geïllustreerd Zordagsblad is vooi de Abonné's ver* krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- oitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct-., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTI Gewone advertentlèn 30 cent per IQO Voor IngezondeD Mededeelingen wordt bet s dubbele var het tarief berekend. 8 Kleine edvertenflén, van ten hoogste 80 woorden, waarfc betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en re* huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit Twee bladen V Kunst. Naar aanleiding van liet overlijden van _den Benedictijn, den kunstenaar Dom Desiderius Lenz, grondlegger van de kunstrichting, welke Beuroner-school heet, heeft men ook in ons blad een en ander over die school, die richting in de kunst kunnen lezen. Ook in dit nummer plaatsen we een artikel van Jan Stuyt, ontleend aan „De Tijd". Hoe men ook over de techniek van de Beuroner-school moge denken de waardeering hiervan kan verschillend zijn allen zullen één zijn in het consta- teeren van d i t feit, dat den kunstwer ken dezer school uitstraalt de ware geest, de zuivere intentie, wel ke alle kunst moet bezielen, wil zij beant woorden aan wat eens Broere van haar getuigde inKunst doet bidden. Langs de rustig-strakke lijnen dier beelden, door de meesters der Beuroner- school ih schildering en beeldhouwwerk uitgedrukt, zijn zoo veler gedachten op gestegen naar dat oord, „waar" zoo als Gezelle dicht ..klaar de lucht en liet licht van goud de ziele in eeuwig blij-zijn houdt"Daar ligt vrede in deze kunstwerken, daar licht blijdschap uit die beelden. En, al zullen niet allen in even sterke mate door de schoonheid ervan getroffen worden, een ieder ziet ze toch en een ieder b e g r ij p t toch den inhoud en bedoeling van deze kunstwerken. Ziehier het wezenlijk verschil met zoo vele> mo derne kunstuitingen, waarvan men'eer der kan zeggen, dat de subjectieve toe schouwer er schoonheid kan in ieggen door zijn, min of meer persoonlijke, visie, dan dat er objectief schoonheid uit spreekt. Voor een kunst, als die gebracht is door de Beuroner-school, moet de ïnensch, die het goede wil en de schoonheid wil die 'n uitstraling is van het goede dankbaar zijn. VOLKENBOND. De Hongaarsche wapensmokkel. Een onderzoek door. den Volkenbondsraad. Gisteren zijn te Genève drie nota's van de drie landen der kleine entente over de wapensmokkelarij naar Hongarije aan den Volkenbond ter hand gesteld. De nota's worden te Genève als een volkomen duidelijk voorstel in zake het instellen van een onderzoek door den Volkenbondsraad opgevat. Hoewel het zenden van een onderzoekingscommissie naar Hongarije niet uitdrukkelijk ver langd wordt, is men te Genève van oor deel dat dit verlangen toch zeer duidelijk tot uiting komt, met name in'de Joeg® Slavische nota. DUITSCHLAND. Uit den rijksdag. Motie van wantrouwen verworpen. Nadat verschillende sprekers gisteren de buitenlandsche politiek van Strese man hadden besproken, werd een door de communisten tegen Stresemann inge diende motie van wantrouwen verwor pen met de stemmen van communisten en Volkischen vóór. Het wetsontwerp over Duitschlands toetreden tot het internationaal hof tc 's-Gravenhage werd in eerste en tweede lezing aangenomen. FRANKRIJK. Om het Multi-Iaterale anti-oorlogspact. Gedurende een onderhoud, dat Briand gisteren met den Amerikaansghen gezant Myron Herrick, had naar aanleiding van de aanstaande onderteekening van het Fransch-Amerikaansche arbitrageverdrag kwam ook het voorgestelde multi-late- rale verdrag, om den oorlog buiten de wet te stellen ter sprake, waarover ook in Washington een gedaclitenwisseling plaats heeft. Men verwacht niet, dat Kellogg's ant woord op Briand's jongste nota opgesteld zal worden, voordat de Amerikaansche minister van zijn bezoek aan Canada op 5 Februari a. s. zal zijn teruggekeerd. Er bestaat reden om aan te nemen, dat er aanmerkelijke voortgang is gemaakt bij het opstellen van een formule, welke zoo wel voor Frankrijk als de V. S. aanne melijk is. aldus wordt uit Parijs gemeld. Het schijnt, dat de Amerikaansche be zwaren tegen de formule van Briand, waarbij het multi-lateraal verdrag be perkt bleef tot aanvalsoorlogen, geba seerd zijn op de mogelijkheid dat de Ver. Het is ons aangenaam te kun nen mededeelen, datvelen steeds aan ons verzoek voldoen, wat betreft het afgeven van Adver- tentiecopieën. Toch komt het nog geregeld voor om welke redenen dan ook dat wij Adverteerders moeten teleurstellen en om nu ook dit te voorkomen blijven wij een beroep doen op uw aller welwillende medewerking. De Administratie. Staten betrokken zouden kunnen worden bij de sancties, die door het Volken bondspact zijn voorgeschreven in geval van een niet-geprovoceerden oorlog. Men gelooft .echter, dat er Keen On overkomelijke moeilijkheden zijn bij het vinden van een formule, waaruit duidelijk zal blijken, dat de verplichtingen, welke de Ver. Staten op zich nemen, alleen voor Affierika bindend zijn, evenals de ver plichtingen op grond van het Volken bondspact alleen gelden voor de staten, die lid zijn van den Bond. OOSTENRIJK. Rumoer in het Oostenrijksche parlement. Afgevaardigden raken handgemeen. In de gisteren- gehouden zitting van den Nationalen Raad te Weenen, kwam het tot stormachtige tooneeten bij de be handeling van de dringende interpellatie der sociaal-democraten, over onwettige beinvloeding van beambten der gendar merie door de autoriteiten in Opper-Oos- tenrijk. De storm werd ontketend door den vice-kanselier Hartleb. die verklaar de, dat de spreker, die vóór hem het woord had gevoerd, zich voornamelijk had beperkt tot het uiten van scheld woorden en dat zijn fractie hem daarbij heeft gesteund. Sociaal-democratische af gevaardigden stormden op den vice-kan selier af en dreigden hem aan te grijpen, terwijl leden der meerderheidspartijen toesnelden om hem te beschermen. Het kwam tot een handgemeen; ongeveer tien minuten lang bleven de afgevaardig den om de tafel der stenografen heen ^n weer dringen, terwijl zij onder luid foei geroep me't handen en armen op de ta fel en op een vrij gedeelte van de minis- tersbank sloegen. Eenige afgevaardig den werden tegen den grond geworpen. Ten slotte moest de zitting worden ge schorst, nadat ook de bondskanselier dr. Seipel en de sociaal-democraat Bauer nog getracht hadden de orde te herstel len. Een gewichtige dag voor Oostenrijk. Dinsdag is de bevoegdheid van de ge allieerde militaire commissie van toe zicht in Oostenrijk geëindigd. Sinds gis teren is haar taak overgenomen door de onderzoeks-commissie van toezicht was de laatste van dien aard. Haar verdwij ning mag daarom aangemerkt worden als een nieuw, zichtbaar teeken. dat wij op den weg des vredes voortschrijden, al herinnert zij er ons tevens weer aan, dat de oorlogsnaweeên nog steeds niet vol ledig gelikwideerd zijn. Voor Oostenrijk is het feit van geringe practische betee- kenis, doch zooveel te gewichtiger in moreel opzicht, omdat thans een officieel einde is gesteld aan de voogdij van de gewezen vijandelijke mogendheden. JOEGO-SLAVlë. Kabinetscrisis. Uit Belgrado wordt gemeld, dat het kabinet zijn ontslag heeft ingediend, na dat Marinkowitsj en de overige demo cratische ministers hun ontslag hadden genomen. Het aftreden van het kabinet is het ge volg van een conflict, dat tusschen den minister-president en Davidowitsi is ont staan naar aanleiding van de kwestie der vorming van een coalitie met de onaf hankelijke democraten, de partij van Pribitsjewitsj, en de Raditsjpartii. RUSLAND. Een boerenopstand? De havens in de Krim door m ij n e n afgesloten. Naar de „Daily Mail" uit Konstantino- pel meldt heeft de Britsche ambassade den Turkschen autoriteiten mededeeling gedaan van het feit. dat de Russische havens in de Krim door mijnen zijn af gesloten. Naar de bladen melden is in Zuid-Rus land een revolutie uitgebroken onder de boeren, die ontevreden zijn over de graanpolitiek der regeering, welke revo lutie nog is aangewakkerd door de aan hangers van Trotzkv. Naar gemeld wordt, heeft de regeering een groote troepenmacht op de been ge bracht om de opstandelingen te bestrij den. Koninklijke Besluiten. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Loppersum J. D. v. d. Munnik, en is aan M. G. J. Kern- pers, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Harderwijk. Poster ij en en Telegrafie. Bij Kon. besluit "is aan den directeur van het spoorwegpostkantoor no. 1 te Amsterdam A. P. de Vev Mestdagh en aan den adjunct-inspecteur der posterijen en telegraiie J. G. Dhont, op hdn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend. Een jubileum ten Koninklijke Paleize. DeheervanKempen 40 jaar bij de Koninklijke Hofhouding indienst Gistermiddag is ten Koninklijken Paleize in het Noordeinde een jubileum gevierd, waarbij H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins voor gingen in sympathiebetoon. Het was gisteren n.l. 40 jaren geleden dat de heer J. C. van Kempen, thans Eerste Hofmeester in dienst der Koniiicv Hi de Koninklijke Hof houding in dienst trad. In die betrekking is hij de verantwoordelijke persoon voor alles wat betreft de aangelegen heden der Paleis-keuken en het veelomvattende wat daarmede verband houdt. Behalve bij zijn onmiddellijke superieuren, die niets dan lof over hebben v<Jor de trouwe en nauwgezette dienstvervulling van den 5S-jarigen heer van Kempen is de jubilaris bij de leden der Hofhouding, de officianten en verdere paleis ambtenaren en beambten een gezien man. Op jongen leeftijd was de heer van Kempen bij het Hof in dienst getreden als onder-kok la ter als kok en na in verschillende verdere func ties te hebben gewerkt klom hij op tot zijn te genwoordige betrekking. De Koningin ontbood den jubilaris bij zich en wenschte hem hartelijk geluk met dezen dag. Vlak daarop werd de heer van Kempen ge huldigd in de feestelijk versierde eetzaal der of ficianten. waar in de eerste plaats de Prins aan wezig was, en voorts familieleden van den heer van Kempen, de Opper-Hofmaarschalk der Ko ningin Jhr. Borecl, onder wien de jubilaris, toen de heer Boreel nog Hofmaarschalk was, werkte; de tegenwoordige Hofmaarschalk, Brano de Smcth, eenige ten Paleize dienstdoende leden van Hr. Ms. Hofhouding, de ambtenaren van het Departement van den Hofmaarschalk, de of ficianten en het overige beambtenpersoneel enz. De Prins sprak den jubilaris hoogst waardee- rend toe en eindigde met de mededeeling dat de Koningin den jubilaris het zilveren kruis der Huisorde van Oranje heeft verleend waarna Prins Hendrik hem het kruis namens de Konin gin overhandigde. Daarna werd de jubilaris achtereenvolgens toe gesproken door Baron de Smeth, Hofmaarschalk, door den Opper-Hofmaarschalk Jhr. Boreel, door den heer Perquin, tweeden Hofmeester die na mens collega's officianten en verder personeel een geschenk aanbood .door den heer Verhoef, waarn. Hoffourier. ook namens de beambten op Het Loo, die mede tot het geschenk hadden bij gedragen. door den heer Beekes, concierge van het Paleis te 's-Gravenhage, en door den tuin baas, den heer Snel. De heer van Kempen dankte met een kort maar hartelijk woord, dat in de eerste plaats tot de Vorstelijke Personen was gericht. Bij zijn 25-jarig jubileum ontving de heer van Kempen reeds de gouden medaille der Huisorde van Oranje. Hij is ook begiftigd met verschillen de buitenlandsche medailles. Uit het meubelbedrijf. De actie. Naar „Het Volk" meldt, hebben de drie samenwerkende organisaties in het meu belbedrijf haar eischen aan de werkge- verscommmissie ingezonden. In de eerste plaats wordt gevraagd de invoering van een loonklasse voor de 18- en 19-jarigen (de loonregeling begint op het oogenblik op 20 jaar). Verder wordt de eisch van verleden jaar herhaald, die toen luidde: algemeene loonsverhooging van 4 cent. Van dien eisch is de helft (2 cent) verleden jaar ingewilligd, zoodat thans een loonsverhooging van nogmaals 2 cent wordt gevraagd. De vacantie. die vier heele dagen en den Zaterdag omvat, wil men tot een heele week uitbreiden. Verder wordt ge vraagd betaling van verzuim voor huwe lijk enz., waarvan sprake is in art. 1638c van het Burgerlijk Wetboek. De organisaties vragen dan nog de in stelling van ondernemingscommissies, bevoegd om controle uit te oefenen op de naleving van de overeenkomst, de bepa lingen van de Veiligheidswet en de Ar beidswet. Deze commissies zouden bij een personeel van ten minste 15 arbeiders moeten bestaan uit drie door het perso neel boven 18 jaar gekozen meerderja rige leden. De regeling van de vakopleiding en het leerlingwezen, waarvoor de werkgevers reeds vroeger hun medewerking toezeg den, willen de organisaties in het con tract zien vastgelegd. Als punten, waarover in de conferen ties gesproken moet worden, noemden de organisaties: meer regeling van de loonen en werktijden van het expeditie- en emballagepersoneel. herziening van de indeeling der gemeentegroepen, het loon voor behangers- en stoffeerdersnaaisters geen verlaging van loonen, die boven de contractloonen zijn, vermindering van het aantal overuren voor behangers en behangersnaaisters van 200 tot 150 cn vaststelling van wat onder „normalen werkdag" moet worden beschouwd. Mr. P. W. H. Truyen. Gisteren vierde de heer Mr. P. W. H. Truyen te Roermond zijn zilveren jubilé iJ.s Hoofdinspecteur bij het Lager Ou derwijs in de eerste hoofd-inspectie bij het Rijksschool toezicht. Mr. Truven is zijn loopbaan bij het onderwijs begonnen als schoolopziener in het arrondisse ment Weert en heeft zich opgewerkt tot den hoogen en cervollen post. die hij thans in de onderwijswereld bekleed. In deze functie heeft de heer Truven zich altijd mogen verheugen in de belangstel lende vriendschap zijner inspecteurs en schoolopzieners, die hem dan ook een hartelijke sympathie toedragen. De heer Truyen is benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Grooten. Het eerste op Indië varende schip met een vast altaar aan boord. De Siba,ak, welk schip Zaterdag 28 dezer on der zeer groote belangstelling o.a. van Z.Ex. den Minister van Waterstaat, (de minister van Koloniën was verhinderd) en honderden andere officieele en niet-officieele personen uit Scheep vaart- en Groothandelskringen zijn proefvaart deed, is het eerste Hollandsche, op Indië varen de schip dat in een der eerste klasse-afdeelingen en ingebouwd altaar heeft. Het altaar Is zoo ingericht, dat achter het antipendium verscholen laden zijn aangebracht om de paramenten en altaarbenoodigdheden op te bergen. De kelk met pateen en lepeltje in prachtige etui zal zeker de bewondering wekken van priesters-missionarissen, die ze zullen gebruiken aan boord van „De Sibajak". Het is van de firma Willem Ruys en Zn., Di recteuren van den Rotterdamschen Lloid een zeer fijn gevoelde attentie aan Katholiek Nederland en Indië de eerste Stoomvaart-Maatschappij va rende op Indië te willen zijn, die een vast altaar plaatst en dit wel op haar motormailschip „Si bajak" genaamd, wat „rijk, almachtig" beteekent in de Maleische taal. De Rotterdamsche Lloyd was ook de eerste Nederlandsche op Indië varende Stoomvaart- Maatschappij, die op al haar schepen zoowel passagiers als vrachtschepen, (met passagiers- accomodatie) een missiekoffer beschikbaar stelde ten behoeve onze priesters-missionarissen. Verre weg de meeste missionarissen naar en van Indië maken dan ook gebruik van deze stoomvaartlijn, mede, omdat onze priesters, zusters en broeders er zich op hun gemak gevoelen als nergens anders. Kleur plakzegels. De kleur der plakzegels was tot nu toe voor alle waarden gelijk, nl. rood. In de toekomst echter zullen deze van ver schillende kleur zijn naar gelang hunner waarde. De kleur van de plakzegels van f 0.10 wordt rood, van zegels van 0.15 tot en met U~~ Keel; boven 1.— tot en met 10.paars en van de zegels met een meerdere waarde dan f 10.zal de kleur groen zijn. De melkprijs in Zuid-Holland. De Bond van Melkveehouders in Zuid- Holland heeft gisteren te Rotterdam een bespreking gehouden over den melkprijs. Het bestuur werd opgedragen den melkhandel mee te deelen dat de boeren voor Februari handhaving van den prijs van Januari wenschen. WASSENAAR. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente heeft Woens dagmorgen vergaderd onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig Het voornaamste nieuws van heden BUITENLAND. Het Fransch-Amerikaansche anti-oor logspact weer ter sprake. Rumoer in het Oostenrijksche parle ment. Kabinetscrisis in Joego-SIavië. BINNENLAND. Jubileum Hoofdinspecteur L. O. mr. P. W. H. Truyen. (1ste blad). Een jubileum aan het Hof. (lste blad). Voor het Leldsch Kantongerecht Is de vraag in behandeling gekomen, of men een auto mag stationneeren op den open baren weg. (Rechtzaken, 2de blad). De onderhandelingen in het kleeding- bedrijf. (L. B., lste blad). De onderhandelingen «in het meubelbe drijf (lste blad). Verscheidene branden. (Gemengde Be richten, 2de blad). OMGEVING. Een radio-rede van Boskooos burge meester over de Boskooosche cultuur. (2de blad). zijn met kennisgeving c?6 heeren Mans- velt en Wouters, zonder kennisgeving de heer Prins. De heer W. Boender, in de vorige ver gadering als raadslid toegelaten, legt do vereischte belofte af en neemt zitting. De heer Boender deelt mede, dat hij naar vermogen de belangen der gemeente zal behartigen. Mcdpdeeling geschiedt van verschillen de ingekomen stukken, waarbij goedge keurde raadsbesluiten, het proces-ver baal van opening der boeken cn kas van den gemeente-ontvanger en den kassier van het gasbedrijf, een brief van de com missie tot wering van schoolverzuim, waar in wordt bericht, daf^de commissie als voorziter heeft aangewezen de heer M. Peereboom en als secretaris den heer H. H. van der Plas. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat de dokterswoning bij verkoop 7200 heeft opgebracht. Op een adres van de Kon. Ned. Polilie- hondonvereeniging om subsidie wordt af wijzend beschikt. Een adres van de R.-K. voetbalvereeniging Blauw Zwart om be schikbaarstelling ^an een terrein wordt in handen van B. en W. gesteld voor prae- advies. Hetzelfde lot ondergaat een adres van besturen van een zestal vereenigin- gen hier ter plaatse, waarin wordt ge vraagd te willen besluiten tot het nemen van maatregelen tot behoud van het na tuurschoon, het tot stand brengen van plantsoenon en het benlanten der wegen met boomsoorten, welke voor het oog meer afwisseling bieden, alsmede een adres van bewoners van den Rijksstraat weg om langs dien weg verlichting aan te brengen. In verband met dit laatste adres deelt de voorzitter mede, dat hij dezer dagen een onderhoud heeft gehad met den di recteur der Wassenaarsche Grondexploi tatie Maatschappij, waarbij deze heeft toegezegd te zullen medewerken tot het aanbrengen van straatverlichting in de Van Heeckercnstraat, de Wassenaer- straat cn daarvoor in de gemeentekas zal storten een som gelijk aan bet bedrag per Meier door anderen betaald. Op een verzoek van de Tuinbouwvor- eeniging Wassenaar en Omstreken om een subsidie van 75 in de kosten van een tuinbouwcursus, wordt gunstig be schikt. Op eenige verzoeken om ontheffing van voorschriften der bouwverordening wordt gunstig beschikt. Tot verificateur der gemeentefinanciën wordt benoemd met 9 van de 10 steramen de heer K. van Boeyen, commies ter Prov. Griffie van Zeeland te Middelburg. Hierna komfc in behandeling de vast stelling van een verordening regelende 't geneeskundig schooltoezicht. Tot schoolartsen worden benoemd voor de R.-K. scholen de heeren J. van Dijk, voor de Chr. scholen de hèer P. Th. Ho- genholz cn voor do openbare scholen de heer F. van Praag. In verband met de reorganisatie van het gasbedrijf werd besloten den heer P. L. Huibers te benoemen tot waarn. direc teur en eervol ontslag te verleencn aan de werklieden I- Wielders, J. Th. L. van Ginkel, P. J. A. Wolters en J. Paardo- kooper, die op wachtgeld zullen worden gesteld. De gasprijs wordt gewijzigd en gesteld op 12 per M3 voor de eersto inn M3, 7 per Mo voor het irrtuuij- per matnd daar boven, 13 et. per M3 voor mu liyas.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1