Uit de Rijnstreek. SPORT. Rechtzaken. Land- en Tuinbouw. KERKNIEUWS. Allerlei. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ziekenhuisverpleging. Op de jaarver gadering van de E. K. Vereen, voor Zie kenhuisverpleging „St. Damianus", gister avond in het Patronaatsgebouw gehouden, was vrij veel belangstelling. Do voorz. sprak bij den aanvang een openingswoord, aan de aanwezigen, w.o. de Deken, het welkom toeroepende. Na de lezing der no tulen, lcwain aan de orde het financieel verslag. Hieruit bleek, dat de inkomsten ƒ1803.69 hadden bedragen en het batig saldo 44.57 aanwees. Namens de controle commissie werd door de heer L. van Rijen verslag uitgebracht aangaande boe ken en bescheiden van den penningmees ter. Deze waren in de beste orde bevon den. Naar aanleiding dezes bracht de heer Zonderop een woord van dank aan het be stuur voor de wijze waarop het in het hé- lang der vereeniging is werkzaam ge weest. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat er in het afgeloopen jaar elf pa tiënten waren geweest met 299 verpleeg- dagen. Een aanwinst werd gemaakt van 96 nieuwe leden en het ledental was de duizend overschreden. Voorts werd dank gebracht aan allen, die hun medewerking hadden verleend, terwijl aller steun weder werd ingeroepen. Punt' 6 der agenda: bestuursverkïeïng, werd, omdat er geen candidatenlijsten waren ingezonden, vlug afgehandeld. De beide aftredende heeren W. W. van Leeu wen en L. van Rijen waren dientengevolge -•oder herkozen, terwijl in de vacature Doedens de heer C. v. Zeyl werd gesteld, Het voorstel tot Regl.-wijziging art. 3, 7 en 12 werd, na eenige discussie, aangeno men. Hierna volgde nog enkele andere huishoudelijke besprekingen, waarna de Deken nog even het woord nam en de beste wensclien uitte voor den bloei der Vereeniging, daarbij de daad bij het woord voegende door de vereeniging financieel te steunen. Nog was door een onbekende gever als geschenk bij het bestuur een als verpleeg ster gekleede pop ingezonden, welke onder de aanwezigen werd verloot, en de kas een voordeeltje ad 14.55 bracht. Hierna rond vraag en sluiting. Vandalisme. Zaterdagnacht werd door enkele personen in de Lindenhovestraat aan de grens dezer gemeente op ergerlijke wijze huisgehouden. Bij eenige bewoners werden de ruiten ingeworpen; bij anderen de ruiten bekrast. Voorts moest een straatlantaarn het ontgelden, terwijl op het terrein van den heer v. D. een vat, in houdende eenige honderden ponden vet, in het water werd geworpen. De Ijedrijvers van dit ergerlijk vandalisme zijn bij de po litie bekend. Gevecht met de politie. Zaterdag avond werd door de politie een persoon aangehouden, die zonder licht op zijn rij- wief reed. Deze kwam tegen de aanhou ding in verzet en mishandelde den agent en bracht hem een bloedende wonde aan het hoofd toe. Tegen den bedrijver dezer euveldaad werd proces-verbaal opge maakt. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert Donderdagavond te 7 uur. Agenda: 1. Benoeming van leden van ver schillende commissiën. 2. Verdeeling van den Raad in afdeelingen. 3. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond gele gen aan de Zaalbergstraat, aan de fa. W. van der Bijl, q.g. alhier. KOUDEKERK. Eierveiling. Vrijdagavond hield de K\ R. E. V. haar eerste jaarvergadering op de boven zaal van 't café alhier. De Voorz., de heer Mosterd, heette allen wel kom. inzonderheid den heer Burgemeester, eere voorzitter der Vereeniging. Uit het verslag van den secr.-penningm., den heer J. C. van Egmond, bleek dat het ledental vanaf de oprichting der vereeniging was geste gen van 22 tot 54 leden, wel een bewijs dus dat de vereeniging in een groote behpefte voorziet. Verder bleek, dat vanaf de oprichting nu 8 maan den geleden, waren geveild ruim 50.000 eieren tot een totaal bedrag van 3500.31. Na de voor lezing van de verschillende posten bleek, dat op 1 Januari j.l. nog in kas was een bedrag van ƒ7, zoodat de penningm. vertrouwde, dat de vereeni ging ook dit jaar voor 4 pet. kan veilen. Wegens periodiek aftreden van de bestuurs leden, de heeren C. C. Koot, J. D. Corts en W. Koot en aftreden van den heer Rijnsburger, wer den gekozen de heeren G. Dorrepaal Gz., W. Koot, J. Smit en Joh. Hoogeboom, die voor zoo ver aanwezig, zich hunne benoeming lieten wel gevallen. Voorts werd met algem. st. goedge keurd een wijziging in het reglement. Bij de rondvraag kwam ter sprake de mogelijk heid om tot overeenstemming te komen voor ge zamenlijk voeraankoop voor pluimvee. Zij, die hieraan willen medewerken, kunnen zich op de veiling Dinsdagavond a.s. daarvoor opgeven. Voorgesteld werd nog aan het bestuur, om op de veilingen bekend te maken, welke eieren en welke soort er verkocht zouden worden. Door den voorz. werden daarna nog eenige nuttige voorlichtingen gegeven, betreffende de behande ling van zieke hoenders. Niemand meer het woord verlangende werd deze aangename en zakelijke vergadering door den Voorz. gesloten. LEIDERDORP. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente vergadert Donderdagavond te half acht uur. Agenda: 1. Mededeelingen. 2. Wijziging be grooting 1927. 3. Verzoek Chr. H. B. om subsidie. 4. Voorstel-K. J. Klaver en J. P. Ver- vark inzake wijziging belastingen. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging A.V.V. Zondag was alleen het 2e elftal van A.V. V. in actie. Te 2 uur moest gespeeld wor den tegen Blauw Zwart 2. De scheidsrech ter was echter zoo beleefd om thuis te blij ven, zoodat men toen maar besloot om vriendschappelijk te spelen. Blauw. Zwart trapt af en er ontwikkelt zïcli terstond aan beide zijden een enthousiast en vlug spel, waarbij A.V.Y. lang niet voor Blauw Zwart behoefde onder te doen en een Keu rige partij voetbalde, zoodat wij ons dan ook met verwondering hebben afgevraagd, hoe het mogelijk is, dat A.Y.V. 2 op een na de onderste plaats bezet.. A.V.V. doel puntte het eerst, doch spoedig maakt Blauw Zwart gelijk. Eenigen tijd beleeft het BI. Zwart-doel benauwde oogenblik- ken, doch lat en paal brengen redding en tot doelpunten komt het niet. Aan de an dere zijde heeft BI. Zwart opnieuw suc ces, doch A.V.V. zit lang niet «til en heeft, voor het einde daar is, nog 3 maal tegen BI. Zwart 1 maal weten te doelpunten, zoo dat A.V.V. 2 met 43 een verdiende over winning behaalde. Een volgenden keer ook zoo, 2e elftallers. KANTONGERECHT HAARL.MEER. Kwajongens-ontreden. Voor het Kantongerecht werd behandeld de aangehouden zaak tegen L. de V. te L i s s e. Verd. had de vorige zitting voorgegeven in het bezit te zijn geweest van een geldige toegangs kaart voor de Ijsbaan te Lisse, en meende on rechtmatig te zijn geverbaliseerd door de jacht opziener van Graaf van Lynden aldaar. Get. N. Mathijs, controleur der IJsclub, verklaart, dat verd. geen geldige kaart heeft kunnen toonen. Get. had hem verzocht de ijsbaan te verlaten. Ook getuige Leendert Nieuwehuyzen te Lisse, voorzitter der IJsclub, heeft verd.'op het onge paste gewezen, en hem 5 minuten tijd gegeven de ijsbaan te verlaten, waaraan verd. niet had voldaan. Toen is de hulp van den jachtopziener ingeroepen, en is verd., die zich toen ging ver wijderen, geverbaliseerd voor het loopen op ver boden grond. Verd. trachtte nog op de zitting de toegangskaarten te toonen, de eene was een per soonlijke kaart van zijn vader, de tweede een dameskaart, de derde 'n dubbele kinderkaart. Het O.M. viel door deze draaierij even uit zijn rol, en voegde verd. toe: dat het met verd. bedriegerij maar uit moest zijn, en dat hij niet wenschte bedte wórden. Wij zitten hier niet voor kwajongens. De ambtenaar eischte ƒ8 of 8 da gen. Uitspraak conform. De strooDersaffalre. Daarna kwam voor de aangehouden zaak te gen K. W. te Leiden, zakken- en lompen- kooper en visscher. Thans moest nog gehoord worden getuige 'Bern. Griffioen, vischhandelaar te Breukelen. Getuige is thans voor de derde maal opgeroepen. Getuige maakt thans bezwaar tegen het getuigen. Hij vindt de vraag: hoeveel visch hij van verd. op 12 Nov. 1927 heeft ge kocht, ingrijpend op zijn zaak. Het O. M. merkt op, dat hij de waarheid, en niets dan de waar heid heeft te verklaren. De Kantonrechter voegde hieraan toe, dat als get. het antwoord niet wenscht te geven, hij zal overwegen hem in gijze ling te stellen. Hierna verklaart getuige, dat hij ruim 1000 pond visch heeft gekocht van verd., het was 1000 pond wit visch en een 20 pond baars en snoek. Verd. had na aflevering van deze visch een vergunning gekregen. Het O. M. noemt verd. een strooper van de eerste soort, die zeer veel stroopt en zich tracht te dekken met late vergunningen te nemen. Eisch 100 of 20 dagen, met verbeurd-verklaring der netten. Uitspraak conform den eisch. Twee uren getuigenverhoor. Hierna komt de aangehouden aanrijdingszaak van den journalist J. C. A. H. te Den Haag voor. Getuige J .Rips, militair,, verklaart, dat verd. zeer-snel reed. Op de vraag van verd. ant woord getuige, dat de aangeredene geen teeken gaf om over te willen steken. Getuige Mathijs Baart te Sassenheim verklaart alsnog, dat verd. naar rechts is gereden, inplaats van voldoende naar links. Getuige Simon Groot, autogeenlas- scher te Voorschoten, verklaart dat hij geheel en al rechts van den weg was. Een teeken om over te steken had noch hij noch zijn kameraad zeer waarschijnlijk gegeven, omdat dit niet noodig was Getuige Francois Cuvelier heeft de politie de plaats van aanrijding aangewezen, en bevestigt dat deze verklaringen juist zijn. Getuige J. C. van Rijn, incasseerder te Sassenheim, verklaart de aanrijding geheel te hebben gezien, en heeft direct tegen verd. gezegd: daar kan u niets aan doen: althans dit was getuig's meening. Getui ge had nog een schreeuw gegeven aan de over- stekende menschen, doch het was te laat. Als ge tuige a décharge wordt op verzoek van verd. gehoord Louis Swaaf, ingenieur te Den Haag. Als getuige-deskundige komt deze tot de conclu sie, dat daar ter plaatse het rijwielpad midden in den weg is komen te liggen, althans als dit het rijwielpad is. Getuige is met verd. er langs ge komen en heeft geen afscheiding kunnen vinden. Ook vindt get., dat de aangeredenen niet hadden mogen oversteken zonder teeken te geven, op het laatste oogenblik als een auto nadert. Volgens get. heeft verd. vermoedelijk 50 a- 55 kilometer per uur gereden. Het getuigenverhoor, gedurende deze zitting, nam bijna 2 uur in beslag. Het O.M nam een zeer breedvoerig requisitoir, en kwam tot den slotsom, dat verd. door te snel rijden en het niet voldoende naar links uitwijken, het ver keer in gevaar heeft gebracht. De ambtenaar eischt omdat het de eerste maal is dat verd. een aanrijding veroorzaakt (anders had hij overwo gen het rijbewijs te ontnemen) een boete van 75 of 15 dagen hechtenis. Verd. bestrijdt de dag vaarding en ook de conclusie van het O. M. Verd. zou eigenlijk de rollen willen omkeeren. Hij vindt het zeer roekeloos om op het laatste oogenblik den weg over te steken, en beroept zich op de verklaring van v. Rijn en den deskundige. Hij brengt hulde aan het O. M., dat het zoo breedvoerig gelegenheid gegeven heeft om de zaak toe te lichten. Verd. meent, dat als de over stekers eenige seconden hadden gewacht, er niets was gebeurd. Het O. M. repliceert en blijft bij zijn eisch. De Kantorechter, uitspraak doende, veroordeelt verd. tot ƒ50 of 10 dagen. De kinderrol in de opera „Butterfly". In de opera „Butlierfly" komt een scène voor, waarin een kind, een meisje, op het tooneel verschijnt en aldaar eenigen tijd in slapende houding op een kussen moet liggen. De N.V. Italiaansche Opera heeft in het vorig jaar deze opera een aantal keeren in Carré opgevoerd en gebleken is, dat voor genoemde rol steeds een kind be neden den U-jarigen 1 eeftijd gebruikt werd. De politie maakte van deze over treding der .Wet op den Kiuderabeid pro ces-verbaal op en thans diende een dezer zaken voor het Kantongerecht te Amster dam. Nadat de polite-inspecteurs hun proces verbaal hadden toegelicht werden nog ge hoord een Italiaansche en een Japansche jongedame, die beiden als zangeres in „Butterfly" waren opgetreden. Zij verklaarden via een tolk, dat dat in alle landen van Europa en ook daarbuiten gebruikelijk is, dat een jeugdig kind in deze opera de bewuste rol vervult. Neder land was het eenige land geweest, waar te dien aanzien moeilijkheden waren gere zen. De ambtenaar van het O. M. wees er op, dat de wet het onderhavige optreden van kinderen nu eenmaal verbiedt, het geen trouwens reeds door den Hoogen Baad is uitgemaakt. Spr. vorderde der halve bekrachtiging van het reeds gewe zen vonnis, 10 boete. De verdediger mr. Van Gigh wenschte een principieele uit spraak en beriep zich voorts op art. 31 der Arbeidswet, 6e lid, waarbij de overtre ding, in het eerste lid bedoeld, onder be paalde omstandigheden als gerechtvaar digd kan worden beschouwd. Uitspraak over acht dagen. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. Ie helft Februari. Hoe prettig, vooral ook voor den tuinliefheb- ber, dat de dagen reeds zooveel langer zijn ge worden: wel al vijf kwartier, zoodat we er als van zelf toe komen bij gunstig weer den hof ln te gaan. Is uw tuin niet laag gelegen, niet nat, dan ziet ge reeds uit naar een beschut, luw plek je, om daar wat zaad aan den grond toe te ver trouwen. Al weet ge, dat dit vroege zaaien vaak teleurstelt, het gaat ook wel eens anders, en dan is het zoo aardig al vroeg wa op den grond te hebben, er naar te gaan zien en aan anderen te kunnen toonen en, als het meeloopt, vroeg de jonge groenten uit eigen hof op tafel te mogen hebben. M e s te n, spitten, z a a i en, zijn dan de werkzaamheden, die elkaar opvolgen. Wie stalmest gebruikt, heeft meteen den mest onder te werken. De tuinier van professie verstaat die kunst, den liefhebber valt dit niet mee, hij moet het leeren. Trouwens, het spitten zelf gaat u als ge beginneling zijt, ook niet direct goed af. Zie eens op uw werk: is de omgespitte grond gelijk, zonder laagten en oneffenheden, helt het tuintje niet af; is de grond gerezen, zooals be hoort: hebt u den mest, het onkruid en het dorre blad van de omringende boomen er goed onder gewerkt? Hebt ge korten mest uitgestrooid en staat er weinig of geen onkruid in uw tuin, dan kunt u de aarde gewoon afsteken meer of minder diep, omwippen en aandraaien. Daartoe is ech ter noodig, dat ge de voor goed openhoudt en flink ruim neemt. Lukt het u niet mooi, kant werk te maken of hebt u langen mest uitgesrooid die moeilijk is onder te brengen, of ook wanneer er veel onkruid op den grond staat, dan moet ge voor ge een steek omwipt, eerst de aarde af schuimen, 't zij met een schop een „bats" of „plakhak". Begrijpt u de bedoeling? Een dun laagje aarde, waarop bovenop mest, onkruid of loof, wordt afgeschuimd en in de voor gewor pen; daarna doet ge een steek en werpt dien boven op het afgeschuimde zoodat dus al het ruige er behoorlijk onder komt. De kunstmest- gebruiker heeft het gemakkelijker, wanneer hij althans het onkruid niet den baas heeft laten worden. Wij moeten evenwel aanraden den tuin zoowel stal- als kunstmest te geven. Of laten we liever in plaats van stalmest spreken van „na tuurlijken" mest: compost en beer kunnen dus ook dienen. Maar zoo we zeiden: kunstmest en natuurlijke mest moeten liefst samengaan, 't Zij men ieder jaar van beide aanwendt, of beurtelings om het jaar. Anders mest men licht eenzijdig en krijgt de grond op den duur min of meer behoefte aan één of meer noodzakelijke voedingstoffen, waar door onvolledige oogsten of ziekten in de ge wassen het gevolg kunnen zijn. Mogelijk hebt u in 't najaar uw tuin reeds omgespit. Uitstekend! Als ge dan flinke steken hebt genomen en de aarde zoo hebt laten liggen, dan is ze nu door de inwerking der vorst verkruimeld en door de inwerking der lucht in een gezondere, betere con ditie gekomen. Ook het bemesten in 't najaar, als men het er naar heeft, is in vele gevallen aan te raden. De mest verteert dan al en men ver bouwt smakelijke aardappelen en ook lekkerder groenten dan in pas bemesten grond. Bij het spit ten in 't voorjaar, dus nu, neemt ge kleine ste ken en verbrokkelt de kluiten zoo goed mogelijk, wanneer er spoedig gezaaid zal worden. Bovenstaande geldt enkel en alleen voor tame lijk droge gronden. Zit de grond nog vol water, stel dan het tuinieren nog uit. Pleizier zoudt ge er niet van hebben, en uw tuin maakt ge door uw arbeid niet beter, doch wel slechter. Kunt ge den drang niet weerstaan, om althans iets te doen. welnu, maak dan verhoogde bedden en schep de paden diep uit. En als ge in de gele genheid zijt, werk dan wat paardenmest onder; deze verwarmt. Intusschen hebt u de benoodigde zaden be steld, niet waar? Wie 't eerst bestelt, heeft de meeste kans goed zaad te krijgen, en de soort welke hij verlangt. Koopt van een vertrouwd handelaar! Hebt u zelf nog overjarig zaad, stel er dan niet te veel vertrouwen in, zaai dan in elk geval wat dikker, want zulk zaad komt meestel dunner op. Is het koud en nat weer, dan zal de ontkieming van overjarig zaad in den regel het meest hierdoor lijden, de jonge plan tjes hebben geen „tier" cn staan lang te „prat- ten". Laat dus in deze de zuinigheid de wijsheid niet bedriegen! EENIGE NUTTIGE WENKEN. De melkhygiëne in het landbouwbedrijf. Ons vee en de warmte. Onkruid en zijn bestrijding. Van veel belang in het landbouwbedrijf is het vraagstuk van de melkhygiëne, me de in verband met de kwesties de volksge zondheid betreffend, welke daarmede sa menhangen. Interessant is het in dit ver band te vernemen, dat het onderzoek in Friesland cToor de Friesche Veegezond heidsdienst op gere_gelde tijden geleerd heeft, dat dc Alfa Laval Machine in zoo danige conditie le houden is, dat daarme de een zeer bacterievrije, of beter gezegd, bacterie-arme melk kon worden gewon nen. Ook werd herhaaldelijk ondervonden, van hoe slechten invloed de „vuile melk- jister" op het eindcijfer is. Want hoewel de koeien op betonnen vloeren werden ge molken, moesten ze toch een vuile modde rige ruimte passeeren, b.v. gedurende den vorigen regenachtigen nazomer. De vuile tepels drukten haar stempel op het kiem- cijfer van de melk. Elders deed men de ervaringen .weer op, dat bij het gebruik van een melkmachine, de onvoldoende rei niging van deze machine dq melk bedierf. Men blijft het dan ook van het grootste belang achten, dat door melkcursussen wordt aangeleerd, droog melken, na droog afvegen van de tepels cn het ontgaan van vuile „jisters", bij voorkeur van jisters in het algemeen. Bovendien blijft natuurlijk daarnevens een gebiedende eisch dat men nauwkeurig het oog houdt op een grondige reiniging van het vaatwerk, volgens alle regelen der kunst. Het belang hiervan springt in het oog, wanneer men weet, dat uit ingezonden monsters blijkt, dat bij monsters met slechte gisting, het vaat werk in vele gevallen verer van rein was. De grotoe warmte, waarvan wij dezen zomer ruimschoots ons deel kregen, is ook voor de dieren nadeelig. Uit Duitschland wordt een oogziekte onder de paarden ge meld, als gevolg van de hitte. Men neemt als oorzaak aan, den last, die de paarden van de insetcen ondervinden. Reeds moe ten veel beesten er blind door geworden zijn. De eenden kunnen er ook niet goed tegen. Vele dieren houden op met leggen. Oogenschijnlijk houden de kippen zich goed en ondervinden zij er geen nadeel van. Maar toch moeten we er wel degelijk voor zorgen, dat do hokken niet te be nauwd zijn. We moeten het dagverblijf be schaduwen, daar de anders ondraaglijke atmosfeer den leg zeer ongunstig kan be ïnvloeden. Verder dienen we het water eenige keeren per dag te ververschen en er op te letten, dat het in de schaduw, op een koel plekje staat. Met de Augustus maand is tevens het tijdstip gekomen, om nu te beslissen, welke der oucle dieren het veld moeten ruimen voor het jonge ge slacht. Want we weten, dat ze nu al heel gauw in den rui gaan vallen, waardoor zij in gewicht gaan verminderen, daar de beste deelen van voedsel, enz. gebruikt worden voor de vorming der nieuwe vee- ren. Ook gaat de leg dan snel afnemen om eindelijk heelemaal op te houden. Wan neer we dus opruiming onder de oude beesten gaan houden, is het goed, dat bij het eerste teeken van rui te doen, voordat het gewicht begint te minderen. De vernietiging van het onkruid !s blij kens de vele vragen die hierover in de vakpers ook geregeld gesteld worden een onderwerp, dat menigen landbouwer veel moeiten en zorgen baarde. De bestrijding van het onkruid tusschen het te velde staande gewas moet natuurlijk met de noodige omzichtigheid geschieden, om het gewas niet te schaden. Is het echter een weg, of pad, dat men van onkruid wil vrij houden, dan kan men minder kieskeurig zijn in de keuze van zijn bestrijdingsmid delen. Teer is een probaat middel, dat wanneer het een verharden weg, grintweg of i.d. betreft, tevens het wegdek verbe tert. Nastrooien met zand maakt den weg glad en hard. Teer doodt alle onkruid. Ook kan men nemen corbolineum of een 50 pet. oplossing yzervitriool (700 liter per H. A.). Men zou natuurlijk ook zeer goed, zoo als onlangs een landbouwer voorstelde, ge malen kainiet kunnen nemen, maar dat is op een weg niet noodig en bovendien in dat geval veel te duur zijn. Over het alge meen kan men ten slotte nog als regel aangeven, dat de bestrijding bet krachtig ste werkt in den tijd, dat het onkruid groeit, dus in het voorjaar, Het eier-verbruik in Engeland, In het rapport, hetwelk is uitgebracht door de imperieele economische commis sie komen eenige interessante bijzonderhe den voor aangaande het eierverbruik in Engeland, en de pluimveeteelt in het alge meen. Daar Engeland slechts voor de helft ge noeg heeft aan de eieren van eigen pluim- cee, moest in 1925 voor 19 millioen pond sterling worden ingevoerd en daarenboven nog voor 2 1/4 millioen pond sterling aan pluimvee uit de dominions en uit het bui tenland. Engeland consumeert per jaar ongeveer 7500 millioen eieren. Van ieder duizend eieren, welke het in 1925 consumeerde, wa ren 433 van eigen pluimvee afkomstig, 95 waren afkomstig uit den Iersehen Vrij staat, 5 uit Canada; 5 uit Zuid-Afrika en 3 uit Australië; 460 eiqren werden uit het buitenland ingevoerd; uit China 138, uit Denemarken 121, uit Rusland 47, uit Ne derland 35, uit Egypte en uit Polen 22, uit België 21, uit Italië 11, uit Lithauen en Letland samen 11 en uit Argentinië 10. In het rapport wordt nadruk gelegd op heb feit, dat Busland voor den oorlog 50 pet. van den invoer verzorgde en Denemar ken 20 pet. Op dit oogenblik zenden Rus land, Letland en Litauen slechts een zeer klein deel van den invoer, terwijl Dene marken, Polen, Nederland, België en China een veel grooter aandeel in den in voer voor 80 pet. in handen hebben. Doch deze vervanging van Rusland door Denemarken, Nederland en België is in meer dan één opzicht van beteekenis, aldus de officieele Britsche draadlooze dienst. De eieren welke van deze drie lan den komen, zijn gewoonlijk beter van kwa liteit beter gesorteerd cn beter verpakt, dan die, welke voor den oorlog uit Rusland ontvangen werden, terwijl prijzen ge vraagd worden, welke tenminste met die van Engelsche eieren vergeleken kunnen worden. Invoer van boter. In de week van 16 tot en met 21 Ja nuari is in ons land ingevoerd 49.889 kg. boter, waarvan 17.155 kg. uit Australië, 15.635 kg. uit Nieuw-Zecland, 8280 kg. uit Argentinië, 6355 kg. uit Frankrijk en 2154 kg. uit Siberië. DE ZALIGVERKLARING VAN FREDERIK OZANAM. Een speciale koerier heeft vanuit Lon den naar Rome overgebracht een ver^ zoek van zeventig Bisschoppen en Aarts bisschoppen voor de zaligverklaring van Frederik Ozanam, de Stichter der Ver eeniging van den Heiligen Vincentius a Paulo. Wetenswaardigheden. Is het u bekend: DAT 70 pet. der Zweden en Noren licht blond zijn? DAT van de Noord-Duitschers er 40 pet. blond zijn, doch DAT er in Frankrijk slechts 2 menschen op elke 100 een blonde haartooi hebben? DAT er in Italië nog geen 3000 menschen zijn met blanke gelaatskleur en blauwe oogen? DAT deze meest allen tot de aristocratie be- hooren, die nooit in de brandende zon behoefde te werken? DAT een Engelschman te Vancouver er in geslaagd is om 12000 woorden op een briefkaart te schrijven? DAT 12000 woorden ongeveer gelijk is aan 16 kolom schrift in de krant? DAT de kleinste republiek is Tavolara, een klein eilandje, op 7,5 mijl van Sardinië gelegen, in de Middellandsche zee. DAT dit eiland een mijl lang is en 55 inwoners telt? DAT de souvereiniteit over het eiland in 1836 gegeven werd aan de familie Bartoleoni? DAT tot 1882 Paul I rustig over zijn eiland rijk heerschte? DAT bij zijn dood de republiek werd uitgeroe- j>en? - jfc- 'N PRAATJE MET DE VROUW. Zeeppraatie. Zeep, dat is onze machtigste bondgenoote Iri onzen voortdurenden strijd tegen vuil en stof in de huishouding. Daarom mogen we van deze trouwe bondgenoote ook wel iets meer weten. Zeep dan. wordt vervaardigd door een vetsoort te koen met kaliloog of natronloog. Met kaliloog krijgt men de z.g. zachte zeep, met natronloog harde. Vroeger maakte men de zachte zeep uit sluitend uit hennepolie, waardoor we de van ouds bekende groene zeep kregen. Maar in dc laatste Jaren neemt men er velerlei goedkooper vetten voor, waarna men de zeep kunstmatig groen kleurt, om toch maar vooral de ouderwet- sche „groene zeep te krijgen. Maar die groene kleur heeft niets te maken met de reinigings kracht van de zeep, dus kunnen we evengoed gele zeep gebruiken. De zachte groene of gele zeep werkt sterker reinigend dan de harde zee- pen, doordat er een tamelijke hoeveelheid kali loog in zit. En de harde zeep? Wel, die maakt men uit cocosvet, palmolie enz. met natronloog, waardoor we de witte huishoudzeep krijgen. De ze is altijd nog een weinig scherp. Een andere manier is, dat men zachte kalizeep neemt cn die behandelt met keukenzout, zoodat de z.g. kern- zeep ontstaat, een meer zachte zeep, die in toi- letzeepen verwerkt is. We!, goed dat ik' weet...- Indigestie is een lastig en onaangenaam "ding. Dit is te voorkomen, door na iederen maaltijd een theelepeltje glycerine te gebruiken. Inktvlekken zijn een crime, maar dikwijls niet te voorkomen, vooral wanneer men een troepje schoolgaande bengels heeft, die 's avonds aan tafel hun huiswerk zitten te maken. Menige inkt mop verschijnt dan op onnaspeurlijke manier op Moeders tafelkleed. Die inktvlekken kunnen weggemaakt worden door dc stof eerst met azijn uit te wasschen en daarna flink uit te wrijven met een oplossing van een eetlepel zuringzuur op 5 eetlepels water. Aardappelpurée is eeri fijn eten. Maar weet U, hoe U dit gerecht nog smakelijker, luchtiger en roomachtiger kunt maken? Door de fijngemaakte aardappelen flink met een vork te slaan, onder bijvoeging van een beetje heete melk. Drukknoopjes in de wasch zijn een kruis, voor al als we een wringmachine gebruiken. Telkens vallen er slachtoffers onder. Dit is te voorkomen door de drukkertjes dicht tc maken, voor de klee- dingstukken door den wringer te halen. Ze wor den dan niet stukgedrukt en kunnen na de be handeling weer goed gebruikt worden. Met mooie zomersche en na-zomersche 'dagen zitten we natuurlijk graag 's avonds met open ramen. En wanneer we dan nog een schemer lampje op veranda of balcon zetten, dan kun nen we dikwijls heel gezellig en prettig daarbij zitten keuvelen. Als die lastige muggen er maar niet waren! Die jagen ons soms uit ergernis naar binnen, veel eerder dan we van plan waren. Een middel daartegen? Wel, wasch de vensterkozijnen eens af met een zwakke oplossing van chloor kalk. Men zegt, dat dat de muggen cn ander ste kend ongedierte op een afstand houdt. En boven dien houdt het de lucht in de kamer frisch bij warm weer. Als men zijde (witte) wascht, moet men er de zeep nooit op smeren. De zeep moet in het wa ter opgelost worden, voordat we het kleeding- stuk gaan wasschen. Naspoelen in warm water verdient aanbeveling. In dat warme water kan men wel een paar druppels blauwe inkt doen, om te voorkomen, dat de witte zijde er geelachtig uit gaat zien. Garnalen koken. Kook garnalen altijd levend. Doe ze daartoe dadelijk in ruim kokend water met zout en laat ze koken, tot ze gaar zijn (1 tot 3 minuten). Om te kijken of de garnalen gaar zijn, neemt men er een uit het water, pelt en proeft die. Zijn de gar nalen te gaar of niet gaar genoeg, dan zijn ze bijna niet te pellen. Voorzichtigheid is dus aan te raden. Laat de garnalen op een vergiet uit druipen en pel ze liefst warm, -3_2

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7