Si Kunst en Letteren. KERKNIEUWS. ai SPORT. tweede blad „DE LEIDSCHE COURANT" DINSDAG 31 JANUARI 1928 DOM DESIDER1US LENZ O.S.B. t e stichter der Beuroner kunstscholen. Naar de ..Msbd." is Dom Desiderius p enz. de stichter der kunstscholen van de irtsabdij Beuron, Zaterdagavond om vart over tien aldaar overleden. Dom Desiderium was 95 jaren oud. Als een oude patriarch, waarvan hij et zijn langen grijzen baard ook al ja- n het uiterlijk had, is hij heengegaan, >m Desiderius, in de wereld Peter .ter Lenz. Hij was de stichter en de artistieke ider, de drijvende kracht en de ééne oote scheppende persoonlijkheid van de instscholen, die de roem zijn geweest in de aartsabdij Êeuron. De aartsabdij Beuron is de bakermat de Benedictijner Orde in Duitsch- nd, die, door Dom Guéranger en So- sines geinspireerd, zich zoo phenome- lal ontwikkeld heeft tot oo onzen tijd >e. De schilder en beeldhouwer Peter Lenz lar wij meenen een Beier van geboorte, as al een volwassen man van veertig ar, toen hij daar het kloosterkleed aan- im. Een heel leven van zoeken en ar- liden lag al achter hem en, tot 'n vaste 'ertuiging gekomen, wist hii dat in de wijde kunst zijn roeping lag, een renge, hieratische kunst van orde en ■enmaat, één geheel met de architec- ur en tevens met de levende handeling in den liturgischen eere-dienst. Door de udie van de Grieken en vooral van de ïyptenaren was Lenz tot ziin inzichten komen, die hij heeft uiteengezet in zijn >ek „Aestetik von Beuron", een ge- ihrift ook in het Hollandsch vertaald, it de grondwet werd van ziin school. Wij moeten bij den dood van deze •oote en sterke persoonlijkheid er toch m herinneren, dat hij in een tijdperk in academische armoede eenerzijds en >permachtig impressionisme anderzijds groote beginselen van de waarachtige assiciteit heeft geproclameerd en naar jn beste krachten heeft toegepas en doen epassen. Hij legde het oude verband isschen de kunsten onderling, hii gaf de inst terug aan haar hooge roeping: de wijde handelingen van den openbaren iredienst harmonisch te begeleiden en larmede samen te smelten, hii bracht al- is de kunsten terug in de samenleving,- i herstelde den levenden band met de meenschap in haar hoogste uitingenin n directen lof aan God. Is er één was, dan kon deze grijze lonnik met den psalmist zeggen, dat hij luister van 's Heeren huis bemind eeft. ..Msbd." ssaT'i- DE STRIJD DER LIEFDE. Het Werk der Intronlsatie van het H. Hart ft zich in zeer korten tijd op wonderbare ze een weg door de wereld gebaand. Een uviaansch Priester, over bijna geen vrijen tijd rschikkend, maakt zijn plannen aan de wereld ;kend met behulp van eenige kinderen, die voor hem schrijvenen andere wakke werktuigen. De wereld luistert, de kleine ant groeit snel omhoog, de boom draagt vele zoete vruchten, Bisschoppen moedigen aan schrijven er over naar Rome, de Pausen ont- ngen Pater Mateo in lange hartelijke audiën» s en verlecnen een schat van aflaten, een ;oot leger van priesters en leelien, mannen i, grijsaards en kinderen, armen en pj jken scharen zich onder het vaandel van den "'efde-Koning, Die een waren trjomftocht begint de geheele beschaafde en onbeschaafde Rjereld. I Huisgezinnen, millloenen, vallen op de knieën beloven, zelfs schriftelijk, dat zij breken piet n geest der wereld: schoolkinderen, in feest- »sch, met rozen en leliën in de hand, jubelen uit rond het versierde beeld van het H. lart, dat hun school wil zijn een koninkrijk an den God van liefde: fabrieksdirecteuren ten het geraas der machines ophouden en knie met hun werklieden voor den opgesmukten goon van den goddelijken Werkman, en zwe- dat zij nooit een anderen Meester zullen Dlgen dan Jezus van Nazareth. In dorpen en steden worden triduüms ge preekt ter eere van het H. Hart van Jezus, Die heerschen wil door Zijn Liefde, en op den laat- sten dag der oefening worden optochten ge houden met wapperende vaandels, muziek en zang en bloemen, en bij schitterende standbeel den van den Godmensch wordt door de schare plechtig beleden, dat Hij Koning is, niet alleen in de kerk, niet alleen in het huisgezin, maar ook in het openbare leven, over kunsten en wetenschappen, handel en nijverheid en over pu blieke vermakelijkheden. De Koningshulde werd Hem afzonderlijk ge bracht in handelskantoren, in gemeentehuizen, in stations, zelfs in gevangenissen. Geheele vol keren wijdden zich aan Hem toe door ontroe rend schoone plechtigheden. En wat al lauwe zielen zijn vurig geworden, wat al zondaars hebben den vrede des harten teruggevonden in de zoete omhelzing van den Zaligmaker met het liefdevolle Hart, Die zich treffen liet door de gebeden, offers en heilige Communiën van zijn vrienden, die dagelijks smeeken om de uit breiding van Zijn waarachtig Rijk op aarde. Is het ook niet opvallend, dat wij thans offers van de geloovigen mogen vragen, waaraan men vroeger niet had durven denken? Pater Mateo dorst het bestaan, de huisgezin nen, de echte huisgezinnen van het H. Hart, uit te noodigen, den Liefde-Koning niet alleen des daags, maar ook des nachts in hun wonin gen te vereeren, door eerherstellende nachtaan bidding. Onmiddellijk is er een juichkreet opge gaan en de oproep werd beantwoord met een lawine van hartroerende brieven van adhaesie- betuiging; zonder de minste moeite kwam de gedurige, nachtaanbidding tot stand. Beurte lings laten de huisgenooten zich wekken in den nacht, die hun is toegewezen, om den Meester een uur lang te aanbidden, te danken, eerherstel te geven en Zijn genade af te smeeken voor de wereld, die Hem zoozeer beleedigt in den don keren nacht. Ook Nederland telt reeds zóóveel deelnemers, dat ook ten onzent weldra geen nachtelijk uur meer zal verloopen, zonder dat ergens, in een arbeiders-woning of een rijk hee renhuis, een minnende ziel _den Koning van allen in liefdevolle aanbidding gezelschap houdt. Velen weten niets van al het schoons, dat in hun onmiddellijke nabijheid de Engelen des He mels verheugt. Jammer, want er zijn vele zielen ontvlambaar genoeg, om, door een enkele vonk getroffen, mede het juichlled aan te heffen voor den Minnaar der menschen, maar die vonk moet hun worden gebracht. Dit kan zoo gemakkelijk. Iedere maand verschijnt er een klein courantje, „De Liefde-Koning" (uitgave van de Paters der H.H. Harten te Ginneken), dat telkens en tel kens den lezers weer verhaalt over de wonde ren- van het H. Hart, over de successen van het Intronisatie-werk, over de middelen om 's Meesters Hart nog dichter te benaderen, over de geheimen om dat Hart te behagen, om ver dwaalde huisgenooten weer terug te voeren naar het Vaderhuis. Menschen van goeden wil, leden van den zoo heerlijk opbloeiendenEucharistischen Kruis tocht, propaganda-clubs, leekenapostelen, helpt dit blaadje, dat doordeesemd is met uw geest en slechts enkele centen per Jaar kost met armen-vol over het land verspreiden, om zoo den weldoenden invloed van het Werk der In- tronisatie in de huisgezinnen te vergrooten, maar vooral bidt en boet daarbij voor de uit breiding van het waarachtig Rijk der Liefde. Mannen, vrouwen, jeugd, weet dat de arme verdwaasde wereld naar den ondergang holt en duizenden katholieken in alle landen hollen mee in dien verschrikkelijken doodenrit. Wat zal het einde zijn, Indien de besten onder ons den strijd tegen het kwaad niet aanbinden met meer ener gie en taaier volharding dan ooit te voren? Vergeet het niet, de Meester wil dien Kruis tocht voor de eer van zijn minnend Hart, dat van uit het Tabernakel smeekt om koene rid ders, op wier schild de woorden: Liefde boete ijver staan. Geen roepers slechts met veel lawaai en vloed van woorden, maar waarachtige strij ders, die de gevoelens van 's Meesters Hart in eigen hart overplanten. Moed! 't Is de strijd der liefde; en de liefde overwint alles! PATER JOACHIM SS. CC. DOM VICTOR VAN DEN EYNDEN. t Na den korten tijd van drie maanden ontheven le zijn van de abts-waardigheid, overleed, gelijk reeds beknopt werd mede gedeeld, in de Cisterciënser-abdij te Echt de door zijn goedheid zoo beminde en door zijn eenvoud alom gekende pater Vic tor van den Eynden aan een kwaal, welke hem gedurende de laatste jaren ten zeer ste had doen lijden. Blijmoedig en' geheel overgegeven aan Gods Wil heeft Dom v.d. Eynden zijn ziekte gedragen, tot stich ting en voorbeeld zijner geestelijke zonen. Donderdag was de toestand yan den goeden grijsaard zoo ernstig, dat men het noodig oordeelde, hem van de H.H. Sacra menten der Stervenden te voorzien en in den nacht van Donderdag op Vrijdag over leed hij zacht en kalm. Do thans overledene werd 3 April 1832 te Dommelen geboren, trad in 1887 ia de Cisterciënser-orde en werd zes jaren la ter priester gewijd. Vanaf 1893 tot 1911 was Pater v. d. Eynden subprior en in laatstgenoemd jaar werd hij tot prior-titu laris verkozen. Eén jaar later werd hij eerste abt van Lilbosch en op het laatst gehouden generaal kapittel vroeg hij als zoodanig zijn eervol ontslag. De Roermondsche correspondent van „De Tijd" seint d.d. gisteren: Hedenmorgen had de plechtige begra fenis plaats van Dom van den Eynden. De abt van Achel, de hoogeerw. Dom Co- lumbanus, droeg in de abdijkerk een plech tige H. Mis van Requiem op. De absouten geschiedden door doken Jonge van Eelst, die Z. D. H. Mgr. Schrijnen vertegen woordigde, door Dom Herman, abt van Westmalle, Dom Simon, abt van Tilburg, Dom Henricus, abt van St. Remy en ten slotte door Dom Columbanus van Achel. Voorts waren aanwezig de prioren der kloosters van Diepenveen en Tegelen en vele geestelijken uit den omtrek. Op het kerkhof werden de plechtighe den vericht door Dom Anselmus, den on langs gewijden abt. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. Uit het „Leiden"-kamp. De wedstrijd Leiden IGraaf Willem II 2 is op verzoek van Graaf Willem uit gesteld, zoodat het vor het el elftal weer een vrijen Zondag werd. Het 2e elftal moest naar O. V. V. I, doch daar de scheidsrechter niet kwam opdagen, werd er maar een vriendschap pelijke wedstrijd gespeeld, welke door Leiden 2 met 82 werd gewonnen. Dat geeft weer moed voor de toekomst. ATHLETIEK. Zuid-Hollandsche Athletiekbond. Algemeene vergadering. Zondag werd in hotel Wilhelmina te Delft de algemeene jaarvergadering ge houden van den Zuid-Hollandschen Athle tiekbond. De vergadering werd gepresideerd door den Bondsvoorzitter, den heer W. A. Dee- nen, die in zijn ope ingswoord den Delft- schen Athletiekkring gelukwenschte met zijn eersten lustrum. Het deed hem genoe gen, dezen kring, ter herinnering daaraan, een bronzen plaquette te mogen aanbie den. Spreker besloot met den wensch dat 1928 voor den Z. H. A. B. een belangrijk jaar moge worden. De heer J. A. Hardeman, secretaris-pen ningmeester van de K. N. A. TL, betuigde, namens de K. N. A. U., zijn erkentelijkheid voor de wijze waarop de Z H. A. B. gedu rende het afgcloopen jaar de belangen der athletiek- heeft behartigd. Spreker deelde voorts mede dat zijn opgericht een Zeeuwsche- en een Noord-Brabantsche Athletiek Bond. Nopens het onderwerp „competitie of dualmeets" werd door den voorzitter me degedeeld dat het bestuur meent de ver- eenigingen hierin te moeten vrijlaten. Zij kunnen doen wat zij bet meest in het be lang van de athletiek' achten. De heer Brand, Rotterdam, verklaarde dat den vereenigingen, die iets meer willen weten aangaande de te Rotterdam gehou den dualmeets en de daarbij opgedane er varingen gaarne inlichtingen daaromtrent gegeven zullen worden. Een voorstel van den Botterdamschei Athletiekkring om de financieele verhou ding tusschen den Z. H. A. B. en den R. A. K. zoodanig te regelen, dat de kring haar taak meer naar behooren zal kunnen vervullen, werd toegejuicht door den heer Brand. De voorzitter wenschte zich niet tegen het voorstel van den R. A. K. te verzet^ ten. Het bestuur heeft ingezien dat de fi nancieele verhouding gewijzigd dient te worden, doch eerst moeten de inkomsten van den Bond nader worden bezien. De heer Mulder diende namens een vijf tal Haagsche vereenigingen een motie m, beoogende splitsing te brengen in den Bond, nJ. deze te verdeelen in een Haag- schen Bond, Rotterdamschen Bond en een Bond bevattende de overige kringen in Zuid-Holland. Deze motie werd niet in behandeling genomen. De vergadering kon zich met de door het bestuur gedane toezegging nopens een herziening der financieele verhouding tot de kringen vereenigen. De heer W. A. Deenen werd bij accla matie tot voorzitter van den Bond herko zen. Tot leden van het bestuur werden be noemd in de vacature H Verwaal, de heer H. J. van Leeuwen, Rotterdam en in de vacature D. A. van Krevelen den heer C. A. C. Last's Gravenhagede ovtrige be stuursleden werden herkozen. In de vaca ture B. Verwaal werd de heer K. Leeu wenberg, Den Haag, gekozen tot lid der Technische Commissie. „De Sport" werd wederom aangewezen tot officieel orgaan van den bond. De op de agenda van de K. N. A. U. voorkomende punten werden toegelicht door den heer J. A. Hardema. Deze gaven geen aanleiding tot bijzondere opmerkin gen. Bij de rondvraag werden pnkele aange legenheden van internen aard naar voren gebracht. Vooruitgang der Duitsche athletiek'. De Duitsche Athletiekbond heeft een lijst gepubliceerd, waaruit de groote vooruitgang der Duitsche athletiek gedu rende het afgeloopen jaar blijkt: 100 Meter: 34 athleten loopen dien af stand binnen 11 seconden, tegen 23 in 1926: 200 Meter: 27 binnen 22.5 sec. (16 in 1926). 400 M.: 20 binnen 51 sec. (in 1926 10). 800 M.: 21 binnen 2 min. (18 in 1926). 1500 M.: 19 binnen 4 min. 11.9 sec. (17). 5000 M.: 15 binnen 15 min. 50 sec. (9). 10.000 M.: 17 binnen 34 min. (5). Marathon: 6 binnen 3 uur 10 min. (19). 110 M. hindernis: 8 binnen 16 sec. (5). Vèrspringen: 20 athleten springen meer dan 6.8 M. (13). Hoogspringen: 26 hooger dan 1.75 M. (27). Speerwerpen: 12 meer dan 65 M. (8). Discuswerpen: 14 meer dan 40 M. (8). Het algemeen niveau der Duitsche ath letiek is blijkbaar sterk vooruitgegaan. WIELRENNEN. Leidsche Ren- Toerlstenvereen. „Swlft". Zondagmorgen is de laatste wedstrijd gereden der hometrain-competitie over 3 K.M. op tijd. Hiervan is de uitslag geworden: 1. J. L. Groene- weg: 2. W. Graafmans; 3. K. Maree. De punten, ln totaal behaald in deze competitie luiden: J. L. Grocnewegen 7 punten waarmee deze winnaar is geworden van den beker, geschonken door den heer C. D. Ras: 2den prijs W. Graafmans 12 punten; 3den prijs K. Maree IS punten; 4den prijs D. Wurzer 25 punten. Meer dan 6.000.000 wielerenthousiasten in Engeland. De Cyclists' Touring Club te Londen hield een dezer dagen een groot banket, waaraan verschillende prominente figu ren uit de politieke en zakenwereld mede aanzaten. Zoo waren o.m. aanwezig Lord Birkenhead en Ramsay MacDonald. Laatstgneoemde begon z'n loopbaan te Londen als loopjongen bij de C. T. C. Onder de enthousiaste wielrijders be- hooren, behalve de eerste-ministers ook graaf Balfour. Lord Derborough. de Prins van Wales en verschillende leden van het parlement. Van den Prins van Wales wordt verteld, dat hij nogal eens van zijn fiets afviel, welke gewoonte hii blijkbaar later op z'n paardrijden heeft overge bracht. Graaf Balfour reed indertijd een kleine fiets, merk „Bantam", welke een getrouwe copie van het ouderwetsche hooge wiel was. Ook Bernard Shaw heeft een groote voorliefde voor de fiets ge toond. UIT DE RADIO-WERELD. Programma voor Woensdag 1 Februari. Hilversum. 1060 M. 12.00 Politieber. 12.35—2.00. Lunchmuziek door het radio-trio. 3.00—4.00. Maak het zelf? Rubriek van Mevr. Schaake-Verkozen. 6.007.15. Dinennuzlek door het Radio-trio. 7.157.45. Gezondheidshalfuurtje. Spr. Dr. P. de Vries: Geneeskundige Schooltoezicht 7.45. Politieber. 8.00. Concert o. I. v. Nico Treep door het Omroep-Orkest. 8.15—9.15. „De Zwerver", hoorspel In één bedr. van L. Parker. Philip AdareA. Burg- dor ff er. Jabes GoverEd. W. Blauw, yMinn AdareJ. Hunsche Verkade. 9.159.45.0rkestconcert. 9.4510.00. „De Anjers", mystificatie, ln ééri bedrijf van Hughes, De ManEd. W. Blauw, De JongenA. Burgworffer. Het Meisje, J. Hunsche Verkade. 10.00. Pcrsber. 10.10. Een „Verzoek"-programma door het orj kesf. k II u I z e n, 1 8 4 0 M. Na 6 uur 1950 M.)' 12.30—1.45. N. C. R. V. Concert 5.15—6.15. N.C.R.V Kinderuurtje. 7.7.30. N.C.R.V Lessen. 1 7.308.N.C.R.V. Causerie over Pluimvee teelt door den heer Joost Sluis 8.N.C.R.V. Concert vanuit de Ned. HerV. Kerk te Boskoop. Spreker de Ed.Achtb. Heer P. A. Colijn, burgemeester van Boskoop. Onder werp: Dc beteekenis van Boskoop als Cultuur- plaar*". Muzikale medewerking verleenen: Chr. Gem. Koor „Sursum Corda", dir. J. W. C. v. d. Steen. Chr. Zangver. „Hosanna", dir. J. van Beek. Chr. Kinderkoor „Klein Hosanna", dir. J. van Beek, Chr. Muziekvcreeniging „Concordia", dir. H. Wolleswinkel, Chr. Strijkorkest „Laua Leo", dir. J. Schoutstra. Den heer J. Erkelens, orgel en piano. Den heer J. Schoutstra, viool. MeJ van dc Steen, sopraan-zangeres. Davtnltr, 1600 M. 10.35. Kerkdienst. 11.20. Daventrijkwartet 12.20. Dansmuziek en variétét. I.202.20. Orkestconcert 2 50. Causerie. 3.10. Concert 3.10. Voorlezing. 3.50. Concert 4.03. Causerie. 4 20. Licht klassiek concert. 5.3:>. Kinderuurtje. 6.20. Dansmuziek. 6.43 Tulnbouwpraatjc 6.5'). Nieuwsber. 7.05. Dansmuziek. 7.2d. Lezing. 7.35. Moderne Fransche pianomuziek. 7.45. Lezing: Indian culture. 8.05. Kamermuziek. 9.20. Nieuwsber. 9.35. Lezing: The way of the world. 9.50. Nieuwsber. 9.55. De Lent Ashwell Spelen met „Macbeth'* 10.30—11.20. Variëté. II.2012.20. Dansmuziek. „Radio-Paris*. 1750 M. 10.50-11.00. Concert 12.502.10. Dansmuziek. 4.005.00. Orkestconcert. 8.5011.20. Orkestconcert. Langenberg, 369 M. 12.251.50. Orkestconcert 5.206.20. Orkestconcert 7.35. Boerenjool. Daarna tot 11.20 Dansmuziek Konlgswusterfiausen, 1250 M. (Z e e s e n). 7.50 v.m.7.05. Lezingen en lesseif. 7.20. „Die Wette der Venus", hoorspel. 8.20. Jazz Symphonieën. 9.5011.50. Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.20. Oude Kamermuziek. 5.20. Orkestconcert. 7.20. „Die Wette der Venus", hoorseel. 4 8.20. Jazz-Symphonle-concert V 10.50—11.50. Dansmuziek, Brussel, 509 M. 5.206.20. Trioconcert 835 Gramofoonmuziek. 8.5011.35. Orkestconcert. FEUILLETON. 'it het Engelsch van JOSEPH HOCKING hertaald door Carla Simons. S) Ze had bijna geen bericht uit Cornwall ntvangen den Iaatsten tijd. De jonge ack Beel had haar drie keer geschreven at zijn gevoelens voor haar onveran- erd gebleven waren. Ze had de brieven riendelijk beantwoord, meer niet. Ook John Treffry had geschreven, laar zijn brieven waren zooals hijzelf,, ortaf en een beetje teruggetrokken. Ver- er had ze niets gehoord. Ze voelde niets oor de meisjes die ze daar had gekend: e meesten waren getrouwd. Dit alles temde haar mistroostig. Ze had een ge- oel of de goede dagen van vroeger nooit eer zouden komen. En tegelijkertijd 'oelde ze zich opgewonden en gelukkig, eeds, met zijn stampende machines, met jn berookte huizen en de mistige lucht Sid ze achter zich gelaten en ze kwam rug in het land van schoonheid en zon. Zijn we al in Cornwall? vroeg Mary, oen de trein Plymouth passeerde. Nog niet, antwoordde het meisje. -erst komt Saltasch Bridge. De trein stopte bij Devonport en be- Tfeikte eindeliik Saltash Bridge en het pdeine stadje aan de overzijde. We zijn in Cornwall! riep Njjncy uit. Het is erg mooi, antwoordde Mary. Mooi! riep het meisje uit. Het is thuis. Nu voel ik pas weer dat ik leef! Ja, het is mooi, bevestigde Mary. Het is heel anders dan Yorkshire, maar ik houd toch meer van Leeds. Wat is hier alles groèn! voegde ze er aan toe. Na een lange rit door een van de mooi ste deelen van Engeland bereikte den trein het kleine stationnetje. Ze had gete legrafeerd naar den eigenaar van een kleine cottage, die alles voor haar in orde zou brengen. De zon ging onder; Mary gaf blijken van vermoeienis. Zijn we er nog ver vandaan, kind? vroeg zo. Ik ben doodmoe. Nog een kwartiertje, stelde Nancy gerust. Daar staat de auto al te wach ten. De wagen reed door de bekende dreven Nancv hoorde in de verte al het ruischen van de zee. De heggen waren bedekt met bloemen, de vogels tjilpten in de boomen, de lammertjes sprongen rond in de wei. Eindelijk was ze terug in haar land! Aan den anderen kant der heuvels lag Treva nion Court. Ze vergat bijna Mary's be staan, ze vergat alles behalve de gedach te, ('at ze „thuis" was, en haar hart bonste. Eh eh maar dat is werkelijk prachtig, stamelde Mary Judson eindelijk. De auto stopte voor een klein graniet- steenen landhuisjein de verte waren de ruwe rotskust en de wijde zee zichtbaar Zelfs voor Nancy, die dit honderd keer gezien had. scheen het een openbaring. Is het niet prachtig! Blackpool is er niets bij, gaf Mary toe. en Scarborough gewoonweg een gat. Maar toch ben ik doodmoe; ik zou het liefst naar bed willen na een kop thee. Je bent toch niet meer zoo vermoeid als in den trein, hè? Neen, die autorit heeft me opge- frischt. Maar het is toch een lange dag geweest. Morgen blijf je den heelen dag in je bed. zei Nancy. En wat ga jij doen? Nancy gaf geen antwoord, maar Mary Judson begreep heel goed, wat ze van plan was. HOOFDSTUK XVIII. De jonge Jack Beel..,. Ik ben erg blij u terug te zien, miss Nancy. Toen ik uw telegram ontving was ik zoo blij alsof ik een cadeau gekregen had. Ik hoop, dat u een goede reis gehad hebt en uw vriendin ook. voegde ze erbij, zich naar Mary wendend. U bent niet heelemaal gezond op het oogenblik, niet waar miss? Mrs. Uren had Nancy heel critisch be keken. Ze had zich afgevraagd, wat Squi re Trevanion's dochter, want zoo noemde het volk haar nog altijd, in die lange af wezigheid had uitgevoerd, en ze keek opmerkzaam naar Nancy's kleeren. Ook Mary moest zich aan een bnderzoek on derwerpen, want ze had niet. naar het oordeel van de vrouw, het voorkomen van een échte lady. Want bij het eenvoudige volk van Cornwall bestaat nog altijd het respect voor de „oude families". En al was Squi re Trevanion een eenvoudige farmer ge weest en zonder een cent gestorven, zoo dat het oude huis verkocht moest wor den om zijn schulden te betalen, hij was en bleef een Trevanion, terwijl Jack Beel, die het huis gekocht had, zonder eenige onderscheiding werd behandeld en altijd Jack Beel gebleven was. Geld of geen geld, een Trevanion was een Trevanion en een Jack Beel, al bezat hij millioenen, bleef Jack Beel. Mary Judson begreep niet, waarom de vrouw Nancy met zooveel onderschei ding behandelde. In Leeds was er maar een begrip: geld maken. Hier gold een an dere maatstaf. Daarom kwam het, dat Mary zich een beetje veronglijkt voelde. Is Mrs Uren geen schat? vroeg Nan cy zoodra ze alleen waren. Als je de koningin van Engeland was zou ze je niet met meer onderscheiding behandeeln, zei Marv. Wat bedoel je? Wel, ze maakt mij te veel buigingen en complimenten. Daar houd ik niet van. Ze is een schat, hield Nancv vol. Ze diende bij ons toen ik nog een baby was en daarom houdt ze zooveel van me. Je zou denken dat je van ander vleesch en bloed gemaakt was als je haar hoorde praten. Maar ik ben blij dat je je gelukkig voelt en het zal me hier best be vallen. dat voel ik nu al. Direct na het eenvoudig eten ging Ma rv naar bed. maar Nancv voelde, dat ze geen oog zou kunnen dichtdoen in weer wil van de lange reis. Ze wenschte haar vriendin goeden nacht en ging de deur uit. De wereld scheen hier anders dan in Leeds en toen ze de heerlijke zeelucht inademde, leken de twee jaren in Yorkshi re haar een booze droom. Ze werd wak ker na twee afschuwelijke jaren, wakker in haar eigen landstreek. En toch wist ze dat het oude leven nooit zou terugko men. Ze herinnerde zich de voorwaarden van den koop en hoe de oude Jack Beel haar erom had uitgelachen. Tien duizend pond! Onmogelijk? Als ze met Ben Briggs wilde trouwen, zou het niet onmogelijk zijn. Ze had hem nog geen week geleden gezien, en aan de uitdrukking van zijn oogen bemerkt, dat hij de hoop niet had opgegeven. Wat was hier aller Drachtig! De maan scheen helder in den wolkeloo- zen hemel. Ze hoorde de golven breken tegen de mooiste kust van de wereld. Honderd keer had ze hier een bad geno men. het strand was zoo hard dat men er tennis kon spelen. Ze hoorde de vogels in de boomen van de oprijlaan, de bladeren ritselden. Mooier land bestond er niet op de aarrde! Ze snikte als een kind. terwijl de 'tranen langs haar wangen drukten. Maar het wa ren geen tranen van verdriet: ze had zich' nooit zoo gelukkig gevoeld als dezen avond. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5