WITTE WEEK WAALS SPLINTER BEHAIBSEIPAPIEM Kunst en Letteren. Uit de Omgeving. Uit de Rijnstreek. Witte Kinderscbertan i f 1£5, M.-,t0.8ï Witte fantasie dien-sctiojieff Ift.50,1 1.35, 10.97'/, Verpteegscfiorten f 2.25, f 1.75,11.50 Witte Jasscliorten voor hui! I3M2.Ï5 STADSNIEUWS. Katholieke Agenda. Algemeene Agenda. van locale krachten op burgerrechtelijke ojJieidsovereenkopi&t 2o. Zoo ja, wil de minster dan mede- deelen ofFZijft Excellentie met deze dienstr Qfder instemt, en haar inhoud aan de Ka mer te kennis' brehgert 3o. Heeft de minister kennis genomen van de belofte, door den minister van Fi nanciën in de vergadering der Tweede Kamer vah 15 November 1927 afgelegd, om de centrale commissie voor georgani seerd overleg te hooren over de vraag, -tfelke groepen van het Rijkspersoneel wel en welke niet voor tewerkstelling op bur gerrechtelijke arbeidsovereenkomst in aan merking behooren te komen? 4o. Wil de minister mededeelen, of ten aanzien van het lager personeel, in de eerste vraag bedoeld, het oordeel der cen trale commissie voor georganiseerd over leg is gevraagd, en, zoo ja, welk advies de commissie daaromtrent heeft gegeven? 5o.Indien eventueel het oordeel van meergenoemde centrale commissie niet is gevraagd, wil de minister dan bevorderen, dat dit alsnog zal plaats hebben en in af wachting daarvan in elk geval a-n de in de eerste vraag bedoelde dienstorder geen uitvoering wordt gegeven? Werkloozenuitkeering en onderstand. In het vorige jaar is door don Gemeen telijken dienst voor maatschappelijk hulp betoon te Rotterdam aan werkloozenuit keering en onderstand uitgekeerd 4.14S.G55, (geraamd was bij de indiening van de begrooting voor 1927: f 3.790.000) benevens 89.325 aan kolengeld. Jan Toorop. Deelneming van Z. H. den Paus. Door bemiddeling van de Nuntiatuur en van den Hoogeerw. Heer Deken van Den Haag, die persoonlijk daartoe den schil der bezocht, heeft Jan Toorop gisteren den Pauselijken zegen ontvangen. De H. Vader liet daarbij tevens zijn erkentelijk heid betuigen voor de groote diensten, die Jan Toorop door zijn kimst aan de H. Kerk bewezen heeft. De „Res. Bode" verneemt nog, dat, hoe wel de toestand van don lijder op dit oogenblik zorgelijk is, hij met volle be wustzijn van deze hooge belangstelling kennis nam en er zichtbaar door geroerd was. Duitsche leeningen in ons land. De vcreeniging Effectenbescherming deelt mede, dat zij zich ter verkrijging van een onderhoud gewend heeft tot liet R.-K. Kamerlid Prof. Dr. J. D. Veraart, Naar uit de dagbladen bleek, had deze hoogleeraar zich in de Tweede Kamer ten sterkste gekant tegen het toelaten van al le soort nieuwe Duitsche leeningen in ons land. Daar ook Effectenbescherming zich steeds heeft verzet tegen toelating in Ne derland van nieuwe* Duitsche leeningen van lichamen die niet aan hun voor-oor- logsche vrpelichtingen ten opzichte van Nederlanders hebben voldaan, richten zij zich tot Prof. Veraart. In het onderhoud dat plaats had zette Dr. D. J. Hulshoff Pol, voorzitter der vcr eeniging uiteen, aan welk gevaar de Ne- derland8che beleggers bloot staan, wan neer over eenigen tijd met nieuwe Russi sche leeningen evenzoo gehandeld wordt als met de Duitsche. De kleine beleggers, die tij eenigé bescherming door den Staat, evenals men dat in het buitenland heeft, kans hebben dat een regeling ge troffen zhl worden, zullen dan hun geld in Russen belegd onherroepelijk verliezen. De voorzitter wees er op, dat een der maatregelen, die in het belang van den belegger getroffen dienen te worden, die is, dat de beurswet. 1914 wordt aangevuld met de bepaling, dat leeningen, die niet tot do benrsnoteering zijn toegelaten, niet in ons land mogen worden geëmitteerd. Do voorzitter voegde cr aan toe, dat inge val do voorgestelde ontwerpwijziging van «e beurswet niet spoedig bij do Kamer in behandeling komt, hij hoopt, dat Kamer leden uit verschillende partijen, waaron der ook Prof. Veraart, een initiatief-ont werp zullen indienen. Prot Veraart beloofde het hem medege deelde in ernstige overweging te zullen ne men. HAARLEMMERMEER. Vele aardappelen bevroren. Bij het 'Openen van verschillende aardappelkuilen in den Haarlemmermeerpolder is geble ken, dat vele aardappelen bevroren of dpor de regens verrot en ziek zijn gewor den. Vooral onder de Red-Star-soort is veel bedorven. H00GMADE. Geen zevende leerjaar. Enkele dagen geledén hebben wij er melding van ge maakt, dat voor het kantongerecht te Al phén aan den Rijn is vrijgesproken een inwoner van Woubrugge, die zijn kind niet het zevende leerjar had laten volgen. De kantorechter overwoog bij zijn vrij spraak, dat de verplichting om 't zevende leerjaar io volgen, eerst een jaar na in voering ervan ingaat. Naar wij vernemen heeft nu het school bestuur niet alg. Btcmmen besloten, het zevende leerjaar aan de R.-K. school, weer op te heffen. KATWIJK. GEMEENTERAAD. De raad dezer gemeente kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen De voorzitter hield een nieuwjaarsrede, waarin hij de toestand der verschillende bedrijven besprak. Aan de Chr. H. B. S. te Leiden werd een subsidie verleend van 35.50 per leerling. Ook aan de Visscherij- school werd subsidie verleend tot 30 pet. der onkosten voor de invoering van het leervak ..motordrijven". De verordening op de heffing van leges-gelden werd goedgekeurd. De heer v. Duijn diende een motie in over het afzanden van het terrein ten Zuiden van Katwijk aan Zee bij den Vuurtoren. Spr. ngemde de ver houding van den uitvoerder van het werk tot de arbeiders droevig. B. en W. zullen deze zaak onderzoeken. (Uitvoerig verslag volgt). R1JPWETER1NG. St.-Elisabethvereeniging. De St.-EH- sabethvereeniging alhierheeft in het af- geloopen jaar onder de armen verdeeld: 1987 liter melk, 1075 eieren, 112 pond vleesch en aan andere zaken nog voor 27.70. Dit alles to een gezamenlijk be drag van ƒ470.01. TER AAR. Ongeluk. Zaterdag had tuinier S. H. het ongeluk met den bijl in zijn been te hakken. Het bleek noodig de hulp van Dr. Bruinzeel in te roepen. Winkelier H. vervoerde hem naar zijn woning. VOORHOUT. De bevolking. De loop der bevolking ge durende het jaar 1927 is als volgt geweest: Op 31 December 1926 bestond de bevolking uit 1560 mannen. 1212 vrouwen in totaal 2772 zielen. Vermeerdering door geboorte 48 m. en 44 vr., totaal 92. Vermeerdering door vestiging 232 m. en 72 vr.. totaal 304. Totale vermeerdering 396 zielen, t.w .280 m. en 116 vr. Vermindering door overlijden 16 m. en 5 vr., totaal 21. Vermindering door vertrek 153 m. en S0 vr., totaal 233. Totale vermindering 254 personen, t.w. 169 m. en 85 vr. Alzoo is de bevolking toegenomen met 111 mannen en 31 vrouwen, in totaal 142. De bevolking op 31 December 1927 telde 1671 mannen en 1243 vrouwen, in totaal 2914 zielen. Kalf met tivce koppen. Bij den veehouder A. Jansze. alhier zijn geboren twee kalveren, waarvan er één bij was met twee koppen. Het dier is dan ook 'gestorven. Ge b o r e n: Marcelis Tohannes z. van J. de Groot en H. A. Verhaegen Johannes z. van J. Hoogervorst en S. Duivenvoorden Ge- rardus Nicolaas z. van L. H. Prins en C. W. Stokman Nicolaas Petrus z. van C. J. Zon neveld en Q. A. Oostdam Elisabeth Johan na d. van J. C. Marijt en C. Waaning Adria ns Elisabeth d. van J. G. Beugelsdijk en Th. C. van Meijgaardcn Jacobus Petrus z. van C. Koppe en H. S. Hogeveen Anna Maria Clasina d. van M. J. de Jong en E. van Werk hoven. WARMOND. Feestavond R. K. Volksbond. Gister- en eergisteravond hield de afd. Warmond van den R. K. Volksbond de aangekondigde feestverga- dering ïn Hotel „Stad Rome". Te acht uur opende de voorz.. de heer Haverkort, met een woord van welkom de bijeenkomst en na het zingen van het Bondslied en ecnige fraaie piano nummers van den heer Immerzeel. werd aange vangen met het tooneelspel In 5 bedrijven „Wees geknipt". Er is genoten van het beslist in de puntjes geleverde spel. et was geheel af. Welis waar is het een zwaar stuk. en de spelers heb ben er tegen op gezien, maar het was onder leiding van den regisseur den heer Constant Machen. uitstekend ingestudeerd. In het kort verhaald is de geschiedenis deze: hoe twee be roepsbandieten in de gevangenis een plan tot ontvluchting uitvoeren en. eenmaal in vrijheid, de geheele jaarmarkt in een Duitsch stadje op stel ten zetten, ten slotte weer geknipt worden en. nog in de cel zijnde, hun luimige en geestige streken, vooral in het laatste bedrijf ten koste van den cipier botvieren. „Plucshker en Stie- belmeijer" geven op voortreffelijke wijze de twee onverbeterlijke booswichten weer. Ook de overige spelers hebben hun best gedaan, en mannen zoals Quible, de gevangenbewaarder, en Pleisz. de veldwachter, verdienen zeker een pluim voor hun spel. Wanneer we een dergelijk spel en decors als dezen avond in „Stad Rome" zien. kunnen wij niet anders dan de leider van een dcrge'iiken feestavond danken voor het gebo- dene. De collecte voor ..Hulp in Nood" bracht de mooie som van 9.75 op. Politiebond St.-Michaël. Maandag middag vergaderde in „Hotel Stad Rome" de afd. Warmond en Omstreken van den R.K. Politiebond „St.-Michaël" onder voor zitterschap van den lieer Kaas te Lisse. Do opkomst was zeer goed. Het jaarver slag van den secr., den heer Broxterman, kon de algeheele goedkeuring wegdragen. Uit het verslag van den penningm„ den heer Eist, uit Sassenheim, bedroegen /50I.0G, de uitgaven f 3G7.GS, zoodat er een batig saldo van 133.38 is. De voorz., die aftredend was, werd met groote meer derheid van stemmen herkozen. In de va- cature-Parlevliet, die door overplaatsing heeft moeten bedanken, werd de heer Wit- teman gekozen. Als afgevaardigde naar de bondsvergadering te Nijmegen werd uit het bestuur de heer Kaas, en uit de le den de beer de Wit aangewezen. Bij de rondvraag werden nog eenige vragen ge steld, welke door den voorz. op bevredi gende wijze konden worden beantwoord. Van den geest. adv. was bericht van ver hindering binnengekomen. Met een woord van dank sloot de voorz. deze geanimeer- do vergadering. TVr.E7QVDF\T MEDEDEEMNG HAZERSWOUDE. L. T. B. Vorige week Maandag had de jaarvergadering der afdeeling plaats in het Pa tronaatsgebouw op het dorp. Om negen uur werd door den geestelijk adviseur, pastoor J. van Veen een H. Mis gelezen tot intentie der levende en overleden leden der afdeeling. waarna om 10 uur de vergadering door den voorzitter werd ge opend. Uit het jaarverslag van den sccr. bleek, dat hoewel er geen achteruitgang, toch in geen ge- va! uitbreiding van ledental was te boeken, wat te betreuren is. daar toch nog vele vooral jonge boeren lid der afdeeling konden worden. Dat er ook dit jaar heel wat in het belang der leden is verricht, kwam nog eens goed uit toen o.m in het jaarverslag werd herinnerd aan den ge houden landbouwhuishoudcursus, waaraan door een groot aantal boerendochters werd deelgeno men en de Kaasdag waarop een flink getal in zendingen van L. T.B.-leden aanwezig waren. De rekening en verantwoording van den pen- ningm., die zeer accuraat was bijgehouden, gaf een klein tekort aan. Was het ledental iets groo- ter, dan werden ook de algemeene onkosten ge makkelijker gedragen. De groep melkveehouders heeft In het afge- loopen jaar weer met succes voor hare leden gewerkt. Door het vertrek van den voorz., den heer Jac. traathof, werd in de bestuursvacature voorzien door de verkiezing van den heer R. Jacobs. De contributie voor de afdeeling werd bepaald op 1.50 per lid, plus de bestaande bondscontri- butie. De aftredende bestuursleden N. C. Kap- tein en Ferd. Kempen werden met groote meer derheid van stemmen herkozen. Door het bestuur werd mededeeling gedaan, dat bericht was ingekomen van het bestuur van „St Deus Dedit", dat de arbeiders het voorge stelde loon van f 23.50 per week met kinder toeslag voor groote gezinnen hebben aangeno men. Door den voorz. werd tot de jongelui, die zoo'n actieve propaganda gevoerd hadden tot werving van abonne's voor „De R. K. Boeren stand" eenige woorden van dank gericht. Met dank aan den geestel. adviseur en de aanwezigen werd de vergadering gesloten. Personalia. Tot bestuurslid van de Ge- meenewegschen Polder, In de vacature van wij len den heer A. N. Straathof, werd gekozen de heer G. van Schie. LEIDERDORP. De toestand van den burgemeester. De burgemeester dezer gemeente, die opgenomen is ter operatie in het Sint Elisabethgesticht te Leidèn. heeït heden een rustigen nacht gehad. De toestand van den patient blijft intusschen zeer zor gelijk. NIEUWKOOP. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente komt Woensdag 1 Februari a.s., des voormid dags 9.30 uur, in openbare vergadering bijeen. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Benoeming van drie leden van de Commis sie tot wering van schoolverzuim. 3. Aanvrage van het bestuur der Christ. School ingevolge art. 72 der L. O. Wet tot elec- trificatie van het schoolgebouw. 4. Voorstel inzake winstuitkeering van het Electriciteitsbedrijf aan de gemeente. 5. Bespreking wegwerker. Personalia. De Eerw. Zuster A. C. C. Christen, sedert 1925 onderwijzeres aan de R. K. Meisjesschool alhier, is als zoodanig overge plaatst naar Amsterdam. Geboren: Gerrit z. van I. van Peet en A. M. Immerzecl Margaretha Maria d. van G. Kuljf en A. Pieterse Nellie d. van P. Kiste- maker en P. Rademaker Leendert z. van A. B. Plomp en P. Noordam Adrianus Paulus z. van P. Maarsseveen en W. C. Gerse Theo dora Antonia Maria d. van J. Simmerman en A. van de Loo. Ondertrouwd: J. Kranenburg 23 j. en L. van der Voorn 19 j. Getrouwd: G. Blom 25 en M. de Jong 21 jaar. Overleden: Helena Maria van der Voorn 18 mnd. WOERDEN. Een verdienstelijke jubilaresse. Dezer dagen is het twaalf en een half jaar gele den, dat de Lurlovicavereeniging is opge richt. Met rechtmatige fierheid het moet gezegd mag op de voorbije jaren worden teruggezien. Opgericht door het bestuur der Derde Orde, met krachtige medewerking van haar directeur, den wel- eerw. Pater van Oerle, heeft de Ludoviea als onderafd. der Derde Orde op beschei den maar kiesche wijze de kath. charitas beoefend. Trouw hebben de damesleden gezorgd dat gedurende tien dagen een passend, voedzaam en heerlijk middag maal wordt verstrekt aan de jonge moe ders, die dit anders door financieele of huishoudelijke omstandigheden zouden gemist hebben. Daar de leden ook steeds een bezoek aan kraamvrouw en kind brengen, wat bij zonder op prijs gesteld wordt, blijkt haar ook waar extra hulp gewenscht is b.v. aanvulling van de luiermand, hulp voor de wasch, betere living van de moeder enz. Aan O. L. H. alleen is bekend, hoeveel troost en blijheid de „Ludoviea" door haar stoffelijke en geestelijke gaven heeft ge bracht Heden, Dinsdag, den dag van haar Pa trones, hoopt de vereeniging op eenvou dige, maar gezellige wijze haar jubileum te vieren. Want dit is juist het echt mooie er van, dank zij de tactvolle leiding van de pres. Mevr Ruys Blom heerscht er en heeft er altijd geheersebt een echt pret tige geest. Geen wonder dan ook dat de directeur der Derde Orde, de weleerw Pater v. d. Boezem van harte 't werken der Ludoviea bevordert. Jammer, dat Mevr. Ruys Blom ge meend beeft nu bet werk aan jongb. krachten te moeten overdragen. Ze gaat als pres. heen. Een woord van oprechten dank past hier zeker wel aan haar, onder wier lei ding e ver. zulk voortreffelijk werk heeft geleverd. Geve God, dat zij nog lang de gelukkige getuige moge zijn van haar lievelingsver- eeniging. Aanrijding. Zondagvond werden op den Utr. Straatweg een tweetal wielrij ders door een achterop komende auto aan gereden. De fietsen werden ernstig be schadigd, terwijl de wielrijders zelf wei nig letsel bekwamen. De schade zal door den automobilist worden vergoed. Ook hier ruitenkrassers. De ruiten- krasserij heeft ook in Woerden aanhang ;onden. Een groot aantal spiegelruiten loest er aan gelooven. Vooral in de Voorstraat werden verschillende ruiten de een meer de ander minder ernstig bescha digd. De baldadigheid heeft vermoedelijk in den laten Zaterdagavond plaats gehad. Ook in Bodegraven zijn, naar wij verne men, een of meer personen aan 't ruiten- krassen geweest. Lafaards Geboren: Cornelia Maria d. van J. Schoen maker en A. van Keulen Pieter z. van W. van den Brink en H. van der Haar Hendrik z. van f. van den Heuvel en G. Boer. Ondertrouwd: Hendrik Boers en Alida Maqdalena Berkhof. Overleden: Adrianus van der Wal, echt genoot van C. de Bruin, 45 J. Aletta Blie- kendaal, wed. van L. Huigen, 92 j. Annigje Moren, wed .van W. Rijkenhuizen. 84 ZOETERWOUDE. Opheldering. In een verslag van het kantongerecht te Leiden stond vermeld, dat H. H. te veel water in de karnemelk heeft gedaan. Men verzoekt ons, er op te wijzen dat deze H. H. niet is H. Harte- veld. 3 OCTOBER VEREENIGING. Algemeene jaarvergadering. Geringe belangstelling. Gisteravond hield de 3 Octobervereeniglng in de bovenzaal van de Harmonie haar jaarlijk- sche algemeene vergadering. Openingswoord. De voorz., de heer W. v. d. Laan, opent de vergadering met een welkomstwoord tot de aan wezigen. Zonder vooruit te willen loopen op het jaar verslag van den secretaris memoreert spr. het overlijden van de heeren C. B. Duijster en M. Koert, twee trouwe medewerkers der vereeni ging. Hiériia werpt spr. een terugblik op het ge houden 3 Octoberfeest. dat wederom uitnemend geslaagd is. Dat de 3 Octoberfeesten algemeene bekendheid hebben weten te verwerven bewijst wel een artikeltje in de Soerabajasche Courant van 7 Nov., hetwelk den voorzitter was toe gezonden en dat hij den vergaderden voorlas. Spr. wijst er dan verder nog op, hoe opmer kelijk het is, dat Leiden in vele plaatsen van het land nagevolgd wordt in het houden van optochten. Daarom wekt spr. allen op tot me dewerking om ook in de toekomst meerdere feesten te kunnen geven. De notulen der vorige vergadering, door den 2den secretaris, den heer P. Boot Jr., gelezen worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen was een dankschrijven van den secretaris-penningmeester van het Fonds tot Stichting en Onderhoud van den Leidschen Hout voor de gehouden inzameling op 3 Oct.. welke f 1789 opbracht en voor de schitterende uitbeelding van den Leidschen Hout. waardoor onmiddellijk na de feesten nog f 1S00 aan gif ten binnenkwam. Het jaarverslag. Hierna bracht de secretaris, de heer N. G. Spaargaren, weder een uitvoerig en, zooals al tijd, tot in de puntjes, verzorgd jaarverslag uit. We ontleenen hieraan het volgende: Het afgeloopen jaar kenmerkte zich als een vrij kalm vereenigingsjaar. Na de achterliggende jubileumjaren, met groote program :a's en fees ten, is er als het ware een reactie ingetreden, wat echter geen ongerustheid behoeft te wekken. Toch is 1927 heel anders geweest dan voor gaande )aren. Dat blijkt eerstens uit den terug gang van het ledental van 5284 tot 4711. een verlies alzoo van 574 leden. Tweedens blijkt zulks uit het feit, dat de algemeene spontane me dewerking is geweest beneden het peil van voor gaande jaren. Dit ondervond het bestuur bij het bezetten van plaatsen in den optocht; dit blijkt ook uit de cijfers, daar alle ontvangsten vrijwel een dalende lijn vertoonen. Alhoewel deze feiten nog niet verontrustend zijn, meende de secr. er de aandacht op te moe- I ten vestigen, opdat ieder Leidenaar zal blijven I medewerken aan den groei en bloei der verceni- ging. wier bestaan voor Leiden niet alleen een eer, maar meer nog een groot stedelijk belang is. j Na deze Ietwat pessimistische inleiding consta- j teerde de secr.. dat de 3 Octoberdag als feestdag j andermaal zeer goed geslaagd is en een succes is geworden, terwijl mede de financieele resulta ten alleszins reden tot volle tevredenheid geven. Hoewel bij den opzet der feestviering wel eens anders werd gedaciit, is het toch gelukt een vrij wel sluitende rekening te krijgen. De optocht, de Leidsche Hout. 'n onderwerp, dat niet gemakkelijk uitvoerbaar was. is uitste kend geslaagd en heeft zonder twijfel bijgedragen tot het doel: de stichting van den Leidschen Hout. Dat de 3 Oct. Ver. daartoe heeft kunnen bijdragen, is geheel passend in haar lijn. Zij be wijst daardoor zich niet alleen te houden bij het roemrijk historische verleden, maar ook oog te hebben voor het historisch gebeuren van den huidigen tijd. Na deze beschouwingen komt de secretaris tot zijn eigenlijk overzicht. Hij memoreert daarbij allereerst het plotseling overlijden, op 21 October J.I., van het bestuurs lid, den heer M. Koert, in wien de Ver een zij ner uitnemende krachten verliest, een bestuurs lid. op wien gerekend kon worden. Op 12 Jan. van het afgeloopen jaar overleed de heer C. B. Duyster. een trouwe, veeliarige ne-^e werker van de Vereeniging. de bekende figuur bij de Koraalmuziek. Nagenoeg vanaf de oprich ting diende de heer Duyster. ondanks zijn klim menden ouderdom, met geestdrift en energie de belangen der Ver. op dit punt. De heer Duyster LEIDEN. Wo2tisdag. De Hanze, „In den Vergulden Turk". 8 uur. Donderdag. R. K. Bouwvakarbeiders, Bondsgebouw. 8 uur. LEIDEN. Maandag. Fritz Hirsch Operette „Ich haft mein Herz in Heidelberg verlo ren", Schouwburg, 8 uur. (Goed gekeurd). De avond-, nacht- en Zondagdicnst der apotheken wordt van M a a n da g 30 Jan. a.s. tot en met Zondag 5 Febr. a.s. u*aargenomen door de apotheken van de H.H.: G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, Telefoon 502 en D. J. v. D r i e s u m, Mare 76, Telefoon 406. INGEZONDEN MEDEDEELING. vermaakte aan de ver. al de partituren en mu ziek, die hij meerendeels zelf in den loop der ja ren had getoonzet voor harmonie-orkest. Van jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar ontving de ver. een exemplaar van het gedenkboek, hem bij zijn aftreden als burgemeester do.r de burgerij gschonken. Door den heer G. Gerlings werd aan de Ver. aangeboden de partituur van de opera „Elnava" O l'Assidio di Leida Atto L. L. Blijkens een na der door den schenker ingesteld onderzoek te Mi laan, is gebleken, dat de le act-muziek niet in druk bestaat en dat de muziek van de 11e acte, die werd geschonken, een uittreksel is uit de ope ra. Andere desbetreffende muziek is niet in den handel en ook nier tc verkrijgen, daar slechts het origineelc handschrift bestaat, dat men niet 'aat copieeren noch drukken. Dit is wel zeer jammer, daar de componist een groot man is geweest, wiens meesterwerk is „Les derniers jours de Pom pei". Er bestaat dus weinig kans, dat deze tot nu toe onbekende opera, betrekking hebbend op het beleg van Leiden, zal kunnen worden opgevoerd. Gememoreerd wordt verder, hoe in de verga dering van 31 Jan. jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar het eere-lidmaatschap aan mr. A. van de Sande Bakhuijzen het eere-voorzitterschap werd aange boden. Daarna wordt melding gemaakt van de indie ning van het plan voor den Leidschen Hout-op tocht door mevr. M. B. H.C., waar voor haar wan hulde wordt gebracht omdat het zoo goed De bespreking van de voorbereidingen worden hierna vermeld, terwijl tevens gememoreerd wordt het indienen van een adres aan den gemeente raad om de ver. op 3 Oct. vrij te stellen van de vermakelilkheidsbelastlTig. Dit otïrcs, dateerend 6 Juli. is nog steeds niet in den raad geweest behandeling. Op 25 September hield de voorzitter een ra dio-rede in verband met de toen op handen zijnde feestviering. De 3 October was weer een welgeslaagde Mestdag, ondanks algemeen voor tegenslag door het weer nevreesd werd. Om het feestterrein eenigszins begaanbaar te maken werd de respec tabele som van f 1075.50 uitgegeven. Over de feestviering zelf is de secretaris be trekkelijk kort in zijn verslag, doch wij mogen nog korter zijn. wijl alle belangstellenden het ver slag der feestviering zoo uitvoering mogelijk heb ben kunnen lezen in onze courant. Wat den optocht betreft, dezen keer is een proef genomen hem te brengen in een stadsge deelte. waar hij tot nu toe niet geweest was. cp den Rijnsburgerweg en de Oeg-*geesterlaan. De proef is mislukt: er was hoegenaamd geen pu blieke belangstelling, terwijl de groote afstand van de huizen der bewoners tot den voorbijtrek- kenden stoet een groote belemmering is. De gebruikelijke eerewacht stond thans onder leiding van den heer H. Harmsen, wijl de heer v. Spall wegens verandering van woonplaats had bedankt. De sccr. brengt den heer v. Spall harte lijk dank voor hetgeen hij voor de ver. deed. Aan allen, die tot het welslagen der feesten en van den optocht hebben medegewerkt, wordt etnslotte bijzondere dank gebracht. Zooals destijds gemeld, bracht de inzameling van d:-n Leidschen Hout 1800 op. Omtrent de avondfeestviering wordt o.m. ge zegd, dat de proef met radio-muziek op het feestterrein niet geslaagd kan g-noemd worden. De uitgang door het café-restaurant Zomer- zorg is meer nog dan vroeger ongeschikt geble ken. Dit punt zal de volle aandacht van het be stuur hebben. Tenslotte wordt nog gememoreerd de serena de op 12 Dec j.l gebracht aan de eere-voorz.. burgemeester v. d Sande Bakhuijzen. bi) gelegen heid van het betrekken van zi]n nieuwe woning, aan welke serenade door 42 corporaties werd deelgenomen. De voorz. bracht den secretaris weder har telijk dank voor zijn uitmuntend verslag en on derstreept de aansporing van den secretaris tot alle leden en alle Leidenaars om toch mede tc werken aan den meerdere bloei der verepn'qing. Spr. voegde daarbij wel te bedenken, dat van verschillende bestuursleden z"er veel werkzaam heden. die moeiten en opofferingen tengevolge hebben, gevergd worden. Het finantieel verslag. De penningmeester, de heer R. de Wilde, bracht vervolgens het finantieel verslag over het afgeloopen jaar uit. De ontvangsten bedroegen f 24460. waarvan aan contributie 7359, entree Gehoorzaal f 264, entree Schuttersland 3950, standplaatsen f 8"*33. subsidie gemeente f 1000. De uitgaven bedroegen f 24491. t.w. stedelijke belasting f 1158, ochtendfeest f 1132, middag- feest f 10874, avondfeest f 8220, diversen f 1788. nadeelig saldo 31. Ook dezen functionaris werd een hartelijk woord van dank gebracht. Het rapport van den accountant, den heer R. Ynsema, luidde gunstig, terwijl de commissie van kasnazieners eveneens gunstig verslag uit bracht. De contributie werd wederom vastgesteld op t 1 50. De voorz. memoreert hierbij, dat in 1924 n 2-1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2