IT HET VATICAAN. Ut i lo Gemengde Berichten. I MORGEN ZATERDAG LAATSTE DAG CflHEN's «O jlll MIS" I VOORJGQCD GESLOTEN" Buitenl. Beriohieti. DERDE BUD Door I „DE LEIDSCHE COURANT" VRIJDAG 27 JANUARI 1928 Door Prof. ANDREAS RASETSCHNIG (Rome). Set verschijnen van de Pauselijke En- cliek heeft in de verschillende landen de niet-katholieke pers, een diepen in ruk gemaakt. Vooral in Londen waar de risis in de kerk van Engeland, na de ver erping van het nieuwe Gebedenboek door et Parlement, wel op haar hoogtepunt ekomen schijnt, en de groote massa van et geloovige volk in Engeland meer en teer toenadering zoekt bij Rome, heeft de Encycliek de volle aandacht getrokken an de Anglicaansche autoriteiten, die aiat in vergadering bijeen waren, om den espannen toestand, die er op het oogen- ilik in de Anglicaansche kerk heerscht, te icspreken. Do Encycliek van den Paus aat aan duidelijkheid niets te wenschcn iver, en velen zullen juist in deze dagen, n bot Pauselijk schrijven een wegwijzer rinden, die hen brengen zal naar de Kerk, waar zij rust kunnen vinden voor hun naar wsarheid zoekende zielen. Een gebeurtenis van groote beteekenis nag wel genoemd worden het bezoek aan iet Vaticaan van den jongen koning van ifghanistan, die voor het eerst in Europa, en 12en Januari zijn opwachting maakte ij het hoofd der Katholieke Kerk, den Vus van Rome. Zijne Majesteit Aman Ullah was, na het ezoek dat hij aan den koning van Italië ebracht had, teruggekeerd naar het Irand Hotel, waar de Koning met zijn ge- olg hun intrek genomen hadden. Tegen wart over elf reden 6 auto's, waarop de 'auselijke vlag en die van Afghanistan, isar het Grand Hotel, om den kqning te talen. In de eerste auto had plaats geno- len Prins Massimo, minister der Pauselij- e Posterijen. In het Grand Hotel nam Z. M. Aman Jllah Kahn plaats in do Pauselijke auto, laast prins Massimo, terwijl het gevolg in le andere auto's plaats nam. De Minister an Buitenlandsche Zaken, do eerste Ad- udant des Konings, de voorzitter van de lationale vergadering, de goeverneur van [abul, de staatssecretaris van oorlog en le secretaris der Parijsche Legatie van Afghanistan, die als tolk dienst zou doen, 'ergezelden den Koning. Langs Sint Pie- er afslaand, bereikte de stoet, welke door ele belangstellenden werd gadegeslagen, len ingang van het Vaticaan, welke die Ier Pauselijke munt genoemd wordt. Eeri likke laag rood zand was aangebracht in le verschillende voorhoven, welke de stoet moest passeeren. De Zwitsers aan de poort varen in groot uniform en vlogen in het lelid, terwijl de pijpers fluitten. Op het binnenhof van Paus Damasus was de Pau selijke Palatijnsche wacht geschaard, als mede Pauselijke gendarm on. Toen de stoet het plein bereikte, speel- ta'de muziek der Palatijnsche wacht de hymne van Afghanistan. Voor de groote monumentale marmeren trap hield de auto des Konings stil. De opper-stalmeester des Pausen, markies Serlupi, hielp den koning bij het uitstijgen en onmiddellijk trad Mgr. ffardone, secretaris van het ceremonieel, >p den vorst toe, om deze te verwelkomen. De geheele ontvangst geschiedde volgens iet ceremonieel voor niet-katholieke vors- in. Langzaam beklom de stoet de hooge trappen, waarop de palfreniers van den rood damast ocstuum stonden ge- ichaard. Iu do Sala Arazzi werd de Koning ver welkomd door Mgr. Maestro ai Camera en ■verder in de troonzaal door Mgr. Maggior- doom, omringd door verschillende Prela ten. Onderhand had Mgr. Maestro di Ca mera den H. Vader verwittigd van de aankomst des Konings, en Z. H. kwam den vorst tegemoet op den drempel van bet vertrek, waar het gesprek zou plaats hebben, n.l. de kleine troonzaal. Hier wer den onder den troonhemel twee groote leu ningstoelen geplaatst en een andere klei nere voor den tolk. Het- particulier onderhoud duurde twin- B minuten, waarna Z. H. de Paus belde en het gevolg van den koning aan Z. H. *erd voorgesteld, Vooreerst de minister van buitenlandsche zaken, de eerste adju dant des konings, de voorzitter van do na tionale vergadering, de gouverneur van Kabul en de minister van oorlog. De H. Vader drukte bij het afscheid den koning hartelijk de hand. De koning en de leden van zijn gevolg maakten een diepe buiging. De Paus vergezelde den Ko ning tot aan de deur van de kleine troon zaal en nam daar afscheid. De stoet vormde zich dan opnieuw voor bot bezoek aan Z. Em. Kard. Gasparri, staatssecretaris van Z. H. den Paus, die den koning verwachtte in gezelschap van Hgr. Borgancini Duca, secretaris der bui tengewone Kerkelijke Zaken en Mgr. Piz- zardo, substituut van Staatssecrctarie. De Kardinaal verwelkomde den vorst in de vestibule van zijn woning en geleidde hem faar zijn particulier vertrek. Ook hier duurde het gesprek geruim en tijd, voorna melijk over de regeling der Kerkelijke toe standen in Afghanistan. Dezelfde stoet geleidde den koning en gevolg terug naar het Sint Damasusplein waar de vorst en gevolg alsmede eenige vooraanstaande personen van het Pause lijk hof plaats namen in de Pauselijke .auto's en denk oning teruggeleidden naar het Grand Hotel, waar de koning hartelijk afscheid van hen nam. In den namiddag tegen 2 uur bracht Z. Em. Kard. Gasparri, staatssecretaris van Z. H. den Paus, vergezeld van Mgr. Pizzardo, substituut van staatssecretarie, een tegenbezoek aan Z. M. Aman Ullab Khan in het Grand Hctel. Z. H. de Paus schonk aan den Koning zijn portret in miniatuur in een zilveren lijst en gevat in prachtig étui. De H. Va der benoemde den Koning ook in de Orde van het Gulden §poor. In den namiddag brachten de Koning en do koningin (die niet bij de audiëntie tegenwoordig was), met gevolg een bezoek aan do Vaticaansehe musea. Zij werden rondgeleid door den directeur van do beel- den-collectie, Mgr. Nogara, door Maurechi, directeur van het Egytische museum en an dere deskundigen, o.a. prof. Griagetti. Na het bezoek van de musea van het Vati caan, bezichtigden de vorsten de Basiliek van Sint Picter. De groote Basiliek was om 2 uur gesloten en de koning werd ont vangen door een delegatie van het kapit tel van Sint Pieter. Onder leiding van Mgr. Pellizzo, van Marucchi cu anderen, bezocht de koning met gevolg de Basiliek en luisterde aandachtig naar den uitleg, die hem gegeven werd, De vorst daalde af in de Confessie van Sint Petrus, waar men hem liet zien, dat het graf der Apos tel-vorsten, nooit geopend was geweest. De koning van Afghanistan schonk aan den Paus als gedachtenis van zijn bezoek twee prachtige kandelabrcs in lapislazuli met gouden ornamenten, alsmede een por tret met handschrift. Aan Z.Em. Kardj, Gasparri, Staatssecre taris, schonk de koning de hoogste deco ratie van zijn land, welke hij zelf ook droeg ter gelegenheid van zijn bezoek aan den Paus en welke bestaat met alleen in eeretcekenen, maar ook in een grijzen bontmantel, over de schouders te dragen. Reeds meldden wc vroeger dat in 1920 Z. H. de Paus zijn gouden Priesterfeest zal vieren. Z. H. de Paus werd in 1S79 priester gewijd te Rome als leerling van het Col lege van Lombardije en droeg zijn eerste H. Mis op in de kerk van den H. Carol us in den Corso, die steeds de kerk der Mi- laneezen in Rome was. Ook werd gemeld, dat een comité van vooraanstaande geeste lijken en leeken werd opgericht om dit feest to vieren. Dit comité heeft als voor zitter gekozen Mgr. Caecia Dominioni, Mas,tra di Camera van Z. H. den Paus, die ook uit- Milaan afkomstig" is. Mgr. Caccia Dominioni is sinds eenigen tijd bezig- geheel de katholieke wereld te interesseeren voor het aanstaand Pauselijk Priester-jubileum. Geestelijken en kloos terlingen van alle landen worden bijeen geroepen in de woning van Mgr. Caccia Dominioni in het Vaticaan om te beraad slagen over de te vieren plechtigheden. Daar het aantal medewerkers van alle lan den te groot zou zijn om gezamenlijk te vergaderen, heeft Mgr. Caecia Dominioni de vreemde medeleden in verschillende groepen bijeengeroepen. Zoo vond dezer dagen reeds een vergadering plaats van Prelaten en geestelijken van Duitsche lan den, van Oost-Europa en van de groep waartoe Scandinavië, Hongarije, Roemenië en Nederland behoort. Frankrijk en België behooren weder tot een andere groep. Elk land heeft twee vertegenwoordigers in dit comité, dat geroepen is om belangstelling te wekken voor het Pauselijk Priesterjubi leum in geheel de wereld. Het ligt in de bedoeling van het comité om een prachtig gedenkaltaar van kost baar marmer op te richten in de kerk van San Carlo al Corso. Mgr. Nogara is be last mot het uitvoeren van de besluiten van het comité. Met de gebruikelijke plechtigheden heeft Z. Em. Kard. Seredi gebruik genomen van zijn titelkerk van San Gregorio op den Coelius. De onderhandelingen tusschen Albanië en den II. Stoel over een concordaat zijn op het cogenblik zoover gekomen, dat men eiken dag de voorloopige ondorteekening kan verwachten. Men is reeds bezig den officiee'en en definitieven tekst op te stel len. Naar men zegt, zal het concordaat ge grondvest zijn op dezelfde beginselen als die van de overeenkomst tusschen Litauen en den H. Stoel gesloten. Ofschoon er in Albanië talrijke katho lieken wonen is de overheerschende gods dienst die van den Islam. In Albanië is de H. Stoel vertegenwoordigd door een apos tolisch delegaat. Het land heeft een aartsbisdom onmiddellijk onderworpen aan den H. Stoel, en gevestigd te Duraz- zo, en een metropolitaan, die zetelt te Scutari, en suffragaan-Bisschoppon te Or- lessio, Pulati en Sapa. Door de nieuwe overeenkomst zou Albanië zich verplichten voor een groot deel de onkosten van den katholi'ken godsdienst in het land op zich te nomen en volledige vrijheid te schenken aan de katholieken. ONGELUKKEN. Doodelijk mijnongeluk. Woensdagmiddag omstreeks 2 uur is de 26-jarige sleeper C. Bosch, uit Brunssuni, in do verdieping van 401 meter van de staatsmijn Hendrik aldaar, tusschen een his van den kabel van een liftlier bekneld geraakt, hetgeen de dood ten gevolge had. B. laat een vrouw en één kind ach ter. Verdronken. Mcirifieldtuit Hóogezand aan de „Msb." Het lijk van mej. Nijboer, die sedert 8 December werd vermist, is gistermorgen uit het Winschoterdiep bij Westerbroek opgehaald. Misdaad is uitgesloten. In een s" ot langs de Lange Klei onder Rijswijk is liet lijk gevonden van den 75- uirigen W. W., wonende Doelenstraat te Delft. De man is waarschijnlijk door de duisternis misleid te water geraakt. Te Schijndol is de heer M.. Voets in een put bij zijn woning verdronken. In het Hoendiep nabij Zuidhorn is gevonden het lijk van den bejaarden L. A. Wie.rsetna, aldaar woonachtig, die sedert eenige dagen -ermist werd. Hoogst waar schijnlijk is W.. door de duisternis misleid, te water geraakt. Overreden. Ten Vught is het zoonte van de K.( dat spelenderwijs aan een aanhangwagen van een vrachtauto was gaan hangen, komen to vallen. De kleine kreeg een der wielen over zich heen en werd met verbrijzelde beenen opgenomen. Door een vrachtwagen overreden. Op den Olclenzaalscheweg te Hengelo had gistermiddag een ernstig ongeval plaats. De vrachtrijder W. reed met twee aan elkaar gekoppelde vrachtwagens in do richting Hengelo, toen een auto hem ach terop reed, waarvoor hij niet voldoende uitweek. Een aanrijding was onvermijde lijk. W. kreeg drie wielen van den zwaar beladen wagen over de beenen, waardoor hij ernstig werd gewond. In zorgwekkenden toestand is de man naar het R.-K. zieken huis te Hengelo overgebracht. Op een rijdenden trein gesprongen. De 72-jarige J. Muurling uit Couda wilde gisteravond op het Maasstation te Rotter dam op een rijdenden trein springen. Hij had het ongeluk te struikelen en viel op de rails, waardoor hij een goederenwagen over beide boenen kreeg. In deerniswekkenden toestand werd de ongelukkige opgenomen en naar het ziekenhuis aan den Coolsingei vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Tram ontspoord. Door tot nog toe onbekende oorzaak, ontspoorde bij Zwinderon de tram, ko mende van Hoogeveen. De locomotief en de postwagen kantelden. De machinist be kwam eenige lichte kwetsuren. Voorgevel ineengewaaid. Door een rukwind is Woensdagavond te Bovenburen onder "Winschoten de voorge vel van de woning van de weduwe Bor- gers geheel ingestort. P0LIT1E-INVAL IN EEN VALSCHE MUNTERIJ. Twee personen op heeterdaad betrapt. Gisterenmiddag heeft de recherche van het bureau Warmoesstraat te A'dam in sa menwerking met de valsch geld-centrale een inval gedaan in den kelder van het perceel Focliestraat. Daar werd een volledige installatie voor de vervaardiging van valsche rijksdaalders aangetroffen. Twee valsche munters, do ge broeders W, werden op heeterdaad be trapt. Beiden zijn naar het hoofdbureau van politie overgebracht: zij zullen ter be schikking van de justitie worden gesteld. Zij zijn ongeveer twee maanden geleden met hun bedrijf begonnen, de uitgifte da teert pas van de laatste 14 dagen en be perkt zich tot bij Amsterdam en de naaste omgeving. Nader wordt uit Amsterdam gemeld: Het was de politie, hraihdeflij'k het perso neel van de Centrale in zake falsification bekend geworden, dat den laatsten tijd verschillende valsche rijksdaalders in om loop werden gebracht. Zooals steeds het geval is, begon het spoor, dat naar den bron van herkomst leidde, bij winkeliers. De rijksdaalders waren, wat de kleur be treft, moeilijk van de echte te onderschei den? de klank daarentegen liet weinig twijfel omtrent de makelij over en boven dien waren ze iets te dik. De beeltenis is meestal van Koning Wil lem III; de jaartallen zijn afwisselend en vermelden 1870, 1871, 1872 en 1858. Over het. algemeen kon geconstateerd worden, dat de muntstukken goed waren nage maakt. Na eenig zoeken heeft de recherche van het bureau Warmoesstraat en die van de Centrale in zake falsificatiën ontdekt, dat het namaken van deze rijksdaalders plaats had in den kelder van perceel Foeliestraat Eenige rechercheurs stelden zich in die straat gistermiddag verdekt op en wacht ten tot de deur zou opengaan. Omstreeks vijf uur gebeurde dit: op dat zelfde oogen- blik liepen de rechercheurs naar binnen. Zij deden daar een verrassende ontdek king, want zij troffen de gebroeders W. aan, bezig met het maken der valsche munt. Het tweetal kon weinig anders doen dan zich overgeven. Zij we. den naar het hoofdbureau van politie overgebracht en daar in arrest gestold. Het bleek, dat de werkplaats goed ge outilleerd was: alles was technisch in or de en volledig. Zoo werden daar koperen staven voor de specie, galvanische baden, smelt- en persinriehtingen, alsmede matrij zen aangetroffen. Dit alles werd in beslag genomen en naar het hoofdbureau overge bracht.. Ook werden eenige pas aange maakte muntstukken gevonden. Uit het verhoor van de beide arrestan ten is komen vast. te staan, Jat het twee tal vroeger een chemisch fabriekje aan de Oostersche kade in de nabijheid van de Foeliestraat) had. De zaken gingen echter niet al te best en zoo geraakten zij aan lager wal. Ongeveer twee maanden geleden zijn zij begonnen fnet het fabriceeren dezer falsificatiën. Hun kennis omtrent chemio kwam hun daarbij goed te stade. Na deze twee maanden geëxperimenteerd te heb ben werd ongeveer veertien dagen geleden begonnen met het doen circuleeren van de rijksdaalders. Er zijn er vermoedelijk 20 30 in winkels uitgegeven: in geen der ge vallen hebben de ontvangers eenig argwaan gekoesterd. En het spel zou zijn doorgegaan indien niet de Amsterdamsche recherche een spaak in het wiel had gestoken. De gebroeders zijn respectievelijk 40 en 43 jaar oud. Het ijs op de Zuiderzee. Do „F r ie si a n d" h e ef t hulp gekregen. Woensdagvond te acht uur is de ijs- breker „Daniël Goedkoop" ilit. Amsterdam er in geslaagd verbinding te krijgen met de salonboot „Friesland" van den passa- giersdienst Groningen-Lemmer-Amsterdam Gistermor?*® bn uit Lemmer worden waargenomen, dat de ijsbreeer de boot op sleeptouw had. Het vaartuig ligt met den 'DNI133G3Q3W M3aNOZ3l)Nl ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiiiiiiniiiiiiii^ i wordt ftnorgeiytvon!^ om-ELF UUR E I V/ie nog eon COSTUUM, RSGENJAS enz., voor zich of zijn jongens nu of straks noodig heeft, kan daarvoor morgen nog terecht voor prijzen 40 tot'50% beneden de waarde. 9903 KOOPT MET 'T OOG OP DE DRUKTE ZOO VROEG MOGELIJKj| ^iiiinininiwinininwninnniiwmnmimuimiiumimniiiiiiinimniniiniwiniintini.y kop in het Noorden. Vermoedelijk zal ge tracht worden Lemmer of Stavoren te be reiken. Do stormachtige wind uit het Wes ten heeft groote massa's ijs in de richting van Lemmer gedreven. Van daar af tot halverwege Urk is het één onafzienbare ijsvlakte. Verwacht wordt, dat beide boo ten een zeer zware taak wacht, om do kust van Friesland te bereiken. Vóór den nacht wordt de sleep niet te Lemmer of Stavo ren verwacht. De „Holland", die gister middag uitvoer om assistentie te veilee- nen was nauwelijks 1 K.M. uit de haven toen de boot tengevolge van do kruiende ijsmassa terug moest keeren. Van Lemmer uit worden nu geen pogingen meer tot as sistentie gedaan. Naar de „Tel." nog vernam bevinden zich geen passagiers aan boord van de „Friesland". Z i t d e „Daniël Goedkoop" ook bekneld? De correspondent van de „Tel." te Leeu warden meldt: In de dorpen langs de Zuiderzeekust gaat men van uur tot uur met belangstelling na, welke vorderingen de „Friesland" maakt, die nu al meer dan 2-4 uur door het ijs wordt vastgehouden. Vanuit Lemmer werd gistermiddag waar genomen, dat de sleep nog niets verder ge komen is. Naar men hier aanneemt, zouden bpide booten in bet ijs vastzitten en pogin gen doen do Friesche kust te bereiken. Men veronderstelt echter dat de toestand er niet beter op wordt en men gaat aan boord geen nacht zonder zorg tegemoet. N i Huis afgebrand. its kon gered w Te Zaandam brak gisteravond te ruim negen uur brand uit in een uit twee wonin gen bestaand huis aan het Zonnewijzors- pad te Zaandam, dat bewoond wordt cloor de families Schoen en Makkinga. Hei vuur greep zoo snel om zich heen, clat-, toen de brandweer die spoedig ter plaatse was, verscheen, aan redden niet meer te den ken viel. Een aan de overzijde der straat, gelegen woning werd eveneens door het vuur aangetast, doch de brandweer slaag de er in deze woning te behouden. Het huis bewoond door Schoen en Makkinga brandde geheel af. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Gisterochtend is tengevolge van kort sluiting op het emplacement Halfweg de draad boven het opgaand spoor tusschen Halfweg en Vinkenbrug stroomloos go- raakt. Do kortsluiting bad plaats na het passeeren van trein 867, die te 9.21 uit. Amsterdam was vertrokken. De volgende treinen in de richting Haarlem ondervonden veel vertraging. Do Pullmantrein van 12.23 uur werd gistermiddag over Gouda geleid. De trei nen van 10.45 en 11.15 uur werden gecom bineerd, evenals die van 11.45 en 12 uur. Na ruim een uur werken was men er in peslaagd het defect in zooverre te herstel len, dat hot verkeer voortgang kon vin den. Hoog water. De zware regenval van de laatste week heeft den wateroverlast in het Oosten van Groningen aanzienlijk vermeerderd. De grensstreek in dc lage landeu van het vroegere Boortanger Moeras zijn over stroomd. Aan beide zijden van het Kanaal Torapel-Haren staan groote stukken land onder water. Veel in den herfst gezaaide rogge kan men als verloren beschouwen. Hotelrat opgespoord. Eenigen tijd geleden heeft een „dame" in een hotel te Deventer eenige dagen ge logeerd, waarbij zij het zich aan niets liet ontbreken, terwijl zij daarna met de Noorderzon vertrok, zonder haar hotelre kening te voldoen. Later bleek, dat zij ook elders dergelijke practijken had toegepast en daarmede waB voortgegaan. Thans is deze vrouw door de politie opgespoord. Weer electrische trein-misère. Inbraak. Gisternacht is ingebroken in den win kel van den heer Zunnebeld, handelaar in pluimveevoeder in de Deventerstraat te Zwolle. Vermist wordt een bedrag van ongeveer 500. Het geldkistje is gistermorgen open gebroken teruggevonden op den Deventer- straatweg. Van den dader is tot nu tce niets bekend. Harde voorwerpen inslikken. Dezelfde man, zekere B., die indertijd in de strafgevangenis te Rotterdam had kans gezien, ecu lepel en een vork naar binnen te werken en toen naar het zie kenhuis werd gebracht, waar deze voor werpen door operatie uit zijn maag moes ten worden verwijderd, heeft thans voor den tweeden keer eenige zwaar in dc maag liggende dingen ingeslikt. Ditmaal zijn het een stuk van een crucifix, een ge deelte van een lepel en een stuk rand van een beker geweest. Gistermiddag is hij het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht en daar opgenomen om andermaal geope reerd te worden. Opgravingen. Men schrijft uit Peize aan het ,.N. v. h. N.": Bij uitgraving van don grond wer den aan do Hoofdstraat te Peize op den vasten grond een massa scherven gevon den van kogelpotten, van dezelfde soort, welke men aantrof bij de afgraving van den woonhouvcl te Peizeiwold. Er be vin don zich cenigo mooie handgrepen onder van platte steelpannen en bij de vele ran den is er oon waaraan nog een tuitje zit. Bij het ontbosschen vaD een gedeelte van do Altenasche bosschen, Tïchelwcrk- bosch genaamd, is men op dikke lage puin gestooten. Bovendien kwamen op verschil lende plaatsen geregeld vloertjes van vierkante roodgebakken tegeltes voor den dag. Verder vond men: zeor veel gebro ken pannen; platte groote steenen, een v.it.geholden baksteeu, die overeenkomst vertoont met een groote reeliterklomp, een bewerkten steen met handvat (misschien om de weeke klei een relief figuur te ge ven), Dog oen steentje met figuurtje. Men heelt over de gruislajug heeugegraven cn denkt in het voorste hooger gelegen ge deelte nog moer te vinden. Een en ander wijst er op, dat hier vroeger een „tiohel- werk" gestaan heeft. Gewetensgeld. Bij een aantal ontvangers en inspecteurs der directe belastingen is aan gewetens- geld, wegens te weinig betaalde belasting in totaal ontvangen een bedrag van ƒ29.461.13. Onveilig strand. Het strand te Sohèveningen is Maan dag onveilig tot Katwijk van 11.30 vm. tot 2.30 n.m. wegens het schieten met geschut. Met zal eerst dan weer toegankelijk zijn, wanneer do roods vlaggen, welke de on veilige strook aanduiden, zijn ingehaald. ONGELUKKEN. Aardbeving in Mexico. V ericli eidene steden geteisterd. Gisterochtend heeft in den staat Oaxa- ca in Mexico over een groote oppervlakte een ernstige aardbeving plaats gehad. In verscheidene steden is groote schade aan gericht. Aardbeving in Californië. Uit Calexico (Californië) wordt geseind; Woensdagavond is in de Imperial Valley een aardbeving gevoeld, die verscheiden seconden aanhield. Er is geen schade aangericht. Vulkaan-uitbarsting in Nicaragua. Paniep op Ometepe. Ten gevolge van een eruptie van den vulkaan op het eiland Ometepe in het Ni- caragua-meer, hebben de bewoners der dorpen aan den voet van den vulkaan, door een paniek bevangen, hot eiland verlaten. Het geluid van de eiuptie is op groot en afstand Ie hooren en do fijne asch valt zelfs op 16 K.M. afstand. Mijnongeluk. Wolff seint uit Mückenburg: In een mijn van de Friedlander BraunkoMen- und Brikett-Jndustrie Akt iengesellschnft zijn twee kolentreinen met groot geweld op elkaar gebotst. Op do pene machine werden dc machi nist cn de stoker onmiddellijk gedood, op de tweede werden dc bedienende perso nen zwaar gewond. De onbewaakte overweg. In de nabijheid van Hersfeld werd op een onbewaakten overweg een bestelauto van een bakker door een locomotief ge grepen en een eind meegesleurd. Een bak kersleerling werd zoo zwaar gewond, dat hij spoedig daarop overleed. Do eigenaar van don wagen, die aan hot stuur zat, bekwam zware inwendige kwetsuren.' Een kolossale erfenis. 107 millioen dollar nagelaten. Het grootste vermogen, dat ooit op het belastingburcau van den staat New-York werd geregistreerd, is door de weduwe van Stephen Harkness, den mede-vennoot van Rockefeller Sr. bij dc stichting van de Standard Oil Co. nagelaten, namelijk 107 millioen dollar. Er is 18 millioen dollar aan successie-rechten betaald. De zoon, die de voornaamste erfgenaam is, ontvangt 90 miliioen dollar. Is een vrouw van veertig jaar oud? Eon gerechtelijke beslissing. Een vrouw van veertig jaar is nog niet oud. Sedert Henri Bordeaux verklaard hooft, dat een tooneelspeelster pas na haar 50ste jaar succes kan hebben"wordt

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9