STADSNIEUWS. S. G. J J3E GROOT OPRUIMING LEDERWAREN Rechtzaken. H ïtldink s Advocaat f 1.85 per flescli Ingezonden Stukken. Marktberichte rc. zou het meer gcwenscht vinden, dat zij die van dien stal voor hun paarden gebruik maken, daarvoor eenige vergoeding geven. Z. h. st. wordt het voorstel van B. en W. hierna goedgekeurd. 8. Voorstel van B. en W. om onderhands voor het jaar 1928 aan verschillende werk- vrouwen te gunnen het schoonmaken van de openbare scholen in deze gemeente. Z. h. st. goedgekeurd. 9. Voorstel van B. en W. om aan de Dor- drechtsche Basaltmaatschappij onderhands op te dragen het aanbrengen van teerslakmacadam- verbetering op gedeelten van den Lagen Rijn dijk. Bij de gehouden aanbesteding voor bestrating was de laagste Inschrijvingssom 4648, terwijl de begrooting 3400 bedroeg. De aanbieding van genoemde Mij. vraagt een uitgave van 3.30 per M2, waardoor de kosten 3400 be dragen. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. goedgekeurd. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Brandweerverordening. Naar aanleiding hiervan was een verzoek In gekomen van een aantal bewoners In de Vinke- buurt om behoud van de aldaar gestatlonneer- de handbrandspuit. De heer v. Dijk verdedigt dit verzoek, terwijl weth. v. Leeuwen, de heer den Ouden e.a. be- toogen, dat deze spuit niet meer noodig Is. De heer Ruting zegt, dat een dergelijke spuit bij e.v. brand toch nog goed werk kan doen, al was het alleen maar voor nat houden van belendende perceelen. De heer den Hertog deed hierna een bemid delingsvoorstel om dezen spuit ter beschikking te stellen van de bewoners uit de Vinkebuurt. Het resultaat was tenslotte, dat het voorstel van B. en W. werd verworpen met 107 stem men. Vóór stemden de heeren de Wolf. v. Leeuwen, den Ouden, Bergshoef, SpreiJ, Hem- green en ten Cate Brouwer. 11. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van de missive van Ged. Staten, waarbij zij be zwaar maken tegen de ter goedkeuring inge zonden pensioenverordening. Na langdurige discussie h. st. goedge keurd. 12. Voorstel van B. en W. t ot wijziging van de verordening bedoeld bij art. 6, 2e alinea en bij art. 35, 2e alinea der Drankwet voor deze gemeente. De heer Hemgreen ls er tegen, dat B. en W. het recht krijgen dispensatie te verleenen en hij stelt voor het voorstel naar B. en W. terug te zenden. Na eenige discussie wordt het voorstel aan gehouden. 13. Voorstel van de Commissie voor het ont werpen van strafverordeningen tot wijziging en aanvulling van de Algemeene Politieverorde ning tot vaststelling van een bijzondere veror dening op de maximum-snelheid van motorrij tuigen en van een besluit tot sluiting van de Van Mandersloostraat. Naar aanleiding van dit voorstel brachten verschillende raadsleden wenschcn naar voren betreffende de te bepalen snelheid In diverse dee- len der gemeente, terwijl tevens de klacht werd geuit over het feit, dat er voor de verschillen de wegen diverse snelheden zijn vastgesteld. Met eenige wijzigingen werd het voorstel van B. en W. goedgekeurd, terwijl een crediet van 300 werd verleend voor het aanschaffen van borden. 14. Voorstel van de Commissie voor het ont werpen van strafverordeningen tot aanvulling van art. 9 der Algemeene Politieverordening. Z. h. st goedgekeurd. 15. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de instructie van den directeur der Water- en Llchtbedrijven. Verschillende artikelen lokten bij de behan deling besprekingen uit, zonder dat evenwel wij zigingen werden aangebracht. Z. h. st. goedgekeurd. 16. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een bijdrage aan de Vereeniging tot stich ting en instandhouding eener Hoogere Bur gerschool te Woerden, over 1926. Z. h. st goedgekeurd. 17. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Koninklijke Ned. Politiehondvereeniging om toetreding als lid dier vereeniging. Z. h. st. goedgekeurd. 18. Nader voorstel van B. en VT Inzake het verzoek van het Bestuur van den Zuid- en Noordeinderpolder om een subsidie in de kosten van herstel van de sluis bij het stoomgemaal „Neptunes". Van het polderbestuur was een adres Inge komen, waarin van de gemeente een subsidie van 1500 als bijdrage in de kosten van 7500 wordt gevraagd. B. en W. stellen voor in dien geest te besluiten. De heer Herngreen vindt het bedrag der sub sidie veel te hoog. Hij acht 500 genoeg. De heer Ruting verdedigt het verzoek van het polderbestuur, doch betreurt de gestelde voorwaarde, dat vaartuigen van of in gebruik bij de gemeente, vrijgesteld zouden moeten wor den van de betaling van sluisgeld. Nadat de Voorz. de gemaakte bemerkingen had beantwoord werd het voorstel van den heer Ruting om die bepaling te laten vervallen ver worpen met 143 stemmen. Voor stemden de heeren Ruting. Cocx en den Hertog. Hierna werd het voorstel van B. en W. aan genomen met 143 stemmen. Tegen stemden de heeren Ten Cate Brouwer, Bergshoef en Herngreen. 19. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentebegrooting voor 1928. Z. h. sL goedgekeurd. 20. Benoeming van leden van de Commissie van toezicht op het correspondentschap der ar beidsbemiddeling. Benoemd worden de aftredende leden, de hee ren Joh. v. Leeuwen, P. van Dijk, P. Kuinker Jr., J. M. v. d. Valk en J. v. Wijngaarden. 21. Voorstel van B. en W. tot vaste aanstel ling van den gemeentewerkman H. J. Bunt met ingang van I Februari 1928. Z. h. st. aldus besloten. 22. Voorstel van B. en W. tot het benoemen van de leden van de drie Commissiën tot We- rlrg van Schoolverzuim. Het aantal benoc "gde led~n wordt gekozen 23. Cenoeming van een Directeur van de W-'.cr- en Lichtbedrijven. Op verzoek van weth. Vlasman gaat de raad In geheime zitting. Na een half uur beeft heropening plaats en wordt tot stemming overgegaan. Bij de eerste stemming worden uitgebracht op: Roeters v. Lennep, Delft, 8, M. v. Muiswinkel Oudewater 6 en J. Blessing, Helmond. 3. Bij de tweede, vrije stemming was het resul taat Roeters v. Lennep 8. v. Muiswinkel 7 en Blessing 2. Bij de herstemming wordt de heer M. v. Muiswinkel benoemd met 9 stemmen, te gen 8 op den heer Roeters v. Lennep. Het aanvangsalaris wordt bepaald op ƒ6500, plus vrije woning en twee tweejaarlijksche wo ningen van ƒ250. De twee laatste punten worden van de agenda afgevoerd. Bij de rondvraag informeert de heer de Wolf hoe de burgemeester staat ten opzichte van de vertooning van de Potekim-film in besloten lung. De Voorz. antwoordt daarop, dat hij geen voorstander is van 'n dergelijke vertooning. Het is echter een zuivere politiezaak, die den burge meester betreft. Echter moet in ieder geval de logementhouder de vergunning aanvragen. Verder vraagt de heer de Wolf een lantaarn te doen plaatsen bij een overzetveer, ln antwoord waarop de voorz. zegt, dat B. en W. een alge- heele regeling en verbetering in de zaak der overzetveren voorbereiden. Hierna sluiting der vergadering. A ARRLANDERVEEN. Feesla vond. Dinsdagavond gaf de R. K ifocarcji „Gezellig Verkeer" haar jaailpkscbe feestavond in de vers'erde za;1' van den heei 11. Delfos. De woorden „l.uh.e aan de Gezelligheid" waarmede de zaa'spiegel was versiert Zi.iri dezen avond neiiig keer in herdenking gebracht De heer J v d. Steen, humorist te Noord- wijk. die voot deze avond was uitge- ncodigd mag uit naam van de Vereeni ging hartelijk dank worden betuigd voor zijn programmma De heeren Snel en Coevee luisterden als pianist en violist dezen avond op. Het aanal leden der So- citeit is niet groot te noemen, doch zulk een avond zal zeker een reclame zijn, en een ieder tot lid-worden aansporen. Bestrijding van plantenziekten. Woensdagavond is in café „Zomerlust" egn vergadering van de L. G. V. „Ons Belang" ge houden, die goed bezocht was. Spreker was de heer J. H. Rlemens, tuinbouw- leeraar te Naaldwijk, die, na met een enkel woord door den voorzitter te zijn Ingeleid, een lezing hield over het onderwerp: „Bestrijding van plan tenziekten", waarbij spr. speciaal het oog had op ziekten en beschadiging van groentengewassen. Spr. begon met enkele oorzaken van planten ziekten te noemen. Het is mogelijk dat zwammen of schimmelplanten op de hoogere planten woe keren. Een tweede oorzaak is de dierlijke bescha diging, hetzij door ratten of muizen, of door rit- naalden, koperworm, of welke lagere dieren ook. Doch ook kan de beschadiging uit de leven- looze natuur voortkomen, b.v. door verkeerde bemesting, beschadiging door rook uit fabrieken. Het is niet steeds gemakkelijk uit te maken, tot welke der drie groepen de plantenziekte is on der te brengen. De dierlijke beschadigingen zijn als regel het gemakkelijkst waar te nemen. Hoe kunnen we nu dieren, die in onze gewas sen optreden, bestrijden? Daartoe moeten we allereerst nagaan, wat die dieren dften. Sommigen vreten de planten op (b.v. slakken); anderen zuigen de levenssappen er uit (b.v. luis); weer anderen beschadigen ze in den grond (b.v. ritnaalden). Vretende dieren kunnen bestreden worden door bespuiting der planten met maaggiften. Dit kan evenwel in vele gevallen, met het oog op de consumptie niet gebeuren. Een andere methode, in Engeland veel toege past, is b.v. het stoken in de tomatenkassen met de luchtramen open. De behandeling is alzoo een voornaam punt in de ziektebestrijding. Als chemisch bestrijdingsmiddel beveelt spr. aan Parijsch groen en zemelen, b.v. tegen emel- ten. Parijsch groen mag alleen maar in zeer zwakke oplossing met kalk gespoten worden, om dat het anders in de jonge blaadjes invreet. Pa rijsch groen lost in water niet op: ook moet men er voorzichtig mee. zijn, want het is een zeer zwaar vergif. Tegen slakken is Parijsch groen geen goed middel, want de slakken lusten het niet. Een tweede groep van bestrijdingsmiddelen zijn de contactgiften: men moet er de diertjes mee raken. Tegen slakken is ongebluschte kalk het middel; een ander middel is patentkali met koper vitriool. Een ander contactgift is carbolineum, in den winter op de vruchtboomen gespoten. Ook tegen luis moet men contactgif gebruiken; een zeer eenvoudig middel is koud water; een ander middel is zeepspiritus. Een derde groep ls de zenuw- of ademhalings giften. Dit zijn de beste middelen, omdat zij overal doordringen. Een voorbeeld dezer midde len is een Amerikaansch praeparaat: caldum- cyanide, dat blauwzuurdampen uitzendt en daar door de luis doodt. Een ander middel is naphta- line tegen spint Spr. komt vervolgens tot de bestrijding der plantaardige beschadiging: de schimmelplanten, die uit witte draadjes, celletjes en vertakkingen, bestaan. We staan hier voor de macht van het kleine. Vroeger dacht men aan dauw en sprak b.v. van meeldauw en roetdauw, terwijl dit eigenlijk schimmelplantjes zijn. Voor de ontwikkeling der schimmels zijn van groot belang: vocht en warmte. Er zijn voorts schimmels in den grond aan de wortels en ande re aan de planten in de lucht. De eerste groep, die in de lucht, zijn het moei lijkst te bereiken. Men heeft den grond gestoomd: 60 c.M. diep verhit tot 80 gr. C. Dit is wel een radicaal middel, maar ook zeer duur: het kost weer 5.50 de roe. In de uiterste gevallen, al thans bij hooge prijzende gewassen. Goedkooper is chemische middelen ln den grond te werken, b.v. formaline. Hier bestaat echter het gevaar, dat men den grond er mee bederft. Onder de schimmels boven den grond zijn er die op de plant leven: deze kunnen door strooien of spuiten bestreden worden, zooals zwavel te gen meeldauw op rozen. Andere schimmels leven in de plant: zij kruipen door de huidmondjes, zoo als de wolf in de spinazie, of zij dringen door de geheele plant heen. Tegen zwammen kunnen we: veel luchten, ze niet te veel stikstof geven en andere cultuur- maatregelen toepassen. Een ander middel is: het spuiten met Bordeauxsche pap (kopervitriool met kalk), o.a. tegen het kwaad in de aardappels. De derde groep van plantenziekten vindt haar oorzaak in de cultuur. De tuinder dientzich af ti vragen, of hij zijn grond wel op de juiste wij-c INGEZONDEN MEDEPEELINQ NQ0RDEINDE II 4542 bemest, enz; ln "t algemeen of men de planten wel goed verzorgt. Dit ls de beste wijze van be strijding. Nadat eenige minuten gepauzeerd was, was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waar bij nog tal van punten door den spreker verdui delijkt werden. Het was een leerzame avond voor dc tuinders. Boazbank. Onder leiding van den heer J. van der Steen is in het Nutsgebouw een druk be zochte vergaderftg gehouden van leden der Coöp. Spaar- en Voorschotbank „Boaz" alhier. Deze vergadering was' bijeengeroepen op initiatief van een aantal leden naar aanleiding van het feit, dat de Boazbank Laar bedrijf heeft stop gezet. De besprekingen, die, zooals vanzelf spreekt, niet voor publiciteit vatbaar zijn, hadden een rustig en kalm verloop. Nadat verschillende heeren aan de be sprekingen hadden deelgenomen werd een commissie benoemd, die als Baad van Toezicht met het bestuur een onderzoek zal instellen naar de geste van het bedrijf en zal trachten een weg te vinden welke tot de meest bevredigende oplossing leidt. In deze commissie werden door de ver gadering benoemd de heeren C. Hogen- doorn, G. J. Visser, M. Ziegelaar en C. Mi- zée. Laatstgenoemde zal optreden als se cretaris. De vergadering, welke door den voor zitter met gebed was geopend, werd door den heer W- van "Wijngaard met dankzeg ging gesloten. VAN DE STRAAT. Melkweg. 't Was ontegenzeggelijk een toren van Ba- bel, die wagen met huisraad. Daarbij kwam, dat de straat glibberig was. Zoodoende was de houding van den man, die dezen wagen duwde, theoretisch gesproken ln doorsnee meer horizon taal dan verticaal te noemen. Dat dit tot een catastrophe moest leiden, was iedereen duide lijk, behalve den man In kwestie zelf. Hij hield rechts, uiterst rechts, oogenschijn- lijk meer op goed geluk af dan om eenige principieele reden. Hij scheerde langs het trot toir, al zwoegende, tot een geluid van brekend glas hem er aan herinnerde, dat de wagen be halve een achterkant, waar hij tegen aan duw de, ook nog een voorzijde had. „Wat hebbeme nou", zei de man, terwijl hij met uiterste verbazing naar een omgevallen fiets keek, welke zoo juist z'n kostbare last, zijnde een mand met flesschen melk, op de kelen had gedeponeerd. Bij deze fiets behoorde een man, en deze cshoot op het angstwekkend breekgeluid ijlings uit een portiek, waar hij juist een detailhandel had gedreven met een roodwangig daghitje. Hij kwam, zag en wist meteen alles omtrent de verstandelijke vermogens van den man, die met zijn wagen de fiets omver had gereden. Hij was verbolgen en sprak met gloed zijn vaste overtuiging uit, dat hij nog nooit zoo'n stommeling achter zo'n handwagen had zien loopen. „En wat motteme d'r nou mee? Ken ik scher- reve verkoopen? Ken ik van de wind leve?" De kring der belangstellenden groeidfe on rustbarend, maar niemand gelofode, dat deze melkbezorger door scherven te verkoopen in het leven kon blijven. Plotseling verwachtten allen uitkomst van een zwarten chauffeur, die zijn vrachtwagen met steenkolen had stopgezet en door de kring heendrong als een Mussolini. „Wattister an de hand?" „Tja, wat zou d'r an de hand weze", zei de melkbezorger met ironie. „Al me flessies melk naar de „Flessies mellek?" De kolenchauffeur wendde rich verontwaar digd en minachtend af. „Asset nou nog flessies bier geweest wazze!" Personen in Leiden gevestigd. J. Ausuma en fam. Onderwijzer. Da Costastraat 22. A. A. Blum, Rapen burg 133. I. Bolsinger, Roodborststr. 49. J. B. van den Born Onderwijzer, Stationsplein 2. H. J. van Brugge Koopman, Maretfijk 82. M. Bunn Dienst bode, Haarl.weg 49. J. P. W. de Cler Steno-typiste, Noordeinde 22. J. Cohen Reiziger, Haarlemmerstr. 145. J. J. De- mand en fam. Directeur Meubelindustrie, H. Rijndijk 64. A. P. van Dongen en fam. Kellner, Da Costastr. 39. A. Doove—Veenstra en fam., v. d. Duyn- straat 8. H. G. van Egmond en fam. Fabrieksdirecteur, Fagelstr 32. J. Eige man, Munnikenstr. 8. J. F. E. Einaar, Papengracht 28. K. Erben Verpleeg ster, Noordeindsplein 2b. L. E. J. Flo- risson en fam. Schoenmaker, Middel weg 10a. W. G. Th. Gertsen Adj com mies D. B. Mariënpoelstr. 288. G. J. Goemans, Haarl.str. 246. J. A. Hey- karnp Wegwerker, Roodborststr. 51. P. Hogeborg Smid, Haarlemmerstr. 226. E. C. Hoogendoorn Oegstgeesterlaan 21. M. H. J. Hulsekamp Apoth. ass., Maresingel 20. A. Kapfenbergen en fam. Schoorsteenbouwer, Iieerengracht 45a. M. C. Kleynhals-v. d. Bos Nic. Beetstr. 39a. J. B. Krul Boekbinder, Levendaal 97 Djicn Sing Liein, Lijs- terstr. 8. D. P. S. Meerburg Advocaat, J. de Wittstr. 42. C. Noppen Dienst bode, Rijnsb.weg' 15. M. J. Oostwald Dienstbode, Munnikenstr. 28. M. den Ouden Dienstbode. Plantsoen 79. W. v. d. Plas Dienstbode, Groenhovenstr. 24. A. J. G. Onland Smid, Leeuwerik- str. 6. C. J. Poortvliet J. de Witt- straat 30. L. Pret en fam. Koopman, N. Beetsstr. 13. D. A. Rijzer Sigaren- sorteerder, N. Beestenmarkt 19. R. Santing Bankwerker, L. v. Leydenstr. 4. A. Sloos Arbeider, Sophiastr. 84a, C. Stammers Dienstbode, Morschsingel le. M. J. C. van Swieten Journalist, Wasstraat 7. J. A. Verboven Bank werker, de Wetstr. 11. M. A. Vierber- gen Mandenmaker, Janvossensteeg 5. A. J. M. Vierling Arbeider Oraniegr. 25. M. G. A. Vierling en fam. Kellner, v. Oldenbarneveldstr. 20. C. G. de Vries Verpleegster, Diaconessenhuis. E. M. Welter N. Rijn 29. A. H. Weijns le Luit Artie., Noordeinde 22. J. B. A. de Wolf Spoorwegbeambte, Aloëlaan 27. W. van Zijl Winkelier, Stations weg 21. Personen uit Lelden vertrokken. J. E. Ziekzee Amsterdam, le v. d. Held str 39. N. v. d. Linden-Verboog Voor sluis Heerenstr. 33. A. Owel Den Haag Drebbelstr. 74. H. Kalkhoven Lisse Nieuwstr. 7. D. J. v. d. Berg- Kouwenberg Amsterdam, Geurikestr. 82 hs. V. J. Servaas Den Haag, Boek- horstr. 128a. J. H. de Winter Veur Smidslaan 73b. W. Massaar Delft Tulpstr. 35. J. Reeuwijk Hazerswoude Rijndijk B 53. J. J. Tiele Wassenaar, Konijnenlaan 31. J. W. G. Aarts Vlis- singen, H. M. Wachtschip. J. Jansen Doorn, Vossenweg 17. J. Smits Noord- wijk, St. Jeroen. J. Korenhof Voorscho ten, Schoolstr. 21. M. Kolblin Wasse naar, Pr. Fred.laan 2. O. M. Schlich- ter Den Haag, L. Voorhout Vieuz Doe len. H. G. Blanken Alphen a. d. Rijn, Hoörn 350. G. v. Riessen Soesterberg Politietroepen. J. Rodenburg Den Haag Molenaarstr 30. P. J. de le Mair Den Haag Pranesteijnstr. 432. J. Langhout Den Haag Schenkkade 212. C. Dyterink Haarlem Westerhoutpark 28 G. Borgeman Warnsveld, Leesten C. 2. G. C. Swagers Den Haag Lijsterstr. 61. P. J. Hoogesrugge Berkel en Ro denrijs, Kerkstr. 3. Van der Biezen de Ridder Amsterdam, Bataviastr. 47 II. J. de Gelder Voorurg, v. Heurnstr. 25. Th. Karei Haarlem, Koninginneweg 8. A. Biesheuvel Oegstgeest, Ende geest. A. Wils Noordwijk, St. Jeroen. H. W. M. van der Biezen Amsterdam Bataviastr. 47 II. HAAGSCHE RECHTBANK. Faillissement te Katwijk. De Haagsche rechtbank heeft gisteren op vordering van den officier va!n Justitie uitgesproken het faillissement van de ree- derij der firma Parlevliet te Katwijk en haar leden met benoeming van mr. Kuhn tot rechter commissaris en mr. Punt tot curator. Naar wii vernemen zal de strafzaak te gen het lid dezer firma, den heer S. Par- levbet. a:e is gearresteerd als verdacht van verduistering van ongeveer f20.000 ten nadeele van de Ned. Herv. Kerk a.s. Dinsdag 31 Januari door de strafkamer der Haagsche Rechtbank behandeld wor den. Verdediger in deze zaak is mr. Ti. Mo- bach. Het drama op de boerderij te NJeuwer-Amstel. De 24-jarige boerenknecht B. H., die op een boerderij aan den Bovenkerkerweg in de gemeente Nieuwer-Amstel uit een 'met hagelpatronen geladen geweer, op een afstand van één a twee meter, twee schoten gelost heeft op den slager v. D., tengevolge waarvan het slachtoffer ern stig werd getroffen is door de rechtbank te Amsterdam, hoewel hij schuldig werd verklaard, ontslagen van alle rechtsver volging. De rechtbank heeft de vordering van het O.M., om den boerenknecht, die, vol gens het rapport der psychiaters, op hel oogenblik, dat hij zijn daad bedreef, niet moet hebben geweten, wat hij deed, in een krankzinnigengesticht te plaatsen, den proeftijd van een jaar niet te boven gaan de, afgewezen. Aanrijding met doodelijk gevolg. De Haagsche Rechtbank heeft gisteren veroordeeld den slager J. H. van der M., uit Loosduinen, terzake van het veroorza ken van dopd door schuld. Deze zaak be treft de aanrijding met een auto van een ongeveer 12-jarig jongetje, dat op den Haagweg onder Loosduinen achter een vrachtwagen aanliep te spelen, tengevol ge van welke aanrijding het jongetje is gedood. V. de M. werd veroordeeld tot 60 boete subs. 30 dagen hechtenis. Een premle-obllgatle verwisseld? P. L. v. d. Kerkhof te Helmond had een polis van de Onderlinge Verzekerings bank Arona te 's-üravenhage en een 3 pet., preniieob-jgatie no. 12144. Wanneer op voormeld nummer een prijs uit de Staatsloterij viel zou dat ook het winnen van een prijs, aldus de „Limb. K.'\ beteekenen. Hij dacht voortdurend aan de mogelijk heid een prijs te winnen en had het num mer zóó vast in zijn hoofd dat hij het van buiten kende. lederen avond keek hij de krant na of hij geen prijs had. En op een avond, terwijl hij zat te eten, zocht hij in zijn dagblad weer de trekkingslijst op, en ja, daar stond het: op nummer 12144 was de 20.000 gevallen en zou hij voor zijn aandeel een bedrag van f 850 moeten ontvangen. Van verrassing en blijdschap, kon hij niet meer eten en zocht z'n obligatie op. Z'n brandkast was een oude schoenen doos. Daarin bewaarde hij zijn documen ten, met een paar schoenen er bovenop en een dik touw er omheen. Hij greep naar de stukken en stond sprakeloos van schrik en teleurstelling toen de obligatie een ander nummer dan 121-14 bleek te bevatten. Maar hij kon z'n nummer wel droomen, 't moest 12144 zijn! locn kwam spoedig de aap uit den mouw. Daags te voren, toen het meisje Duime- Hiiks te Helmond, een nichtje van hem INGEZONDEN MEDEDELING «NVERDETERLIJK! LEIDEN Stationsweg 3 Tel. 929 en diens huishoudster, in de straat m eenige andere meisjes naar de muzii van een straatorgel stond te luisteei kwam er een heer, genaamd J. C. Brt nink, 25 jaar, inspecteur van de verzet ringsbank Aion Den Haag. Deze vro aan de huishoudster Pietje was thuis de stukken van Arona eens mogen inzien, want vermoedelijk was door de kantoorjuffers in Den Haag a fout gemaakt. Het meisje behandelde mijnheer zoo bt leefd en voorkomend en diepte in schoenendoos de obligatie op in couvei welke mijnheer wilde controleeren. Mijt heer had het zeer warm en dorstig. Hi meisje was zoo vriendelijk een glas wati te halen en van haar afwezigheid maakl mijnheer vlug gebruik om de obligatie 12144 ongemerkt om te ruilen voor ee met een ander nummer. Mijnheer had zich onder listige en bi driegelijke voorwendsels weten meeste te maken van de obligatie waarvan b wist dat er een prijs op gevallen was. Wegens voormelde bedriegelijke han deling was mijnheer J. C. B. voornoem door de rechtbank te Roermond veroor deeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Verdachte ontkende pertinent en kwan thans van zijn vonnis in hooger beroep In een zeer langdurig verhoor werd di zaak voor het gerechtshof behandeld. Er zijn vaak van die bankjes, aldus d president, en als het dan op uitbetaler aankomt is er iets niet in den haak. De vader van verdachte is directeui van de Bank. Volgens getuigen, aan Aro na verbonden, worden aan voornoemd! Bank de uitbetalingen correct en op ti.ii gedaan. In zijn requisitoir concludeerde de adv. gen. dat verdachte schuldig aan verduis tering en de rechtbank een straf heeft opgelegd overeenkomstig den ernst van het misdrijf. De eisch in hooger beroep luidde maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. J. Weijl, Den Haag, pleitte in een zeer uitvoerig pleidooi vrij spraak en op juridische gronden en gebrek aan bewijs. Verdachte bleef ontkennen. Na re- en duoliek werd de uitspraak be paald op 6 Febr. a.s. r Wenschen uit Woubrugge. Geachte Eedactie, Vergun mij eenige plaatsruimte in XJw veelgelezen blad. Naar aanleiding van het bericht uit de Omgeving onder Woubrugge, d.rl. 24 Jan. j.l., gevoel ik mij gediongen even de aan dacht van het gemeentebestuur van Wou brugge te vestigen op de achterstelling, welke wij, inwoners van, Woubrugge, da gelijks ondervinden in vergelijking met on ze overburen. Er behoort onder Woubrug ge nog altijd een gedeelte, de Groene- woudskade geheeten, dat verstoken is van electrisch licht. Vooral met het oog op de kassenbouw is de aanwezigheid van elec trisch licht noodzakelijk. De tijdsomstan digheden hebben menigen tuinder gedwon gen een warenhuis te bouwen. Het spreekt vanzelf, dat hieruit gehaald moet worden zooveel slechts mogelijk is. Doch waar an dere tuinders tot laat in den avond in hun kassen kunnen werken, daar zijn wij gedwongen onze werkzaamheden bij zons ondergang stop te zetten. Wat een schade dit voor ons bedrijf beteekent, behoeft hier niet gezegd te worden. Met weinig moeite en kosten kan het gemeentebe stuur hierin tegemoet komen, want de electrische kabel ligt reeds op d© grens der gemeente Woubrugge. Er staat zelfs aan het begin van die kade een electri sche straatlantaarn, waarvoor de gemeen te Woubrugge aan Alkcmade een vergoe ding betaald. Hieruit blijkt, dat, wanneer 'fc gemeentebestuur mee wil werken om de bewoners van die kade van electrisch licht te voorzien, zulks gemakkelijk kan. En mocht het gemeentebestuur niet be reid blijken te zijn, de lichtvoorziening voor dit gedeelte ter hand te nemen, dan zal het hoog tijd worden, dat door de be woners van deze kade een actie op touw wordt gezet, om bij het dorp Roelof- arendsveen, waartoe wij geografisch bc- hooren, te worden ingelijfd. Hopende, dat het bovenstaande er toe zal bijdragen, dat deze belangrijke aange legenheid met eenigen spoed in den raad der gemeente Woubrugge zal worden be sproken met een gunstig resultaat, teeken ik met dank voor de plaatsing, Een ingezetene van de Groenewoudskade. DELFT 26 Jan. Boter. Aanvoer 1/16 wegende samen 20 K.G. gew. noteering. Vee. Vette koeien 1ste kwal. f 180425, kalfkoeien 220—425, vaarkoeien 150 275. magere varkens f 14—46. biggen f 5 —14, nuchtere kalveren f 8—22, paarden 100325. rundvleesch per K-G. 1.05 a 0.85, a 0.65. Aanvoer 159 runderen, 11 paarden, 2 vette kalveren, 177 ma gere kalveren, 30 schapen of lammeren, 559 varkens, 435 biggen, 9 geiten of boki ken. z-i

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6