Uit de Omgeving. Uit de Rijnstreek. NflNCY ÏREVMION'S ERFENIS. TWEEDE BLAD „DE LEID5CHE COURANT- VRIJDAG 27 JANUARI 1928 H1LLEGOM. Oudheidkundige vondst. Bij het gra- Q Venvoor een verbouwing aan de Haarlem merstraat alhier werd door den aannemer timmerbedrijf Nijman-Rusmanin den grond een plaat gevonden van gedreven ijzer met afmeting van SO bij 60 c.M. Deze plaats bevindt zich in zeer goede conditie en geeft zeer duidelijk de bekende voor stelling van Salomon als rechter tusschen twee moeders. Yan de plaat werden foto's gencmen en opgezonden naar het Museum voor Oudheden te Lei den. Via het Rijksmuseum te Amsterdam werden deze geretourneerd en is vast ko men te staan, dat de plaats dateert van pl.m. 1500 en als antiek moet worden be schouwd. Over de waarde is natuurlijk moeilijk te oordeelen, doch dat ze voor oudheidminnaars groote waarde heeft, staat vast. Belangstellenden kunnen baar beschouwen bij den heer Nijman aan de Mariastraat alhier. LEIMUIDEN. De autobusdienst. Op den eersten Februari a.s. zal de autobusdienst der on derneming Maarse en Kroon van Leiden- Leimuiden-Aalsmeer vijf jaren bestaan. Dit feit, dat samenvalt met de ope- nig der nieuwe garage te Aalsmeer, zal eenigszins feestelijk herdacht worden. NOORDWIJK. Hanze. Met een bevredigende op komst vergaderde Woensdagavond de Hanze in het Juvenaat. Het jaarverslag van de secr. wees aan, dat 6 bestuurs- en 3 ledenvergaderingen jn het afgeloopen jaar zijn gehouden. Het ledental bleef stabiel, terwijl het voor het Santosfonds een zeer goed jaar was ge weest. Het jaarverslag van den penning meester sloot met een batig saldo van 52.12. De Voorz. bracht dank aan beide funcionarissen voor de door hen ver richten werkzaamheden. Hierna verkreeg de heer P. W. Pelle uit Breda het woord, die als inspecteur van de Hanze-Glas- verzekering het nut en de noodzakelijk heid uiteenzette van deze verzekering. Van de gelegenheid tot vragen werd 'druk gebruik gemaakt, waaruit een vruchtbare en zeer breedvoerige discus sie ontstond. De rondvraag leverde wei nig op, waarna de Voorzitter dank bracht aan den heer Pelle voor diens inleiding Spr. spoorde allen aan zich te abonnee- ren op het Bondsblad „De Middenstan der", waarvan hij aan allen eenige exem plaren ter kennismaking verstrekte. Hierna sluiting. NOOTDORP. Eierenvelling. De alhier gevestigde eterenveiling heeft Maandag haar jaarver nadering bij den heer C. Sluis gehouden, jDe voorzitter, de heer C .van Leeuwen, opende de vergadering en zeide verheugd te zijn over de groote opkomst der leden Van de 105 waren er 72 aanwezig. Hier na las de secretaris, de heer J. C. van der Helm, de notulen voor welke in orde werden bevonden en goedgekeurd. De penningm., de heer A. van Leeuwen, bracht zijn verslag naar voren waaruit bleek dat er waren aangevoerd in 1927 18-1159 eieien. waarvan de grootste aan voerders waren de heeren Jac. Steene- veld met 12065, M. van der Helm" 11450. L. van Vliet 9026, J. C. van der Helm 8J50 en W. van der Ende 7323. Ontvan gen was aan eieren 1191958 en aan di verse 161209 een totaal bedrag van 13^1167. Aan winst was er gemaakt 532:9 Hel r< gelement werd voorge le.-en en 2ci c-er verandering goc.'gc- jke.ird. Enkele vragen werden gesteld, uie duur de veoizitter werden beantwoord. Voor de gratis verloting waren een 20-tal prijzen beschikbaar gesteld. Er werd medegedeeld dat er dit jaar 2 premies zijn vastgesteld. Voor de inzender van het grootste aantal eieren en'voor den inzender van de mooiste eieren. Verder werd er een film vertoond door den heer Klapwijk van de voeder- instelling der V. P. Z. H. te Delft, weike zien liet hoe men kippen verzorgen moet. Woningbouw. Voor het bouwen van 9 woningen in de Adriaan Panwstraat te Delft werden ingeschreven door Gebr. Bosch voor f 36000, K. Slote 33600, J. A. L. van Dijkstelse en Koekebakker 33500 en G. Ruygt en A. J. W. Ange- nent te Nootdorp voor 33400. Door den architect Jac. Klomp, is het werk namens zijn principalen gegund aan G. Ruygt en Angenent te Nootdorp De be grooting was 33000. G e b o r e nZ. van C. van Eyk en M. Haket. Z. van Q. de Vreede en A. Rey- gersberg. Z. van J. van der Helm en M. van der Kraan. Getrouw Th. Lindeman en J. C. van Kampen. J. H. Ran en E. J. Mooy- man. SASSENHEIM. Feestavond R.K. Volksbond. Woensdag avond hield de afd. Sassenheim van den R. K. Volksbond haar feestvergadering in K. S. A. Onder groote belangstelling opende de heer Kortekaas op gebruikelijke wijze deze feestvergadering en sprak den wensch uit. dat de leden op vergaderin gen eenzelfde medeleven mogen toonen als hedenavond. Voorts werd door allen het Bondslied gezongen. De tooneelver- ecniging St. Pancratius, onderafd. van den volksbond, had de zorg voor het verdere gedeelte van den avond en ver tolkte als eerste nummer een tooneel- spel in 2 bedrijven „Ongelukkige Jan door J. W. v. Munster. Wij kunnen de tooneelvereeniging, welke pas twee jaar bestaat gelukwenschen met het succes, dat zij heeft gehad. De keuze van de stuk ken viel ditmaal zeker in den smaak. Na de pauze werd een klucht in 2 be drijven opgevoerd „Gebroeders Zonlicht Ook hiermede hebben de spelers de aan wezigen geamuseerd. Het muziekgezel schap „Vinèta" zorgde ter afwisseling voor eenige vroolijke nummers. Aan het einde van den avond wenschte de Pas toor de tooneelvereeniging toe, dat deze zoo mocht doorgaan met het spel, dan zal het succes niet uitblijven. STOMP WIJK. Prijskolven. Zooals bekend is. heeft het bestuur een wedstrijd uitgeschreven op Donderdag 16 Febr. v.m. 10 uur, maar dit berust op een vergissing. Het doel der club is. bij genoegzame deelname, een wedstrijd te houden op Donderdag 9 Februari a.s. n.m. 1 uur in de van ouds bekende Kolfbaan „Het Blesse Paard" te Stompwi.k De prijzen zullen geregeld worden naar gelang er deelnemers zun. leefhebbers kunnen zich schrjgelijk op geven voor deelname tot uiterlijk Dins dag 7 Febr. bij den heer J. van Esveld. WASSENAAR. Ziekenverpleging. Maandag j.l. hield de R. K. Vereeniging voor Ziekenverple ging „Het "Wit-Gele Kruis" een alg. leden vergadering. Wegens ziekte van den voor zitter opende de heer v. Leeuwen als vice- voorzitter de vergadering. Onder de me- dedeelingen was wel de voornaamste, dat door een onbekenden weldoener de ko ninklijke gift van 1000.voor de jeug dige, nog financieel-zwakke vereeniging was ingezonden (daverend applaus). Daar na werd overgegaan tot het behandelen der statuten en huishoudelijk Reglement. Na ampele bespreking werden deze vast gesteld. Als nieuwe leden werden na stem ming aan het bestuur toegevoegd de hee ren Blonk en Stockman. Na de gebruikelij ke rondvraag, werd door den vice-voorzit- ter, onder dankzegging aan de leden voor de vlugge en zakelijke afwerking der agen da. de vergadering gesloten. De dokterswoning. Deze week is een aanvang gemaakt met de slooping van do voormalige dokterswoning aan het Plein. De verbreeding van de Berkkerstraat, waarover reeds zoo vaak iets te doen ge weest is, zal nu weldra een feit zijn. Aanrijding. Op het gevaarlijk kruis punt LangstraatKerkstraatAchterweg werd een zoontje van den heer R. aan den Achterweg, aangereden door een luxe auto. Het ventje werd tegen de straat ge slingerd en liep daarbij verschillende, ge lukkig niet-ernstige, kwetsuren aan do beenen op. ZEGWAART. Loop der bevolking. Op 31 Decem ber 1926 bedroeg het aantal inwoners 2360 waarvan 1213 mannen en 1147 vrou wen. Er werden geboren 29 van het man nelijk geslacht en 42 van het vrouwelijk geslacht, totaal 71. Er vestigden zich 106 mannen en 101 vrouwen, totaal 207 personen. Totale vermeerdering 135 man nen en 143 vrouwen is 278. Overleden 19 mannen en 13 vrouwen, totaal 32. Door verhuizing werden afgeschreven 100 mannen en 98 vrouwen, totaal 198, Op 31 December 1927 telde de gemeente 2408 zielen. 1229 mannen en 1179 vrou wen, alzoo een vooruitgang van 48 zie len. Het aantal huwelijken bedroeg 23. ZOETERMEER—ZEGWAART. Schietwedstrijd. Uitslag van den gehouden schietwedstrijden van den Bij zonderen Vrijw. Landstorm der alhier ge vestigde afdeeling. Maximum aantal pun ten 50. Ie prijs W. Ceelen 49 punten. 2e prijs L. Groenheyde 39 p., 3e prijs J. Ver meer 49 p„ 4e prijs P. A. v. d. Meer 48 p. 5e prijs P. van Daalen 48 p„ 6e prijs J. J. Vollebregt 47 p„ 7e prijs I. van den Haak 47 p., 8e prijs J. Friggen 46 p„ 9e prijs C. de Krijger 44 p.. 10e prijs C. van Sittert 44 p. ALPHEN AAN DEN RIJN. GEMEENTERAAD. De Nieuwjaarsrede. De handspuit in Vinkebuurt. Verkoop van grond. Wijziging verordeningen. Een subsidie-kwestie. Benoeming direc teur water- en lichtbedrijven. De raad der gemeente vergaderde gister middag te 2 uur. Vorzitter burgemeester dr. H. J. Lovink. Aanwezig alle leden. Na opening met gebed houdt de Voorz. de gebruikelijke Nieuwjaarsrede. Hieraan ontleenen we het volgende. De be volking der gemeente bedroeg op 1 Jan. 1927 16473 inwoners, nam toe met 407 door geboor ten en 1091 door vestiging. Zij verminderde door overlijden met 167 en door vertrek met 1101. tezamen 1269. Het aantal inwoners steeg derhalve met 229 en bedroeg op 1 Jan. 1928 16702. In het bouwbedrijf was het geheelc jaar re gelmatig werk. Het aantal bouwvergunningen voor nieuwbouw bedroeg 166, een aantal dat In deze gemeente tevoren niet werd bereikt. Verder werden 17 hinderwetsvergunningen afgegeven. Door het grondbedrijf werd 8055 M2. bouw grond verkocht voor 40552. Hoewel ten opzichte van de gemeente finan ciën de noodige zuinigheid moest worden be tracht, is de financieele toestand niet bepaald ongunstig. De rekening 1927 zal waarschijnlijk weer sluiten met een batig saldo. De Voorz. noemt dan eenige cijfers over den bloei der gemeente, in verband met het feit, dat het óp 1 Januari j.l. tien jaar geleden was, dat de gemeente Alphen a. d. Rijn werd gesticht. Bij de opheffing der oude gemeente bedroeg het aantal inwoners 14974, nu 167Ö2; het gas verbruik bedroeg over 1917 986448 M3., het electriciteitsverbruik 249594 K.W.U., het wa terverbruik 275412 M3., over het afgiloopen jaar bedroegen deze cijfers resp. 2.069.485 M3., 1.374.000 K.W.U. en 478.979 M3. Bij de stichting der gemeente had zij een grondbezit van 24.05.65 H.A., thans bezit zij ruim 60 H.A. In de zich geleidelijk uitbreidende gemeente zullen nog tal van maatregelen genomen moe- te nworden, die ook financieele offers zullen eischen. met name ten aanzien van het verkeer, het onderwijs en het slachthuis. Wij zullen, aldus de Voorz., bij een doel matige en voorzichtige financieele politiek in staat zijn aan die eischen het hoofd te bieden. Maar dan behoort ook het rijk er ook toe mede te werken, dat aan de kleinere gemeenten niet. door een soort van afschuivingsstelsel, allerlei lasten opgelegd worden, die het volvoeren der eigenlijke, autonome taak der gemeenten on mogelijk maakt. Met een beroep op aller medewerking eindigt de Voorz. zijn toespraak. De heer Ruting beantwoordde de rede van den voorz. met een wederkeerigen gelukwensch. onder het uitspreken van de verwachting, dat dit jaar voor de gemeente in alle opzichten ge lukkig moge zijn. De Voorz. doet hierna mededeeling van de ingekomen stukken, w.o. verschillende door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten. Naar aanleiding van de door den heer D. dacht. Ik herinner me wel, dat mijn va der zei, dat Langham een aangeboren ta lent had voor chemie. Heeft hij er eenig idee van wat jij aan 't ontdekken bent? vroeg Nancy. Niet het minst. Ik heb hem voor zichtig ondervraagd, maar ik ben er ze ker van dat hij er niets van af weet. Het is een stroohalm, waar ik mij aan vast klem, Nancy. Misschien kan hij mij van dienst zijn. Ik weet zeker, dat vader er geen bezwaar tegen zou hebben gehad. Dien avond, nadat de twee vriendin nen gegeten hadden, diende Sarah Ellen den bezoeker aan. Hij droeg een nieuw pak en zag er heel wat beter uit dan den avond, dat Ben Briggs hem had opge zocht. Dit is mijn vriendin miss Trevanion, stelde miss Judson voor. Nancy keek den man onderzoekend aan. Zijn gezicht beviel haar niet en hij leek meer op een kleermakers-bediende dan op een knap chemicus. Zijn lichaam was slecht gebouwd; smalle schouders, smalle borst, kromme beenen. Maar eenige minuten later veranderde ze van meening: zijn hoofd was goed gevormd, zijn breed voorhoofd getuigde van intel ligentie, zijn oogen keken scherp-onder- zoekend rond. Deze man, wie en wat hij verder mocht zijn, was iemand van groo te gaven. Het is vriendelijk van u mij nog eens te willen ontvangen, miss Judson, be gon hij. Je bent getrouwd sinds je van mijn vader bent weggegaan, nietwaar? Ja, ik heb twee kinderen. En daar ten Cate Brouwer gestelde vraag, om de zwem inrichting ter plaatse ook des Zondagsmorgens open te stellen, antwoorden B. en W., dat zij het bestuur der inrichting advies hieromtrent hadden gevraagd. Uit principieele, zoowel als uit financieele overwegingen was het bstuur van meening, dat aan het verzoek heel moeilijk gevolg zal kunnen worden gegeven. De heer ten Cate Brouwer betreurt het, dat B. en W. ten deze afwijzend staan en stelt zich voor het volgend jaar hierop terug te komen bij behandeling der begrooting. Naar aanleiding van een bemerking van den heer ten Cate Brouwer om maatregelen te ne men tegen en e.v. storing van de electrische leiding, deelen B. en W. mede, dat door Leiden met omliggende centrales overeenkomsten zijn gesloten, zoodat groote storingen, als het vorig Jaar zijn voorgekomen, technisch niet meer mogelijk zijn. De heer ten Cate Brouwer merkt nog op. dat nog geen aansluiting met Gouda is ver kregen. Ook dit zou hij gewenscht vinden. Naar aanleiding van een vraag van den heer De Wolf om over te gaan tot instelling van het instituut van schoolartsen, deelen B. en W. mede, dat zij hiervoor geen termen aanwezig achten. Door den heer ten Cate Brouwer waren nog een viertal vragen ingediend betreffende den prijs van parelcokes ter beantwoording in deze vergadering. In deze vraag vestigt de heer ten C. B. er de aandacht op. dat de prijs van de parelcokes der gasfabriek 1.10 per H.L. bedraagt, ter wijl in omliggende gemeenten dit product a 0.70 per H.L. wordt verkocht. B. en W. antwoorden hierop, dat er geen reden bestaat maatregelen te nemen om tot verlaging te komen van den cokesprijs, omdat de soort en de kwaliteit heel wat beter zijn dan in omliggende gemeenten. Ten bewijze hiervan waren eenige monsters parelcokes aan wezig. Na bezichtiging daarvan, zeide de heer ten Cate Brouwer, dat er inderdaad veel ver schil bestaat tusschen soort en kwaliteit, maar óf deze de parelcokes uit Alphen verdient dien naam niet .óf de cokes uit andere gemeenten •ris minderwaardig afval. Weth. Vlasman noemt nog andere gemeen ten en daaruit blijkt, dat Alphen nog zoo hoog niet is. Desondanks hield het cokespraatje nog lang aan. zonder eenig resultaat echter. Eenige ingekomen stukken worden in handen van B. en W .gesteld om praeadvles, waarna de agenda in behandeling komt. 1. Voorstel van B. en W. tot ontbinding van het huurcontract met N. J. Bunnik. waarbij door hem aan de gemeente is verhuurd de vergader zaal, staande naast het café „Het Oude Regt- huis" te Aarlanderveen en tot het aangaan van een nieuw contract ter zake met N. Delfos. Z. b. st. goedgekeurd. 2. Voorstel van B. en W. tot het beschik baar stellen van een crediet voor den aanleg van een gedeelte straat aan de Noordzijde van het ontworpen plein in „Hazeveld Z. h. st. goedgekeurd. 3. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond gelegen aan „Haze veld" aan R. van Abshoven alhier. Z. h. st. goedgekeurd. 4. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan „Haze veld", aan H. Oudenes, alhier. De heer Herngreen vraagt waarom de raad bijna steeds voor een afgedane zaak komt te staan. De raad moet nu nog beslissen, terwijl er reeds gebouwd wordt. Weth. v. Leeuwen antwoordt hierop, dat e.v. koopers steeds, indien zij dat wenschen, voorloopig vergunning krijgen, maar alles blijft voor risico van den kooper. De heer ten Cate Brouwer zegt als waar schuwing, dat hij voor een volgenden keer zal voorstellen den prijs te verhoogen. Dan levert het n®g iets extra's op. Het voorstel wordt hierna z. h .st. goedge keurd. 5. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Hortensia straat, hoek Azaliastraat, aan J. Vonk, alhier. Z. h. st. goedgekeurd. 6. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Hortensiastraat aan W. van Beijeren q.q Z. h. st. goedgekeurd. 7. Voorstel van B. en W. tot het beschik baar stellen van een crediet voor het maken van een paardenstal op het woonwagenterrein. De kosten worden geraamd op f 1500 voor een eenvoudigen stal voor 9 a 10 paarden, waarbij komt een bedrag van 500 voor straat verbetering. De bond voor Daadwerkelijke Die renbescherming wilde f 200 hierin bijdragen. De heer v. Dijk zegt, dat hij destijds reeds den bouw van een stal bepleit heeft Nu dit moet ik aan denken, aan hen en aan mijn vrouw. Ik zeg niet, dat ik geen goed loon verdien op de fabriek, maar ik wil iets beters dan mijn leven slijten in een we verij. Ik wil mijn kinderen een goede op voeding geven en dat kan ik niet bolwer ken van het loon dat ik verdien. Natuur lijk kent u mij wel. Mijn vader sprak dik wijls over je. Ja, dat is zoo. Uw vader deed meer voor mij dan alle professoren van York shire College samen. Als hij was blijven leven zou hij iets groots hebben bereikt. Hij wist, dat hij verstandig deed op de zen toon te spreken. Er was één zwakke plek in Mary Judson: ze aanbad de nage dachtenis van haar vader en vond het heerlijk over hein te hooren spreken. Bovendien bestaat er geen tweede laboratorium als het Uwe. Ik zou u bui tengewoon dankbaar zijn als ik er at" en toe gebruik van mocht maken. Ik kan u niets in geld vergoeden, miss Judson, maar ik weet dat u u ook met scheikun de bezighoudt en misschien kan ik u, zooals ik al gezegd heb, af en toe van dienst zijn. Ik zou nacht en dag voor u werken, miss Judson; het beteekent mijn heele toekomst waar ik nu mee bezig ben. Hoe zoo? vroeg Nancy. Ziet u, miss Trevanion. ik heb een uitvinding gedaan die ik wil perfection- neeren: or liever, het is geen uitvinding, maar een ontdekking. Een ontdekking? Ja, het zal de geheele wolindustrie ondersteboven gooien! Ik wil open met u spreken, u zult er niet over spreken daar UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 28 Januari. Hilversum 1060 M. 12.00 Politiebcr. 12.352.00. Lunchmuziek door het Radio- Trio. 3.00—4.00. Dansles door C. Klinkert dans- lecraar te Amsterdam 4.00 Italiaansche les. 4.305.15. Fransche les. 5.156.00. Duitsche les. 6.007.15 Vooravondconcert door het Ora- roep-orkest, o. 1. v. Nico Treep. Operette- en dansmuziek Fall-Lchar en Lincke., 7.157.45. Tuinbouwhalfuurtje. Spr. B. Lem- kes: Het verzorgen van planten door dc jeugd. 7.45. Politieber. 8.10. Varia-avond. 10.30. Uitzending van filmmuziek uit de Ci nema Royal te Amsterdam. Orkest o. 1. van Hugo de Groot. Huizon 1840 M. (Na 6 u. 1950 M.j. 12.301.30. Lunchmuzlek door het Lunch- trio. 3.004.00. Kinderuurtje door de Dames Ria Mulder, Jeanny Leeflang en den heer Jac. Sue- rink. 5.006.15. Diner-muziek. 6.15—7.00. Spreker dr. A. C. A. Hoffman uit Gouda Onderwerp: De genezingen van Chris tus. zooals in de H. Evangeliën verhaald. 7.007.30. Cursus Hollandsch door den heer D. D. G. van Ringelestein. 7.308.00. R. K. Staatspartij. Spreker: Mr. Frans Teulings te den Bosch. 8.00. N.C.R.V. Spreker Dr. L. Schouten, dir. Chr. H. B. S. te Utrecht. Onderwerp: Iets over bacteriën", met muzikale medewerking. Daventry. 1600 M. 10.35. Kerkdienst. 1.202.20. Het Carlton-Octet. 3.20. Vierde ronde v. d. wedstrijd om de F. A. Cup (voetbal). 4.20. Licht klassiek concert. 5.35. Kinderuurtje. 6.20. Licht orkestconcert. 6.50. Nieuwsber. 7.10. R. West, tenor. 7.20. Causerie over het muzickprogram v. d. volgende week. 7.35. Liederen van Brahms voor bariton. 7.45. Sportlezing. 8.05. Het Eastbourne Sted. Orkest 9.20. Nieuwsber. 9.35. Causerie: Let's get a car. 9.50. Nieuwsber. 9.55. Vaudeville. Variété. 10.5012.20. Dansmuziek. „Radio-Paris", 1750 M, 10.50.11.00. Concert. 12.502.10. Orkestconcert. 4.005.00 Orkestconcert. 8.50. Kinderuurtje. 9.20. Galaconcert. L'angenÜerg, 469 M. 12.251.50. Orkestconcert 5.206.20. Orkestconcert met solt. 7.057.35. Westfaalsche gedichten. 7.35. Vroolijke avond. Muziek en zang. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Z c e s e n. 1250 M. 9.507.05. Lezingen en lessen. 7.05. Vroolijke avond. 9.5011.50. Dansmuziek Hamburg, 395 M. 4.20. Concert. 5.20. Vroolijk concert 6.15. „Lohengrin", romant. opera ia 3 acten van Wagner. 10.5011.50. Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20. Dansmuziek. 8.35. Orkestconcert 10.001035. Dansmuziek. voorstel er is, is het een bèwijs, dat de stal wel noodig is. Daarom wil hij, tegenstander van subsidie geven zijnde, niets weten van het aanbod van den Bond. Die f 200 kan de ge meente ook wel bijdragen. De heer Ruting is bang, dat het in het woonwagenkamp te mooi wordt. Dan moet er spoedig tot uitbreiding worden overgegaan en bij een stal hoorteen hooiberg, want de beesten moeten eten? Waar blijft men zoo? Spr. ben ik zeker van. Ik heb een nieuwen methode ontdekt om kleurstofffen te be reiden. Engeland heeft millioenen verlo ren door de aniline-kleurstoffen en de Duitsche chemici slaan er kapitalen uit. Maar als mijn ontdekking bekend wordt, zal er niemand tegenop kunnen. Dat wil zeggen, dat u hetzelfde idee wil uitwerken? Meer dan dat, miss. Het opent ge heel nieuwe gezichtspuntten, er komen nieuwe mogelijkheden en als het geper- fectionneerd is, zullen we de Duitschers in alles de loef afsteken. Het is een ge weldige ontdekking, zei hij opgewonden, ik heb alles hier bedacht en uitgewerkt; en hij wees op zijn voorhoofd. Dus u hebt de idee al uitgewerkt? vroeg Nancy. Ik ben gehandicapt, miss. De auto riteiten van het Yorkshire College wei gerden het gebruik van het laboratorium. En behalve het hunne is alleen dat van miss Judson goed genoeg voor mijn ex perimenten. Ik bezit zelf wel een kleine werkplaats, ik heb er iedere penny die ik missen kon, voor uitgegeven, maar voor deze proeven is het niet geschikt. Daarom heb ik miss Judson's hulp ge vraagd. Ik dacht wel. dat ze me de toe stemming zou geven en in ruil daarvan wil ik haar graag van dienst zijn als as sistent. En bent u ervan overtuigd, dat uw werk zal slagen met behulp van miss Judson's laboratorium? -— Daarvan ben ik overtuigd, (Wordt vervolgd.) FEUILLETON. Uit het Engelsch van JOSEPH HOCKING Vertaald door Carla Simons. 35) Ik kon er niets aan doen. Maar ik heb geen resultaat gehad. Nog altijd ont breekt een kleinigheid, maar wat is het? wat is het? - Als je me de formule maar eens wil de laten zien, zou ik het misschien kun nen vinden. Ik zal je geheim niet verra den. Mary Ik vertrouw je alles, alles toe, Nan cy, dat weet je wel. Maar ik beloofde inijn vader voor zijn dood dat ik het nooit iemand zou toonen, voor ik rubber kon maken. Daarom kan ik het met laten zien. Ik zou het graag willen, maar ik ri niet! Ik ben mijn vader bij zijn ieven :>oit ongehoorzaam geweest, en ik wil hem niet ongehoorzaam zijn nu hij u ge storven. Daarom, daarom Welnu? vroeg het meisje. Ik heb vandaag bezoek gehad van iemand, zei Mary. Ln ik weet niet vrat ik hem moet antwoorden. Bezoek gehad? Ken ik hem? De vrouw schudde het hoofd. Neer., hij is hier nog nooit geweest zoolang jij hier bent. Hij heet Langham cn mijl vader zei altijd, dat hij een genie was. Hij werkte als assistent bij mijn va der en kort voor zijn dood is hij wegge stuurd ik weet niet waarom. Waarom vond je zijn bezoek onaan genaam? Hij vroeg of hij het laboratorium mocht gebruiken en ik voel er veel voor het hem toe te staan. Vader zei altijd, dat hij na een gesprek met Langham gein- spireerd scheen en dat hem aanvuurde om te werken, misschien heeft hij op mij dezelfde uitwerking. Ik heb misschien niet lang meer te leven, ging ze voort en ik wil mijn doel bereiken voor ik sterf, Misschien kan hij mij helpen, en het is ook in jouw belang. Praat niet over sterven, Mary. Je zult zien, dat je honderd jaar wordt! En om mij behoef je je niet bezorgd te ma ken. Maar ik heb je beloofd liet huis terug te koopen en ik wil mijn belofte nakomen, Nancy. Hij kan mij misschien helpen; van avond komt hij terug. Vanavond? Ja, ik wilde jou eerst vragen welke beslissing ik moest nemen. Ze verielde Nancy in korte woorden Langham's betrekking tot haar vader, verteld® het een en het ander uit zijn leven, hoe hij scheikunde gestudeerd had en dat er groote verwachtingen van hem werden gekoesterd. Hij heeft een laboratorium noodig, zei Mary, hij zegt dat hij een belangrijk experiment wil doen en dat niemand in Leeds zoo'n goed ingericht laboratorium heeft als mijn vader. In ruil hiervoor zal hij mij bij alles assisteeren waarbij ik hem noodig mocht hebben. Is dat geen vreemd aanbod? Misschien wel. Ik heb er niet bij ge

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5