BUITENLAND. BINNENLAND Onze Geïllust. pagina 19e Jaargang. VRIJDAG 27 JANUARI 1928 No. 5782 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraag: b!| vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent pei wee* 18.50 pel kwartaal Bij onze Agenten 20 Cent pet week 12.60 pet kwartaal Franco per poet 12.95 per kwartaaL Bet Geïllustreerd Zordagsblad Is voot de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 5C cv per kwartaal, bij voor- uitbetaling. Alzonderlijke nummers 5 et., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 et Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTl Gewone odvertentlén 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het a dubbele vac het tarief berekend. s Kleine edvertenMén, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden ol gevraagd, huur eD iet huur. koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit Drie bladen V De waarheid aan 't verdraaien. Dat men niet graag ongelijk erkent en er met gauw toeKonit, is ver klaarbaar ook in cle redactie van een couiant. Maar clat men, als 't zonneklaar is, aat men ongdijK heeft, tóen volnoudi en om den scinjn te redden de waarheid verwringt en verdraait en zelfs om zijn doel te uereiken anueren onwaarheden m de schoenen scnunt op zulk 'n handel wijze past een leeiijk woord! En dat doet „net Volk" weer 'ns voor de zooveelste maal. „De 'lijd" heen aangetoond wij heb ben het interessante artikel gisteren in zijn geheel opgenomen dat het socialis tisch orgaan volkomen ten onrechte het geval van een bloed-tranen weenenden arbeider te Moeskroen In België op een zelfde lijn stelt als wat er te Konners- reuth geschiedt waarvan wij deze week in een drietal artikelen een uit voerige, beiedeneerde beschouwing hebben gegeven. En wat durft nu „Het Volk" van giste renavond schrijven? Men leze: De opgewondenheid van „De Tijd" houdt verband met de omstandigheid, dat door zulke verschijnselen het dus- genoemde „mirakel van Konners- reuth" zijn bovennatuurlijken schijn verliest. Twijfel aan dat Beiersche wonder is echter niet anti-katholiek. Zoo juist nog vonden wij in „Het Han delsblad" het volgend overzicht van een preek van karomaal Eaulhaber in den Dom van Regensburg: „Christus heeft gewaarschuwd tegen valsche profeten en valsche wonderen en daarmede vooruit gezegd, dat er naast de echte ook schijnbare wonderen zullen zijn", „De innerlijke gehoorzaam heid is meer waard dan het wonder der uitwendige stigmata. De Moeder des Heeren heeft zeker in het diepst harer ziel het lijden van haren Zoon medebe leefd zooals geen tweede, en loeri heeft zij Zijn wondeteekenen niet gedragen. Doordat haar ziel verbonden was met het lijden van Christus, is zij ook zon der uitwendige wondeteekenen de ko ningin der martelaren geworden." „Het geloof der Kerk staat op denzelfden vasten grondslag met en zonder Kon- nersreuth." „De Kerk verbiedt de bede vaarten naar levende personen en spreekt niemand bij zijn leven .heilig. Voor ons geloof en voor de middelen des heils beteekent het geen verlies, ook v/anneer het oordeel over Kon- nersreuth negatief zou uitvallen." De kardinaal is dus vervuld van den zelfden twijfel jegens het „wonder van Konnersreuth". waaraan ook wij, tot woede onzer katholieke pers, meer malen uiting gaven. Voor 't naast moeten wij dus aanne men. dat de kardinaal ook anti-katho liek is. Tot zoover „Het Volk". 't Is brutaal! Er is geen enkele Katholiek, die van „Het Volk" eischt, dat het bla^l wat té Konnersreuth geschiedt dis een wonder beschouwt! Integendeel zelfs! De katholieke pers waarschuwt, in overeensltmming met alle kerkelijke autoriteiten, om hun oordeel over het a' dan niet bovennatuurlijke van die gebeur tenissen niet te gauw te vormen, op ie schorten! Dat is de waarheid, die „Het Volk" an dersom keert, om er zoo een leugen van te maken! Er valt met het socialistisch dagblad, als het eenmaal er zich toe gezet heeft, om de waarheid te verdraaien, niet te praten! DU ITSCHLAND. De nood van den landbouw. Hulpverleenings- maatregelen. Ter zake van den noodtoestand bij den Duitschen landbouw heeft de be- grootingscommissie van den Rijksdag de volgende voorstellen der regeeringspar- tijcri aanvaard: Verleening van credieten, door tweede hypotheek gedekt, ter aflossing der druk kende schulden op korten termijn. Deze credieten zullen aan landbouwers worden verstrekt, wier rationeele bedrijfsvoering wordt bedreigd. Aan landelijke credietinstellingen, van wie de opneming van soortgelijke lee ningen voor dergelijke credietdoeleinden kan worden verwacht, zullen onverwijld voorschotten tot een totaalbedrag van 100 millioen mark worden verstrekt. Naar gelang der behoefte zullen verdere voorschotten beschikbaar worden gesteld voorzoover de bedragen door het onder brengen van schatkistwissels van het rijk kunnen worden opgebracht. De terugbetaling der door het rijk aan de „Preussische Zentral üenossenschaft" verleende credieten zal zóódanig ge schieden dat de delgingstermijn tot na den volgenden oogst wordt uitgesteld. Voorts zal den boeren een aantal be lastingfaciliteiten worden verleend. Bij de debatten wees de rijksminister van Landbouw. Schiele erop, dat Duitsch- land op het gebied der vee- en vleesch- markten een onvoldoend'systeem bezit, dat herziening behoeft. Het rijkskabinet had hem gemachtigd, de volgende verkla ring af te leggen: De rijksregeering zal ter verbetering van den afzet van slachtvee en vleesch en van de desbetreffende inrichtingen rijksmiddelen beschikbaar stellen tot een totaalbedrag van 30 millioen mark. De ten deele veel te groote marge tusschen den kostprijs en den prijs, dien de laatste afnemer betaalt, moet voor een betere regeling plaats maken. De invoer van vleesch bedroeg in 1927 in totaal 209.950 ton, waarvan 120.000 ton bevroren vleesch In het verder verloop zijner rede be toogde de minister, dat de melkwinning en de groente- en fruitteelt de volle aandacht der rijksregeering bezitten. De rijksmelkcommissïft zal verder worden uit gebreid. Ter bevordering der zuivelin dustrie zullen nieuwe credieten tot een be drag van 10 millioen mark beschikbaar worden gesteld. Eischen der landelijke bevolking van Oldenburg. In verband met den bestaanden nood toestand heeft de landelijke bevolking van Oldenburg gistermiddag een groote demonstratie gehouden, waarvan 25000 a 30.000personen deelnamen. De demon stranten hechtten hun goedkeuring aan een aantal eischen, die in een aan de rijksregeering gericht memorandum zijn neergelegd. Met name wordt o.a. ver langd Sluiting der grens voor eiken overbo- digen buiteulandschen invoer, bescher ming van den landbouw door inkomen de rechten op dezelfde wijze als bij de industrie, vereenvoudiging van het be lastingsysteem, kwijtschelding van belas tingen, vermindering der publieke uit gaven uiterste spaarzaamheid van de zijde der autoriteiten, uitstel van de door voering der wet op de ambtenaarssala rissen, vermindering der sociale lasten en systematische buitenwerkingstelling der huurcommissiewet, bevordering van het bankwezen, verstrekking van goed- koope credieten od langen termijn ten behoeve van schulddelging en verminde ring van het aantal ambtenaren. Een politieke inbraak. De Duitsch-nationale fractie van den Pruisischen landag deelt mede, dat inge broken is in het bureau der fractie in den landdag. Eenige kleine voorwerpen van waarde van den secretaris werden gestolen. Men gelooft, dat het hier een inbraak inet politieke bedoelingen betref. Alle documenten der partij worden doorzocht. Men weet niet of er documenten gesto len zijn. De Katholieke Kerk. Volgens de jongste officieele cijfers zijn er op liet oogenblik in Duitschland 20.785.293 Katholieken, tegenover 4-2.375.500 Protestanten. De meeste Katholieken wo nen in Noord-Duit schland n.l. 12.960.565. In Zuid-Duitschland 7.908.552. In Noord- Duitschland zijn er 10.007 wereld-geestelij ken en 1.709 ordens-geestelijken die met de zielzorg der geloovigen belast zijn. In Zuid-Duitschland resp. 9.008 en 7.383. Van de ordes-geestelijken behooren er 1.643 tot de orde der Benedictijnen, er zijn 1.483 Franciscanen, 878 Capucijnen, 518 pries ters van het Missiehuis van Ste ijl en 504 Jezuieten. NOORWEGEN. Noorwegens nieuwe regeering. Vele jaren achtereen is Noorwegen ge regeerd, nu eens door de conservatieve partij en dan weer door de liberale partij. De liberale partij, afgewisseld door dc ra dicale parten, heeft in de afgeloopen de cennia gedurende den langsten tijd aan het roer van 't schip van staat gestaan. Maar na de algemeene verkiezingen, die in den afgeloopen herfst plaats vonden, had een groote verandering plaats in de parle mentaire constellatie. Deze verkiezingen brachten winst voor de arbeiders- en de agrarische partij en verminderden het aantal zetels der conservatieve en radi cale partij. Als gevolg daarvan had de conservatieve regeering Lykke geen meer derheid meer in het Storting en bij de opening van het nieuwe parlement, de vo rige week, trad Lykke af. Daarop vroeg de koning den leider der agrarische partij, Mellby, een regeering te vormen uit alle partijen behalve de arbei derspartij. Dit gelukte evenwel niet, om dat de radicale partij weigerde mede te werken. Hierna belastte de koning Horn- strud, den leider dor arbeiderspartij, met de vorming van een nieuw kabinet, die in deze taak is geslaagd. De zetels in het parlement, ten getale van 150, zijn als volgt over de partijen ver deeld: 62 arbeiderspartij, 31 conservatie ve en liberale partij, 31 radicale en 26 agrarische partij. Noorwegen heeft dus thans een arbei derspartij aan de regeering, die een vrij revolutionair karkter draagt, doch niet over een meerderheid in het parlement be schikt om haar plannen te verwezenlijken. RUSLAND. HET PROCES TEGEN MGR. SKALSKI. In geheime zitting. De beschuldigingen. Bij den aanvang van het tégen den Poolschen suffragaan-bisschop, mgr. Skalski, te Kieff begonnen proces (de aanklacht tegen den prelaat luidt „tegen revolutionnaire actie", zooals men weet) verklaarde de president der rechtbank, Ullrich, dat het commissariaat voor bui- tenlandsclie zaken de rechtbanken had meegedeeld, dat één der diplomatieke missies te Moskou er bezwaar tegen had ingebracht, dat befc proces openbaar zou zijn, wijl in de akte van beschuldiging ook beambten dier missie worden genoemd. Het opperste gerechtshof had derhalve beslist, dat het proces met gesloten deuren zou behandeld worden. Mgr. Skalski's „misdaden' zijn in 1920 begonnen. Toen andere katholieke geeste lijken de terugtrekkende Poolsche troe pen vergezelden Vtaef mgr. Skalski te Kief.' op een hij blijkbaar v<Vir en tijdens de Poolsche bezetting had be kleed. Hij ontkwam aan de wraak der sovj'et- troe-mn door zich 5 weken lang verborgen te houden en hervatte daarna zijn func ties. Afzonderlijke punten der tegen hem in gebrachte beschuldigingen luidenHand haven van relaties met de Poolsche offi cieele missie, het ter hand stellen aan den Poolschen vertegenwoordiger van een overzicht over den toestand der Katholie ke geestelijkheid in Oekraïnehet exploi- teeren van de godsdienstige en nationale vooroordeelen van de massa, agitatie te gen de sovjet-clubs voor jongelieden, enz., hetgeen in de aanklacht alles tegenrevolu- tie en spionnage. wordt genoemd. Mgr. Skalski zit reeds geruimen tijd in de gevangenis. Men herinnert zich nog het lot van an der Poolsche geestelijken en inzonderheid van aartsbisschop Cieplak, die ter dood veroordeeld werd, ofschoon zijn vonnis ta ter werd veranderd, en van bisschop Bud- kiewecz, die in de Butyrsky-gevangenis te Moskou werd doodgeschoten. Graan-terreur In Rusland. Executie zonder voorafgaand proces. Uit Moskou wordt officieel gemeld, dat de Ogpoe besloten heeft, Leonid Nowikof, afdeelingschef van het Transkaukasische handelssecretariaat te doen excuteeren, aan welk besluit onmiddellijk uitvoering is gegeven, zonder dat de man voor een rechtbank terecht heeft gestaan, Gemeld wordt, dat Nowikof de leiding had van de voedselvoorziennig in Transkaukasië en dat hij van zijn officieele functie mis bruik maakte door aan particuliere hande laars het verkrijgen van graan te verge- makelijken, waardoor hij het Sovjet systeem van graaninzameling ondermijn de. Nowikof hielp, aldus wordt beweerd, vooral de particuliere maatschappij Khïe- bopek en zou voor zijn diensten eenmaal 700 en eenmaal 1200 roebel hebben ontvan gen. Voorts wordt medegedeeld, dat Nowi kof in 1918 mensjewiek was. Dit is de eerste officieele mededeeling van een terechtselling in verband met de graan-terreur, welke door de Sovjet-regee ring wordt uitgeoefend. De Ogpoe noemt dergelijke executies, waaraan geen terecht stelling is voorafgegaan „uitgevoerd door de vereenvoudigde methode". AMERIKA. Admiraal Plunkett neemt ontslag. Hetgevolg van zijn onvoorzichtige uitlating. Admiraal Plunkett, wiens verklaring over de mogelijkheid van een oorlog tus schen de Vereenigde Staten en Engeland en de concurrentie op handelsgebied een zekere verontrusting hadden verwekt, zal tegen 15 Februari den dienst verlaten. Hij gaat in zaken. NED.O.-INDIE. Nieuw eiland ontstaan. Bij dein werkingzijnden Krakatau. Aneta seint uit Batavia: Gistermiddag om vier uur is op de plaats der onderzee- sche uitbarstingen bij Krakatau een nieuw eiland ontstaan. DE RADIO. RADIO-OMROEPEN. WETTELIJKE REGELING. Een commissie voor controle over de uitzendingen. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer aangaande het omwerp tot aanvulling en wijziging van de tele graaf- en teiefoonwet 19U4, zooals deze laatstelijk is aangevuld en gewijzigd bij de wet van 31 Mei 1923. De Minister zegt aaarin o.m„ dat hij dat in de radio nog zooveel ontwikke- da tin de rauio nog zooveel ontwiKKe- ling, zooveel vinding en onvoorzien gebruik verborgen is. dat het hoogst on- practisch zou zijn, definitieve regelingen in de wet vast te leggen. Richting ge vende, dat zijn tevens beperkende, be palingen moeten in deze wetsaanvulling zooveel mogelijk worden vermeden, om dat aanstonds zal kunnen blijken, dat de practijk zich meer aan die beperking kan storen. Ten aanzien van hetgeen betreffende de controle op hetgeen door middel van de inrichting wordt uitgezonden, is op gemerkt .vestigt de Minister er de aan dacht op. dat te onderscheiden valt de bevoegdheid aan het uitvoerend gezag, tQ verleenen tot regeling der materie, en de bevoegdheden, die krachtens die regeling c.q. door de regeering zouden worden uitgeoefend. De regeling bij algemeenen maatregel van bestuur is als een tus- schenfase te beschouwen, welke gelegen heid biedt, zonder eenige belemmering van de verdere ontwikkeling, nauwkeu rig deze gade te slaan, te dienen en te leiden door herziening en aanpassing van de regeling, wanneer dat noodig is, om zoodoende de gegevens en ervaring te verzamelen voor een meer definitieve regeling in de wet, wanneer de stof zich meer heeft gezet dan thans het geval is. De bedoeling van den Minister is, voor de controle een commissie in het leven te roepen, bestaande uit leden, die be schikken over een rijke ervaring uit het openbare leven, onafhankelijk zijn, per soonlijk zoowel als maatschappelijk, en onderling onderscheiden in politieke en godsdienstige richting, een commissie derhalve, die door haar samenstelling een waarborg zal geven, dat de verschillende stroomingen op politiek en godsdienstig gebied ten volle tot uiting zullen komen en die tevens in staat zal zijn de verlan gens der luisteraars op ander gebied dan van politiek en godsdienst te overzien. Ten einde binnen het mogelijke reeds thans in de wet een richtlijn met betrek king tot de controle aan te geven, zou daarin een zinsnede kunnen worden op genomen, aanduidende, dat de controle strekt ter voorkoming van gevaar voor de veiligheid van den Staat, de openbare orde en de goede zeden en ter bescher ming van de rechten van derden. Ook kan in de wet worden opgenomen, dat een machtiging wordt verleend door den minister van Waterstaat. Aan een „belastingheffing" moet niet worden gedacht, aangezien de bedragen, v/elke zullen moeten worden opgebracht worden geheven naar aanleiding van de door den Staat bewezen diensten, recht streeks in verband staande met het ge bruik, dat men van de inrichtingen maakt. Met betrekking tot de vraag van eenige leden of de regeering niet een re geling zou willen bevorderen in dien geest, dat de radioomroep wordt ge centraliseerd, in den vorm van een Staatsbedrijf, is de minister van oordeel, dat de overheid goed zal doen. door sa menwerking met de verschillende omroep organisaties een oplossing te bevorderen, daarin bestaande, dat die organisaties ten slotte met eerbiediging van elkanders politieke cn godsdienstige levensbeschou wingen komen tot één lichaam, den na- tionalen omroep. Het recht van 10 gulden voor ontvang toestellen is als maximum gedacht. Een verschillende heffing verdient echter geen aanbeveh'ng. Voor een goede ont vangst is de ligging van het toestel ten opzichte van het zendstation van groote oeteekenis. Moet men door sleche lig ging duurder toestel hebben, dan is het onbillijk door dit geval zwaarder te be- Het voornaanste nieuws van heden BUI I ENLAND. Maatregelen toegezegd om den nood In deu Duitschen landbouw te lenigen. Noorwegen heelt een arbeldersregee- ring gekregen. Het proces tegen mgr. Skalski In Rus land. Aardbeving In Mexico. (Buitenl. Be-^ richten, 2de blad). Gisteren heelt ror. v. Lear Black defi nitief besloten tot een vlucht naar Kaap stad. Hij heeft nog meer plannen. (Luchta vaart, 1ste blad). BINNENLAND. De regeering en de radio, (lste blad). Telephoon-verbindlng met Amerika. (lste blad). Te Amsterdam zijn door de politie twee valsche munters opgespoord. (Gem. Be-, richten, 3de blad). LEIDEN. Een adres van Curatoren van het Ste delijk Gymnasium aan den Minister van Onderwijs, (lste blad). De photopagina geeft o. m.: Een kiekje van de pluimveetentoon stelling te Leiden; een nieuwe Ameri- kaansche auto; het verwoeste Canton; het eiland Krakatau. lasten. Ook in Engeland en Duitschland wordt één recht geheven. Het ligt in de bedoeling in den alge meenen maatregel van bestuur een bepa ling op te nemen, waarbij aan den mi nister van Waterstaat de bevoegdheid wordt gegeven in bijzondere gevallen, in welke dit naar diens oordeel om redenen van mcnschlievenden aard geboden is, vrijstelling van betaling van het recht te verleenen. De memorie is vergezeld van een nota van wijziging. TELEFOONVERBINDING MET AMERIKA. Opening van den dienst a.s. Maandag. Aanstaanden Maanuag kan de opening worden tegemoetgezien van een telefoon verbinding met Amerika, met gebruikma king van de Engelsch—Amerikaansche radioverbinding. Rekening houdende met het tijdsver schil tussciien Europa en Amerika zal de dienst dagelijks geopend zijn van 12.5U 23.2U uur (is 12.3U—23.— uur Engelschen wettelijken tijd, gesprekken kunnen even wel ten allen tijde worden aangevraagd. Vanaf morgen kunnen reeds gesprek-, aanvragen worden ingediend. Aan Nederlandsche zijde zullen Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage tot dit verkeer worden toegclaen: in Ameri ka alle plaatsen in de Vereenigde Staten en het eiland Cuba. De Amerikaansche kantoren zijn voor de tariefsberekening ingedeeld in 5 zones De prijs van een enkelvoudig gesprek zal respectievelijk bedragen 191.40, 198.70 206.—. 213.30 en 220.50 en voor Cuba 220.50 (voor Havana) en f 227.60 voor de overige plaatsen. Perioden van slechte geluidsovereenkomst (welke door de controle te Londen genoteerd worden) ook deelen van een minuut, zullen in min dering gebracht van den gespreksduur. De aanvrager van een gesprek kan bij zijn aanvrage speciale wenschen te ken nen geven, bijv. dat hij het gesprek niet tot stand gebracht wenscht te zien voor een bepaald tijdsip of tusschen bepaalde uren, of wanneer hij op een bepaald tijd stip nog niet aan de beurt is, de aan vraag wenscl.t in te trekken. Behalve als „gewoon" gesprek (met 'n bepaald telefoonnummer (kan ook een „person to person call" worden aange vraagd. waarbij men te kennen geeft een bepaald persoon te willen spreken; is de gevraagde persoon (of een eventueel op gegeven vervanger) niet op het vermelde adres aanwezig, dan zal hij zoo mogelijk worden opgezocht; indien hij niet kan worden opgespoord, kan op verzoek van den aanvrager ook den volgenden dag nog getracht worden het gesprek met den gevraagden persoon te doen plaats vin den; slaagt ook dan de poging niet dan vervalt de aanvraag en is een ..report charge" verschuldigd van 24.30. Komt het gesprek tot stand, dan is geen „re port charge" verschuldigd. Vóór een gesprek aanvangt wordt den aanvrager medegedeeld, dat de Londen- sche telefoniste hem bij het verstrijken

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1