GERZON 95' GERZOM Serviezén in eiken R;ijs H. NI. PIERROT Balansj-Opruiming H. NI. PIERRO Balans-Opruimin 60 5 U WASCHSTEizLEN Nederlandsch Üost-lndië SPORT. Rechiza..eii. Faillissementen. 2— 95' ZAKDOEKEN 25' I 45' I 55' 31 BI INGEZONDEN MEDEDEELING III 8907 mmmsm een extra koopje mmh in Frankrijk een vrouw van veertig jaren nog in den bloei harer jaren beschouwd. Er bestond echter tot nu toe over deze kwestie in Frankrijk nog geen jurispru dentie. Thans heeft de rechtbank van Montpellier dit volksgevoelen in rechten vastgolegd, meldt het „Hbld." Een echtgenoot werd tot een boete ver oordeeld, omdat hij zijn vrouw voor alles wat leelijk is had uitgemaakt, o.m. voor „produit de chez Denise" (product van Denise). Deze benaming werd vooral door den rechter gelaakt. Immers, als oud-in woner van Montpellier kende beklaagde de portée van deze uitdrukking. De rech ter overwoog: „dat Denise een bekend an tiquair in de stad is en dat beklaagde al dus zijn vrouw genoemd heeft om haar op bedekte wijze „vieiller femme" (een oude vtouw) te noemen". „Dat zijn vrouw, die eerst veertig j^ar is, zich een dergelijke benaming niet kan laten welgevallen, gezien, dat men op veertigarigen leeftijd niet oud is", en een veroordeeling volgde. Een stadion met ruimte voor 200.000 toeschouwers. Amerikaanse h! Uit Amerika komt bericht, dat men zich voorstelt den 200-jarigen gedenkdag van de geboorte van George Washington met groote feestelijkheden te vieren. Het plan bestaat, voor deze gelegenheid een stadion in New-York te bouwen, dat 200.000 plaat sen heeft. Iets dergelijks is natuurlijk al leen in Amerika bestaanbaar. Het geheel zal zulke reusachtige afmetingen hebben, dat de toeschouwers op de achterste rijen verrekijkers noodig zullen hebben om te kunnen zien, wat zich in het stadion af speelt Wanneer de plannen doorgaan, stelt men zich voor met Los Angeles te onderhandelen om de Olympische Spelen in 1932 te New-York te houden. Zooals gezegd, zijn dit intusschen nog slechts plannen. Of ze ooit tot uitvoering zulen komen is een tweede. Experimenten met een militair zendstation Arrest at ie s. Dezer dagen werd door een radio-con trolebureau te Giessen een draadloos be richt opgevangen, dat naar het scheen af komstig was van een militair zendstation. Daar men het niet uitgesloten achtte hier met een verraad van militaire ge heimen te doen te hebben, werd het per soneel van de betreffende zender, o.w. ook vijf rijksweersoldaten, gearresteerd. Het schijnt dat zij wat overigens streng verboden is slechts geëxperimen teerd hebben. Brand in een jachtslot van baron Bentinck Dinsdagochtend is het onbewoonde jachtslot Riverstone House bij Banchory, in Schotland, dat aan den Nederlancl- schen baron Bentinck behoort, gedeelte lijk door brand verweest. De geheele Oos telijke vleugel werd in de asch gelegd. Baron en barones Bentinck kwamen da delijk in hun buitenplaats Banchory Lod- re in de buurt toezicht houden bij het blusschen. Vrijwillige helpers konden veel meubelen redden. Na drie uur had men de brand in bedwang. Baron Bentinck heeft in 1911 de konink lijke vergunning gekregen om zijn Neder- landschen titel in het Vereeuigde Ko ninkrijk te voeren. Hij is vredesrechter van Kincardineshire en vroeger Assistant Imperial Secretary van den Hoogen Com missaris voor Zuid-Afrika geweest. Wanhoopsdaad. Aan de „B. Z.' wordt uit Gotha gemeld, dat gisternacht de bankier Heinrich Droste, zijn vrouw en twee jeugdige kin deren en daarna zichzelf van het leven heeft beroofd. Mislukte speculaties moe ten de aanleiding tot de daad zijn geweest. Van moord en overdrijving. Om beroemde persoonlijkheden en hun verwanten bloeien interessante nieuwtjes welig op en er bestaat een onmiskenbare neiging om alles wat op hen betrekking heeft te vermooien of te verergeren. De familie van den Paus ontsnapt na tuurlijk niet aan dit algemeen verschijnsel en zoo hebben wij gisteren het berichtje overgenomen, dat ten huize van een nicht des Pauses te Milaan, Angelina Batti, een belangrijke diefstal was ge pleegd. Zelfs werd bericht, dat het meis je op gruwelijke wijze in de woning van haar vader vermoord is. De waarheid schijnt intusschen wel wat onschuldiger te zijn en het geheele sensa- tioneele gebeuren moet zich tot een dief stal beperken, waarvan een dame, die An gelina Ratti bezocht had, daarna in den trein het slachtoffer geworden is. Men zou haar n.L een handtaschje met enkele kostbare souvenirs ontstolen hebben. Bommenwerpers in Chicago. Uit Chicago wordt gemeld: Leden van ?n bandietenbende, die zich in een snel- ijdeuden auto bevonden, hebben bommen j-gocid naar de huizen van twee aanhan- 2—3 gers van burgemeester Thompson, als wraakneming, omdat zij uit de stad ver bannen waren. Een huis is ernstig bescha digd. Aan garnalenvergiftiging overleden. Aneta seint uit Semarang: De oud-lui tenant ter zee 2e klase J. J. B. de Jonge Uudraat is alhier aan garnalenvergiftiging overleden. het üoouciijk tramongo.urf. te heemsteue. Detrambestuurdervrij- gesproken. Voor de Haarlemsche rechtbank diende de vorige week voor de tweede maal de zaak Legen J. v. K., trambestuurder der N. Z.H.T.M., inzake het doodelijk ongeluk te xieer^stede, op 21 Juli 19z7, waarbij de heer G. word gedood. Bij de eerste behan deling door de rechtbank was tegen v. K. 2 weken hechtenis geëischt wegens dood door schuld, doch toen werd een nader on derzoek gelas.t Zooals bekend reed de heer G. G. op dien datum op een transportrijwiel in ae Raadhuisstraat te Heemstede in de rich ting Haarlem. In dezelfde richting reed een tram der N.Z.H.T.M. G. reed volgens de dagvaarding op het door v. K. bereden tramspoor en kon door de boomen aldaar en de hem achteroprijdende tram niet uit wijken naar rechts en niet naar links we gens den daar liggende verhoogden trot toirband. Verdachte heeft, luidde verder de dagvaarding, niet voldoende of niet tij dig geremd, waardoor G. werd aangere den en verwondingen bekwam aan den schedel en onder de hersenvliezen, tenge volge daarvan hij kort daarna is over leden. Bij de behandeling, welke de vorige week voor de rechtbank plaats vond, vroeg het O. M. vrijspraak, daar verdachte geen schuld treft. De rechtbank, gisteren uit spraak doende, sprak verdachte vrij. De berooving te Hillegom. Vr ij spraak. Veertien dagen geleden werd voor de Haarlemsche rechtbank de zaak behan deld tegen P. v. B„ beschuldigd van beroo ving. De dagvaarding tegen hem luidde, dat hij omstreeks 25 Augustus 1927 te Hillegom, met het oogmerk om zich weder rechtelijk toe te eigenen, heeft weggeno men een bankbiljet van 300, toebehoo- rende aan M. J. Deze droeg in zijn porte feuille 1700, terwijl den volgenden dag slechts 100 over was. Van het verdwenen geld werd 300 in het huis van verdachte gevonden. Eveneens stond terecht A. S. Z., die be schuldigd werd van verduistering van 1000, ten nadeele van M. J. Tegen beiden werd 1 jaar gevangenis straf geëischt met aftrek der preventieve hechtenis. De rechtbank sprak beiden gistermor gen vrij. V r u ie t i g d: Vennoo' chap onder de firma Gebrs. Wijsman en haar -den J. J. Wijsman cn M. Wijsman te K at w ij - a. d. R ij n. VOETBAL. DIOG HAARL. BOND. District Leiden. Junioren-Competitie. Voor Zonu^g t-J januari zijn de volgende wed strijden vastgesteld: Noordwijk: S.J.C.Teijlingen I Lisse: Lisse IILeiden II. De wedstrijden vangen allen te half één aan. De Competitieleider. SCHAKEN. Competitiewedstrijden L.S.G. ID. D. II. Hier volgen nog enkele partijen uit bovenge- noemden wedstrijd: le bord: wit: G. Bosscha, zwart: G. W- J. ""tterstcijn. Caro-Can opening. 1. e4 c6 2. d4 d5 3. e5 Lf5 4. f4 e6 5. Ld3 Ld3. 6. Dd3: Pbd7 7. Pf3 Le7 8. 0-0 Ph6 9. Pc3 Pf5 10. Pe2 c5 11. c3 0-0 12. Khl h5 13. Tgl cd4: 14. cd4: Tac8 15. Ld2 Db6 16. Lc3 f6 17. g4 hg4: 18. Tg4: fc5: 19. fe5: Tf7 20. Tagl PfcS 21. Tg6 Te8 22 Pf4 Pf8 23. Pd5:7 Dc6 24. Pc7:f TSe7 25 T6g2 Ph7 26. h3 Pe 27. De3: Tf3: 28. Dh6 Pg5 29. d5 Dd5: wit geeft op. 2 e bord: Nieukerke-Bol. Deze partij (4 paardenspel) werd reeds bij den 19en zet remise gegeven Aan weerszijden stonden nog 1 toren, loopers van ongelijke kleur en enkele pionnen op het bord. 3e bord: Noteboom-Schwenche. In deze par- iij (Sicilians) was Noteboom aan het slot een pion achtergeraakt. Onaangenamer voor hem was, dat hij in zijn 1,5 uur geen 30 zetten had gedaan, zooals voorgeschreven is. Om deze re den eischten de Hagenaars de partij op. 4 e bord: Drognat Doeve-Droste. Aan het eind van den speeltijd besloten de spelers tot re mise. Drognat Doeve was in materiaal voor. maar de stand zijner stukken was minder goed. 5 e bord: Hins-Ockenbrug. Een Fransche partij, waarin Hins eerst stelling voordeel, later materiaal voordeel wist te behalen. Dit voordeel werd systematisch in winst der partij omgezet. Hier volgt de partij: Wit: Dr. C. H. Hins; zwart: Ir. A. W. Ocken- burg. Fransche partij. 1. e4 e6 2. d4 d5 3. Pc3 Pf6 4. Lg5 de4: 5 Pe4. Le7 6. Pf6: Lf6: 7. Lf6: Df6: 8. Pf3 0-0 9. Ld3 Pc6 10. c3 Ld7 11. 0-0 Pe7 12. Pc5 Lc6 13. Pc6 14. Dc2 h6 15. f4 Pe7 16. Tael Pd5 17. f5 ef5: 18. Tf5: Dd6 19. Db3 c6 20. Lc4 Pf6 21. Db7: Tab8 22. Dc7 De7: 23. Tc7: Tb2: 24. Ta7: Tc2 25. Ta 3 Te8 26. h3 Telt 27. Tfl Tfl:f 28. Kfl: Tcl-f 29. Ke 2 Tc 2 -f- 30. Kf3 Kf8 31. Tb 3 Pe 8 32. a4 Ta2 33. Tb6 Ta4: 34. Tc6: Pd6 35. Lb3 Ta 3 36. Td6: Tb3: 37. Tc6 Ke7 38. d5 Tb5 39. C4 Tb3t 40. Kf4 Tb2 41. g3 Tb3 42. c5 Tc4f 43. Ke5 Tb3 44. Tc7t Kc8 45. Kd6 Tb8 46. c6 Td8 47. Kc5 g5 48. d6 zwart geeft op. 6 e bord: LeenhoutsVan Hoek. Een Spaansche partij met afruil op c6. Van Hoek kreeg langzamerhand de betere stelling, won een pion, 'zijn tegenstander maakte daarop nog een blunder, waardor hij een stuk achter raak te, waarna hij de partij .opgaf. 7 e bord: ViesBening. 2 Paardspel in de nahand. Na afruil van enkele officieren op den 23en zet remise gegeven in volmaakt gelijken stand. 8 e bord: HartogensisSegaar. Een Fran sche partij, waarin wit ruilde op d5. Wel wist zwart later een pion te veroveren, maar wit kon toch remise houden, aangezien zwart, om grooter verlies te vermijden, steeds denzelfden torenzet moest doen. 9 e bord: De BruinVan Drunich. Dit was wel een merkwaardige stand bij het afbreken na 3 uur spelen. Beide spelers hadden nog alle acht pionnen, die, tot een keten verbonden, el- ken officier, die de vijandelijke stelling wilde binnendringen, konden tegenhouden. Geen pion kon meer een enkele zet doen. De arbiters. Zittersteijn en Bosscha waren hier vlug klaar. Remise. 10e bord: Hier volgt de partij van het laatste bord: Wit: H. R. Kylstra, zwart: H. G. Hofman. Looperspel: 1. e4 e5 2. Lc4 Pf6 3. Pf3 Lc5 4. Pc3 Pc6 5. 0-0 0-0 6. d3 L6 7. Pa4 Lb6 8. Pb6: ab6: 9.^ a3 d5 10. Ld2 Lg4 11. c3 Dd7 12. b4 d5 \X ed5: Pd5:, 14. De2 Tfe8 15. b5 Pa5 16. La2 Pf4 17. Lf4: ef4: 18. Dd2 Lf3: 19. gf3: Db5: 20. Df4: Dg5f 21. Dg4 Te5 22. h4 Df6 23. d4 Tf5 24. Kg2 Tf4 25. Dh5 Th4: 26. De5 Tf4 27. Df6: Tf6: 28. Tfcl Teg6f 29. Kh3 KfS 30. Te4 Tc8 31. Tael Te4: 32. fe4: Tc6 33. Te3 Pc4 34. Tf3 zwart aan zet. Stand wit: Kh3 Tf3 La2 pia 3 c3 d4 e4 f2 (8 st.) Stand zwart: Kf8 Tc6 Pc4 pib7 b6 c7 f7 g7 h6 (9 st.) Hierover konden de arbiters het nfet eens worden. De Leidenaar wilde dezen stand en o.i. terecht voor zwart gewonnen verklaren, de Hagenaar wilde remise. Verwacht wordt der halve een 5 1/24 1/2 overwinning voor het Leidsch Schaakgenootschap. PAARDEN. Landelijke Ruitersport. Voor het eerst heeft de Nederlandsehe Federatie van landelijke rijverecnigingen ter gelegenheid van haar algenieene leden vergadering een nationalen ruiterdag ge organiseerd te Utrecht, die buitengewoon goed geslaagd is. Des morgens om half elf verzamelden zich in het Zoötechnisch instituut ruim honderd landelijke ruiters, onder wie het hoofdbestuur der Federatie, om in de col legezaal van prof. dr. H. M. Kroon een causerie aan te hooren over „de ontwikke ling van het hoefbeslag door de eeuwen heen". Na deze zeer leerrijke lezing wer den films vertoond over de gangen van het paard en over verschillende bekende paar- derassen. Daarna werd een rondgang door het museum gemaakt en vervolgens een bezoek gebracht aan de hoefsmidschool en aan de stallen. Dit geheele programma werd vlot in en kele uren afgewerkt en was zonder twij fel voor alle landelijke ruiters leerzaam en nuttig. In Hotel Noord-Brabant werd daarop de vergadering ongeveer om 2 uur door den voorzitter der Federatie mr. A. Slob, geopend In zijn openingsrede memoreer de spr. in het kort enkele belangrijke fei ten in de geschiedenis der landelijke rui tersport, zooals de uitgifte van een eigen orgaan en de koninklijke belangstelling, getoond tijdens het concours-hippiquó te Hoofddorp. Do voorstellen tot benoeming van twee nieuwe hoofdbestuursleden verwekte eeni- go- discussie. Bij de stemming werden de aftredende hoofdbestursleden mr. A. Slob en R. v. d. Hoek met groote meerderheid van stemmen herkozen, terwijl als nieu we bestuursleden met eenzelfde meerder heid werden benoemd de heeren J. Wijt- vliet en W. Slob Jr De secretaris las daarna het jaarverslag voor, waaruit duidelijk bleek dat de Ne derlandsehe Federatie niet stil heeft geze ten cn veel organisatorisch werk heeft verricht. Het ledental is in den tijd van 16 maanden 100 pet. toegenomen. Ook uit het verslag van den penniugm. TOEZONDEN MEDEDEELIN'fi UURWERkEN REGULATEURS BRONZEN GARNITURE Alles onder volle Garantie. bleek dat men geen reden tot klagen m hebben. Hierna heeft de uitreiking plaats gehi van vijf oorkonden van verdienste, t.w. a de rijvereeniging „Dubbeldam e.o." (Du beldam) en „Rijlust" (Zevenbergen) i herinnering aan de door hen afgelegd afstandsrit in Juli 1927, aan den burj meester van ffaddinxveen, den he P. A. Troost, voor den door hem in i kwaliteit van hoofd der gemeente leenden steun aan de landelijke ruit sportaan den kampioen der rijverec gingen en aan den kampioen-ruiter ov 1927. Wat het laatste betreft, zij verme dat de rijvereeniging F.E.O. te Finstt wolde de eer te beurt viel tot kampio van Nederland te worden uitgeroepen m niet minder dan 24 eerste prijzen, 11 twe de en 14 derde prijzen, terwijl ze bove dien 40 malen geplaatst werd. Ook in ha gelederen bevond zich de kampioenruitt de 18-jarige D. J. Mellema, die met ac eerste prijzen aan het hoofd der winne de ruiters staat. De voorzitter sprak den wensch uit d door de andere leden zou getracht wordi deze vereeniging en ruiter een volgei maal te overtroeven. De heer Troost, burgemeester van Wa dinxveen, zeide in zijn antwoord aan hi bestuur der Federatie het slechts plicht te achten als plattelandsburg meesier de landelijke ruitersport zoove mogelijk te steunen en wekte zijn collega ook daartoe op, omdat zij op die wijze et landsbelang dienen. Bij de bespreking van het wedstrijdpn gramma voor 1928 werd opgemerkt, dat o de groote tentoonstelling in Den Haa goed voor den dag moet worden gekome ter wille van een intensieve binnen- buitenlandsche propaganda. ZWEMMEN. Ewald Riebschlager naar Nederland. De Europeesche kampioen schoon springen. Ewald Riebschlager is, naar d Msbd. verneemt voornemens on/ den toer van de Wasserfreunde Hannovv), waterpolo-kompioen van Duitschlani, mede te maken. De „Wasserfreunde" zullen behalve li ons land (Amsterdam en Den Haag) oo wedstrijden spelen in Spanje (Barcelona België en Frankrijk. Door het medegaa van den Duitschen springer wint de toe aan belangrijkheid. BIEZONDER VOORDELIGE AANBIEDING batisten garnituur met fraai èjour bewerking, in wit. OPAAL GARNITUUR prima kwaliteit, fraai met kruis steek geborduurd, kantgamering, wit, rose, chair mauve, alle maten BATISTEN ONDERJURK met de band geborduurd èjour bewerkt. Alle maten. WAFEL HANDDOEKEN mooie kwaliu m. rode, lila of goud kleurige rand. echt. 50 X 110 eM. BAOHANOOOEK extra zware kwaliteit, wit met rode rand, 60 X 125 centimeter deze prijzen zijn alléén qeldig gedurende de lingerie-week GEBORDUURDE LAKENS EN SLOPEN Prima kwaliteit graslinnen, ftaai geborduurd lakens 150 X 245 centi meter slopen 65 X 75 eenti- PRIMA WITTE EN GEKLEURDE OPAAL Zeer fraai met kruissteek geborduurd BATISTEN CHEMISE ENVELOPPE met de hand geborduurd cn èjour bewerkt. 15 Alle maten. K DAMASTEN SERVETTEN dessm Franse lelie, prima kwaliteit 65 X 65 centimeter, per dozijn TAFELGOED geheel linnen, mod. dessins, 130 X 170 centimeter. 4.25 130 x 130 cennm. bijpassende servetten per dorijn deze prijzen zijn alléén geldig gedurende de lingerie-week

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 10