WAALS GEGARNEERDE SALONWIEGEN Uit de Omgeving. Rechtzaken. KERKNIEUWS. Faillissementen. één. meenen we. zijn stem bij vergissing vóór uitbracht) waren te vinden voor een vacantie-toeslag alléén voor de politie, verwondert ons niet. Een motie om voor het geheele gemeente-personeel een va cantie-toeslag vast te leggen, werd ge steld in handen van B. en W. voor prae- advies. Een sympathiek denkbeeld van B. en W. was belichaamd in het voorstel tot be schikbaarstelling van gelden ten behoeve van het verleenen van bijdragen aan scholen voor doofstomme en blinde kin deren, ter tegemoetkoming van de ver zorging van Leidsche kinderen. De bijdra ge zal in ieder afzonderlijk geval apart worden geregeld, naar gelang de finan- cieele positie van ouders of verzorgers. Langen tijd is gepraat over het ver zoek van de Leidsche Katoen-maatschap pij om vergunning tot het maken van een luchtbrug van haar fabriek aan de Heerengracht naar die in de Looiers straat. Dit was de tweede maal. dat deze zaak in den Raad kwam. en nog is er niet be slist. Na lange discussie staakten nl. de stemmen doordat èèn lid naar wij meenen: toevallig tudens de stemming absent was, over hee voorstel van B. en W., om het verzoek in te willigen, 't Zou, dunkt ons, goed zijn, als B. en W. den tijd, die hun nu weer voor verder beraad is gegeven, goed gebruiken, aan de voor waarden, waaronder die vergunning eventueel is gegeven, nauwkeurig vast te stellen en den Raad voor te leggen, voor dat deze opnieuw een beslissing heeft te nemen. Anders zcuden B. en W. mis schien wel 'ns weer voor een beslissing komen te staan, die zij evenmin hadden gewenscht en verwacht als die van jl. Maandag. KATWIJK AAN DEN RIJN. Verkooping. Dinsdag werden ae schepen der Firma S. Parlevlict door notaris H. Eerdbeek na in bod te zijn gebracht, bi] afslag verkocht. Het motorschip „De Drie Gebroeders" werd af gemijnd op 8700 door de Coop. Boerenleen bank te Katwijk aan Zee. Het motorschip „An- netje" door dc Firma Gebr. Boet te Leiderdorp op 6000. ROELOFARENDSVEEN. Adres aan dc Kroon. Naar wij utt goede bron vernemen hebben de R. K. Tuinderspa- troonsvereeniglng „St. Benedictus", de R. K. Tuindersvereeniging „Eendracht maakt Macht", de Vereeniging van Bloementrekkers „Flora" en de R. K. Middcnstandsvereeniging „de Hanze" allen alhier gevestigd, zich met een adres tot de Kroon gewend waarbij zij in beroep komen te gen het raadsbesluit d.d. 15 Dec. 1927 houdende afsluiting van den weg door Roelofarendsvecn voor motorrijtuigen en aanhangwagens, waarvan bet gewicht met inbegrip van de lading 2S00 K.G. overschrijdt. Zij wenschen dat de Kroon voor bedoelden dorpsweg dezelfde maximale be lasting zal toestaan als voor de overige wegen, zijnde 7000 K.G. lading inbegrepen. Met belang stelling zien we inmiddels de beslissing tegemoet. Uitvoering Stalen RosDinsdagavond gaf de Wielrijdersvereeniging „Het Stalen Ros" In het hotel de „Vier Heemskinderen" haar jaar- Jijksche uitvoering. De zaal was goed bezet toen de Voorz., "de heer Verhaar, den Feestavond met een toepasselijk woord opende en het woord gaf aan de hecren van het tooneel, leden der vereeniging. De praktijk der laatste jaren had be wezen dat de beroepsduettistcn de leden maar matig hadden kunnen bevredigen, vandaar dat het bestuur wederom zijn toevlucht had genomen om het tooneelgedeelte door eigen krachten te doen verzorgen. Het bestuur is hierin ten zeerste geslaagd en de avond was voor het bestuur een waar succes. Opgevoerd werden een drietal too- neelstukken getiteld Jochem Stumpel als Koning Herodes, Barbier-Brugwachter cn een Gezellige Kamer. Deze stukken werden zeer goed vertolkt cn de zaal daverde meermalen van het lachen. Dc heer E. Koek, een oud-tooneelist, gaf zeer mooi spel te zien. De. aanwezigen waren dan ook zeer voldaan over het gepresteerde en dankten de spelers voor hun mooi spel. Voorts werden nog cenige voordrachten ten beste gegeven, wel ke eveneens zeer in den smaak vielen. Om kort tc gaan het was een -ht gezellige avond, waar op bestuur en leden met voldoening kunnen 'e- rugzi.n. .Na afloop werd nog gelegenheid gege ven voor het maken van een dansje. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De prijzen blijven voor de meest esoorten zeer goed. Van best kan moeilijk gesproken worden. Echter de meeste soorten geven loonende prijzen. Uitzondering maakt hierop de Darwin William Copland die tenge volge der groote aanvoer laag in prijs staat. n.l. 25.03, Victoir d'Oliviere gaat voor f 10.60. erman Schlcgel f 4.404.60. Salvator Rose f 6.9)7, Tournesol 4.504.90. Couronne d'or 77.60, Prosperity f 77.40, Cramoisie Brillant 2.603.40, Vuurbaak f 10.60, Flamin go 6—7, Gele Prins f 6.207.70, La Reine f 1.902.40, Prins van Oostenrijk f 5.706.20, Rose Gris de lin 4.306.40, Fred. Moore I 4.905.30. UITHOORN. Gemeenteraad. De Raad der gemeente Uit hoorn zal op Dinsdag 31 Januari in openbare zitting bijeenkomen, des namiddags 2 uur. VEUR. Coop. Tuinbouwveiling. Maandag hield dc Coop. Tuinbouwveiling hare jaarvergadering. Medegeo'eeld werd. dat overeenstemming is be reikt met de Banken aangaande financiering der nieuw te graven haven en om- en bijbouw van pakloodsen: de aanbestedingen zullen dezer dagen plaats heben. Het Jaarverslag bevat mededeellngen betreffen de den gang van zaken in 1927, wat betreft kweek en export, bijzonder nog datgene, wat voor Veur nog als het hoogste belang geldt. n.l. dat de omzet is gestegen van f 855.000 in 1926 tot f 973.C00 in 1927, niettegenstaande midden in fcet seizoen een achterstand was van 60.000. De voornaamste aanvoeren bestonden uit: 2.r 19.966 komkommers, 4.644.096 krop salade. '1.961 bos peen, 1.253-140 bloemkool. 1.350.149 pc-id tomaten, 5.543.210 struik andijvie. 788.793 K:!o spinazie, 179 958 Kilo boonen, etc. In verband met de uitbreiding wordt een zeer ruime afschrijving gedaan op gebouwen en lood sen, zoodat deze rekening zeer laag is komen te staan. Overwogen wordt de kistenhuur nog 1 jaar op het huidige peil te handhaven, eveneens om de positie sterk te houden. De balans en vel- ling.rel-.enlr. a v:erden met algemeenc stemmen goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. P. Hendriks en C. de Koning. Tot Commissaris de heer C. Kranenburg. Het honora rium van den Voorz. wordt verhoogd met 100, dat va nden Secr.-Pennlngm. met 400. In ver band met den uitbouw wordt de te heffen provi sie op 4 pet. gesteld, terwijl nieuwe leden, als aandeel in de reserve moeten storten 40. Na nog een zakelijke rondvraag werd de druk be zochte en zeer geanimeerde vergadering met een woord van dank gesloten. R. K. Volksbond. Maandagavond te 7.30 uur hield de R. K. Volksbond te Leidschendam hare Jaarvergadering in het Patronaat. De Voorz. verweJkorr.de de belangstellenden, in het Bijzon der den Geestel. adviseur en den burgemeester Keijzcr. Door allen wordt dan staande het Strijd lied gezongen onder begeleiding der Harmonie „St. Cecilia", die verder den avond met eenige keurige nummers muziek opluisterde. De Voorz. deelt mede. dat het bestuur de vraag van den heer de Gier heeft behandeld en overwogen, doch dat het onmogelijk is de ouden van dagen uit het busje „Hulp In Nood" gratis cokes te verstrekken. Wat het gebruik van het Patronaat betreft, hierover is nog niet verder geconfereerd. De nieuwe reglementen zijn in druk en zullen gratis aan de leden worden verstrekt De Voorz. ver zoekt nog alle Bestuursleden a.s. Donderdag aan wezig te zijn bij den Jeugdcursusavond. Op verzoek van den Voorz. installeert de Geestel. Adviseur, kap. Nijman, met eenige kern achtige en hartelijke woorden een 16-tal nieuwe leden. Bij de bestuursverkiezing wegens het pe riodiek aftreden van de heeren J. de Hel), P. Schilperoort en P. Bergman worden alle 3 hee ren bij acclamatie herkozen. De Secr., dc heer v. d. Heijden, brengt een uit gebreid jaarverslag uit. Ook de Penningm., de heer de Heij, brengt een keurig verslag der fi nanciën uit Vervolgens worden de verslagen uitgebracht van „Hulp in Nood" en „Moederfonds", terwijl de Geestel. Adviseur verslag uitbrengt der Spaar kas. Aan allen wordt door den Voorz. dank ge bracht. Aan den Geestel. Adviseur werden enkele vra gen gesteld, die naar genoegen werden beant woord, terwijl enkele vragen door hem op de vol gende vergadering zullen worden beantwoord. Van de rondvraag wordt een zeer ruim gebruik gemaakt. De burgemeester beval ten zeerste het Muziekconcours aan, dat dit jaar bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Harmonie „St. Ce cilia" hier ter plaatse zal gehoudèn worden. Hier na sluiting. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Te dunne karnemelk. Voor den Kantonrechter-piaatsvervan- ger Mr. E. A. Cosinan, stond heden ter openbare strafzitting van het Kantonge recht terecht H. H te Z o e t e r w o u- de, die zich te verantwoorden had om dat verdachte teveel water aan de kar nemelk had toegevoegd. Als deskundigen werden gehoord de directeur en de schei kundige van den Keuringsdienst van Wa ren alhier, die in deze zaak rapporten hadden uitgebracht. Het O.M. waargenomen door mr. Coe- berg'n eischte drie boeten van f 4 subs, driemaal 4 dagen hechtenis en een boete van 100. Mr. Cosman zal over 14 dagen vonnis wijzen. f 5 verdiend. J. de G. was in verzet gegaan van een vonnis waarbij hij werd veroordeeld we gens bet veroorzaken van een aanrij ding veroorzaakt aan den kraam van een marktkoopvrouw. Verd. was veroordeeld tot betaling van 10 boete en betaling van schadevergoe ding tol een bedrag van f 20. Het O.M. vroeg thans na verhoor van van verdachte, de benadeelde koopvrouw en een agent, bevestiging van het vonnis betreffende de straf en betaling van f 15 schadevergoeding. Dienovereenkomstig werd verd. ver oordeeld. Rookte hij in zijn eigen autobus? G. W.. autobus-ondernemer, wonende te Leiden, stond, omdat hii zich met een brandende sigaar zou hebben bevon den in een autobus terecht. Hij zou heb ben gerookt Getuige ir. A. v. D. ver klaarde dat de man had gerookt en een onhebbelijke houding zou hebben aange nomen tegen get. die als passagier met de autobus medereed. Ook get. G. v. D. had dit geconstateerd en er verd. evenals get. A. v. D. had gedaan op attent ge maakt. Get. G. L. M. had niets gezien daar hij er niet op gelet had. Mej. B. M. was er door get. A v D.'s aanmerking op opmerkzaam geworden dat verd. rookte. Zij verklaarde dit ook gezien te hebben. Get. v. d. V., B.. R. (chauffeur in dienst van verd.). allen getuigen a décharge ver klaarden nadrukkelijk het tegendeel. Zij hadden gezien dat verd. een niet bran denden sigaar in den mond had gehad. Get. a déch. P. had niets gezien. Het O. M. vroeg vrijspraak wegens ge brek aan bewijs. Vonnis conform den eisch. Fietsen op een voetpad. J. B. te Noord w ij k, had gefietst op een voetpad en deswege was hij verba- :iseerd en werd schuldig verklaard maar kon zonder straf naar huis gaan. Voorts werden nog bij verstek Veroor deeld J. v. d. M. met een rijwiel zonder bel. f 1 sub. 1 dag: F. G. S. zonder vergun ning op den onenb. weg muziek maken 0.50 subs. 1 dag: J. v. M. als best. van een rijwiel, daarmede een last vervoeren welke meer dan 70 c.m. breed was f 1 subs. 1 dag: li. v. d. R. openbare dron kenschap 1 subs. 1 dag; J. L. idem ajs- voor; H. v. d. W. idem alsvoor; N. J. M. te Noordv/ijk, met een rijwiel rijden zon der rem, alsvoor: J G. te Noordwijk, od trottoir rijden per auto 5 of 5 dagen; N. A. B. te Voorschoten, wegens onvoor- z'chtig riiden als best. van een auto f 10 of 5 dagenH. v. d. H.. veroorzaken van een aonrüding door geen signaal te ge- "en. 15 boete en f 17.15 schadeverg.: C. G. te Woerden, rijden in verboden steeg, 5 of 5 dagen. Waar niets vermeld staat is de woon plaats van verd. Leiden. DE RADIO. DE CONFERENTIE VAN WASHINGTON. De Nederlandsche delegatie ter radio conferentie te Washington is sedert kort in ons land teruggekeerd, zoodat thans een meer volledig beeld van de bespre kingen en beslissingen te Washington is verkregen dan uiteraard uit de telegrafi sche berichten mogelijk was. De door de conferentie vastgestelde bepalingen zijn vervat in een op 1 Januari 1929 in werking tredend verdrag en al gemeen reglement, geteekend door de vertegenwoordigers van de deelnemen de Gouvernementen, benevens in een op denzelfden datum in werking tredend ad ditioneel reglement, alleen van kracht voor de Gouvernementen die het onder teekenden. Hieronder volgt een overzicht van de voornaamste punten, waarop de bepalin gen van het verdrag en reglementen van Washington afwijken met of aanvul ling zijn van het vorige verdrag en reglement gesloten te Londen in 1912. Het verdrag. Bij het verdrag van Londen behielden de landen zich in het algemeen vrijheid voor met betrekking lot de vaste stations Waar deze stations in verband met de uibreiding van het aantal daarvan sedert 1912 in de golflengteverdeeling wel moesten worden opgenomen, vallen al deze stations thans onder het verdrag. Behalve de stations voor het scheeps verkeer vallen thans ook andere mobiele stations onder het radio-verdrag, verder de stations voor speciale diensten, als peilstations, radio-phares en o.m. nog de omroepstations en amateursstations. De deelnemende Staten hebben zich verplicht tot het tegengaan o.m. van par ticuliere correspondentie door daartoe niet gemachtigde stations, van het mede- deelen van opgevangen correspondentie door daartoe onbevoegden of van het gebruik maken daarvan, alsmede van het uitseinen of verspreiden van valsche of onware noodseinen. Tevens hebben zij zich verbonden elkander hulp te verlee nen bij het opsporen van overtredingen en bij het vervolgen van overtreders. Arbitrage in geval van geschillen tus schen de Gouvernementen, welke arbi trage tot dusver facultatief was, is thans op verzoek van een der Partijen ver plicht. Algemeen reglement. Met uitzondering van de korte golven beneden 5 M., die tusschen 5.35—10.0U en 10.7—13.1 M„ die niet gereserveerd werden, zijn alle golven over de verschil lende diensten, enz. verdeeld. Voor den omroep zijn een aantal korte golven beneden 50 M. toegestaan, verder de band 200—545 met dien verstande, dat de golf 220 M. uitsluitend dient voor zeeverkeer. Voorts kan voor den dienst van de mobiele stations de band 230—545 M. worden benut, mits daaruit geen sto ring voortvloeit voor de landen, die de zen band uitsluitend gebruiken voor den omroep. In Europa kan voor den omroep tevens gebruik worclen gemaakt van de golven 13401550 M., zulks inet medegebruik van dezen band door de luchtvaart, ter wijl de band 1550—1875 M. vrij is voor gewesten, waar thans golven hooger dan 1000 M. voor den omroep worden benut, mits de rechten van andere gewesten die den band toegewezen kregen voor mobie le en vaste diensten, worden ontzien. De omroepstations boven 1000 M. moe ten uiterlijk 1 Januari 1930 in den band 1340-1875 of in 200—545 M. zijn onder gebracht. Nieuwe omroepstations mogen in het algemeen niet den band 1340 1875 benutten en de bestaande stations boven 1000 M. mogen hun energie niet uitvoeren tenzij geen hinder van andere radiostations daarmede gepaard zou gaan. Amateurs. De Administraties kunnen voor ama teur-doeleinden korte golven toestaan, gekozen uit bepaalde banden. Hiervoor werden aangewezen de banden. 20.8 21.4 M.; voorts de banden 5—5.35 en 10 —10.7 M. met medegebruik voor particu liere stations voor proefnemingen met betrekking tot de ontwikkeling van de techniek of de radio-electrische weten schap .benevens de banden 75—85 en 150 —175 M. met medegebruik van de mo biele en vaste stations. De stations mogen niet in verbinding treden met andere stations in landen die zulks niet wenschen. In elk geval mag alleen verstaanbare taal worden ge bruikt en moeten de stations zich beper ken tot het wisselen van berichten, wel ke op de proefnemingen betrekking heb ben of tot het wisselen van persoonlijke opmerkingen die wegens haar onbelang rijkheid niet in aanmerking zouden ko men voor verzending over de gewone telegraaf- en radiotelegraafverbindingen. Mobiele stations. Met ingang van 1 Januari 1930 zijn gedempte golven boven 800 M. verbo den. Nieuwe stations mogen van dien da tum af niet met gedempte golven worden uitgerust tenzij het vermogen beneden 300 watt blijft. Gedempte golven worden voor alle golflengten van 1 Januari 1940 af verboden, tenzij het vermogen niet meer dan 300 watt bedraagt. Het verkeer door de schepen met de kuststations en tusschen de schepen on derling op de lange ongedempte golven is in overeenstemming met de daarom trent in de laatste jaren ontstane prac- tiik geregeld. Dit verkeer zal voorname lijk plaats vinden op de golven tusschen 2000—2400 M.; de schepen die deelne men moeten minstens drie in - -remden band gelegen golflengten kunne. brui- ke en snel van de een op de ana.-, golf lengte kunnen overgaan. De stations aan boord van schepen of van vlicrtu'gen wier route I *ij2i moeten, indien deze ingevolge ee^ rNGE?QNDEN MEDEDFELING f19.75-f 14.75-f9.75 HAARLEMMERSTRAAT 130-136 gele( stras Het regei nationale overeenkomst van een radio- installatie moeten worden voorzien, kun nen op 600 M. seinen en ontvangen. De stations aan boord van schepen moeten uan voorts ook de golf van 80U M. kun nen aanwenden. Noodsein. De algemeene roepgolf, welke door elk schip met verplichte radio-uitrusting moet worden gebruikt, is de 600 AL golf De golf van 600 M. is niet alleen roep golf doch tevens de golf voor noodseinen. Met uitzondering van deze golf is het ge bruik van elke golf tusschen 580 en 620 M., onverschillig het type, voor alle sta tions verboden. Teneinde de opneming van noodseinen zooveel mogelijk te verzekeren, moeten alle radio-stations op en boven de zee gedurende hun diensttijd in elk uur 2 maal drie minuten uitluisteren nl. van de 15de tot de 18de en van de 45ste tot de 48ste minuut. (Noodseinen, die niet wor den beantwoord, worden bij tusschenpoo- zen herhaald en wel vooral in de voren aangegeven perioden van drie minuten). Als noodsignaal is het SOS-signaal bè- houden. In geval van radio-telefonische- uitzending van het noodsein, wordt dit signaal vervangen door het uitspreken van „Mayday" (overeenkomende met de uitspraak van de Fransche uitdrukking „m'aider"). Er is een alarmsignaal vast gesteld, dat automatisch door daarvoor geconstrueerde toestellen kan worden ontvangen. Spoedsein. In gevallen, waarin geen onmiddellijke nood voor het schip of vliegtuig aanwe zig is, doch waarin de veiligheid daarvan of van een menschelijk leven aan boord toch spoedige hulp wenscheli.ik doet zijn, kan worden gebruik gemaakt van het spoedsein XXX, dat in tegenstelling met het noodsein, in het algemeen slechts aan een daarbij aangegeven station wordt verzonden. Wenscht een vliegtuig te kennen te ge ven, dat het moet landen zonder noch tans onmiddellijke hulp noodig te hebben, dan gebruikt het de uitdrukking PAN, het zij radio-telegrafisch of radio-telefonisch. Het spoedsein heeft voorrang na het noodsein. Veiligheldssein. Het veüigheidssein TTT wordt ge bruikt om de overseining van berichten aan te duiden, die inlichtingen bevatten welke voor de veiligheid van belang zijn (inlichtingen omtrent ijsbergen, wrakken enz„ waarschuwingen van meteorologi- schen aard). Het veüigheidssein heeft voorrang na het noodsein en na het spoedsein. Hadio-peilstations, Radio-pers, weerberichten, enz. Yerder bevat liet reglement nog voor schriften omtrent Radio-stations, Radio pers, weerberichten, enz. Z.Em. Kardinaal van Roey in ons land. Zooals elders gemeld, heeft Zijn Em. Kar dinaal van Roey, Aartsbisschop van Mechelen, een bezoek aan ons land ge bracht ter gelegenheid van de amljtsaan- vaarding van dr. K L. Bellon, als hooglee raar aan de Nijmeegsche Universiteit. Zijn Eminentie was gisteren na afloop der plechtigheid de gast van Z. D H. Mgr H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht. Per auto zijn beide Kerkelijke Hoog- waardigheidsbekleeders van Nijmegen naar Utrecht gereisd. Hedenmorgen heeft Zijn Eminentie een bezoek gebracht aan het groot-Seminarie Rijsonburg. Met den trein van 14.39 ïieeft Zijn Emi nentie wederom de terugreis naar Meche len aanvaard. Pastoor C. Spaan. Pastoor C. M. J. Spaan van Montfoort, heeft in het St.-Anthoniu6gesticht te Utrecht een maag-operatie ondergaan. De toestand van den patiënt is gunstig. „Tijd". Uitgesproken: Petrus Leenman, veehouder, Aalsmeerdcrweg, Haarlemmermeer. Cur. Mr. Jhr. L. U. Rengers Hora Siccama, Haarlem. Johan Leenman, veehouder. Cur. als voren. Johanna van Duls, wed. J. Leenman, vee- oudster. Cur. als voren. Uit tie Landbouwwereld. Üar Wat de landbouwbookhoudbureaux ons leerden. som Reeds in 8 van de 11 provincies van ons land !'°e zijn landbouwboekhoudbureaux gevestigd, die d< je boekhouding van een kleiner of grooter aanta landbouwbedrijven controleerden. In 1925 (ovei 7001 '26 hebben wc de volledige cijfers nog niet) werden gecontroleerd: in Groningen 309, Fries land 709, Drente 12, Overijsel 159, Noord-, Holland 71, Zuid-Holland 15, Zeeland 33 et in Brabant 107 bedrijven. In 't Noorden en V jjj Zuiden van ons land (Gr., Fr. cn Br.) is de deelname dus 't grootst. De uitkomsten zljt )m|. uiteraard zeer verschillend, omdat de omstan- digheden zeer uiteenloopen, niet alleen in de on ,er{ derscheiden landbouwgebieden, maar zelfs bijna in elk bedrijf. Die verschillen in cijfers uit tejg drukken, is niet mogelijk. Volgt hieruit, dal„ men zeer voorzichtig moet zijn met het trekken van conclusies uit de verkregen resultaten, toch^, geven deze belangrijke aanwijzingen over ver- schillende vraagstukken, en die aanwijzingen^,, krijgen gaandeweg méér waarde naarmate het ,a|., aantal gecontroleerde bedrijven toeneemt. Voot j_ ditmaal wijzen we op het volgende: De pacht ,aa of pachtwaarde per Hectare, welke over 1924 len aanmerkelijk gestegen was in de prov. Gronin- gen, onderging daar geen verandering. In Fries- ,cn land werden eenigszins hoogere cijfers geno teerd. Het totaal der uitgaven per H.A. on- derging door het een en ander eenige veran- en< deringen. In enkele landbouwgebieden van Gro ningen is het een paar gulden gestegen, doch in .ee de meeste daalde het eenigermate. De bruto- acl opbrengst per h.A. in guldens in cehtor nan-ljel merkelijk gedaald. De gemiddelde daling be- draagt in de prov. Groningen ongeveer 60, en in Friesland f 25. De landbouwgebieden, waar veeteelt de voornaamste plaats in het be- Xa drijf inneemt, hebben het minste van deze alge- njj raeene daling te lijden. De vermindering dcr|cra bruto-opbrengst is het grootst in die streken, waar de akkerbouw de grootste uitbreiding! heeft. De netto-opbrengst per H.A. In gul-fer dens is vanzelfsprekend aanmerkelijk gedaald, I door de sterk verminderde bruto-opbrengst, ter-bic wijl de totaaluitgaven per H.A. geen groote iee verschillen vertoonen met het voorgaande jaar ac' Overzien we de uitkomsten in een 13-ta landbouwgebieden in verschillende provinciën iet waar 25 of meer gecontroleerde bedrijven voor komen, dan zien we daaronder 4 gebieden, waat gemiddeld een verlies werd geleden van ruim >al 12 tot ruim 43, per Hectare, In de andere 9(D gebieden was er gemiddeld een netto-opbrengst, Of varieerende van f 569 tot 67.47 per Hectare. Nadrukkelijke vermelding verdient, dat de ar« lo beid, welke door den bedrijfsvoerder zelf ls>k verricht, niet afzonderlijk onder de uitgaven is»m gerekend, zoodat deze in de netto-opbrengst is'ci begrepen. Wenken en mededeelingen. De Directie van den Landbouw publiceerde de resultaten van monsternemingen ter bepaling van gewicht en gehalte der suikerbieten. Er kwamen 221 berichten daarover bij haar In. De monsters zijn genomen in alle deelen des lands. Opmerking verdient, dat de uitkomsten op schillende tijdstippen verschillend waren. Zoo -e steeg het gewicht der bieten tusschen 15 Auguv tus en 7 Sept. van gemiddeld 360 tot 545 gram, en het suikergehalte van gem. 12.48 pet. tot )a, 14.83 pet. Voor N.-Holland en noordelijk Z.- V !ói Holland heeft nog te weinig gegevens. ]i( Voor zuidelijk Z.-Hol!and werd gevonden 595 ]e gram per biet en 14.23 pet. suikergehalte; voor de Zeeuwsche eilanden 592 gram en 15.27 pet. Zceuwsch-Vlaanderen 522 gram en 14.64 pet., voor Noord-Brabant en cenige monsters uit g, Gelderland gemiddeld 521 gram en 15.05 suikergehalte. Ter vergelijking vermelden nog de uitkomsten bij de 3 onderzoekingen, welke in 1926 zijn ingesteld; 1 September ge- >o wicht 621 gram, gehalte 15.89 pet.; 15 ept.: ge- wicht 720 gram, gehalte 16.15 pet.; 1 October! pi gewicht 775 gram en gehalte 16.75 pet. Weet gij? Weet gij: dat al lang geijverd wordt voor ecti j, Instituut ter bestrijding van het mond- klauwzeer; dat ook de 3 Centrale landbouw organisaties met dit denkbeeld hun sympathie p, hebben betuigd aan de Regeering; dat zij echte» 'r aan den Minister te kennen hebben gegeven, e dat de bestrijding van genoemde ziekte niet I< slechts een boerenbelang, maar een zeer groot e algemeen belang is, omdat ons geheele land i; g-oof belang heeft bij een gezonden veestapel en k bij een onbelemmerden uitvoer van vee en zui vel? Weet gij, dat die Organisaties om ge- e nor-mde redenen verklaard hebben: „Zulk Instituut is zeer gewenscht. maar niet de boer, doch de Staat zal voor de tot standkomiflj moeten zorgen?" Weet gij voorts, dat als de taak van zulk een Instituut is genoemd: hel«' praktisch behulpzaam zijn bij de bestrijding der ziekte, waarbij een Commissie van Toezicht zal"9, fungeeren, bestaande uit vertegenwoordigers van de belangrijkste organisaties van landbouwers-I^ veehouders? Zóó opgevat, zal bedoeld Instituut^ zeker door alle veehouders worden toegejuicht B—r. |b

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6