k S r ONZE COURANT. BUITENLAND. BINNENLAND. THERESE NEUMANN KERKNIEUWS. ieii m 19a Jaarg^nq tot 20 19?8 No. 5776 D© ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl| vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent pei week t 2. «50 pei kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 pei kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zordagsblad ia tooi de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 5G ct per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. 11 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTI Gewone odvertendèn 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het .t dubbele van het tarief berekend. s Klein© edvertentlén, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eD 7e^ huur. koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit Twee bladen Een stap verder. Nadat onze Courant 'n viertal weken is ..gezet" op de drukkerij van „Het Leidsch Dagblad" is vandaag onze zette rij op de Hoogewoerd in werking getre den. Het aanzien van onze courant is nu wel veel anders dan voor den brand. Doch over enkele dagen is dit niet meer het geval. Dan zal de courant er weer uitzien als voor den brand met enkele wijzigingen, die een ieder als verbe teringen zal moeten erkennen! Het ..drukken" van de courant ge schiedt vóórloopig nog door „Het Leidsch Dagblad". Wij zuilen eerst zelf weer kunnen drukken, als het gebouw op het Rapenburg uit zijn assche zal zijn herre zen. DUITSCHLLAND. Duitsclilands financiën. Een gunstige ontwikkeling. In den Duitschen rijksdag heeft de rijks minister van financiën gisteren een uit eenzetting van de begrooting 1928 gege-^ ven. Toen hij medio Februari 1927 de. be grooting voor 1927 indiende, moest de toestand met eenige bezorgdheid be schouwd worden. Dat de eischen, die in den loop van 1927 aan het Rijk gesteld werden, toch konden worden nagekomen, is .te danken, aldus den minister, aan den niet voorzie- nen opbloei van het economisch leven. Op bijna alle gebieden zijn de productie cijfers hooger geworden. Langzamerhand konden bijna alle 1.5 millioen werkloozen arbeid krijgen, terwijl het loonpeil der ar beiders steeg. Het aantal faillissementen daalde: de inlagen op de spaarbanken stegen. Dit alles had voor dea rijksfinan ciën verheugende gevolgen. Zoo kon op den werkloozensteun een bedrag van 180 millioen bespaard worden, terwijl de in komsten aan belastingen stegen. In de negen maanden van April tot December 1927 hebben de diverse belastingen sa men 66.3 milliard opgebracht, of meer dan 500 millioen boven de raming. De minister bespreekt dan de begroo ting van 1928. de eerste begrooting met de normale belasting van het Dawesplan. Men zou deze begrooting met recht de begrooting der spaarzaamheid kunnen noemen. In weerwil van nieuwe gedwon gen uitgaven, is het gelukt haar in even wicht te brengen. Het netto-bedrag dat het rijk voor al zijn bestuursorganen noodig heeft en dat voor den oorlog rond 2.4 milliard bedroeg en in 1926 rond 2.5 millliard, beloopt in de nieuwe begrooting slechts rond 1.7 mil liard. De gewone begrooting voor 1928 beloopt aan uitgaven en inkomsten 9.356 milliard en de buitengewone be grooting 146 millioen. samen 9.5 milliard. Dat is 367 millioen meer vergeleken' bij het vorig jaar. maar is toch nog lager dan de stüging der herstellasten. die 396 mil lioen bedraagt. HONGARIJE De aankomst van Kard. Seredi. Triomfale intocht van den vorst-primaa t. Uit Boedapest wordt gemeld: De nieuwe vorst-primaat Juustinianus Seredi kwam gisterenmorgen te half zes van Rome te Nagykanisza aan. De reis van den vorst-primaat van de Hongaarsche grens naar Boedapest werd een ware triomftocht. Te Boedapest werd de vorst-primaat op het station door den minister van eeredienst, graaf Klebelsberg, ontvangen. ROEMENIë. Hongaren-arresfaties. „Verovering van T r a n s s y 1 v a n i Met Rador-agentsc'hap meldt, dat een groote spionnenorganisatie is ontdekt, welke voor liet meerendeel uit Hon gaarsche studenten bestaat. De samen zweerders kwamen bijeen in een lokaal van de universiteit te Szegedin. Voorts waren afdeelingen gevormd te Bistritza. Klausenburg en Dej Het rwrool der arga- nisatie was discicnline en de verovering van Transsvlvanië" Er hebben verschei dene arrestaties plaats gehad. Eenige me- denlichfigen zijn voortvluchtig Het Hongaarsche CorresDondentiebu- reau me'dt dienaagaande. dat de arresta ties, welke hebben nlaats gehad, naar hef oordeel van tre7eghebbenrip kringen te Boedapest blijkbaar in verband staan met de naar aanleiding van het incident te St. Gotthard in het buitenland herlevende anti-Hongaarsche propaganda. GRIEKENLAND. Belasting-onlusten op Kreta. De kohieren vernietigd. Naar uit Athene wordt gemeld, is een aantal ambtenaren, die zich ter inning der belastingen naar Moires op Kreta had den begeven, door de belastingplichtigen mishandeld. Daarna drongen ,500 teil deele gewapende boeren de belastingkantoren binnen, waar zij de archieven vernietig den. Tot herstel van -de orde zijn troepen gezonden, RUSLAND. De verbanning der oppositie. Een officieuze verklaring der regeering. De Moskousche bladen melden, dat thans dertig der voornaamste oppositie leden uit Moskou zijn gedeporteerd, o. w. Trotzki, Smirnoff, Sapronof, Radek. Mu- ralof, Smilga; terwijl nog een aantal an dere personen, o. w. Rakowski. aanzeg ging kregen, zich gereed te houden voor het vertrek. Zinowieff. Kameneff en de anderen, die onlangs verklaard hebben, dat zij uit de oppositie traden, zijn op verschillende posten in de provincie benoemd. De Russische regeering heeft thans een officieuze verklaring over de tegen de leiders der oppositie getroffen maatrege len gepubliceerd. Daarin wordt gezegd, dat naar de re geering heeft vastgesteld, talrijke aan hangers van de op het laalste congres uitgesloten oppositie-leiders terstond na het congres aan onwettige actie, die aan de sovjetregeering vijandig was, hebben ontwikkeld. Zij hebben o.agetracht geheime orga nisaties te stichten, een tegen de regee ring gerichte actie voor te bereiden en met behulp van de buitenlandsche bour geoisie in verbinding 'te treden met de aanhangers der oppositie in het buiten land. De verbanning van 30 leiders der op positie was derhalve een minimum maat regel tot bescherming van de belangen van den staat. Onlusten in Sovjet-kindertehuizen. Brandstichting en vernielingen. Volgens berichten uit Moskou hebben in twee staats-verbetergestichten voor jonge misdadigers onlusten plaats gehad. In een kolonie nabij Moskou, waar twee honderd weezen en vondelingen uit de straten van Moskou ondergebracht zijn. hebben zij alles vernield of in brand ge stoken. en zijn meer dan honderd jon gens gevlucht, terwijl ook uit een ander gesticht jongens zijn ontsnapt. AMERIKA. De troebelen in Nicaragua. Is generaal Sandino gedood? Uit Washington wordt gemeld, dat daar bericht is ontvangen, dat de opstan delingenleider generaal Sandino. die in verzet was tegen de regeering van Nica ragua en haar beschermers de Amerikaan sche troepen, zou zijn gesneuveld. Dat zou dan zijn geweest bii het werpen van zijn hoofd-kwartier El Chipote met bom men uit Amerikaansche marine-vliegtui gen. In officieele kringen te Washington houdt men het gerucht voor ongegrond. De handel en industrie te Gouda en omstreken. In de vergadering van dc Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Gouda en omstreken heeft de algemccnc voorzitter, dc heer Herm. A. Schreuder. te Schoonhoven, een nieuwjaars rede gehouden, waarin hij zeide. dat er te Gouda in de voornaamste bedrijven weer regelmatig gewerkt wordt, al is men nog lang niet geko men aan het kwantum der vóór-oorlogsche pro ductie. De kaarsenfabriek bleef zich, naast het ver vaardigen van haar gewone producten, toeleg gen op de fabricatie van wegenverhardingsarti kelen en heeft daarmee blijkbaar veel succes De zeepfabriek had, ondanks de zeer drukkende jncurreriie, een bevredigend jaar. De garen en nettenrarrieken ondervonden veel hinder van de Belg.jd.e cn Fransche concurrentie, voorna- ?n«1 jk do--», dc cnar geldende lagere loonen er door der: Lgcnkoers, waarop de frank is ge.ra bilia* r J. De toestand van den kaashandel in 1927 mag over het algemeen als vrij gunstigbetiteld wor den. De zuivelprijzen zijn thans op een meer normaal niveau gekomen, e de export van kaas heeft zich dit jaar nog verdér uitgebreid, zoodaf Nederland in 1027 den grootste kaasuifvoer van de wereld had. Een groote belemmering vormt DE GESTIGMATISEERDE VAN KONNERSREUTH. De gestigmatiseerde van Konnersreuth. I. Tusschen hemel en aarde is meer, dan de meest moderne wetenschap kan ver klaren. Telkens en telkens stuit de mepschelij- ke waarneming op feiten, waarbij de meer geloovigcn geneigd zijn te denken aan een wonder en waarvan de ongeloo- vige wetenschap moet erkennen, dat zij voor een raadsel staat. Een dezer feilen uit den allerlaatsten tijd is het z.g. „Wonder van Konners reuth". de stigma tisatie van het boeren meisje Therèse Neumann, welk geval over de geheele wereld zoodanig de aan dacht heeft getrokken, dat duizenden zich naar het kleine dorpje in Boven-Beieren hebben begeven, om het meisje en de wonderbare verschijnselen zelf in oogen- schouw te nemen De bisschop van Regensburg heeft, zooals bekend, thans een verbod uitge vaardigd ,om dezen toeloop van nieuws gierigen en belangstellenden te stuiten, teneinde aan het geval het sensationeele karakter te ontnemen en het medisch en •kerkelijk onderzoek op rustige wijze voortgang te doen hebben. Tot op het tijdstip van dit verbod heb ben meer dan een kwart millioen men- schen uit alle deelen der wereld Konners reuth bezocht, sommigen gedreven door zucht naar sensatie, anderen door we tenschappelijke motieven. De meesten echter waren „zoekenden", die de aanra king zochten met het bovennatuurlijke, waaromtrent zij geen heldere begrippen hadden. Om het groote belang, dat vooral de Katholieken en onze lezers in het bijzon der. zullen stelle.. :n de wonderbare ver schijnselen, 'ich.bij dit Katholieke meisje voordoen, zullen wij het geheele ..geval" nog eens uitvoerig uiteenzetten, aan de hand van een lezing welke de Duitsche phvsiker dr. Nordberg in ver schillende plaatsen van ons land houdt. Dr. Nordberg is persoonlijk te Konners reuth geweest en zijn mededeelingen zijn gebaseerd behalve op persoonlijke waar neming op de rapporten van prof. Ewald van de universiteit van Erlangen en van Sanitatsrat dr. Seidl uit Waldsassen. die beiden de wonderbare verschijnselen hebben onderzocht. Haar levensloop. Daar de medische wetenschap bij de beoordeeling van abnormale verschijnse len steeds groot gewicht hecht aan de voorafgaande levensloop van dengene, bij wien deze verschijnselen zich openba ren, deelen wij eerst het een en ander mede uit de levensgeschiedenis van The- rèse Neumann. Therèse Neumann werd in 1898 te Kon nersreuth. een dorpje in Beieren dicht bij de Tsjecho-Slowaaksche grens, geboren in een gezin van 10 kinderen. Allen zijn zoowel geestelijk als lichamelijk volko men gezond en van jongsaf aan har den arbeid gewend geweeest. Ook The rèse heeft tot haar 20ste jaar zwaren ar beid moeten verrichten. Zij was in dienst bij een landbouwer, waar zij zich als een krachtig en vlijtig meisje onderscheidde. Zij was zeer godsdienstig, vooral koes terde zij een groote vereering voor de kleine heilige van Lisleux. Theresia van het kindje Jezus. Vroomheid en arbeids- lust werden tevens bij haar overstraald door een aangeboren vroolijkheid van karakter. Aldus was er niets bijzonders te be speuren aan het Beiersche meisje, tot dat er in het jaar 1918 een ommekeer plaats greep. Bij een brand, welke er op de boerde rij. waar Therèse in dienst was. uitbrak en waarbij zij danig meehielp, met het blusschingswerk. kwam zij te vallen en sindsdien was zij totaal verlamd. Een iaar later werd zij getrofffen door blind heid. Opzienbarende genezingen. In het jaar 1923 begonnen zich aan Therèse wonderbare dingen te voltrek ken. In April 1923, op den dag van de zalig verklaring van Theresia van het Kindje Jezus, werd zij plotseling van haar blind heid genezen. De verlamming bleef nog Tengevolge van het doorliggen was in- tusschen aan het linkerbeen een groote etterwonde ontstaan, welke zoo gevaar lijk dreigde te worden, dat de dokicr (de genoemde Sanitatsrat dr. Seidl) het been wilde laten afzetten. Op den derden Mei 1923 evenwel bemerkte men opeens, dat zich een vlies over de wonde gevormd had, waardoor de etten'ng ophield. Op den dag van de heiligverklaring van Theresia van het Kindje Jezus had Therese Neumann een visioen, waarin de kleine heilige haar vroeg, of zij weer wilde opstaan en loopen. Van dien dag af was de lamheid van haar weggeno men. Nog was de reeks plotselinge genezin gen niet afgeloopen. In November van hetzelfde jaar 1923 overviel Therèse een acute blindedarmontsteking, zoodat zij ten spoedigste geopereerd moest worden. Omdat haar moeder, die zooals vele andere menschen ten plattelande een grooten afkeer van ziekenhuizen en vooral van opereeren had. zich ten sterk ste daartegen verzette, beloofde Therèse dat zij ook deze genezing aan de H. The resia zou vragen. Zij legde een relikwie van de kleine heilige op de zieke plek en twee uur la ter bevond Therèse zich met de geheele familie in de dorpskerk om God te dan ken voor deze nieuwe plotselinge gene zing. Aioeten deze merkwaardige genezin gen als wonderen worden aangemerkt? Merkwaardig zijn zij in ieder geval, doch men behoeft ze niet als wonderen aan te nemen. Dergelijke plotselinge ge nezingen komen meer voor en kunnen op natuurlijke wijze worden verklaard, al thans behoeft een bovennatuurlijk ingrij pen niet als strikt noodzakelijk te wor den aangenomen. De stigmatisatie. Deze plotselinge genezingen, hoe merk waardig ook, hebben Therèse Neumann echter niet beroemd gemaakt. Pas door hetgeen geschiedde in den vastentijd van het jaar 1926 werd de aandacht der ge heele wereld op haar gevestigd. In de eerste week van de vasten be gonnen op Vrijdag haar oogen bloed te weenen, terwijl zich in de derde vasten- week aan de linkerzijde een groote diepe gapende borstwonde vertoonde, gevolgd door bloedende wonden aan de bovenzij de der handen en voeten, gelijk bij den gekruisigden Heiland. Regelmatig kwam op Vrijdag de bloeding van de oogen en de vijf wonden terug. Op den Goeden Vrijdag van 1927 ver toonden de wonden aan handen en voe ten zich ook resp. aan de binnenzijde cn aan de zooien, zoodat thans Therèse vol komen gestigmatiseerd was. Eigenaardig is, dat de zijde-wond zich bij alle gestigmrtfiseerden (de meest be kenden zijn o. a. St. Franciscus van As- sisië, Catharina v. Emmerich en Louise Lateau, doch er zijn veel meer geval len bekend, tuscheu de twee- en drie honderd) aan de linkerzijde bevindt, ter wijl deze wonde zich bij Christus aan de rechterzijde moet hebben bevonden. Men tracht dit zóó te verklaren, dat de ge- stigmatiseerden in hun visioenen den lij denden Christus voor zich zien en dan als het ware een spiegelbeeld van de won den in zich opnemen. Zooals gezegd, beginnen op alle Vrij dagen, wanneer Therèse het lijden des Heeren in extase aanschouwt, de wonden rijkelijk te bloeden. Vooral de zijdewond bloedt zeer sterk. Dit bloed is niet hel der rood gekleurd doch is waarschijn lijk tengevolge van de straks ter sprake komende totale onthouding van spijs en drank, van een geel-roode kleur en is dus geen zuiver bloed. Dat deze wonden van binnen uit ont staan zijn en niet van buiten af zijn toe gebracht. wordt bewezen door de om standigheid. dat de wonden der stigmata niet etteren, hetgeen wel het geval is met andere wonden, welke Therèse zoo nu en dan oploopt. Ook kan de dokter pro- beeren wat hij wil. om deze stigmata te genezen, zij laten zich niet helen, doch gaan ten slotte ontsteken, zoodat men van deze pogingen heeft moeten afzien. Wanneer Therèse eventueel een ge wone wonde oploopt geneest deze op ge heel normale wijze. Dat alles bewijst wel het bijzondere karakter van deze wonde- teekenen. nog steeds de neiging van andere landen, door het heffen van hooge invoerrechten den impon te bemoeilijken De lagere prijzen in het begin van het seizoen waren daarentegen van vee invloed op het concurrentievermogen der Hol landsche kaas op de wereldmarkt: deze gunstige factor werd echter voor een gedeelte wederoT- te niet gedaan door de protectiemaatregelen van divers- landen. Over het afgeloopen jaar heeft er een gere gelde vraag bestaan naar plateel, waaraar door de in dit district gevestigde fabrieken kor worden voldaan. De grof-aardewerkindustrie ondervond zeer veel concurrentie van Belgische ^brieken, spec'"0' in het artikel bloempotten, die tegen zeer lage prijzen hier werden aan- Het voornaamste nieuws van heden BUITENLAND. De Duitsche rijksminister van finan ciën over den toestand van Duitschlands financiën. In Roemenië is een Hongaarsche spion nenorganisatie ontdekt. In Roemenië dreigen nieuwe overstroo mingen. (Buitenl. Berichten). BINNENLAND. De zeereerw. pater P. Voets C.SS.R. is overleden. (Kerknieuws, 2e blad). Bezoek van mgr. Hayasrika aan Neder land. (Kerknieuws. Ie blad). geboden. Dank zij de grootere vraag naar dit artikel, had men toch geregeld werk, maar. in dien de invoer uit België zou toenemen, zou de toestand der bedrijv.n inderdaad zeer beden kelijk worden. Over de al-oude pijpenlndustrle kan niets anders wrorden gemeld, dan dat deze bij voor afgaande jaren geen ander beeld vertoont. Naar wordt berich. nam de afze. zoowel van glucose, druivensuiker en zwarte stroop regel matig toe, hoewel het moeilijk was, voor dc eerste twe artikelen afzet tegen loonende prij zen te vinden, daar, behalve de onderlinge concurrentie, ook de buitenlandsche sterk werd gevoeld, hetwelk in het artikel zwarte stroop niet zoo het geval was. Spreker meende, dat de uitvoering van de plannen voor den spoorweg GoudaBoskoop- Alphen a. d. Rijn er gunstig voor staat. De kaasmarkt te Bodegraven breidt zich evenals die te Gouda voortdurend uit. De meubelindustrie tc W addinxveen maakte een periode van drukte door. De zilverindustrie te Schoonhoven heeft reden tot tevredenheid, doch de goudin dustrie leidt nog steeds een kwijnend bestaan. De resultaten van den buitenlandschen. zoo wel als van den onderlingcn handel te Bos koop waren over het afgeloopen jaar be vredigend. De uitvoer naar Engeland steeg en staat thans bovenaan, cn een vermeerdering viel te constatecren naar Zuid-Amerika. Noor wegen. Finland, Zwitserland en de Vereenigde Staten. Naar Dultschland liep dc uitvoer terug, een vermindering grootendeels toe tc schrijven aan de groote inkoopen van 1924-1925 en de ruineuze werking van de hooge invoerrechten. In het algemeen waren de prijzen van de langjarige cultures hoog. die van de stapel artikelen met korteren kweekduur dalende. R. K. R"7otKipre onderwijzprsvpreenlgins; De Diocesa'anvereeniglng ,,St. Augustinus' van R. K. bijzondere onderwijzers in het bis dom Haarlem houdt haar 36ste algemeene verqadering te Leiden op Dinsdag 10 April. Dc afdeeling Hillegom en omstreken heeft een voorstel ingediend, waarbij aan het hoofd bestuur wordt opgedragen, er naar te streven, dat de acte van benoeming der R. K. onder wijzers, werkzaam bij het katholiek onderwijs, een clausule bevat, waarin de verplichting is opgenomen tot het lidmaatschap van de H. Augustinus- of St. Lebuinusvereenlging. Het hoofdbestuur ontraadt ten sterkste aan neming van dit voorsel. omdat de H. Augus- tinusvereeniging niet eenzijdig een bepaling kan maken, die de schoolbesturen dwingt ontslag te verleenen bij niet-naleving van die bepaling. Daarenboven voorziet het hoofdbestuur bij aanneming verschillende moeilijkheden voor af- dcelingsbesturen en hoofdbestuur. DE EERSTE JAPANSCHE BISSCHOP TE VOORSCHOTEN. SiJfi Mgr. Januarius Hayasaka, bisschop van Na gasaki. de eerste Japansche bisschop, bracht gis teren en vandaag, een bezoek aan Voorscho ten, bij rector Th. M. P. Bekkers, den natio naal directeur van het St. Petrus Liefdewerk. Z. D. H. kwam gistermiddag tc 4.42 met den Parijschen trein te Den Haag aan. vergezeld van mgr. Olichon. nat. directeur van S. P. L. voor Frankrijk. Ter verwelkoming was daar aanwezig de gastheer, rector Bekkers. Van het station werd gereden naar het gebouw van het Japansch gezantschap.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1