STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. BINNENLAND. RADIO-PROGRAMMA Nanry Trevanion's Erfenis. I £l9e Jaargang DE LEIDSCHE COURANT, Dortdardag 19 Januari 19*3. Tweede Blad No. 5775 GEMEENTERAAD. De rand der gemeente vergadert op Maan- g a.s., des middags te 2 uur. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van vijl leden van de lil Plaatselijke Schoolcommissie. (2) l|| 2o. Benoeming van een lid van de Coirt- nissie voor de Bewaarscholen. (3) 3o. Benoeming van eene leerares in het Engelsch aan de Hoogere Buigerschool voor Meisjes. (4; •lo. Benoeming van een lid van het be duur van het Gerei. Minne- of Arme Oude [Mannen- en Vrouwenhuis. (1) 5o. Begrooting, dienst 1923, van het H. ilen|o. of Arme Wees- en Kinderhuis. (8) 6o. Voorstel inzake de verhuring van het oorni. IJkkantoor aan de Lammermarkt, aan de vereeniging „de Leidsche Padvin ders". (5) 7o. Voorstel tot verhuring van een 3-lal lokalen mei binnenplaats en bijbehoorende localiteiten van hel voormalig schoolge bouw aan de van der Werfslraat, aan de 'ereeniging „de Leidsche Padvinders. (13) 8o. Voorstel in zake de verhuring van een gedeelte van het voorrn. schoolgebouw aan e van der Werfslraat, aan de afd. Leiden an den R. K. Volksbond. (19) 9o. Voorstel fot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van den voor traat bestemden grond, deel uil makende an hel perceel Ilooge Rijndijk, Seclic M. No. 1321. (9) lOo. Voorslel tot overneming in eigendom cn onderhoud bij de gemeenle van een strook grond aan de Lijsterstraat, kad. be kend gemeente Leiden. Sectie P. No. G33 ;ed. (14) llo. Voorslel tot verkoop van het ten name van de gemeente, als mede-eigenares van het kadastrale perceel Sectie I, No. 2628, staande stukje grond aan dc Duivcls- hoornpoort. (10) 12o. Voorstel om aan het bestuur der Ge deformeerde Schoolvereeniging een voor schot te verleenen op de vergoeding, bedoeld in art. 101, 9e lid, der Lager Onderwijswet 1920, voor een vakonderwijzer in wiskunde aan de school voor U. L. O. aan de Hoog- Glandsche Kerkgracht No. 20a (6y 13o. Voorstel lot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de slichting van een school voor gewoon lager onderwijs aan de Javastraat, door de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van schoiea voor lager- en meer uitgebreid lager onder leg wijs op Gereformeerden grondslag. (7) llo. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de kosten van aan- 5Öj sluiting van wijk II op de centrale rioleo- i'vng. (15) J5o. Voorstel toi beschikbaarstelling van ^®nl gelden ten behoeve van het verleenen van I bijdragen aan scholen voor doofstomme eti ^©n I blinde kinderen. ("20) y'J 16o. Praeadvies op bet verzoek van het 1 Hoofdbestuur van den Alg. Bond van Poli tiepersoneel in Nederland, om aan het in deze gemeente dienstdoende politiepersoneel een vacanlietoeslag te verleenen. (11) 17o. Praeadvies op het namens W. F. van Ingen Schenau ingesteld beroep legen de afwijzende beschikking op zijn verzoek om vergunning tof het veranderen van per ceel Wille Singel 59. (16) 18o. Nader praeadvies op het verzoek van de Leidsche Katoen-Maatschappij voorheen de Heyder en Co., om vergunning tot hel maken van een verbindingsbrug van hare fabriek aan de Heerengracht naar die in de Looiersstraat. (95 van 1927 en 17) 19o. Praeadvies op het verzoek van dc afd. Leiden van het ..Instituut voor Arbei dersontwikkeling". om het kosleloos gebruik van de Stads-gehoorzaal. ten behoeve van hel houden van een ontspanningsavond voor werkloozen. (18) 20o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 15 April 1909 (Ge meenteblad No. 3), tot voorkoming van brand. (21) BENOEMINGEN. Het Bestuur van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis biedt, naar aanleiding van de vacature in zijn midden ontstaan door het eervol ontslag van prof mr. A J Blok d.d 23 Nov 1927, den Raad een voordracht van twee personen aan. bestaande uit de heeren, J. Heringa, prof dr. II T. de Graaf De Plaatselijke Schoolcommissie heeft in de periodieke vacatures per 31 December 1927 van hare leden J. W. van Hees J L. C. Timmerman. W. Koops Azn., S. Gaaster- land en A Couvée P Jzn.. de navolgende dubbeltallen ter aanbeveling aan den Raad doen toekomen. a. 1 J W van Hees. 2. S. van den Burg; b 1 J L C. Timmerman. 2 G. Molkcnboer; c. 1. W. Koops Azn, 2 A. Meerburg; d. 1. S Gaasterland; 2 G Bakema; e 1. A Cou vée P Jzn.; 2. üs M. J. Punselie. Overeenkomstig de aanbeveling van de Commissie voor de Bewaarscholen bieden B en W. de volgende voordracht aan voor de benoeming van een lid dier Commissie ter voorziening in de vacature, welke den 31en December j 1. is ontslaan door de perio dieke aftreding van den heer J. A van Hamel: lo. de heer J. A. van Hamel. 2o. de heer A L. Reimeringer. Bij raadsbesluit van den 29en Augustus 1927 werd de tijdelijke aanstelling van Mej. W. II Nederhocd. als leerares in het Engelsch aan de Hcogere Burgerschool voor Meisjes, met het oog op de regeling van de lessen in dat vak bij het vertrek van de toenmalige Directrice dier school voorloopig verlengd lot 1 Januari 1928. B en W vragen den raad nu mej. Neder- hoed definitief te benoemen met ingang van 1 Jan. 1928. VERHURING VAN EEN GEDEELTE VAN HET VOORMALIG SCHOOLGEBOUW a. d. VAN DER WERFSTRAAT. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van de aldeeling Leiden van den R.-K. Volksbond stellen B. en W. den Raad voor aan det bestuur een gedeelte van het voormalige school gebouw aan de Van der Werfslraat, om- \alt-ende een 9-tal lokalen met privaten, kasten en kamer schoolhoofd, in huur af te staan ten behoeve van de huisvesting der van die afdeeling uitgaande Avand- teekenschool, welke school tot voor korten tijd was gevestigd in de door brand ver- verwoeste schoollokalen van het gebouw Rapenburg No. 10. Voor de inrichting van het gedeelte van het schoolgebouw aan de Van der Werfstraat tot teekenschool zal naar raming een som van f950 worden vereischt. Deze kosten zullen, na aftrek van een bedrag van on- geveer i 100 voor herstellingen en ver nieuwingen, niet onmiddellijk verband hou dende met de inrichting van de lokalen tot teekenschool, door het bestuur aan de ge meente te worden vergoed. Naar meening van B. en W. behoort do huur te worden aangegaan voor den tijd van één jaar, tegen een huurprijs van f 900 en verder onder de gebruikelijke voorwaarden. OVERNEMING VAN GROND DOOR DE GEMEENTE. Door N. P. M. Diebeu is tot B. ea W. hei verzoek gericht om medewerking te verleenen tot den aanleg van een in het uitbreidingsplan aangegeven straat op het hem in eigendom toebehoorend terrein aan den I-Iooge Rijndijk, kad. Sectie M No. 4324, ter verbinding van dien weg met het Utrechtse he Jaagpad. Tegen dezen straataanleg bestaat bij liet college geen bezwaar, doch, met het oog de desbetreffende verordening, dient de eigendom van den voor straat bestemden grono kosteloos aan de gemeente te worden overgedragen. De eigenaar heeft zich hier toe bereid verklaard en heeft ook reeds de geraamde kosten van den straataanleg ad i'3300 ter nadere verrekening in de gemeentekas gestort. Ten behoeve van een verbetering van den toestand aan de Zuidooslzijde van dc Lijster straat. werden met den eigenaar van de aan cic openbare straat grenzende strook grond ook onderhandelingen aangeknoopt, inzake overdracht van dien grond aan de gemeente. Onder mededeel ing. dal de eigenaar bereid werd bevonden die strook kosteloos nan de gemeente af te staan, geven B en VV. den Baad in overweging zonder betaling van koopsom in eigendom en onderhoud bij de gemeente over te nemen dc strook grond, groot pl. m. '27 M 2. deel uitmakende van het perceel, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie P No. G38. VERKOOP VAN GROND. in het perceel kad bekend gemeente Lei den. Sectie 1 No- 2628, waarop hel gebouw „Jeruël" staat, heeft de gemeente, blijkens hot kadaster, den mede eigendom voor 24 M2. grond, afkomstig van een vroeger aan do gemeente behoorend perceel. Uit het voormalige kadastrale perceel groot 44 M 2. werd indertijd gevormd het tegenwoordige perceel 2627 (Duivelshoornpoori), groot 20 M 2., terwijl het overige gedeelte werd opge nomen in het nieuwe nummer 2628, zijnde het gebouw „Jeruël" en staande ten name van F. II. van der Horst. Thans heeft dc eigenaar van „Jeruël" ver zocht deze 20 c.A. aan hem te verkoopen. Noch bij de Commissie van Fabricage, noch bij hun College bestaat togen verkoop van dit stukje grond, bij welks behoud de gemeenle geen belang heeft, bezwaar. De koopprijs kan worden bepaald op f2 per vierk. M. BESCHIKBAARSTELLING VAN GELDEN VOOR DE STICHTING EENER SCHOOL- Overeenkomslig praeadvies van 13. en W. van 10 Mei 1926 besloot de Raad op 17 Mei d.a.v. medewerking te verleenen aan liet bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding van scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs op Gerefor meerden grondslag tot de stichting van een school voor gewoon lager onderwijs aan de Javastraat, hoek Driftstraat. Het tegen dit raadsbesluit dooi; den heer N. F. Kooistra ingesteld beroep werd zoowel door Gedep. Staten dezer provincie als door de Kroon ongegrond verklaard. Nu intusschen het door B. en \V. mol het bestuur gepleegd overleg inzake het bouw plan tot overeenstemming heelt geleid, be- hooren alsnog de bcnoodigde gelden te wor den toegestaan. Mitsdien geven zij in overweging om te be sluiten over te gaan tot vaststelling van den begrootingsstaat, model D, groot f79 400. ten einde hun College in staat te stellen de voor de stichting van het bovenbedoeld schoolgebouw henoodigde gelden te zijner tijd Ier beschikking van het schoolbestuur te- stellen. BESCHIKBAARSTELLING VAN GELDEN VOOR AANSLUITING OP DE CENTRALE RIOLEERING. Den 30sten Mei 1927 besloot de Raad tot aansluiting van een eerste wijk op de cen trale riolecring, liggende ten Oosten van en grenzende aan liet Noordelijk hoofd rioolgemaal aan den Maresingel. Nu deze aansluiting haar voltooiing na dert, is het gewenscht de noodige maatre gelen te nemen tot aansluiting van een tweede wijk; deze ligt ten Westen van het hoofdrioolgemaal aan den Maresingel. Zij omvat het gebied van de Pasteurstraat en omliggende straten en het Openbaar Slacht huis. In deze wijk zal 362 Ml. stamriool worden gelegd van het hoofdrioolgemaal af in westelijke richting in den Maresingel tot aan den Haarlemmerweg met een zijtak van den Maresingel af naar het bestaande riocl in de Pasteurstraat. De kosten van deze aausluiting worden, gelet op den uitslag der aanbesteding van het stamriool in wijk I en m aanmerking nemende, dat ook de aansluiting van wijk II een der kostbaarste is, daar zij onmid dellijk bij het hoofdrioolgemaal is gelegen en het stamriool hier dus de grootste diep te heeft, geraamd op t'49 000 Overeenkom stig het systeem, dat bij besluit van 30 Mei j.l. in zake de aansluiting vau wijk I werd aangenomen, dient ook dit bedrag naar het gevoelen van B. en W. en dat van de Commissie van Financiën uit leening te worden gevonden. STEUN VOOR ONDERWIJS BLINDE EN DOOFSTOMME KINDEREN. Blijkens een adres verzoekt een ingeze tene onzer gemeente, vader mn een doof stom kind, hem een tegemoetkoming uit do gemeentekas te verleenen in dc kosten van het bezoeken dooi zijn kind van een in richting voor doofstommen onderwijs. Bij de overweging van deze zaak hebben B. en W. zich niet alleen bepaald tot het onderhavige verzoek, maar m het alge meen de vraag onder oogen gezien, of er voldoende aanlei ling is een bijdrage te verleenen in de kosten verbonden aan bet volgen van het onderwijs aan scholen voor doofstommen door kinderen uit onze ge meente. Bedenkt men nu, dat deze kinderen het" onderwijs op de gewone scholen niet kunnen volgen en dat zij dus, indien de ouders of verzorgers niet bij machte zijn hen een spéciale school voor doofstommen te doen bezoeken, van alle onderwijs zijn verstoken, dan behoeft het h.i. gcgn nader betoog, dat in die gevallen, waarin de ouders of verzorgers niet in staat zijn zelf alle kosten tc dragen, hulp van gemeente wege voldoende gemotiveerd is. Is er derhalve naar hun gevoelen alle aanleiding in de door hen bedoelde geval len voor het onderwijs aan door stouunc kinderen bijdragen uit dc gemeentekas te verleenen, evenzeer is er reden om op ge lijke wijze bij te dragen in de kosten, ver bonden aan het bezoeken van speciale scholen door blinde kinderen. Immers, ook voor die misdeelde kinderen is het niet mogelijk het onderwijs op een gewone la gere school met vrucht te volgen. liet spreekt wel vanzelf, dat zij. niet het oog op den toestand der gemeente-fi nancien, behalve op dc wenschelijkheid van het verleenen van finaneieelen steun ten behoeve van het onderwijs aan doofstomme en blinde kinderen, tevens gelet moet wer den op de kosten. Natuurlijk kan de gemeentelijke bijdrage niet ongelimiteerd zijn. Alleen in die ge vallen, waarin het verleenen van een bij drage bepaald noodig is, zouden B. en VV. een tegemoetkoming willen verleenen. Ver der zal elk geval door het College afzon derlijk moeten worden beoordeeld. H. i. verdient het aanbeveling steun bij voorkeur te verleenen in den vorm van een subsidie aan de betrokken inrichting van onderwijs voor doofstomme of blinde kin deren en is het gewonscht aan het subsidie de voorwaarde te verbinden, dat liet te verleenen bedrag in mindering moet komen van de door de ouders of verzorgers ver schuldigde som Voor het jaar 1927 kan vermoedeliik met een bedrag van f 100 worden volstaan; voor het jaar 1928 worden de te dezer zake te verleenen bij iragen geraamd p f 460. DE NED. GEZANT TE BRUSSEL. De benoeming van Jhr. O .van Nispen lot Sevenaer te verwachten? Men meldt uit Brussel aan de „Msb". Jhr. mr. O. F. A M. van Nispen lot Seve naer, buitengewoon gezant van Nederland te Wccnen, vergezeld van zijn echtgenoote, bezichtigde heden de dienst- en woonver trekken van het Nederlandsch gezanlschaps- gebouw te Brussel. Dit schijnt er te meer op tc wijzen dat de benoeming van dezen diplomaat tot Nederlandsch gezant te Brussel kan ver wacht worden. NEDERLAND EN DUIT5CHLAND. Een uniform goeilerentariei. Naar verluidt, zijn er onderhandelingen begonnen tusschen de Nederlandschc Staatsspoorwegen en de Duitsche Rijks spoorwegen over het invoeren van een uniform goederentarief in Nederlandschc en Duitsche zendingen. Het initiatief tot deze onderhandelingen is van Duitsche VOOR VRIJDAG 20 JANUARI. Hilversum. 1ÜÜ0 M- - 12.00: Puliüeb-r. —12.35—2 00: Lunchmuzick door het Trio Helden 6 00—7.15: Concert door het trio Helden 7 15—7.45; Landbouwhalfuurtje door A. C v Beek: Verzorging en huisves ting der kuikens 7.15 nHfi-b 810: Schippcrsles door T. P. 1 eyzer: Het Kuiten 8.35: Fragmenten uit Oralurin. Ui Moor ing. sopraan. Jac. v. Kempen, tenor II- n- drik Koning, bas. liet Omroep orkest, o 1 v. Nico Treep. Fm llaydn-Programma - 10.30 —12.00: IkI Cabaret ensemble Pisuisse. u: I. v. Paul Collin (N.C VA. Huizen. 1840 M. Na 6 uur 1950 M 12.30—1.30: Lun huiuzick door hei trio Winkel.- KRO 3.00—4.00: KHO Vrou- wenuurije door Mevr Kal IerWigman. Mu ziek en zang 4.005.00- NCRV. Gratno- foonniuziek 5.00—6.00: NCRV. Concert. Mevr W. Canté— v. Amerongcn, sopraan. Tabe Bas. tenor. A. Adeina, piano 6.00 6 45 NCRV. Causerie door A. Borst Pzn-; Het bakkersbedrijf voorheen en thans 6.45—7.30: KRO: Sociologie door prof. J. L). J. Aengenenl van hel Seminarie te War mond 7.30: VPRO. Berichten 7 35: Lezing en Beethoven cyclus. Spr. prof. mr. L. Knappert. Rie Roelofs, piano l Sonate pathétique, Beethoven, 2 Lezing door prof. Knappert: Precies en rekkelijk in het Ne derlandsche Protestantisme. 3. Sonate op. 110 Beethoven 900 VPRO-eursus: prof, dr. B D. Lerdmans Onze kijk op het Oude Testament. L. Ken „heilig" boek. Davcnlry, 1600 M. 10 33- Kerkdienst. 11.20: Daventry-kwartct en solisten (so praan, viool, piano) 12.50: Orgelconcert 1.202.20: Orkestconcert 3.20: Geo- graf. causerie 3.4-5: Concert 3.50: Cau serie 4.05- Concert 4.10: Concert voor viola clarinet en piano 5.05: Elsie Wynn alt 5.20: Causerie 5.35: Kinderuurtje 6.20: Orkestconcert 6.50: Nieuwsber. 7.05 Orkestconcert 7 20: B. B. C. muziekcritii k 7.35. Chopin's pianoprelu des 7.45" Causerie 8.05: .1. Thornc, Hongaar sche volksliederen 8.20 Sym- phonieconcert. Nat. Symph. Orkest on W. Primrose, viool 9.20- Nieuws 9.35: Vervolg Symphonieconcert 10 35: Nieuwsber. 10.10: Causerie 10.55: Variété 11.2012.20: Dansmuziek. „Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 II.00: Concert 12.50—2.10: Orkestcon cert 4.005.00: Liter, en tnuzik. mali- nées 8.5011.20: Selectie Mme. Sana Gêne 9e Symphonic van Beethoven. Langenberg, 409 M. —12.25—1.50: Or- keslconcert 5.206.20: Orlceslconcerl Mandolineclub 7.35: Gevarieerd concert Werag-orkest en Frl. flansen, sopraan H. f!uermanoca, alt. Ilr. Aramesco, tenor. IIr. Neruda, (enor Tot 11.20 Dansmuziek. KonigwustcrhauSen (Zcesen), 1250 M. 1.507.03 Lezingen en lessen 7 50: Werken van heaendaagsche componisten. Orkest. K. Hermann, piano 9.5011.50: Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 5.20: Orkesteonceri. 7.20: ,,De ruge Hoff". Nederduitsche boc- rencomedie in 5 acten 10,5011.50: Dansmuziek. Brussel. 509 M. 5.20: Trio-concert 8.2011.35: Solistcnconccrl. Gala-avond. zijde uitgegaan. Dc bedoeling is het sy steem, dat in het Belgisch-Duitsche ver keer reeds bestaat, ook tot Nederland uit te breiden. OPBRENGSTEN VAN WEGEN- EN RIJWIELBELASTING. Blijkens don staat van de Rijksmiddel3n Jueft de Wegenbelasting in het jaar 1927 niet minder dan f6.545.011.64 opgebracht. De minister had in het wetsontwerp deze opbrengst begroot op zes millioen gu.den. zoodat de raming met meer dan een half millioen gulden is overschreden Ditzelfde gunstige verschijnsel do"4 zich ook voor bij de Rijwielbelasting De or- brtiigst daarvan bedroeg nl. f 0 7J6.440, terwijl de raming 6 1/4 millioen b-droeg. ook hier bloei do ontvangJ dus meer dan een half millioen boven de hegrooting. Wat voor beide belastingen dus neer komt op een meevaller van f 1.089 451.64. FEUILLETON. Uit het Engelsch van JOSEPH HOCKING. Vertaald door Carla Simons. Maar het is wel waar, protesteerde Sarah Ellen. Ze zei, dat het een geheim was. Ze nam iets uit een la en liet het meisje het zien, en vroeg toen: Wat is het? en het meisje: rubber. Welke kwali teit'. vroeg miss Mary verder. Prima kwa liteit, zei miss Na<ncy. Toen zei miss Mary ik heb het helpen maken, ik hielp de dingen koopen, die er voor noodig waren, ik was er bij, toen het uit den oven kwam. Ben je er zeker van? vroeg Ben. Heel zeker. Miss Nancy was eerst ongeloovig, maar later werd ze even op gewonden als miss Judson. Ze hebben heel lang samen gepraat. Waarover? vroeg Ben. Ik weet het niet precies, maar ik geloof over iets, dat miss Mary niet zeker wist. Toen vroeg Nancy Trevanion of ae een formule had of zoo iéts. Kan dat uit komen Ja, formule. Wel, miss Mary wilde het haar niet lafen zien; ze zei, dat het te kostbaar was. Ben zweeg een oogenoiik. Ik dank je voor dat nieuws, Sarah Ellen, zei hg. maar er is niets mee te beginnen. In ieder geval heb ik het u verteld. Maar dit is niet alles. Een man, die John Shawcros3 heet, kwam haar opzoeken, ik weet niet waarvoor. Heb je niet afgeluisterd? Ik probeerde hei wel, maar als miss Mary het had gemerkt, zou ze me er uit hebben gegooid. In ieder geval, toen hij was weggegaan, belde ze direct uw huis op. Daar komt miss Mary terug; ik kan mei langer praten. Ben hing dé telefoon op. Als er iets van waar was wat de meid had gezegd, dan zou er storm te verwachten zijn. Niet, dat hg veel waarde hechtte aan die rubbergeschie denis, dat was nu al meer dan twintig jaar het ideaal van alle chemici. Maar iig kon de gedachte er aan toch niet van zich afzetten. Hij herinnerde zich, dat de oude Araos door velen werd aangezien voor een soort genie en het was niet onmogelijk, dat hg geslaagd was in iets, dat anderen niet hadden kunnen volbrengen. Rubber bestond uit een aantal bestanddeelen, die de scheikundigen hadden kunnen analyseeren. Het was niet onmogeljjk, dat iemand samenstellende deelen tot een goed geheel kon vereenigen. Het was mogelijk, dat Mary Judson wilde voortzetten wat haar vader was begonnen. Als de oudé Amos haar de formule had nagelaten, zelfs al was die niet volledig, zou Mary met liaar goeu verstand, haar kennis en haar vol harding best kunnen slagen. Hij wist, dat ze van Nancy was gaan houden, en dan zou ze, indien haar uitvinding zou slagen, zeker haar vriendin aan geld helpen om haar ideaai te verwezenlijken. Natuurljjk was het verhaal -van Sarah Eliec verward en weinig overtuigend, maar hij was bang om meer te vragen. .Misschien stond iemand at' te luisteren, wat hg aan de telefoon zei. Verder had John Shaw- cross haar opgezocht. Hij kende hem en vroeg zich af, wat hij van Nancy wilde: waarschijnlijk kwam ze daarover zijn vaders raad vragen. Ben verlangde er naar om Nancy te ontmoeten, maar meer nog om het doel van haar komst te weten; hij voelde, dat du ook voor zijn toekomst vau belang was. Maar Nancy vertelde hem niets. Hij zag, dat haar oogen schitterden, dat ze buiten gewoon zenuwachtig was, maar hg merkte al spoedig, dat hij niets te weten zou komen. Hg wist, dat zijn vader geen woord zou lo.: laten van wat ze hem gezegd had, en hij durfde er niet over te beginnen. Ben was weer tot over zijn ooren ver liefd, toen hij haar daar zoo zag zitten. Wat een beeldig meisje toch! Wat een mooie teint, wat een levenslust, wat een charme! Wal zouden de mannen hem benijden, als hij hdar tot vrouw kreeg. Want hg zóu haar winnen, daarvan was hg nog meer dan anders overtuigd. Wat zou zijn leven zonder haar zijn? Maa rhij moest handelen cm zijn doel te bereiken, en gauw ook. Maar hoe moest hij het aanleggen? Hij luisterde naar het gebabbel van Jessie en Nancy en hoorde zijn vader zeggen dat Nancy niet voor 's avonds laat mocht weg gaan. Plotseling kreeg hij een inval. Toen zijn vader met het meisje naar de bibliotheek was gegaan, ging hij ook de kamer uit Hij haalde een kleine two-soator uit de garage en repd daarmee zoo vlug nis hij kon naar Laburnum Cottage, hij stalde de auto en ging op hel huis af Er brandde geen licht in de voorkamers, daaruit maakte hii op dat Marv fudson niet thuis was. Maar in dek euken brandde licht: Sarah Ellen moest er dus zijn. Hij ging er direct op af. U laat me schrikken. Mr. Ben. Is er iets gebeurd? Ik wou je spreken over wat je me aan de telefoon vertelde, was het antwoord. Waar is miss Judson? Ze is in het laboratorium. Ze ging er direct weer heen nadat miss Trevanion was uit gegaan; ze schijnt erg opgewonden te zijn Ik denk wel dat zc tot middernacht bezig zal zijn Een half uur lang waren beiden in druk gesprek. Ben ondervroeg Sarah Ellen over wat ze had afgeluisterd cn liet haar ieder woord herhalen. Op een ding- vooral drong hij aan. Zei je dat miss Judson zeker was van de uitvinding? Ja. en toch was ze er niet voldaan over. Zc zei. daf haar vader het in kleine beetjes had gemaakt en nooit veel tegelijk. Ben je daar zeker van? Volkomen zeker. En ben je er zeker van. dat wat miss Trevanion zag, rubber was? Ja. Ze zei, dat het soms week in den oven ging en er week weer uitkwam, maar soms ging het week in den oven en er kwam rubber te voorschijn. Sarah Ellen vroeg Be'n, weet jij waar die formule is? Sarah Ellen schudde van neen, Ik heb iels van een brandkast gehoord maak zeker ben ik er niet van. Bij deze woorden haalde Ben zijn porte feuille te voorschijn en gaf haar een biljet van vijf pond. Hier heb je a! vast een voorschot. Sarah Ellen en als je doet wat ik zeg en ik slaag in mijn plan. dan zal ik je nog vijftig net zoo geven. Vijftig van vijf is Iwee honderd vijftig, zuchtte Sarah Ellen. Ja. maar je moet heel voorzichtig zijn. de dames mogen volstrekt geen achterdocht krijgen Je mag niet laten merken dat je ze bespiedt maar bespieden moèl je en je moet me alles overbrengen Ik doe niets verkeerds hiermee, is het niet? Neen. je doel er gc-en kwaad mee en er kan niets gebeuren. Onthoud dat. Toen Ben na een half uur het liuis ver liet, reed hij naar het centrum van de stad. naar de Desbury Road. Het was een don kere, mistige avond en de straat was slecht verlicht, maar Ben scheen er den weg goed te1 kennen. Eindelijk kwam hij in een armoe dige zijstraat. Hij stopte, keek behoedzaam om zich heen en klopte daarna op een der deuren. Een slonsige vrouw, ongeveer der tig jaar oud. maakte de deur open. Is Mr Langham thuis? Ja meneer Is hij alleen? Er is niemand thuis dan hij en ib. Komt u binnen alstublieft. Hij volgde de vrouw door een nauwe gang en trad een echte Yorkshire-kfuken binnen. Voor het vuur zat een man die on geveer vijf jaar ouder was dan hijzelf [lij zag or bleek en ongezond uit: was armoedig gekleed cn loch was er iels opvallends in hem. Zijn kleine oogen schitterden: hij zag er buitengewoon intelligent uit als men hem goed opnam. Mr Ben Briggs, riep hij uit. terwijl hij opstond Hij keek Ben onderzoekend aan Er was een angstige en tegelijk sluwe blik in zijn oogen. Hii scheen zeer verwonderd over Ben's bezoek, hoogst benieuwd naar de reden ervan. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5