SPLIHTER Ultwbfkoop UIT DE RIJNSTREEK. STAHSMFIWS, Officieele Kennisgevingen. KATHOLIEKE AGENDA. WARMOND. Nog dient te worden vermeld, dat de heer Bergman, namens alle bewoners van het buurtschap Lageland een zilveren cou vert ontving. WASSENAAR. R.K. Kiesvereenigiiin. Dinsdagavond vergaderde in het Tatro- Jiaatsgebouw de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht". De voorz. wees er op, dat dit jaar geen z.g.n. stil jaar zal zijn, omdat er veel ge arbeid zal moeten worden vcor de stichting van liet partijbureau. Door de secretaresse werd daarop een hort jaarverslag uitgebracht. Vervolgens deed de penninm. rekening en verantwoording van zijn beheer in het afge- ■loopen jaar. De ontvangsten bedroegen J 576.19de uilgaven f 455.24; zoodat er een batig saldo in kas is van f 120 95. De kas en de bescheiden werden door een commissie nagezien en in orde bevonden. Hierna volgde een verkiezing van 9 be stuursleden., aangezien volgens het regle ment het bestuur in zijn geheel moest aftre den. Gekozen werden de heeren P. L. Hui- bèta, C. C van der Kroft, J. J. Westgeest, P. M. Wesseling, P. L. Alkemade, A. L. Rooijakkers, A. C. Leijen, J. J. van Duuren en Jac. Parlevliet. Als voorz. werd daarop aangewezen de heer C. C. van der Kroft en als secretaris de heer P. M. Wesseling. Hierna complimenteerde de voorzitter in 'hartelijke bewoordingen den penninm., den heer P. L. Alkemade, die gedurende 25 jaren het bestuurslidmaatschap heeft vervuld. Spr. bracht den heer Alkemade dank voor alles, wat hij in die periode voor de vereeni- ging heeft gedaan cn bood hem uit erkente lijkheid een leunstoel aan. De jubilaris dankte bestuur en leden voor dit blijk van waardeering. Met het oog op het late uur werd de verkiezing van afgevaardigden voor Kamer- en Stalencentrale uitgesteld. De voorz. deelde daarop mede, dat hel reglement aan een grondige herziening zal moeten worden onderworpen. Het bestuur zou gaarne een exemplaar van het door hem te maken ontwerp den leden toezenden, maar zag wel wat op tegen den hoogen prijs. Uit de vergadering gingen echter stem men op, om zoo mogelijk toch in het bezit van een concept te worden gesteld, zoodat het bestuur alsnog zal trachten hieraan te gemoet te komen. Rij de rondvraag werd er op gewezen dat een der leden van de R. K. Raadsfractie in •een plaatselijk blad voor een communist was uitgemaakt. Het aan het woord zijnde lid zou gaarne welen, wat de aanleiding daartoe geweest was. De voorz. en den heer Huibers waren van oordeel, dat men aan dergelijken onzin geen aandacht moest schenken. Het lid, dat de vraag had gesteld, was echter van oordeel, dat men een dergelijken blaam toch maar niet op een raadslid kan laten rusten. De heer van Leeuwen, lid van den Raad, wien dergelijk fraais in de schoenen was ge schoven. gaf daarop een uiteenzetting van hetgeen in den Raad was voorgevallen. Spreker heeft niet anders verkondigd, dan daagene. wal Z. H. Paus Leo XIII in zijn encycliek „Rerum Novarum" heeft voorge houden. Spr. is niet'tegen het kapitaal, maar wilde slechts weten, onder welke conditie de grondeigenaar zijn terrein in cultuur wilde brengen, of m.a.w. waarborgen tegen misbruiken van het kapitaal. De heer van Duuren merkt op. dat in hetgeen de heer van Leeuwen heeft mede gedeeld, niets van communistische strek king is te vinden en dankt voor de uiteen zetting. Naar aanleiding van een vraag van den heer van Duuren om de Katholieke Garde financieel tegemoet te komen, wordt beslo ten aan deze vereeniging een jaarlijksche bijdrage van f 25 te geven. Hierna wordt ter sprake gebracht de om zetting van namen op de candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezing. Uit de langdurige discussie, welke hierop volgde bleek, dat de schuld niet is te wijten aan de kiesvereeniging, noch aan den heer Vroom, die van den aanvang af geen verkiesbare plaats op de candidalenlijst had gewenscht. Ten einde dergelijke onaangename ver wikkelingen te voorkomen, werd besloten voortaan het reglement slipt te handhaven. Hierna werd de vergadering gesloten. TER-AAR. A. Harteveld f Dinsdagmorgen, toen de heer A Harteveld te Langeraar naar de H Mis zou gaan. en tegelijkertijd aan den Pastoor kennis zou geven van het overlijden van zijn vader, is hij door een beroerte getroffen. De dokter kon slechts de dood constateeren. De over ledene was sedert jaren arm meester der Parochie, en wethouder dezer gemeente, en heeft voor het algemeen belang, zich vele verdiensten verworven. ALPHEN. Langs de verlengde Aarkade had gis termorgen een vrij ernstig ongeluk plaats Door het schrikken van het paard geraakte aldaar een paard en tilbury te water. De twee inzittende personen de heer R. en zijn echlgenoote uit Leiderdorp,waren weer spoedig op het droge, doch de laatste had o. m. door den val een zeer ernstige hoofd wonde bekomen, zoodal de hulp van den dokter moest worden ingeroepen. Per auto van den heer S. werden nij naar hunne woonplaats vervoerd. B. en W. dezer gemeente hebben bij den Raad ingediend de volgende alphabe- liscne aanbeveling voor de benoeming van eeil directeur van de Water- en Lichlbedrij ven-.1 Blessing adj.-directeur der gemeente bedrijven te Helmond: Th. Hagenaar, inge nieur 2de klasse der gemeentebedrijven te Delft: M van Muiswinkel directeur der gemeentebedrijven te Oudpwaler: ir B. C Roeters van Lenn^p ingenieur 1ste klasse bij de gemeentebedrijven te Delft. - Voor het Examen tot verkrijging van het Mercurius-diploma voor Engelsche Handelscorrespondentie i9 geslaagd de heer R. H. Samsom alhier. Genoemde heer slaagde ook voor het Examen Engelsche Handelscor respondentie der Vereeniging „Liteh". BOSKOOP. Maandagavond geraakte de bejaarde boomkweeker B. met z'n rijwiel in de Zuid- wijksche Wetering. Toen B reeds eenigen tijd in het water lag. werd hij gelukkig be merkt door het personeel der firma G dat er in mochl slagen den man aan wal te halen. B die erg overspannen en benauwd was. geraak Ie toen men hem met ppn vaar tuig naar zijn -woning bracht buiten bewust zijn Zijn toestand is op heden weer gunstig. Thans is een aanvang gemaakt met het afbreken van het oude badhuis, waarvoor in de plaats zal komen een veel grooter, dat aan alle billijke eischen zal voldoen. De uit voerder van deze werken is de heer C. Ver- wey, alhier. Mej. I-I. W. van den Broek alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de Herv. School te Werkendam. GROENENDIJK Ten huize van den heer Joh. Arer- haar werd een vergadering gehouden van den Landarbeidersbond „St. Deus Defit' afd Rijndijk en Groenendijk, waarbij het hoofdbestuur was vertegenwoordigd door den heer Dekker. Nadat dour don voorzitter, den heer Th. v d. Ven, de vergadering was geopend, werd het woord gegeven aan den heer Dekker, die de uitslag van de onderhan delingen met den L. T. B. aan de leden bekend maakte. Het antwoord der L.T.B. luidt als volgt: voor het contract jaar 1928 1929 een loon van f23.50 per week. plus den bcstaanden kindertoeslag, en tevens een verzoek, dal ook alle leden hun volle medewerking zullen verleenen, dat de con tributie voor dit fonds door alle werkge vers betaald wordt, daar ook door het be stuur van den L.T.B. alle pogingen in het werk gesteld worden om dit fonds in stand te houden. Spr. adviseerde, ofschoon er pogingen in het werk gesteld waren om dit jaar f 0.50 loonsverhooging te verkrijgen. Het aanbod der L.T.B. te aanvaarden, waar ook al de leden zich mede konden vereenigen. Nadat de leden er nogmaals toe aange spoord waren, dat allen zonder uitzonde ring hun medewerking zullen verleenen om het kindertoeslagfonds hewelk een uit komst is voor groote gezinnen, tot grooten bloei te brengen, werd de verg. op de ge bruikelijke wijze gesloten. NOORDEN. Vrijdag hield de R.K. Volksbond een ver gadering welk maar matig was bezocht.. Bij de ingekomen stukken werd voor de nazorg van tuberculose-lijders f 2.50 uit de kas afgezonderd. Ook werd goedgevonden, dat elk lid 10 cent zou bijdragen voor den afbouw van de Kathedraal te Haarlem. Medegedeeld werd dat de feestavond was uitgesteld wegens de felle koude. Nu werd besloten deze feestavond te houden 22 Jan. Alle leden met hunne vrouwen worden verwacht. De kosten zullen uit de kas be taald worden. Verder werd medegedeeld dat een ouder avond zal worden gegeven voor de Jonge Volksbond, waar als spreker is aangezocht de heer Kuiper, lid van het Centraal Be stuur. Aangedrongen werd, dat alle leden nog eens goede propagandisten zullen zijn en zooveel mogelijk nieuwe leden zullen aan werven. Van de rondvraag werd niel veel gebruik gemaakt. Hierna sluiting. Hulp in nood bracht op f 0.80 Vorige week had in het café van de wed. Veennsan de feestavond plaats voor de leden van de loterijvereeniging ,.De Eendracht." Aanwez.g waren ruim üO per sonen. Voor deze vereeniging trad op het vroolijk Leidsche tooneel onder leiding van H. L. van Wel, pianist, met medewerking van Cor de Haas en Joh. van der Steen. Het gezelschap Van Wel wist het pu bliek den geheelen avond goed bezig te houden. Dit Leidsche tooneel kan gerust aan iedere vereeniging worden aanbevolen. Het gezelschap Van Wel heeft zich flink van zijn taak gekweten en t-ot genoegen van het publiek gewerkt. Bij het naar buis gaan werd het door allen een tot weerziens toe geroepen. NIEUWKOOP. Door de Niemvkoopschc Eierenvening werd in het café „Het vliegende Paard" ee'n vergadering gehouden. Na opening door den voorz., den heer A. v Dam werd het woord verkregen door den heer B. van Asperen Verven ne. Rijkspluim- vecconsulent uit den Haag, die' op duidelijke en leerzame wijze uiteen zette hel toene mend gebruik van eieren.. Verder besprak spr dei huisvesting der dieren. Na deze bespreking werd door het Bestuur besloten om de vereeniging in de banen van sprekers beloog te leiden en zoodoende ook een goede pluimveestapel in Nieuwkoop te verkrijgen. Van de rondvraag werd veel ge-' bruik gemaakt. Hierna sluiting. Vrijdag vergaderden de R.K. Volksbond in het Patronaatsgebouw wat ten doel had een feestavond te organiseeren. Na opening met de Chr. groet werden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld, waarna dan eenige besprekingen volgden over 'n feestavond. Besloten werd de R.K. Zangvereeniging op Zondag 22 Januari en Dinsdag 24 Januari een uitvoering te laten geven, bestaande uit zang en Damestooneel Bij de rondvraag volgden nog eenige bespre kingen waarna de vergadering op de gebrui kelijke wiize werd gesloten. Od het hulppostkanloor alhier werden in 1927 ontvangen en verzonden 950 aangc- loekende slokken. Aantal postwissel en giro stortingen 3416; aantal uitbetalingen 1897 Quitanlies ter invordering ontvangen 6016. Inlagen Rijkspostspaarbank 566 en uitbeta lingen 182 Ontvangen en verzonden tele grammen 806. Aan ouderdoms en invalidi tcitsrente werd betaald e'en bedrag van f21.872.80. Aantal telefoongesprekken pl.m 10.000 Bedrijfsonlvangslen f8000. De geldelijke omzet bedroeg f 951.805.945 (in 1925: I 703.198.94). Tot volontair ter secretarie te Ze'ven- hoven is benoemd W Iloogerwerr. alhier. WADDINXVEEN. Tol 1 Januari van dit jaar maakten in het nieuwe vereenigingsjaar (het nieuwe vereenigingsjaar begon November 1927) 14 leden gebruik van ziekenhuisverpleging mei een totaal aantal verpleegdagen van 263. zoodat hiervoor reeds f 657.50 is uitgegeven. Rekent men nu hierbij de uilgaven voor het overbrengen van patiënten per auto. dan komt men tot de conclusie dat de vereeni ging reeds nu weer nuttig werkzaam is. het nieuwe jaar al weer aardig inzet en het bestuur wel weel wat het met de contributie moe aanvangen Met waardeering wordt dan ook gewag gemaakt van een plaats gehad hebbende restitutie van reeds betaalde ver- pleeggelden. door iemand die meende dal bedrag aan de vereeniging te moeten schen ken. Op Dinsdag 14 Febr. 1928, des na middag? 2 uur aal de gelegenheid zijn open- gesle-la tot kostelooze inenting of her inenting van hen, die zich daartoe ten raad- huize aanmelden. ZOETERWOUDE (dorp). R.-K. Ziekenhuis!onds. Het R. K. Ziekenhuisfonds „St. Anlonius van Padua" hield zijn jaarvergadering in het patronaat (Schenkehveg). De voorz., de heer Jac. v. Leeuwen Joh.zn., opende om 7 uur de vergadering en deelt mede, dat het jaar 1927 gunstig voor het fonds is. Na lezing der notulen beant woordde de voorz. eenige vragen, welke op de vorige vergadering gedaan zijn. Ook wordt het bestuur gemachtigd, wan neer leden langer verpleegd moeten wor den dan 56 dagen, en toeslag genieten, dien toeslag door te betalen. Ook vestigl de voorz. de aandacht er. op, dat: Voor buiten de gemeente woonachtige kinderen, de contributie door de ouders be taald moet worden. Daarna brengt de secretaris verslag uit over 1927. Het ledental was op 31 Decem ber 1926 642 betalende leden, en op 31 December 1927 728 betalende leden, verdeeld als volgt: in de I kiasse 62, in de II klasse 166 en in de III klasse 500, zoo dat dit een vermeerdering is van 86 leden. Verder zijn er 4 leden overleden, en 9 le den verpleegd, waarvan 5 in het „St. Eli- zabethgeslicht" te Leiden, en 4 in het Acad. Ziekenhuis te Leiden. Voorts dat er 1 algemeene leden- en 6 bestuursvergaderingen gehouden zijn. Ook herinnerde de secretaris in zijn ver slag aan het jubileum op 12 December j.t. van den medisch adviseur Dr. J. B. .1. Kortmann: het bestuur heeft hem namens het fonds een plant geschonken. Daarna woidt het fiH5Ütieel verslag tiiU gebracht. De ontvangsten hebben bedragen van leden der Ie klasse f639.00, der Ha klasse f751.50 cn der 111e klasse f 1249.45, totaal f2639.95. De uitgaven hebben bedragen f 1668.45, batig saldo f971.50, vermeerderd met een rente van f 38.21 is een totaal van f 1009.71. Op 31 December 1926 was in kas f 200G 39, winst over 1927 f 1009.71, zoodat op 31 De cember 1927 het saldo is 13016.10, waar van f 2971.85 geplaatst is op de Coöp. Boe ren Spaar- en Leenbank alhier. De boeken zijn gecontroleerd door de heeren C. J. v. Haastregt en P. C. Paarde- kooper, waarvan eerst genoemde verslag uitbrengt, en alles accoord bevonden heeft. Op voorstel van het bestuur wordt de ver goeding voor den secretaris-penningmees ter van f 175 op f 200 gebracht. Ook aan de controle-commissie wordt voor haar werkzaamheden voor dit jaar weder f25 toegekend. De aftredende be stuursleden, de heeren C. C. Schuur en J. Berk Gzn.,, worden bij acclamatie herbe noemd, waarna imen overgaat tot de rond vraag. De medische adviseur, Dr. Kortmann, zegt zijn dank aan het bestuur en aan de leden voor de eer, hem op 12 December j.l. aangedaan. Hij spreekt nog afzonderlijk een woord van dank aan den secretaris, voor de hulde hem gebracht in zijn verslag. Hij zegt het fonds zijn volle medewerking toe. en spreekt den wensch uit. dat het fonds steeds moge groeien en bloeien. De voorz. dankt Dr. Kortmann voor zijne woorden. Daarna ontslaat een heftig debat fus- schen den voorz. en den heer Jb. Overde- vest, over de vraag van den heer Overde- vest om loopende patiënten naar en van het ziekenhuis voor rekening van het fonds te vervoeren De -voorzitter zegt dal het fonds, alléén voorziet het vervoer en liggingskosten, wanneer leden noodzakelijk opgenomen •moeten worden. De heer Overdevest zegt hiermede niet tevreden te zijn. De voorz. antwoordt nogmaals, dat dif volgens de meening van het bestuur niet anders kan, en sluit het debat. De heeren W. v. d. Drift en C. L. v. Vc!- zen zeggen het bestuur dank voor de ver pleging. De voorz zegt dat de heeren geen dank verschuldigd zijn. daar het bestuur zijn plicht gedaan heeft. Daar niemand meer het woord verlangt, spreekt de voorz. een woord van dan$ aan het geestelijk besluurslid en den medische adviseur voor hunne belangstelling. DE R.-K. VER. VAN JONGE MIDDENSTANDERS. St. Peter Kanis heeft Dinsdag haar jaar vergadering gehouden. Na een openings woord van den voorzitter, den heer H. de Graaf, worden de notulen gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Vervolgens ko men de ingekomen stukken aan de orde, waaronder een schrijven van de heeren A. \vesten en W. Rijnsbergen, waarbij beiden bedanken resp. als voorzitter en secretaris penningmeester der Biljartclub. Beiden blij ven op verzoek van den voorzitter nog aan totdat op een vergadering der Biljartclub een nieuw bestuur zal zijn gekozen. Vervolgens wordt overgegaan tot het jaarverslag van den secretaris. Hierin dankte de secr. o. m. den aftredenden voorzitter voor diens beleid, tevens namens zijn mede bestuursleden. Vervolgens worden ook het jaarverslag van den secretaris der Biljart club en der Debatingclub uitgebracht. Allo dringen echter op grootere^ medewerking der leden aan, tot meerderen bloei der vereeniging. Vervolgens wordt een kas-com- missie benoemd, bestaande uit de heeren E. Goddijn, J. Vreeburg en J. Aalders. Dan brengt de penningmeester, de heer Ed. Bayer, een financieel verslag uit over 1927, sluitend met een batig saldo ad f 116.17 en legt den leden de begrooting \oor 1928 voor, welke wordt goedgekeurd. Alleen de heer J. v. d. Stok maakt een opmerking aangaande den post Afvaardiging Amsterdam, welke in 't verslag voorkomt, welke kwestie door de kascommissie zal worden onderzocht. Den heer Goddijn wordt op zjjn vraag aangaande den post Lezingen op de begrooting, naar genoegen beantwoord. Voorts deelt de voorzitter mede, dat con tact met de Hanze i3 gezocht, waardoor de ontwikkelingsavonden ook door de leden van Teter Kanis zul'.en kunnen worden bezocht. Aangezien het jaarfeest door omstandig heden niet kan doorgaan, zijn plannen voor een carnavalsfeest ontworpen, waarvoor de beer J. Vreeburg den heer J. v. Riemsdijk voor medewerking aanbeveelt. Vervolgens wordt nogmaals de zaal-kwestie aan de orde gesteld en deelt de voorzitter mede, dat de bovenzaal van den heer Bernsen voor le zingen van eenig belang zeer zeker is aan te bevelende kosten zullen f 2.50 per avond bedragen. Ook gingen er eenige stemmen op voor de koepelzaal van restaurant „De Burcht" en de koepelzaal van restaurant Nijdam. Vervolgens worden de heeren A. v. d. Stok, J. Bik en H. Straatsburg ver zocht in 't stembureau te willen zitting nemen, waarna tot verkiezing van een nieu wen voorzitter en vervolgens tot verkiezing van twee nieuwe bestuursleden wordt over- gegaan; aftredend zijn de heeren H. de Graai' (n :h.), J. Westen en Ed. Bayer. Na hernieuwde stemming wordt dan uit de heeren J. Westen en J. Vreeburg ge kozen de heer J. Westen, met 16 stemmen. Vervolgens worden gekozen als bestuurs leden de heer Ed. Bayer (aftr.) met 24 steramen en J. Vreeburg met 25 stemmen. Hierna dankte de aftredende voorzitter, de heer De Graaf, den geestelijken advi seur, de bestuursleden en de leden voor de genoten medewerking en voor het ver trouwen, ïn hem gesteld. Nadat vervolgens de nieuwe voorzitter, de heer J. Westen, den heer De Graaf nogmaals heeft bedankt en ook de leden voor het vertrouwen in hem gesteld, wordt overgegaan tot de rondvraag, waarbij ver scheidene leden nog het woord voeren en de weleerw. Pater v. d. Donk nog een opwekkend woord tot de vergadering richt. ADRES AAN DEN RAAD. Aan den raad is volgend adres verzonden: De Centrale Commissie voor Bezuiniging, ingesteld door de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel te Haar lem, publiceerde in het Seplember-nummer 1927 van het tijdschrift dier Maatschappij (bladz. 200) o. m. een beschouwing over welhouderspensioenen, waarin met instem ming melding werd gemaakt van het be sluit, door den Raad der gemeente Gouda genomen op voorstel van de Commissie van Bijstand in het beheer der gemeenle-finan- ciën, om te breken met het systeem van dadelijk ingaande, levenslange pensioenen voor de wethouders en in plaats daarvan aan aftredende wethouders een uitgesteld pensioen te verzekeren, gepaard gaande met een aHoopend wachtgeld gedurende ten hoogste drie jaren na het aftreden. Een exemplaar van het bedoelde tijdschrift wordt hierbij aan uwen Raad overgelegd. In dit artikel werd ook vermeld, dat een regeling voor uitgesteld pensioen van wet houders eveneens te Zaandam en te Leiden bestaat. Naar on9 inmiddels gebleken is, be rust deze opgave voor uwe gemeente op een misverstand; de in Leiden nog geldende verordening van 17 April 1919, Gemeente blad No. 11, verzekert den aftredenden wet houders een direct ingaand pensioen. Deze regeling komt hierop neer, dat den aftre denden weihouder in het algemeen voor iedere maand of gedeelte van een maand dienst als zoodanig een pensioen wordt toe gekend van een honderdtwinligsle gedeelte van het vaslo inkomen, heiwelk overeen komstig art. 94 der Gemeentewet wordt ge noten, met dit vaste inkomen als maximum, liet volle pensioen wordt dus bereikt na 10 dienstjaren; het minimum bedraagt' 47/120 van voormeld vast inkomen, aangezien geen pensioen wordt toegekend, zoo de wet houder niet achtereenvolgens ten minste 3 jaar en 11 maanden als zoodanig heeft ge fungeerd. Onze Commissie meent intusschen. dit er ook voor uwe gemeente alle aanleiding beslaat om de thans beslaande pensioen regeling te vervangen door een regeling voor uitgesteld pensioen, met eventueel een af- lcopend wachtgeld Naar de meening onzer Commissie is toekenning van een recht op uitgesteld pensioen de meest rationeele re geling voor het welhoudersambt en al der gelijke overheidsambten (lid van Gedepu teerde Stalen, van de Tweede Kamer, enz.) en zij zou het voorbeeld van Gouda dan ook ernstig Ier navolging willen aanbevelen aan alle gemeenten, die aan aftredende wet houders pensioen toekennen of wenschen toe ie kennen Ter motiveering van dit standpunt mog^ het volgende worden aangevoerd. Hel doel van hel verleenen van pensioen is toch (moet allhans zijn) aan hen die de gemeenle of een ander overheidslichaam hebben gediend, financieeleri steun te ver leenen op den leeftijd, waarop de krachten DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemene kennis, dat tiet Be stuur van het St. Bancjraliu^,' Eatronaat, te Leiden, een yerzoJc leeft ingediend ter bekoming van ver'M vpor MaP verkoop van alcohGlhoudenden andefeu sterken drank vcor gebruik ter? plaatse jran verkoop in het perceel Marra Gijze^teeg nr. 1—4. A. VAiN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 19 Januari 1928. 1132 Donderdag, R. K. Vrouwenbond, kleine Sladszaal, 8 uur. Donderdag: Ledenvergadering R.K. Volks bond, afd. Leiden, Bondsgebouw, 8 uur Zondag. Feestvergadering R.K. Volksbond Bondsgebouw 7 1/2 uur. om den maatsehappelijken strijd te voeren, hun beginnen le ontzinken, dus op 60- of 65-jarigen leeftijd. Niet om aan allen, die een zekeren lijd wethouder zijn geweest, een blijvend inkomen als pensioen te ver zekeren, terwijl zij nog in de volle kracht van hun leven zijn en zich door andere werkzaamheden een voldoend inkomen kun nen verschaffen. Wel is er aanleiding om den aftredenden wethouder, die voor taak als zoodanig ander werk heeft moeten ter zijde leggen, den overgangslijd, gedurende welken hij hel wethouderssalaris mist en nog niet andere, ten minste gelijkwaardige inkomsten heeft gevonden, te helpen overbruggen, door hem een tijdelijk, afloopend wachtgeld toe 1? kennen. Een dergelijke regeling, die alles zins billijk is, werd ook le Gouda getroffen. Een regeling, die den aftredenden wet houders direct ingaand levenslang pensioen verzekert, als in uwe gemeente geldt, kan op den duur voor de gemeente-financiën een zeer zwaren wellicht te zwaren last medebrengen. Een wethouder die op betrekkelijk jeugdigen leeftijd aftreedt, kosi de gemeente een aanzienlijk bedrag aan pensioen, terwijl de betrokkene zich door gaans uit anderen hoofde voldoende inkom sten weet te verzekeren. Het aantal van dï aldus pensioentrekkenden kan sterk toen' - men, waardoor de gemeentekas steeds zwaarder wordt heiast. Deze te zware be lasting is, met behoud van alle billijkheid tegenover de betrokkenen, door een regeling met uitgesteld pensioen le voorkomen. We! zal het billijkheidshalve aanbeveling ver dienen om de thans geldende regeling te handhaven voor de wethouders, die op het oogenblik van wijziging der verordening in functie zijndit is ook in Gouda geschied. Door algemeene invoering van uitgesteld pensioen kan fen slotte een einde worden gemaakt aan den meer en meer als zoo danig erkenden misstand, dat personen, die nog in de volle kracht van het leven zijn vol pensioen uit een of meer overheids functies trekken, terwijl zij daarnaast nog vaak een niet onbelangrijk salaris in dc een of andere ambtelijke of particuliere po sitie genieten. Het is ons bekend, dal in verschillende gemeenlen stemmen zijn opgegaan ten gunste van een regeling voor uitgesteld pen sioen. Wij verwijzen ten dezen ook naar de discussies in den Raad der gemeente 's-Gra- venhage tijdens de behandeling der begroo- (ing voor 1928, waarbij op misstanden in zake pensioenen werd gewezen en besloten werd een Commissie tot onderzoek in le stellen, Op grond van het bovenstaande veroor looft onze Commissie zich tot uwen Raad de vraag te richlen, of het niet overweging verdient de thans geldende regeling voor pensionneering van wethouders te vervan gen door een regeling met uitgesteld pen sioen. zooals die onlangs in Gouda is vast gesteld. w.g.) HONIG. Wnd. Voorzitter, (w.g.) REYNEN, Secretaris. ADRES AAN DE TWEEDE KAMER. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden heeft aan de Tweede Kamer een adre3 gezonden, waarin zij met vol doening constateert, dat de bij Koninkl. Boodschap van 9 November 1927 ingediende wijzigingen op de Ziektewet voornamelijk ten doe. hebben meer plaats in te ruimen aan uit de Maatschappij zelve opgekomen voorzieningen met ziekengeld. De Kamer had gaarne gezien, dat de ziekteverzekering hier te lande, evenals in vele andere landen vrijwillig gebleven was, maar nu dit niet is geschied, meent de de Kamer opbouwend werk te moeten ver richten door bij enkele artikelen van do wet, zooals deze thans wordt voorgesteld, de aandacht te vestigen op wijzigingen, welke, naar de meéning van de Kamer, .noodzakelijkerwijs dienen te worden aan gebracht. Zoo wordt door de voorgestelde wijziging van art. 2, onder de vigeur der ziektewet- gebracht een ieder, die in loondienst arbeid verricht, waardoor onderling geheel ver schillende categorieën arbeiders onder een zelfde regeling worden gebracht. Dit heeft lot gevolg, dat de regeling allicht minder /jclmatig wordt, omdat minder met de bij zondere eigenaardigheden dezer afzonder lijke categorieën gerekend kan worden. Ten aanzien vau losse arbeiders was het zelts in het geheel niet mogelijk ora deze onder 2—1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2