BINNENLAND. KERKNIEUWS. KUNST EN LETTEREN. RECHTZAKEN. RADIO-PROGRAMMA Nancy Trsvanion's. Erfenis. Se Jaargang DE LEIDSCHE COURANT, Donderdag 5 Januari 1938. Tweede Blad No. 57 63 .HANDELSBLAD" HONDERD JAAR. Nu ..Het Handelsblad" zijn honderdjarig staan morgen gaat herdenken, voegt een llegiale geiukwensch ook dezerzijds, hrijft „Het Huisgezin". .Evenals wij een liberalen staatsman om jn verdiensten mogen eeren en in een ~.iaal-democraht als mr. Troelstra diens erkkracht en toewijding waardeeren ildus het „Hsgz."; en wij citeeren het met Instemming zoo heeft ook een liberaal persorgaan, dat honderd jaar lang zijn taak Kaar zijn beginselen en zijn inzichten heeft Vervuld aanspraak op een collegiaal-hoffe- ïijke betuiging van respect voor den gele- ^De^princip'eele tegenstelling blijft; van 'een van beide kanten voelt men neiging !m die te overbruggen of te verkleinen. Maar die tegenstelling behoeft persoon lijke waardeering over en weer van men- fechen die zich aan hetzelfde vak, heter, Van dezelfde roeping wijden, niet uit te [sluiten, en zoo bieden wij den jubileerenden [politieken tegenstander onze oprechte ge- flukwenschen aan." KATH. WETENSCHAPPELIJKE VEREEN. f Men zendt ons het volgende communiqué: J De letterkundige afdee.ing der Katho.iek ("Wetenschappelijke Vereeniging hield giste- ïen haar wintervergadering in restauraut Caland, te Rotterdam, onder leiding van iden voorzitter, prof. dr. Gerard Brom, Dr. E. J. Hasünghois hield een inleiding over de St. Laurenskerk. Daarna bezochten de leden onder zijn leiding de kerk, terwijl de architect J. C. Meischke medewerking verleende tot het bezichtigen van de nieuw ste restauraties, die onder zjjn leiding tot stand kwamen. Na een gemeenschappeljjken maa'tijd in Caland werd de vergadering voortgezet. De heer L. C. Michels werd als bestuurs lid herkozen. Uit de mededee.ingen van den voorzitter bleek, dat de afdeeling in twee jaren tjjds een aanwinst van 40 leden boekte. Na het huishoudelijke gedeelte der ver gadering volgde een voordracht van mr. or. L. J. G. van Gorkum over „de Groote Nederlandsche Geschiedbeschouwing". Een interessante gedachtenwi.sse.iug volg de op deze voordracht. Onder dankzegging aan de sprekers en aan de bezoekers der vergadering sloot prof. Brom de drukbezochte bijeenkomst GALA-ONTVANGST TEN EOVE. Wie er genoodigd waren. Gisteravond heeft in het Koninklijk Pa fleis te Den Haag de eerste der twee aange kondigde gala-ontvangsten plaats gehad. Behalve de Koningin verschenen ook de Koningin-Moeder, de Prins en Prinses Ju liana ter soirée. Genoodigd waren o.m. het geheele bij Hr. Ms. Hof geacrediteerde Corps Diplomatique de leden der koninklijke hofhoudingen, het Permanente Hof van Internationale Justitie, door het Nederlandschi? lid, mr. Loder, ver tegenwoordigd, de ministers, hooiden der departementen van Algemeen Bestuur; de ministers van Staat, de heeren Idenburg, dr. Nolens, mr. Heemskerk, mr. Cort van der Linden en jhr. mr. dr. van Karnebeek, welke beide laatslen evenwel verhinderd waren te komen. Verder de voorzitters van de Eerste en van de Tweede Kamer, resp. Generaal Baron van Voorst tot Voorst en jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck en vele anderen. De Koningin hield te omstreeks 9 uur ccrcle voor Nederlandsche autoriteiten. Om halftien deed de koninklijke familie haar intrede in de groote zaal, waarna de Konin gin zich, evenals de Koningin-Moeder, de Prins en de Prinses onderhielden met ver schillende dames en heeren, die aan de ko ninklijke personen voorgesteld werden. Tot hen behoorden de regent van Bandoeng-Ra- den Adipati Ario Wiranata Koesoema en zijn echtgenoote beiden in nationaal costuum en Raden Mas Pangji Gondo-So- marja, gepensionneerd Hoofd-Djaksa bij den Landraad van Soerakarta en zijn echt genoote. De in een viertal zalen aangerichte buf fetten, droegen bloemversieringen van roode en rose anjers, en op de buffetten prijkten verschillende geschenken, in den loop der tijden als tafelversiering aangeboden aan de leden van het Koninklijk Huis. Op deze soirée bleef de voorgenomen mu ziekuitvoering. welke door de Koninklijke Militaire Kapel zou worden gegeven, achleh- wege in verband mét het overlijden van den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, Baron Sweerts de Landas Wyborg. DE GEMACHTIGDE IN KANTONGERECHTSZAKEN. Een wetsontwerp ingediend. Een wetsontwerp is ingediend houdende bepalingen betreffende de gemachtigde In kantongerechtszaken. Dit ontwerp, afkomstig van de Staats commissie-Limburg, strekt ertoe, om ook bjj de kantongerechtsprocedure de kosten van rechtskundige hulp in beginsel ver haalbaar te maken op de verliezende partij. Behouden blijft de regel, dat partijen niet verplicht zijn zich te laten vertegenwoor digen. Het ontwerp brengt nog een andere wij ziging. Er is n.I. herhaaldelijk geklaagd, dat voor het kantongerecht, met name in de groote steden, somtijds optreden zaak waarnemers, wier deskundigheid zeer twij felachtig is te achten en wier moraliteit ook niet boven bedenking verheven is. Door den kantonrechter de bevoegdheid te geven bepaalde personen van de zitting te weren, wordt voortaan de zaakwaarnemer onder een controle gesteld, die onder de bestaande wet anders dan bij* de advocaten ontbrak. Deze controle zal nog noodiger worden, wanneer door de mogelijkheid van verhaal van salaris op de tegenpartij de zaakwaar- nemerij zich zal uitbreiden. ONGUNSTIGE BEDRIJFSRESULTATEN DER A. T. O. Verbetering te wachten? Naar het „Hbl." verneemt moeten lot dus ver de bedrijfsresultaten der Algemeene Transport-Onderneming (A. T. O.) onvol doende geacht worden, hetgeen verband houdt met den termijn van vijf maanden, die door den Minister opnieuw aan particu liere autobusdienstondernemers werd ver leend om naast de lijnen waarvoor de A.T.O. concessies verkreeg, een busdienst te mogen exploiteeren. Het aantal particuliere exploi tanten. dat aan de A.T.O. heeft aangeboden hun bedrijf over te nemen, neemt echter toe, zoodat verwacht wordt, dat in de toekomst betere exploilatiecijfers geboekt kunnen worden. Ook in Zuid Holland hoopt men het bedrijf weer te kunnen uitbreiden door het in-exploitatie-brengen van een lijn Gorin- chem-Leerdam-Vianen, waardoor, indien de concessie tenminste verleend wordt, aan sluiting-bij de lijnen in Gelderland zal wor den verkregen. DE REORGANISATIE VAN HET STAATS BEDRIJF DER P. T. T. Het Kamerlid Bomans heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: Is het waar, dat de regeering, door het aangaan van een over vjjftien jaren loopende overeenkomst met de firma Joh. Enschedé, te Haarlem, waardoor de controle op de levering van postwaarden feitelijk is af geschaft, een begin van uitvoering gegeven heeft aan de reorganisatie van het» Staats bedrijf der P.T.T.? Zoo ja, is deze daad dan in overeenstem ming met de herhaalde verzekering van verschillende ministers, dat b(j de uitvoe ring der reorganisatie de Staten-Generaal zouden worden gehoord? Zoo neen, is het dan wèl juist, dat boven genoemd contract als op zich zelf staand feit is afgesloten en kunnen de Staten- Generaal verwachten hierover nog nader te worden ingelicht? VERPLAATSING VAN HET WEESPER- POORTSTATION TE AMSTERDAM. Een millioenenplan. Bij het gemeentebestuur van Amsterdam bestaan ernstige plannen om tot verplaat sing van het W.P.-Station te komen. Van de zijde der gemeente heeft men hierover de Ned. Spoorwegen gepolst, die juist dezer da gen bericht hebben, dat zij niet heelemaal ongenegen zijn dit denkbeeld te overwegen. Zij hebben intusschen aan het Dagelijksch Bestuur van Amsterdam verzocht te dien einde met andere voorstellen te bomen De verplaatsing van genoemd station zou be oogen een einde te maken aan de steeds grooter wordende verkeersmoeilijkheden bij j de spoorwegkruisingen niveau aan de Lin- naeusstraat en bij de Muiderpoort. Doör het station te herbouwen meer in de richting Utrecht, zoodat het komt te liggen tegenover de nieuwe brug aan den Amstel, zal het mogelijk zijn de verschillende spoorbanen op een hooger plan te brengen en het verkeer er onder door te leiden. Hoe dit alles ver wezenlijkt zal moeten worden, ook in ver band met het goederenverkeer, valt thans nog niet te zeggen, zegt het „Hbl." Voor Amsterdam heeft dit millioenenplan van zelf sprekend groote beteekenis-, de Ned. Spoorwegen staan er echter neutraal tegen over. doch hebben zich op het standpunt gesteld een dergelijk gemeentebelang niet te mogen tegenwerken. PROFESSOR DR. J. VAN REES OVERLEDEN. Gisternacht is in den ouderdom van 73 jaar ten huize van de familie van Anrooy te Hilversum overieden Prof Dr J van Rees oud-hoogleeraar in de Biologie aan de Universiteit te Amsterdam bekend drank bestrijder en vegetarier, en stichter van de humanitaire school (e Laren. Hij heeft zich ook bewogen op het gebied van de vredesbeweging. Prof. van Rees heeft het laatste jaar nog een reis gemaakt naar Indië en Amerika, waar hij zich op de hoogte heeft gesteld van den opium- en drankhandel. Prof. van Rees is bij zijn af treden opgevolgd door prof. Woerdeman. De overledene heeft zich op wetenschappelijk terrein speciaal bewogen op het gebied van de weefselleer Tal van publicaties op verschillend ge bied zijn van zijn hand verschent-n De be grafenis zal a s. Zaterdag plaats hebben op de Algemeene Begraafplaats te Hilversum. PASTOOR NUCHTELMANS, t Te Kerkrade overleed de weleerw. heer M. L. H. Nuch tel mans, oud-pastoor van Brunssum en sedert 1908 rustend. MOEDER DANIELLA. t De Eerwaarde Moeder Daniella (in de wereld mej. Pichot) overste van het St. Andreasgesticht le Utrecht, is na korte ongesteldheid, 61 jaar oud, overleden. STUDIEHUIS DER PATERS CARMELIETEN TE NIJMEGEN. Naar de „Msb." verneemt, is het oude St Ganisius-ziék ob««i« nan de Houtstraat te Nijmegen, aangekocht door de Eerw. Paters Carmelieten. die daar een studie huis voor universitaire studies zullen ves tigen. Tot nu toe hadden de Eerw. Paters hun studiehuis in een villa aan den Kronen- burger Singel te Nijmegen. TIJDSCHRIFTEN. Het Schild, Jaargang 9; Januari-aflevering. Tengevolge van den brand aan de Leid- sche Courant is de Januari-aflevering en kele dagen doch ook slechts enkele dagen later verschenen. Wij kunnen ons voorstellen, dat door velen met belangstellend verlangen naar het verschijnen van een aflevering van Het schild" wordt uitgezien. Of anders gezegd: Wij kunnen ons niet voorstellen, dat een abonné „Het Schild" ontvangt en de aflevering naast zich neerlegt en voor- loopig ongelezen laat. In iedere aflevering toch valt voor 'n ieder iets te lezen en te leeren, wat hem interesseert. Onze Niemv- jaars-wensch aan de redactie van „Het Schild" is dan ook van harte deze: Het aantal abonné's, dat steeds op frappee- rende wijze stijgt, moge in 1928 sterk crescendo blijven gaan! Dat zal velen tot groot nut zijn en de heilrijke apologie van ons heilig Katholiek geloof op buiten- gewoife wijze ten voordeel strekken. De inhoud van het Januari-nummer is: G. van Gestel, S.J.: De Internationale Bidweek. Fr. A. Melz, O. Cist.: Een Protestant over de hereeniging met de Kath. Kerk. Prof. J. P. Verhaar: Moderne Thoo- Sophia III. Stoph. Wevers, De onzichtbare Kerk. G. M. J. Daelman, C.s.s.R.: Galerij van bekeerlingen: Prins Gallifrin. J. van Sanfe: Hoogmoed. Dan de rubrieken met rijke verscheiden heid: Op den Uitkijk en Vragenbus. en ver volgens: Boekbespreking en Correspon dentie. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor de zitting van het Kantongerecht kwamen gisteren op de rol 14 zaken voor 14 zaken voor openbaar en 10 voor niet- Terecht stond H. v. d. M., uit Katwijk, die verdacht werd versch brood te hebben af geleverd voor 10 uur 's morgens. Rijks veldwachter De Jong kwam getuigen, dat, toen hjj dien morgen langs den bakkers- uinkei liep, daaruit een vrouw kwam met eer. broodje onder haar arm. Toen deze vrouw den rijksveldwachter opmerkte, liep zjj snel terug naar den winkel, gaf het broodje aan de vrouw van bakker M. over, die het achter zich in den gang wierp. Door veldwachters werd het broodje in beslag genomen. Verd. werd rechtskundig bijgestaan door mr. De Haan, die bepleitte, dat op deze dagvaarding, welke zeer onduidelijk was, geen veroordeeiing kon volgen. De Kantonrechter, uitspraak doende, ver oordeelde verd. tot een boete van 15 of 5 dg. hechtenis. J. A. de Z., wonende te Leiden, had op den Rijnsburgersingel verkeerd uitge weken, waardoor hij in hotsing kwam met een auto, bestuurd door C. Verkoren. Deze vroeg f 10 schadevergoeding voor de schade aan zijn auto toegebracht. Tot het hooren van meerdere getuigen werd de zaak uitgesteld. A. J. v. d. W., te Sassenheira, was beklaagd, op den straatweg tusschen Lelden en Sassenheim een aanre;ding te hebben veroorzaakt met een tilbury, bestuurd door J. Langeveld. Het ongeiuk had plaats gehad 's nachts om 4 uur. De Kantonrecbtex* stelde eer. nauwkeurig onderzoek in, wat deze personen zoo laat op die straat deden. Het bleek, dat beiden het Oranjefeest te Sassenheim hadden bijgewoond en kenni s?n huiswaarts brachten of gebracht hadden. Verd. beweerde, dat ae lantaarns van de tilbury geen licht gaven, waarin hij werd gesteund door de getuigen Ciggaar en Do Groot. Get. Ciggaar had geconstateerd, dat de lantaarns koud waren en de pit van de kaars niet boven de lantaarn uitstak. De Ambtenaar vroeg vrijspraak, waarbij de Kantonrechter zich aansloot. Ch. J. VV. W., te Leiden/stond terecht, dat hij in de stad met een verblindende verlichting zijn auto bestuurde. Verd. kan moeilijk gelooven, dat een schijnwerper onderaan den wagen een verblindende '.er- lichting vormt. De Ambtenaar eischte f5 of 5 dg., waar op de Kantonrechter vonnis wees op fl or 1 dg. J. H., te Leiden, had links op den open haren weg gefietst. Verd. verklaarde, dat hij op de Breestraat omdraaide en den weg overstak, toen een vriend hem riep en terzelfder tijd reeds werd bekeurd. Vonnis f 1 of 1 dg. Als best van een auto op de linker zijde van 'n weg rijden en geen signaal geven H. W. M. B., Haarlem, 2 maal f 4 of 2 maal 4 dg.; als best. van een wagen niet de beveien van een verkeersagent opvolgen: W. H., Leiden, f 10 of 5 dg.mei een auto rijden zonder rood achterlicht on zonder het nummer met letter verlicht te hebben: J. d. G„ Noordwrjk, 2 maal f5 of 2 maal VOOR VRIJDAG 6 JANUARI. Hilversum (1060 M.) 12.00: Roiitieber. 12.352.U0: Lunchmuziek d. h. A.N.R.O.- tno. 5.30—7.15: Dinermuzaek d. b. A.N.R.O.-orkest. 7.157.45: Landbouw- halfuurtje d. Ir. W. B. L. Verhoeven: Land bouw- en plantenziekten. 7.45: Politie bericht 8.10: Les vanwege het On derwijsfonds voor de binnen, aart, door G. A. M. C. v. Kasteel: Verzekeriog i. 3. Btuneuvaart 8.35: Kameiinuziek d. h. Haydn-kwartet. De heeren Kramer, De Groot, Van den Bosch en Lysen (al.en leden v. h. Concert gebouw-orkest). 1. Kwartet D. gr.-t. op. 64 no. 5, Haydn. 9.00: Carry v. Bruggen spreekt over: Mjjn nieuwe boek „Eva" en hoe het ontstond. 9.45: Kwartet no. 3 Es gr.-t., Mozart. 10.15: Pers berichten. 10.3012.00: N.O.V. Jazz en andere populaire muziek, door de Kumika's (Leden der Kon. Milit Kapel). Huizen (1810 .U.) (Na 6 uur 1950 M.) 12.30—1.30: K.R.O. Lunchmuziek door het trio „Winkels" 3.00—4.00: Vrouwen uurtje door mevr. Kalier Wigman. Muziek (K.R.O.) 4.00—5.00: N.C.R.V. Gramo- foonrauziek. 5.00—6.00: N.C.R.V. Concert -- 6.00—6.45: Spr. N.C.R.V. Mr. P. Borst, te Amsterdam: De Middenstand en het ont- worp-Ziektewet. 6.457.30: K. R. O. Sociologie door prof. J. D. J. Aengeneat, uit Warmond. 7.30: V.P.R.O. uuz.miing. Dr. D. Bierens de Liaan (Aerdenbout): Re ligie als verdiepte humaniteit. 8.15: V.P.R.O. Spr.: Martien Beversluis (Laren): Religie en poëaie. 9.00: V.P.R.O. berich ten. 9.15: Twee trio's. Mevr. Suze van 't Lindenhuut—Tak, viool. Ed. Bie.en, cello. Hans Brandtz Buys, piano. Daarna parsber. Daventry (160O M.) 11.20: Daventry- kwartet en soiisten (mezzo-sopraan, ce.lo, piano). 12.50: Orgelconcert. 3.i0: Frank Ivimey's sextet en so.isten (concra- alt, bariton, piano). 5.20: Lezing. 5.35: Kinder uurtje. 6.20: Orkeeicuucerfe. 6.50: Nieuwsoerichten. 7.U5: Orkest- concert. 7.20: Muziekcritiek. 7.85: Beethoven's liederen. Baritonzang. 7.45: Lezing. The happy traveller. 8.05: T. Kinniuurgh, bas. 8.20: Dtlius-program- ma. Bymphonie-orkest en soiisten (tenor, viool). 9.55: Lichte Engeische muziek. Orkest en H. Nash, tenor. A. Vaughan, alt. 11.2012.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 10.50 li.00. Concert. 12.50—2.10: Orkest- cencert. 3.50: Literaire en muzikale matinee. 8.50—11.20: Oude duetten on moderne melodieën. Sodsten. Langenberg (469 AL) 8.209.20: Kath. Morgenwijding. 12.25—150: Or kestconcert. 5.206.20: Piano-concert door Graf Wendehlen. 7.35: „Die Hei.igen Drei Konige", naar eon legendo van J. v. Biluesheim. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Künigswusternausen (1250 M.) 1.50 7.05 Lezingen en lessen. 7.20: Con cert. Frankfurter Museumges. Viojlooncert. Paganini, Viotti. 9.50—11.50: Orkest concert. Hamburg (395 M.) 3.35: Balladen en liederen. Orkest en soli. 4.20: Con cert. 7.20: Vioolconcert. 8.50: „Labskaus", bum. voorlezing. Daarna tot 10.45 Orkestconcert. Brussel (509 i\L) 5.20—6.20: Trio- concert. 8.35—10.35: „De Regiments dochter", Donizetti. (In de pauze Vlaam- sche voorlezing). 2 dg.; met een rijwiel rjjdcn zonder licht: J. G. D„ Noordwijkerhout, f3 of 1 dg.; met een rijwiel ryaen zonder licht en rood achterlicht: P .v. I., Rijnsburg, 2 ma*l f5 of 2 maal 2 dg.; openbare dronkenschap: G. J. F., Leiden, f3 of 3 dg. GERECHTSHOF TE DEN HAAG. Het Haagscho Gerechtshof heeft heden do volgende arresten gewezen: Bevestigd werden de vonnissen van de Haagse he rechtbank, waarbij J. J. v d. S. en G. K kooplieden te Rotterdam wegens het tor aflevering voorhanden hebben van opium 7fin veroordeeld icVr tot 2 maan den hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen ooium. FEUILLETON. Uit het Engelsch van JOSEPH HOCKING. Vertaald door Carla Sira.ons. 16) Natuurlijk houd ik van je. Ik houd van iedereen, die ik hier in Yorkshire heb leeren kennen. Dat bedoel ik nie(; ik bedoel: hou den van mij op een andere manier. Het was Ben s bedoeling niet gewee9t, dit onderwerp op een dergelijke manier aan le roeren, maar hij was buiten zich zelf van zenuwachtigheid. Hij was het type van een jong mensch uit Yorkshire. Natuurlijk hadden de Harrow- en Oxford- jaren hun stempel op hem gedrukt, maar hij was een product van de Yorkshire- fabrieksstad gebleven. Tot nu toe had hij, ondanks het feit, dat hij populair was, bij de meisjes en door zijn vader een echu „lady-killer" werd genoemd, nog nooit echt van iemand kunnen houden. Hij had standvastig beweerd, dat hij niet geloofde in al die sentimenteele dingen en dat hij er niets mee te maken wilde hebben ^aar hij vast besloten was te trouwen, had hij zijn ouders medegedeeld, dat hij dol op een pracfische. zakelijke manier in orde maken zou als de tiid gekomen was „Ik geloof niet in idvllen en liefde romans. had hij zijn moeder verklaard, die hem mper dan eens verweet, dat hij tè lichtvaardig speelde mei het hart van de meisjes. Het huwelijk is de meest on romantische instelling, die er op de wereld bestaat: het is niets anders dan een dood gewone zakenkwpstie. Toch d'acht Ben allesbehalve gering over zichzelf. Hij was tamelijk knap en daar hij goed zijn brood verdiende, was hii bijzon der in tel bij de meisjes en meer dan eens was het hem gebleken, dat hij zonder een enkel bezwaar een meisje uit de besle fami lies van Leeds zou kunnen trouwen. Daarom was het misschien niet le ver wonderen, dat Ben een grooten dunk had van zijn eigen persoonlijkheid en dat hij er van overtuigd was. dat hij zijn hand maar behoefde uit te steken, om te kunnen nemen waar hij zin in had. Toen Nancy voor het eerst op Woodroyd kwam. had hij haar een beetje critisch be keken en zelfs met een zweem van achter docht. Hij wist wel, dat ze tot een van de oudeste families in Engeland behoorde, maar hij had altijd beweerd, dat hij niets om fa milie gaf Ér waren er zooveel van in Yorkshire, die allemaal in zaken waren ge gaan. om het hoofd boven water te kunnen houden Bovendiefc wist hij dat hij een „goede partij" was, en dat een oude be kende naam geen cent waard was in deze moderne tijden. Daarom had Ben, zooals gezegd, Nancy een beetje achterdochtig aangekeken, hoe wel hij moest toegeven dat ze een knap, aantrekkelijk meisje was Wat hem in hooge mate verbaasde was. dal ze hem in geen enkel opzicht als iets bijzonders beschouw- de en ook geen enkele poging deed om met hem te flirten Ze was heel aardig voor hem. sprak vertrouwelijk en openhartig en ging vriendschappelijk met hem om Maar dal was dan ook alles Hep! ander? dan Alice Lister die. zooals zijn vader dal noem de, zichzelf aan zijn voelen gooide, scheen Nancy Jessie's gezelschap boven het zijne te verkiezen en scheen veel liever met zijn vader een gesprek le hebben dan met hem. Dat had Ben een beetje van de wijs ge bracht. Wat wès ze eigenlijk, op stuk van zaken? vroeg hij zich af. Niets meer dan een schoolkameraad van Jessie en zoo arm als een kerkrat. Als ze me maar een beetje leerde kennen zou ze wel veranderen. Maar ze was niet veranderd Ze had gauw genoeg begrepen hoe het met Ben gesteld was en dat hij binnen eenige jaren een van de rijkste menschen uit de streek zou zijn, maar dat scheen niet de minste indruk op haar te maken. Gedurende de eerste week van haar ver blijf, toen Ben zichzelf moest bekennen, dat ze heel anders was dan de meisjes die hij kende, had hij nog Diet aan haar gedacht als aan een toekomstige „Mrs. Ben Briggs." Hij zou met haar geflirt hebben, als ze daar het type voor was geweest, maar dat was dan ook alles. Maar bij eiken dag die voorbij ging, begon Ben zich meer voor haar te interesseeren. In plaat9 van 's avonds naar zijn club te gaan of bui tenshuis bridge te gaan spelen, zocht hij een voorwendsel om bij Nancy in de buurt te blijven en toen hij merkte, dat dat heele maal geen indruk op haar maakte, voelde hij zich niet weinig teleurgesteld Toen de eerste week verstreken was, hield hij op uitsluitend een critisch toe schouwer le zijn en begon haar hevig te be wonderen Ja. ze stond veel hooger dan de meisjes die hij tot no toe had gekend en m zijn hart gaf hij eon oud gezegde gelijk, dat hewpprde dat afstamming en familie heel wat waard zijn. Het zou een practl vrouw voor me zijn, bekende hij zichzelf. En het zou toch ook wel indruk maken als hij kon vertellen dat hij een Trevanion had getrouwd, waarvan de voorouders nog aan liet Hof verkeerd hadden 1 Toen er veertien dagen waren verstro ken, wist hij. wat hij van plan was, Allee wol beschouwd, was er geen meisje in heel Leeds dat met Nancy kon vergeleken wor den. Er was iels in haar. dat hij nooit te voren had ontmoet. Ze had wel geen geld, maar dat kwam er eigenlijk weinig op aan; hij bezat genoeg voor hen beiden! Zij bezat iets dat méér waard was dan geld: ze had een karakter, ze was een persoonlijkheid. Hij was vast besloten, haar tot zijn vrouw te maken. Want het was geen oogenblik in hem op gekomen, dat Nancy er niet in zou toestem men. Natuurlijk zou ze happig op hem zijn. Was hij niet Ben Briggs, een van de beste partijen uit heel Leeds? Hoe zou het ia haar kunnen opkomen om hem te weige ren? Wanneer zou ze weer zoo'n kans krij gen? Als hij niét met haar trouwde, moe»l het meisje haar brood gaan verdienen als gouvernante of iets dergelijks, en welk meisje zou zoo gek zijn dat te doen als hij haar wilde trouwen? Nopn, het eenige dat hem besluiteloos maakte was de gedachte, dal hij misschien iets beters zou vinden. Want hij geloofde in de Yorkshire-theorie dat een groot fortuin een noodzakelijke faclor was voor een goed huwelijk. Fr wa ren meisjes die vijftig duizend pond beza ten en misschien nog wel meer en die hem graag wilde hebben En trouwen mei een meisje, dal geen cent bezat, was eigen lijk iets waaraan hij nog nooit een oogen- hïik had sedacht Maar op het einde van de derde week was die laatste aarzeling verdwenen. Nancy was „het eenige meisje op de heele wereld" voor hem geworden en zonder haar zou het leven hopeloos en saai zijn. IIij zou het haar nooit laten merken hij wilde f'e ongevoe lige, niet sentimenteele blijven, die lachte om alles wat naar liefde zweemde, hoewel zijn hart begon te kloppen als Nancy de ka mer binnen kwam, of hij haar hoorde pralen en lachen met Jessie. Zooals gezegd had hij met de grootste be langstelling staan luisteren, terwijl Nancy zijn vader haar plannen uiteenzette en meer dan eens stond hij op het punt zich in het gesprek te mengen Inderdaad hin derde het idee hem geweldig: Nancy een kamer te laten huren in de stad en dan een baantje te zoeken als ontwerpster Hij zou niet toeslaan, dat een meisje, dat hij aardig vond, zoo iets zou gaan doen. en hij zou het haar duidelijk vertellen ook Maar zijn moed begaf hem foen zijn vader en moeder aanstalten maakten om naar bed te gaan en Nancy en Jessie hun voor beeld schenen te volgen. Aarzeling en verlegen zijn waren din gen. die Ben Briggs niet kende Er was veel van John Bull in zijn natuur: ais hij zich eenmaal iets had voorgenomen, kon niets ter wereld hem hiervan tegenhnudenl Toen ze gesproken hadden over den smaak dor tegenwoordige menschen had hij zich In het gesprek vementrd Dit bleef pen punt van verschil lusschen zijn vader en hem en loen Nancy iets had beweerd waar hij het vol komen eens mee was. kon hij zich niet weerhouden zich aan haar zijde Ie scharen; maar voor bet overige was hij hel heele maal niet mei haar eenst Hij had mei de grootste aandacht naar haar ee'irslerd maar hij was niet over zichzelf tevreden (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5