ONZE STRAFWETGEVING. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN ZO.tDfGSBLAD. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. 19e Jaargang DONDERDAG 5 1928 No. 5763 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week I2..50 pei kwartaal éij onze Agenten 20 cent per week f2.60 pei kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal. Bet Geïllustreerd Zordagsblad la vooi de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cL per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT I Gewone odvertenllón 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het T. dubbele van het tarief berekend. s Kleine edvertenflén, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aatigeboden of gevraagd, huur en ver huur. koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Week-abonné's worden er aan her innerd, dat vanaf heden het abonne ment op het Zondagsblad ie kwartaal 1928 moet worden betaald. DE ADMINISTRATIE. H. H. ADVERTEERDERS! Om teleurstelling te voorkomen, is het noodig, dat advert.-copieën daags voor datum van plaatsing aan ons Bureau RAPENBURG 10 worden afgegeven. Uwe welwillende mede werking wordt hierbij beleefd door ons verzocht. DE ADMINISTRATIE. De Stapnatie in ons bedrijf Als wjj iets willen schrijven over de stagnatie in ons bedrijf, dan gevoelen wy ons op de eerste plaats gedrongen,, om andermaal onzen dank uit te spreken voor het meeleven met onzen toestand door abonné's en adverteerders. Door a b o n n é's, die blijkbaar zich met minder lectuur willen tevreden stellen en van wien verscheidenen ons zelfs persoon lijk en in geschrift hartelijk deelneming be tuigen. Door adverteerders, die, tijdig hun advertenties inzendend, klaarb'.yke yk wil len medewerken, om ons bedrijf door dezen toestand heen te helpen; waarvoor wy zeer erkentelijk zyn. Ook agenten en corresponden ten van onze courant zij hartelijk dank ge bracht voor bestaanden ijver. Dit alles geeft ons, in dezen moeilijken en zorgvollen tijd, ook een gevoel van vreugde en voldoening! Wy kunnen mededeelen, dat binnen enkele dagen op Hoogewoerd no. 64 een zetterij in gereedheid zal zijn gebracht. Ondertnsschen is men druk bezig met de voorbereidende werkzaamheden voor den nieuwbouw op het Rapenburg. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Ameiik. vredesvoorstel Italië en Zuid-Slavië Aansporing tot Woldemaras De Amerikaansche Staatssecretaris Kel logg confereerde gisteren geruimen tijd met den Franschen ambassadeur Claudel over de voorstellen in zake een anti-oorlogs verdrag. Merkwaardigerwijs wordt over het Ame rikaansche vredesvoorstel heel weinig ge schreven. Zouden de regeeringen daartoe soms een wenk hebben gegeven? De „Times"-correspondent te Rome heeft een bericht over het verdrag tusschen Italië en Zuid-Slavië, dat 27 Januari 1924 te Rome geteekend is met een geldigheids duur van vijf jaar. Daarbij werd bepaald, dat het een jaar voor afloop hernieuwd of geannuleerd moest worden, dus op 27 Ja nuari 1928. Thans verneemt deze correspondent, dat men besloten heeft dit tijdstip nog 6 maan den, dus tot 27 Juli 1928. uit te stellen. Deze maatregel zou voortvloeien uit de overtuiging, dat het in verband met de ge spannen verhouding tusschen de beide landen buitengewoon moeilijk zou zijn het verdrag te hernieuwen, terwijl anderzijds werd erkend, dat een annuleering van het verdrag gevaarlijk zou zijn. Dit zou wel licht de pogingen te niet doen. welke ge daan worden om een betere verstandhou ding tusschen de beide landen tot stand te brengen. De correspondent acht deze beslissing der Italiaansche regeering een teeken van den wensch in Rome om. tegelijk met het tot stand brengen van een betere verstand houding met Frankrijk ook een overeen- komst'ee verbetering in de Italiaansch- Joegoslavisrhe betrekkingen na te streven. Dus ontspanning naar weerszijden. Een Lithausch blad beweert, dat de ge zanten van Frankrijk en Engeland te Kowno minister-president Woldemaras heb ben opgezocht en den wensch hebben geuit dat Lithauen spoedig de onderhandelingen met Polen zou beginnen Volgens het blad zou in het bijzonder Frankrijk de beslui ten van Genève zoo spoedig "-o^elijk ten uitvoer wenschen te zien gebracht. DUITSCHLAND. Een rekensom oveT de ontrui- rniming van 't bezette gebied Democratische voorstellen. De „Berliner Mittag"-meldt, dat de Duit- sche Rijkscommissaris voor het bezette ge bied het voornemen heeft de intergeallieerde commissie voor het Rijnland er op te wijzen, dat met het jaar 1928 het tijdstip voor de ontruiming van de tweede zone van het Rijnland gekomen is. De noordelijke zone moest overeenkomstig artikel 429 van hel Verdrag van Versailles op 10 Januari 1925, dus precies vijf jaar na het van kracht worden van het Verdrag van Versailles ontruimd worden. De werkelijke ontruiming had echter eerst plaats op 31 Januari 1926. Naar de meening van de plaatselijke autoritei!en, waarbij de rijkscommissaris zich schijnt aan te sluiten, kan DuitschlanJ er dus aanspraak op maken, dat de langere bezetting van 1 jaar en 21 dagen op den duur der bezetting van de tweede zone in mindering wordt gebracht, zoodat de ont ruiming van de tweede zone in plaals van op 10 Januari 1930 op 9 December 1928 zal moeten plaats hebben. In politieke kringen staat men echter zeer sceptisch hiertegenover en 0. i. terecht. Dit rekensommetje zal door de Franschen wel niet als juist worden erkend. Trouwens spreken bij de Franschen niet tal van mo tieven van anderen aard bij de bezetting mee? De democratische Rijksdaggroep heeft drie, onderling samenhangende voorslellen bij den Rijksdag ingediend, om te geraken tot stichting van den Duitschen eenheids staat. Het eerste voorstel luidt: de Rijksdag verzoekt den minister van Binnenlandsche Zaken om, in beantwoording aan art. 18 van de grondwet, de talrijke enclaven, die zich binnen de grenzen van zoo menigen bondsstaat bevinden, te doen verdwijnen. Het tweede voorstel strekt om aan den wensch der Pruisische regeering te voldoen en hel Pruisische hoogste administratieve rechtbank in het Rijksgerecht te doen op gaan. en aldus eenheid van rechtspleging te verkrijgen. De regeeringen der andere bondsstaten wordt voorts verzocht het Prui sische voorbeeld te volgen. Het laatste voorstel strekt om de Rijks- regeering te verzoeken zoo spoedig moge lijk wetsvoorstellen bij den Rijksdag in te dienen door welke een rijks-gemeenlewet zal worden geschapen, die den steden en landelijken gemeenten in het geheele Rijk uniforme rechten, verordeningen en waar borgen zal verschaffen. 29 Jan komt de Rijksdag weer bijeen; enkele commissies vergaderen reeds eerder. BUITENLAN DSCH GEMENGD. DE GEZONKEN AMERIKAANSCHE DUIKBOOT. Het Amerik. departement van Marine deelt mee, dat 3 lijken door duikers te voor schijn zijn gehaald uit de duikboot S 4. De lijken werden in de machinekamer gevon den, geheel gekleed. Zij schijnen verdron ken te zijn. DE WEGGEDREVEN KINDEREN GERED. Naar uit Wilheimshafen wordt gemeld, is het aan de door de marinewerf uitge zonden vaartuigen gelukt, de 7 op een ijs schots naar zee gedreven kinderen te redden. VERDRONKEN. Dinsdag zijn op het Ploener-meer in Holstein vier persvnen door het ijs gezakt. Een schooldirecteur en 2 jongens verdron ken; de derde jor.gen kon gered worden. AUTO IN EEN RAVIJN GESTORT. Te Barcelona is een toer-aulo mei 6 ma trozen in een ravijn gestort. Drie van hen werden gedood, de overigen ernstig ge wond. GROOTE BRAND. Bij een brand in de tabaksdrogerij te Roveredo (Tirol) werd 12.000 K.G. tabak vernield. Het raadhuis werd in de asch gelegd. De schade bedraagt 300.000 lire. ERNSTIGE ONTPLOFFING IN HET OOSTEN VAN BERLIJN. Even na middernacht heeft zich in een huis aan de Landsberger Allee, te Berlijn waarin een worstfabnek is gevestigd, een ernstige ontploffing voorgedaan waarschijn lijk veroorzaakt door gassen, gevolgd door brand. Door de kracht van de ontploffing is het gebouw grootendeels ingestort. Bij dit ongeluk moeten ook menschen- levens verloren vn gegaan, doch het aan tal &fca*ït Jaar do opruimings werkzaamheden nog niet voltooid zijn. 10 personen werden zwaar gewond. EEN BENAUWDE REIS. De visschersboot „Bremen" uit Bre- merhafen is Tromsoe binnengeloopen. De bemanning heeft op de Witte Zc-'e veel te verduren gehad. Nadat het schip met een groot lek op het strand was geworpen, moest zij aan land gaan en had ontzettend van de barbaar- sche koude te lijden De thermometer wees 35 graden onder nul aan Later is het hun gelukt het schip eenigszins te herstellen en weer zee te kiezen, waarna zij Tromsoe zijn binnengeloopen. ROODVONK-EPIDEMIE. Uit Berlijn wordt gemeld: In het district Stade, voornameit;k in de stad van dien naam, komen veel gevallen van rookvnnk voor. Tot nu toe zijn 53 gevallen aange geven, waarvan tot nu toe 10 met doode- lijken afloop. Het zijn meest kinderen vaa 1 tot 6 jaar, die lijdende zijnechter zijn ook eenige volwassenen door de ziekte aangetast. Drie ontwerpen van wet - Bewegingsvrijheid in Gestichten - Wordt het celstelsel verzacht - Ook voorwaardelijke veroordeeling tot geldboete. Ingediend zijn ontwerpen van wet, hou dende le. nadere voorzieningen betreffende do voorwaardelijke veroordeeling en de voor waardelijke invrijheidstelling; 2e nadere voorzieningen betreffende de tenuitvoerlegging van gevangenisstraf; 3e. nadere voorzieningen betreffende be roeps- en gewoontemisdadigers. Voorwaardelijke veroordeeling en voorwaardelijke invrijheid stelling. In de Memorie van Toelichting betref fend het eerstgenoemde ontwerp wordt er aan herinnerd, dat ter gelegenheid der be handeling van Hoofdstuk IV (Justitie) de Staatsbegrooting voor 1927 de Minister in uitzicht stelde de indiening van een wets ontwerp strekkende om eenige verbeterin gen aan te brengen in het instituut van de voorwaardelijke veroordeeling. De gel dende regeling van dat instituut vertoont n.l., mede blijkens de daarmede opgedane ervaring, enkele leemten Die ieemten weg te nemen en tevens eenige verbeteringen aan te brengen in b' lj instituut der voor waardelijke invrijheidstelling is de zuiver practische strekking van het onderhavige ontwerp Voor wat betreft de wijzigingen ten aanzien van de voorwaardelijke ver oordeeling loopt het voor een belangrijk deel parallel met de voorstellen, welke dienaangaande in het dezer dagen open baar te maken verslag betreffende de her ziening van het strafstelsel, uitgebracht door het Ceutraal College voor de Reclas- seering, zijn gedaan,. Wat betreft de bedoelde leemten der re geling van de voorwaardelijke veroordee ling zou de Minister de gelegenheid willen zien geopend om een veroordeeling tot geldboete overigens soms de eenige hoofdstraf onder omstandigheden ook dienstbaar te kunnen maken aan de reclas- seering van den veroordeelde. Daartoe dient zij, al zal dit uiteraard wel alleen bij oplegging van hooge boeten en dus slechts bij wijze van uitzondering voorkomen ook voorwaardelijk te kunnen worden uit gesproken. Daarom zou de Minister de beperking voor gewone strafzaken, thans opgenomen in art 14a, tweede lid, Strafw., ,,dat de betaling der boete of de tevens uitgespro ken verbeurdverklaring voot den veroor deelde overwegend bezwaar oplevert", wil len doen vervallen. Van meer practisch belang is een tweede punt, de vraag n.l., in hoevei moet worden voorzien in de mogelijkheid om een on voorwaardelijke en een voorwaardelijke veroordeeling te combineeren 1 De Minister is van gevoelen, dat voor het vervolg de combinatie van onvoor waardelijke en voorwaardelijke veroordee ling in meer gevallen dient te worden mo gelijk gemaakt Hij zou hier een tweetal groepen van gevallen willen onderscheiden A. Bij de eerste groep denkt hij met name aan de zoodanige, waarin een proef tijd met bijzondere voorwaarden gepaard aan een opdracht tot het verleenen van hulp en steun, op haar plaats is, doch waann toch, bepaaldelijk ook met het oog op den ernst van het feit, een voorwaarde lijke veroordeeling bezwaarlijk kan worden aanvaard. Voor deze groep van gevallen nu wil de Minister den rechter de bevoegd, heid om een voorwaardelijke veroordeeling tot een deel der opgelegde straf te be perken, m.a.w. om dezelfde veroordeeling voor een deel voorwaardelijk, voor een an der deel onvoorwaardelijk te doen zijn, uit drukkelijk toekennen. B. In de praktijk is herhaaldelijk geble ken, dat een voorwaardelijke veroordeeling zonder meer weinig treft Velen stellen een voorwaardelijke veroordeeling vrijwel met een vrijspraak gelijk en beseffen niet den ernst der waarschuwing en bedreiging, welke in een dergelijke veroordeeling ligt opgesloten. Met name is dit 7.00, indien het. stellen van bijzondere voorwaarden is ach terwege gebleven. Voor zoodanige geval len nu acht de Minister het gewenscht de gelegenheid te openen aan een algeheele voorwaardelijke veroordeeling tot vrij heidsstraf tevens te verbinden een (on voorwaardelijke) veroordeeling tot geld boete. De regeling der bijzondere voorwaarden in art. 14e Strafw. is te eng gebleken, met name de regeling van het 2e lid van dat artikel. De daarin gestelde beperkingen (gevaugenisstraf van twee maanden tot lan ger, hechtenis opgelegd ter zake van een der in de artikelen 426, 432, 433 of 453 om schreven overtredingen) zijn in de praktijk even zoovele belemmeringen gebleken voor een goede functionneering van het insti tuut der voorwaardelijke veroordeeling. Voorgesteld wordt die beperkingen te schrappen. Wat betreft de leemten van het insti tuut der voorwaardelijke invrijheidstelling moet de tegenwoordige regeling van den duur van den proeftijd in vele gevallen on bevredigend worden geacht. Verlenging van den termijn zou beter het rechtsbewustzijn bevredigen, in zoo verre dan niet langer zonder meer eenig langdurig strafrestant door een even lan gen proeftijd zou worden vervangen. De proeftijd zal m den vervolge twee malen het overblijvende gedeelte van den werkelijken straftijd van den veroordeelde duren, met een maximum nochtans van diie jaren. Ook in de aanhouding van den voor waardelijk in vrijheid gestelde wordt eenige wijziging gebracht. Voorts is in het ontwerp een maximum duur van dertig dagen gesteld, gedurende welken de aanhouding ten hoogste van kracht kan zijn. De mogelijkheid wordt geopend -de voor waardelijke invrijheidstelling te schorsen, ingeval een ernstig vermoeden aanwezig is, dat de veroordeelde in strijd handelde met de in zijn verlofpas uitgedrukte voor waarden. Tenuitvoerlegging van gevan genisstraf. De strekking van het tweede wetsont werp is, blijkens de Memorie van Toelich ting, een drieledige. In de eerste plaats wil het in den langst mogelijken duur der af zonderlijke opsluiting van veroordeelden tot gevangenisstraf een beperking aanbrengen. In de tweede plaats wil het de mogelijkheid openen om het celslelsel ten aanzien van daarvoor in aanmerking komende gevange nen te mitigeeren En vervolgens strekt het tot invoering hier te lande van z.g. jeugd gevangenissen. Wat het eerste punt betreft, wordt opge merkt, dat, wanneer bijv. iemand bij ver schillende vonnissen is veroordeeld onder scheidenlijk tot vier en tol drie jaren ge vangenisstraf, zijn gedwongen cel verblijf zeven jaren kan duren Het wil den minis ter voorkomen, dat deze toestand niet mag worden bestendigd. Voorgesteld wordt, om, in geval een veroordeelde meerdere gevan- genisslraffen achtereenvolgens moet onder gaan. deze als een stral aan te merken Het gevolg daarvan zal zijn. dal de langst mo gelijke duur der afzonderlijke opsluiting, behoudens het geval, dat de gevangene on zijn eigen verzoek in de cel blijft, tot vijf jaren wordl leruggebracht. Wat betreft de mitigalie van het cel stelsel. wil de minister de gelegenheid zien geopend om. voorloopig bij wijze van bij zondere afwijking van het gewone regime, len aanzien van daarvoor uitgpzorhte cellu laire gevangenen (e kunnen vergunnen, dat zij voor bepaalde doeleinden samen kun nen zijn. Daartoe wordt bij art 2 van hel wetsontwerp voorgesteld in het Wet boek van Strafrecht een nieuw art 12a in te lasschen. luidende: „Hel hoofd van het depajtpment van Justitie kan ten aan zien van gevangenen. die daarvoor in ver band met hun persoonlijkheid en hel be gane feit. in aanmerking kompn vergun nen. dat zij voor bepaalde doeleinden in gemppnschap worden gebracht." Deze re geling geeft door de fplkens gevorderde ver gunning van den minister van Justitie waarborg, dal de proef met deze nieuwe en belangrijke afwijking van het gewone regi me want aan meer dan per proef worde hier voorhands niet gedacht met groote voorzichtigheid zal worden genomen. BUITENLAND. De ontruiming van het bezette gebied in Duitschland (1ste Blad). BINNENLAND. Een wetsontyeip tot invoering van jeugd gevangenissen, beperking van de celstrai en verzachting van het celstelsel (1ste Blad). Een wetsontwerp houdende nadere voor zieningen betreffende beroeps- en gewoonte misdadigers; in bewaring-honding na onder gane gevangenisstraf ter beveiliging der maatschappij (1ste Blad). De algemeene strekking van het derde^ onderdeel van het wetsontwerp is: de in-' voering van bijzondere strafgevangenissen voor jongelieden met een regime, in het bij zonder mede aan de verbetering der ge straften dienstbaar gemaakt. Voorgesteii wordl den mininiumlerrnijn van plaatsing in een jeugdgevangenis te bepalen op een jaar, den maximumtermijn op drie jaren Zijn in drie jaren voldoende resultaten niet bereikt, dan moet verbetering door de jeugdgevan genis vrijwel uitgesloten worden geacht. Gebruik dient gemaakt le worden vaa een stelsel van classificatie en progressie, dat den veroordeelde voldoende prikkels op levert om actief aan de pogingen tot zijn verbetering mede te werken. Een krachtige prikkel om actief aan po gingen tol hun verbetering mede le werken wordt den veroordeelden die hun straf in een jeugdgevangenis ondergaan, geschapen door een nieuwe bepaling dal zij, indien zij aldaar niet langer dan een jaar en zes maanden behopvpn te verblijven, in elk ge val na zes maanden en anders in elk geval na een jaar voorwaardelijk in vrijheid kun nen worden gesteld. De strafgevangenis te Zutphen schijnt om verschillende redpnen geschikt om tol jeugd gevangenis voor jongelieden te worden in gericht. Voorzieningen betreffende be roeps- en gewoonte-misda digers. Bij het sub 3 genoemde wetsontwerp wordt, blijkens de Memorie van Toelich ting, voorgesteld den rechter de bevoegd heid te geven aan een veroordeeling tot ge vangenisstraf van ernstige beroeps- of ge woonte-misdadigers onder omstandigheden toe te voegen een bevel, dat de veroor deelde na het ondergaan der hem opgelegde gevangenisstraf in bewaring zal worden ge houden voor een daarbij te bepalen termijn van ten minste vijf en ten hoogste tien jaren. Met het voorstellen van dezen maat regel, die alleen mag worden getroffen, in dien het belang der openbare orde dit be paaldelijk vordert, beweegt de minister zich weder binnen de lijnen van het Verslag betreffende de herziening van het straf stelsel. uitgebracht door het Centraal Col lege voor de Reclasseering Met dit verschil nochtans, dat bedoeld Verslag zich de be waring denkt als een bijkomende straf, ter wijl zij in dit wetsontwerp is gedacht a's een (bijkomende) maatregel een maatregel, strekkende lot beveiliging van de maat schappij. De straf beoogt leed aan te dopri, de maatregel niet Houdt men dit verschil in het oog, dan draagt de bewaring, welke immers enkel op onschndplijkmaking en verbetering mag zijn gericht, ongetwijfeld zuiver het karakter van een maatregel. Daarom zou de minister haar ook in het Wethopk van Strafrecht als zoodanig willen aanduiden. Doch behoudens dit verschil punt. dat de minister inlusschen zoowel theoretisch alsook practisch van bplang acht. is bij den opzet van dit wetsontwerp in hoofdzaak het Verslag van hpt Centraal College voor de Reclasseering gevolgd. De minister achl ook tegenover ernstige recidivis'en, chronisrhp misdadigers, die op de gewone gevangen issf ra f negatief reageer den bewaring noodzakelijk. Voor dp toepassing van^dezen ingrijpen den maatregel wqjj^vrn ovpreenstpmmitig met het Verslag Wn het Cpnlraal College de volgende obipelieve criteria voorgpsfpld* le. beslissend vonnis: gevangenisstraf van drie jaren of meer. voorafgaande ge vangenisstraffen (ten minste drie); te zamen niet minder dan vier jaren; 2e hesüssend vonnis: gevangenisstraf van twee jaren of mepr, voorafgaande ge vangenisstraffen (fpn minste drie): te zamen niet minder dan zes jaren; 3e. beslissend vonnis* gevangenisstraf van een jaar of mepr. voorafgaande gevan genisstraffen (ten minsfp drie): te zamen niet minder dan acht jaren. Gevangenisstraffen van minder dan zes maanden lellen bij deze berekening niet mede.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1