FRI SA-BAAI BINNENLAND. EN" m A 'BÓsty&metdMtf! Bontrand Wollen Mantelstof 140jïr 88 c LAND- EN TUINBOUW. RADIO-PROGRAMMA RECHTZAKEN. Nanry Trevaiiion's Erfenis, I"N 19e Jaargang DE LEIDSCHE COURANT, Woensdag 4 Januari 1928. Tweede Blad No. 5762 KAASBESLUIT 1927. Toepassing van de Warenwet. Bij Kon. besluit van den 17den Decem ber 1027 (Stbl. 390) tot toepassing van de artikelen 1-4 en 15 der Warenwet (Staats blad 1919, no. 581) op kaas, is o.m. het volgende bepaald: Aangeduid moet worden met den naam „kaas" het product, gevormd uit de vaste stof, verkregen door melk, ten deele of ge heel ontroomde melk, room of een meng sel dezer vloeistoffen te stremmen. Op een markt, voor zoover het de ver koopplaatsen betreft, waar kaas bij gedeel ten of bij enkele exemplaren voor het pu bliek verkrijgbaar wordt gesteld, in een winkel of bergplaats, bij winkeliers, slijters of venters in gebruik, of bij het vervoeren langs den openbaren weg door of voor winkeliers, slijters of venters naar gebrui- kers moeten elke heelc kaas en de kennelijk als zoodanig voorhanden waar en, indien kaas zich bevindt in origineels verpakking, f b.v. doos, staniol, deze verpakking, voorzien j zijn van één der navolgende aanduidingen: VV of Volvet, a. indien de kaas voorzien is van het Neöerlandsche Rijksmerk voor volvette kaas of indien bij een gedeelte van een kaas ten genoegen van den controleeren- I den ambtenaar wordt aangetoond, dal dat deel afkomstig is van een door dat Rijks- merk gedekte kaas en het vetgehalte van I de droge stof der kaas bovendien voldoet aan den eisch, voor kaas, voorzien van dat I Rijksmerk, vastgesteld door den Minister van Binnenlandschc Zaken en Landbouw; i b. indien de kaas niet voorzien is van het Rijksmerk onder a. bedoeld of indien I bij een gedeelte van een kaas niet ten ge noegen van den controleerenden ambte naar wordt aangetoond, dat dat deel af komstig is van een door dat Rijksmerk ge dekte kaas en het vetgehalte van de droge stof der kaas ten minste 58 procent be draagt: 40 4", indien het vetgehalte van de droge Ïtof der kaas ten minste 40 procent be- raagl; 30 -f, indien het vetgehalte van de droge stof der kaas ten minste 30 procent be draagt; 20 -f-, indien het vetgehalte van de droge stof der kaas ten minste 20 procent be draagt; Mager, indien het vetgehalte van de droge stof der kaas minder dan 20 procent bedraagt; R., indien het vetgehalte van de droge slof der kaas ten minste 65 procent be) draagt. Uitsluitend deze kaas mag als „roomkaas" worden aangeduid. Uitgezonderd zijn: a. kaas van een zoodanige fconsistentie, dat daaron geen aanduidingen zijn aan te brengen. Bij deze kaa? moet één dezsr aanduidingen zijn aangebracht op het voorwerp, waarin zij zich bevindt of op een onmiddellijk boven do kaas geplaatst bord of carton; b. kaas in origineele verpakking in hoe veelheden kleiner dan 50 gram. welke niet van aanduidingen behoeft voorzien te zijn. Kaas en de kennelijk als zoodanig voor handen waar moet voldoen aan de vol gende eischen: 1. het procentisch velgehalte der droge stof mag niet minder bedragen dan de op de kaas of de verpakking aangebrachte aanduiding aangeeft: 2. zij mag uitsluitend velhestanddeelen bevatten, welke van melk afkomstig zijn; INGEZONDEN MEDEDEELING. 3. zij moet in deugdelijken toestand ver- fceeren; 4. schadelijke beslanddeelen mogen niet aanwezig zijn; 5. andere conserveermiddelen dan keu kenzout mogen niet aanwezig zijn; 6. vreemde bestanddeelen, met uitzonde ring van specerijen, geringe hoeveelheden Orleans en onschadelijke dekmiddelen op de korst van de kaas, mogen niet aan wezig zijn. Dit besluit treedt in werking met ingang van den eersten dag van de zevende maand na die. waarin het in het Staalshlad is ge plaatst, dus op 1 Juli 1928 en kan worden aangehaald onder den titel van Kaashe- sluit, met vermelding van jaargang en nummer van het Staatsblad, waarin het is geplaatst. HET CADEAUSTELSEL. De minister bereid tot instelling eener Commissie van onderzoek. Op de vraag van den heer van Wijnber gen betreffende benoeming eener commis sie van Rijkswege tot onderzoek van het z.g. cadeaustelsel, de daaruit voortvloeien de nadeelen en de daartegen te nemen maatregelen heeft Minister Slotemaker de Bruine geantwoord dat hij bereid is tot in stelling eener commissie, als in de vraag bedoeld, over te gaan. RIJKSLANDBOUWPROEFSTATION NAAR DELFT. Op de vragen van den heer Braat, betref fende verplaatsing van do Rijkslandbouw proefstations voor veevoeder en zaadcon- tróle naar Delft, heeft minister Kan ge antwoord, dat het hem niet onbekend is dat er te Delft Rijksgebouwen zijn, waaraan thans nog geen bestemming is gegeven; ook, dat behoefte bestaat aan ruimere loca- liteit ten behoeve van de Landbouwhoge school te Wageningen. Of om bezuinigingsredenen de verplaat sing van een of van beide landbouwproef stations (voor veevoederonderzoek en voor zaadcontróle) gewenscht is, wordt onder zocht. De minister is echter van meening, dal met het oog op de kleine afstanden in ons land het verschil in ligging van Delft en Wageningen op den tijdsduur voor de ver zending van monsters van weinig of geen invloed zal zijn en als motief voor verplaat sing van een of beide proefstations bezwaar lijk zal kunnen gelden. DE VLIEGTOCHT NAAR WEST-INDIfi. Luitenant Van Onlangs wil doorzetten. Aan een brief van luitenant Van Onlangs aan „De West" ontleent de N. R. Crt het volgende: Toen ik u ruim 8 maanden geleden met de uitwerking van de plannen voor een vliegtocht naar West-Indië begon, zond ik, zooals u weet, brieven aan de gouverneurs van Suriname en Curacao en aan de in West-Indië verschijnende bladen met hel verzoek een oproep om financieelen steun te willen plaatsen. De groote bedragen verwachtte ik niet uit West-Indië. tenminste zeker niet van Suri name gezien de niet groote kapilaalkrachlig- heid 'van de bevolking. De indruk in Suriname, dat de tocht meer van sportieve dan practische beteekenis is, moet ik ten sterkste bestrijden, want indien dit zoo ware. zou ik er niet aan denken de vlucht met een driemotorige verkeersma- chine te maken, maar mij beperken tot een éénmotorige machine, slechts geschikt voor één of twee personen en volgeladen met brandstof. Een zoogenaamde vliegende ben zinetank dus, welke' bijv al niet .geschikt zou zijn ook maar de geringste hoeveelheid post mede te nemen Bovendien is m. i de mogelijkheid van een toekomstige luchtverbinding (bijv ten dienst van het postvervoer) niet zoo heel ver meer verwijderd. De Franschen gaan ten minste al reeds 'spoedig op deze wijze1 een luchtlijn naar Zuid-Amerika exploiteeren, in aan sluiting met de lijn Parijs-Dakar Nederlandsche vlipgers zijn drie maal van uit Nederland naar Oosl-Indië gevlogen en dank zii het initiatief van de K. L. M. zullen wii wellicht spoedig onze Oost-Indiëlijn krijgen Nu is de beurt aan West-Indië en al zal er misschien in de eerstkomende Jaren nog wel geen luchtlijn naar de West ontslaan, toch kunnen wij nu reeds de toekomstige mogelijkheid ervan onderzoeken. De luchtvaart gaal een groote toekomst tegemoet en wij kunnen het daarom eens zijn met de uitspraak van Sir Sefton Brancker de groote man van de Engelsche burgerluchtvaart: „Luchthavens zullen in de toekomst van evenveel waarde worden als havens voor de scheepvaart." Ik ga dus voort met de uitwerking van het plan voor de West-Tndië-vlucht, een plan, dat mijn volle liefde om de menschen in Nederland zoowel als in West-Indië nog meer vertrouwen in de toekomst van de luchtvaart te doen krijgen. DE GASCORRUPTIE. De kwestie te Doetinchem. De raad van de gemeente Doelinchem kwam gistermiddag bijeen ter bespreking van de houding van den directeur van hec gasbedrijf tegenover de commissie van on derzoek inzake evenlueele corruptie bij de gemeentebedrijven. Zooals bekend, heeft de directeur geweigerd voor de commissie te verschijnen in tegenwoordigheid der heeren van de Stel en Nothorn. Na een debat van eenige uren werden twee moties ingediend, de perste om B. en W. op te dragen den directeur te schorsen en hem te gelasten voor de commissie to verschijnen tot het geven van alle gc- wenschle inlichtingen de tweede om den op zichter te schorsen. Beide moties werden aangenomen met 95 stemmen. INGEZONDEN MEDEDEELING. 193 DE UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. Een adres aan de Regeering inzake verweermaatiegelen - In opdracht van de Vergadering van „Eloembollencnltnnz". De onderstaande brief is op 29 December 1927 door hel Hoofdbestuur van „Bloembol lencultuur" aan de Regeering gezonden ter uitvoering van het besiuit der 158e Alge- mcene Vergadering: „Daartoe gemachtigd door een besluit van de 158e Algemeene Vergadering onzer ver eeniging, gehouden op Maandag 19 Decem ber jl„ hebben wij tie eer het navolgende onder uwe aandacht te brengen. De uitvoer van bloembollen ondervindt in de laatste jaren in toenemende mate belem meringen, terwijl gevreesd wordt, dat deze in de naaste toekomst nog zullen toenemen. De toename van den a,fzet van ons arti kel wordt belemmerd, doordat in schier alle landen, waar het wordt ingevoerd, de nei ging beslaat en in toepassing wordt gebracht om bloembollen vooraan te plaatsen op de lijst der artikelen die bij invoer zwaar kun nen worden beiast. Het is tegen dezen alge- mecnen tendenz, dat Nederland als voor aanstaand producent van bloembollen zich moet verweren om te voorkomen, dat door de handelspolitiek van andere landen wordt tegengehouden de groei van den afzet, die anders een natuurlijk gevolg zou zijn van de toeneming der cultuur en de verbeterde cultuurmethoden. Amerika heeft onder voorwendsel van gevaar voor plantenziekten den invoer van Narcissen verboden, ofschoon door de in Nederland genomen maatregelen dit gevaar volkomen denkbeeldig is gewordpn. In Canada volgt de Plantenzieklenkun- dige Dienst 't voorbeeld van Amerika, blij kens de moeilijkheden die onze exporteurs bij den invoer van Gladiolen in dat lanrl ondervinden Ook dit jaar zijn weder tal rijke zendingen Gladiolen bij aankomst al daar verbrand, omdat zij door den Dienst als ziek beschouwd werden. Engeland heeft, naar het heet uit vrees voor mond- eD klauwzeer, bijzondere voor schriften gegeven voor de verpakking van bloembollen; de Engelsche bollenkweekers in Spalding dringen steeds op protectionis tische maatregelen voor bloembollen aan. Bij al deze landen zijn deze nlaatregelen te beschouwen als uitingen van den wensch om den invoer van bloembollen te belem meren. De invoerrechten op bloembollen zijn in verschillende landen in do laatste jaren be langrijk verhoogd, terwijl zij in andere lan den ook reeds vrij hoog waren. In Amerika bedragen zij voor Hyacin then 4, voor Tulpen, Narcissen en Con- vollaria $2, voor Crocus $1. alles per 1000 stuks. Voor alle andere bollen 30 pet. van dc waarde. In Duitschfand wordt, sedert September 1926, geheven 20 R. M. voor Tulpen, Hva- cinthen en Narcissen en 30 R. M. voor alle andpre bollen, alles per 100 K.G. Voor Oostenrijk bedraagt het invoerrecht 6 G. Kr. per 100 K.G.; voor Tsjecho-Slowa- kije 48 Kr. per 100 K.G.; voor Hongarije 10 G. Kr. per 100 K.G. Vuor Frankrijk bedraagt hel invoerrecht sinds 1 September j.l, fr. 13 per 100 K.G. Het invoerrecht in Zwitserland gedraagt 50 fr. per 100 K.G.; in Polen is het in De cember 1926 verhoogd van 57 Zloty op 150 Zloty per 100 K.G. In Letland is een wetsontwerp in behan deling, tengevolge waarvan de waarschijn lijkheid bestaat dat 't invoerrecht op bloem bollen wordt verhoogd. Voor Noorwegen is in Mei 1927 het in voerrecht verhoogd van pl.m. 2.5 cent op 27 öre per K.G.; in Zweden bedraagt het 50 Kr. per 100 K.G.; in Finland 10 F. M. per K.G. Uit dit overzicht blijkt dat het invoerrecht in enkele landen vooral voor de goedkoo- pere Tulpensoorten inderdaad vrij hoog is. In sommige landen met een hoog invoer recht beteekent dit 25 pet. van de waarde voor de duurdere soorten, en een aanmerke lijk hooger percentage voor de minder dure. Bezwaren van anderen aard bestaan in Denemarken, waar het bezoek van bloem- bollenreizigers aan plaatsen, die niet gere kend worden tot dc z.g. koopsteden, bezwa ren oplevert. Wordt een reiziger voor den handel in een étergelijkc plaats aangetroffen, dan wordt hein een betrekkelijk hooge boete opgelegd en velen der bloembnllenreizigers zijn reeds op deze wijze gestraft. In Zweden en Finland wordt de invoer van bollen, waarop o.a. Sclerotium Tulipa- rum voorkomt geweigerd, wat, in vergelij king met werkelijk ernstige ziekten die op bloembollen kunnen voorkomen, een zeer overdreven maatregel schijnt, die licht tot misbruik aanleiding geven kan, waardoor onze invoer zeer in gevaar zou kunnen ko men. Ook in Duitsche tuinbouwkringen maakt men zich daarover ten aanzien van Zweden bezorgd. De algemeene vergadering onzer verecni- ging acht met ons deze verschijnselen zóó ernstig, dat zij het oogenblik gekomen acht. om bij u aan te dringen op maatregelen om zich hiertegen te verweren en verdere be- I lemmeringen in de toekomst te voorkomen. Wij achten het niet onzo laak de wijze aan te geven, waarop dit verweer zou be- t hooren te worden toegepast; allerminst wenschen wij ons te verdiepen in het vraag stuk der handelspolitiek, omdat mij mee- nen, dat het beleid in deze aan de Regee ring moet worden overgelaten. Uitdrukkelijk hebben ook de woordvoer ders der meerderheid in de genoemde alge meene vergadering zich uitgesproken, dat zij niet wenschen dat de vereeniging zich op dit terrein begeeft, en algemeen leeft in onze vereeniging de gedachte, dat inlertia- tionale vrijhandel voor het bloembollenvak het meest gewenscht zou zijn. Evenwel werd het noodzakelijk geacht niet lijdelijk de be lemmeringen en beperkingen te aanvaarden, die het buitenland in toenemende mate aan den blnembolleninvoer in den weg legt, en op grond van deze overweging verzoeken wij u de door u doeltreffend te oordeelen maat regelen van verweer in overleg met onze vereeniging en den Bond van Bloembollen handelaren te willen toepassen tegenover die landen welke aan den invoer van Ne derlandsche bloembollen belemmeringen in den weg leggen. VOOR DONDERDAG 5 JANUARI. Hilversum (1060 M.) 12.00: Politie bericht. 12.35—2.00: Lunchmuziek door het A.N.R.O.-trio. 3.00—4.00: l'urtje voor de wees- en ziekenhuizen. Verzorgd d. mevr. Ant v. Dijk. 4.004.30: Huis vrouwen-halfuurtje. Spreekster: Famke:_Do huismoeder als levenskunstenares. 5.30 —7.15: Concert d. h. A.N.R.O.-orkeat. Chud. WitsenEli&s, zangeres. Tot slot een ope rette-programma. 7.15: Engelsche iw< voor gevorderden. 7.45: Politieber. 8.10. Concert d. h. A.N.R.O.-strgkorkest o. I. v. Nico Treep. 9.009.30: Indische praatjes. Causerie door den heer W. Vogt: Een vendutie. 9.30: Aansluiting v. h. Concertgebouw te Amsterdam, liet Concert gebouw-orkest o. 1. v. Pierre Monteux. 5e Symphonie van Dvorack. 19.3 J: Concert door het A.N.R.O.-strgkorkest. 10,30: Persberichten. Huizen (1840 M.) (Na 6 uur 1950 M.) 12.30—1.35: N.C.R.V. Concert. S. Snoeck Sr„ bariton. Alb. Kok, fluit. Mej. T. v. Laaren, piano. j6.00S.C0: N.C.R.V. Con cert. Mevr. Ina MulderBelser alt-mezzu. Mej. Lies v. Mourik, piano. M. E. A. v. Oppen, bas. J. H. E. Wittpen, fluit 8.00: N.C.R.V. Concert in de Wilhelmina- kerk te Dordrecht. Spr. P. L. de Gooy Fortman, burgemeester van Dordrecht: Ope ningswoord. Ir. Chr. G. v. Buuren, voorz. Prop.-comm., houdt de si ui ten gsr ede. D. W. v. Leeuwen Johz., orgel en piano. G. v. Leeuwen Johz., piano en trombone. H. G. Berger, viool. D. Tas, orgel. Gera. koor „Polyhymnia" en het Kinderkoor o. L v. Johs. v. Leeuwen. Daventry (1600 M.) 11.29: Daventry- kwartet en solisten (piano, sopraan, viool). 1.20—2.20: Gramofoonmuziek. 3.20: Vesper i. d. West-Minster Abbey. 405: Causerie. 4.20: Orkestconcert. 5.20: Concert-orgelbespeling. 5.35: Kinder uurtje. 6.20: Dansmuziek. 6.35: Landbouwberichten. 6.40: Dansmuziek. 6.50: Nieuwsber. 7.05: Voor de pad vinders. 7.20: Causerie: Theater muziek. 7.35: Beethoven's Liederen. Baritonzang. 7.45: v 8.05: Do Saliabiry- zangers. o.a0: Royal Philharmonic So- cieiy-Cor.eert. T. Bowen, piano. (Om 9.20 onderbroken voor nieuwsber.) 10.30: Mr. Kecwn. Mental Wisdom teeth. 10.45: Nieuwsber. 10.50—12.20: Dansmuziek. Parjjs „Radio-Paris" (1750 M.) 10.50 11.00: Concert. 12.50—2.10: Orkest- concert. 4.054.55: Kinderuurtje. 8.50—11.20: Gedichten door Mllo. Riemer. Fragmenten van „Esclarmonde". opera van Massenet Koor, orkest en solisten. Langenberg (469 M.) 12.251.50: Orkestconcert. 5.206.20: Orkestconcert. 7.30: Symphonischo dansen door het Werag-orkest E. Grape, piano. Daarna tot II.20. Dansmuziek. Königswusterhausen (1250 M.) 1.20— 7.05: Lezingen en lessen. 7.20: „Madame Pompadour", operatte in 3 acten van Leo Fall. Daarna tot 11.50: Dansmuziek cn dansles. Hamburg (395 M.) 4.20: Dansmuziek. 5.20: Vrooljjk concert. 6 45: „Laag land", opera in 2 acten van d'Albert. 10.50—11.50: Dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.206,20: lCinder- matinee. - 8.35: Orkestconcert. 9.35 —10.35: Literaire en muzikale avond, ge wijd aan den winter. HAAGSCHE RECHTBANK. De Rechtbank heeft vandaag vrijge sproken de gebroeders Van D., uit Noord- wjjkerhout, auto- en rijwielhandelaren, be schuldigd van beleediging in eqn ingezonden stuk in het „Leidsch Dagblad" van den Directeur van de N. V. Brandspuilenfabiiek Bikkers, te Rotterdam, welke vennootschap een stoombnndspuit aan de gemeente Noord- wijkerhoud had geleverd. Vandaag heeft terecht gestaan de los werkman, H. E. S., uit Leiden, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal van eon rijwiel, gepleegd op 25 October j.L, ten FEUILLETON. Uit het Engelsch van JOSEPH HOCKING. Vertaald door Carla Sim.ons. [Korte inhoud van het voorgaande: Nancy Trevanion, een jong meisje, woont met haar vader op het landgoed i'revanion Court, dat reeds driehonderd jaar in het bezii is van haar familie. Haar vader sterft plotseling en laat niets na dan heel veel schulden, dio hjj gemaakt heeft om zijn dochter een goede opvoeding te kunnen geven. Om die schulden te kunnen voldoen worden al.e bezittingen verkocht. Kooper wordt de oude Beet, die vroeger bij Nancy's vader knecht is geweest. Deze stelt Nancy voor met zijn zoon Jack te huwen, in welk gevat hi) Trevanion Court als huwelijks geschenk zal geven. Nancy hoeft haar stervenden vader be- loold te zullen zorgen, dat Trevanion Court weer in de lamilie terug komt, maar slaat toch dit aanbod af. Ook haar oude vriend, John Trefry, heeft haar zgn hulp aangeboden, maar daar hij zeil arm ia, kan hij weinig voor haar doun. Nancy heeft bg den verkoop van Tre- yanioD Court bedongen, dat er vijf optie- jarer zullen zijn, binnen welke vijf jaar zÜ alles voor 10.000 pond zal mogen terug- koopen. Zij gaat dan logeeren bij een oude kostschoolvriendin in Yorkshire, Jessie Briggs, wier vader zg raad vraagt voor haar toekomst, hoe zij haar brood zal kun- verdienen en.,., de belofte aan haar vader houden.] Ik bedoel niet gewone schildergen, zei Nancy. In een van de fabrieken, die we vandaag bezichtigden, worden creton nes, gebloemde stoffen, gordijnen en dat soort dingen gemaakt. Ik moest er aan denkeu, hoe armoedig en afgezaagd die patronen waren en toch vertelde Mr. Gren- wood me, dat hg zgn ontwerper hier bon derden ponden per jaar voor betaalt. U weet heel goed, dat de smaak der menschen veranderd is: wat ze vroeger mooi vonden ie nu uit de mode. Ik heb geen verstand van zaken, maar ik heb een idee, dat Li berty in Londen zoo groot geworden, alieen omdat ze den smaak van onzen tijd begrepen hebben en artistieke onderwerpen hebben gemaakt. Heb ik u niet gezegd, vader, barstte Ben plotseling uit. U weet heel goed, dat we nooit zaken konden doen met ae groote Londensche firma's omdat onze patronen zoo leelgk zgn. Toen ik bg die groote tapijt- fabnek in Knightsbridge kwam, lachten ze mo uit om de teekening van ons groot tapijt. U hield vol, dat alles afhing van de kwaliteit. Wie. koopt er tegenwoordig lee'.gke patronen, en toch hield u vol, dat de oude Pilkens goed genoeg ontwierp, hoewel hij net zooveel gevoel voor kleur heeft als een koel Maar ik kan hem toch niet aan den dijk zetten, zei Elyah. We heDDen elkaar als jongens gekend en hij. heeft alles met me doorgemaakt. Ik kan hem toch niet laten leegloopen! Het zou voordeeliger voor ons zijn geweest als n hern gepensionneerd had. zei Ben; we hadden naar een goede ont werper moeten uitzien, dan zouden onze goederen niet als oude rommel beschouwd worden op de markt. De Yorkshirer zweeg Ben's woorden had den zichtbaar indruk op hem gemaakt. En denk je, dat jij iets goeds zou kun nen maken 'i. vroeg hij plotseling. Ik geloof het bijna zeker, antwoordde Nancy. Twee artisten van beteekenis heb ben gezegd, dat Jt werkelijk talent heo om te teekenen Natuurlijk kan bet onzin zijn, maar ik moet bekennen, dat ik bij mijzelf aan véél mooiere dingen heb ge dacht, dan die ik vandaag gezien heb in de fabriek van Mr. Barraclough. Het kleine gezelschap zweeg opnieuw. Ben ging terug naar de schoorsteenmantel en stak een nieuwe cigaret aan. Mrs. Briggs schudde moedeloos het hoofd terwijl Mr. Briggs in gedachten verzonken scheen. En denk je, dat je daarvan zou kun nen leven, Nancy?, vroeg hij plotseling. Ik zou het in elk geval kunnen pro- beeren, antwoordde het meisje. Ik heb er lang over nagedacht. Ik weet zeker, dat ik twee jaar ban leveD van mijn driehonderd pond, en ondertUBSchen... Juist, ODdertusscheu, viel Mr. Briggs haar in de rede. Ik moet toegeven, lieve kind, dat we met dat karpet geen succes gehad hebben Ben heeft je de oorzaak ver teld, maar ie weet wel. dat zoo'n ontwerp niet in één dag opkomt Je moet er een groote routine ip hebben. Ja?, vroeg Nancy. Is het niet eerder een kwestie van gevoel van intuïtie? En ik weet zeker, dat jij die bezit, Nancy, riep Jessie uit En alles komt even prachtig uit: je kunt bij ons wonen, ter wijl jij je ontwerpen teekent; ik ben er zeker van, dat je het in orcle maken zult, vadertje! We hebben zooveel kamers over, die nooit worden gebruikt: we konden best een vooi Nancy inrichten. Beo's oogen schitterden, tenyijl zijn zuster dit plan opperde, maar hij had nog altijd geen woord gezegd. Natuurlijk zal ik al'es voor je doen, waartoe ik in staat ben, zei Elyah en of schoon ik je niet graag laat weggaan, moet ik toegeven, dat het voor jezelf het beste is om te doen wat je hebt gezegd. Je bent een kranige meid! Ik ben niet* bijzonders, antwoordde Nancy; ik vind alleen, dat het niet meer dan vanzelfsprekend is om je eigen brood te verdienen. Maar je moet bij ons blijven, vond Jessie; dat is in orde! We kunnen best een van de kamers op de bovenste ver dieping voor Nancy in orde maken, niet waar, moeder Daar zou ze kunnen wer ken. Ik geloof niet, dat ik daar gebruik van kan maken, zei Nancy, vóór Brs. Briggs een woord had kunnen zeggen. U weet niet hoe lief ik het van u vind, maar ik mag mezelf niet zoo aan u opdringen. Bo vendien, wij ik 'eoren op mijn eigen bee- nen te staan Ik wil zien of ik ergens goed voor ben in de wereld Ik zou een gevoel hebben of ik niet deed wat ik vader heb beloofd, als ik hier bij u bleef Misschien is het dwaasheid van me. maar ik ben vreeselijk hooghartig en hoewel ik het hcei prettig zal vinden als ik u altijd raag blij ven opzoeken, wil ik toch niet andere be handeld worden, dan of ik een heel gewoon meisje bpn. Maar je moet in elk geval bij ons blij ven, maar bet is beter om het niet te doen. Ik zal heel makkelijk een go ede kamer kunnen nuren, dan voel ik me pas vrij en onafhankelijk. Het meisje beeft gelijk, vond Elyah, toen zijn vrouw wilde protestccren. Ik be grijp wat ze bedoelt en ik bewonder haar hierom. We willen haar allemaal graag hier houden, maar ik ken onze Jessie. Eén dag heeft ze zin om hjerheen te gaan, den an deren dag wil ze daarheen, dan heeft zo weer lust om een paar dagen vrij-af te nemen en bet einde zou zijn, dat Nancy geen tijd zou overhouden om te doen, wat ze zich heeft voorgenomen. Neen, het is beter, dat ze weggaat. Maar stel je voor op zoo'n afschuwe lijke kamer 1 zei Jessie. Denk eens aan, dat je daar heclemaal in je eentje moet zitten, en die lange avonden, het is om gek te worden. Ik zal niet gek worden. Ik zal geluk kig zijn als een prinses - als ik zal sla gen, voegde zij er bij, met schitterende oogen. Ik dacht, dat je onderwijzeres wilde worden, of zoo iets dergelijks, zei Mrs. Briggs. Onderwijzeres 1 Daar kun je geen droog brood mee verdienen! Hel is heel aardig en wel. maar je krijgt er niets voor betaald En toch begrijp ik Nancy niet heelemaal. Je zei. dat je vader je een erfenis heeft nagelaten, die betee- kende veel geld te vedienen? Hoeveel we!? Tien duizend pond. minstens. Tien duizend pond! riep Mr Briggs uit. Kom, kom, meisje, praal geen onzin. Ik zal het krijgen, riep het meisje uit Maar wat wil je met al dat geld doen?.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5