UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE PERS. BINNENLAND. KATHOLIEKE AGENDA. STADSNIEUWS. ALPHEN AAN DEN RIJN. De toon eel avond, gisteravond door de Maria Vereemging gegeven, werd door vele belangstellenden hijgt woond De aanwezigen zullen zich niet behoeven te beklagen over het genotene op dezen avond want met de opvoering van „De Veslaalsche Maagd", drama uit den tijd van Nero. heeft de Maria- Verteniging geloond iets lot stand te kun nen brengen wat werkelijk het aanzien waard was, De dames tooneellisten vertolk ten haar rollen met veel toewijding Het spel was vlot en ongedwongen De fraaie cos- iumeering droeg er veel toe bij om het suc ces dezer opvoering te verhoogen. Het be stuur der M V. en in 't bijzonder de dames, die hun medewerking verleenden, kunnen over dezena vond tevreden zijn. Met een keurig verzorgd zangnummerlje werd de avond besloten. Gistermiddag waagde de 10-jarige G. op den Rijn zich op het broze ijs eener bijt, met het gevolg dat hij er door zakte. Omstanders hielpen het onvoorzichtig jong- mensch uit het koudb nat. BODEGRAVÉN. Het nieuwe beursgebouw. De openingsplechtigheid. Zaterdagmiddag, ongeveer halfdrie, was een groot aantal dames en heeren byeen gekomen in het nieuwe beursgebouw aan de Nieuwe Markt, om dit handelskasteel te openen. De schitterende groots Deurs zaal, die Vrydag nog in een chaotiscben toestand verkeerde, was nu, dank zy rappen arbeid van een dag en nacht, in keurigen toesiaua gebracht. Aan een lange tatel aan het hoofd der zaal had de raad van beheer der stichting, beslaande uit de heo- xöu mr. Van Dobben de liruyn, voorzitter, B. D. KrdsemaJin, secretaris, VV. Boer, J. Kyiaarsdam en W. F. Brunt, met den archi tect, den heer C. de Groot, uit Hilversum, plaatsgenomen. Verder merkten wy op de beide wethouders, de heeren P. Batelaan en J. v. d. Marei, enkele raadsleden, een groot aaatal aandeelhouders der N.V., die bet gebouw stichtte, met hun dames, af gevaardigden der -Holl. &ly van Landbouw, van de Kamer van Koophandel voor Gouda en omstreken van de Vereen, van Kaas handelaren en van de plaatselijke Midden- standsvereeniging. Do voorzitter, mr. Van Dobben de Bruyn, spiak allereerst een woord van welkom en deelde mede, dat bericht van verhin dering was ingekomen van de Ned. Ver. van Kaashandelaren en van de Levensver- zekering-My. „Utrecht". Verder zegt spr., dat, toen voor Bodegraven het vraagstuk van de Markt door de opening van het nieuwe terrein was opgeiosi, al spoedig de stichting van een beursgebouw ter sprake kwam. Verschil.ende pogingen mis lukten, totdat op den Kaasdag in i'J-lo een bespreking plaats had, die aanstonds tot resultaat leidde. BestuuiS.eden van de üolL My voor Landbouw brachten in korten tijd het noodige kapitaal bijeen. Men had toen *20.000, wat voldoende was, ornda^ aan genomen werd, dat het gebouw f oO.OJO zou kosten. Later bleek de opzet wat ruimer te moeten worden, de grootte van de be nedenzaal beheerschte bet gehee.e gebouw. Spr. dankt den architect en de aanwezige uitvoerders, de heeren Gesman en UuJenes, met den opzichter, den heer Van der Veer, vooi hetgeen zjj gedaan hebben. Vooral wil spr. dank brengen aan den secretaris van den raad van beheer, den heer Kriiseinann, die ontzaglijk veel werk heeft gepresteerd en ook aan mevr. Krüsemann, die voor de totstandkoming van bet gebouw veel heeft gedaan. De grootere opzet vorderde veel geld, waardoor het geplaatste aandelen kapitaal thans tot f34.500 is gekoinmen. De levensverzekerings-Mij. „Utrecht" heelt nu uit sympathie voor het doel der beurs op zeer bil.ijke voorwaaiden een hypotheek veneend voor de rest der fondsen. at de exploitatie betreft, dee.t spr. mede, dat het bestuur de exploitatie der boxen in eigen hand houdt, omdat het belang der maiKl nouit mag achterstaan by üet fi nancieel voordeel van den exp.oitant. Verder is de exploitatie opgedragen aan den heer G. J. Kuyn, die, naar spr. hoopt, de Beurs tot bloe. zal brengen, daarbij gesteund door zyn vrouw. Spr. hoopt op een prettige sa^ menwerking met hen. De huurprijs der koxeD is gesteld op f50 per jaar, de aan deelhouders hebben echter by de keuze voorkeur. Wat nu de resultaten betrett, geldt bij spr. eerstens, dat Bodegraven nu een Beurs heeft, wat zeer in het belang der nuirki is, ducb overigens zal ook het kapi taal niet renteloos zijn. Spr. eindigt met dank aan de aandeelhouders voor den bur gerzin, dien zij hebben getoond in het belang van markt en gemeente. Nadat thee en port is aangeboden, spreekt namens de Kamer van Koophandel te Gouda de heer P. D. Muylwijk. Deze biedt de gelukwenschen aan met de stichting van deze beurs. Bodegraven is daarbij zeer voor uitstrevend, het is de eerste markt in den kring der Kamer, die een beurs heeft; nu zullen wel meerdere volgen. 10 jaar geleden trachtte de Kamer in Gouda een beur te stichten, maar de inlichtingen waren niet moedgevend en men was wat huiverig. Des te meer eer is het voor Bodegraven, dat het nu de eerste is. Hij hoopt, dat de exploitatie bevredigend, liefst verblijdend zal zijn. Wanneer spr. ziet, dat de dames, die verstand hebben van beurzen, belang stellen in deze beurs, dan acht hy dat een gunstig teeken en hoopt, dat het wel gaan zal. De heer v. d. Most, dir. fa. Heusdens Co., acht het vanzelfsprekend, dat, wan neer een huls geopend wordt, waarin Landbouw en Handel samen zu len wonen, da» er dan door den handel een woordje ge spreken wordt. Namens de Bodegravensche Verecngmg van Kaashandelaren brengt spr. dan ook gelukwenschen over. Er is wel eens aan spr. gezegd: Hoe kunt u toch voor een Beurs zijn, waardoor uw ra dzburgers wor den benadeeld. Hij wil dan ook niet de belangen van houders van lokalen in de omgeving der markt over het hoofd zien. Ais voorbeeld noemt spr., dat voor enkele tientallen jaren de komst van de groote elevators in de groote havens reden gaf tot groote ontevredenheid. Zy zouden ar- beidskracht overbodig maken. Het gevolg is geweest een groote uitbreiding der ha vens, waar nu veel meer menschen dan voordien arbeid vinden. Spr. hoopt dan ook niet, dat de Beurs een verlies wordt voor de eigenaars van dergelijke zaken. Bodegraven heeft nu een Beurs, de be langrijkste markt voor Gouda-kaas, zoowel bezien van nationaal als van internationaal oogpunt, waard g. Hij hoopt, dat de markt zoo'n vlucht zal nemen, dat a.le medeburgers daarvan zullen profiteeren. Namens zyn vereemging biedt spr. een klok aan, ter plaatsing in de groote zaal, als .stoffeiyk blijk van belangstelling, en als bewijs van erkentelijkheid voor den arbeid van den Raad van Beheer, by de stichting van dit grootsche gebouw. De exploitant, de heer G. J. Kuyn zegt, het hem is alsof hij een nieuw leven be gint, van ondergeschikte is hy nu gepro moveerd tot zelfstandig zakenman. De zaak ie jong en spr. en zyn vrouw zijn jong; waar jeugd steeds samengaat, hoopt by op een prettige samenwerking. Dankbaar ifi hy den architect en de verschillende uitvoerders, die zoo hebben medegewerkt, dal ten slotte na enkele dagen van ernstigen ajjbeid het gebouw gereed is. De voorzitter dankt alle sprekers voor bun woorden en stelt voor het gebouw te gaan bezichtigen. Zooals reed3 gezegd, bood de benedenzaal, ook na het ontsteken der verlichting, een keurigen aanblik. .In het midden is een groote open ruimte voor tafeltjes, terwijl langs de wanden, telkens ter breedte van een raam, de boxen zyn afgescheiden door wegneembare schotten. Door een trap vanuit de zaal, doch ook door een breeden opgang uit de belde ves tibules bereikt men de gaanderij, een bree den wandelgang, eveneens met boxen langs 3 wanden. Zoo zyn er in totaal ongeveer 25 boxen. Op dezelfde hoogte van deze gaanderij bevindt zich boven de woning van den exploitant een tweetal keurige ver gaderzaaltjes. Nog een verdieping hooger vinden we een groot aantal logeerkamers en nog weer particuliere vertrekken. De bovenverdieping is ondiep, terwyl in het midden een groot plat dak is uitgespaard, waarin een groot lichtraam voor de groote beurszaak Alle bezoekers waren zonder uitzondering vol lof over de kostelijke inrichting van het gebouw, Opgave van den postchèque en giro dienst gedurende December 1927: 943 stor tingen a f 160837.712SO uitbetaalde chè- ques k f 109638.531 HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Bevallen: N. de Vogel. geb. Brouwer, d. W. van Kampen geb. Straver, d. A. van Velzen geb. Beuk. z Overleden: M. W. Rodenburg, wed. van B. van der Meer. Gehuwd: J. Staai 27 jaar en M. Staring, 21 jaar. De heer A Wezelenburg. alhier Is be noemd lot onderwijzer aan de Chr. School te Hazerswoude, Rijndijk. De Land- en Tuinarbeidersbond St. Isidorus hield een propagandavergadering, welke goed was bezocht. De heer Salman, lid van het hoofdbestuur zette in duidelijke woorden uiteen de betee- kenis der Organisatie en spoorde allen aan toch trouwe leden te zijn. KOUDEKERK. Door tusschenkomst van den burge meester dezer gemeente, hebben dezer da- gen een viertal dames zich belast met den verkoop van kinderpostzegels en kinder briefkaarten. Te Koudekerk werden ver kocht 355 zegels van 4 cent, 121 zegels van 8 cent, 397 zegels van li cent, 1 zegel van 18 cent en 2 series briefkaarten. Aan den Hooge-Rijndijk werden verkocht 179 zegels van 4 cent. 352 zegels van 8 cent, 572 zegels van 11 cent en 11 zegels van 13 cent. Van deze opbrengst komt f 60.741 ten goede aan instellingen van het hulpbehoe vende kind. LEIDERDORP. In de vorige maand zijn ter secretarie aangegeven als bedriifsslachting 10 runde ren en 17 varkens, huissltchlingen, 7 var kens; als noodslachting 14 schapen, 3 run deren. 1 varken beneden 50 K G en 1 nuch ter kalf. Afgekeurd zijn 3 schapen, 1 rund en 1 nuchter kalf. Aan keurloon is ontvan gen f205.50. Op Dinsdag 17 Januari a.s. zal er voor de jongelieden welke hiervoor in aanmer king komen, gelegenheid zijn om zich ter secretarie aan te melden, voor den dienst plicht. lichting 1629, des voormiddags van 10—12 uur. LEIMUIDEN. De heer J. A. Bakhuizen werd Be noemd tot tijdelijk secretaris-penningmees ter van den Griet- en Vriessekoopschen polder. NIEUWKOOP. Op 31 Dec 1926 bedroeg het aantal inwoners dezer Gemeente 1708 m en 1597 vr. Tolaal 3305. Vermeerdering door ge boorte 62 m en 52 vr.. door vestiging 71 m. en 08 vr. Geheele vermeerdering 133 m. en 120 vr Vermindering door 9terfte 12 m en 10 vr.. door vertrek 107 m. en 107 vr. Ge heele vermindering 119 m. en 117 vr De bevolking is dus gedurende 1927 toe genomen met 14 m. en 3 vr Totaal 17 Be volking op 31 December 1927: 1722 m en 1600 vr Totaal 3322. Het aantal voltrokken huwelijken be draagt 21. terwijl geen echtscheidingsvonnis- sen werden ingeschreven. 2WAMMERDAM. Loop der bevolking. Gevestigd: uit Bloemendaal, Margarelba Calharina Petronella van Maris, religieuse, G. 49; uit Haastrecht, Machiel Verdoold, ar beider. C 134; uit Reeuwijk, Nicolaas Wild schut. bakker D. 62 b; uit Boskoop. Johanna Geertruida van Beek. echlgenoote van Nicolaas Wilschut, D 62 b; uil Bodegravend Johannes Anthonius Jacobi en gezin, los werkman. G. 64; uit Amsterdam. Hendrijntje Hoogendoorn, dienstbode. A. 100; uit Mage- lang Ned.-lndië, kinderen Fliers. C. 49; uit Salzkotten. Duilschland, Maria Barlmann, religieuse, C. 49; uit 's-Gravenhage, Cornelia Jacoba Brack, weduwe van Aart Kruijt, zon der beroep. A. 137; uit Alphen a. d Rijn, Wilhelmina Elisabeth Verhoef, zonder be roep, B. 95; uit Bodegraven, Elizabeth Jan sen. dienstbode, B. 76; uit Hekendorp, Johannes Schilt, scheepstimmerman. A. 1 IS. Vertrokken: naar Kamerik, B. 35, Cornelia Burggraaf, dienstbode, C. 126; naar Riet veld. De Bree 92, Klaas Burggraaf, boeren knecht. D. 81; naar Voorschoten, Leidsche weg 30, Elisabeth Klink, dienstbode, C 125; naar Alphen a. d. Rijn, van Boetzelaersir. 7 a Arie Cornelis Jansen, smidsknecht. B 51; naar Alphen a. d. Rijn, van Boetzelaersir. 7 a, Willem Janssen^.zonder beroep. B. 51; naar Alphen a. d Rijn, Vinkebuurt 68, Lijdia van der Lede. zonder beroep, B. 13; naar Bodegraven, Prins Hendrikstraat 40, Maria van der Hooft, apothekers-assistente. C. 76 naar Bodegraven, Zuidzijde 38 a, Cornelia Hendrika Voordouw, zonder beroep C. 128; naar Lekkerkerk, Barbera Pits. dienstbode, B. 10; naar Waarder. Westeinde 63, Gerrit Slappendel, arbeider, D. 5. zeer demonstreer© tegenover de andere via Huizeo uitzendende omroepen. De leuze der gemeenschappelijke „christe lijkheid" etc. moge worden opgeborgen. Zij is, vooral op dit terrein in hare algemeenheid en in hare gevolgen, veel te gevaarlijk! HUIZEN GEEN KATHOLIEK RADIO-STATION. Naar aanleiding van de katholieke pers commentaren op het feit, dat tyden3 de Kerstdagen door Huizen godlasterende uit leggingen van een Bijbe.tekst zijn uitgezon den, zinspeelt „De Morgen" op de strooming die er onder katholieken voor de oprich ting van den zender te Huizen bestond om het katholicisme, zooveel mogelijk door een Nationalen Omroep tot zyn recht te laten komen, waarby dan door onze tactische houding de vijandigheid tegen onze levens- en wereldbeschouwing ware bedwongen en j deze zegenrijke invloed in het contact met j andersdenkenden vruchtbaar gemaakt. Aan j het adres .dergenen, die vaak lciagen over den feitelijken toestand, schrijft het blad: „Maar wist men dat dan niet van te voren 7 Dat behoefde toch niet meer te „blijken"! Men kon toch te voren weten, dat pro- testantsche radio-uitzendingen op het gebied van apologie, exegese, paedagogie etc. „z.o geheel afwijkend" zyn van de katholieke leer en dat 't luistfre? naar dwalingen voor den Afftivoudi^a" katholieken luiste raar „eer een kwaad dan een goed" moet zyn. Het is juist deze overweging geweest, die ons bij het allereerste bericht over het plan van een gemeenschappelyken zender van katholieken en protestanten het com mentaar heeft doen maken, dat zulk een gemeenschappelijke zender óók zijn bezwa ren had, even goed als het zenden van den K.R.O. via Hilversum. Dat commentaar wordt thans, nauwelijks eenige maanden na het in gebruik nemen van den nieuwen zender, door andere pers stemmen volkomen beaamd. Wy zeggen niet zonder meer, dat de K.R.O. niet had moeten streven naar een eigen zender met de protestanten. De mo gelijkheden waren beperkt en daar een ge heel katholieke zender een onmogelijkheid was, zou men hltyd het gebruik van den nieuwen zender met anderen hebben moe ten deelen. Maar wat wrj wèl zeggen is dit: dat men verstandiger had gedaan niet zóó hard te getuigen van dio „gemeenschappelijk heid van levens- en wereldbeschouwing" van katholieken en protestanten, we ke van allerlei kanten in woord en geschrift weer sterk naar voren is gebracht gedurende den bouw en by de opening van den zender te Huizen. In de dagelyksche praktijk komt immers niet zoo zeer wat ons gemeenschap pelijk is, maar veeleer wat ons scheidt toe uiting. In een land, waar katholieken en pro testanten in de pol.tiek tien.a.len jaren zijn samengegaan en waar een groot d3el onzer sprekers en schrijvers nóg steeds betoogt, dat wy „principieel" bij eikaar hooren en gemeenschappelijk een „princ'.pieei-chrisie- lyke" staatkunde moeten voeren in zu k een is het zeer gevaarlijk, dje z.g. „prin- cipieele" overeenstemming op staatkundig gebied klakkeloos uit te breiden tot de radio. Want de radio gaat juist niet over practische politiek! De radio gaat princi- pieël over godsdienst en zedeieer en het geheele daaraan aansluitende veld der mo- raalphilosophie en dus over een materie, waar, hier meer en daar minder, de dwaling van het protestantisme voortdurend afwijkt van de katholieke leer. Het is duidelijk welk een groot gevaar bel moet beteekenen voor den eenvoudigen katholieken luisteraar, als hy al deze din gen te hooren krygt via een station, dat hem niet zonder eenige uitbundigheid is aangeprezen als het gemeenschappelijke zendstation van het „geloovig-chiiste.yk vola sdeel" van ons land. Het gevaar is, dat men „Huizen" en hl wat van Huizen komt heeft omgeven (zy het door onnadenkendheid) met een nymbus van christelijkheid tegenover een zeker paganisme van de uitzendingen van Hil versum. De politieke sleur heeft nagewerkt op het ideologisch gebied van de radio. Daarom blykt het nu noodzake.yk, de luisterende gemeente wat precieser in te lichten over „Huizen". Het is een vry pijnlijke geschiedenis! De K.R.O. trekke e. indien nog noo- dig de leering uit, dat hg op dit ideologisch terrein zyn souvereiniteit evea- LE RX BOND VOOR GROOTE GEZINNEN EN CE STANDSORGANISATIES. De Voorzitter van den Bond van R.-K. Werkliedenvereenigingen in het Aartsbisdom heeft in den in October j.l. gehouden Bonds dag te Deventer in een rede, daarna als brochure „Ons Ontw.kkelingswerk" versche nen, de verhouding van» den Bond voor Groote Gezinnen en de Standsorganisatie ter sprake gebracht. Volgens genoemde brochure verklaarde hy o.m.: „Onzerzijds wordt deze Bond (de Bond voor Groote Gezinnen) beschouwd als een overbodige uitwas op het terrein der or ganisatie. Vooral voor de arbeiders. Alles wat deze Bond omschrijft in haar werkprogram behoort tot de taak der Rootu- eche arbeidersbeweging en zoodra genoem de Bond eon ander actief punt gaat uit voeren, treden zij op bet terrein wat tot het onze bahoort." En hy besloot: „Wy adviseeren dus onzen leden om "bo venstaande redenen niet als lid van ge noemden Bond toe te treden." Het hoofdbestuur van den Bond voor Groote Gezinnen meent tegen de onjuiste beschouwingen van genoemden Bondsvoor zitter nadrukkelijk te moeten opkomen. Het heeft dit echter niet wil.en doen, dan nadat het zich had vergewist, dat het daarmee handelde in volkomen overeenstemming met de inzichten van het Doorluchtig Episcopaat, aan Wie, naar zijn meening, in dezen de beslissende stem toekomt. Het heeft der halve de volgende ste.llngen aan het oerdeel van het Doorluchtig Episcopaat onderwor pen: „Do Bond voor Groote Gezinnen (die geen vereeniging is van groote gezinnen, maar van R.-K. gehuwden uit aLe standen) en tot voornaamste taak heeft de bescherming van de christelijke gezinszeden tegen het neo-malthusianisme, de echtscheidingskwaal en den onchristelyken geest der moderne opvoeding, met daarnaast een door de tijds omstandigheden dringend geboden speciale zorg voor het groote gezin, heeft evenals andere algemeen© organisaties (Voor Eer en Deugd, Sobriëtas, de R.-K. Vrouwen bond) een eigen taak naast de stands-orga nisaties. In het belang van de in zich wensche- lijke samenwerking tusschen de stands-orga nisaties en den Bond voor Groote Gezinuen is deze steeds bereid tot onderling overleg voor den vorm, waarin deze 't best kaa worden verkregen. De Bond voor Groote Gezinnen is Bis schoppelijk goedgekeurd. Het is daarom minstens onvoorzichtig te adviseeren niet tot dien Bond toe te treden. Op zijn schrijven mocht het hoofdbestuur van den Bond voor Groote Gezinnen het volgend antwoord ontvangen: Ik bericht U tevens, dat het Doorluchtig Episcopaat in Zyn vergadering van 14 en 15 Dec. j.l. beschikkend op het schrijven door den heer B. Wyffel3 d.d. 2 Dec. j.f. toegezonden, het Bestaansrecht van den Bond voor Groote Gezinnen, die de Bisschoppelijke goedkeuring verwierf, tenvolle erkent en de in dat schrijven geponeerde stellingen volkomen onderschrijft. Met beste wenschen voor den bloei van Uw verdienstelijken Bond, hoogachtend (w.g.) A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hortogenbosch. E. C. BARON SWEERTS DS LANDAS WYBORGH f Gisterennacht is overleden in den ouderdom van 75 jaar. de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland: E. C. Baron Sweerts de Landas Wyborgh. De thans overledene is vroeger burge meester geweest van 's-Gravenhage, bene vens lid van de Eersle Kamer. Tot in het laatst van de vorige week heeft baron Sweerts met groote toewijding zijn hoog ambt vervuld, waartoe hij den 18den April 1911 geroepen werd. Minzaam jegens iedereen wist hij toch sleeds in de vergaderingen van de Provin ciale Staten leiding le geven en te houden. Voor dal de thans ontslapene in 1911 als opvolger van mr. Patijn tot commissaris der Koningin in deze provincie werd be noemd. stond hij van 1904 af als burgemees ter aan hel hoofd der Residentie, terwijl hij ook gedurende eenigen lijd zitling heeft ge- had in de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal. Baron Sweerts werd den 25en Mei 1852 te Nijmegen geboren. Verscheidene jaren heeft hij na hier le lande volbrachte studie in Nederlandsch Indië doorgebracht, waarheen hij in 1872 als 20-jarig jongeling yerlrok. Toen werd hij namelijk ter beschikking ge steld van de Indische Re'geering voor de ambtelijke loopbaan Ter Algemeene Secre tarie te Batavia doorliep hij vlug alle ran gen en reeds in 10 jaren tiid was hij opge klommen tot dien van referendaris. Een paar jaren later zag baron Sweerts zich be noemd tot algemeen gouvememenlssecrelaris Tijdens een door hem in Europa doorge bracht verlof werd baron Sweerts in 1895 benoemd tot lid van den Raad van Ned.- lndië, welk ambt hij slechts bleef bekleeden tot 1897 toen hem op zijn verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst in Indië werd verlepnd Teruggekeerd in Nederland, werd baron Sweerts in 1899 benoemd tot burgemeester van Arnhem, waarna in 1904 zijn henoe- ming volgde lot burgemeester van 's-Gra venhage. Baron Sweerls stond in hoog aanzien, niet slechts bij het college van Gedeputeer den en Prov. St?Mn, mw nat bij het ambte- Woensdag: De Hanze „In den Verdulden Turk". 81/3 uur. INGEZONDEN MEDEDEELING. 446® ST A A T?I OTCRI j. Trekking v?i Dinrdac 3 Jan. 1924. 4e Klasse 2e Lllst, Hooge prijzen: "r~ k 5139 5000 isiss 3533 1500. 1519 14441 f 1000. 1868 1982 ƒ400. 3182 6590 992) 11688 !?G!3 lOO.^'C P'ijzen van C5. 46 124 175 226 251 317 346 37# 473 549 554 597 598 650 696 7181 882 915 946 948 733 804 864 1195 1917 2251 1111 1913 2268 2618 2646 2981 3026 3397 3446 3756 1021 1597 2005 2417 2658 1012 1422 1957 2409 2652 3119 3236 3448 3518 3803 3804 3917 3922 4271 42S0 4202 4313 4412 4679 4804 4808 4S33 4847 4968 4977 5021 5IS8 5196 5441 5449 5493 5727 5733 5739 1029 1122 1611 1704 2022 2051 2424 2429 '2724 2899 3259 3660 3678 4091 4111 4482 4551 4890 4927 5228 5235 55 UI 5559 5597 5611 5743 5756 5805 5808 1163 183S' 2141' 2545 2976 6451 6452 6862 6957 7315 7334 7962 8024 8478 8707 6491 6593 6623 6654 6999 7045 7055. 7178 7396 74S9 7568 7774 8056 8165 8186 8198 8550 8565 8571 8642 8647 8726 8885 8922 8957 8959 4267 4648 4953 5327 5694 5829 6079 6182 6400 6445 6712 6803 7240 7247 7S24 7S49 8218 8370 8669 8698 8«62 8982 9227 9292 9427 9439 9692 9719 9075 9090 9095 9110 9138 9220 9293 9294 9324 9342 9380 9404 9441 '9491 9504 9515 9519 9683 9722 9837 9898 9908 9925 9948 100M 10008 10030 10062 10067 IC0S4 10119 10171 10178 10189 10354 10367 10368 10386 10390 10423 10478 10582 10622 10641 10693 10694 10701 10706 10740 10772 10774 10SS7 10918 10919 10955 11018 11020 11024 11030 11051 11304 11361 11496 11539 11565 11616 11650 11656 11659 11877 116S8 11944 12066 12097 I 12132 12182 12341 12349 12376 12396 12437 12508 i 12518 12523 12526 12571 12639 12640 12656 12659 12704 12730 12753 12768 12913 12968 12986 13215 I 13225 13267 13310 13340 13367 13409 13506 13507 13522 13533 13542 13780 13S33 13873 13924 13939 13976 13986 14010 14060 14078 14133 14161 14220 I 14273 14298 14302 14436 14454 14506 14512 14556 14569 14646 14ShR 14696 14720 14732 14778 14788 14803 14S45 14S58 14905 14943 149S6 15023 15033 15128 15141 15157 15245 15253 15300 15337 15394 15477 15586 15600 15609 15623 15650 15656 15725 15729 15734 15791 15801 15832 15835 15897 15933 15946 15963 15976 16052 16068 16107 16114 16187 16219 16223 16229 16259 16281 16283 16348 16370 I 16373 16461 16472 16523 16536 16549 16552 16630 I 16711 16727 16799 16S03 16846 16871 16905 16913 i 16944 16964 17066 17104 17142 17156 17164 17233 17309 17363 17398' 17479 17549 17664 17727 17787 17503 17813 17870 17878 17914 17979 18014 18027 1 18131 18140 18168 18219 18245 18252 18255 18294 18326 18365 18390 18428 18430 18501 18516 18548 18569 18614 18674 18696 18785 18813 18845 18855 18877 18878 18884 18899 18991 19016 19040 19132 19164 19174 19179 19225 19358 19374 19414 19421 19135 19474 19487 19529 10596 19610 19729 19794 19847 19904 20003 20174 20179 20252 20335 20337 i 4e Klasse le LUst: 2429 mtl 2439; 6007 ontbreekt. narencorps van het Provinciaal Gouverne ment en van de daaronder ressorteerende bureaux. De hoogachting, welke Nnen hem in zoo ruime mate toedroeg, kwam o.a. nog zoo duidelijk aan het licht, toen baron. Sweerts ten vorigen jare zijn 75sten ver jaardag vierde. Geen wonder dan ook. dat het vrij plotseling overlijden hedenochtend een diepen indruk maakte. Naast het met zooveel toewijding vervul len van zijn hoog ambt vond de thans ont slapene ook nog lust en tijd zich te wijden aan de behartiging van belangen op veler lei gebied. Nooit werd teverceefs een be roep gedaan op zijn medewerking, waar het gold steun te verleenen of het openbaar be lang te dienen. Jaren lang heeft hij ook deel uitgemaakt van het college van curatoren van de Leid sche Universiteit. Zijn verdiensten jegens den lande werden o.a. beloond door zijn benoeming tot ridder in de Orde van den Ncd. Leeuw en tot groot-officipr der Oranje- Nassau-orde. Voorts was Baron Sweerts drager van zeer vele hooge buitenlandsche onderscheidingen.. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op Oud Eik en Duinen op Vrijdag as. vertrek van het sterfhuis aan het Korte Voorhout te 12 uur. Als waarnemend Commissaris der Ko ningin treedt op het oudsle lid van hef, college van Gedeputeerde Staten van Zuid- HollanV. jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, te Rijswijk. EMISSIE 5 PCT. 20 1/2 JAR. OBLIG.- LEENING f 750.C00 S. P. L. De Nederlandsche Landbouwbank te Am sterdam en de heeren Lentjes DrossatTfs te 's-Herlogenbosch, en de heeren Duynstee en v. d Velden. Leiden berichlen. dat de 5 pCt. 20 1/2 jar. oblig -leening. groot f 750.000 1/2 (2o. Serie) en laste van Het Pauselijk Liefdewerk v. d H Apostel Pdrus te Rome a 99 3/£ pCt. geheel volteekend is. DE ST. FRANCISCUS-FEESTEN. De slotvergadering. In de zaal van het vroegere St. Antonius» patronaat had gisteravond de slotvergade ring plaats van de St. Franciscusfeeslen, die verleden jaar ter gelegenheid van den 700sten gedenkdag van St. Franciscus' af sterven in Leiden zijn gehouden. Om circa kwart voor negen werd de ver gadering geopend door den voorzi'ter. den weleerw. Pater v. d. Donk. die na de ope ning met den Chr. groet de aanwezigen en vooral den ZeerEerw. Pastoor Heiling wel kom heette. Spr zette uiteen, dat het lange uitstellen van deze slnlvergadering op een misverstand berustte en op de moeilijk heden. die een vroeger livV:r> voor de slot vergadering hadden verhinderd. Pt'A J

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2