BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. 19e Jaargang WOENSDAG 4 JANUARI 19?8 No. 5762 Da ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week f2.50 pei kwartaal. By onze Agenten 20 cent per week f2.60 pei kwartaal Franco per post f2.95 pei kwartaaL Bet Geïllustreerd Zondagsblad ts vooi de Abonné's ver* krijgbaar- tegen betaling vaD 5C ct per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dil blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTt Gewone advertentlên 30 cenf per r 0 g O f Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het - dubbele van het tarief berekend. s Kleine edvertentiên, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huui en ren huur, koop en verkoop f 0.50 01! nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. Vredesgewroet. De formeele nitnoodiging aan Frankrijk om zich bij de Vereenigde Staten te voegen om aan aï.e voornaamste mogendheden der wereld een coLectief verdrag voor te stel len, een verklaring bevattend „dat zij van den oorlog aizien, als een instrument van nationale pontiek", werd door het depar tement van Staat te Washington gepubli ceerd. Men ziet, het betreft een mooi gebaar, anders niet, los van den Vo.kenbond boven dien, waarmee Amerika nog altijd geen connecties wil en daarom dubbel weinig zeggend Bevat het Volkenbondsstatuut immers niet zoo'n oorlogsverklaring aan den oorlog? Zelfs van verdere strekking dan deze Amerikaansche formule, die erg rek baar is? i DUITSCHLAND. Huldiging minister Brauns. De rijkskanselier dr. Marx heeft aan den rijksminister van arbeid, dr. Brauns, bij ge legenheid van zijn 60en verjaardag gisteren, het volgende telegram van gelukwensen ge zonden: „Op den dag van heden wil ik U, tevens namens de rijksregeering, bij gelegenheid van de voleindiging van uw 60e levens jaar de hartelijkste gelukwenschen betui gen. In dit belangrijke stadium van Uw leven is hel mij een genoegen en eene be hoefte des harten Uwen onvermoeiden, door voorbeeldige zakenkennis, werkkracht en ruimte van blik gedragen arbeid als lid van het kabinet en speciaal op het omvangrijke arbeidsterrein van Uw ministerie te herden ken. Gij hebt lijdens Uwe ambtswaarneming al Uwe zorgen gewijd aan de nijvere be volking. De sociaal-politieke wetgeving is volgens Uwe wenken in de laatste jaren zeer verdiept en uitgebreid geworden. Wij hopen en vertrouwen met U, dat door deze hare werking de Duitsche volkskracht een wezenlijke versterking heeft ondervonden en dat dit aan de geheele Duitsche volks huishouding ten goede zal komen. De cul tuurwereld heeft Uw werk voor de weU vaart der arbeidende klasse als voorbeeldig erkend, hetgeen U vandaag met een ge voel van tevredenheid mag vervullen. Met bijzondere dankbaarheid herdenk ik per soonlijk de kostbare ondersleuning die mij van Uwe zijde tijdens mijne ambtsuitoefe ning gewerd Moge de heme! Uwe waarde volle werkkracht voor het Duitsche volk nog lange jaren sparen." ENGELAND. Bnikbooten met vlieg machines Staking in Bombay. De „London Gazette" heeft dezer dagen een geheim der Engelsche marine verklapt. Het blad deelde mede, dat de -admiraliteit toelagen bepleitte voor vliegers aan* boord van duikbooten. Daaruit kon worden afgeleid, dat Enge land duikbooten bezit, die v iegluigen mee voeren kunnen. Marine-medewerkers van enkele Engelsche bladen komen dit nu be vestigen. Het vliegtuig, dat aan boord van een duikboot kan worden meegenomen (blijkbaar voornamelijk om verkennings diensten te verrichten in volle zee), is een machine voor 2 personen met een motor van 120 P.K. Men meent, dat ook de Vereen. Staten en Frankrijk hun marine op deze wijze aan het uitrusten zijn. Onder de arbeiders van vier katoen- fabrieken te Bombay in Britoch-Iudic is plotseling een staking uitgebroken ten ge volge van de invoering van bezuinigings maatregelen. 10.000 arbe.ders hebben het werk neergelegd. ITALIË. Geen verdere loonsverlaging. De secretaris-generaal van de fascisti sche partij,'Turati, heeft een rondschrijven gezondeD aan de leiders van alle provin ciale fascistische federaties, waarin op dracht wordt gegeven tot nader order niet tot verdere loonsverlagingen over te gaan. Deze ordci is uitgevaardigd iD verband m.et het feit. dat de kosten van levensonder houd, ondanks alle pogmgen om deze vol doende te verlagen, nog hoog zijn. ZUID-SLA VIE. Marinkowitsj over de Balkan- verhondingen. In de financieele commissie van het par lement heeft Marinkowitsj, de minister van buitenl. zaken, de buitenl. betrekkingen besproken. Hij verklaarde zich voorst-an der van een oprechte vriendschap tegen over Duitschland om dan te komen tot de Balkan-verhoudingen. Hij 'zeide daarbij o.a.Wat de betrekkingen tot Griekenland betreft, niemand mag in de reis van den Griekschen minister van buitenlandsche zaken, Michalokopoelos, naar Rome, een reden tot bezorgdheid zien. Het is duide lijk, dat Gr.ekenland zoo vriendschappe lijk mogelijke betrekkingen inet Italië wenscht aan te knoopen. Zuid-Slavië heeft dergelijke belangen tegenover Italië en Bulgarije. Wat de re geling van de geschillen met Bulgarije aan gaat, is de beste methode, dat de Balkan volkeren hun geschillen onder elkaar en met uitsluiting der Europeesche groote mogendheden regelen. Het verdient de aandacht in dit opzicht, dat de jongste in cidenten, die op een ander oogenblik groote verwikkelingen in het leven geroe pen zouden hebben, nu de wederzijdsche betrekkingen niet verstoord hebben. In ae houding der Bulgaarsche regeering kan men volle Vertrouwen stellen. ROEMENIE. Verwachting der oppositie, Muilbanden der pers. Volgens berichten nit Boekarest is de oppositie van meening, dat de dagen van het kabinet Bratianu gteld z\jn, ze ver wacht, dat in Februari of uiterlijk Maart de nationale boerenpartij met de samen stelling van een nieuw kabinet zal woi- den belast. Leden der oppositie hebben ia. den laatsten tijd veel reizen naar het bui tenland ondernomen, naar men vermoedt om zich voor hun taak en dit voornamelijk op economisch gebied voor te bereiden. In het Poolsche Staatsblad zijn twee ver ordeningen verschenen, door welke eenige bepalingen van het persdecreet verscherpt worden. Zoo worden alle redacteurs gemeen schappelijk verantwoordelijk gesteld 'voor oen inhoud van het geheele blad. Verder wordt hel recht v^? inbeslagneming wegens be- leediging van mi itairen en ambtenaren uit gebreid. Verder wordt een reeks van boeten voor overtredingen verhoogd. Dö verorde ning treedt onmiddellijk in werking, VEREENIGDE STATEN. De drankwetten. Met Kerstmis zjjh er alleen in New- York 36 personen overleden tengevo ge van het gebruik van vergiftigde alcoholische dranken. Verbazen doet het daarom niet, hoe zelfs de Osservative Rima-ns, het officieele orgaan van het Vaticaan, zegt, dat de drankwet nuttefoos, om niet te zeggen gevaardjk is. Het blad meent, dat bet beter is het drank- evrbod op te heffen, daar juist door het drankverbod de zucht naar sterke drank ver sterkt. wordt. In het artikel zijn opgenomen statistieken van prof. Charles Reed van de Universiteit te Cincinnati, uit welke blijkt, dat het aantal dooden, tengevo ge van den alcohol in de zeven jaren, dat de drankwet van kracht is, vijftienduizend meer bedraagt dan voor den oorlog. BUITENLANDSCH GEMENGD. LINDBERGH'S RONDVLUCHT. Lindbergh vertoeft thans op zijn rond reis door Midden-Amerikain Honduras. DE OVERSTROOMINGEN IN ENGELAND. De overstroomingen ten gevolge van den dooi en den regen nemen van uur tot uur grooter afmetingen aan Talrijke rivieren zijn buiten haar oevers getreden en ver woesten de omstreken Verscheidene bui tenwijken van Londen staan onder water, vooral in het Oosten bij de rivier de Lea. De Theems is 3 voet gestegen in 24 uur en kast nog gemiddeld 1 duim per uur. 24 schuiten, met goederen geladen, zijn losge slagen, bij Kingston aan de -Theems Ver scheidene zijn gezonkenandere botsten tegen de bruggen op en richtten ernstige schade aan. Het water heeft verscheidene spoorwegen overstroomd, evenals de we gen, welke belangrijke centra verbinden. DE „MENSCHELIJKE KOGEL" GEWOND. Ernst Leinert, de „menschelijke kogel", die zich ook in ons land op verscheidene plaatsen uit een kanon heeft laten schie ten, heeft bij zi;n optrpden in Olympia Circus te Londen, bij het neerkomen in het vangnet een been gebroken. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd. Tijdens zijn afwezigheid zal een ander zich in de lucht laten schieten. EEN BALKON NEERGESTORT. Te Robinson bij Parijs is een balkon van een huis afgebioken en naar benedeD gestoft Het balkon kwam op een voorbij rijdenden, vollen auto-bus terecht, die ver brijzeld werd Vijftien mpnschen liepen kwetsuren op. Sommigen zijn er ernstig aan toe. DOOR EEN KAT VERSTIKT. De vrouw van een grondeigenaar te Cel- latica in Spanje hitd haar vierjarig dochter tje Aaele in de wieg te slapen gelegd en was aan haar werk gegaan. Toen zij een uurtje later eens iïaar het kind ging kijken, zag zij dat do kat in de wieg ge sprongen en zich over het kind heen te slapen gelegd had. Zij joeg het beest weg e nuitte meteen een kreet van wankoop. Haar kindje was gestikt. OP ZOEK NAAR EEN MAN. De United Press geeft het volgende eigenaardige verhaal van een 20-jarig meisje uit San Francisco, dat op weg is naar Lon den en erfgename wordt van een groot for tuin als ze er binnen een jaar in slaagt een man te vinden, die met haar wil trouwen. Lip'hcbbers genoe'g natuurlijkl up het eerste gezicht zou men dat wel denken, maar het i? een delicaat geval en dat zal waarschijnlijk een groot aantal fortuinjagers afschrikken. Het meisje i9 ri.l. zeer schoonge wéést. Zij was verloofd Bij een auto-ongeluk is ze ernstig gewond en werd daardoor aan één oog blind, hield een gebroken neus en een misvormden mond Haar verloofde vond dit op den duur een reden om de verloving te doen eindigen en trouwde met een ander meisje. Een rijke oom van het meisje stierf te Londen. Hij was volledig op de hoogte van wat er met haar gebeurd was en meende het zijne te1 moeten doen voor haar geluk door in zijn testament te bepalen. da,t ze een groot fortuin van hem zou erven, indien ze voor haar 2l9le jaar ie Londen een man vond, die met haar wilde trouwen. Nu gaat ze naar Londen, om den wensch van haar oom te1 volvoeren. Of ze daar een echtgenoot hoopt te vinden? Niet voor geld want ze heeft gezegd: ik zal alleen trouwen, als liet werkelijk uit liefde gebeurt. Xiill) Gtijj lj'l-A l-fïi OWDST. Te Chicago heeft een Grieksche schoen poetser in een hoop vuilnis aan den ingang van een spoorwegstation een paarlensnoer gevonden. Hij had geen idee van de waarde van zijn vondst en probeerde haar te ver- koopen aan den dichtst bij wonenden juwe lier voor twee dollar. De juwelier belde de politie op, die tevergeefs pogingen deed om den rechtmatigen eigenaar op te sporen. Men schatte de waarde van de paarlen op 10.000 dollar, maar het kon best veel meer zijn, daar ze prachtig geslepen waren. De arme schoenpoetser, die plotseling rijk was geworden! Nog niet dadelijk, want ja- Icersche individuen deden pogingen om hem het rechtmatige bezit van zijn vondst te be twisten op grond van het feit, dat hij niet, zooals de wet eiseht, zijn vondst in de kran ten geadverteerd had. Maar de rechtbank heeft het sprookje wezenlijk doen worden en de juweelen werden krachtens haar beslis sing den schoenpoetser overhandigd. Wat zal er nu met den schoenpoetser gebeuren? HIJ BLIJFT EEN ONBEKENDE. Men weet, dat de politie tc Turijn sedert een jaar alles doet om het mysterie van den onbekende, die indertijd werd aangehouden, omdat hij door zijn eenigszins zonderlinge manier van doen verdenking wekte en die beurtelings voor den sedert den oorlog ver dwenen professor Canella en voor den typo graaf Brunera werd gehouden, op te helde ren. Het eigenaardige van het geval was, dat zoowel de familie Canella als de familie Brunera stokstijf volhielden, dat de geheim zinnige man een bloedverwant van haar was. De rechtbank te Turijn, die uitgebreide nasporingen gelast heeft, is thans lot de con clusie gekomen, dat het individu noch Ca nella, noch Brunera is. maar een onbeken de En daar cr ten slotte geen enkele be schuldiging tegen hem kan worden inge bracht, is de man in vrijheid gesteld Hij is van een identiteitsbewijs voorzien, waarop staat aangegeven dat hij een onbekende is „zonder staat van burgerschap". UIT DE OMSTREKEN. HAARLEMMERMEER. Vrachtauto te water. Dinsdagnacht wilde een houthandelaar uit Weslzaan, die 's avonds laat nog in Hoofddorp met een met hout beladen vrachtauto arriveerde om deze bij den beer B .te lossen, met den ledigen wagen de terugreis aanvaarden Even buiten 't dorp kon hij bij het passeeren van een ander motorrijtuig doordat de wielen slipten, het stuur niet meer meester blijven, met 't gevolg dat het gevaarte van den walkant reed en in de Hoofdvaart terecht kwam De bestuurder wist er intijds uit te sprin gen en begaf zich naar Hoofddorp terug om de hulp in te roepen van de firma Kalmthout en Van Niel, die het nachtelijk karweitje verrichtte om de auto weder op het droge te brengen. HILLEGOM. Gisternacht heeft de gladheid part'j gespeeld aan auto- en wielrijders. Op hoe ken van straten, waar fietsers een bocht moesten maken, gingen de raeesten tegen den grond, het gebeurde dat er 4 en 5 bij elkaar lagen. Opmerkelijk was, zoovele auto's van den Rijksstraatweg op de trambaan gleden. Telkens moest de tram stoppen en tusschen Leiden en Hillegom is het voorgekomen, dat er meer dan 20 auto's van den weg waren gegleden. Een keer bemerkte het trampersoneel een ofngevallen autode tram stopte om hulp te verleenen. Het bleek echter dat er niemand in zat of bij was. Men had blijkbaar den wagen maar laten liggen en had zijn weg vervolgd. Per soonlijke ongelukken werden niet bekend. KATWIJK. Door H. K. H. Prinses Juliana is aan den burgemeester van Katwijk f 500 ter hand gesteld om dit te doen verdeelen on der de armen der verschillende kerkge nootschappen in deze gemeente. Door B. -en W. is na de gehouden aanbesteding voor het égaliseeren der ge kochte domeingronden ten Zuiden van Kat wijk dit werk gegund aan den laa-gsten inschrijver, den heer T. P. de Geus te Loos duinen voor f 44000. De jongeheer G. M kwam op het ijs zoodanig te vallen dat hij ruim een half uur het bewustzijn kwijt was. Hij werd binnengedragen zij de familie v. D. aan den Wassenaarschen weg Dr. H. werd ontboden, waarna hij na tot bewustzijn te zijn gekomen, per auto naar huis kon worden vervoerd. KATWIJK AAN ZEE. Kaarten Zwarte weg. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de kaarten voor het vrij bew andelen van den Sintelweg, gaande van het zeehospitium naar den Cantineweg op 31 Dec. j.l. hun rechtsgeldigheid hebben verloren en vanaf 1 Januari 1928 wederom opnieuw verkrijg baar zijn bij den sergeant-kampwachter in de ..Koestal" alhier, bij den opzichter der Fortificaties te Leiden, Van Merelstr. 27, en bij den eerst aanwezend ingenieur te 's-Gravenhage, Raamweg No. 4 aldaar. Militair défilé voor Prinses Jnliana. Op den 23en Febr a.s. zal door de eersto brigade, bestaande uit de regimenten Gre nadiers en Jagers en 4e regiment Infante rie te Leiden een oefeniDg worden gehou den in de duinen alhier. Na afloop zal door genoemde brigade, vooropgegaan door de Kon Mil. Kapel van Den Haag, gedefi leerd worden voor H. K. H. Prinses Ju liana. Gedurende den nacht van 23 op 24 Febr zullen de troepen worden ondergebracht in alarmkwartieren alhier. Deze kwartie ren zijn bij de nëeren Tom, v. Duiven- bode, Parlevliet ©n v. d Marei. De Kon. Mil. Kapel wordt ondergebracht in ,,Casa Cara." NOORDWIJKERHOUT. Tot onderwijzeres aan de R.-K. Bij zondere school 't II. Hart is benoemd mej. J. P. Jacques. NOORDWIJK. Door den burgemeester is aan het bestuur der bloemist-werkliedenvereeni- ging „Door Eendracht Verbonden" alhier, vergunning verleend om aan de ingezete nen een lijst aan te bieden om geldelijken steun voor een tooneeluitvoering ten bate van den zieken werkman. OEGSTGEEST. Verkeersongevallen. De gladde wegen hebben weer eenige ongevallen veroorzaakt Achter „het Groene Kerkje" nabij de wissel van de stoomtram, reed de personen auto van den heer W A. te W. uit Den Haag, bestuurd door A K., tegen een ge sloten ,,Ford"-vrachtauto van en bestuurd door den heer C. van G te Alphen aan den Rijn, en kwam daarna weer in botsing met een groote vrachtauto van de firma J. C. K., uit Den Haag. De eerste botsing was reeds zoodanig dat de echtgenoot© van den heer Van G ernstig aan het hoofd eD aan één der oogen werd verwond. De dame is direct per auto vervoerd naar het Acaa. Ziekenhuis te Leiden. De „Ford" die ge heel werd omvergereden, werd ernstig be schadigd. De bestuurder kwam met den schrik vrij Ook de vrachtauto van de firma K. werd hevig beschadigd, doch kon op eigen kracht verder rijden. De „Ford" >s door de firma v. d. Ameele overeind gezet en vervoerd naar de garage De personen auto, waarvan de bestuurder geen letsel kreeg, is door de firma Schouten te Sas- senheim vervoerd en was mede door beide botsingen zeer beschadigd. Korten tijd na het eerste ongeval, had BUITENLAND. Amerika doet vredesvoorstellen. (lsla blad). BINNENLAND. Een adres aan de Regeering inzake den uitvoer van bloembollen. (L. en T., 2e blad) De Minister van Arbeid zal overgaan tot benoeming van een Commissie van onder zoek betreffende het cadeaustelsel (2e blad). Een wijziging in het Kaasbesluit. (2e blad) Directeur en hoofdopzichter van de gas fabriek te Doetinchem geschorst. (Ge mengde Berichten, 2e blad). Eet gecostumeerde ijsfeest der Leidsche IJsclub (1ste blad). wederom een botsing plaats in den bocht om „het Groene Kerkje." De gesloten „Ford"auto, geladen met bloemen, van W. J. M. G uit Den Haag, werd daar ter plaatse aangereden door een, met groote snelheid rijdende vrachtauto van M. N. L. uit Amsterdam De „Ford" kwam in de wegsloot terecht cn werd zoo goed als ge heel vernield. Door deze botsing, draaide de vrachtauto geheel om, waardoor de la ding kisten met ganzen voor een gedeelte op den straatweg terecht kwam en eenige dieren verwond werden Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De „Ford" ia door de firma v. d. Ameele uit de sloot gehaald en naar de garage vervoerd. De vrachtauto, die licht beschadigd was, kon op eigen kracht zijn weg vervolgen. De familie v. d. K. van hier, reed gis teren ter hoogte van hoeve „Veldheim" met hun Ford-auto, toen uit de,tegenover gestelde richting een vrachtauto kwam aan rijden. De Ford, die rechts van den weg reed, doch plotseling slipte, werd door de vrachtauto aangereden en kwam zoodoen de op het ijs terecht. Door de aanrijding werd het linkerspatbord beschadigd en' brak bovendien de voorveer. De inzitten den kwamen met den schrik vrij. SASSENHEIM. Bloemlust. Daartoe door het bestuur in de gelegen heid gesteld, hebben we Dinsdagavond het tentoonstellingsgebouw „Bloemlust" bezicli- tigd. Het gebouw is mooi gelegen aan den hier breeden Rijksstraatweg, waar volop gelegenheid is voor autostandplaatsen. Wanneer we „Bloemlust' binnentreden, komen we eerst in een ruime vestibule, waarin uitkomen, aan den eenen kant de kamer met de installatie voor de centrale verwarming, aan den anderen kant de keurige bestuurskamer. Hierna komen we in het eigenlijke ten toonstellingslokaal 8x25 M., met voldoen de stellage voor het plaatsen der bloemen. Het bestuur stelt zich voor hier een da- gelijksche tentoonstelling te houden, waar mee al een begin was gemaakt. We zagen er een collectie Mendcltulpen van de fa. Warnaar en Co., alsmede een kistje Men- deltulpen Pink Pearl, van de fa. G. v. d. Meij's Zonen te Lisse, welke reedB verhan deld werden voor f 600 a f 700 per regeL Reeds nu waren er talrijke bezoekers en dat zal toenemen, naarmate er meer in zendingen komen, welke reeds zijn toege zegd. Ieder, die wat bezienswaardigs heeft in bloei getrokken, vindt in „Bloemlust" een prachtige gelegenheid het zijn vakgenoo- ten te laten zien. VOORHOUT. Tot ouderling der Ned Herv. Gem. is herkozen de heer J. van den Bcrghe, en tot diaken de heer G .J. van Rhee- nen Jr. VALKENBURG. Burgerlijke. Stand. Geboren: Baxend, z v. J. N. v. d. Dop en C. Imthorn. Tol gemachtigden van het kiescollege der Herv. Kerk zijn bij enkele candidaat- stelling gekozen de heeren A. Noteboom cn D. van Dijk Pz Een onbekende gever of geefster ver raste d.s. Hermanides met een gift van f 100, om onder de armen te verdeelen In ver scheidene gezinnen kwam dan ook een welkome gave binnen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1