BINNENLAND. RADIO-PROGRAMMA GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. DE OMBEKENDE 19e Jiargang DE LEIDSCHE COURANT, Maandag 2 Januari 1928. Tweede Blad No. 5760 E N1JVERHEIDSRAAD. Geen verder onderzoek naar dnmpingsverschijnselen. Naamsverandering der Nenyto? In zijrfaatste vergadering heeft de Nijver- heidsraa besloten, om het onderzoek naar het vooromen van dumpingsverschijnselen bij versoillende takken van nijverheid niet voort tezetten en van dit besluit den mi nister vn Arbeid in kennis gesteld. Ook j besproken de wijze, waarop de or- ganisaüs, waaruit de Raad is samengesteld, haar jedewerking zullen kunnen verlee-^ nen, oi de totstandkoming van de tentoon- stel'lir (annex congres) betreff. arbeid en arbeid^ethoden voor onvolwaardige ar- beidskichten (A. V. O.) te kunnen verze keren. Mefoldoening heeft het den Raad inder tijd vivuld, dat de Regeering zijn voorzitter tot ee harer vertegenwoordigers ter confe- renlievoor de afschaffing van in- en uit- voervrboden en -beperkingen heeft be noem en het op prijs gesteld, dat zij dezen ook voer heeft aangewezen, om namens haarie onlangs gehouden besprekingen van het (onomisch comité van den Volkenbond vooriitvoerverboden van huiden en beende ren ij te wonen. N.ir aanleiding van een aan verschillen de idustricelen gedane mededeeling, dat de Raa' van Beheer van de Ned. Nijverheids- tenfonstelling 1928 heeft besloten, deze ten- toortelling internationaal te maken, heeft de Vijverheidsraad de aandacht van den Raa van Beheer er op gevestigd, dat door dit esluit de opzet van de expositie princi- piec gewijzigd wordt en daarvoor de naam Necrlandsche Nijverheidstentoonstelling, welen de Nijverheidsraad al niet geschikt von, in het geheel niet meer zal passen. Terinde te voorkomen, dat deze naam een vereerden indruk omtrent de Nederland- sch industrie zou kunnen vestigen, is het beaiur der „Nenyto" verzocht een anderen nam aan de in 1928 te Rotterdam te hou- dei tentoonstelling te geven, welke meer met har opzet in overeenstemming is. aerop is geantwoord, dat het bestuur geen temen tot naamsverandering kan vinden, doh ter tegemoetkoming aan het verzoek in adertenties onder den naam „Nederland sen Nijverheidstentoonstelling 1928" zal platsen het woord „internationaal". )en minister van Financiën is een uit- vcrig rapport over den accijns op h,et ge- ditilleerd gezonden, waarin in het bijzonder denadeelige invloed, dien die accijns na de latste verhooging in 1921 bij de verschil lede rechtstreeks en zijdelings betrokken laken van nijverheid heeft geoefend, be- hndeld is. Een aangebrachte klacht, dat aan ambte- n.ren der U. S. Tariff Gommission vertrou- v2Üjk verstrekte inlichtingen over een Ne- -drlandsche industrieele onderneming aan Imerikaansche belanghebbenden waren nedegedeeld, is ter kennis van den minister an Arbeid gebracht, met verzoek te willen levorderen, dat de Regeering bij die te Vashington stappen zal doen. om te berei- len, dat controleerende Amerikaansche louane-ambtenaren uit Nederland worden ?ruggeroepen. Te meer acht de Raad het ogenblik hiertoe gekomen, nu dit bij de oorloopige Fransch-Amerikaansche over- enkomst, wat Frankrijk betreft is loege- taan. Tot lid van de vaste Commissie uit den lijverheidsraad inzake de Indirecte Belas ingen heeft de Ned. Maatschappij voor Nij verheid en Handel aantrewezen de heer N. 1 F. van Ginkel te Leiden. EEN OUDEJA ARSAVWDUITZENDING NAAR INDIÊ. Minister Van der Vegte aan het woord Alles in Indië uitstekend verstaan. Zaterdagmiddag om één uur heeft via "den korte-golf-telefoonzender van de Rijks telegraaf te Kootwijk een Oudejaarsavond uitzending naar Indië plaats gehad. De uitzending geschiedde in den studie van het hoofdbestuur der P. -en T. te Den Haag, waar zich voor dit doel een neutraal gezelschap vereenigd had. Als conférencier fungeerde de heer J. G. Pater, hoofd van den Persdienst der P. en T., die de bedoeling van het hoofdbestuur overbracht om er een intiemen Oudejaars avond' van te maken. Hij wees even óp de machtige spanning in het onaanzienlijke gebouwtje te Kootwijk, op de eindelooze heide, thans in sneeuwkleed, waarop het wonder ges»hiedde, dat zijn stem thans werd overgedragen naar het verre ïnsu- linde, naar het diepste binnenland in den tropischen nacht, als een hoorbare hulde aan dr. Koomans en zijn enthousiaste me dewerkers. De aanwezigen zetten hierop den Oude jaarsavond zang: £Uren, dagen, maanden, jaren", in..Het muzilijïte gedeelte werd ver zorgd door mevr. KoomansReys aan den vleugel en den violist Starrenburg. Daarna verschenen Cor Ruys en Tilly Lus in een samenspraak met den conféren cier. Zij missen juist de boot naar Indië, maar geen nood, dr. Koomans helpt hen met zijn korte golf-inslallatie en in een oogenblik is het eerste wereldcabaret ge vormd. Cor en Tilly spreken Indië toe als Thomasvaer en Pieternel, waarna het Wil helmus door den aether gaat. Inmiddels is ook de minister van Water staat verschenen om de Oudejaarsavond herdenking mede te maken. De minister, het woord nemende, herinnert aan een en quête, die het persbureau Vaz Dias te Am sterdam heeft ingesteld onder de autoritei ten, in industrieele-, handels- en scheep vaartkringen, onder de cultures en de jour nalisten in het moederland, over het be lang van een geregelde telefonische ver binding en van een juiste, snelle voorlich ting van de koloniën door middel van een draadloos-telefonischen persdienst. De heer v. d. Vegte stelt het zeer op prijs zegt hij thans zijn meening mondeling aan Indië te kunnen overbrengen. De minister zegt, dat de gestelde vraag hem in de zelfde verlegenheid brengt als eenigen tijd geleden het verzoek om zijn meening te zeggen over het belang van een geregelden vliegdienst tusschen ons land en de over- zcesche gewesten; een verlegenheid, die niet het gevolg is daarvan, dat spr. het met, zichzelf daarover nog niet eens zou zijn, maar die voortspruit uit het feit, dat de verzoeker naar een bekenden weg vraagt en hij niet onbeleefd genoeg is hem dat ronduit te zeggen. Spr. beschouwt die verbinding als een niet genoeg te prijzen vooruitgang, waar voor allen, die hier en in Indië hun krach ten hebben gegeven, hulde verdienen. Deze hulde brengt hij allen op dit oogenblik gaarne en eindigt met zijn beste wenschen over te brengen naar Indië. Nadat nog eenige muzieknummers ten gehoore zijn gebracht, spreekt Cor Ruys de Indische landgenooten nog in proza en poëzie toe. Daarna spreekt dr. Koomans zijn mede arbeiders en luisteraars toe. Op deze toe spraak volgde een krachtig applaus, waar na het Wilhelmus werd gezongen. De uitzending werd te 3 uur beëindigd met een enthousiast woord van dank van den wn. hoofdingenieur-directeur der Tele grafie, den heer Boefje, die tevens een per soonlijken heilwensch voor 1928 tot de In dische collega's richtte. Nog tijdens de uitzending, welke in proza en poëzie was verzorgd door den heer Sa- lomonson, hoofdvertegenwoordiger van Aneta te 's-Gravenhage, werd de heuglijke tijding ontvangen, dat alles in Indië uitste kend verstaanbaar was. Het geheel was het mooist denkbare uit einde van 1927 voor den kortegolf-telefo- niezender van de Rijkstelegraaf te Koot wijk. DE CORRUPTIE IN DE GASINDUSTRIE. Komt er geen einde aan? De' te Leeuwarderadeel benoemde commis sie van onderzoek naar de betrouwbaarheid van den directeur der lichtbedrijven heeft haar rapport aan den raad aangeboden. Het onderzoek betrof een verklaring van den directeur. „Tot 1924 had hij steeds de verleiding weerstaan om van Uveranciers giften of provisie aan te nemen". In dal jaar evenwel was hij tot zijn groote spijt van den juisten weg afgeraakt. Hij werd in dat jaar aangesproken tot be taling van ongeveer f 800, een bedrag waar voor hij borg was voor een zwager bij de Middenstand Credietbank te Sneek, welke failliet ging. Daardoor in moeilijkheden fi- nancieelen toestand geraakt, was hij gegaan naar de firma Wilson en Co in Den Haag en de Maatschapij tot vervaardiging van gas meters te Dordrecht, om voor het vervolg ook te mogen ontvangen de provisie, we'lke, zoo als in de z.g. gaswereld deg ewoonte was, aan directeuren op gasmeters werd gegeven. Hij heeft daarna sucessievelijk een bedrag gehad van f 800, doch hij heeft op 21 Februari 1927 en hem toegezonden bedrag van f 280 teruggezonden. De commissie concludeert, dat de direc teur in de gelegenheid moet worden gesteld het tot voor kort genoten vertrouwen te her- winen, wat niet anders zal kunnen dan door hem in «ijn functie te handhaven. Op goede gronden kan worden geschat, dat hij f 3500 op onrechtige wijze heeft ver kregen De commissie stelt voor dit bedrag in 7 jaarlijksche termijnen af te betalen, in de jaren 1928 tot en met 1934 hem geen trac- tementsverhooging toe te kennen, een scher per contróle bij den aankoop van benoodigde gereedschappen en grondstoffen in het leven te roepen, zich bij een eventueele strafrech terlijke vervolging volle vrijheid van hande len ten opzichte van deze zaak voor te be houden en het bekende adres van den Neder- landschen Federatieven Bond van personeel en openbaren dienst voor kennisgeving aan te nemen. Tenslotte stelt doe ommissie voor alle ambtenaren, werklieden en bedienden bij de gemeente werkzaam, te waarschuwen in hunne qualiteit onmiddellijk of iniddelijk fooien of provisie onder welken vorm of be naming ook aan te neinen op straffe van niet-eervol ontslag. Dit rapport is Zaterdag behandeld. Met 8—6 stemmen werd verworpen een voorstel Brolsma (S.D.) om den directeur te ontslaan. Het vorstel der commissie om hem behou dens oplegging van de straf te handhaven, werd aangenomen. Ged Staten he'bben inmiddels bericht dat zij beslissing omtrent goedkeuring der ge- meentebegrooting hebben verdaagd en het gemeentebestuur hebben gemachtigd tot het doen van helft der uitgaven, met uitzonde ring van he salaris van den directeur der lichtbedrijven. In een spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente Weststellingwerf werd medegedeeld, dat uit een door B en W. ingesteld onderzoek is gebleken, dat de irecteur der gasfab.^k te Wolvega zich aan corruptie heeft schuldig gemaakt. Maatregelen tegen den directeur zullen genomen worden als de resultaten van het Justitioneel onderzoek bekend zullen zijn. EEN COMMISSIE VAN ONDERZOEK INZAKE HET NOTARIAAT. De minister van Justitie- heeft een com- sie ingesteld, aan welke is opgedragen: a. te onderzoeken of en, zoo ja. welke maatregelen moeten worden getroffen tot meerderen waarborg voor hen. die' belan gen toevertrouwen aan notarissen; b. van de uilkomsten van dat onderzoek aan den minister van Justitie verslag uit te brengen, en wel, indien de commissie tot het besluit komt, dat een wettelijke voorziening wenschelijk is, vergezeld van een of meer ontwerpen van wet memorie van toelichting. Tot lid en voorziter dezer commissie is be noemd mr. dr. M Polak, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden; tot leden zijn benoemd: C. A. Abbing. hoofdinspecteur der registra tie en domeinen te 's-Gravenhage; mr G. H A. Grosheide, advocaat, tevens accountant te Amsterdam mr. Ph B. Libourel, notaris te Delft; jhr. mr. D. J. de Marees van Swinderen, president van de arrondissements-rechtbank te Groningen, tevens voorzitter van de Kamer van Toezicht op de notarissen €"n candidsat-notarisen te Groningen; mr J. R. van Schaik, advocaat en pro cureur en lid van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage; Th. C. L. Smit, voorzitter van de Broeder schap der notarissen in Nederland te Am sterdam; tot lid en secretaris is benoemd: R. Rem- me'lts, algemeen secretaris van de Broeder schap van candidaat-notarissen in Neder land en zijn koloniën. PERSONEELRAAD NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Dezer dagen vergaderde de Personeelraad der Nederlandsche Spoorwegen. Uitvoerige besprekingen vonden plaats betreffende de kwestie der dienst- en rust tijden. Algemeen was de Raad teleurgesteld over het lange uitblijven gener beslissing van den Minister van Waterstaat ten aanzien van bij hem aanhangig gemaakte voorstel len tot wijziging van het A. R. D. De Raad was van oordeel, dat alles diende gedaan om een spoedige beslissing op dit punt te verkrijgen. De klachten over de toepassing der bestaande bepalingen houden aan. Daarom heeft de Personeelraad besloten over de toepassing dezer bepalingen een be spreking met de directie te vragen. Eveneens werd langdurig van gedachten gewisseld over de kwestie der classificatie. Besloten werd nogmaals een bespreking met de directie te vragen. Daar na zal de Raad een samenspreking houden met de hoofdbesturen. Mede in verband met de gunstige ontwik keling van 's Rijks financiën en de bevre digende uitkomsten en vooruitzichten van het spoorwegbedrijf, besloot de Raad over leg te plegen met de hoofdbesturen, over een eventueel te voeren actie, inzake de positie van het personeel. Voorts hadden besprekingen plaats over verscheidene onderwerpen van minder a'.- gemeenen aard .Aan een commissie uit den Raad werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar de personeeltoestanden te Am sterdam C.S.verschillende klachten om trent ambtenaren en schrijvers werden ter voorbereiding in handen gesteld eener com missie. Voorts zullen o.m. de navolgende punten bij de directie aanhangig gemaakt worden: Administratieve hulp voor wegopzichters; benoeming van bureaureferenten; bereke ning aanlal dagen verlof; benoeming vrou welijke klerken (vroeger II. S. M.) tot com mies. Verder besloot de Raad. naar aanleiding van een door hem ingesteld onderzoek, zich nogmaals te wenden tot de directie, inzake de wagenvoerders op de electrische treinen. Ten slotte werd. naar aanleiding van de door de Tweede Kamer aangenomen motie- Boon, betreffende het instellen van een commissie van onderzoek naar de onbe waakte overwegen, beslolen aan den Minis ter te verzoeken in deze commissie een lid van den Personeelsraad te willen benoe men. DE HFFR FOKKER TN ONS LAND TERUG. Naar wjj vernemen, zal de bekende vlie genier en v'iegtuie;enfabrikant, de heer A. Fokker, heden uit Amerika in ons land terugkeeren. UIT NED. OOST-INDIE. HOOGGERECHTSHOF. BATAVIA. 31 Dec. (Aneta). De advocaat- generaal bij het Hooggerechtshof, mr. ,T. K Onnen, is benoemd tot procureur-generaal. DE „SLAMAT'. BATAVIA, 31 Dec. (Aneta). De ..Slamat" is te Tandjong Priok gearriveerd. Het schip is varend in Straat Riouw, toen het met stuurboord langs het rif Toendjoek streek, blijven haken. Door het leegpompen van de balasttank met zoutwater, is het na 3'/a uur vrij gekomen. Het schip maakt geen water en zal, naar vermoed wordt, onbe schadigd zijn. De oorzaak is vermoedelijk het niet in orde zijn van het seinlicht Ter- koetai. waardoor dit onduidelijk werd waar genomen. VOOR DINSDAG 3 JANUARI i Hilversum 0060 M.) 12.00: Politie bericht. 12.35—2.00: Lunchmuzi*k door het A.N.R.O.-trio. 3.00-4.00: Kniples d. mevr. De Leeuw van Rees. 5.30— 6.00: Lezing d. Edm. Klinkum: De ge schiedenis, het ontstaan en de ontwikke ling der parapluie. 6.007 15: Diner* muziek d. h. A.N.R.O.-trio. 7.15—7.45: Engelsche conversatieles. 7.45: Politie bericht. 8.10—8.50: Lezing door dr. P. H. Ritter: Over succesboeken der laat ste jaren (N.O.V.) 8.50: Concert d. h. A.N.R.O.-orkest o. 1. v. Nico Treep. Mej, M. O. Barendregt, alt. Egb. Veen 3. d. vleugel. 10.00: Persber. 10.30— 12.00: De nieuwste gramofoonplaten (N.O.V.) Huizen (18-10 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.30—1.30: K.R.O. Lunchmuziek d h. trial „Winkels". 5.30—6.30: Dinermuzielc. K.R.O. 7.30—8.00: Cursus Kerklatijn d. Leo Speet, Alkmaar. 8.00: K.R.O. Con cert m. medew. v. mej. H. Sala, sopraan. K.R.O.-orkest o. 1. v. M. v. d. Ende. Spr.: W. J. Koldewey: De leek en de Architect uur j Muzik. leider: Jules Moes. Daventry (1600 M.) 11.20: Daventry* kwartet en C. Windett's band en soli (sopr., bariton, fluit). 3.20: Daventry-kwartet en solisten (sopraan, piano, duo). 4.20: Orkestconcert. 5.20: Causerie. Boeken praatje. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Gramofoon-causerie. 6.50: Nieuwsber. 7.05: Gramofoonmuziek. 7.20: Mr. Tomp kins: The art of water divining. 7.35: Beethoven's liederen. Baritonzang. 7.45: Causerie. 8.05: Haydn Wood Programma* Orkest en M. Thomas, sopraan. R. Palmer, bariton. 9.10: Voorlezing v. gedichten v. Shelley. 9.20: Nieuwsber. 9.35: Sr. Witt: How to enjoy Museums. 9.50: Nieuwsber. 9.55: Variëté. 10,50— 12.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 10.50 —11.00: Concert. 12.50-2.10: Orkest concert. 4.054.55: Orkest-concert. 8.5011.20: Uitvoering van de werken en cantates van de Prix de Rome 1927. Or kest en solisten. Langenberg (469 M.) 12.251.50: Orkestconcert. 5.206.20: Orkestconcert. 7.35: Lichte muziek. Werag-orkest. Fritz- sche, fluitsolo. 9.40: Sluiten. Königswusterhausen (1250 M.) 11.20 —7.05: Lezingen en lessen. 7.50: Klas sieke Spook-avond. Orkest en Th. Scheidl, bariton. 9.50: Sluiten. Hamburg (395 M.) 3.35: Duitschö kamermuziek. 5.20: Orkestconcert. 7.30: „Nachtasyl", van Maxim Gorki. 9.5011.50: Dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.20—6.20: Dans muziek. 8.35: Orgelconcert. 9.05: Orkestconcert tot 10.35. EEN ROTTERDAMSCH HOOFDAMBTENAAR VERMIST. Een bedrag van f24.000 meegenomen Diefstal of iets anders? Sedert Vrijdagmorgen is spoorloos uit Rotterdam verdwenen de 56-jarige C. K., chef der administratie van den Gemeente lijken Dienst van Maatschappelijk Hulpbe toon, met medeneming van een bedrag van f24.000. De heer K., die het volste vertrouwen had van zijn superieuren en bij de amb tenaren een zeer gezien chef was, had des morgens aan een der banken dit bedrag in ontvangst genomen. Het geld was bestemd voor de uitbe taling der loonen aan de ambtenaren. Omtrent de reden van het vertrek van den heer K. tast men nog in het duister. Speculeeren deed hij niet en in de brand kast op zijn kantoor werd na zyn ver dwijning nog een vrij aanzienlijk bedrag ean geld gevonden. Waarheen deze hoofdambtenaar de wijk heeft genomen, heeft men nog niet kun nen nagaan. Verschillende grensstations zijn onmiddellijk gewaarschuwd, terwijl per radiü zijn aanhouding is verzocht. Door S. Uit de Almanak voor hei Schoone en Goede van 1856. Dit verhaal speelt Leiden. 4) Auguste wist niet, of hij droomde of waakte, toen hij zoo plotseling uit zijne idealenwereld gerukt werd; Marie be schouwde hem met medelijden, want wel licht wenschte zij voor hen allen eene mdere toekomst, die Auguste gelukkig kon maken, daar zij reeds eenige achting voor ien jongeling had opgevat, wiens uiterlijk ?n geheele voorkomen ieder voor hem in- ïamen. VI. Eenige oogenblikken na het boven ver- ïaalde, kwam Auguste in het Pesthuis, dat n de Vrouwenkamp gelegen was en in (ien tijd levens voor kiankzinnigen- jesticht diende. Hij hoorde, dat de Profes» ören Vorslius en Paauw reeds een paar alen met zieken bezocht hadden. Om dus goediger bij hen te zijn, nam hij zijn weg <oor een donkeren gang, waarvan vier en tvintig kamertjes uilkwafnen, die tot op- suiting der krankzinnigen dienden hij was den corridor bijna ten einde, toen hij zijn mam hoorde noemen; twijfelende of hij gjed had gehoord, bleef hij staan: doch nu nep men ten tweeden male, terwijl de stem duidelijk uil eene van de, mei getraliede openingen voorziene, deuren kwam. Hij ging naar die deur; maar wie beschrijft zijne verbazing, toen hij het doodsbleeke ge laat van Marguerite voor de opening zag verschijnen. Mijn God! hoe komt gij hier? Was het eerste, wat de ontstelde Auguste kon uit brengen. Ach, Mijnheer van Veenl zeide, of liever snikte Marguerite, een onbekende heeft mij gisterenavond met geweld in eene draag koets gezet en hierheen gevoerd; o 1 ik smeek er u om. zorg dat ik dit huis verla ten kan, want ik sta hier duizende angsten uit, door het akelige gillen en schreeuwen, dat ik den geheelen nacht door gehoord heb; en wat nog het ergste is. nauwelijks was ik gisterenavond hier, of Jonker van Swiefen kwam bij mij en bezwoer mij zijne liefde; ik stiet hem terug, waarop hij in woede dreigde ons allen in het verderf te storten; mijne dankbaarheid zal grenzeloos zijn, als gij mij kunt verlossen; doch Doem den naam van den Jonker niet; als hij hoorde, dat ik hem beschuldigde, zou hij ons door zijn invloed misschien ongelukkig maken. Auguste vond het best haar te verzwijgen waar zij zich bevond, en dat haar broeder gevangen zat, want het zou haren angst slechts vermeerderd hebben. Hij beloofde haar echter hulp en spoedde zich nu naar het ziekenbezoek Toen dit was afgeloopen, ging hij naar den Gasthuismeester Willem de Milde en vroeg hem, waarom die vrou.w in No. 22 opgesloten zat daar zij toch geene blijken van krankzinnigheid gaf? Dat gaat u niet aan. zeide dp Milde op onheschoflen toon. gij hebt u slechts mei de zieken te moeien,- ik zal wel voor de gekken zorgen. Auguste. die door deze grove woorden achterdocht begon te voeden, dat van Swie ten den Gasthuisvader had omgekocht, zeide: Gij hebt gelijk, de Milde! dat ik niet behoef te weten waarom zij daar zit; doch gij zult mij zeker wel willen zeggen wie zij is, want ik heb haar, meen ik, meer gezien. De Milde, die geen argwaan koesterde door de onnoozele wijze, waarop Auguste dit vroeg, zeide: Dat kan ik u wel zeggen, het is eene nicht van Claes Dirks, die haar gisteren avond hier heeft gebracht. Zool dacht Auguste, is die schelm in het spel. dan zijn zijne wanden ook zoo erg niet, dat Francois er voor gevangen moet zitten. Zonder zich langer op te houden ging hij naar den Schout en beschuldigde daar Claes Dirks van vrouwenroof op Marguerite gepleegd, omdat hij Jonker van Swieten, op haar verzoek, niet wilde noemen. De Schout keek vreemd op bij de nieuwe be schuldiging, en voerde Auguste te gemoet: Ik heb gisteren avond eene dergelijke bè- schuldiging moeten aanhooren van een roof op dezelfde Juffer, doch door een ander gepleegd; dit is evenwel valsch bevonden, en uwe aanklacht zal het niet minder zijn, want Claes Dirks ligt nog zwaar gewond te bed. zoodat hij gisteren niet licht eene vrouw heeft kunnen ontvoeren. Gij blijft intusschen hier. totdat ik mij omtrent de ziekte van Dirks nog eens verzekerd heb. Vergun mij dan dat ik mede ga. Heer Schout! vroeg Auguste. want daar ik aldra de Doctorsbul krijg, zult gij mij zeker niet voor gehepl vreemd in het vak der heel kunst houden. Het zij zoo, bromde de Edel Achtbare, en Auguste ging met een bode naar het huis van den gewonde. Hij vond dezen, die niet verwachtte een bezoek van dien aard te krijgen aan hei eten zitten, en begreep aanstonds, dat Claes zich door omkooping van Van Swieten zoo lang had ziek gehou den, om daardoor dezen en zich zelvcn op Francois te wreken. Ik zie, vriend Dirksl dat gij mijne hulp niet meer noodig heb, zeide Auguste; ik dacht dat gij nog lijdende waart, waarom ik eens naar uwe wonden wilde komen zien, maar gelukkig zijt. gij weêr hersteld. Claes was door deze verschijning en nog meer door die woorden geheel uit het veld gesla gen; hij klaagde en steunde nog wat, doch sprak de woorden van Auguste niet tegen; deze ging aanstonds naar den Schout terug Gij ziet dus. Heer Schout! vervolgde Auguste nadat hij den uitslag van zijn bezoek ver haald had. dat Claes Dirks gisteren avond de Juffer zeer goed in het Pesthuis kan ge bracht hebben, en wat hij daarbij tegen Vader de Milde gezegd heeft van eene nicht, dat is eene blijkbare leugen, daar ik u op mijn woord verklaar, dat zij de schoonzuster is van dien Francois, dien gij gevangen houdt. Ik begrijp niet hoe dit alles in elkander zit, antwoordde de Schout; ik verzeker u echter, dat ik nauwkeurig alles zal laten on derzoeken Gij kunt u intusschen verwijde ren; doch bij de eerste oproeping moet gij hier verschijnen. Auguste deed nu verder moeite bij de Hoogleeraren Vorstius en Paauw; zijn aan genomen vader van Veen zocht hulp bij den Eerwaardigen Daniel Colonius. Onzichler van het Fransche Collegie, die fevpns alle Zondagpn voor de Waalsehe gemeente pre dikte in de Vrouwenkerk onder welker res sort het Pesthuis behoordempt al deze hulp werd Marguerite einde'ijk verlost, tot niet geringe vreugde van Marie en Fran cois die daags te voren uit de gevangenis ontslagen was, op voorspraak van du Bois; I deze had tevens bewerkt, dat de Fransche gezant niets van dit alles had vernomen. Het gevolg van alles was, dat Jonker van Swieten, toen zijn plannen en listen ont dekt waren, in allerijl Holland verliet en Claes Dirks voor eenige jaren werd gevan gen gezet, VII. In het laatst van Mei, 1610, zat Francois op een avond, met zijne vrouw en zuster, aan den huiselijken disch te pralen, toen Auguste binnentrad. Sedert de boven ver haalde voorvallen, en vooral na de verlos sing van Marguerite, was hij de vriend des huizes geworden; doch had daarbij, welke moeite hij ook had aangewend, zijne liefde voor de verloste niet kunnen vergeten; reeds menigmalen had hij het plan gehad er weder eens over te beginnen, maar telkens, als hij er over wilde spreken, was het, als wierd hem de keel dichtgeknepen; de woor den, hem vroeger door Marie toegevoegd, wogen hem loodzwaar op het hart, en daar- en boven vreesde hij, dat ook Francois aan hem, een vondeling, de hand zijner schoon zuster zou weigeren; hij had vroeger in den gczelligen kring zijn wpdervaren v»rte!d, en daarbij, dat hij geen zoon van Van Veen was. Maar, dacht hij, Francois is immers zelf niet vee! beter, een gpheel onl-kende. die als timmermansknecht werkt? Deze ge dachte gaf Auguste moed, zondat hij zich vast had voorgenomen, dezen avond een einde aan zijn onzekerpn toesland te ma ken, en met meer kracht dan vroeger op de vervulling zijner dierbaarste wenschen aan te dringen. fölol volgt).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5