PUROL \\f KATHOLIEKE AGENDA. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor den plaatsvervangend Kantonrechter mr. ii. Vos, $tond terecht Th. v. d. iV., meikverkoopcr te Noordwyierhoui, die over don opeuDaren weg had vervoerd karnemeii, bestemd voor menschelyk gebruis, in een bus, niet duideiyk voorzien van het op schrift „Karnemelk" niet voorzien van een roerder, terwyl de maten zoo werden ver voerd, dal zy door stof verontreinigd kon den worden en de karnemelk niet vo.doande was verzuurd. Voor den jeugdigen delinquent was diens vader verschenen, die echter niets mocht inbrengen. Als getuige werd gehoord de keurmeester v. d. Broek, die het verbaal bevestigde en verklaarde, dat verdachte meermalen was gewaarschuwd. Mej. Snetlage verklaarde, dat er ongeveer 13 pet. te veel water in de karnemelk was, waarna de zaak werd aangehouden tot ib Januari orti dr .v. Eek te kunnen hooren. C. J. Z., Ie Leiden, zou by den over weg bij het station met een vrachtauto stilstaande, plotseling achteruit zijn gereden. G. A. van Dijk verklaarde hieromtrent, dat verd. den wagen plotseling achteruit had gereden, evenals get De Wit, die verklaarde, dat verd. geen enkel teeken had gegeven. De ambt. van het O. M. eischte f 10 of 10 dagen, waarop de Kantonrechter verd. tol f 10 of 5 dg. veroordeelde. In de volgende zaken veroordeelde de Kantonrechter: Een auto zonder licht op een weg laten slaan: J. v. L., f4 of 4 dg.; als bast. V3n een auto niet bij het veranderen van richting een teeken geven: Th. B., Am sterdam, f5 of 5 dg.; J. G. de J., Kat- wyk, fo of 5 dg.A. W. v. d. D., Oegst- geest, f5 of 5 dg.; C. P., f5 of 5 dg.", met een auto ryden zonder nummer en letter: P. O., Hazerswoude, f5 of 5 dg.; P. d. V., f5 ol 5 dg.; openbare dron kenschap: J. L f5 of 5 dg.; L. C. B., onbekend, f 5 of 5 dg.met een auto rijden zonder rood achterlicht: A. H. J. D., Voor burg, f5 of 5 dg.; met een motor rijden zonder het nummer met letter te hebbek verlicht: C. J. H., Ter Aar, f5 of 5 üg., A. H. J. D., Voorberg, f5 of 5 dg.; fietsen zonder licht: H. v. d. Z., f3 of 3 dg., met een rijwiel rijden zonder rood achter licht. H. J. G., f2 of 2 dg.; J. A. J. v. d. P., Voorschoten, f2 of 2 dg.; met een auto rijden zonder rood achterlicht: H. d. L., vrijgesproken; met een rywiel rijden door een verb, steeg: J. R., Valken burg, f2 of 2 dg.; P. v. L., f2 of 2 dg.; met een wagen ryden door een verb, steeg G. v. d. E., Rijnsburg, f2 of 2 dg.; met een auto rijden door een verb, steeg. J .J. M. S., Den Haag, f2 of 2 dg.; met een auto rijden zonder spiegel. D. V., f2 of 2 dg.; fietsen zonder licht: M. A O., fl of 1 dg.; H. F. N., fl of 1 dg.; met een rywiel langs een stil- slaanden tramwagen rijden: C. N. C., f3 of 3 dg.; openbare dronkenschap: Chr. v. A., woonplaats onbekend, f5 of 5 dg.; té. Leiden op een hondenkar zitten: H. 1)., f5 of 5 dg.-; openbare dronkenschap: R. P., Buitenpost, f5 of 5 dg.overtreding Melk- besluit: C. L. v. E., Leiderdorp, 5 maal f4 of 5 maal 4 dg.; C. L. v. E., Leider dorp, f4 of 4 dg.; J. v. d. M„ Katw'yk, 2 maal f4 of 2 maal 4 dg.; W. v. D., Katwyk, f4 of 4 dg.; G. v. D., 2 maal f4 of 2 maal 4 dg. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze te Leiden. HET DRAMA TE ROERMOND. De substituut-griffier van justitie bij de rechtbank te Roermond heeft hoogcr beroep aangeteekend tegen bet vonnis der Techl- bank in de zaak tegen O. M., die wegens moord op zijn vrouw tot 20 jaar gevangenis straf werd veroordeeld. De verdediger van den verdachte heeft eveneens hoogcr beroep aangeteekend. INGEZONDEN MEDEDEELING. STADSNIEUWS. STEDEDIJKE WERKINRICHTING. In de Stedelijke Werkinrichting waren in de afgcloopen week opgenomen Datum Dagen Volw pors. Kinderen Tol. 26 Dee. Maandag 26 26 27 Dec. Dinsdag 39 1 B) 28 Dec. Woensdag 56 1 41 29 Dec. Donderdag 56 J 57 30 Dec. Vrijdag 57 1 48 31 Dec. Zaterdag 5' 1 15 V'ZREENIGING TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST TE LEIDEN. Aan de 21 le vergadering ging vooraf een kunstbeschouwing van een schitterende col lectie foto's van de St. Jans Kathedraal te 's-IIerlogenbosch. welwillend afgestaan door den heer P. M. J. v. Oerle. De voorzitter, de heer J. A. Verhoog, opende, aldus schrijft ons de heer Fred. Wempe Sr.. deze laatste vergadering des jaars met een hartelijk welkom tot de aan wezigen en gaf, nadat de notulen waren goedgekeurd, het woord aan den heer H. II. Verhulst, bouwkundige alhier, die tot onder werp had gekozen: „Causerie over oude uit- hangleekens". Spreker begon cr op to wijzen, dat het niet in de bedoeling lag hier in deze verga dering een puur bouwkundig onderwerp le behandelen, doch aan de hand van oude geschriften zooals die van Jeronimus Zweers iets mede te deelen over uilhangteekens, zooals men die m vervlogen tijden aan de gevels vond bevestigd en wal men zooal op de oude luifels geschreven heeft ter aan wijzing veelal van hetgeen binnen was te verkrijgen. Toen was men niet zoo dor en korl- zakeüjk als tegenwoordig met die stijve lichtreclame'?. Vele van die oude opschrif ten door spreker van miniatuur prentjes overgenomen, vergroot en gekleurd, ware-» op een achterwand van de Nutszaal heve* tied ter vprd" indijking van datgene wa uien Yfoeger neui'sc&eel zoo langs den pu- Gesprongen Handen Springende Lippeq Winterhanden en Wiufervoetei Doos 30 en 60, tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Verzacht en geneest blieken weg. Alvorens in meer uitvoeriger beschouwingen te treden gaf spreker een historisch overzicht van het ontstaan van al die opschriften en kenleekens. Bij de zeer oude volken kende men geen uithangborden om het een of ander bedrijf aan te wijzen, daar toendertijd de ambachten zich soorts- gewijzen in een spec talen straat vestigden en men dus precies wist waar b.v. een goudsmit of timmerman woonde. Later pas kwantpn de zichtbare getuigea van het leven en werken; het denken ea streven eener bevolking. Eerst als uilhang teekens en later weer toen de huizen luifels kregen werden de figuren veeltijds daarop geschilderd, daarboven opgezet en toen nog later de steenen gevels algemeen in zwang kwamen, werden de figuren en re lief uit een steen gehouwen in den gevels gemetseld. Ook dezen werden gezegd u i t te hangen. In den tegenwoordigen tijd blijft de herinnering aan dal uithangen nog bewaard in enkelen gezegden uit den volks mond, zooals: „Hij hangt de branie uit" of „Hij hangt de fijne uil", enz. Onder uilhangteekens verstaan wij dus- lo. Uithangborden. 2o. Gevelsler-nen: gebeeldhouwde bas- reliefs in den gevel gernelseid. 3o. Uithangende of uitstekende figuren als: „de Roode Laars"; „De vergulde Truf fel" enz. 4o. Figuren in hel snijraam gebeeld houwd of geschilderd. 5o. Figuren op de luifel geschilderd of in hout gesneden daar op geplaatst. 6o. Figuren op de deuren of luiken ge schilderd aan winkels meestal op de onderdeur. Het schilderen van beeldjes op de huisdeur is al oud en stamt uit de mid deleeuwen. 7o. Figuren op kratten of paneclen van wagens geschilderd of gebeeldhouwd. 8o.' Figuren op den geveltop, waarbij ook sommige windwijzers in aanmerking komen. 9c. Figuren op hakkeborden, mastschilden en kliks. lOo. Figuren op landhekken en van tur nen. llo. Opschriften en rijmen. 2onder illustratie voorkomende, doch de plaats van een uithangbord vervullende, terwijl ten 12e alsmede onder de uithangtekens te bren gen zijn figuren en namen in de daken van boerenwoningen en van werkpiaa'scn enz., door pannen van verschillende kleur, meestal rood legen donkerblauw aange bracht. Dit in ruwe trekken waren de onderwer pen door spreker meer speciaal. behandeld. De heer Verhuist toonde zich ,bii de stuks gewijze ontleding van al die onderwerpen, van een bijzondere zijde n.i als geestig Qn aangenaam causeur, waartoe ook wei de Taak lach, verwekkende en polsicrlrjlce op schriften op vele uilhaftgfcckcps aanleidtnsf gaven, Vooral ..de Krans" kwam veel voor als bekroning boven of voor d* een of andere rijmelarij, en thans zijn do herinneringen. De dames hebben tegenwoordig n«* hun kransjes, d. z. gezellige daorzan oog over gebleven samenkomsten. Vooral de heraldici; heeft bij de uilhang teekens een groote rel gespeeld en werden de vormen hiorvac ontleed san de hera'- ciiekc schilden Zoo deelde spreker mede dit een Franoch ede'mm op zijn schild voerde de woorden: „Respice finera", dat betee« kent „Zie op het einde", doch een grappen maker veegde de eerste en laatste letter weg en er bleef over „espice fine wat beteekent (beste kruidenierswaren). Zoo zag men lec gelegenheid van een illuminatie in de Ra penburgerstraat te Adam een chassinet met de voorstelling van een zeer tengere vrouw Een koopman bood haar een enno-' line aan met de woorden „Jij bent Holland op zijn smalst". In de Jordaan hing ruim een eeuw gelei den aan een aardappelwinkel ,,'t Zeeuwschö Schip" uit De vrouw des huizes die mat een paar leelijke schede oogen uitkeek van onder de grijze haren, die haar steeds uit de muts hingen, was daar in die omgeving niafc anders bekend als- ..De schele wip uit het Zeeuwsche Schip". Z66 sterk was de zinne beeldige taal der uithangborden in den spreektrant van hot dagelijksch leven inge weven Hier ter stede vindt men die oude uilhangteekens b.v nog in het Noordein ,,'t Moortje" en aan de Koudenhoek ae Blauwe Arend" Zoo hing er te Katwijk aan het huis van een catechiseermeester het bordje waarop stond: Hier verkoopt men Zoutevisch. i En leert men zijn belijdenis. f Vooral aanhalingen uit het Oude Tesfai ment werden vaak gebruikt en vooral „Abels offerande" kwam veel bij bakkers voor zonals een opschrift in A'dam luidt Kaïn sloeg Abel in 't oosten dood. Nu woont Abel hier in 't westen en bakt bron3 Een tandmeester had op zijn uithangbord staan: Men viste Mozes uit de biezen. Hier trekt men tanden en kiezen, {j Ontelbaar waren schier de geestige rij men die spraker mededeelde dorh-zoeij s aan naderde het einde van sprekers aller geestigste causerie Doch niet alleen gees:.g was ze, ook leerzaam voor de aanwezigen daar hel een blik had doen slaan in een tijd van gemoedelijke samenwoning De heer Verhuis! had eer van zijn werk en de voorzitler w.19 de tolk der aanwezii gen toen hij hem hulde bracht en een of weerziens toeriep wat -preker toezegd* Er werden wederom drie nieuwe od°a toegelaten terwijl de begrooting voor 1928, voorgedragen door den penningmeester a i., de heer A J Turion goedgekeurd were Tot kasnazteners werden benoem* ie heeren C A P Minderhout ml d "t, De bouwkundige tijdschriften voor d< «-*si cirkels blijven onveranderd Toen Wa> «iet einde laar pn sloot de voorzitter de heer J. A Verhoog met eenige vriendelijk*- woor den hij de sc.heidinü des jaars. deze laatste vergadering van 1927. y AFSCHEID IR. G. L. DRIESSEN. Om elf uur Zaterdagmorgen heeft de heer ir. Driessen in een bijeenkomst ten Stad- huize officieel afscheid genomen van het College van B. en VV. en van de ambtena ren van Gemeentewerken en hoofdambte naren van verschillende gemeentediensten en bedrijven. De burgemeester heeft den heer Driessen bij deze gelegenheid toegesproken. Hij zcide in overeenstemming, met het karakter en den wensch van den scheidenden directeur een voudig te zullen zijn. Doch spr. wilde den heer Driessen dank brengen voor alles wat hij in 27 jaar voor de gemeente had gedaan, zooals geen ander het beter had kunnen doen. De burgemeester roemde de groote werkkracht van den heer Driessen en het voorbeeld dat hij voor zijn ambtenaren was geweest. Ook de liefde en toewijding voor zijn werk roemde spr^ in den Keer Driessen, die hij een voortreffelijk directeur noemde, die groote diensten had bewezen aan het ge meentebestuur. Zijn hulpvaardigheid was in het college spreekwoordelijk, aldus den burgemeester en zijy rapporten getuigden van zijn groote kennissen serieuse opvatting van zijn taak. Gij zult uw afscheid zoo ging de burgemeester voort wel voelen als iels 1 smartelijks. Wij hebben daarom gemeend u een tegenwicht te moeten bieden door u te overhandigen de eere-penning der gemeente. Gij zijt de eerst aarrwie wij deze penning het genoegen hebben uit te reiken, aldus mr. Van de Sande Bakhuyzea Nadat de burgomaster nog gewezen h*»d op het feit, dat ook dei wijze waarin men in de opvolging van deo lieer Driessen bad voorzien, geheel overeenkomstig het venan- gen van den scheidenden directeur was, zeide hg, dat ook de secretaris gaarne tot den teer Driessen het woord zou hebben gericht, omdat die hem langer kende dan spr. Droeve omstandigheden verhinderen den secretaris uitvoering aan dit voornemen te geven, aldus spr., maar gy kunt er zeker van zijn,dat hij in gedachten bij a is op dit oogenblik. De wethouder van Fabricage, de heer Splinter, die van den heer Driessen reeds Woensdag in de vergadering der commissie afscheid had genomen, huldigde hem nog maals en bracht in herinnering de? ver diensten van den scheidenden directeur, dien men noode ziet vertrekkeh. Hn herinnerde ook aan het vele, wat tot stand, is gekomen tij.' zijn directie a,an Gemeentewerken en (.-'ndigde met den wensch, dat Gods zegen den heer Driessen moge vergezellen in zyn gezin en dat Gods hem nog vele jaren moge sparen. Ir. Klinkenberg, directeur van de Licht fabrieken. sprak vervolgens namens de hoofden van andere gemeentediensten en -bedrijven. Hij getuigde van de aangename samenwerking met den heer Driessen. Hij wensch te den heer Driessen ook in zijn verdere leven alles goeds toe. al was spr. er wel van overtuigd, dat de scheidende directeur met zijn het geslacht der Dries- sens kenmerkende vitaliteit, nog geen rust zou gaan nemen en dat hij zijn werkstoel wel mee zou nemen naar zijn eigen wo ning. De heer Driessen sprak vervolgens woor den' van dank aan dpn burgemeester en aan het college vooi de. toespraken die tot hem waren gerciht, ook de ambtenaren dankte spr. voor hun opkomst Spr dacht terug aan zijn jubileum en aan het afscheid j in de Commissie van Fabricage. Het ont slag zooals de Raad bet verleent had noemde spr. kil. maar daartegenover had de hartelijkheid bij zijn afscheid heden morgen ondervonden spr ten zeerste ge troffen en vooral het feit dat men hem de nimmer te voren aan een ander toege kende eere-penning der gemeente had uit gereikt, heeft spr. diep getroffen. Spr. dankte ook d<* aanwez'ge hoofdamb tenaren voor de medewerking die hij van hen bad mogen ondervinden en in het bij zonder ir. Klinkenberg. Tenslotte beval de heer Driessen zich in de blijvende vriendschap en sympathie aan. De talrijke aanwezigen drukten daarna den heer Driessen de hand en daarmede was de plechtigheid beëindigd. AFSCHEID VAN DEN HE-ER Ir. COSIJN. Zijn groote verdiensten voor de marine geschetst. Zaterdag jl. had in het gebouw der Veri ficatie van 's Rijks Zee-Instrumenten op de Oude Varkenmarkt alhier hel afscheid plaats van den adviseur-verificateur ir. M G. F J. Cosijn. De aftredende chef sprak het goza- melijk personeel toe. welke toespraak, door den nieuw benoemden Adviseur-Verificateur dr. J. F. Sirks werd beantwoord. Ir. Cosijn, gedurende 42 jaren bij de verificatie werk zaam, waarvan 24 jaar als chef. heeft veel voor de Marine gedaan op het gebied dor nautische en artilleristische instrumenten en tijdens zijn beheer werd het gebouw cn het personeel belangrijk uitgebreid, o.a. weid omv an bet buitenland onafhankelijk te- zijn in 1925 overgegaan tot de inrichting van een optische slijperij, waar do lenzen en prisma's van kijkers, afstandmeters en peris copen als nieuw kunnen worden bewerkt. JUBILEA. De heer Fh. Boo: izfi Z.oa's reed? eerder door ons gemeld. het vandaag 25 jaar geleden dal de ii P'n. Boot Jzn.. een der directeuren van N.V Scheepsbouw- en Reparaliewerf P Hoop" voorheen Gcbrs. Boot als firmant re de toenmaals gevestigde firma Gcbrs. Boot optrad. Nadat de heer Boot met zijn familie in het kantoor was aangekomen en vervolgens naar, een der werkplaatsen was geleid, werd hij namens het geheele personeel toegesproken door den meesterknecht M. Zuilhof. die zijn hartelijke gelukwenschcn vergezeld liet gaan van een fraai cadeau, bestaande uit een zilveren motorboot in een vitrine. Daarna werd nog het woord gevoerd door een tweetal werklieden. C. Roos en M van Dam en door den medc-directeur. den heer P. Boot Jr.. waarna de jubilaris in eenige welgekozen bewoordingen dankte voor de helm gebrachte hulde. Hij voegde daaraan de voor het personeel heuglijke tijding toe', dat allen hedenavond een gratificatie in ont vangst konden komen nemen. In het kantoorgebouw teruggekomen, sprak nog de hoofdboekhoudc-r, de heer C. van Varik. die eveneens door den jubilee renden directeur beantwoord werd. Hierna® leef men nog eenigen tijd gezel lig bijeen De heer E. Th. Witte. Gisteren werd de jubilaris te zijnen huize hartelijk gecomplimenteerd dcor den voor zitter van het colle van curatoren dor Uni versiteit. Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, die hem met eenige welgekozen woorden dee! voelen dat het werk, in dezen 40-jarige loopbaan door hem verricht door hel college op den hoogs ten prijs was gesteld, en dat hij niet alleen het Rijk. doch de Leidsche we ienschap in het bijzonder steeds groote diensten had bewezen. Ook de gemeente Leiden, aldus spr., mocht vele malen van zijn nuttige adviezen prifiteeren. Spreker hoopte dat de heer Witte over eenige jaren een lange welverdienden rust zal mogen ge nieten. De afd. Leiden van de Kon. Ned. Maalij. v. Tuinb. en Plantkunde werd vertegenwoor digd door den ondcrvóorzilter en den secre taris, de heeren dr. J. W. C. Goethart en Jan Kricst Jzn. Bij monde van eerstge noemde werd de jubilaris hartelijk dank gebracht voor het vele dat hij deed voor de Leidsche afdeeling en voor de Ned. Tuin bouw in het algemeen. Dr. Goethart sprak daarbij den wensch uit dat de heer Witte ook na zijn pensieneering nog veel Voor de Vaderlandsche Tuinbouw zal bogen en kunnen doen. De heer Kriest uitte zijn persoonlijke ge voelens van dank aan den jubilaris. Een prachlig bloemstuk werd den lieer Witte door spreker namens de afd. overhandigd. De rector-magnificus der Leidsche Univer siteit sprak een woord van dank namens da Leidsche wetenschappelijke wereld. Jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga ver geleek den Hortus van thans met die van vroeger, dien een klein kruidtuintje, van den ingang tot het bruggetje, nu een tuin van eenige Heet. groot. Spreker roemde de zeldzame collecties planten waaronder vele oude, historische boomen, waarover wel eens strijd was ontstaan als deze door ver bouwing moesten vallen. Een eerlijke ge voelvolle strijd, die voor den jubilaris ook wel eens met succes'bekroond'werd. 1 Spreker noemde het een genot en een voorrecht in zulk een beroemde tuin te mo gen arbeidn. Hedenmorgen werd te zijnen kantore de jubilaris hartelijk gecomplimenteerd door het personeel van den tuin. Bij monde van den heer J. Maler werd den heer Witte innig dank gebracht voor de prettige samenwerking tusschen horlulanus en personeel, een samenwerking, dié niet anders dan goed en zeer nuttig voor de in stelling kan werken. Spreker zeide er van overtuigd te zij dat allen dit ten hoogste weten te waard'eeren. Zoowel bij ziekte als in den dienst waart u, aldus spr., altijd onze raadsman en steeds tot volle tevreden heid van hen.die uw raad of hulp vroegen. We danken u daarvoor recht hartelijk, aldus besloot spreker en wij wenschen u na dit jubileum nog zeer vele jaren van goede ge zondheid en na uw pensioencoring van welverdiende rust. De beer H. de Gens. Den len Januari mocht Hein de Geus den dag herdenken, dat hij veertig jaren.op den Hortus als tuinman werkzaam is. Vele trouwe bezoekers van deze instelling zullen dezen kranigen man kennen, dit', hoewel bijna vijf en zestig jaar nog zoo krachtig daarheen stapt en zoo flink zijn werk doet. De Geus is een tuinman van den ouden stempel, die1 liefde en hart voor zijn werk heeft. Hij stamt uit den tijd toen cr nog geen diploma's te verwerven waren, maar hij is in het bezit van een helder verstand en een flink paar handen en beide weet hij bij zijn werk uitnemend le gebruiken. Daarbij is hij steeds welwillend en behulpzaam, waardoor hij steeds op den besten voet met het overige personeel staat Gistermiddag tegen uur was hij met zijn Echtgenoote genoodigd ten huizo van den llortulanus, waarmede aanwezig was de president van het College van Curatoren der Leidsche Universiteit jhr de Gijselaar; deze wenschte de Geus hartelijk geluk met dezen voor hem gedenkwaardigen dag en deelde hem mede. dat het H M. de Koningin be haagd had hem te begiftigen met dc bronzen eeremedaille in de Orde van Oranje Nassau, een onderscheiding door hem zeer verdiend. De Hortulanus de heer Witte, wees hierna op de lange jaren, die hij met de Geus op den Hortus heeft mogen samenwerken; nooit zijn er eenige onaangenaamheden tusschen heng erztn en dat kon ook niet omdat hij altijd ziin plicht, dikwijls meer dan drze deed. Hij wees er op welk een goed en ver trouwd vakman de Geus is. iemand op wiens weïk men volkomen bouwen kon. Als her innering bood hij hem een meerschuimen tabakspijp in Heu e zich ten huize n di t uit de Afd. Leiden i r I. "i -i - voor Tuinb. en Plan Ik Bij oen Voorzitter werd do jubil.i rcluk gewenscht. Teven? ii A v it. r mededeelen dat Schappij, de Geus •nde m heeft toegekend, b'e re d eremedaille voor INGEZONDEN MEDEDEELING. Dinsdag. Slotvergadering der Francïscus- feesten. zaal achter de Hartebrugs- kerk, 8V9 uur. Woensdag: De Hanze „In den Vergulden Turk", 81/9 uur. veertig jarigen trouwen dienst met het daarbij behoorende diploma. Hij noodigde de i Geus uit beide op de eerstkomende leden vergadering in ontvangst te komen nemen. Tegen den middag kwam het geheele per soneel van den Hortus gelukwenschen bij monde van den heer Mater,, de eerste amanuensis. Ook deze wees er nogmaals op. welk een bekwaam vakman de Geus ik, maar herinnerde tevens aan de aangename verhouding, die er steeds tusschen hem en het geheele personeel heeft geheerscht Van harte wenschte hij hem ook geluk mel.de hem geschonken Koninklijke Onderscheiding Namens het geheele personeel bood hij de Geus een clubfauteuil aan. Telkens dankle de jubilaris met enkele woorden voor de onderscheidingen die hii mocht ontvangen en de bewijzen van vriend schap hem betoond. Bij de Leidsche Zoutkeet. Heden werden aan de Leidsche Zoutkeet alhier diploma's uitgereikt van het Depar tement Leiden van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel aan een 8-tal werklieden met resp. 46, 42, 42, 34, 33', 26, 25 en 25 dienstjaren, te weten: J. Jansen, L. van Lieshout, J. W. Guley, A. J. Nachtegeller, F. A. IJzerman, I. Del fos, .J. J. Molenaar en J. P. L. v. Houten. Ten kantore hedenmorgen ontvangen, werden zij allereerst toegesproken door den directeur, jhr. C. C. Röell. waarna de diplo ma's met zilveren draagpenning met een toepasselijk en hartelijk woord werden uil- gereikt door den voorzitler van het Depar tement, den heer N. C. F. van Ginkel. Hierna vond de huldiging plaats van den heer J. P. L. van Houten, die juist heden zijn 25-jarig jubileum vierde. Als aanden ken ontving hij een zilveren horloge met dito ketting, terwijl aan alle jubilarissen een enveloppe met inhoud werd geschon- ■k^nmet de jnededeelinq. dat zoowel zii al? hel ovèritrê personeel (lézen dag ven'lev al; 'een vacantie-dag mochten beschouwen. Aan de firma M. C. Laman alhier is opgedragen de levering van een complete Radio-installatie in het Geref. Minnehuis aan.de Kaarsenmakerstraat, alhier. De in stallatie omvat o.a. luidsprekersaansluitin gen in kerkzaal, mannen- en vrouwen- conversatie- en ziekeinzalen. waarbij ook stopcontact-aansluitingen voor hoofdtele foons ten dienste van slechlhoorende ver pleegden. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand December ingelegd f 369 935 51 en terugbetaald f 309.437.21, terwijl 96 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 46 boekjes geheel werden uitbetaald'. Het tegoed der 16.308 inleggers bedroeg einde December f6 533.675.13, waarbij nog komt dc rente over 1927. Zaterdagmiddag heeft (en sladhuize in inliemen kring het afscheid plaats gehad van het personeel van Gemeentewerken. De adj.-directeur, de heer A M. de Blauw, zijn opvolger, heeft daarbij lot den heer Driessen het woord gericht, en de voortref felijke eigenschappen van den heer Driessen als direcleur in het licht gesteld. Hierna hebben nog andere leden van het personeel gesproken, waarne de heer Dries sen met een hartelijke toespraak van allen afscheid nam. In de te Gent geïnstalleerde Commissie voor Vrouwelijke Studenbelangen heeft o.;«. zitting mej. A. Josephus Jitta uit Leiden. Ds. J. A. Selrns le Nijmegen heeft be dankt voor het beroep der Ned. Ilerv. Kerk alhier. Tn den ouderdom van 79 jaar is Zon dagnacht te "s-Gravenhage overleden dr. J. D. de Jong, die gedurende eenige jaren aan de Sterrenwacht alhier was verbonden. Dr. De Jong was assistent, van prof. Van de Sande Bakluiyzen voor mathematische berekeningen. Later was hij nedurende vele jaren aan de redactie van het Vaderland verbonden. Dr. Pc Jong was ridder in de orde van Oranje-Nassau, ridder in de Kroonorde van België, officier de TAcadémic. Voorts lid van de Maatschappij van Letterkunde en van het Ulrechtsch Genootschap. Naar dij vernemen, heeft dc firma .Vrdom en Pfeesman het perceel Laiige- "föü.PllTa. dal in eigendom toebehoorde aan de Xci. IsraC'liulisclie Gemeente en waarin hël Israëlietiseh schoolonderwijs werd gc- gtAeü, gehuurd, om daarin te vestigen een nu' r» -ga rage. ITet Israëlielisch schoolonderwijs zal elflers worden voortgezet. Men verzoekt ons te "willen mededee- lén; 3gt de advertentie; inhoudende de uit slag der verloting van het St Franciscus liefdewerk, morgenavond in ons blad /gil worden -geplaatst,

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2