47 RADIO, Charleston-ziekte. flecrelaris van Z. Em. Kardinaal Gasparri ihet Vatieaan om op officieele wijze aan de nieuwbenoemde» de brieven hunner be noeming te brengen. Deze secretaris ver gezeld van een Pauselijke» ceremoniptuees ter en van den archivaris van de Pause lijke Kanselarij, bracht eerst de benoemings brieven aan Z. Em. Kardinaal Lepicie*, die wachlende was met de Curia van de orde der S^rvielen en talrijke vrienden en kennissen in de Propaganda. De secrelaris overhandigde den brief aan den nieuwen kardinaal die den ge neraal der Servielen verzocht hel schrij ven voor te lezen Daarna overhandigde de archivaris van de Pauselijke Kanselarij bet decreet van de congregatie van het Consistorie en de Pauselijke ceremonie meesler noodigde den nieuwen kardinaal uit om Woensdag in den namiddag naar •het valicaan te komen, waar Z. H. hem den Kardinaalsbonnet zal opzetten. Van Kardinaal Lepicier en de Propa ganda begaf de secrelaris zich naar het Canadeesche College waar de nieuwe kar dinaal Rouleau wachtte. Met dezelfde plech tigheden werden hem de brieven overhan digd en voorgelezen. Kardinaal Bisset ontving de brieven zijner benoeming in de Procure van Saint Sulpice en kardinaal Serédi in een zaal der Pauselijke kansplarij. Onmiddellijk begon bij de vier benoemde Kardinalen de receptie die men noeml visi'e „di calore" welke daögs daarna herhaald werd. Gedurende het geheim Consistorie gaf Z. H. de Paus mededeeling van de be noeming van Z. Em Kardinaal Früwirlh tot Pauselijk Kanselier als opvolger van Kardinaal Cagino de Azevedo Als ge volg van deze benoeming verkoos Kardinaal Frühwirth voor titelkerk San Lorenzo in Damaso die tot de Pauselijke kanselarij be hoort. Den zelfden avond vertrok nog van Rome Mgr. Belvidiri als Pauselijk iegaat om de kardinaalsbonnet voor Z. Em. Segura y Saenz te brengen aan Z. M. den ko ning van Spanje die de bonnet den nieu wen kardinaal zal opzetten. Mgr. Belve- deri is vergezeld van graaf Camillus Pietromarchie als kabinetskoerier om den nieuwen Kardinaal de brieven zijner be noeming en het roode kardinaalsmutsje te brengen. Woensdagnamiddag zette Z. H de Paus de Kardinaalsbonnet op bij de nieuwe kardinalen en legde hen den rooden man tel op de schouders. De plechtigheid had plaats in de consisloriezaal waar de Paus kwam. vprgezeld van de groote hofhouding en gevolgd door Z. Em. Kardinaal Gas parri, die naast den Pauselijken troon plaals nam Een voor één kwamen de nieuwe kardinalen voor den Pauselijken troon en de H. Vader zetle hen met de ge bruikelijke gebeden de Kardinaalsbonnet op en legde hun de roode kardinaalsmantel op de schouders. Toen deze plechtigheid gedaan was, stonden de vier nieuwe kardinalen te sa men voor den Pauselijken troon en sprak kardinalen en legde hun den rooden man- dank aan den H. Vader voor de benoe ming en de eer die hun geschied was. Antwoordend op de redevoering van den nieuwen kardinaal, in aller naam uilge sproken, verkondigde de H. Vader den lof van de nieuwe gepurperden wier le vensloop Z H. in korle woorden naging, terwijl hij in korle woorden naging, het geen ze verdienstelijks voor de Kerk ge daan hadden. Met den Pauselijken Zegen eindigde de plechligheid welke bijgewoond werd door verschillende kardinalen, diplo maten bij den H. Stoel en verdere belang stellenden. Verder heeft hier de plechtige opening plaats gehad van het Pauselijk Missie museum, wat een zeer belangrijke gebeur tenis is. Een brief voor be K aderen van onze Abonné's Lieve Neefjes en Nichtjes! Nog één dag en het jaar is alweer voorbij. Zoo gaat het ééne voor. het andere na. Kleine kinderen worden groot en wie nu groot is is dra een grijsaard en gaat zoo heen naar beter Vaderland om plaats te maken voor nieuwe wereldburgers. Zoo is 's werelds loop Heerlijk te mogen zeggen op het einde van 't jaar. wij allen zijn ge spaard gebleven en geen dokter was noodig in onze familie. Wie zoo kan spreken, heeft zeker reden om den goeden God te bedanken, op de knieën te bedanken voor zooveel goed heden en weldaden. En wat was het afge- loopen jaar voor ons? Het was voor ons een 9ucces. Het getal onzer lezers groeide. Het getal medeschrijvers en -schrijfsters nam toe. Er zijn er. die naast mij aan de redactioneele tafel zitten, die blijk geven niet alleen aanleg te hebben, maar ook de noo- dige energie en doorzettingsvermogen toonen om vol te houden. De brieven van ouders en grootouders vloeien over van lof over on3 intieme Hoekje, zooals één onzer medewer kers dit zoo juist typeert. Dat dit zoo blijve, ook in 19:181 Ik zal mijn best doen om voort te gaan op den ingeslagen weg en van jullie kant reken ik ook dit jaar weer op Uw aller hulp en steun, waarvoor ik U bij voorbaat mijn hart- grondigen dank breng. Veel copy is nog aanwezig, heel veel De brieven heb ik bijna beanlwoord Ik zou nu reeds er mee klaar zijn, als we geen stagna tie hadden gekregen De nog niet geplaatste verhaaltjes en versjes krijgen successievelijk een beurt. Maar wanneer? Nu kan ik het op geen paar weken zeggen! Hebt geduld en vertrouwt op mij! In het beantwoorden der brieven ligt voor U reeds een bewiis. hoe ik Uw medewerking waardeer en op prijs stel. Zonde Uw hulp zou Ons Hoekje niet zijn. wat het nu is. ..Ons Hoekje" is ook Uw Hoekje en het is daarom dal er zoo'n on zichtbare band gevlochten ligt tusschen U en mij En nu lievp Neefjps eindig ik voor dit jaar onze wekpliiksche correspondentie Ten slotte hoop ik. dat gezondheid geluk pn voorspoed in ruime matp Uw aller deel moge zijn en dal 1928 ook vertroosting moge bren gen aan hen die door smartelijke verliezen in diepen rouw gedompeld werden. En waar ik spreek van mijn Neefjes en Nicht jes bedoel ik ook Uwe ouders en verdere familie. U allen wensch ik een „Zalig Nieuwjaar". Jullie liefhebbende OOM WIM. Een paar briefjes wil ik voor vandaag beantwoorden. Trans Drooq, Oud-Ade. Ik zal antwoorden in denzelfden toon, waarin je vraag gesteld werd. Je' andere liedje i9 misschien in de papiermand terecht gekompn: ik weet hp| niet Er liggen nog dertig brieven te beantwoorden Misschien is het daarbij Voor dit versjp is geen plants. Annie Encelnnan en Marie Eeden, Noord wijk. Wat jammer toch lieve Nichtjes, dat alles zoo gelonpen is. Ik zal jullie aardige ver haaltjes bewaren tot we plaals hebben De kennismaking is allerhartelijkst Welkomt Met ha^d en groet voor jullie beidjes! Pnei. Leiden. Dank voor het versje 1 Later komt dit er in' Ik zal het bewaren! Dag Vriendje! Blijf ons voortaan he'lpenl Als ik nu kon. stond het er vandaag reeds in! Jantje Flouvirr, Leiden. Wat jammer voor jou arme Poesje, dat ik nu geen plaats heb hé Jan! Doch alles kom! wel op z'n pootjes terecht Geduldl Dag Janl Veel groetjes aan allen! OOM WIM. KERKNIEUWS. Zalig Nieuwjaar. Vrienden. Een jaar van geestelijke en tijdelijke voorspoed. Ja. veel zegen aan u allen, vooreerst aan de krant die wekelijks zeer gastvrij voor mij is en daardoor zeker iets Gode welgevalligs doet, aan alle S'ichlers die ons werk gaande ge houden hebben in 1927 en verder aan allen die mijn stukjes lezen en zich ongemerkt voor mijn werk laten winnen. „Zich ongemerkt laten winnen"Ja. er zijn anders ook taaie onder Ik ken er die mij al een jaar (en langer) spreken over mijn stukjes en nog altijd hun beurs dicht houden. Toch gun ik ze het wekelijksche pretje van harte. hoor. 't Is al veel gewon nen dat ik wekelijks patiënten voor mijn inspuitingen vind. want den een of anderen dag werden ze' toch bedwelmd, Missiedron- ken (waren alle Katholieken hot!) zou ik zeggen, en dan zijn ze tot iedere edelmoedig heid in staat Ja. Nu in ernst. Missiedrnnken. Vrienden. Dronken van liefde voor God en voor de zielen. Een hemelsche bedwelming die ons tot schoone, ja de grootste, offers in slaat stelt. Een begrijpen van het doel van hel Kruisoffer, het zien van de waarde van een ziel en dan zich dan voelen branden om eigen offers te brengen, om mede die zielen te redden. Hebt ge zoo iets al eens gevoeld? Als ge een oprecht Katholieke ziel hebt. dan moet ge met die gevoelens bekend zijn. Dan ont komt ge er niet aan; want oprecht Katholiek en Missie-ijveraar beteekent precies het zelfde. Men kan geen waar aanhanger van Jezu9 zijn zonder belangstelling voor Zijn Hartewerk. Dat is gewoonweg onmogelijk. Denkt u daar bij begin 1928 eens aan Missiehuis Postrek. 120937. FATHER LEFEBER, Direcleur. Om op de eerste klas van het Missiehuis te komen, zijn bijna altijd privaatlessen van den Onderwijzer noodig 't Is beter dat die lessen een goed half jaar duren dan dat men tot de laatste paar maanden wacht, want dan is het gewoonlijk tobben Vraag dus nu reeds aan; dan laat ik u weten welke lessen noodig zijn. RADIO-PROGRAMMA VOOR ZONDAG 1 JANUARI. Hilversum, 1060 M. 10.30; VPRO-Uit- zending v. d. Ver. v. Vrijz. Herv. te Am sterdam. Voorganger Ds. Bakker: Met ver nieuwde krachten. 12.301.30: NOV. Lunchmuziek o. 1. v. Is Trytel. 1.30 2.30: NOV. Voordrachten te houden door Mevr. Annie v. d. Lugl Melsert-van Ees en Cor v. d. Lugt Melsert. 2 304.30. Po pulair concert door hel NOV. orkest o. 1. v. Henri- Zeldenrust. Met medew. van Me'j. Margaretha Adriani en den heer Willem Heckenrath (zang). 6 007.15; Dinermu- ziek door het ANRO-Trio. 8.10: Nieuw jaarsprogramma. Het versterkle ANRO- orkesl o. 1. v. Nico Treep. Daarna ,.'t Minne brugje". zangsolternije in 1 bedrijf. Muz. van Arth. v. Oost. Hans. de liedjeszanger, Ed. v. d. Ploeg. Baas Fork, kastelein en schout v. h. dorp Bloemendaal. Gerard Leenders. Roosje zijn dochier, Betty v. d. Bosch-Schmidt Willem van den Molenaar, Jules Moes. Vervolgens „Da Bruiloft van Kloris en Roosje", klucht met zang en dans. Thomas vader van Kloris, Ed. v. d. Ploeg. Pieler, moeder van Kloris. Mevr Coerdes. Kluns, Jan Jansen. Roosje. Mies Rootheb. Krelis. Jules Moes. Elsje, Betty v. d. Bosch- Schmidt. Teeuwis. H. Hendtiks. Manselte, J. v Hurk Hel versterkle ANHO-orkest. Mu ziek. Leiding, J. J. v. Amerom. Alg. vuorber. Chris de Vos. De Nieuwjaar*wensch in het stuk is vervaardigd door Clinge Doorenbos, voorgelezen door Clinge Doorenbos. Huizen. 1950 M. 10 30—12 00: KRO. Hoogdienst in de St. Antoniuskerk te Til burg. Het zangkoor der Kerk o. 1. v J. C. Claescn J Heerkons, orgel. Gezongen wordt de „Missa ad majorem Dei Gloriam". voor 4 sf. mannenkoor van J Schrijvers Na de H. Mis het Tanlum Ergo Saeramentum van Alph. Diepenbrock en het Laudate Domi- num van J Nieland voor 4 sl mannenkoor. Predikatie door kapelaan Mich Smits 12.301 30: Lunrhmuziek door het Trio „Winkels". Luslenhouwer. piano (leider) H. Schol!, viool O. Hendriks, cello 1 30 2 15 Godsdienslonderichl voor Ouderen door Prof. B Bont KRO 4.005'10 Zieken- lof uit Bloemendaal (KRO). 6 00- Dienst in de Geref Kerk ie Spakenburg Voorgan ger Ds. P de Jong NCRV) 7 30—8 00 KRO. Bijbel exegese door Prof. Dr. R Jan sen O. P. v. d. Keizer Karei Universiteit te Nijmegen. 8.00: Kunstavond met mede werking van B. Verhoeven, declamator Het K. R. O -orkesl o. 1. v. M. v d. Ende Jules Moes Muzik leider. 10 30 KRO Epiloog. Caeci! ia-kwartel o. 1. v Mej v Rooyen. Daventry, 1600 M. 3 50: Concert door het Militair orkest. G Naish. sopraan. G. Eastman, bas. 5.40 Vertellingen u. h. Oude Testament. 5.50G.G5' Missisonaire causerie. 8.20: Dienst in de Holy Trinity Kerk. 9.05: Liefdadigheidsoproep. 9 10: Nieuwsber. 9.25: Concert. Radio strijkorkest. A. Cramer, bariton. Koor. 10.50: Epiloog. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.20: Religieuse muziek. Gem. koor en predikatie. 1.05: Orkeslconcert. 8.35: Circus Ra dio-Paris. 9 0511.20: „Revue-schels", Jazzband en zang. Langenberg. 469 M. 8.209.20: Kath. Morgenwijding. 11 0011.30: Delama- ties. 11.3512.20: Orgelconcert. 12 201.05: Militaire muziek. 3 05 3.45: Beelhovens Pianomuziek. 450 5.20: Orkestconcert. 6.50: „Die Zauber- flöle". opera van Mozart. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Königwusterhausen, 1250 M. 8.20: Morgenwijding. 10 5011.50: Orkestcon- cerl. 3 506 20: Orkestconcert. 7 50: .Cabaret Senta Söneland. Elli Glassner, Paul Graetz etc. 9.5011 50. Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 8.35: Morgenwijding. 1050: Morgencnncert. 12.25' Nieuw jaarsconcert. 3 35: Voorlezing en piano begeleiding. 4.50: Vroolijk concert. 720: Walsconcert. Koor en 9olis'.en. 10.5011.50: Dansmuziek. Brussel. 509 M. 5 206.20: Dansmu ziek. 8.3510.35: Gala-concert. (9.20: Vlaamsche causerie). VOOR MAANDAG. 2 JANUARI. Hilversum, 1060 M. 12 u.Politieber. 12.352 u.Lunchmuziek door het AN1ÏO Trio, John Helden, viool, M. v. 't Woud, cello. G. Verhey, piano. 4.405.50Kin deruurtje o.l.v. Mevr Ant. v. Dijk. 6 7.15: Dinermuziek door het ANRO-Trio. 7.157.45: Engelsche les voor beginners. 7.45: Politieber. 8.10: Concert. ANRO- oikest o.l.v. Nico Treep. Sophie Haaze— Pienemann, sopraan. Daa'rna een program ma ..op verzoek". 10 u.Persber. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur 1950 M. 12 301.45: NCRV. Spreker: Ds. Jac. v. Nes, Missionair Pred. onder de Joden ro 's-Gravenhage, over: Het Jodendom. 7—7.30: NCRV. Concert. 7.30—8 u. NCRV. Spr. W. Meyers, hoofdcontrolcur kaascontrole te Utrecht: Onze Boerenstand 8 u.NCRV. Spr K. Lantermans leest uit eigen Over-Betuw6ch werk, a. 'n Vroo- lijke Juffer, b. Drie portretjes van Kees. Frida Mooy, sopraan Nic. Klasen, fluit. Jan Vogel, piano 3e avond der liederen cyclus: Hollandsche Componisten. Haven try, 1600 M. 11.20: Daventry- kwartet en solisten (viool, sopraan, bari ton). 1.202.20: Orgelconcert. 3.20: Daventrykwartet en solisten (sopraan, piano). 4.20: Orkestcnncert. 5 20: Huishoudpraatje. 5.35* Kinderuurtje 6.20: Dansmuziek. 6.35: Mr. Crowther: Stars of the Mouth. 6 50: Nieuwsber. 7.05: Dansmuziek. 7.20: Liter, critiek. 7.35: Beethoven's liederen. Bantonzang. 7.45: E. Ludwig: Bismarck. 8 05: Duet ten voor 2 violen. 8 35: balladencon- cert. W. Davis, mezzo. R Watson, bariton. C. Baumer, piano. 0-20: Nieuwsber. 9.35: Mr. Komisarjovsky As ohters see us. 9.50: Nieuwsber. 9.55: Kamermuziek (harp, fluit, viool, viola) 10.55: „Brother Juniper", van de „Little Plays of St. Fran, cis", van L. Housman. 11.20—12.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11: Concert 12.50-2.10: Klassieke kwar tetten. Beethoven Haydn, Mozart. 5.05 —5.55: Literaire en muzik. matinée. 8.50: „Les Cloches de Corneville", opeia- fragraenten. Orkest en soli. 11.20: Slui ten. Langenberg, 469 M. 12.251.50: Or- kestconcert. 5.20—6.20: Schrammeltrio. 7.35: „Wolf Monike-avond" H. Rode. alt. Ch. Christann, declamatie. Ds. Zeiler, in leiding. Westf. Strijkkwartet P. Eb°rhard, begel. Daarna tot 11.20: Dansmuziek. KönigswusterhauBen, 1250 M. 11.20 7.05: Lezingen en lessen. 7 20: Volkscon cert. 9.5011.50: Concert. Kermbach- orkest en A. Alexandrowna, sopraan. Hamburg, 395 M. - 5.15: Orkestconcert. 6.20: Orkestconcert. 7.2011.20: Volks concert. Brussel, 509 M. 5 20—0.20: Triocon cert. 8.35. Orkestconcert. 9.50—10.35: Dansmuziek. DE DAK-ANTENNE THANS OVERBODIG? In de groote steden wordt het antenne- vraagstuk steeds moeilijker en moet men zich behelpen met korle antenne's, daar boven de meeste daken reeds een warnet van draden is gespannen. En nu blijkt dat de ontvangst met deze korter dan normale antenne's werkelijk goed is, volgens velen zelfs beter dan een van groote lengte.. Dit kan juist zijn, doch zonder cijfers is hierover geen gegrond oor deel te vormen. In onze rubriek werd steeds een 1-draad's antenne aanbevolen met een totaal lengte van c.a. 30 M.. reeds in den lijd toen 2- en 3-draad's antenne- netten normaal waren. Langdurige erva ring had ons deze maat aangegeven. Nu lazen we onlangs dat het horizon tale gedeelte van de antenne gerust kan vervallen en een simpel draadje van en- meters reeds voldoende is voor een goede ontvangst Dit kan inderdaad het geval we! zijn. maar hier spreekt het gebruikte toe stel een woordje mede. wanl als dit niet met de meest moderne lampen is uitge rust en niet hepl zorgvuldig uil de beste materialen gebouwd is Pr geen sprake van goede ontvangst En waar het mperendpel van de gebruikte toestellen niet aan die hooge eischen voldoet blijft een goedge bouwde antenne nog steeds noodig. waar onder we verstaan een antenne met eer» kort horizontaal gedeelte en zoo lang mo gelijk verticaal gedeelte du9 zoo hoog mogelijk boven de omgeving uitstekend aan lange masten; om eenige maten te noemen- horizontaal 1015 M. en verti caal eveneens 1015 M Het geheel wordt goed geisoleerd bevestigd en vrij van mu ren e.d. Waar selectiviteit ook een belangrijke factor is geworden moeten wij er in dit verband nog op wijzen dat een lange an tenne ongunstiger is dan een korte Uit onze proeven van recenten datum is ge bleken dat de selectiviteit op een hooge antenne van 30 tot 50 M. volstrekt niet geringer is dan met een lage antenne van 15 M. totaal lengte. Een 2-draad's antenne van die lengte gaf wel merkbaar minder selectiviteit, wat echter weer geheel ge reduceerd kon worden door het toepassen van inductieve koppeling tusschen anten nekring en roosterkring H. F.-lamp. Merk bare selectiviteilsverhooging zoeke men niet in de antenne maar in het schema We kunnen bovendien de koppeling tus schen plaatkring H. F.-lamp en rooster kring det.-lamp inductief maken. Indien er weinig ruimte ter beschik king staat maakt men de antenne hoog en bereikt daardoor een grootere lengte verticaal. Het gebruik van goede isolatoren en antennedraad blijft geboden. Is er op het dak geen gelegenheid dan kan nog aardige ontvangst verkregen worden mei een zolder-antenne, onder 't dak gespan nen. Hiervoor kan het normale antenne draad gebruikt worden, horizontaal gespan nen tusschen kleine isolatoren welke aan de wanden bevestigd worden. Nog een voudiger is het gebruik van geisoleerd draad (Schelledraad b.v.) bevestigd aan schroefoogen (dit geldt alleen voor een droog huis). Een totaallengte van 30 tol 50 M. is voldoende. De draad welke ge spannen wordt tusschen toestel en anten ne moet goed geisoleerd zijn en zoo kort mogelijk. Men verwachte echter met een normaal toes'el niet de resultaten van een dak-antenne. In den regel komen alleen Hilversum. Huizen en Daventry met vol doende sterkte door. De proef zelf eens te nemen is eenvoudig en interessant. RADIO-EELASTING IN FRANKRIJK. De Fransche minister van Handel Boka- nowpki heeft het Parlement voorgesleld om een belasting van 10 francs te heffen van radio-ontvangtoestellen. Een groot gedeelte der belasting-opbrengst zal dienen om de on kosten van goede programma's te bestrijden. AANTAL LUISTERAARS IN ENGELAND. Volgens de zoo juist gepubliceerde gege vens van de British Broadcasting Company bedroeg het aantal luisteraars op 1 Novem ber 1927: 2 338.000. UITBREIDING VAN DEN OOSTENR. OMROEP. Men is met den bouw begonnen voor de versterking van het station in Weenen De machines voor de stroomlevering met een totaal vermogen van 200 K.W. zijn reeds gemonteerd en met de zendinrichting wordt in Januari begonnen. In Linz wordt de bouw van het zendsta tion vertraagd door de hevige koude en sneeuwval. Het aardnet en de fundamenten zijn gereed, terwijl de masten nog voor Januari gemonteerd zullen worden. DE OMROEP IN SPANJE WIL NIET. In tegenstelling met de meeste Europee- sche landen wil het met den omroep in Spanje nog niet vlotten, alhoewel het een der eersten was In 1924- werd het radiosta tion in Barcelona opgericht met 15') luiste raars. in 1926 telde men er 5400 en in 1927 9000 Than9 zijn er nog geen 10 01)0 in de provincie Catalonië, terwijl het aantal in woners 1 millioen bedraagt Geheel onaf hankelijk van het Rijk heeft de omroep zich daar ontwikkeld en worden de uitgaven be streden uit vrijwillige bijdragen en radio reclame. Wel heeft het Rijk een radio he- bclasting van 5 pesetas per jaar en per an tenne ingevoerd, doch hiervan krijgt de om- In een dorp in den Beemstei* heeft een dokter 24 patiënten, d«e lijden aan nier- en andere riekten, tengevolge van het chariest* tin en. (Courantenbericht). Holland's ronde boerendeernen Ja, het kan niet anders zijn Volgen reeds als stadsche dames Het bevel der slanke lijn. Want het >s toch glad onmoog'lijk, Goed een charleston *e zien, Vau zoo'n ouderwetseh gezonde, Appelronde dikke Trien. Misschien zult u niet begrijpen, Hoe het kan gebeuren, dat Dit geschiedt bij boeren-dames, Niet bij dames uit de stad. En toch is dat goed verklaarbaar Hoort u maar eens even aan! Vroeger was de dorpsche dame, Dik en rond en welgedaan Maar toen kwam de nieuwe mode, Van de slanke lange lijn. Ook die welgedane deernen Wilden toen graag lattig zijn. En ook zij zijn toen begonnen Met 't vermageringssrhandaal, En 't gezorde boerenmeisje Werd toen bleek en lang en schraal, liever, hart en nieren slenken, Zaten niet. meer in h-*t vet, En toen. bij bet ebarlestonnen Ondervonden zij de pret: Want die vetloos losse inhoud Slingerde vervaarlijk mee Telkens als dat boerenmeisje, Chnrlestensche passen dêe En het slot van 't chart estonnen En ork van de slanke lijn, Was de charlestonsche zi"ktc, Lever-, hart- en nierenpijn. K'"k, die droevige gevolgen Z';n toch wel wat al te bar, Want zii stuurt niet slechts organen, Maar ook hersens in de war. is. Verd. verklaarde, dat de berooving heeft plaats gehad. Hoe het grootere tekort is ontstaan, kan hg echter niet verklaren. Advocaat generaal rar. Bauduin zei in zga requisitoir, dat op de zitting van_ 7 Oct. deze zaak voor verdachte een gunstige wen ding nam, doordat plotseling na vier jaar een getuige ex machina verscheen, die de beiooving aannemelgk trachtte te maken. Spr. achtte dien getuige te goeder txouw, maar vond in zijn verklaring tot duistere punten. Z. i. heeft verdachte de berooving gebruikt als plechtanker om alle verduiste ringen, die hij gepleegd had en nog plegen zou, aan vast te knoopen. Intus- schen wilde spr. aan den verdachte de 12000 van de z.g. berooving schenkener bleef dan in ieder geval nog f8000 over. Ter zake van verduistering van f8000 vor derde spr. de schuldigverklaring van den verdachte. Bij de strafmaat moet echter j rekening worden gehouden met de onntan- i digheid, dat hg bg het vorige arrest tot drie jaren gevangenisstraf werd veroordeeld. Eisch: bevestiging van het vonnis, be halve v/at de opgelegde straf betreft, die spr. tot één jaar wensebte te zien terug gebracht. Mr. C. J. Goudsmït, uit Leiden, pleitte vrfrpraak, daar er thans, na het onderzoek bg den rechter-commissaris, nog minder aanwgzingen zrin dan toen, een jaar ge leden, de Rechtbank de gevangenneming van den verdachte weigerde. Uitspraak 12 Januari a.s. RECHTZAKEN. DE KNOEIERIJEN BIJ DE GEMEENTEL. VISCHVOORZIENING TE AMSTEn"AM. De reeds in 1923 wegens fraude ont slagen.. 54-jarige klerk-kassier bg de Ge meentelijke vischvoorziening te Amsterdam kwam bij het Gerechtshof aldaar in booger beroep van de beide vonnissen, die de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank tegen hem wees. üp 6 Mei 1.1. had die Rechtbank hem schuldig verklaard aan verduistering va& f 4000 en f 10.000, gepleegd in de jaren 1921, 1922 en in de eerste drie maanden van 1923, en hem veroordeeld tot l'/a jaar gevangenisstraf met aftrek van drie maan den voorhechtenis. Dit vonnis werd op 18 October 1.1. door het Gerechtshof vernietigd. Opnieuw rechtdoende veroordeelde bet Hof den verdachte tot drie jaren gevangenis straf met aftrek van zes maanden voor hechtenis. Het andere vonnis werd door de Recht bank op 31 Maart 1.1. gewezen naar aan leiding van de ten laste gelegde verduis tering van f 11.000, gepleegd in de jaren 1921 t.m. 1923. De Rechtbank nam, op grond van zijn opgaven, aan, dat hg zich aan verduistering van f 15U0 had schuldig gemaakt, maar de berooving, waarop hij zicb had beroepen, aanvaardde zjj niet, en ten slotte veroordeelde zjj hem tot drie jaren gevangenisstraf. In de zitting van 7 October stelde het Hof een onderzoek in naar de berooving, waarvan verdachte op U Augustus 1921 het slachtoffer beweerde te zijn geworden. Het Hof wees vervolgens op verzoek van1 advocaat generaal mr Bauduin. de zaïk naar der rerhtpr cnmnvssaris terug, teneinde als nog een onderzoek naar eenige dubia in te stellen. Gisteren diende deze verduisteringszaak andermaal voor het Hof. President mr. Jolles wees er den ver dachte op, dat het nadere onderzoek niet veel licht heeft opgeleverd en hij vroeg hem, of hg er bjj bleef, dat de berooving SCHEEPSTIJDINGEN. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". RADJA, uitr, pass. 29 Dec. Gibraltar. VONDEL, uitr., 31 Dec. te Colombo verw. SALABANGKA, thuisr., 1 Jan. te Londen verwacht. KONINGIN DER NEDERLANDEN wordt Zaterdagochtend 6 uur van Batavia te IJmuiden en 10 uur te Amst verwacht. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SLAMAT 31 Dec. van R'dam te Batavia verwacht. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. POSEIDON arr. 29 Dec. te Hamburg. ORPHEUS 28 Dec. van Calamata n. Patras. Ajax arr 29 Dec. te Vinaroz. ZEUS arr. 29 Dec. te Catania. KONINKLIJKE SOLL LLOYD. GELR1A, thuisr., 1 Jan. te Las Palmas verwacht. WATERLAND, thuisr., vertrekt 30 Dec. 2 u. n.m. van Londen. HOLLAND-BRITSCH-INDIË LIJN. ALDERAMIN 29 Dec. van R'dara n. B - Indië. STREEFKERK 29 Dec. van R'dam te Hamb. ROTTERDAM-ZUID-AMERrKA LIJN. ALDABI, thuisr., 28 Dec. te Santos. STOOMV.-MAAT5CH .^C^AAN". ALC1NUS, Liverpool n. Batavia, pass. 28 Dec. Gibraltar JAVA-CHINA—JAPAN-LtJN. TJISAROEA 29 Dec. van Batavia naar Hongkong. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. VLIELAND, uitr., 1 Jan. te Teneriffe verw DIVERSE STOOMVAARTBERICBTEN. ROZENBURG 28 Dec. van Bilbao te Port land. ST. PHJLIPSLAND 27 Dec. van Londen n. Kopenhagen. THUBAN 28 Dec van Rosario te Hamburg. YILDUM 28 Dec van R'dam te Santa Pe. WAAL 28 Dec. van Vigo naar Setuhal. ZUID HOLLAND 27 Dpc. van Methil naar Hamburg. JONGE JACOBUS 28 Dec. van Genua n Valencia. JONGE ANTHONY, Candia n. R'dam. 2S Dec. van Vigo. 2—3

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6