Uit het Vaticaan. 19s Jaargan g DE LEIDSCHE COURANT, Zaterdag 31 December 1927. Derde Blad No. 5759 Buiten). Weekoverzicht. De spreuk „doe wel en zie niet om", kan voor ieder ander geschreven zijn, maar it zeker niet geschreven voor iemand, die iedere week een overzicht schrijft over de gebeurtenissen van de afgeloopen week. Vooral wanneer het einde van de week samenvalt met het einde van het jaar. Het is ondoenlijk om het Nieuwe Jaar met frisschen moed weer in te treden zondpr op den drempel even slil te staan en ach terwaarts te blikken naar alles wat over ons hoofd is heengegaan. Daarom zal onze terugblik dezen Zater dag noodzakelijk verder terug moeten gaan dan de gebruikelijke week en zullen wij even in vogelvlucht den weg afzien, waarlangs de historie van 1927 haar spoor heeft getrokken. O n s 1 a n d. Do algemeene indruk, welke zich aan ons opdringt, wanneer wij ons om draaien bij de wisseling des jaars, is wel zeer gemengd. Was het jaar 1927 voordee- lig of nadeelig voor ons land 1 ln de buiten landsche politiek heeft ons klein landje een rol gespeeld welke onevenwichtig groot was iri verhouding tot zijn aantal vierkante meters oppervlakte. Dank zij de bekwaam heid van onze beste voormannen, heeft Ne derland een flinken invloed uitgeoefend te Genève. Denken wij slechts aan de econo mische wereldconferentie onder leiding vau Colijn en aan het krachtige initiatief van onzen mim'ster van buitenlandsche zaken, jhr. Beelaerts vaD Blokland, die in den geest van het Protocol van Genève de trits „veiligheid, arbitrage en ontwape ning", weer naar voren bracht op de ver gadering van de voorbereidende ontwape ningsconferentie. En heeft dezelfde minis ter niet nog onlangs getoond, dat hij niet alleen opzienbarende redevoeringen kan houden zooals bij bovengenoemde gele genheid maar dat hij ook practisch kan optreden in dienst van den vrede 1 Aan zijn tactisch optreden toch is het te danken, dat het geschi' tussrhen Polen en IÜtauen is bijgelegd, in zooverre de sinds jaren bestaande oorlogstoestand tussehen deze beide landen eindelijk geëindigd werd verklaard. Dat was ons optreden op het groote tooneel van de wereldhistorie. Verder valt hier nog te wijzen op de verwerping van het NederlandschBelgisch verdrag inzake de Schelde-kwestie en de waterwegen van den Rijn naar Antwerpen, tengevolge vaij welke verwerping jhr. v. Kavnebeek aftrad als minister van buiten landsche zaken Of wij hierdoor onszelven voordeel dan wel nadeel hebben toege bracht, is nog moeilijk uit te maken. E u r o p a. Is 't afgeloopen jaar over 't algemeen dus niet ongunstig geweest voor ons land, beschouwd in z'n verhouding tot do algemeene buitenlandsche politiek, dë toestand in Europa is niet zóó geweest, dat wij ons erg enthousiast kunnen maken. Wij hebben zoo juist herinnerd aan de ontwapeningsconferentie en aan de eeouo- niische wereldconferentie Beide hebben tot nu toe nog geen tastbaar resultaat opge leverd. De confeientie tot beperking der bewapening ter zee de z.g. Coolidge- conferentie of drie-mogendheden-conferen- t-ie is eveneens op niets uitgeloopen d& zoo hoopvolle verwachtingen van het mee doen der Russen aar de conferenties te Genève nu mogelijk geworden doordat in April van dit jaar het Worofski-geschil met Zwitserland is bijgelegd hebben niets dan teleurstelling opgeleverd. In Rusland zelf zijn de toestanden nog niets veranderd. Eenige verdraagzaamheid tegen over den godsdienst hebben de Sovjets slechts geleerd in zoover zij niet anders kónden en van verdraagzaamheid tegen over de meening van anderen in den boe zem der eigen partij is hcelemaal geen sprake. Dat bewijst de volkomen uitbanning van de oppositie uit de partij. Met Engeland hebb?n de Sovjets het dit jaar zoo erg te kwaad gekregen dat de Britsche regeering de diplomatieke betrekkingen heeft verbro ken. (cfe z.g. Arcos-affaire). Maar ook in andere landen heeft de pro. FiUILLETON. OE OMBEKEMDE Door S. Uit de Almanak voor he1 Schoone en Goede van 1858. Dit verhaal speelt Leiden. 3) Toen de Schout Francois zag binnentre den, riep hij; Hé vriendje' zijt gij daar? ik wilde juist bevel geven voor uwe gevangen neming, want voor een paar dagen hebl gij den. eernamen Claes Uirks, in de stadsher berg, zoo' geslagen, dal de man er nog van te bed ligt; wees dus zoo goed in gindsche kamer te gaan,.daar zal men verder voor u zorgen. Voordat ik gevangen word gezet. Heer Schout! zeide Francois, die zich van zijne verwondering spoedig hersteld had, moei gij eerst eene beschuldiging aanhooren, die ik inbreng tegen Jonker Adriaan vah Swielen. wegens vrouwenroof, gepleegd op mijne schoonzuster, die hij heden avond ontvoerd heeft, na op eene slinksche wijze mijne vrouw ie hebben verwijderd De Schout zette een paar groote oogen op, bij zulk eene duidelijke en gewichtige be schuldiging Van Brouckhoven, die Francois slil had zitten aan (e staren, zeide: Mij dunkt Heer Gael' wij moesten hier maar proces-verbaal van laten opmaken, want de accusatie is te rond. dan dal wij er geen ge volg aan zouden geven, en aan pene schel trekkende, verzocht hij den Griffier. Mr. Jan van Bauchem. het voorgevallene op te tee kenen. v paganda der communisten niet bepaald for tuin gehad. Vooral in de laatste maanden hebber in vele landen van Oost- en Mid del-Europa arrestaties van communisten plaats gevonden. In Frankrijk heeft de communistische agitatie geleid tot den val van den Sovjet-gezant te Parijs Krassin. De Balkan, dat traditioneele kruitvaatje, heeft ons dit jaar noga! met rust gelaten. Een paar komitadsji-aanvallen, wat onrust na den dood van koning Ferdinand van Roemenië, eenige dreigende spanning tus sehen Italië en Joego Slave, dat alles heeft betrekkelijk weinig te beduiden. Erger wa ren de recente onlusten in Zevenbergen, waar Roemeensche studenten de vroegere Hongaarsche bevolking eens even geleerd hebben, hoe zij de zegeningen van het nieuwe Roemeensche regiem moesten waardeeren. Vooral de Joden hebben het moeten ontgelden. Oostenrijk heeft dit jaar ook voor vol doende copy gezorgd, doordat ongeveer een half jaar geleden te Weenen een onge kend oproer uitbrak naar aanleiding van het vonnis, uitgesproken over de schuldi gen aan de schietpartij in het Burgerland. De straatgevechten en de brand in het bekende paleis van Justitie zal men zich nog heel good herinneren. Verder hebben wij in het begin van het jaar weer eens een opstand gehad in Por tugal. De revolutie brak uit begin Februari in Oporto en sloeg een paar dagen later over naar Lissabon. Beide steden werden stevig gebombardeerd en het einde van d.e historie was, dat Portugal weer een mislukte revolutie rijker en meer dan 300 menschenlevens armer was geworden. In Spanje noch in Italië zijn dit jaar aanslagen gepleegd op de respectievelijke dictat-ois Primo en Mussolini. De laatste heeft zich vrij kalm gehouden. Hij heeft het land verrijkt met een nieuw Charter van den Arbeid, waarbij de vakvereenigin- gen tot stadsorganen werden gepromo veerd en hij heeft in den na-zomer de stich ting van den fascistischen staat met luis ter gevierd. Het jongste opzienbarende feit uit Italië was de stabilisatie van de lire. B u i t e n E u r o p a. Ne dit zeer korte overzicht over het wel en wee van Moeder Europa, waarbij wij geenszms aanspraak willen maken op eenige volledigheid wij stippen maar zoo hier en daar wat aan - - Dog even een kijkje aan de andere zijde van onze wereldbol. De Ver Siaten hebben zich ook dit jaar afzijdig gehouden van het werk van den Volkenbond. Coolidge heeft, zooals reedft gezegd, een confeientie bijeengeroepen ter beperking van de bewapening ter zee, maar deze is, mede, dank zij de weigering van Frankrijk en Italië, op niets uitgeluo- pen. Een paar maal hebben de Ver. Staten ingegrepen bij revolutie-pogingen in Mid del-A merikaansche staatjes, maar bij de troebe'en in Mexico zijn zij volkomen pas sief gebleven. De toestand in het land van Calles is nog precies zoo gebleven Calles is voort gegaan met het arrestoeren en fusilieei. .i van priesters en hij heeft de oproerige be weging, welke geruimeu tijd heeft aange houden, met succes den kop weten in tc drukken. Een heel stelletje rebellen-gene raals hebben hun pogingen roet den dood moeten bekoopen. ÜDdarks de verklarin gen van 't geheele episcopaat, dat deKatho lieke Kerk in Mexico mets met de opstan delingen te maken had, werdfln «le Katho lieken natuurlijk voor de onlusten verant woordelijk gesteld en menig Katholiek heeft zijn leven moeten laten, beschuldigd van „samenzwering tegeD het leven van den president." Priesters, d>e het waagden het H. Misoffer op te dragen en Katholie ken, die den moed hadden die H. Mis bij te wonen, maakten zich daardoor schuldig aan hoogverraad en werden als rebellen terechtgesteld. Ofschoon deze terreur nu reeds ongeveer twee jaar duurt, heeft de l'berale pers er nog steeds geen kennis van genomen. Japan heeft zich dit jaar onderscheiden op de manier, die dit land eigen is, n.l. door een fiksche aardbeving in het begin van Maart, waarbij niet minder dan 3 A 4G03 menschenlevens verloren zijn gegaan. Toen hel sluk gereed was, onderteekenden het de beide ambtenaren, waarna zij het Francois voorlegden; Kom, Heer! zeide de Burgemeester, laai ons eens zien hoe gij heet. Francois schreef eenvoudig dien voor naam. Dat is niet genoeg, uw geslachtnaam moet er bij. merkte de Schout aan. Ik heb geen anderen naam, sedert ik in Holland woon, was het antwoord. Oho, vriend! heb ik u daar? riep de Bur gemeester zegevierend uit, dan zijl gij mis schien wel die vluchteling, naar wien mijn neef, de gezant van Z. M. de Koning van Frankrijk, mij verzocht heeft onderzoek Ie doen! Francois werd doodsbleek, zijne knieën knikten; men zag hel, dat geen bliksem straal hem erger had kunnen treffen dan deze- woorden; zijn schrik duurde evenwel slechls een oogenblik; wanf spoedig ant woordde hij op een toon. dien hij zoo vast mogelijk trachtte te doen voorkomen: Ik weet niet wat gij zeggen wilt. Heer Burge- meesler! doch ik bid u. neem mijne beschul diging als waar aan; daarenboven verzoek ik u mij met een eed Ie onlslaan anders is mijne vrouw geheel zonder bescherming, ik zweer u te zullen verschijnen bij de eer ste oproeping, die gij mij doet toekomen. Daar komt niets van. zeide de Schout wien reeds de dank en de lof van den Fran sehen gezanl in de ooren suisden. Immers het geheimzinnige gedrag van Francois, in verband mei het schrijvpn van den gezant aail zijn neef van Brou«-khoven. deden het reedp hii hem vastslaan dat Francois de gezochte vluchteling was Gij gaal nu naar het hok. vervolgde hij. ep wordl verzochl ons verder niel meer om de noren Ie malen Eenige dienaars van de roede traden bin- Nu wij toch op het tencin der ongeluk ken zijn verzeilu geraakt, kunnen wij ter loops wel even herinneren aan de over- 6lrooming van de Mississippi vu u;.n üo ramp van de Prineipesea Mafalda" op de BraziliA.iut.ih* Wanneer wij nug tv en een oogje wagen aan zonen van het Hemelsche Rijk, dan memoreeren wij de scheuring in de Kwo- mintang, waardoor de communisten zich hebben afgescheiden van de partij der ge matigden, welke scheuring ten slotte ge leid heeft tot een vollecig échec der com munisten en tol de uitdrijving der Russen. Bij den opmaisch der Zuidelijken naar het Noorden, werden n het begin van het jaar Nanking eu Sjanghai door de Kantonnee- zen ingenomen, waarbij het tot bloedige tooneelen kwam, dank zij do voorzorgs maatregelen der Jüngelschen en der andere mogendheden, zi,n de buitenlandsche ne derzettingen in de havensteden voor vol komen vernietiging gespaard gebleven. De laatste onlusten deden zich voor te Kan ton, e& deze wnien ten slotte de aanlei ding tot de verdrijving der roode broe ders. Het is den communisten niet nanr den vleeze gegaan, ofschoon zij zich veel h«a- den voorgesteld van hun propagauda in China en in lndië. Zooals men zich herin neren zal, brak een jaar geleden op Suma tra's Westkust ook een opstandje uit, dat echter spoedig bedwongen was. In den loop van dit jaai hebben wij in lndië verder met de communistische oproerlingen afge rekend. Honderden' zijn velbannen naar het Boven-Digoelgebied. De vliegtochten. Wij mogen dit zeer summiere jaaroverzicht niet be sluiten, alvorens herinnerd te hebben aan de groote vluchten, welke dit jaar hebben plaatB gehad. Luitenant Koppen maakte een schitterende poptvlirhl van Amster dam naar Batavia en terug en het aantai OceaaDvlucliten stèeg zoo onrustbarend sinds de prachtige vlucht van Lindbergh, dat het bijna niet bij te hom en was. Van West naar Oost zijn verschillende vluch ten met min of meer succes geslaagd, maar maar van Europa uit slaaede er geeD een. De jongste mislukte vlucht is die van miss Grayson, die sinds eenige dagen wordt vermist en die thans als verloren kan war den beschouwd Zelden zal er een jaar zijn geweest, waarin de luchtvaart zoozeer heeft gestaan in het centrum der belangstelling. Het jaar 1927 kan gevoeglijk gpnoemd worc'en het jaar der Oceaanvluchten en dat... der Ka naalzwemmers. Wat zal nu het volgend jaar ons bren gen 1 Priester jubilea in 1928. 50 Jarigen; 16 Augustus. P L. Desscns, Rector van St. Elisabeth te A'dam; F. J Gribling. rust. Pastoor v. St. Willibr. te 's-Gravenhage, verblijvend te Delft St. llippolytus Gest. L. Stolk, Pastoor te Amsterdam II Catha- rina; J. F. de Graaf. Pasloor te Amsterdam II. Vincentius a Paulo. 40-jarigen: 15 Augustus. J. H. Boonekamp, rust. Pastoor van Heemskerk, verblijvend te' Nw. Herlaer N.-Br. J. M Eg. Pasloor te Obdam; C. J. Karskens. Pasloor te Wervershoef; B. J. Schrandt, Pasloor te Haarlem, 0. L. V. Roz. Mgr. H. J. M. Taskin, President v. h. Groot Seminarie Warmond. A. J. H. Wreesman. rust. Pasloor v SI. Elisabeth te R'dam. 25-jarigen, 16 Augustus (gewijd. 6ede vacante' toen de Bisschop pelijke zetel vacant was. door Mgr. II. v. d. Wetering). J A. Annegarn. Pasloor te 's-Gravenhage H. Fam.; H. W; van Beek. Pastoor tc Amsterdam H. Agnes; nen en voerden Francois naar zijne gevan genis. Wij dienen toch gevolg te geven aan de beschuldiging van dien snoeshaan, zeide de Burgemeester, na hel vertrek van Francois, is zij valsch, dan houden wij hem des te zekerder vast; wie of echter die vent is, mag Joost weten; mijn neef de gezant scheen hoog belang in die geheele zaak te stellen, en in alles handelde hij uit naam van zijnen Koning. Ik mag lijden dat zulks voor ons ten goede uitvalt, antwoordde de Schout, laat ons echter maar oppassen, ons de vingers niet te branden, door een al te grooten bemoeigeest. Den volgenden morgen zag men de leden van het loffelijke Leidsrhe Gericht, met den Schout en Iwee Schepenen aan het hoofd, Iang9 den lagen Rijndijk naar Leiderdorp wandelen. Zij hielden stil bij het huis Swie len, dat even voorhij hef dorp gelegen was Jonker Adriaan scheen zeer verwonderd Ie zijn. toen hij de tegen hem ingebrarh'e be schuldiging hoorde, en verzocht de Heemn oogenhlikkelijk zijn slot te doorzoeken; dif geschiedde, doch niets vindende, keerden d«* ambtenaren, na eene menigte veronlschul digingen ingebracht Ie hebben, onvprrichler zake naar Leiden lenig, nu vast'overtuigd dat de geheele aanklacht valsch was ge- weest. V. Marie werd ondertusschen door de groot ste ongerustheid bevangen; ieder uur van den nacht, dat verliep scheen haar eene eeuw. en vermeerderde haren angst telken? als zij gerucht hoorde, meende zij Fran goi? te zullen lerugziPTi inch iederen kee' werd zij in hare hoop bedrogen Eindelijk zonk zij, door inspanning en angst afgemat, II. Bilars. Pastoor te Middel ha mis. H. Bitter, Pasloor te Hoogwoud; W. H «Je Groot Pastoor te lerseke; f Ph. P. J M Hofman. Rector te Amster dam. Aloysius gesticht; A. H. J. M Homulle, Pastoor te.Vclscn- Noord; B A. Usance, Pastoor te Warmenhuizen; B. van Leeuwen. Pastoor te H i 11 e g o in H. Joseph; G. C. J. van Leeuwen, Pastoor te Zierik- zee; A J. J. Leusen, Pasfoor te L-e i d en H. Joseph; J. M Lucassen. Pasloor en Deken te' Beverwijk II. Agatha; P. J. Maas. Pastoor te Vlnardingen; Q. J. Te Mey, Pastoor te R'dam H. Fran- ciscus van Ass; F. J van Nes Pastoor te Nieu wveen; J. Nolet. Pasloor te Bergschenhoek: P Roovers, Pastoor te Rinnegom; J. A. Ruhe, Pasloor te 's-Gravenhage Getrardus Majella; J. van Veen, Pastoor teHazerswoude C. M. Woulerlood; Pastoor te Beverwijk, 0. L Yr. v. Goeden Raad; J F. V. M. Zandvliet Tastoor te Ze.ve n- hoven. 127?-iarigen, 15 Februari (gewijd 15 Aug. 1915 door Mgr. J. Hofman, infirmitalis, causa Ordinarii, tengevolge van ziekte van den Bisschop). Th Beers. Kap. A'dam O. L. Vr. Rozenkr. F. J. Bcmelman, Kap. te Builenveldert; W. C. v Bonten. Kap. te Loosduinen; P. Braak, Kap. Beverwijk H. Agatha; L Brink, Kap. te 's-Gravenhage H. Jaco bus; J. P. A. Brinkman. Kap. te Haarlem O.L.V. Roz II. II. Brouwer. Kap. te Rotterdam H Bar bara; A. J. M. v. d. Burg, Kap. te Overveen, Duinrust; G .A Jongejan, Kap. te 's-Gravenhage, H. Will. W. J. J. de Jongh, Leeraar Seminarie Ila geveld te Heemstede; J. F. Lin?. Kap. te A 1 p h e n a. d R ij n J J. Middelburg, Kap. te Amsterdam II. Anna; L. H. M Niriuwenhuizen. Leeraar Semi narie H^eveld te Heemstede; R. M. A. Nieu wveen van Dijkum, Kap. te Leiden O. L. V Hemelvaart; M. M Nolet, Kap. te 's-Gravenhage H. Familie; P. J. de Roos, Kap. te Amsterdam, H.H. Mart. van Goreum; J. B. Schuyt, Kap. te Rotterdam II.II. Mart. van Gorcum; T. Sommer. Rector te Purmerend, St. Lidw. Gesticht „St. Bavo". Door Prof. Franz Xaverius Zimmerman te Rome. Mochten we een vorige weck nog schrij ven over hel prachtige herfstweer waar van ook de II. Vadqr mocht genieten op zijn wandelingen door de Valicaansche tui nen, ineens heeft nu de winter haar in trede gedaan, en alles met een laag don zige sneeuw bedekt; de koepel van St. Pieler, Het Vaticaan, de Romeinsche Basi lieken, zelfs de groole zuil op het plein voor den SI. Pieler, die als een groote vinger ten hemel wijst. Al de fonleinen van de eeuwige stad warén bevroren, cn, wat hier nog nooit gebeurd is sneeuw en ijl bleven langer dan een halven dag liggen. In de afgeloopen week hebben talrijke kar dinalen o.a. Kardinaal Bourne en andere hoogwaardigheidsbekleders oen bezoek ge bracht aan den II. Vader, die ondanks de buitengewone vermoeienissen der laatste weken zich in een goe'de gezondheid mag verheugen. Z. II. ontving in particuliere audiëntie hel bestuur van de Pause'ijke Academi** voor wetenschap en kunst „Nuovi Lincei" genaamd, waarvan de bekende Jezuiten- pater Gianfrancesehi voorzitter is. Het be stuur kwam den II. Vader het tachtigste deel der Acten en het 9de deel van de „Memoriën'' aanbieden. Zondag j.l. werd in haren stoel in slaap, totdat zij tegen den morgen gewekt werd door een geklop aan d«? deur. Op te vliegen en open te doen, was het werk van een oogenblik; doch zij liet treurig het hoofd hangen, toen zij niet Fran cois, maar Mr du Bois voor zich zag staan. De goede man kwam eens vernemen, wat het gevolg was geweest van de voorvallen van den vorigen dag; want hij begreep, dat de valsche boodschap aan Marie van de verwonding van haren echtgenoot eenig doel moest gehad hebben. Zij vertelde hem wat zij wist; met eene door snikken afge broken? stem verzocht zij om zijnen bij stand. en smeekte hom haar (e helpen. Ik weet waarlijk niet wal ik er op het oogenblik aan doen kan, zeide de brave Deken, doch ik wil eens naar mijn zwager den Schepen van Baersdorp gaan; mis schien weet die er iets van; immers het zou wel vreemd wezen, dat er eensklaps in onze goede stad Leiden twee mensehen verdwe nen, zonder dat de Regeering ze op kon sporen. Tot weörziens dus! Hij vertrok en Marie bleef weder met haren angst alleen. Na eenigen tijd kwam du Bois terug, en verleide haar zoo voorzichtig mogelijk wat hij van de gevangenneming gehoord had, evenwel niet zóó voorzichtig, of Marie on'- s'elde hevig en zonk met een gil ineen, de Dckpn sprenkelde haar water in het gelaat, waschtp haar slapen; doch niets hielp, zoo dat hij eindelijk de straat opliep om een geneesheer te halen Buiten de deur ont moelle hem Augusle. die op weg naar het Peslhuis was om daar «ie geneeskundig'- 'e^sen te gaan bijwonen Om spoedig geho' nen te ziin verzocht du Bois hem. even mei hem mede te gaan pn met de hulp van dm- jongen med kwam Marie dan ook spoedig to' zich zelve. Nu slorlle zij een vloed van tra hel nieuwe studiejaar der Academie plech tig geopend, waarbij de H. Vader zelf en verschillende kardinalen en prelaten tegen woordig waren. De Acadctroe is nu onder gebracht in het Casino van Pi"c IV. in de Yaticaansehe tuinen, welke gebouwen H. Vader thans lor beschikking heeft \vi.- Icn stellen. De Paus zelf hieid een 'op spraak waarin hij nog op bijzondere wijze cien grooten Katholieken geleerdp Alexander Vol la herdacht, wiens eeuwfeest dit jaar overal zoo schitterend gevierd is. Deze week werd ook de officieel? tekst bekend gemaakt van het Concordaat, dat gesloten is tussehen den H Stoel en de Republiek Litauen. Daarin wordl aan de kerk volledige vrijheid gewaarborgd voor de uitoefening van haar geestelijke macht cn kerkelijke jurisdictie overeenkomstig de goddelijke wetten en het kerkelijk recht. Verder zal de burgerlijke overheid haar steun verleenen bij de uitvoering der ker kelijke beslissingen. Vrijstelling van militai ren dienst is aan de geestelijken gewaar borgd. De Paus benoemt vrij de Bis schoppen, maar zal te voren den presi dent vragen of er politieke bezwaren be staan legen den candjdaal. De nieuw benoemde zal den eed van trouw aan de republiek afleggen in de handen van den president. Godsdienstonderricht op de openbare en door den slaat ondersteunde scholen i? verplichtend. De geboorte- *:n doopregister? enz der kerk golden ook voor den sla'ab De kerkelijke huwelijken voltrokken vol gens kerkelijk recht krijgen burgerlijke ge volgen. De onderteckening van het Con cordaat dat zeer vele gunstige bepalingen bevat voor de kerk is een zeer gewichtig feit in de geschiedenis van de jonge repu bliek Litauen. Ook met de nieuwe regeering van Tsj?- cho-Slowakije, waar de katholieke kerk zoo'n groote crisis heeft te doorstaan, is reeds een „modus vivendi" to* stand ceko- men, daar de definitieve overeenkomst waarschijnlijk nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. Reeds enkele maanden geleden had de pers verschillende berichten verspreid over de gewijzigde verhouding tussr hen Rome en Praag. Toen de buitengewone gezant en gevolmachtigde minister van builenlani- sche Zaken Dr. Kamillo Krnfta in Rnrre was aangekomen en nieuwe onderhand? lingen waren begonnen, werd er bpweeid dat er reeds schitterende resultaten be reikt waren. 'Maar persoonlijk ben ik in de gelegenheid geweest om hieromtrent ter bevoegder plaatse inlichtingen in lc winnen, en die komen hierop neer, dit van weerskanten nog geen enkele defini tieve beslissing genomen is. De moeilijk heden die tussehen Praag en Rome gore zen waren zijn nog steeds niet opgelost daar het Valicaan zekere waarborgen wil hebben, dat er zekere gebeurlijkheden zooals die bij de Jan Husfeesten hebben voorgedaan, zieh niet meer zullen her halen. Sindsdien waren dan ook de be trekkingen tusschpn bet Vaticaan en Tsjeeho-Slowakije verbroken. Bijzonderhe den over de getroffen overeenkomst zijn nog niet bekend: het is in ieder geval een belangrijke, gebeurtenis dat TsjeehorSlo\va kije weer toenadering tof Rome zoekt, waarmee „de los van Rome beweging" in dat land wel den genadeslag gekregen heeft. Het geheim consistorie dat op 18 Dec. gehouden werd, plaatste het Valicaan weer in het midden der belangstelling van de geheele wereld. In de zeer korte toespraak ter gelegenheid van het geheime consis torie zeide de IIVadpr. dat er redenen zijn om zieh te verheugen en te bedroeven Doch Z. H. hoopt hierop nader terug te ko men, hetzij in woord of geschrift, bij een andere gelegenheid. De Kardinalen die in het afgeloopen jaar aan het College ontvielen, werden met een kort woord hprdacht. In ver band met het onlslag van Kardinaal Billol zeide de H. Vader, dat deze zijn ontsla" vroeg cn verkreeg „om goede redenen." waarvan acten werden opgemaakt onder Pauselijk zegel en bekrachtiging der hand teekeningen van den kardinaal staatssecre taris en den generaal der Tesuiefen. Tenslotte werden de kardinalen wier namen wij reeds hebben niedegedee'd benoemd. Onmiddellijk hierna verliet de nen, hetgoen haar zeer verlichlle, en in staat slelde eenigszins bedaard hel vedere verhaal van den Deken aan te hooren Van Baersdorp was zelf mede naar het huis van Van Swieten geweest om Marguerite te zoe ken, en nog wist men niet, waar haar 1e kunnen vinden; ook had hij nog hooren mompelen van een onderzoek, op last van den Franschen gezant ingesteld, maar een voortvluchtige, dien rripn in Frangois meen de gevonden te hebben. Om 's Hemels wil, zeide Marie, bid loch uw zwager, dat Franyois losgelnlen worde ik wil alles opofTeren om dien gewonden schipper schadeloos te stellen, en o! wat ik u smeeken mag, laaf het onderzoek voor den gezant niet voortgezet worden, wij zou den allen diep ongelukkig zi.inl Du Bois, die van dit laatstp niets begrepp, beloofde nog eens naar van Raersdorp ie gaan en vertrok Amruste had onderius-ehen strak voor zich staan kijken; ook hij was getroffen door het gevangen nemen van Francois, doch meer nog door hel wegvoe ren van Marguerite Toen du Bois vertrok ken was, nam Marie hem deelnemend h'j de hand en vroeg wal hem sch»?elde bij die aanraking onwillekeurig huiverende, ««-heen hij Ie onlwakpn en riep e«*n*klaps uit; God. mijn God! waarom ben ik niel hier geweest om haar 'e verdedigen? ik moei. ;k wil haar terugvinden, want o' /ij is mij lief hoven alles, ik bemin haar hartstoch lelijk Be.daar, jonge vriend! viel Marie hem in de rede; hefgpen gij daar zegt moet binnen deze muren besloten blijven laat nimmer wéder zoo iels over uwe lipnen komen want -"•ens zal hel u opgphe'derd worden, dat er 'i-mnier «-an eene dergelijke verbintenis ;e's komon kan. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5