NIEUWJAAR. ^9e Jaarg»nq 7ATFPDSG 31 DFC^wpPR 1937 No. 57*9 De ABONNEMENTSPRIJS bedraugl bl| vooruitbetaling Voor Leiden 19 cenl pel week I2.S0 pel kwartaal Bij onze Agenten 20 cenl pei week 12.60 pel kwartaal Franco pe. posl 12.95 pel t„artaaL Hel Geïllustreerd Zondagsblad Ie tooi de Abonné'e ver krijgbaar legen betaling van 5C cl per kwartaal, bij voor uitbetaling Afzonderlijke nummers 5 et-, mei Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Oil blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 k POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS 8E0RAAGT Gewone odvertenttén 30 een» per f e Q 61 Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bol s dubbele var hel tarief berekend 8 Kleine edverten*lén, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden ol gevraagd, huur en rei* huur. konp en verkoop f 0.50 D.t nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BL#D. De feestdagen geven kleur aan bet jaar; zij schenken vernieuwing en stralen vreugde uit; zij verjeugdigen en verfrisschen onze zoo gemakkelijk in de sleur van het alle- daagsch gebeuren meezeulende gedachten. Onder de feestdagen die door heel de maat schappij worde gevieTd. neemt de Nieuw jaarsdag een geheel eigenaardige plaats in. Ja. daar blinkt op dien dag veel klater goud van ongemeende vriendschappen; daar schuilt veel veinzerij onder vriendelijke handdrukken. De Nieuwjaarsdag is voor velen zwaar om de plicht-plegingen, die zij zich meenen le moeten opleggen; plichtple gingen. die stijf staan van vormelijkheid en leeg zijn aan zin en bedoeling. Maar wij willen den Nieuwjaarsdag liever zien. zooals hij moet zijn. zooals hij ook, gelukkig, in Verscheiden kringen ia; een dag van ge meenschapszin, van eensgezindheid, van broederlijkheid een dag, waarop zoo vele, wier gedachten zich anders helaas, rond wentelen in een kring van eigen belangen, nu eens niet star staren op persoonlijke voordeden, maar den evenmensch oprecht en hartelijk alle goeds toewenschen, alle zegeningen afsmeeken. Zalig Nieuwjaar dat is de alles-omvat- tende Christelijke wensch. Zalig Nieuwjaar aan &l onze lezers, aan oil onze vrienden. Zalig Nieuwjaar in 't bijzonder aan hen, wier daadwerkelijke sympathie, wier kracht dadig meeleven en hartelijk meevoelen wij in hel afgeloopen jaar hebben ondervonden en nu met crootê waardeering en ongeveins de dankbaarheid gedenken. Vooi onze courant is 1927 een veelbewo gen jaar geweest. Door den dood is aan de Venootschap ont vallen de energieke president-commissaris de heer C J. L. v. d. Meer. die in vóór onze Courant moeilijke lijden veel .heeft gewerkt en weten lol sland te brengen. Overleden is de zoo sympathieke censor van onze courant, de onvergetelijke pastoor Grombag. die onze belangen meevoelde als ware 't zijn persoonlijke; die in hart en ziel er van overluigd was. dat het Katho lieke dagblad de 'voornaamste, de 'belang rijkste Katholieke instelling is voor stad en streek 'En nu zitten wij neer nog onder den in druk van de ramp, die ons door den brand heeft getroffeneen ramp. waarvan de gevolgen op dit oogenblik nog niet geheel zijn te overzien. Maar w;> zitten niet werkeloos neer!.... Neen, met vertrouwen zijn allen aan den arbeid gegaan, dag na dag. met gestage toe wijding om zoo spoedig mogelijk weer-her steld te hebben, wat hersteld worden k&n en móet. Door commissarissen, directie, ad ministratie. technisch personeel en -redactie wordt met ijver gearbeid om het ongemak en ongerief. Voor onze lezers aan den huidigen toe-stand verbonden, zoo spoedig mogelijk te overwinnen. Vertrouwend op Gods ze'gen en daarna op 't daadwerkelijk meeleven van hèèl Katholiek Leiden en omgeving, op de sympathie van onze abonné's, op den steun van onze ad verteerders. gaan wij het nieuwe jaar in; onder groote. zeer groole moeilijkheden, maar toch. 't is of we in de verte al licht stralen zien uitschieten van den dageraad eener vernieuwde toekomst. Wij zingen vanavond in de kerk met fieren moed en moedige blijdschap: In te, Domine speravi. non confundar in acter- uun. Op U, o Heer, hebben' wij gehoopt, en wij zullen niet beschaamd worden, in eeuwig heid niet. sociaal-democraten over de vorming van een groote coalitie in het Rijk De Centrum- afgevaardigde von Guerard zou zich in ver binding gesteld hebben met de sociaa'- democralen en de democraten om te komen tot de vorming van een dergelijk Kabinet onder zijn kansplierschap. Zelfs worden er nog meer namen genoemd van a.s. ministers. Maar veel geloof "hechten we niet aan dit bericht, dat w ealleen geven als een uiting van verkiezingstaktiek. De volgende tabel, gepublicéerd in het Berliner Tageblatt geeft een overzicht van de verdeeling der nieuwe begrouling, die gisteren aan den Rijksdag is toegezonden: binnenlandsch beheer16 03 pCt. buitenlandsrhe zaken1.15 leger en vloot 13.03 pensioenen en renten33.63 rijksschuld 9.05 binnenlandsche oorlogslasten 3.92 betalingen voor rekening van het herstel 23.19 Volgens hel juist gepubliceerde rapport van de Duilsche spoorwegmaatschappij wijst het verkeer in het jaar 1927 een flinken vooruitgang aan. De inkomsten bedroegen 4.540.8 millioen rijksmark, de uitgaven 3.C80.6 millioen. Het bedrijfsjaar 1927 viel voor de eerste 8 maanden in het derde hersteljaar. In deze maanden bedroeg de gezamenlijke jaar opbrengst voor den dienst der herstelschul den 550 millioen. Sedert het begin van dit hersteljaar werd hiermede in het geheel 660 millioen opgebracht. Behalve de herstel betalingen moest nog een bijzondere be drijfsbelasting van 2C0 millioen aan den agent voor de herstelbetalingen afgedragen worden. RUSLAND. Van hun functies ontzet. Krachtens besluit van het centraal uit voerend comité zijn van hun posten en ambtsfuncties ontheven ltakowski, de plaatsvervangende volks commissaris voor buitenlandsche aangele genheden en voorzitter der sevjet delega tie vor de Russisch—Eransc-he schuidenre- gelingsconferentieProebrajswski, lid dier delegatie; Kameneff, thans sovjet-gezant in Italië. BUITENLANDSCH GEMENGD. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. De auto van den senator Nicolo uit Prahsva passeerde op den weg van Cerno- witz naar Boekarest vannacht de spoor wegovergang bij het station Trazi, juist op het oogenbTk, dat de sneltrein voorbij reed. Daar de boomen niet gesloten wa ren, werd de auto door den trein gegrepen en volkomen vernield. De vrouw van den senator werd gedood, de senator en zijn chauffeur zwaar gewond. CROCTS BRAND AAN DE HUDSON. Een brand op de Hudson heeft het Clyde-linieschip Seneca", twee landings- piers en verscheidene schuiten vernield en schade aangericht aan talrijke gebouwen. De schade wordt op lj millioen dollar Utrecht, Arnhem, p Zwolle en Vlissingen geen poslrijluigen 'worden geplaatst, om daarin op 1 Januari werkzaamheden uit ie voeren. De minister kan geen vrijheid vinden met de dienslbeperking op Zóndag 1 Januari verder te gaan dan ,in zijn antwoord dd. 24 December jl. en hierboven is omschreven. BEGRAFENIS Ir. J. M. v. ELZELINGEN. Onder zeer groote belangstelling is gis teren op de begraafplaats Oud Eik-en-Duinen te Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk overschot vanwijlen ir. J. M. W van El- zingen, hoofdingenieur van den Prov. Water staat in Zuid-Holland. Onder de vele aapwezlgen werden opge merkt de Minister van Watterslaal mr. H. v d Vegte; de oud-ministers Lely en v. IJsselsteyn. de leden van Ged Staten van Zuid-Holland, de oud-Gedeputeerden mr. Limburg, mr. Rutgers en mr Schokking; voorts verschillende Kamerleden, velen hoofd-ingenieors van den Rijks en den Pro vincialen Watersiaat, vertegenwoordigers van verschillende vereenigingen en Maat schappijen van handel en nijverheid, en vele hoge Staatsamtbenaren. In den sloet kwamen o.a. mee de oudst aanweze'nd ingenieur en de bureauchef van den Prov. Waterstaat de heeren Veth en Van Driel. Een groot aantal bloemstukken dekte de baar. DE CORRUFTIE IN DE GASINDUSTRIE. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Zuid-Scharwoude werd met algemeene stemmen heslolen, de gascommissie te verzoeken een nieuw onder zoek in le stellen aan de hand van de door den burgemeester van Zuid-Srharwoude en Noord-Scharwoude aan die gemeenteraden gezonden nota motrent de corruptie aan de gemeenschappelijke lishthedrijven van Lan gendijk en St. Pancros, daar het onderzoek dier commissie, waarbij hel onschuldig werd uitgesproken, .onvolM-nde werd geacht. Mocht de gascomrn^r daar niet in treden of de raad het onderzoek niet voldoende achten, dan zal aan Ged. Staten verzocht worden met behulp van een commissie uit den raad de zaak le onderzoeken. Daar wij heden, om technische redenen, zeer vroeg; moeten drukken, konden wij tot onze spijt verscheidene advertenties, berichten, enz., niet meer heden opnemen. Om de bijzondere omstandigheden, waarin wij verkeeren, mogen wij ver onderstellen, dat adverteerders tegen opname in het volgend nummer geen bezwaar hebben. _BUITEKUm._ DUITSCHLAND. Politieke geruchten Begroo- tinnen en spoorwegcijfers. Nu het tegen de verkiezingen gaat loopen, is het natuurlijk, dat allerlei geruchten de ronde gaan, die niet meer den proefballons zijn Zoo komt Ihans de „Nachausgaben" met de medpdeeling, dat er onderhandeld zou Worden tuss''hen Rijksdagafgevaardig den van hel Centrum, de democraten en DE RAMP VAN DE „S 4". Personen, die bij het bergingswerk van de Amerik. duikboot S 4 betrokken zijn, deelen mede, dat binnen twee of drie da gen eenigen van de slachtoffers bovenge bracht zouden kunnen worden. De laatste uitgraving, welke onder de onderzeeboot moet gemaakt worden, voordat zij omihocg gehaald kan worden, is half klaar. GEMENGD NIEUWS. BINNENLAND. DE NIEUWE RIJWIELPLAATJES. De minister van Financiën vestigt er de aandacht van gebruikers van rijwielbelas- tingmerken op, dat de merken voor het jaar 1928 aan de voorzijde zijn voorzien van een open ruimte, welke gebezigd mag worden om daarop een naam of wel eenig ander lierkenningsteeken te doen graveeren. Tegen beschadiging van het merk dat door een beschadiging ongeldig zou worden moet worden gewaakt. DE SFOORW EGP0ST7ANTOREN OP NIEUWJAAECDAG. Op de vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende den difnst der spoor- wegpos kanloren op Zondag 1 Januari a.s. heeft minister van der Vegte het volgende geantwoord: De diensten op de spoorwegpostkan toren zullen op Zondag 1 januari a.s. niet worden uitgevoerd als vorige jaren op Nieuwjaarsdag dit verschil zal zich o.a. hierin uilen dat in den regel geen, slechis op sommige posttreinen eenige versterking van personeel, voor zoover hieraan door de feitplijkp eischen van den dienst niet kan worden ontkomen, zal worden aangehrach'. In legens'elling met andere jaren zullen op de stations le Amsterdam, Rotterdam, RACE DOOR DE BINNENSTAD TE DEN HAAG. Straatmuzikanten door politie, rechercheurs en burgers nagezet. Gistermiddag omstreeks drie uur werd de Haagsche binnenstad in rep en roer ge bracht door een niet alledaagsch schouw spel Een tweetal straatmuzikanten werd in de Hoogstraat-door een tweetal agenten ge sommeerd stil te houden. Toen zij hieraan geen gevolg gaven, begonnen de agenten, spoedig geholpc-n door een rechercheur van politie, een achtervolging. Met een looppas werd de wedren ingezet van de Hoogstraat ovur de Plaats naar den Lange Vijverberg en toen terug over den Jubileumweg naai- het Binnenhof. Een der agenten leende van een burger z'n fiets, doch moest vanwege de sneeuwhoopen op het Binnenhof reeds afstappen en Vurder te voet gaan. Over het Binnenhof ging de stormpas van de mot een rechercheur en nog een agent en een aantal burgers versterkte politiemacht over den Holsingel naar het Spui. Bij het begin der Lange Poten liep een der straatmuzi kanten in de armen van eenige dames, die bij een stilstaanden wagen van lijn 6 ston den le wachten. Den op de Kapelsbrug sur- vuilleeronden verkeersagent werd door zijn collega's een teeken gegeven, die den eer sten delinquent arresteerde, waarop deze onder triomfantelijke begeleiding van een viertal politiemannen werd pogebracht. De andere straatzanger zette onverdroten zijn stormloop voort over het-Spui. achter volgd door een nieuwsgierige en belangstil- lende menigte, waaronder ook verschillende dames. Ten leste moest ook hij zich gewon nen geven en herkreeg het uit zijn middag rust opgeschrikte Haagje weer zijn vroegere kalmte. VERDRONKEN. Te Zaandam is gisteren de 14-jarige Cor- nelis Smiifc terwijl hij was gaan schaatsen op de oude zeehaven door het ijs gezakt en verdronken. De heer Rademaker die het ongeluk zag gtbeuren, stelde direct pogingen in het werk den jongen nog te redden, doch zakte zeli niettegenstaande hij een plank op hèt ijs had gelegd waarop hij zich uitstrekte door het ijs. Toegeschoten burgers wisten de drenke lingen op het droge te brengen. Het mocht evenwel niet meer gelukken de levensgees ten van Smit op te wekken. Gisteren is te Haastrecht de 14-jarige Moons door het ijs gezakt en verdronken Zijn broer, die ongerust was geworden door het lange uitblijven van den jongen, ging op onderzoek uit. Hij geraakte op dezelfde plaats eveneens onder het ijs, doch kon worden gered. OVERREDEN. Te Dieren is op de Harderwijkerweg een auto die-voor een andere auto moest uit wijken tegen een melkwagen aangereden met het gevolg dat de melkventer tegen den grond werd geslingerd, onder de auto geraakte en aan het hoofd werd gewond. Hij werd naar het ziekenhuis te Velp overgebracht. PORTEFEUILLE ONTROLD. Gistermiddag ontving de politie te Arn hem uit Nijmegen de mededeeling, dat een heer die daar met den trein was aangeko men, een portefeuille inhoudende f UXK), vei miste. Op bet perron te Nijmegen werd later de portefeuille zonder het geld terug gevonden Men vermoede, dat de porte feuille geiold was en dat de dader in de richting Arntiem was vertrokken De politie te Arnhem heeft op het station aldaar eeni ge rechercheurs de wacht laten houden, doch tot nu toe werd niemand aangehou den. BRANDEN. Gisternacht 5 uur is brand ontdekt aan boord van het in de Lekhaven te Rotterdam liggende sleepschip „Neptiinus 45," schip per G Mussik. De „Neptunus 45" lag langszij van heb stoomschip „[Springfon tein,'' van de Holland Afrikaüjn en was geladen met zakken boomschors. Vermoe delijk is de schors in ruim 5 gaan broeien en is daardoor de brand ontstaan. De Brandweer is begonnen met het lossen v-ari een deel van de lading, ten einde zoo bij den vuurhaard te kunnen komen. Daarna is de brand met een straal op de waterlei ding geblu8cht. Ook ontstond brand aan boord van het voor den wal gemoerd liggende stoomschip „Texel". De brand had niet dien omvang als eerst werd gevreesd. Men had het vuur spoedig onder de knie Het bleek dat de schadp niet bijzonder gropt is. Vermoedelijk zijn de kolen gaan broeien en zijp enkele boomen in hel ruim door de hitte gaan branden. De „Texel" zal vermoedelijk op tijd naar Hamburg kunnen vertrekken. Te Heer Hugowaard is de boerderij van R. Pronk afgebrand. Er is maar weinig gered kunnen worden. Vermoed wordt, dat de brand ontstaan is bij den schoolsteen. Huis en inboedel waren verzekerd, doch niet een hoeveelheid hooi. DOOR DE KOUDE BEVANGEN EN OVERLEDEN. Een dame, uit Rotterdam, die zich gis teren met haar familie omstreeks halfelf op het perron Holl. Spoor te Den Haag bevond, is vermoedelijk door de kou be vangen en bewusteloos geraakt. Zij werd eerst de wachtkamer binnengedragen en van daar door den G. G. D. naar den Cen- tralen Post vervoerd, waar men bij aan komst slechts den dood kon constateeren. MET Z'N ZESSEN 431 JAAR. Roosendaal telt een familie, waarvan al de broers en zusters nog in leven zijn, en te zamen den respectabelen leeftijd van 486 jaar bereiken. Het zijn mej. Anna Buysen, 87 jaar, mej. Dora Buysen 74 jaar, beiden te Roo sendaal, mej. Adriana Buysen 85 jaar, de heer Petrus Buysen 83 jaar, de heer Corn. Buysen 80 jaar, allen te Kruisland en mej. Elisabeth Buysen 77 jaar, te Steenbergen. DOODGEVROREN. De reeds bejaarde wachtsman Zwaan, die des nachts toezicht houdt bij het her stellingswerk aan een remming in de Vis- schershaven te IJmuiden en daartoe ver blijf houdt op een in de nabijheid liggend vlot, is gisternacht daarvan te water ge raakt. Mij wist zich zelf le redden en om zijn kleeren te drogen zette hij zich nabij een kachel, die in een hokje op het be doelde vlot stond. neer. Vermoedelijk is de man versuft geraakt, want gistermorgen troffen de werklieden hem door de koude bevangen geheel verstijTd aan. Onmiddel lijk trachtte men de levensgeesten weder op te wekken, doch het mocht niet meer baten, daar hij inmiddels overleden was. AANRANDING. Woensdagavond is aan de Kerklaan te Capelle aan den Use! een 16-jarig meisje aangerand. Hoewel zii slechts een vaag signalement van den dader kon geven, i.- hel och gelukt hem te arresteeren Het is de 19-jarige P. F. te Nieuwerkerk aan der. IJsel. Hij is opgesloten. VERDUISTERING. Donderdag is aangehouden de boekhou der van het waterleidingbedrijf der ge meente Linschofen, de 24 jarige J. A. v. d M., wonende te Woerden Hij was he iast met de inning van de gelden van de waterleiding en heeTt in korten tijd een aanzienlijk bedrag verduisterd. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. Oppositieleden in Rusland nlt hun fanc* tics (11ste blad). BINNENLAND. Verpodering hoofdbestuur Bloembo'len» cultuur. (Land en Tuinbouw, 1ste Blad). MGR. A. J. GALLIER. De toestand van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem was hedenmorgen nog als gis teren. Gistermorgen heeft de Pauselijke Inter nuntius te''s-Gravenhage. Z. Exc. mgr. L. Schioppa, een bezoek aan Z. D. H. gebracht. Door den Hoogeerw. Vicaris-Generaal zijn gebeden voorgeschreven voor den Bisschop onder de H. Mis en 3 maal het Onze Vader en Wees Gegroet na iedere II. Mis. LAND- EN TUINBOUW. BOND VAN MELKVEEHOUDERS. De bestaande prijs van 10 1/2 cent voor Januari gehandhaafd. De Bond van Melkveehouders heeft in Café Monopole. te Rotterdam een aigeraeene veigadering gehouden, onder voorzitter schap van den heer A. N. Vaandrager, teneinde den melkprijs per 1 Januari a.s. te bepalen. De voorzitter constateerde met genoegen, dat het in den Bond in h3t afgeloopen jaar niet slecht is gegaan. De contributie voor 192S zal blyven zooals in 1927. Wel ia ons gebleken, dat het ledental dit jaar er niet op vooruit is gegaan. Deze boeren hebben afgedaan. Toch heb ik, aldus de voorzitter, een boodschap voor hen. Zij moeten niet naar Overschie gaan, want daar krygen zy maar 33 cents. Laten zjj maar liever naar de stad gaan, daar wordt voor hen gezorgd. Bij de hooge productie-kosten wil spr. niet lang slhstaau. Per 1 Januari loopt de melkprys met den handel af. Als er sprake is geweest van een doorslag, dan heel'l de handel daarvan geprofiteerd. >Iet ontstemming hebben wij den handel er op gewezen, dat één cent verlaging er niet nieo door kon. Ik geloof, dat we goed doen om de maand Maart maar vast te In ten rusten. Na voel conferenties met den. handel kwam men met een voorstel van een maand voor den bestaanden prijs van HP/o cent. Het hoofdbestuur is van meening, dal men met hot voorstel van een maand, d.w.z. Januari moet meegaan. Gaan wy daarmede accoord, dan wordt 25 Januari de toestand opnieuw onder de oogen gezien. Maas.and is te.eurgesteld over de Hou ding van het hoofdoestuur ten opzichte van den handel. Wy meenen, aldus spr., eerst twee maanden den handel te moeten doen voor den bestaanden prys en kun nen wy voor Maart 9/s cent vragen. Spr. is zeer optimistisch inzake zyn voorstel. De heer Vaandrager antwoordde den spiekers. Voor drie maanden kunnen wy in combinatie geen zaken doen. Het laat.it van Februari kunnen wy altyd nog af wachten om den prys voor Maart te be palen. De hoer Do Kroes, uit Overscbio, waar schuwt om niet voor één maand in zee te gaan. Spr. sprak naar het hart van do Van de bestuurstafel werd naar voren gebracht, dat eon contract van twee maan- dei. zwakheid verraadt. Maasland kan zich met het laatste niet vereenigen. Met Februari gaan wy natuur lijk weer achteruit. De tijd is voor ons nu gunstig om op een zeker termyn te verkoopen. Zevenhuizen wilde de maand Januari vatfkoppeien aan do maand Maart. Leerdam zeide, dat, wanneer men het niet voor twee maandon kan doon, dan moot maar per dag verkocht worden. Gelet op de weinige stabi.iteit, aldus de voorzitter, kgnnen wy aan een kwart.oal niet vasthouden. De oppositie tegen het hoofdbestuur is wel sterk, maar nog niemand heeft zyn beweren met cijfers voldoende kur.nen staven. Overweegt nu, aldas spr., dat. wanneer het voorstel niet wordt aan genomen, de gevolgen niet te ovorz'en zyn. Van uit de vergadering werd gewezen op het feit, dat de consumptie-melk ten onrechte zou verlaagd worden, wanneer met Februari de prijs naar beneden zou gaan. Aan de vergadering werd vyf minuten pauze gegeven om van g dichten te w ssel n. Na heropening werd het voorstel van het houfdbestuur (één maand voor den bestar.n- den prys van lO'/g cent) in stemming ge bracht. Met 129 stemmen vóór en 74 stemmen tegen werd het voorstel van het het hoofdbestuur aangenomen.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1