Dringend verzoek aan Hl Adverteerders BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. RECHTZAKEN. 19e Jaarg^nq DONOFRO»G 29 fCC-*»BPR 1927 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl| vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pel week 12.50 pel kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per treek (2.60 pei kwartaal Franco per post (2.95 pe, kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad Is tooi de Abonné's ven krijgbaar tegen betaling van 50 et. per kwartaal, bij voon Uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Eondagshlad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uilezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG Mo. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. tl OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTi Gewone odvortontlén 30 cenl por regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hel a dubbele vaD het tarief berekend. 3 Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur eD 7ev huur. koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. Nu tengevolge van den brand de Advertentiën bestemd voor ons Blad gezet worden ter zetterij van het Leidsch Dagblad, verzoeken wij H.H. Adverteerders beleefd, hunne copieën daags voor den datum van plaatsing aan ons Bureau RAPENBURG 10, te willen doen afgeven. DE ADMINISTRATIE Het bijzonder Onderwijs In „Het Vaderland" houdt een mede werker een uitvoerig pleidooi, voor een vrijzinnig-christelijk lyceum te 's-Graven- hage. Dus: bijzonder onderwijs voor de principieels voorst-anders van bet openbaar onderwijs; confessioneel onderwijs voor de principieele voorvechters van het neutraal onderwijst De inzender, zekere J. J. M., voelt zijn inconsequente houding en tracht die recht te praten. Hij komt op tegen de opmerking, dat er op 't openbaar, neutraal, lyceum ook. gelegenheid is voor Bijbel-onderwijs,en dat daarom een bijzonder lyceum voor de vrij zinnige christenen niet n-oodig of wensehe- lijk zou zijn: Wij meenen echter dat het Bijbel-on derricht (géén godsdienstonderwijs in den vollen zin des woords!) gelijk thans op een der gymnasia door mej. dr. Brui ning en dr. Den Hertog gegeven wordt, meer dient om de cultureel-ontstellende onkunde aangaande den Bijbel te ver minderen, zoodat het b v. mogelijk wordt met eenige vrucht Vondel te lezen, dan dat de bedoeling voorzit catechisatie te geven. Maa-r, zoo vervolgt de schrijver dan, ten ©lotte drukt een les in Bijbelonderricht niet haar stempel op h e t onderwijs. Niettemin kan deze les van zeer groo- ten invloed worden. Echter niet zoo groot als gewenscht is Zij blijft van be perkte strekking Deze les blijft naast de andere lessen staan. Het zout blijft naast het ei. Het is zooveel waard als 't ge- heele corps leeraren, als de inrichting der school zelf bezield, en gestuwd worden door één gedachte. Juist, 't Wezenlijke, het typeerende van een bijzondere school is niet dat daar godsdienstonderwijs wordt gegeven van een bepaalde richting; maar dat heel het onder, wijs wordt gedragen door één, bepaalde Wij vonden deze juiste kenschetsing van het wezen van het bijzonder onderwijs in het liberale „Vaderland" merkwaardig ge noeg, om er hier melding van te maken. ENGELAND. Het verdrag tusschen Engeland en Irak. Volgens een bericht uit Genève heeft de Perzische regee-ring aan den secretaris ge neraal van üen Volkenbond een protest nota doen toekomen, omdat enkele gedeel ten vaD bet verdrag tusschen Engeland cn Irak de integriteit van den Perzischen staat zouden scbenden. De Britsch-Indische nationalisten. Op het 42e congres der sociale nationa listen, in Britsch-lndië, dat Maandag ge opend is, zijn door een daartoe bestemde commissie een aantal moties aangenomen om aan het congres over te leggen. Deze moties spreken zich uit: voor boy cott van de commissie-Simon; sympathie voor den strijd der Chineesche nationa listen; terugroeping der Indische troepen uit China. Mesopolamië en andere landen in het Oosten; verwelkomen de stichting van den Bond tegen het imperialisme; ver oordeelen Engelands „militaristischen aan val tegen Rusland"; dringen er op aan, dat de Britsche regeering een einde maakt aan de oorlogs-toebereidselen in de zeeën in het Oosten; en verklaren, dat het doel van het Indische volk is volledige nationale onaf hankelijkheid. DUITSCHLAND. De Rijksdagverkiezing Toe nemende werkeloosheid. Over den datum der Rijksdagverkiezin gen ie men het lang met eens. Men ver moedt dat op de 10 of 17 Januari te Ber lijn plaats vindende conferentie, waaraan de Rijksregeering en de vertegenwoordiger der landen zullen deelnemen, deze kwestie ook zal worden besproken Tevens zal dan worden besloten nf de verkiezingen van de Landdagen van Pruisen Beieren en Wur- temberg op denzelfden datum als de ver kiezingen voor den Rijksdag zullen worden gehouden of niet De „Tagliche Rundschau", 't orgaan van dr. Stresemann, schijnt geen bezwaar ie hebben om de verkiezingen voor den herst te houden, mits in elk geval de begrooting van 1928 dan zal zijn aanvaard, een voor waarde, waarmede zeker alle partijen zich kunnen vereenigen. Dit blijkt duidelijk uit de sociaal-democratische „Vorwarts". Dit blad meent dat de soci ral-democraten als partij in het geheel geen haast hebben. Elke maand burgerlijke regeenng meent ze zou namelijk voor haar twee nieuwe man daten beteekenen De Duitsch-nationale bladen hebben vernomen, dat de kwestie der verkiezingen te Genève is besproken tusschen Stresemann en Briand en zijn hier over zeer ontstemd. Een dezer bladen rept zelfs van gebrek aan nationale waardig heid. De rijksminister van buitenlandsche zaken heeft zich dit verwijt vermoedelijk niet sterk aangetrokken. De werkeloosheid is in de eerste helft van December verder toegenomen. Het aan 30 Nov. tot 831 000 op 15 Dec., d.i. met 226.000 of 37.4 pCt. ITALIË. Economische hervormingen. Volgens een bericht uit Milaan heeft Mussolini in vele gesprekken, de laatste dagen met bankiers, industrieelen en koop lieden gevoerd, gezegd, ingevolge de stabi lisatie van de lire, vast van plan te zijn een uitvoerig program van de economischt hervormingen door te zetten. Het nieuwe muntstelsel moet de productie aanwakke ren, evenals den uitvoer. RUSLAND. Belastingverhooging. Met het oog op den slechten toestand der schatkist en het dreigende tekort op de be- grooing voor 1928 zijn diverse belastingen met ingang van 1 Januari verhoogd. Dit geschiedt bij verordening van het uitvoe rend comité der sovjets; in de tegenwoor- digende lichamen zelf komen zulke maat regelen niet ter sprake. Allereerst is de accijns op alcoholische dranken met 50 pCt. verhoogd, en wel met een bedrag van 35,77 roebel per HL. Dat zal een kwart milliard roebel per jaar meer opleveren. Vervolgens is de belasting op den omzet verhoogd, vooral voor de han delslichamen. Daarnaast-heeft het presidium van den oppersten economischen raad een rond schrijven gestuurd om zoo spoedig mogelijk de bedragen vast te stellen, die uit de winst over 1927 in de schatkist moeten worden gestort, daar de sommen reeds in het eerste kwartaal van het volgend jaar betaald moeten worden. BULGARIJE. Communistisch complot ontdekt. De politie heeft pogingen ontdekt van on wettige communistische organisaties, om zich in verbinding te stellen met politieke gevangenen der Centrale gevangepis. Een aanzienlijke som gelds en vertrouwelijke documenten, die den gevangenen met hun maaltijden in handen gespeeld zoude* worden, zijn in beslag genomen. Onder de in beslag genomen documenten bevindt zich o.a. een stuk uit Keulen met de mede- deeling, dat de Keulsche organisatie meer dan 500 mark heeft ingezameld onder de arbeiders voor de Bulgaarsche commu nisten. Een jonge vrouw, de zuster van den communist Topenitsjanof, die op dit oogenblik in de gevangenis zit, en die met de overbrenging van den brief belast was, werd gevangen genomen. CHINA. Moordpartijen over en weer. Volgens berichten uit Sjanghai hebben de militaire autoriteiten alle bestrijdingen van de comm-ünistische troebelen noodige maat regelen genomen. Gisteren werden 31 corn munisten onthoofd. Naar het Nankingschp tc-legraaf-agentschap mededeelt hebben dö troepen van generaal Feng, ten getale van 40.000. man de Gele Rivier-overschreden. In de provincie Tsjili heeft Feng de stad Taonanfoe bezet. Maaschalk Tsjang-Kai- Tsjek zou voornemens fijn voor informatie doeleinden naar Kanten te gaan. Vanuit de vensters Ier gevangenis zijn de vrijgelaten priesterspoggetuigen geweest van terechtstellingen ii al de plaatsen var. de districten van Hoipekfoeng ,waar een communistische organsatie bestond. De vluchtelinen schatten het aantal terecht stellingen in de laatst< 2 maanden op ten minste 150 per dag. D^ hoofden der slacht offers dienden als ..veröering" van de mu ren der communistisch gebouwen. De le den der communistisch organisatie waren jonge meisjes en jongeip van 15 k 18 jaar. Te Hoefoeng stelt men'op terechtstellingen op rekening van een jongenman van 18 jaar. terwijl een meisjé er roem op draagt ten minste 10 menschel ter dood te hebben laten brengen. tupktttï Verjüchte familienaam. Nu de sterkte en dt samenstelling van de bevolking van de republiek door de volkstelling van 23 Oc6ber precies is vast gesteld, en er dus eep behoorlüke burger lijke stand kan worden ingericht, is ster ker dan nog tevorei de volstrekte nood zakelijkheid aan den dag getreden van het invoeren van familienamen. De regeering heeft dan ook besloten, al dus het „Vad.", ten spoedigste een wets ontwerp in te dienen, waarbij een ieder wordt bevolen binnen een vast te stellen kortên termiin zich een familienaam te kiezen, hetzij van historische beteekenis, of gegrond op het-handwerk of het beroep dat in de familie over het algemeen, of op het oogenblik wordt uitgeoefend. Zij, die binnen den gestelden termijn zelve geen passende familienaam hebben kunnen vinden, krijgen er een van ambtswege toe bedeeld. VEREENiabrj otaTEN. Alc oh ol vergif tiffing. Uit alle deelen van het land blijven de berichten aanhouden over alcoholvergifti- gingsgevallen, waarbij tientallen dooden. De ziekenhuizen liggen voL BUITENLANDSCH GEMENGD. ROOVERS IN SOVJET-RUSLAND. In het gouvernement Rjazan, tusschen Moskou en Samara, is aan het licht ge komen, dat in die streek een rooverbende van 1922 af, dus vijf jaar lang. huisge houden heeft. Ze persten de boeren onder bedreiging geld af, en als men niet wilde betalen werd de hoeve geplunderd of in brand gestoken, het vee afgemaakt enz. Een dorpscorrespondent van Het Boeren blad, die het een en ander daaromtrent in zijn blad mededeelde, werd door de ban dieten vermoord. Bij het onderzoek kwam aan het licht, hoe de roovers zoolang ongestraft hun werk hadden kunnen voortzetten. Ze had den nl. verbinding met de partij- en sov jet-organen van het district, zelfs met leden van de controle-commissie der partij en van het gerechtshof in het gouverne- ment Rjazan. Drie van de voornaamste bandieten zijn thans ter dood gebracht volgens vonnis van de rechtbank. Leden der partij-coml- té's die erbij betrokken waren, zijn tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar de boeren verklaren, dat er nog verschillende leden van de bende vrij rondloopen en vreezen, dat die in het vervolg bun actie zullen voortzetten als de waakzaamheid weer verslapt. Tot degenen, die gestraft zijn behooren ook twee vioe-presidenten van het provinciaal gerechtshof, die te zamen met de beschuldigden in het open baar drinkgelagen aanrichten. DE MOORD IN CALIFORNIE. Een bericht uit New-York aan de „Daily Express" meldt dat Hickman, de moorde naar van miss Parker, twee pogingen tot zelfmoord heeft gedaan. Den eersten keer vond men hem met een zakdoek stevig om den hals geknoopt, terwijl hij trachtte zich te worgen. De tweede maal trachtte hii zich het leven te benemen door met het hoord vooruit tegen den muur van zijn cel te botsen. Daarna deed men hem het dwangbuis aan, Een psychonaath heeft Hickmann onder zocht en verklaard, dat deze in het. vol ledig bezit van ziin verstandelijke vermo gens is en dat alles wat hij zegt, volko men sfcnenhan'ri en Inricch is Verscheidene malpn heeft men hem aan een streng verhoor onderworpen en tenslotte is hij Dinsdag zooals de ,.N Y Herald" me dedeelt, door de mand gevallen en bekende hij. gileen de gruweldaden bedreven te heb ben Zijn plan was eerst niet geweest het meisje te doodpn Hij wilde haar vader al leen maar losprijs afdwingen Maar tenslotte kwam-hij tol de overtuiging dat als hij haar levend vrijliet, zij de zaak zeker zou uitbrengen en de politie hem te pakken zou krijgen. Ditd eed hem de vreeselijke mis daad begaan Hij verleide voorts, dat toen de politie' in zijn vertrek een huiszoeking hield, hij aan den overkant van de straal had staan kijken en zelfs aan een agent gevraagd had, of hij soms van dienst kon zijn. Daarna was hij bang geworden voor de woede van het publiek, had een auto gestolen en was ermee op de vlucht gegaan. Hickman zal voor de groote jury te Los Angeles verschijnen, beschuldigd van ont voering en moord Op beide misdrijven staat in Galifornië de doodstraf MIDDELEEUWSCH STADHUIS AFGEBRAND. Uit Rödesheim aan den Rijn wordt go- meld, dat het moioe. uit de Middeleeuwen dateerende stadhuis geheel is afgebrand. De brand ontstond door een defect aan de centrale verwarming. Met de grootste moeite konden de be ambten nog iets va nhet archief redden. GOEDE VANGST. Ongeveer drie weken geleden werden twee inbrekers, ee nPool en een gewezen Russische krijgsgevangene, die na den oorlog niet naar zi n vaderland was terug gekeerd, gearresteerd door de Berlijnsche politie. Daar deze vermoedde, dat de beide misdadigers heel wat meer op hun kerfstok hadden, dan haar reedg bekend was, werd het onderzoek «n alle stilte voortgezet. Daarbij bleek, aldus de „N. R Ct.", dat de gearresteerden een enorm aantal inbra ken hadden gepleegd. Ze hebben thans reeds bekend meer dan 500 diefstallen en inbraken op hun geweten te hebben Ze 6tonden aan het hoofd van een goed geor ganiseerde bende Butsüi, de Pool, is sinds 1921 reeds 7 maal gepakt, maar telkens slaagde bij er weer in te vluchten, nog en kele maanden geleden ontsnapte hij uit de gevangenis van Brandenburg. De meesie - himtCT'-misdrijven hebben ze in de Weste lijke voorsteden van Herlijn gepleegd. Drié hunner medeplichtigen zijn in hechtenis genomen Men acht het niet uitgesloten, dat de beide leiders der bende in Silezië ook moorden op hun geweten hebben. VALSCHE MUNTERS IN BULGARIJE. Naar uit Sofia gemeld wordt, is de Bul gaarsche politie een internationaal complot van valsche munters op het spoor, wier spe cialiteit het namaken van Amerikaansche dollars is. Het hoofdkwartier dezer organisatie moet zich te Warschau bevinden De bende moet vorots in alle Europeesche hoofdsteden agenten hebben. UIT DE VLIEGWERELD. Lindbergh is gasteren uit Mexico naar Guatemala gevlogen als eerste étappe van een vlucht door Oentraal-Amerika. De stad Wheeling in West-Virginia heeft aan onzen landgenoot Fokker, die voor nemens is aldaar binnenkort op groote schaal vliegtuigen te gaan produceeren, een bedrag van 750.000 dollar gegarandeerd voor zijn bedrijf. Fokker is voornemens zich voornamelijk te gaan toeleggen op den bouw va neen licht sportmodel, dat voor zien zal worden van een Franschen Anzani- I motor van 35 P.K Mei een dergelijk mono- plaan-model is reeds meer dan een jaar ge- I experimenteerd. Men deelt mee, dat in het begin van 1929 proefvluchten met luchtschepen zullen worden ondernomen tusschen Engeland en Zuid-Afrika. orr. vast te stellen, of het mo gelijk is een geregelden dienst met lucht schepen in te richten. Op dit oogenblik is men bezig een ankermast te bouwen Men weet echter niet, waar deze opgericht zal worden. BUITENLAND. Communistisch complot in Bulgarije ont dekt (Buitenl., 1ste Blad). De Rijksdagverkiezing in DuitschlanA (Builenland, 1ste Blad). BINNENLAND. Overleden is de z.eerw. heer pastoor J. C. van Kelckhoven (Kerkn., 1ste Blad). Overleden is de z.eerw. heer em. rector dr. H. v. Aarsen (Kerkn., 1ste Blad). Benoeming van een hoogleeraar aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen (1ste Blad). BERICHT AAN ONZE ABONNE's TE OEGSTGEEST. Hierbij deelen wij mede, dat de waarneming; van het Agentschap na het overlijden van den heer Toh. de Wolf overgegaan is op den heer v. CORNELISSE, Wijtenbachweg 20, die door ons met ingang; van 27 dezer daartoe is aangesteld. Voor het opgeven van abonnemen ten cn advertentiën gelieve men zich aan bovengenoemd adres te vervoe gen. DE DIRECTIE. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. De beide personen Swe'ris en Vroege, die geruimen lijd in verband met de bekende Culemborgsche moordzaak in hechtenis zijn geweest en door de rechtbank te Tiel in eer sten aanleg zijn veroordeeld zijn thans in vrijheid gesteld Zooals men zich zal herin neren, was de behandeling voor het Ge rechtshof te Arnhem geschorst en een onder zoek gelast naar de betrouwbaarheid van verschillende getuigen. Vroege is echter in hechtenis gehouden wegens abortus reeds vroeger gepleegd Mr. Roobol is voornemens voor den ver dachte V. gratie te vragen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Op de rol kwamen voor 57 zaken voor openbaar, 5 voor besloten zitting. C v. d. V. uit Katwijk stond terecht we gens luidruchtig optreden in scheldpartijen De kantonrechter, vroeg of hij dronken was én of de beschuldiging waar was. Verd. zeide maar vijf potjes bier gedronken te hebben en hij had „heelegaar" niet staan schelden en tieren. Getuige, agent de Jong, bleef echter bij zijn verbaal. De zaak werd aangehouden om den kastelein P. te hooren. Daarna stond zijn mede-beschuldigde L. de V., terecht. De vorige verdachte, thans als getuige gehoord, verklaarde dat zijn vrind „lekker dronken" was. De V. was om een voor hem onverklaarbare reden de poort uitgesmeten door den kastelein P. Eisch en vonnis f 4.of 4 dagen. W. Z. uit Oegstgeest (twee mede-beklaag den waren niet verschenen) had steenen gegooid naar een lantaarn. De jongeman kan als verzachting aanvoeren, dat de rui ten door hem betaald waren. Eisch f5.— of 2 dagen. Vonnis conform. W. v. d. L. uit Voorhout had, volgen» het verbaal, aan de Haagbrug (Noordeind9- plein) het verkeer in gevaar gebracht. Verd. was, toen een colonne cavelerie over de brug trok, daarachter gaan rijden, terwijl de brugwachter Turk. ter betere regeling van het verkeer, zijn hand ophief. Verd. verklaarde zich geen schuld be wust te zijn. Wanneer iemand het ver keer in gevaar heeft gebracht, is het de brugwachter geweest, die zich. terwijl de auto reed, voor de auto plaatste Get. Turk zeide, dat van de ov.erzijde eveneens een file van auto's wachtte, om de brug te passeeren, daar het voorschrift luidt, dat de colonne artillerie niet mag worden afgebroken. De kantonrechter geloof de, dat dit een ouderwetsch voorschriit is, en vroeg of door de handelwijze van verd. de veiligheid van het verkeer in ge vaar was gebracht. Get. zeide, dat dit inderdaad het geval was, want verd. had hem met zijn auto op zijde geduwd. De rechter merkte op, d t de veiligheid van den brugwachter, nog niet de veilig heid van hpt verkeer is. De brugwachter wierp op: ik ben ook verkeer, waarmede de rechter het naluur- lijk met hem eens was. Gehoord werden nog de tweede brugwachter Franke en den brandstoffenhandelaar Huy, die bij den verd. in de auto zat, waarna de ambte naar eischle f 10.— of dagen. Uitspraak over 14 dagen. L. K. wagenvoerder van de electr. tram, woonachtig te Noord wijk, was op den Hoogewoerd te Leiden opgereden tegen een met paard bespannen wagen. De wagen kwam s avonds uit de Rolwerkstcpg rijden, en den bestuurder van de tram had het voertuig te laat bemerkt. Nadat verschil lende getuigen hadden verklaard, dat het weer miezerig was en de straat daar ter plaatse slecht verlicht, vroeg de Ambte naar vrijspraak, waarbij de kantonrechter zich aansloot. Daarna stond terecht mej. M. J. A. H te Leiden, verdacht van het fipfsen zon der lamp en reflector en opgeven van een valschen naam Gehoord werd de agent van politie v d. Star. die verd. pe»-!inent harkend als de gene. die hij op den 27sten November öp den Hofdijk te Oegstgeest had bekeurd.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1