De brand in het gebouw van onze courant. Dringend verzoek aan H.H. Adverteerders BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. 19e Jaargang O NSDAG 27 DÉCeMBPR 1927 Wo. 57*5 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pet week 12,50 pet kwartial Bij onze Agenten 20 cent per week (2.60 per kwartaal Franco per post (2.95 pet kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad ls voor de Abonné'e ver- krijgbaai tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met- Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT J Giwone edvertentlén 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend s Kleine edvertentlén, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hour en 7er huur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. 81 Nu tengevolge van den brand de Advertentiën bestemd voor ons Blad gezet worden ter zetterij van het Leidsch Dagblad, verzoeken wij H.H. Adverteerders beleefd, hunne copieën daags voor den datum van plaatsing aan ons Bureau RAPENBURG 10, te willen doen afgeven. DE ADMINISTRATIE i VAN HET VATICAAN. DE KERSTWENSCHEN VAN DEN H. VADER. 's Pausen toespraak tot de Kardinalen. Deverheugend.e en de droeve feiten. Gistermiddag om 12 uur ontving Z. H. de Paus in de consist-oriezaal het College van Kardinalen en de Romeinsche prela- tuur ter aanbieding der Kerstwenschen. De Paus kwam binnen, omgeven door de edelwacht. en de hofhouding en nam plaats op den troon. In breeden kring voor Hem, zaten op gouden zetels 34 kardinalen, on der wie de pas benoemden. Kardinaal Van- nutelli, de deken van het heilig college, sprak den Paus toe, gelijk hij reede vele jaren met Kerstmis gedaan heeft, den Vader gelukwenschend in vereeniging met de geheele Katholieke wereld, die smeekt: Dominus conservet eum. Kardinaal Vannu. ■belli herinnerde aan enkele gewichtige fei ten van het afgeloopen jaar, vooral aan de opening van het missie-museum, welke Hij mocht verrichten namens den Paus. De H. Vader bedankte kardinaal Van- nutelli voor diens woorden, welke trots den leeftijd altijd frisch en jeugdig van stijl blijven, en allen namens wie de kardinaal gesproken had. De Paus herdacht eerst de blijde gebeur tenissen van het afgeloopen jaar. Het mis sie-museum is van groot nut voor de Kerk, vooral voor de toekomstige missionarissen, die hier veel voorbereiding kunnen krijgen; vervolgens de schitterend geslaagde Eucha ristische Congressen van Bologne en Ein- sideln; de prachtige missiecongressen m Holland, België en Amerika; de wijding van den eersten Japanschen bisschop en de vreugde daarover in Japan, en ten slotte de buitengewone voorbereiding van het Eucharistisch congres van Sydney. De Paus memoreert daarna de droevige feiten, als de Kerkvervolging in Mexico met de heldenzangen der stervende mar telaren, en de voortdurende agitatie der Action frangaisc." Maar troostend zijn weer de ontelbare betuigingen van aanhankelijkheid en liefde welke de Paus van particuliere personen, vereenigingen en communiteiten ontving. Troostend ook is voor den Paus het ver. schijnen, vooral in den laatsten tijd, vaiï vele geschriften ter verdediging der Kerk, of juister van de waarheid, vooral van „Pourquoi Rome a parlé." In Italië prees de H. Vader het gods dienstonderricht in de scholen, doch Hij laakte de afschaffing der Katholieke jeugd organisatie en het optreden in vele plaatr sen tegen de Katholieke sociale actie, een vereehiging, die niets met de politiek uit te staan heeft. Daarna gaf de H. Vader den zegen en ging naar de kardinalen. Hij sprak met ieder afzonderlijk en nam dan weer op den troon plaats en ontving een voor een de bisschoppen en prelaten voor Zijn troon. („Msbd. FRANKRIJK. De begrooting afgedaan Huiszoeking in den Elzas. In het Fransche Parlement is de begroo ting voor 1928 Zondagmorgen na afloop van langdurige besprekingen aangenomen. De totaal-ontvangsten worden op -12 497 millioen francs, de totaal-uitgaven op 42.442 millioen francs geraamd. In den Elzas is huiszoeking gedaan hij talrijke personen, die bekend staan als le den der autonomistische beweging. Tot arrestatie® schijnt het echter nn~ niet te zijn gekomen, althans daarvan gaf men ons geen bericht- Zooals men weet, is de brand uitgebro ken Woensdagmorgen in de vroegte, en gis teren, Maandag, moest de brandweer weer worden gealarmeerd, omdat er nog onder de puinhoopen rook en vuur opsteeg. Commandant, onder-commandant en twee brandweerlieden kwamen naar de plaats en met een slang op de waterleiding heeft men den vuurhaard, eenige rollen papier onder de puinhoopen, gebluscht Deze waren dus al die dagen, ondanks den vele regen, blij ven smeulen. Wij k.unnen onzen lezeïs mededeelen.dat er met grooten spoed wordt gewerkt, om een noodzetterij in te richten. Maar deze kan natuurlijk niet binnen enkele da gen gereed zijnl Wij mogen met gerustheid verklaren, dat wij alles doen. wat wij kunnen, om onzen a b o n n é's zooveel mogelijk ten gerieve te zijn. Dat zulks door velen wordt ge waardeerd zooals ons reeds te kennen is gegeven verheugt ons in dezen drukke en zorgvolle dagen zèèr. Ook wordt door ons dankbaar geconsta teerd medewerking van adverteer ders. Waar, zooals vanzelf spreekt, adver tenties altijd welkom zijn, zijn ze het in dezen tijd, om begrijpelijke redenen, dub- Lire en franc Sasjonof f De stabilisatie der Italiaansche lire heeft in Frankrijk groot opzien gebaard en doet thans reeds opgeld in politieken zin. Van rechts poogt men n.l. daaruit een wapen te smeden tegen de cartelpolitiek, aan wie men de schuld geeft, dat de stabilisatie van den franc nog niet is tot stand gebracht. Van andere zijde waarschuwt men en zeer terecht om de franc-stabilisatie in. politieke sfeer te brengen en de meeste ians is er dan ook, dat voor de verkiezin gen van stabilisatie niet meer zal komen. Uit Parijs komt bericht, dat te Nice is overleden, 67 jaar oud, de vroegere Russi sche minister van buitenl. zaken Sassonof. Sassonof heeft een zeer werkzaam aan deel gehad in het tot stand komen van de z.g. triple entente tusschcn Frankrijk, En geland en Rusland, maar hij streefde daar nevens naar betere verstandhouding met Oostenrijk en Duitschland. Van 1910—1916 is hij minister van buiten- landsche zaken geweest, dus heeft hij ook meegemaakt de periode voor den oorlog, het uitbreken van den krijg en beide eerste jaren. In 1912 bracht hij nog een ontmoe ting tusschen keizer Wilhelm en tsaar Ni- kolaas te Baltinchport tot stand, maar de catastrophe van 1914 vermocht ook bij niet tegen te houden. Weer een der tragische figuren uit die periode is met Sassonof heengegaan. ENGELAND. Vakvereenigingscijfers Wa penfonds te Belfast. Volgens gepubliceerde cijfers zijn er thans 577 vakvereenigingen in Groot-Brit- tannië met 'n totaal ledental van 4.190.147 Sinds de vakvereenigingsbeweging in 1920 haar grootsten bloei bereikte met een le dental van 6.981.750 is het cijfer geleide lijk achteruitgegaan. Begin 1926 was het totaal aan fondsen van de vakvereenigin gen 12.750.000 p. st. tegen 8.650.000 aan het einde van het jaar. De fondsen der mijnwerkers verminderen van 1.400.000 tot 225.000 p. st. Eenige arbeiders die bezig waren met herstelarbeid aan een gebouw te Belfast op Ierland, vonden daar 20.000 patronen, benevens aan aantal geweren, bommen en bajonetten. De politie heeft de wapenen en munitie in beslag genomen. ZWEDEN. RussiGche steun toegezegd. In verband met de dreigende uitsluiting van 21.000 arbeiders in de pulp- en kolen- industrie in Januari a.s., heeft zich eeni ge n tijd geleden een vertegenwoordiger der Zweedsche mijnwerkers naar Moskou be geven. Thans wordt gemeld, dat wanneer het tot een uitsluiting komt, de arbeiders op steun uit Rusland kunnen rekenen. VEREENIGDE STATEN. De strijd tusschen droog en nat. Verontrust door de snel toenemende kracht der „natte" propaganda door de geheele Vereenigde Staten, hebben 31 vooraan staande „droge" organisaties besloten, op 3 Januari a.s. een groote mpeling op touw te zetten ie Washington, alwaar epn pnering in het werk gesteld zal worden, om alle krachten in te spannen, opdat er een ..uit gesproken droge" president gekozen zal worden. Op den eersten Kerstdag zijn te New bell Maar wij kunnen er niet voor instaan, dat advertenties, dië betrekkelijk laat bin nenkomen, nog in het opgegevep nummer worden geplaatst. Wij onderstreepen daar om hier het reeds meermalen gedane ver zoek, om, zoo eenigszins mogelijk, de adver tenties daags voor de gewenschte plaatsing op te geven. Iedereen, die ook maar iets weet van het krantenbedrijf, of er zich kan indenken, zal beseffen dat wij staan voor ernslige zorgen en groote moeilijkheden. Als wij, bij ons streven om die te dragen en te over winnen, worden gesteund, door daadwer kelijk meeleven van abonné's en adverteer ders, zal dat op hoogen prijs worden gesteld. En dit zal ook strekken ten voor- deele van de zaak. wier belangen onze'n velen vrienden mèt ons zoo na aan het hart ligt! Ter voorkoming van misverstand, herin neren wij er aan, dat de bureaux van directie en administratie zijn gevestigd op Rapenburg 10 als vóór den brand; en dat de bureaux en de redactie zijn verplaatst van beneden naar boven, ingang hoek RapenburgLangebrug. York 11 personen aan alcoholvergiftiging gestorven, vooral tengevolge van het ge bruik van vergiftigde rum en houtspiritus. Volgens verklaring van een medisch en deskundige zijn ook in de andere sleden der Ver Staten groote hoeveelheden hout spiritus in beslag genomen. Hoeveel doo- den daar gevallen zijn? NICARAGUA. Onder curateele van de Ver. Staten. Uit Maragua, wordt gemeld, dat de Ame- vikaansche zaakgelastigde aldaar, David G. Munro, met dr. Carlos Muadra Pasos, den „liberalen" gouverneur van Bluefields. een overeenkomst heeft gesloten, welke de stichting beoogt van een Nicaragua'sehe nationale garde, welke de eenige politic macht in Nicaragua zal zijn en van welke alle hoofdofficieren Amerikanen zullen zijn. Hiermee schijnt de Amerikaansche cura teele over de Nicaragua absoluut te zijn geworden. De president van deze republiek wa9 reeds lang een marionet, bewogen door draden die door de Amerikanen worden vastgehouden. Een der invloedrijkste voormannen van de andere partij in Nicaragua zij noemt zich de „liberale" heeft thans ook de voogdij van de Amerikanen aanvaard. Dit beteekent nu nog niet dadelijk, dat alle liberalen de nieuwe regeling zullen aanvaarden, maar de machtspositie der Amerikanen in Nicaragua is toch weer vergroot. ARGENTINIË. Aanslagen op banken. Bommen, die, naar men gelooft, door com munisten zijn neergelegd, ontploften in de plaatselijke filialen van de National City Bank en de First National Bank of Boston. De ontploffingen hadden plaats toen de banken vol menschen waren. Er zijn twee dooden en 20 gewonden. BUITENLANDSCH GEMENGD. HEVIGE BRANDEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een hevige brand uitgebroken m een groot pakhuis te Glasgow. Het vuur was zoo fel, dat vijftig gezinnen uit belendende percee- len moesten werden verwijderd. Vier brandweerlieden kwamen in de vlammen om. Hun lijken zijn nog niet ge vonden. In Kotatschano in Zuid Slavië is het ho tel „Balkan", een van de grootste hotels van Macedonië, totaal afgebrand Een lid van het hotelpersoneel is in de vlammen omgekomen. Het wordt niet onwaarschijn lijk geacht, dat de brand vestu ht is door Macedonische revolutionnairer Reeds op 16 Juli van dit jaar is een mislukte bomaan slag op het hotel gepleegd terwijl ook op 25 September twee bommen in het hotel werden geworpen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een brand gewoed in bet bovenge deelte van het Restauranl Heldts Winter garten te Rostock Het bovengedeelte brandde geheel uit Twee personen kwamen in de vlammen om. twee andere personen kregen ernstige brandwonden De oorzaak is onbekend. CYCLOON IN SPANJE. Het .Journal" verneemt uit Madrid- Een cycloon heeft enorme schade aange richt in de provincie Burgos. Schoorsteenen en daken werden weggeslingerd, boomen ontworteld. In de laaggelegen wijken van Burgos liepen tal van huizen onder; zij moesten worden ontruimd. In de provincie overstroomden'vele rivieren en beken. Te Valladolid staat de spoorweg blank. Vele personen werden gewond en verschei dene zijn verdronken. De materieele schade is aanzienlijk. TIENTSIN IN PANIEK. Het Noord-Chineesche hoofd depot van de Standard Uil Cy. te Tientsin is met ane tanks in de lucht gevlogen De ontploffing is veroorzaakt dcor een brand in een na- bijgelegen munitie-depot In de aangren zende Belgische concessie zijn talrijke hui zen verwoest Tientsin is gehuld in dichte zwarte rookwolken. In de stad heerscht een paniek, daar men vreest dat de enorme brand zicb zal uit breiden. Het aantal slachtoffers is nog on bekend. De materieele 6chade zal stellig meer dan 50 millioen dollar bedragen. De Standard Oil Cv zal waarschijnlijk door dezen brand genoodzaakt zijn baar werkzaamheden in Noord-China voorloopig stop te zetten. MIJNONTPLOFFING. Bij Dortmund heeft m de mijn Neu Iser- lohn 11, een ontploffing plaats gehad, waar bij vijt mijnwerkers werden gedood en twee gekwetst. MISS GRAYSON VERMIST. Gelijk bekend, zou miss Grayson, nicht van den vroegeren Amerikaanschun presi dent Wilson, die reeds driemaal tevergeefs trachtte te starten voor een Oceaan-vlucht, op de Kerstdagen een nieuwe poging wagen. Zij zou vertrekken van Harbour Grace (New Foundland) en daarom vloog zij Vrij dag op te Roosevelt Field om zich naar Harbour Grace te begeven. Zij had drie be varen luchtlieden aan boord: de bestuurder Oskar Omdal, de navigateur Brice Golds- borough en de monteur Fred Koehler. Maar het vliegtuig is nimmer nog gear riveerd en hoewel reeds vele nasporingen zijn gedaan, is men er ook niet in geslaagd eenig spoor er van te ontdekken. Daar de zee zeer hol stond tengevolge van een storm, die er woedde, vreest men, dat bij een noodlanding op het water allen zijn omgekomen. Het draadloos station op Sabie Island meldt, dat het Zondagavond kwart voor 10 een mededeeling heeft opgevangen van het vliegtuig van mrs. Grayson, waarin gezegd werd. dat er iets haperde. De mededeeling werd daarop door den storm onderbroken. Het ministerie van Marine heeft twee tor pedojagers opdracht gegeven, uit de haven van Boston te vertrekken om te patrouil leeren op de route, welke mrs. Grayson dacht te volgen. Ook het bestuurbare lucht schip „Los Angeles" kreeg opdracht, naar het vliegtuig te zoeken. BANKBIUETTEN-VERVALSCHING. In het station te Boekarest is een pak ketje gevonden, inhoudende 26 bankbiljet ten van 1000 lei, afkomstig uit Bessarabië. Het bleek bij onderzoek, dat deze biljetten waren vervalscht; men vreest, dat zich in Bessarabië een heele bende bezig houdt met bankbiljetten-aanmaak. WEESJONGEN VERMOORD. Te Zeelhem in Limburg is een achtjarig weesjongetje uit de staatsvakschool door een zestienjarig medeleerling vermoord: het lijk werd schandelijk verminkt in een bosch teruggevonden. De school is op hoo- ger bevel gesloten. SNEEUWSTORMEN Sneeuw is gevallen over een groot deel van Europa en Azië tot zelfs in Japan. Op de Deensche kust zijn vier schepen ge strand. In Japan is het verkeer te water en te land stilgelegd. NIEUWE BRANDEN IN POLEN. In Calicië hebben opnieuw in twee kas- teelen groote branden gewoed. In Mlyniska bij Tarnopol is het slot van graaf Dunin-Borkowski afgebrand. Belang rijke kunstwerken zijn verloren gegaan De moeder van den graaf kon slechts met groote moeite uit het brandende slot ge red worden. Verder is het jachtslot van den Staats president in Wisle totaal afgebrand. De materieele schade is zeer groot. De brand ontstond door onvoorzichtigheid van een arbeider In politieke kringen gelooft men, dat hier politieke wraak in het spel is. GASONTPLOFFING. Bij het ontsteken van een kerstboom had in een gebouw in de Waisenhausstrasse te Kassei een ernstig ongeluk plaats. Bij de ontsteking van de boom had een gasontplof fing plaats. Een twaalfjarig meisje werd ge dood en haar veertienjarige zuster levensge vaarlijk gewond. In het huis werd groote schade aangericht. BUITENLAND. Kersterde van Z. H. den Pans. (Buitenl., Ie Blad). Miss Grayson, die den Oceaan wilde oveiw vliegen, wordt vermist. (Buitenl. Gemengd, le Blad). Zeerampen in de zee van Marmora en op den Grooten Oceaan. (Telegrammen). Hoog water in verschillende landen. (Telegrammen). BINNENLAND. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Gallier, is voorzien van de H.H. Sacra* menten der Stervenden. (Kerknieuws, le bl.) Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de wijziging der Pensioenwet (Binnenland, 2de Blad). Nienwe gevallen van corrnptie in de gasindnstrie. (Binnenland, 2e Blad). Vertraging in den treinenloop met Kerst mis; de gevolgen van sneenw en ijzel. (Gemengd, le Blad). Vreeselijk auto-ongeluk in Haarlemmer* meer; drie personen verdronken (Gemengd, lste Blad). Bij een brand te Deventer is een jongen zoodanig gewond dat hij aan de gevolgen is overleden. (Gemengd, lste Blad). Het Hoog Militair Gerechtshof heeft heden dr. Grat veroordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf. (Rechtzaken, lste Blad). Tramboitsng tusschen Middelburg en Vlis* ringen; zes aewonden. (Laatste Berichtent le Blad LEIDEN. Overleden is dr. A. E. Remouchamps, conservator aan het Museum van Oudheden te Leiden. (Stadsnieuws le Blad). Te Leiden is overleden ir. J. M. W. van Elzeüngen, hoolding. Prov. Waterstaat van Zuid-Holland. (Stadsnieuws, lste Blad). VLIEGONGEVAL. Naar uit Johannesburg wordt gemeld, ia ïiabij Dundee een vliegtuig naar beneden gestort. De beide inzittenden vonden daarbij den dood. VREESELIJK AUTO-ONGEVAL IN TEXAS. Naar uit Paducah (Texas) wordt gemeld, is een familie van vier personen om het le ven gekomen. De auto van een koopman uit Chicago stortte van een hoogle, waarbij de motor van de auto explodeerde. De lijken van de vier inzittenden waren geheel verkoold. AANSLAG OP EEN POOLSCHEN SCHRIJVER. Te Warschau is de schrijver Nowanczyn- ski, die veel gelezen satirische artikelen tegen het heerschende regeeringss^steem gericht heeft, door vier mannen in uniform overvallen, met gummiknuppels bloedig af geranseld en zwaar gewond. Blijkbaaf wilden de daders den schrijver vermoor den. Zij werden door voorbijgangers ver rast en namen de vlucht. AANSLAG OP EEN BRIEVENBESTELLER In het Westen van Berlijn heeft gister ochtend een jonge man, die zich verdekt had opgesteld in het portaal van een huis, een brievenbesteller aangevallen, die aan- geteekende brieven bestelde. De roover sloeg den besteller met een hamer een paar maal op het hoofd; eer hij er echter in slaagde het slachtoffer zijn tasch te ont rukken, was hij gpdwongen te vluchten. Hij zocht een schuilplaats in een woning, doch werd daar door de politie gevonden. Het is een 21-jarige werklooze metselaar, Hij heeft bekend zijn pljyi, den brieven besteller le plunderen, zorgvuldig te hebbpn voorbereid. De toestand van den brieven besteller is bevredigend. BINNENLAND. UIT DE GEMEENTEPADEN. I In den gemeenteraad van Utrecht is I met 3 tegen 16 stemmen aangenomen een voorstel om de bemoeiingen ®an iremeen- I tewege met het bewaa •vhno! onderwijs te staken Voor stemden de S -D., de V.-D de V. B., 2 A. R., 2 Chr.-H. en l R.-K.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1