19e Jaargang DE LEIDSCHE COURANT, Vrijdag 23 December 1927. Tweede Blad No. 5753 UIT DE OMSTREKEN. N.V. Electriciteitsbedrijf HillegomLisse Sassenheim. In de dezer dagen gehouden vergadering van den Raad van Commissarissen van bo vengenoemde N.V. werd behandeld de be grooting voor bet boekjaar 1928. welke zoo wel in ontvangst als in uitgaaf een totaal van f 100.914 aanwijst. Hoewel de begrooting met een voordeelig saldo sluit, werd toch op voorstel van den Raad van Beheer met algeroeene stemmen besloten voor 1928 geen tariefsverlagingen in te voeren. De tarieven zijn nl. concurree- rend met die van vele andere en ook groo- tere bedrijven, en bovendien is het ge- wenscht eenige reserve te maken voor mo gelijke groote onvoorziene uitgaven, waar voor dan weer niet direct behoeft geleend te worden. Bij een zeer gunsligen gang van zaken in 1928 kan altijd nog tegen den winter overwogen worden eventueele ver lagingen 'in te voeren. Medegedeeld werd, dat cok in 1927 het bedrijf zich gunstig bleef ontwikkelen. De toename van het aantal aansluitingen be droeg in 11 maanden van 1927, 680 stuks en overtrof daardoor de toename in elk der voorafgaande jaren. Op 1 December 1927 was het getal der aansluitingen voor de drie gemeenten 2998. In 10 maanden 1927 werd 33 pet. meer stroom verkocht dan in dezelfde 10 maan den 1926. De verkoop in 10 maanden 1927 bedroeg 603.290 K.W.U. In de laatste maanden zijn in verband met de groote toename der aansluitingen diverse verbeteringen aan het kabelnet aan gebracht om de spanning zoo goed mogelijk te doen zijn. DE KAAG. tp IJsfeest. r Woensdagmiddag werd door de ijsclub „Kagermeer" een wedstrijd gehouden voor paren in het ringsteken. 32 paren hadden zich laten inschrijven. Winnaars werden: van de dames: le prijs mej. KroonBie- mond; 2e pr. mej. G. Tromp; 3e pr. maj. tS. de Man. Van de heeren: le prijs W\ v. d. Veer; 2e pr. J. v. d. Veer;, 3e pr. R. Verbeek. Alle winnaars waren bewoners van de Buiten-Kaag. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. -*■ Geboren: Petronella Theodora, d. van H. Timmers en G. C. M. Warmerdam. Petro nella Maria, d. van L. van den Broek en G. C. Kramer. Albert, z. van J. L. Barlen en D. Broekhuizen. Johanna Catharina, d. van J. F. R. Gevers en J. C. Thomassen. Petrus Cornelis. z. van J. Lammerse en C. A. Nijs. Hendrik Jacobus, z. van W. C. van der Weele en M. van Limpt. Lijsje, d. van H. Bokhorst en A. v. Nieuwkoop. Jacob, z. van N. L. Honcop en C. van der Horst. Pieter, z. van G. van Groningen en J. Eveleens. Wilhelmina Martina, d. van C. van der Klauw en C. van der Laan. Suzanna Jacoba, d. van A. J. F. Hooning en A. E. van Duyvenbode. Izaak, z. van C. van Pelt en H. Dekkers. Ondertrouwd: A. van den Berg 29 j. en M. van de Kraats 22 j. G. J. van der Laan 29 j. en A. Smit 26 j. J. E. van Rijn 27 j. en W. Baas 32 j. Gehuwd: C. van der Hengst 27 j. en P. C. J. de Jong 22 j. Overleden: Pietje Dekker 35 j., geh. met B. H. Struik Johannes Serephinus 1 dag, z. van L. Braak en C. M.dediele Clercq. Willem Grauwelman 60 j., geh. met R. Meij- boom. Leunlje Hoekman 75 j., wede. van Jb. de Vogel. Cornelia Christina Snee- looper 73 j., wede. van A. Kroon. Pieter Wilderom 65 j.. wedr. van G. Scheffer. Levenloos geboren: kind van het m. g. van A. v. d. Yeek en G. M. van Oosten. Een minderjarig meisje, de 16-jarige M. v. V., was de ouderlijke woning aan den iHillegommerdijk in Haarlemmermeer ont- Joopen. Gistermiddag werd ze te Leiden 'aangehouden en cjpor de politie aldaar op transport gesteld iiAar Hoofddorp vanwaar ze door de zorg van de Haarlemmermeer- sche politie naar de ouderlijke woning werd .teruggebracht. f LISSE. Biljarten. Onderlinge biljartcompetifie voor leden van den R.-K. Volksbond. pnnt brt. h. s. A. v. Dijk 100 34 14 J v. d. Zwet 39 33 6 100 53 8 R. v. Velzen 67 52 7 J. Mesman 100 41 10 A. Wassenaar 83 40 10 Th. Duivenvoorden 100 29 22 A. H. Schrama 85 28 7 A. Elfrink 85 37 18 A. TI. Schrama 100 37 14 J v. d. Zwet 73 30 9 Th. Duivenvoorden 100 30 12 P. Halfschepel 39 13 A. va nDijk 100 39 11 A. Elfring 58 11 57 12 A. Wassenaar 100 56 12 P. Halfschepel 94 55 6 P. Halfschepel 51 14 A. Eelfring 100 51 12 Namens de N.V. Gebrs. Nieuwenhuis te Lisse werd gisteren in café Brinkman te Haarlem, door het architectenbureau Lohmann en Ponsen te Sassenheim en Lei den. aanbesteed het bouwen van een bloem bollenhuis met bijhehonrende werken aan don Meerweg (e Breezand (gem. Anna Pa u town a N. H.). Er warén 18 gegadigden, die als volgt hadden ingeschreven: P. Wildeboer, Schoorl f35.700; Doedens en Schilder, 't Zand f 85.253; P. Bot, Heer- hugowaard f33 980: F. den Das en Schuit. Bergen N.-H. f 35.500; M. Ivoppe, Nieuw- Vennep f33.450; J. van Os, den Helder f33.000; Gebrs. Ran, den Helder f32.600; H. Balder. Alkmaar f32.450; P den Das Jbzn. f31.400; II. de Vos, Nieuw-Vennep f30.921; J. van der Wal en Kloppenburg, Bergen N—H. f30.868; S. Jonker, Anna Paulowna f 29.900; P. Tuin, 't Zand, f28.390; J. van Harskamp, Olerleek f27.900; M. Iloogervorst. Alkmaar f27.673; J^ Schuit. Egmond a. d. Heef f27.500; f. Kes, IJmuiden f26.500. De gunning word aangehouden. 1 Biljet van onwaarde. Hel winkelbeurs-comilé .Lisse Voor uit" hield een vergadering in de afmijnzaal van het H. B. G. De voorzitter, de heer van den Eerden verwelkomde de aanwezigen. Verschillende mededeelingen, werden door hem gegeven. O.a. dat er al 4Ó0 M2 is be sproken voor de te houden winkelbeurs, welke tegelijk zal worden gehouden met een bloemententoonstelling van de afd. Lisse van Bloembollencultuur. Zoowel de bloemententoonstelling als de winkelbeurs blijft op eigen terrein en heft z'n eigen entree. Van het groote gebouw wordt 500 M2. af gestaan voor de bloemententoonstelling, het overige gedeelte en het geheele andere gebouw is beschikbaar voor de winkelbeurs. De ruimte tusschen de twee gebouwen zal worden overkapt, zoodat het een geheel wordt. Het dagelijksch besluur der gemeente vormt het eere-comilé evenals verleden jaar. De zaalcommissie beslaat uit de hee ren A. v. d. Zaal en- J. Ransdorp, terwijl een technische commissie is gevormd uit de heeren Ilenkes en Tolle. De reclame zal in bet teeken staan van Bloemententoonstel ling Lisse en winkelbeurs 1928. De ervaring heeft geleerd dat breede wan delgangen zullen moeten worden gemaakt. De slandshuur bedraagt ook dit jaar f 2.50 per M2. Van de eventueele te maken winst zal 50 pc.t. worden afgedragen aan de geor ganiseerde standshouders en 50 pet. aan de beide middenstandsorganisaties ter plaatse. De georganiseerde standhouders zullen in afwijking van verleden jaar. niet in de winst deelen. Opgaven worden ingewacht voor 7 Jan. a.s. terwijl het bestuur zich voorbehoud dezen datum te vervroegen.,. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag van de installeurs van het electrisch bedrijf werd medegedeeld, dat niet afgewe ken kon worden van de gewoonte om een waarborgsom te storten. Van de nieuwe Eerste Nederlandscbe Verzekeringsbank was evenals verleden jaar een aanbod ingekomen om de goederen van de standshouders legen brand en inbraak te verzekeren. Verschillende vragen betreffende de beurs werden gedaan en beantwoord. Staande de vergadering werden nog een 200 tal meters aangevraagd. Door verschillende winkeliers werden firma's genoemd die uitgenoodigd zullen worden tot demonstratie van artikelen via de winkeliers kunnen gekocht worden. Gezorgd zal worden voor een aangenaam strijkje en theeschenkerij enz. Graaf J. M. D. van Lynden van Keu kenhof heeft het beschermheerschap aan vaard van de Christ. Zangvereeniging „Looft den Heer" alhier. NOORDWIJK. Burgemeester en wethouders hebben aan den heer Choufour vergunning ver leend voor het bouwen van een dubbel win kelhuis aan de Hoofdstraat te Noordwijk aan Zee. Door het gemeentebestuur is aan het bestuur van ..Het Wit Gele Kruis" toestem ming verleend voor het houden van een bloempjesdag op den Tweeden Kerstdag. VOORSCHOTEN. Tot onderwijzer aan de Chr, school is benoemd de heer van der Blaak, uit Gro ningen. WARMOND. De heer Chr. de Winter Gz., alhier, is met ingang van 1 Januari 1928 aangesteld als agent van politie te Noordwijk. In het bericht- omtrent de post op Kerstmis en Nieuwjaar is een fout geslopen. Er staat dat op den 2den Kerstdag gele genheid is voor afhalen van corresponden tie. Dit is niet zoo. daar er dien dag één bestelling plaats heeft, doch lslen Kerstdag en Nieuwjaarsdag wel, dan is er geen be stelling. Het postkantoor zal niet, zooals ge meld, op Tweeden Kerstdag voor niet-bus- rechthouders geopend zijn. UIT DE RIJNSTREEK. ALPHEN AAN DEN RIJN. Burgerlijke Stand. Gevestigd: van Zwammerdam, Lydia van der leede, Vinkébuurt 68; van Delft, Cor nelia J. Berkier, Raadhuisstraat 135; van Zevenhuizen. Martijntje van der Spek. echt- genoote van B. van der Lee, Oost-Kanaal- weg 7; van de Lier, C. van den Boom, broodb.knecht, Burg. Bloemstraat 5; van Boskoop, A. Ramp en gezin, boomkweeker, Otweg '11; van Reeuwijk. J. de Jong en ge zin, arbeider, Groeneweg 17; van Ter-Aar: M. den Bleker en gezin, koopman, Concor- diastraat 31: van Woubrugge: Dina J. Kooi man, dienstbode. Hooftstraat 67; van Zwem merdam, A. C. Jansen en gezin, smidskn., van Boetzelaerstraat 7a. Vertrokken: naar Boskoop. Elisabeth II. de Voogd: naar Bodegraven: H. van der Nagel en gezin, arbeider: naar Bodegraven, J. T. A. P. Blonk en gezin, loodgieter; naar Uithoorn. D. H. van Amerongen, winkelbel naar Leiden, Ulrechtsche Jaagpad 107, J. Mulder en gezin, koopman; naar Amster dam, Zeedijk 58bis, C. Koopman en gezin, schipper; naar Haarlemmermeer, Metje Ilozee. De Staascourant No. 249 bevat de ge wijzigde statuten van de Handel en Industr - Mij. „Rhenania" v.h Firma J. R. Schouten, te Alphen aan den Rijn. BODEGRAVEN. Wit gele Kruis. Gisteravond hield Pater Terwischa van Scheltinga in het Patronaatsgebouw een le zing over het Wit-Gele Kruis. Zgn eerw. zette duidelijk de werkwijze van deze vereeniging uiteen. Eerstens: thuisverpleging door een eerw. zuster verpleegster en het in bruik leen geven van verschillende hulpmiddelen voor de ziekenkamer. Tweedens: het geven van moedercursussen en kinderverzorging. De vergadering besloot in beginsel tot oprichting eener vereeniging. In het voorl. bestuur werden gekozen tot voorzitter de Pastoor, en werden de heeren Van Vliet en v. d. Werf en de dames J. de Koning en N. v. Niekerk, welke laatste zich bereid verklaard heeft de administratie op zich te nemen. De Pastoor, die de vergadering leidde, deelde mede, dat de eerw. zuster verpleegster, met bereidwillige toestemming der eerw. Overste, haar intrek in het St.- Jozefsgesticht zal nemen. Spr. dankte pater Terwischa, die zich bereid had verklaard voor het Wit-Gele Kruis geheel kosteloos lezingen te houden. Spr. wenschte zjjneerw. veel succes met de lezingen, welke hg voor deze vereeniging zal houden. Op een verleden week gehouden ver gadering van de Hanze was aan de orde: de verkiezing van een nieuw bestuur, om dat het oude besluur en bloc bedankt had. De geest, adviseur stelde er prijs op, dat de vergaderingen zouden worden gehouden in het patronaat en dat er niet vergaderd zou worden in een café, waar na afloop van de vergaderingen werd gedanst. Over deze aangelegenheid werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Tweemaal werd het oude bestuur herkozen, doch het bleef bedanken. De Derde Plnimveetentoonstelling. Onder de gewone dingen, die zoo jaar lijks omstreeks het eind des jaars plaats vinden, begint ook zoo langzamerhand de pluimveetentoonstelling een plaats in te nemen. Het wordt Zaterdagmiddag nu reeds de derde tentoonstelling, die door de nog jonge pluimveevereen. wordt georganiseerd. Ook nu is de deelname van de leden aer vereen weer groot. I-Iet aantal inzendingen zal voor dat van het vorig jaar niet onder doen. Met de inrichting van de zaal van Hotel van Rossum, met de achterliggende stalgebouwen voor de konijnenexpositie is men reeds druk bezig. De» honderden kooien voor het tentoonstellen der hoenders enz. zijn aangevoerd en opgesteld en nu worden heden de inzendingen verwacht. Zaterdag middag omstreeks 2 uur zal dan de openings plechtigheid plaats vinden. Voorzitter van het e'ere-comité dat de tentoonstelling zal openen is de Burgemeester, Mr. van Dob- ben de Bruyn. Voor de opening moet echter de keuring van al de dieren en de beoor deeling door de jury, gevormd door de heeren W. Goringa te Amersfoort, voor hoenders en watervogels; G. J. Blok te» Woerden, voor konijnen en C. A. M. Spruyt te Gouda voor duiven, plaats vinden. De tentoonstelling zal geopend zijn op Zaterdagmiddag en -avond en op den Twee den .Kerstdag den geheelen dag. We hopen dat ze evengoed slagen zal als de vorige ten toonstellingen. Burgerlijke Stand. Geboren: Anna Maria, d van H A. Hiet- brink en II. B Dirkse Antje Dirkje, d. van II. M. Stouthart en M. Vermeulen Gerarda d. van J. van Galen en A. H Goes Ondertrouwd: Th. B. de Jong 23 jaar cn J Balvert 18 jaar. Gevestigd: M. C. van Dam, boeren knecht van Zegveld J Werkhoven, dienst bode van Snelrexvaard J P. A. P. Blonk en gezin. loodgieter van Alphen a. d. Rijn M. v. d. Hooft, apothekers-assistente, van Zwammerdam —j C. H Kompier, slagers knecht. van Leiden T. de Zeeuw, dienst bode van Nieuwkoop J. Bolander, zonder beroep, van Abcoude-Proosdij K. Blonk, dienstbode van Lisse Wed C. Mak en gezin, dienstbode van Lisse C. van Har ten, arbeider van Papekop. Inmiddels vertrokken: T. Kampert, dienst bode, naar Veldhuizen G. Kampert en gezin, arbeider naar Barneveld P van der Veer, bouwkundig opzichter, naar Hille gom A. Beens. zonder beroep naar Am sterdam G. v. d. Berg, dienstbode naar Reeuwijk. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Géboren: Jannetje, D. van D. Kwartel en J. Hogewoning. Cornelia Catharina, D. van A. A. Straver en M. M. Zandbergen. Petronella Geertruida, D. van B. de Vogel en P. G. de Graaff. Overleden: M. G. Kleijn 2 j., D. van W. Kleijn en G. II. Kompier. J. ten Brink, 96 j., weduwn. van M. Jongbloed. KOUDEKERK. Door den heer Heynes aan den Rijn dijk werd een levend ijsvogeltjp gevangen, waarvan de rug pauwblauw, borst en onder lijf rood en vleugeltjes zwart waren. Het beestje, ter grootte van een spreeuw, heeft 'n korte staart, grooten ko- en langen snavel. Den heer H. vond het beestje van genoeg zame waarde, om het naar „Artis" op te zenden LEIDSCHENDAM. 1 Filmavonden. Dinsdag 20 en Woensdag 21 Dec., des avonds te 7.30 uur, hadden in het Patro naatsgebouw de aangekondigde filmavonden plaats ten bate der Missie. Beide avonden opende Pater v. Graven, van de Congr. van Mill Hill, met een kort woord. Hg zette in het kort op duidelijke wijze uiteen liet doel dezer Missieavonden, waarbij hij o.m. opmerkte, dat het hoofddoel niet juist is hei financieele gedeelte, doch dat het hoofddoel was door zijn film roepingen te stichten, daar in de Missiegebieden nog zoo veel gebrek aan Priesters en Zusters is; ook geldelijke steun wordt dankbaar aan vaard en is zeer zeker noodig. Wy kregen dan terstond de verlooning van „de Groote Negerfilm", een inderdaad schitterende en duidelijke film, die ons op juiste wijze veel deed zien, o.m. vooral ook de zeden en gebruiken der negerbevol king, de wildernissen, etc., waar Pater Van Graven langen tijd rondreisde om onder groote moeilijkheden de filmopramen te doen. Vol aandacht werd dan ook de pater bij zijn uitleg gevolgd, terwijl hij telkens een welgemeend en luid applaus in ontvangst had te nemen. Hardrijderij. Woensdagmiddag te halftwee had te Leidschendam op de Molenvaart bij de drie I-eidschendam op de Molenvaart bij de drie Molens een hardrijderij op schaatsen plaats; deze hardrijderij werd gehouden ten bate der armen van Leidschendam. De prijzen bestonden uit spek en brandstoffen. Na vele en spannende ritten werden prgs- winners: G. Roos, J. v. d. Meer en H. v. Meurs. LEIMUIDEN. Gistermorgen waren de wegen zoo glad dat de aulobusonderne'ming „Maarse en Kroon" haar dienst op Leiden v.v. eenige uren moest staken. NIEUWKOOP. Burgemeester en Wethouders dezer ge meente hebben aan J. Hesseling, alhier vergunning verleend tot oprichting van een smederij op het perceel, kadastraal be kend sectie A No. 2488. Aan O. Steenbeek is vergunning verkend voor den bouw van een slagerswinkel. Geboren: Agnes Martinus, Z. v. A. Hoo- gerwerf en J. M. Hendriks. Ondertrouwd: Teunis Dekker te Haar lem, 23 j. en Gerritje Zaal, 24 j. Getrouwd: Bastiaan Serné, 26 j. en Pie- tertje Bek, 24 j. NOORDEN. IJsfeest. Vanwege de IJsclub te Noorden werd Woensdag een hardrijderij gehouden om geldprijzen. Van de eerste route werden degenen, die werden afgereden, tot een tweede groep gevormd. Van de eereste groep waren winnaars: G. v. Koert, le prijs, f 15 2e pr. A. v. d. Zwet, f7.50; 3e pr. Joh. v. Tricht, f2.50. Tweede groep: le pr. Jac. Vink, f10; 2e pr. G. v. d. Arend, f5; 3e pr. N. Leliveld, f2.50. RIJNZATERWOUDE. Gedep. Staten hebben wederom voor den tijd van drie jaren, loopende van 21 April 1928 tot 21 April 1931, het veerrecht voor het veer Rijnzaterwoude op Alkemade goedgekeurd. Dondermiddag werd door het gemeente bestuur een bezoek gebracht aan het Raads lid den heer M. van der Zwan, om hem en zijn echlgenoote geluk te wen9chen met hun 40-jarig huwelijksfeest. Als blijk van sympat'hic-i werd het geluk kige paar een prachtig inktstel aangeboden. ZOETERWOUDE. (Hooge Rijndijk), lste Lustrum Patronaat. In de komende dagen zal het eerste lustrum van het Jongens-patronaat op fees telijke wijze worden gevierd. Voor een waar dige voorbereiding is gisteravond begonnen met een tridium voor de leden en oud-ledsn, to geven door de z.eerw. Pater Rengs. Maandag 26 Dec. zal er een tentoonstelling worden gehouden van de prijzen voor de te houden loterij tot instandhouding van het Patronaat, met als hoofdprijs: een huiskamer ameublement, De trekking zal plaats hebben op 6 Jan. 1928. Ook zullen op den 2den Kerstdag in het Patronaatsgebouw verschil lend0 vermakelijkheden, bestaande uit tom bola, grabbelton, rad van avontuur, vischtent enz., worden gehouden den n.m. van 25 en van 7J/o11 uur. Op Zondag 8 Jan. zal door de eere-leden en leden van het Meisjespatronaat, des avonds te 7Va uur, de opvoering worden gegeven van het too- neelstuk „Om het kind". Wij vertrouwen, dat alle parochianen met dit eerste lustrum zullen medeleven en door deelname aan de feestelijkheden het schoone patronaatswerk zullen steunen. INGEZONDEN MEDEDEELING. PUROL er op Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest. 86 TWEEDE KAMER. Behoud van natuurschoon. Het wetsontwerp aangenomen De Indische begrooting. (Vervolg van gisteren). De heer v. RIJCKEVORSSEL (R.K.) be toogt, dat het oude begrip landgoed door deze wet is losgelaten en dat boerderijen bijv., die de heer v. Voorst tot Voorst op het oog had, wel onder de wet vallen en dat ook een gedeelte van het bezit onder de wet kan worden gebracht. De schalling van onroerend goed zal al- UIT DE RADIOWERELD. VOOR ZATERDAG 24 DECEMBER. Hilversum (1060 M.). 12 u.: Politiebcr. 12.352 uur: Lunch muziek door het ANRO-trio. 24 uur: Filmmuziek Aan sluiting van de Cinema Royal te Amster dam. Orkest o. 1. v. Hugo de Groot. 4 uur: Italiaansche les. 4.305.15: Fransche les. 5 156 uur: Duitsche les. 6—7.45 Concert door het ANRO-orkest. 7.-15: Pn- litieber. 8.10- VARA-concert. Eli Bornli, viool; Lion Contran, piano Sonate palhé- tique op. 13. Beethoven (piano); Concert sonate Veracini (viool, piano). 8.1.): Kerstklokken. Bespeling v. h. Carillon v. h. Kon Paleis op den Dam te Amsterdam door Vincent. 1 Koraal: Halleluja, looft den Heer; 2. Zegekoor, Handel; 3. Kerstzang, Adam; 4. Oud-Holl Kerstliederen: a. Nu zijt wellecome. b Laat ons gaan bezoeken. De Dryvnudige geboorte, d. Menschen. zijt nu al verblijd, e. Verheugt U Christenschaar f. O Kerstnacht, schooner dan de dagen. 5. Potp. van 20 kerstliederen. 6a. Adeste fidelis, b. De herderkens lagen bij Nacht; 7a Kerstlied, Vincent, b. 't Was nacht in Belhlems dreven; 8. Engelenzang (Eere zij God); 9. Koraal: Dankt, dankt allen God. 10 uur: Preludium en allegro. Pugnani- Kreis'er, Meldre, Gluck-Kreisler (viool, piano). Toespraak van ds. D. Bakker, pre dikant te AmsterdamNieuwe kracht, die ons omhoog zal dragen. Andante Spianato en polonaise op. 22, Chopin (piano). Adagio quasi andante, Locatelli. Aria op de G-snaar Bach (viool, piano); Andante, Bach (viool). Huizen (1840 M.); na 6 uur 1950 M. 12.301.30 K.RO. Lunchmuziek door het trio-Winkels. 34 uur: K.R.O., Kindcr- uurtje door mej. Ria Mulder, mej. J. Leef- laiig, Hr. Jac. Suerink. 5.306.30: K R O. Dinermuziek. 61307.30: N.C.R.V., Uit zending Kerstnachtviering v. d. Broederge meente Hernhulters te Zeist. 7.308 uur: K R.O R.-K. Staatspartij. Iets over de ge schiedenis van de R.-K. Staatspartij, door J. B. Vester, red. v. h. Huisgezin. 8 uur: K.R.O Uitzending uit 's-IIertogenbosch. Het Kon. Muziekkorps der Kon. Ned. Sigaren- fnbr. Eugène Goulmy Baar, Dir. Joh. Wierls. Het Parochiale gem. koor van St. Jacob, Dir. Kapelaan A. Pessers; Kinderkoor Parochieschool St Jan, hoofd eerw. Frater Bernulfus, dirigent Frater Leonius, begel. van Frater Herman. Beiaardbespeling van den St. Janstoren door den sladsbeinardier A. van Balkom. Spr. G. J. J. Terwisscha van Scheltinga: kerstmis. Daventry. 1600 M. 1.20—2.20: Octe't- concert. Carllon-Octet 3.35: De Militaire band en solisten (alt. tenor) 5.35: Kinder uurtje 6.20: Het radio-harp-kwintet (Viool, fluit, clarinet, cello, harp) 7.15; Mr. D. Freeman en zijn Sussex-Players. Mummers Play 7.35: Mendelssohn's pianomuziek 7.45: Rugby-causerie 8.05: Een Kerslparlij. Mabel Constanduros 8.50: Lofzangen door het radiokoor i. d, St. Mary's kerk 9.20: Nieuwsb. 9.35: Voorlezing van ,,The almanac man" 9.50: Nieuwsb. 9.55: Variété 10.5012.20; Dansmuziek. Parijs ..Radio-Paris", 1750 M. 12.50 2.10: Orkestconcert 5.055.55: De Ho- monyme Jazz 8.50: tot's nachts 3 20. 1. Variété. 2 Religieuse zang en muziek. 3. Dansmuziek. Langenberg, 469 M. 12.251.50: Or kestconcert 3.053.50: H Probst vertelt kcTstsprookjes 3.505.00: Kerstnacht. C, Hansen, sopraan. R. Rieth, declamatie. Werag-koor 5.005.20: Kerstgedachten, door Pater Dionysius 5.206.20- Orgel concert door Hans Bachem. 's Avonds geen uitzending. Könjfjswusterhausen, 1250 M. 140— 2.50: Lezingen en lessen 3.054.05: Kerstfeest Daarna tot 5 20: Orkestconcert 5 20—6.20: Orgelconcert 7.20—9.20: Kerstfeest v. d. eenzamen. Hamburg, 395 M. 3.50: Orgelconcert i. d Nicolaikerk Kiel 4.50: Duitsche kerstliederen 7.209.20: Kerstfeest voor dei eenzamen. Brussel, 509 M. 5.206.20: Dans muziek 8.3510.35: Orkestconcert in Luik. tijd moeilijk zijn, ook als de gebruiks waarde als grondslag wordt genomen. Spr. acht deze wet een verstandigen stap, als zij maar niet door amendementen bedorven wordt en hoopt, dat, een algemeene wet tot behoud van natuurmonumenten spoedig zal volgen. In afwachting daarvan wil hij het ontwerp gaarne aanvaarden. De Minister van Financién, de heer DE GEER, betoogt, dat het beter is deze kleine poging niet door dwingend recht te belem meren, en merkt op, dat het vraagstuk van de natuurbescherming bij een kleine com missie in studie is. De heer v. Voorst wilde een algeheele verlaging der belasting op onroerend goed en schatting naar de ge bruikswaarde. Deze kweslio is binnen de laatste tien jaren in deze Kamer uitvoerig uitgestreden. De regeering kan niet toezeg gen, dat zij deze kwestie in de eerstvol gende jaren nog zal aanroeren. Inzake de vraag wat als natuurschoon in den zin de zer wet is aan te merken moet men ver trouwen stellen in het beleid der regeering. De praktijk zal uitmaken hoe de jurispru dentie met betrekking tot de vraag wat als landgoed in den zin van art. I zich ont wikkelt. Bij art. 3 verdedigt de heer VAN BRAAM BEEK (S. D. A. P.) een amendement, strek kende om te maken, dat een landgoed, dit onder art. 1 der wet valt, eerst na 25 jaren weer op verzoek van den eigenaar daaraan kan worden ontlrokken. Spr verdedigt tevens een amendement om na art. 3 een nieuw artikel in te voegen om geheele of gedeeltelijke velling van bos- schcn of andere houtopstanden, hehoorendo tot een landgoed als in art. 1 hedoeld, af hankelijk te maken van de toestemming, desgewenscht onder voorwaarden van den minister van Binnenlandsche Zaken cn Landbouw,

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3