Brand in het getouw van onze Courant. BERICHT! BRAND! Het voornaamste nieuws van heden. 19» Ja'vnsnq Viror»ien»R ?i f>ero"»r»e,R 1927 Wo F7^1 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl| vooruitbetaling Voor Uiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per treek 12.60 pet kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 et Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlén 30 cent per regej Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het n dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentlén, van ten hoogste 8U woorden, waarin betrekkingen «»>rden aangeboden oi gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50 Olt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Wij kunnen mededeelen, dat Ie. Morgen en volgende dagen „De Leidsche Courant'' verschijnt; 2e. dat onze Bureaux morgen weer gevestigd zijn aan het oude adres: Rapenburg 10; 3e. dat dus de Advertentiën enz. op de gewone wijze kunnen worden afgegeven. DE DIRECTIE. ZETTERIJ EN DRUKKERIJ TOTAAL VERWOEST. ERNSTIGE STAGNATIE IN HET BEDRIJF. Vanmorgen om ongeveer halfzes is er brand uitgebroken in het gebouw van „De Leidsche Courant", Rapenburg 10. De brand is ontstaan in de bovenste, de derde ver dieping, waarop de teekenschool van den BUITENLAND. BELGIE. Vandervelde over de legerwetten De Kamer is de bespreking begonnen van de wet. die het contingent vaststelt voor 1928, Oud-minister Vandervelde gaf, na verklaard te hebben, dat de Belgische ar beiders iets te verdedigen hebbep. en dit in 1914 gedaan hebben en nog zouden doen, indien het ongeluk wilde, dat de oorlog weer over België zou komen, een histo risch overzicht van de jongste minister- crisis, die geëindigd is met den overgang der socialisten naar de opposilie. Hij oefende kritiek uit op de samenstelling der ge mengde commissie voor de bestudeering van het militaire vraagstuk en zeide. dat het vraagslukdoor 8 elementen heheerschl wordt: de financieele mogelijkheden, den omvang en den dreigenden aard van hot gevaar, waarvoor België gesteld is en de keuze onder de legerslelsels welke het best geschikt zijn voor de verdediging van het land. Hij begrijpt niet, dal men hel leger wil reorganiseeren zonder rekening te houden met de waarborgen, die België in bet builenland kan vinden. Vandervelde zeide: Men vraagt ons verzekeringen te zoeken in een krachtige dekking tegen een krachtig en onverwacht offensief, komende van Duitsche zijde, en dat er op uit is om zich meester te maken van de Maaslinie, maar wij hebben de overeenkomslen van Locarno, waarin zich "gevaarlijke spleten be vinden. Zonder twijfel zijn de grenzen in het Oosten door deze overeenkomslen niet beschermd. Aan die zijde dringen zich wijzigingen der overeenkomst op. Op het oogenblik, dat Duilschland Polen zal aan vallen. zal Frankrijk echter ter hulp snellen en de Volkenbond zal lusschenbeide komen: en alle gevaar van oorlog zal bezworén worden. Hij besloot met Ie zeggen, dat de socialis ten tegen het ontwerp zullen stemmen. DUITSCHLAND. Het geval-Eolbe Arbi traire uitspraak bindend verklaard Een laster- proces. Destijds had kapitein Kolbe van den krui ser „Berlin" Prins Heinrich van Pruisen omvangen aan boord, hem een lunch aan gebeden en hem het schip laten zien. Deswege is de kapitein ter verantwoording geroepen. Toen het schip te Genua arri veerde, is hij naar Berlijn ontboden. Daar heeft hij een onderhoud gehad met dr. Gessier, den verdedigingsminister. Ilij verklaarde, dat het bezoek van prins Heinrich aan het schip een zuiver persoon lijk karakter droeg. De kanitein bent den prins sinds lange jaren en had hem daarom uitgenoodigd hem aan boord te bezoeken. Dr. Gessier wees er zijnerzijds op, dat de prins echter deel uitmaakt van een vroeger regeerend huis en het misplaatst is, dat een commandant op schepen van een repu bliek aldus handelde. In derge'ijke omstan- den dag moeten worden gelegd, digheden zou een veel grootere reserve aan De kapitein zeide daarop zich tot de bevoegde instanties te hebben gewend, die hem toestemming gaven. Kapitein Kolbe is weer naar Genua ge- reist, waar de Berlin op het oogenblik nog voor anker ligt. Hij zal het commando over het schip weder op zich nemen. Wat de bevoegde instanties aangaat, aan welke hij toestemming had gevraagd prins Heinrich te mogen ontvangen, een dezer instanties is de marine-opleiding te Kiel, wier leider Wol fried von Ditten is. Tegen kapitein Ditten is thans een disciplinair onderzoek Volksbond is gevestigd, waar gisteravond nog les is gegeven. De oorzaak is tot nu toe niet bekend. Het vuur is opgemerkt door een der huis- genooten van den Directeur, den heer B. Lans, die op de tweede verdieping van het, boven in twee deelen gescheiden, gebouw woont; gelijktijdig belde de bezorger van het ochtendblad van „De Maasbode" bij den Directeur aan, om te waarschuwen, dat het gebouw in brand stond. Voordat de brandweer water gaf, stond reéds een deel van het gebouw in lichter laaie. In den papiervoorraad vond het vuur gretig voedsel; over Rapenburg en hoog in de lucht dwarrelden kleine en grootere vuur ballen, die tot ver in den omtrek o.a. te Voorschoten zijn gezien geworden: 't was de voorraad papier. Van meerdere zijden hebben wij de op merking hooren maken, dat de brandweer eerst laat aanwezig was en aanvankelijk met veel te weinig menschen. Onder den eersten indruk van het gebeuren zullen wij ons van critiek onthouden. De' brandweer had een buitengewoon moeilijke taak door de gladheid van de straat, die de bewegingen bemoeilijkte. On der leiding van commandant en ondercom mandant is de brandweer, toen zij zich aan 't werk had gezét, met beleid opgetreden, waardoor een gedeelte van het gebouw is gespaard gebleven; redactie- en aduiirbslra- tie-bureaux en de woning van den direc teur, die daarboven is gelegen. De materiaeele schade, die nu nog moei lijk is te schatten, is in ieder geval zeer aanzienlijk. Het huis naast ons gebouw aan de Pa pengracht, dat de brandweer onder water hield, geleek ten slotte veel op een ijsklomp. Dit gebouw is gespaard, evenals het belen dende perceel aan het Rapenburg „Maison Bruyns"; wel is ook daar veel waterschade aangericht. De Burgemeester, mr. v. d. Sande Bak- huyzen, was heel spoedig op de plaats van de ramp En wij brengen hier onzen burge meester gaarne dank voor zijn actieve hulp vaardigheid: met ons heeft hij het archief overgedragen naar Maison Bruyns en hij heeft niet het terrein verlaten, voordat hij zeker was. dat' de brandweer het vuur in haar macht had. Dank zij ook gebracht aan de zusters van het Acad. Ziekenhuis, die in het gebouw hoek Rapenburg-Langebrug gehuisvest zijn; zij voorzagen de brandweermannen, die bibberden van kou. van warme thee, waar voor deze zeer dankbaar waren. De zetterij en drukkerij zijn totaal ver nield; deze waren onder de teekenschool ge legen. Dit beteekent voor ons bedrijf een langdurige stagnatie. Dit beteekent ook, dat veel copie. die ter zetterij was, is verloren gegaan. Dit beteekent dus voor ons: groote moeilijkheden in den eersten tijd, heel vesl zorg en beslommering. Wij verzoeken onzen abonné's ons in de zen teleurstellenden en zorgvollen tijd met welwillendheid te steunen. Hartelijk dank brengen wij aan de direc tie van het „Leidsch Dagblad", die ons in staat heeft gesteld, vandaag te verschijnen. Morgen hopen wij nadere mededeelingen te doen. h. o.. Vanwege den R.-&. Volksbond verzoekt men ons met verwijzing naar de adver tentie voorkomende in dit Blad te willen berichten, dat de lessen aan de teekenschool tot nadere aankondiging zijn gestaakt. Het geval zal ook nog wel in den Rijks dag komen. ENGELAND. Debat over den landbouw. Het Lagerhuis heeft gistermiddag nog een motie, ingediend door den liberaal Sin clair, behandeld,- in welke de regeering be- is! 13: De achtergevel van ons gebouw, waarvan alleen nog het geraamte is blijven staan. schuldigd wordt, niets te doen tegen de toe nemende inzinking in den landbouw, be halve dan de kostbare sub9.d;eering van den beelwortelaanplanl. Als hetzelfde geld voor drainage van gronden en credieten op lan gen lermijn besleed ware geworden zou de landbouw vrij wal beier geholpen zijn. Walter Guinness antwoordde dat de toe stand niel zoo donker was als de liberale spreker hem geschilderd had en de Engei- sche landbouwer, volkomen op de hoogie van zijn vak, zijn taak en zijn tijd was. De minisler ontkende niet dat de toestand in sommige streken te vvenschen liet, maar dit verschijnsel behoefde geen zorg le ba ren en de landbouw was krachtig genoeg om zich uil zichzelf weer te herstellen Ove rigens Verwonderde de minister zich. dat deze mo!ie van liberale zijde werd inge diend, wanl de liberalen hadden heelemaal niets voor den landbouw gedaan, behalve de wet van Lloyd George van 1921, die den Hedenmorgen in de vroegte, O, u lag nog in Uw bed Werd de win terochtendhemel In een rooden gloed gezet In de vroege winterkoude Klonk de schrille brandweerkreet En de brandweerwagens waren Aanstonds tot den strijd gereed. In den open winterborgen, Ja, waar komen ze vandaan Zag ik matineuze menschen Bibb'rend bij ons brandje staan. Lieve Lezers, 't was ons brandje Ons gebouw viel daar ten prooi Aan de vlammen, die wreed lachten Om den schoonen wintertooi; 't Was ons brandje, dat daar woedde, Ons bedrijf, hel rood verlicht, Werd daar door de wreede vlammen Wreed ten ondergang gericht. Al die daav'rende machines, Knap gewrocht door menschenhand, Spuwend duizenden couranten, Zijn verwoest nu door den brand. Slechts vier hooge, zwarte muren Van ons mooie nieuwspaleis, Staan nu in den wintermorgen, Als een winter-ijs-paleis. En U zegt: gelukkig, dat er Niemand omgekomen is, Maar wij zagen 't droef gebeuren Met een hart vol droefenis. Immers, onze geesteskinderen, Vrucht van hoofd en hart en geest, Zijn van T droeve vlam vu e nechou wspel, Ook het slachtoffer geweest. toestand slechts verergerd had. De moge lijkheid van credielen op langen termijn zou de regeering echter nader ouder de oogen zien. De motie werd daarna verworpen. RUSLAND. Monarchistische organisatie ontdekt. Te Odessa werd een monarchislïsche organisatie onldekl, die zi.'h de lijfwacht van Nikolai Nikolajewils noemde De orga nisatie voerde in haar schild aanslagen tegen treinen, opblazen van spoorwegdijken en terroristische daden legen de sovjet- regeering. Alle leden der organisatie zijn aangehouden en aan de rechtbank over geleverd. CHINA. Toenemende rust. Meer drei ging met hongersnood. Een officieel telegram uit Sjanghai aan de Londensche avondbladen behelst het be richt, dal de anti-communisten nu ook te Hankou het laatste bolwerk der commu nisten, de voormalige Russische concessie, geheel in hun macht hebben; alle Russen, voor zoover ze niet gevangen zijn genomen, zijn naar het Zuiden gevlucht In sormnigé panden zijn nog belangrijke bescheiden ge vonden, die de plannen van den opstand op Nieuwjaarsdag behelsden. De algemeene toestand te Sjanghai bleef ongewijzigd. Men schrijft dit ten deele toe aan de proclamatie van de Kwomintang op 15 Dec. die .alle slakingen verbood, onder bedreiging met straf. Ook de stakingen te Woehoe en Kioe- kiang zijn opgeheven, maar de toestanden zijn daar nog niet zoo, dat men het buiten de Britsche oorlogsschepen kan stellen. En alsof China nog niet genoeg geteisterd wordt, komt er nog het volgende bij' De liga van Roode Kruis vereenigingen heeft een telegram ontvangen van de internatio nal hulpcommissie voor de Chirieesche aangelegenheden te Peking, waarin gezegd wordt, dal de oogst in het Westen van Sjantoeng en het Zuiden van Tsjili ver-, woest is door de droogte en de sprinkhanen en dat 4 millioen inwoners in 70 districten getroffen zijn. Hongersnood dreigt. De com missie vraagt dringende hulp. Zij vraagl aan de Liga de zending van een eerste bedrag van 1 millioen dollar De Liga zal zich on middellijk in verhinding stellen met het in ternationale Roode Kruis-Comité te Genève. VEREENIGDE STATEN. Teruggave van eigendom. Het Huis van Afgevaardigden heeft met 228 tegen 26 stemmen het wetsontwerp over de eigendommen van buitenlanders aangenomen, dat bepalingen bevat voor de definitieve teruggave van alle Duitsche eigendommen, waarop beslag is gelegd tij dens den oorlog en de regeling van alle vorderingen van Amerikaansche onderdanen op Duitschland uit den oorlogstijd. BUITENLAND. Baldwin over Engeland en de ontwape ning. Monarchistisch complot te Odessa ont dekt. Hevige konde en sneeuw in het buiten land. Weer een ramp op een Amerikaansch oorlogsschip. Groote brand te Antwerpen. BINNENLAND. 1 De oorlogsbegrooting aangenomen. Een verzoek aan de Regeering tot afschaf fing van den vaccinatie-dwang. Een berucht inbreker is ontsnapt uit een der Haagsche ziekenhuizen. Ernstig ongeluk te Amsterdam; één jon gen gedood. LEIDEN. Het gebouw van „De Leidsche Courant" grootendeels door brand verwoest. BUITENLANDSCH GEMENGD KOUDE EN SNEEUW. Uit tal van lauden komen oog berichten in over hevige vorst, en groote sneeuw val. In Polen is de thermometer in som mige streken id het Noordoosten tot *57 gr onder nul gedaald Sedert Zondag woeden er zware sneéuwstormen De Weieh sel is over zijn geheelen loop dichtgevroren. Uit alle deelen van Hongarije worden storm en sneeuwjachten gemeld In het Zuiden van Duitschland is de ther-mometer tot 20 gr C. onder nul ge daald Alle zijrivieren van den Rijn zijn toegevroren of met drijfi.^ bedekt, zoodat de scheepvaart geheel is gestaakt Als de strenge vorst aanhoudt, acht men het zelfs mogelijk, dat de Boven Rijn zal dicht vriezen. Tusschen Ruhrort en Straatsburg is do vaart op den Rijn ook reeds gestaakt moe ten worden. Berichten uit alle deelen van Frankrijk wijzen er op, dat de koude overal zeer streng is; het vinnigst is zij wel aan de kust en in de Oostelijke streken. Zelfs uit de omgeving van Beziers en Montpellier, waar koud weer al heel ODgewoon is, ko men berichten over vorst. De Loire, de' Saóne en andere groote rivieren zijn vol met ijsschotsfcD. en de zijrivieren zijn bijna geheel dichtgevroren In het grootste gedeelte van Engeland heeft de thermometer nu sedert vier dagen, voortdurend onder nul gestaan. Dit is een record dat met weer is be reikt sedert de langdurige vorst in den oor logstijd, n 1.in Januari en Februari 1917. Overal ligt ook weer sneeuw in Croydon wees de thermometer 24 gra_ den onder nul aan, doch op vele plaatsen daalde het kwik noe lager en werd het record van 1895, den laatsten echten win ter, geslagen. Ook in Italië is bet koud, gelijk reeds gemeld, iets' wat natuurlijk in Italië uiterst zelden is voorgekomen. Op vele plaatsen is sneeuw gevallen, inzonderheid in de Appe- mijnen, maar ook in Modena, Florence, Na pels en Rome. Te Bari woedt een sneeuw jacht, evenals langs de geheele kust der Adriatische Zee. Ten gevolge van de hevige koude zijn te Genua drie personen en te Triest een persoon omgekomen. Zelfs in de Riviera daalde de thermo meter tot 6 gr. onder nui In de omgeving van Odessa woeden he vige stormen en sneeuwjachten met schier ongekende kracht De werkzaamhedeu in de haven aldaar liggen geheel stil. De sche pen trachtten zich met ijsbrekers een weg naar zee te banen. Een Italiaansch schip zou vergaan zijn. Te Stralsund is een telegram ontvan gen van de ongeveer ldo bewoners van het eilandje Ruden on de Gr^nswalden Wad den, behelzende dat zij sinds 14 dagen zon der melk en sinds gisteren ook zonder le vensmiddelen zitten De ijsbrekcr Nordsee heeft van Pillau uit getracht het ijsdek te breken, maar moest br Sassmtze omkee- ren, daar er geen verder doorkomen aan is. De sterke tender ,,Tpiesson", voorzien van ijsbrekers aan den boeg, zal nu trach ten een vaargeul naar Ruden te forceeren. en levensmiddelen te distribueeren Te Naumburg aan de ^aale is een arre- slede met drie dames en een koetsier omge slagen, doordat de paarden schrokken voor de stoom van een rangepiende locomotief. Van de inzittenden d e uit de slee werden geslingerd, zijn twee dames op slna gedoocL De derde en de koetsier zijn gekwetst..

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1