Het verslag der Financieole Commissie constateerde een achteruitgang van f6000 ix f7000 Tot dozclfdc conclusie kwam ook de Kasccmmissie, wier rapport vele heftige discussies uitlokte. Do ge'legeerden van O verijs el, Gelderland en Noord-Brabant hielden scherpe pleidooien tegen het wan beleid van den heer Hirschman en drongen roet kle'i aan op een zoo spoedig mogelijk ontslag van dezen functionaris. De heer. Swaab do Boer (Zuid-Holland) was.de cenigc, die de geuite bezwaren niet <lce|de. Deze spreker verdiepte zich in allerlei finesses en zeide dingen, welke in een mini mum van tijd een storm van verontwaardi ging doen opsteken. Hij haalde o.a. aan, dat. er declaraties van onkosten door bo s' uursleden behoorden te worden getco- kend (den indiener zelf en twee andere bes-tuurdcrcn), maar hij verweet oa. den heer Jnns°n (viee-voorzitter) dat deze no ta's had ingediend, welke door slechts twee bestuursleden waren geteekend. Dté heer Jansen: „Hoe weet je dat!" De heer Swaab: „Dat komt er niet op aan; Swnab de Beer weet alles." (Stemmen uit dé vergadering: „wie klapt altijd uit dé bestuursvergaderingen; wie is de ver rader!") „Je. liegt!" roept de heer Jansen in ver ontwaardiging uit, maar do heer Hirsch man knikt echter de bestuurstafel vcclbe- teekererd, daarmee duidelijk te kennen gov jd, dat de beschuldiging van den heer Swaab de Beer wèl waar is, hetgeen hij desgevr: agd dan ook bevestigt. En als de heer Hirsc' man er nog aan toevoegt: „Ik heb ze bij me", heerseht er een oogenblik algemcene verbijstering in de vergadering, welke echter onmiddellijk weer overgaat in een orkaan van protesten en driftuitin- gen. Enkele bestuursleden laten zich zoo zeer door bun opgewondenheid en veront waardiging meeslcepen, dat men hen moet vasthouden bij de dreigende houding, wel ke zij tegen de heeren Hirschman en Swaab r'e Beer aannemen. De heer Jansen tot den heer Hirschman: „Kom op nu met die nota voor den dag er mee!" En uit een stapel declaraties haalt de heer Hirschman onmiddellijk een nota te voorsrhiin en het blijkt, dat hierop inder daad slechts twee handteekeningen voor komen, nJ. die van den heer Jansen zelf en die van den heer Darmstadt. De heeren Swaab de Beer en Hirschman zien dan even met een zegevierend lachje^ttnd, maar het duurt slechts een kort oogSSlik. Dan neemt onder doodsche stilte der vergadering de heer Kolfschoten het woord en zeet„Mijne heeren, deze nota van don heer Jansen is in het bijzijn van alle be stuursleden aan den heer Hirschman in dertijd ter hand gesteld met het verzoek hierop als derde verplichte handteekening do zijne te plaatsen. De heer Hirschman en ook dit zullen alle bestuurderen kun- hou geluigen zegde toe, dit zooals ge bruikelijk te zullen doen. Hij deed dit ech ter, zooals (hans blijkt, niet, bergde de nota op,in zijn archief, en ziedaar dus de verklaring, waarom op deze nota slechts twoo bandteekeningon voorkomen! Devergadering, overtuigd, dat zij hier met een intrige tc doen had van de ergste soort, stak haar gevoelen niet onder stoe len of banken. Oorvcrdoovend werd het tumult. Met weerzin en in vijandige hou ding keerden allen zich tegen de heeren Swaab de Beer en Hirschman, doch vooral tegon eerstgenoemde. Het geleek een ware „Poolsehe Landdag", welke iedere beschrij ving tart. Do voorzitter hamerde uit alle macht, maar dc gemoederen waren niet tot bedaren te brengen en eerst, geleidelijk tiro*"* hef t0( velen door, dat de voorzitter reeds lang de vergadering voor eenigen tijd had geschorst. En het was nog rumoe rig toen na een kwartier ongeveer do ver gadering werd heropend. Voorzitter Kolfschoten neemt dan voor de laatste maal het woord om nog eens zijn persoonlijke en algpmeene grieven jegens den heer Hirschman naar voren te bren gen. Het ui( de school klappen hindert spreker, terwijl hij den genoemden func tionaris met in zijn bezit zijnde brieven kan bewijzen, dat deze zich zelfs niet ont ziet. hem ('den voorzitter) in discrediet te brengen. Moet ik na alles, wat ik u hier reeds heb gezegd en wat op deze vergade ring vorder tot uiting is gekomen, nog lan ger met dien man, die ons werk saboteert, samenwerken? Kan men, zoo roept r_ e- ker met stemverheffing uit, dit goedschiks van inij vergen? Welnu dan: Ik doe het niet meer, ik kan het niet meer en ik wil het niet meer, nooit moor. Spreker zeide, dat hij zich niet in staat voelde deze ver- gJtdering na al het. gebeurde nog vorder te leiden. Bovendien werd zijn aanwezig heid dringend elders verwacht. Sproker besloot met de verklaring, dat hij bereid was veel, heel vee! voor den N.W.B. te go- ven, maar zich geheel opofferen kan hij niet.. Alle overige bestuursleden met uit zo-staring natuurlijk van den heer Hirsch man sluiten zich bij het betoog van den heer Kolfschoten aan, waarop deze de ver gadering verlaat en de heer Jansen de lei ding overneemt. Dc heer Stout, eischt op reglementaire gTonden het royement van de heeren Hirschman en Swcab de Beer wegens het schaden der bondsbelangen. En de heer Nieuwenhuizen (Financieele Commissie) vertelt dan nog een en ander van hetgeen hij in zijn rapport verzwegen heeft en dat nog storker ten nadcele van het financieele lïeleid van den heer Hirschman pleit. Hij had dit aanvankelijk verzwegen ter wille van de rust in den bond. Nadat ook de heer Mees nog eenige ciiouwo verwijten aan hetzelfde adres ge richt had, stelde de heer Stout een motie voor, strekkende om de beide genoemde functionarissen uit hun functies te ontzet ten. Hierover werd weer langdurig gedis cussieerd, tot ten slotte Noord-Holland een tiicuwo motie indiende, waarin werd uitge sproken, dat: Do algetneeue vergadering besluit: ten spoedigste over te gaan tot het uit schrijven van bijzondere provinciale ver gaderingen, gevolgd door een algemeene vergadering, voorts de heeren Hirsch man en Swaab de Beer te schorsen, resp. te ontzetten uit hun functies, totdat de N.W.B.-leden zich op de bedoelde alge meene vergadering hierover zullen heb ben uitgesproken en inmiddels over te gaan tot het stellen van eventueels nieu we candidaten voor de functie van secre taris-penningmeester. Met slechts de stemmen van Zuid-Hol land tegen werd deze motie aangenomen, waarna het bestuur de toezegging deed aan het verlangen, in deze motie uitgespro ken, te zullen voldoen. Leidsche Ren- en Toeristvereen. Swift" Gistermorgen is de 1 K.M.-tijdrit gereden der bometrain-competitie, waarvan de uit slag is gewordenJ. L. Groenewegen 29 s., W. Graafmans 30 s., K. Ma ree 31 s., N. Kop 31 4/5 s. Morgenavond zal het clublokaal gesloten zijn. Buitenlandsche wedstrijden. Tijdens de te Milaan gehouden wieler wedstrijden won Moeskops in het snrint- nummer twee van de «drie beslissende se ries en bezette met 8 punten de eerste plaats vóór Kaufmann en Dempsey (Au stralië) die elk 5 p. verwierven. De omnium-match werd gewonnen door bet koppel Biuda-Girandengo vóór Linart Pieraontesi. Een te Brussel gehouden sprintwed- sfrijd we~d gewonnen «door Degraeve (Belg.) 5 p 2. Michard (Fr) 7 p.; 3. I.eene (Hol land) 7 p 4 Oszmella (Duitschl.) 9 p. Een omnium-rit voor wegrenners was voor De pauw 3 p.; 2. Vermandel 6 p.; 3 Hoevenaers 9 p. „De Crf UIT DE OMGEVING HILLEG0M. GEMEENTERAAD. Ellenlange besprekingen, in dit verslag maar niet opgenomen. Een onwelluidende straatnaam. De werkloozensteun. Vrijdagmiddag hield de Raad dezer ge meente een openbare vergadering te 1.45. Voorzitter Burgemeester D. Westholt, aan wezig 12 leden; afwezig de heer Klaver. De voorz. opent de vergadering en doet voorlezing van het gebed. De notulen wor den goedgekeurd en de ingekomen stukken ken voo kennisgeving aangenomen. Benoeming plaatsvervangend Gemeente ontvanger. Benoemd wordt met 11 stemmen de heer H. J. Lijclama, ambtenaar ter se cretaire en 1 stem op den heer J. M. Mar ters. eveneens ambtenaar ter secretarie. Aanvraag subsidie „Kracht door Oefe ning. Hierover ontstaat een zeer langduri ge bespreking. Het voorstel van B. en W. wordt., op aandringen van den heer v. d. Meer, zoo gewijzigd, dat aan de vragen de vereeniging voor het dienstjaar Sept. 192731 Augustus 1928 een subsidie zal worden verleend, tot een maximum van f 200, in gedeelten te betalen om de 3 maanden, naar gelang van de uitgegeven zsalhuur. Dit voorstel wordt aangenomen met 121tegen stemde de heer Mes kers. Aanbieding gemeente-rekening, dienst; 1926. Tot commissie-leden voor het nazien der rekeningen worden aangewezen door den voorz. de heeren Jansen, Vooren en Van der Schoot, die hun benoeming aan nemen. Punt 7. Benaming 2 straten „Patrimo nium". De beer Loerakker zegt, dat als de post veel voor de Klaas Katerstraat heeft, de bestellers en anderen wel van de Katerstraat zullen spreken. Do man kan het niet helpen, dat hij zoo heet cn spr. wil niets afdingen op hetgeen zijn ver diensten zijn, maar zijn naam is geen aan beveling. Spr. zou de straat liever Dr. Kuij- perstraat noemen. De heer Vermeer dankt B. en W., dat zij het gegeven advies' vau het bestuur van Patrimonium gevolgd hebben. Klaas Ka ter heeft zijn 50-jarig jubileum gevierd als werker in Patrimonium, wat. men met straatnamen in Amsterdam en elders aan durft is hier ook te wagen. Wat hindert het, al wordt in den volksmond gesproken van Katerstraat. De heer Van der Schoot vindt do naam phonetisch afschuwelijk. Eerst wordt nu gestemd over den naam van dc eerste straat: Talma-straat. Deze naam wordt gekozen met alg. stemmen. Daarna komt in stemming de naam der tweede straat, voorstel van B. en W. blijft Klaas Kater- straat-. Dit voorstel wordt, verworpen met 76 stemmen. Tegen stemden de hoeren Meskers, Pa6se, Loerakker, Sclhorst, Van der Schoot, Vooren en Klaver. De voorzitter: Het is jammer van Klaas Kater, het zijn rare motieven voor afwij zing. Hierna wordt voorgesteld, de tweede straat van Vlietstraat 'te doopen; dit wordt aangenomen met alg. st. In stelling commissie voor do werkloos heidsverzekering, bestaando uit vier leden en een voorzitter, waarvan do vier loden door den Raad moeten worden benoemd. De heer Loerakker kan zich wel met het voorstel vereenigen, maar wenscht, dat het een commissie van advies is naast B. er W. De voorz. zegt, dat dit de bedoeling is. Op voorstal van den voorz. wordt aan B. en W. een blanco crediet. gegeven voor hulp aan de werkeloozen. Hierna wordt overgegaan tot benoeming van 4 commissieleden. In de vacature Van Houten werd dezelfde gekozen, evenzoo de heeren Fijma en Sclhorst, terwijl in de va cature Van de Loo gekozen word de heer Van der Schoot. Rondvraag. De hee- Klaver ontving van 4 verschillende menschen een klacht over den druk van het gas in de avonduren. De voorz. zal het onderzoeken. Na enkele be spreking volgde sluiting der vergadering. RIJPWETERING. Parochiale Kiesvereeniging. Op Don derdag 15 Dec. 1.1. des avonds te half acht waren do leden der R. K. Parochiale Kics- vereeniging alhier ter vergadering opgeroe- 1 pen in 't café „Rustoord". Een 24-tal leden had aan den oproep van hot bestuur go- hoor gegeven. Na opening door den voor zitter, den heer Ch. H. Krebbers, werd het jaarverslag gelezen, waarin hulde werd ge bracht aan de kiezers voor hun activiteit aan de stembus. Uit het financieel verslag van den pen- ningm. bleek dat het kasboek ditmaal een voordeelig saldo aanwees van pl.m. f 25. in tegenstelling met vorige jaren, toen er geregeld een tekort werd geconstateerd. Bij de bestuursverkiezing nam de voorz., do heer Krebbers, het woord cm aan de vergadering mede te déelen, dat hij het wegens zijn hoogen leeftijd en vooral we gens de zware slagen, die hem in het af- geloopen jaar troffen, noodzakelijk vond, zich niet meer beschikbaar (e stellen voor een bestuursfunctie. Hij achtte dit in het belang van zijn eigen persoon, maar voor al ook in het belang der kiesvereeniging, die door een jongere kracht, als voorzitter, zeker vernieuwde levenskracht zal krijgen. Tegen deze laatste bewering kwam de lieer Heemskerk in verzet. Deze meende, dat het waarachtig belang der Kiesver eeniging veeleer gediend zou zijn met het aanblijven var den beer Krebbers, die al zoovele jaren onze vergaderingen presi de' rde en van wien staeds een1 bezielende kracht is uitgegaan. Hoewel spr. dus het besluit van tien heer Krebbers moest res- pectceren en d:i gezien den Imogen leeftijd van onzen vcoizitter moest billiiken, meen de hii toch tegen diens laatste bewering in verzet te moeten komen. De heer Jagers, d't- hierna het woord verkreeg, bracht na mens alle leden der kiesvereeniging een woord van dank aan den aftredenden voorzitter voor alles, wat hii in tie vele ja ren. det hij deze functie bekleedde, voor de kiesvereeniging heeft gedaan. Wanneer mpn ziet hoe weinig bela.ipstelling er doorgaans ten plattelnnde bestaat voor «alles, wat naar politiek ruikt, dan "waar deert men te meer het rusteloos werken van een voorzitter, die door ziin rusteloo- zen arbeid dat vonkie van politiek gevoel weet gloeiend te houden en voor peheele uitdooving te behoeden. Snr. stelt dan ook voor den aftreden^en voorzitter als blip- van waa'-deering voor diens veeliarigen arbeid in het belang der organisatie, als eere-voorzitter te benoemen, welk voorste! door de aanwezigen met onverholen blijd- schop wordt aanvaard. Tn de plaats van den heer Krebbers wordt dan als bestuurs lid gekozen de heer G- C. Borst, terwiil het tweede af tred eed lid, de heer J. v. Eemond, bij eerste stemming wordt herlcoz.en. Ten slntt sprak de heer Krebbers een opwekkend woord tot de aanwezigen om hen aan te snoren tot krachtige propagan da voor de Kiesvereeniging. Do rondvraag gaf aan de twee aanwezige gemeenteraadsleden gelegenheid terug te komen op de woorden, wellco op den len December 1.1. gehouden vergadering der centrale waren gesproken. Bedoelde ver gadering, .waaraan helaas te weinig pu bliciteit was gegeven, is zeer slecht be zocht geweest, doch men heeft daar blijk baar gelegenheid gevonden, het beleid on zer raadsleden bij de-jongste wethouders- verkiezing te laken. Hoe het zij, de heeren Heemskerk en De Vette gaven hun leed wezen te kennen oveF hetgeen van deze vergadering tot hen was doorgedrongen' en lichtten hun houding bij de jongste wel houders keuze toe, waarna hun beleid in deze zaak door alle aanwezigen werd goedgekeurd, welke goedkeuring in een met algem. at. aanvaarde motie werd be lichaamd. Op uitdrukkelijk verlangen der beide raadsleden, zal echter deze motie niet gepubliceerd worden. Nadat ten slotte het bestuur op een vraag van een der aanwezigen had toegezegd in 't vervolg een meer doeltreffende publica- tie aan de vergaderingen te geven, werd de bijeenkomst gesloten. Nog zij medegedeeld, dat op een na af loop gehouden best uurvergadering de heer Ch. M. Jagers bij eerste stemming tot voorzitter werd gekozen. TER AAR. Veiüngvereeniging Tuindersbelang. Donderdagavond hield onder voorz tter- schap van den heer Joh. Rekelhof de R. IC. Veilingvereeniging Tuindersbelang, haar eerste ledenvergadering in liet café van den heer G. D. Verhoef. De voorz. deelde mede, dat de kleine pronkbooncn nog niet verkocht zijn, de groote zijn verkocht le gen 47 per 100 K.G. De overgebleven grond van de vereeniging is beslh'kbaar voor de leden voor f 1 per praam, voor niet-leden 1.50. Hol dennehout werd aangekocht voor de leden; er kan nog be stelling worden gedaan. Omtrent de toma tenteelt en groenten onder glas zal bin nenkort een lezing worden gehouden, en de datum nader worden vastgesteld. Schrij ven is ingekomen van het Afd. bestuur van den L. T. B., waarin wordt gewezen, zorg te dragen voor de inning der contri bute. De voorz. zegt dat, bij de a.s. uitbe taling der pronkboonen, volgens besluit der vorige vergadering, de kwitanties zul len worden aangeboden en dringt er voor al op aan, dat hieraan gevolg zal worden gegeven. Andere leden ondersteunen liet voorstel. Door den directeur werd een keurig uit gebreid jaarverslag gegeven. Spr. vat*sa- men, hoe de vercenig ng dit voorjaar werd opgericht met 95 leden, met welke energie word gewerkt om het bestaan voor den tuinbouw te verbeteren, om de teelt van onzo gewassen, welke reeds 150 jaar in Ter Aar inheemsch is, op te voeren en dc kwaliteit der producten op hooger peil te brengen, door het voor ons nieuw systeem, wat echter elders sedert jaren in toepas sing werd gebracht. Spr. somt on, dat de uitkomsten boven aller verwachting zijn geweest, dat zoowel de handel als de tuin der zeer bij de nieuwe wijze van werken zijn gebaat. Het bestuur heeft hard ge werkt om het doel to verwezenlijken, n.L de vruchten persoonlijk in veiling te bren gen. Het gebouw van de in liquidatie zijn de vereeniging „God zij met Ons", werd binnen 14 dagen omgebouwd en terrein van den heer Uyttewaal aangekocht. De verpakking in kisten op de veiling was voor ons nieuw en bleek zeer te voldoen, zoodat niet aan alle aanvragen van de tuinders kon worden voldaan. Do cursus j tot bestrijding van den Plantenziektekun- digen dienst, door bet bestuur georgani seerd, werd door, 41 tuinders bezocht waarvan 32 leden dezer vereeniging, 2 le den van St. Phocas en 7 van „De Hoop geleid ons'. Dan wijst het verslag op do verbreiding en bevordering der glascul tuur, onder borgstelling van het bestuur. Werd in de begrooting van Juni een be drag genoemd van 170.000, dit heeft men echter niet kunnen halen. De omzet was 165.702.01, waarvan 4 pet. veilings- kosten werd geheven ten bedrage van 6628.08. Echter was het voldoende om de kosten te dekken, zoodat voor aflossing nog 453.94 overbleef. Aan voorschotten werd 6600 verstrekt. Dit is geen teeken van vooruitgang, doch het is te hopen dat dit bedrag spoedig moge teruggaan. Het verslag wijst er nog op, de vruchten iu den zomer te beschermen tegen felle zon en regenwater, en vooral bij do kassuij- boonen en tomaten werd dan op aange drongen door de kooplieden. De tomalen werden dit jaar voor het eerst in veiling gebracht Spr. wil niet in voorspellingen overgaan doch gelooft, dat bij do invoe ring van het product een artikel te heb ben ge\onden, waarvan men kan zeggen, het is een exportartikel. Wie weet kan dit artikel de augurk niet vervangen op den kouden grond. De augurk toch blijkt von den export uit den handel te geraken Vooral de activiteit der Duitsche regeer ng inzake finantieele steun aan de tuinders, waardoor de teelt wordt uitgebreid en de vrije invoer van Fransche augurken in ons .land, dat is voornamelijk, de druk, d e op de verhandeling der producten zoo zwaar weegt Spr. wijst nog op het vervoer per vliegtuig, wat reeds groote diensten be wees. Spr. sloot met dank te brengen aan God, en ophieuw te vragen zegen tc doen neerdalen op ons werk en onze tuinen, op dat wij een jaar mogen tegemoetgaan van voorspoed. De lieer Pauw, Noorden, stelde voor over te gaan tot aanschaffing van een auto. De Voorz. zegt. dat het bestuur ook deze plannen overwoog, doch voorzichtig heidshalve er nog van afziet. De vergade ring besloot echter met alg. st het bestuur te maeht'gen tot aankoop van een auto over te gaan. als zulks in het belang der zaken noodig mocht blijken. Daarna volgl bespreking: Aansluiting aan de groep „Veilingvereerigingen". De Voorz. zegt, dat, hoewel de kosten niet hoog zijn, het bestuur besloten heeft voorhands dit nog een jaar uit te stellen. Wordt aangenomen Daarna zegt de Voorzdat 14 nieuwe le den reeds zijn toegetreden, zoodat de In vloed van de veiling grooter wordt. Nadat nog zeer veel in 't belang der veiling, eu vervoer werd besproken wordt de vergade ring onder dank van den Voorz. gesloten. OE RBJNSTREEK WEKELIJK8CH OVERZICHT KAASHANDEL. De boeren en de kou. De plotselinge sneeuwval heeft 'n groote stagnatie in de aanvoer van dezo week veroorzaakt; zoodat op alle markten, bc- lialve Bodegraven en Oudewater, een klei ne hoeveelheid werd aangevoerd, die an ders well'ebt overal het dhbbele zou be dragen. Het was voor de boeren die met hun partijtje de sneeuw hadden getrot seerd wèl de moeite loonend, want door het kleine aanbo'd waren de prijzen best. Voor al de boeren die wat laat op de markt aan kwamen konden zich in een zeer groote belangstelling verheugen. Als de markt zoo ongeveer was afgeloopen en de kooplui al stampvoetend de koude van zich af wil len houden, dan kwam er soms nog 'n door de koude verkleumde boer aanrijden en zoodra hij in 't zicht was, trok het gan- sche kaaskoopers-gilde er op af en die 't hardste kon tippelen was er 't eerste bij om te booren wat voor prijs de boer wel in z'n hoofd had. En had de boer dan geld gevraagd dan was hij wat men noemt „dor an''. Bij het zien van dit schouwspel za'en die aankomende boeren te gnuiven en kwam er niet zelden 'n gl mlachende plooi op het bol-stijve gezicht van den verkleum den boer om bet glorieuze onthaal wat hem door de kaaskoopers te beurt viel Het is te begrijpen dat de handel op deze manier altijd zeer opgewekt is en in 'n minimum van tijd was het aanbod opge nomen. Dat de prijs hooger is kan niet di rect worden gezegd, wel natuurlijk als men de kwaliteit in aanmerking neemt. Nergens is de "prijs hooger genoteerd dan f 57. terwijl vorige week deze noteering door enkele producenten nog werd overschre den. De prijzen varieeren thans van 52 tot 56 met enkele uitzonderingen, er bo ven of er beneden. Op verschilenlde klei nere markten waren wel 2 a 3 maal zoo veel koopers als boeren met als gevolg die iels wilde koopen moest „als de kippen" zijn, anders was oen ander hem voor De aanvoer te Woerden was 138, te Bodegra ven 203, te Gouda 103 en te -'.eidcn 56 par tijen. Te Leiden wa.j ïnaus de Leidsche kaas minder in lias dan Goudsche, iets wat de gebeele zouiir bijna niet is voorge komen, ook in den prijs kwam dit sterk tol uiting. Voor Goudscbe tot f 57 en voor Leidsche tot 52.50, terwijl voor Leidsche de noteering de vorige week tot f 60 liep REC HTZliKEBI KANTONGERECHT ALPHEN. Met opzet aangereden. Als eerste zaak werd afgeroepen een ver baal togen W. J. B. chauffeur te T e r A a r terzake dat hij als bestuurder eener vracht auto op den Iverkweg te Ter Aar het ver keer in gevaar had gebracht door te veel links van den weg te rijden en daardoor een passeerende wielrijdster had aangere den, die door de botsing in een langs den weg gelegen sloot terecht kwam. Bekl. bekende dat hij links van den weg had gereden, doch dit moest hij wel doen om twee voetgangers te kunnen passeeren. Door de benadeelde partij werd een ci viele vordering van 48.85 ingediend, die later door den kantonrechter niet ontvan kelijk verklaard werd. Getuige verklaarde dat verd. niet be hoefde uit te wijken voor de beide voet gangers; die liepen in den graskant. Het ongeval gebeurde trouwens pl.m. 20 meter verder. Toen verd. hen voorbij was reed hij zoo plotseling naar links dat getuige tegen haar metgezel zeide: „Zou hij dat expres doen? Zonder zich om hel geval te bekom meren is verd doorgereden. Nog een andere getuige legde eenzelfde verklaring af. De ambtenaar van het O. M. requisitoir nemend, achtte het overtuigend bewijs van iiet verd. ten laste gelegde bewezen en ver zocht een geldboete van 100 subsidiair 30 dg. hechtenis. De kantonrechter wees hierop vonnis en veroordeelde bekl. tot 60 subs 30 dg. hechtenis, met de toezegging dat wanneer verd nogmaals voor een der gelijk feit zou terechtstaan, zijn rijbewijs zou worden ingetrokken. Kaarten. In overtreding der Invaliditeitswet stond terecht C. Sch. te T e r A a r omdat zij den inspecteur van den Raad van Arbeid op diens verlangen geen rentekaart had ge loond. Op de vorige zitting had verd. ge zegd dat zij nooit een rentekaart had ont vangen. Hiertegenover stond thans ecu,, e de verklaring van den inspeceur dat zï zelf per 1 Mei 1926 had erkend dat zij eei rentekaart had ontvangen Uitspraak 5 subs 2 dg. Het onvrije eigendom. R. G teRijnsaterwoudo, stond te recht dat hij het „Jaapstollergat", dat een openbare vaart is, afgesloten hield do«r een drijfbrug. Beklaagde zeide lot zijn verweer dat hij het water benevens alle grond daarom heen had gekocht voor een jachthaven. Getuige P. H., ingenieur van het Hoog heemraadschap „Rijnland" verklaarde op do betreffende vragen van den kanton rechter dat de bedoelde vaart openbaar vaarwater is; het kan wel zijn dal bek! dat water gekocht heeft, doch daarom mag hij het niet afsluiten, 't Was juist omdat bekl een zeker tolgeld ging heffen voor de doorvaart, waarover de klachten kwa men Bij nader onderzoek bleek uit de koop- acte dat bekl. het water gekocht had met aanneming van alle lasten daaraan ver bonden De kantonrechter wilde aannemen dat bekl. meende in rechten gehandeld te heb ben en legde daarom een lichte boete op n.l. 1 subs. 1 dag hechtenis. Door een hond gebeten. P. van V. te Hazerswoude had een gevaarlijken hond Meerdere malen had het dier menschen aangevallen Nu was het een zesjarig jongetje van v. Z. dal het moest ontgelden Voor dit geval stond bekl. thans terecht Getuige van E. zeide dat het dier, den geheelen dag dat hij in het land had ge werkt bij hem was geweest Toen hel kind den hond wat wilde aanhalen, sprong het dier tegen het jongetje op waardoor li t verschillende verwondingen oplen. de hond liad het kind echter niet gehelen De ambtenaar van het 0. M. eischte een geld boete van 8 subs. 4 dagen hechtenis De kantonrechter sprak bekl vrij, daar niet was komen vast te staan dat het dier, zoo als het verbaal zegt, „onder hoede" van bekl. stond. In troebel water govlscht. In overtreding der visscherijwet stond terecht G. R te Den Haag terzake dal hij te Hazerswoude met een hengel ge- vischt in water aan derden toebehoorende, zonder schriftelijke vergunning van den belanghebbende. Bekl. zeide, dat hij steeds in dien polder visebte en thans werd hein opmerkzaam gemaakt dat het verboden vischwater was en werd hem een waier, Jargs den openbaren weg aangeduid, waarin gevischt mocht worden. Later bleek hem, doordat hij geverbaliseerd werd dit niet waar te zijn geweest, zoodat hij er dus onwelend ingeloopen was Uitspraak ƒ3 subs. 2 dg. met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vischtuig. L. G. R. voor hetzelfde feit dezelfde boete. Meien met twee maten. C. R. de G. teNieuwveen had een ijzeren inhoudsmaat van i H.L., welke niet voorzien was van een goedkeurings- merk, in zijn pakhuis aanwezig gehad. Bekl. bekende bet feit, doch bracht in het midden dat de ijkmeester hem had gezegd dat de maat niet gewaarmerkt behoefde te worden, omdat hij niet gebruikt werd. En nu werd hij er toch voor verbaliseevd; dat vond bekl. wel wat vreemd. De kantonrechter stemde toe dat de maat niet geijkt behoeft te worden als bij niet gebruikt wordt, doch bet ding werd aangetroffen in een ruimte waar het, als het afgedankt was, niet thu:shoort, n.l bi] andere gewichten. Bekl. werd daarom veroordeeld tot f 1 subs. 1 dag met ver beurdverklaring van de H.L. maat. G. V. te Nieuwveen stond eveneens terecht wegens overtreding der IJkwet, Deze bekl. werd gestraft me: voor elk ge wicht een boete van 0.50 en verbeurdver klaring der in beslag genomen gewichten. H. S. te Woubrugge voor hetzelfde feit, vijfmaal 0.50 met verbeurdverkla ring. Do ongeloovige rechter. In overtreding der Arbeidswet moest zich verantwoorden P J. v. d. M te B o s- k o o p. Na het eindigingsuur van den r'a- gelijkschen arbeidsdag had een knecht in zijn werkplaats arbeid verricht. Bekl. zei de drt hij dien dag niet thuis was geweest, „maar de jongen had niet gewerkt". Des niettemin werd bekl. veroordeeld tot f 4 subs. 2 dagen hechtenis. Uitgewaaid. L. K. alhier had 's avonds zijn schip in de Heijmanswetering te A 1 p b e n cc- meerd zonder dat het vaartuig verlicht was. Het was stormachtig weer, zeide bekl. en zoodoende was het licht uitge waaid. Hij had het toch 's avonds aango- stoken. Uitspraak f 4 subs. 4 dg. Te vulL Nog een overtreding der IJhrtl verd behandeld tegen J. van V te T e r A a r. De gewichten waren te vuil waarom de Ijk* meester ze niet wilde ijken, aldus oorzaak van de overtreding Uitspraak driemaal 1, met verbeurdverklaring der gewichten. j

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 8